Peek&Cloppenburg STADS NIEUWS KLEEDING naar MAAT in FEBRUARI voor Costuums BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. Iff Verruiming arbeidsgelegenheid. Aanbevelenswaardige aanbieding in de prijzen /S5.-/65.-/75'.- =BREESTRAAT - LEIDENsü Gemeenteraad Aan de agenda van den gemeenteraad zijn nog de volgende voorstellen toege voegd: a. Voorstel tot het aankoopen van de perceelen Weverstraat Nis 21 en 23, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie C Nis 1774 en 1773 en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. b. Praeadvies op de motie van den heer van Weizen inzake het voor de gas- en electriciteitstarieven ontwerpen van een re geling, waarbij de minimum inkomens van 1200.'s jaars van elke verhooging wor den vrijgesteld. c. Praeadvies op het adres van de af- deeling Leiden van den Nederlandschen R.K. Bond voor Groote Gezinnen inzake het verleenen van een korting op de gas- en electriciteitsprijzen ten behoeve van kin derrijke gezinnen. d. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende de heffing en de in vordering van rechten voor diensten dcor den Gemeentelijken Reinigings- en Ont- smettingsdienst bewezen. DE PRIJZEN VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Het adres van den Bond voor Groote Gezinnen. Commissarissen der Lichtfabrieken ont raden, in grootst mogelijke meerderheid, de aanneming van de motie-v. Weizen (C.P.). luidende: „De Raad van oordeel, dat het gewenscht is, voor de lichttarieven een regeling te ontwerpen, welke meer rekening houdt met de verschillen in de financieele draag kracht der bevolking, noodigt Burg. en Weth. uit, een regeling voor te bereiden, waarbij de minimum inkomens van 1200 's najars van elke verhooging worden vrij gesteld". Commissarissen hebben tegen de aan neming van deze motie bezwaren van prin- cipieelen, financieelen en practischen aard. Eveneens ontraden de Commissarissen, in grootst mogelijke meerderheid, de aanne ming van een verzoek van de afdeeling Leiden van den Nederl. R.K. Bond voor Groote Gezinnen, om aan de afnemers van gas en electriciteit, die meer dan drie kin deren beneden den leeftijd van 18 jaar heb ben, een korting op de gas- en electrici teitsprijzen toe te staan. Zij hebben daartegen, evenals tegen de motie-van Weizen, dit principieele be zwaar, dat ook hier in het tariefsysteem een element zou worden gebracht, dat daar in haars inziens niet thuis behoort, terwijl, nog afgezien van de rechtstreeksche finan cieele gevolgen, de verwezenlijking van het in het adres bedoelde tarièfstelsel een ad ministratieven omslag zou medebrengen, waarvan de kosten op zich zelf niet on aanzienlijk zouden zijn. Overigens betwijfelen zij de juistheid van de in het adres geponeerde stelling, dat de draagkracht van kinderrijke gezinnen in het algemeen geringer zou zijn dan die van andere gezinnen Hoe is zulk een op vatting mogelijk! Red. L. Crt.), terwijl het voor haar niet vaststaat, dat het bezit van een groot aantal kinderen op zich zelf tot een grooter verbruik van gas en electrici teit leidt. En zou het verbruik van kinder rijke gezinnen inderdaad grooter zijn, dan zullen zij als regel reeds om die reden van voor hen voordeeliger tarieven kunnen pro- fiteeren. De kleinst mogelijke minderheid kan zich echter met het door adressante aanbevolen tariefstelsel wel vereenigen: zij meent, dat de kosten daarvan voor Leiden niet hoo- ger zullen zijn dan te Tilburg, waar dit systeem ook bestaat en waar de kosten niet meer bedragen dan pl.m. ƒ6000. naar haar meening zal de gemeente dan aan de Lichtfabrieken hebben uit te keeren het bedrag, dat die fabrieken als gevolg van de op de tarieven te verleenen reductie zul len derven. Naar wij vernemen is door het Raadslid, de heer Th. Bergers, een voorstel ingediend om de beslissing op de hier vermelde ver zoeken aan te houden en dus Maandag nog geen besluit te nemen. Ontsmettingsdienst en vuilnisophaaldienst. Het verdient aanbeveling, aldus B. en W., de rechten voor het gebruik van den gemeentelijken ontsmettingsdienst, zoome de de rechten voor het gebruik van den vuilophaaldienst, die tot nog toe bij tarief geregeld zijn, in een belastingverordening vast te leggen. B. en W. bieden den Raad mitsdien een ontwerp-verordening, regelende de heffing, enz. van de bedoelde rechter ter vaststel ling aan. Aankoop perceeltjes. De heer D. Smit heeft aan de gemeente te koop aangeboden zijn perceelen Wever straat Nis 21 en 23, welke huisjes betrok ken zijn bij het in voorbereiding zijnde sa- neeringsplan le LooierstraatWeverstraat. Na eenige onderhandelingen is overeen stemming bereikt over een koopsom van 700.in totaal. VOOR DE BEGROOTING. Voor de begrooting zijn de volgende voorstellen ingediend het aantal is zéér veel geringer dan vorige jaren! ■Voorstel van de heeren van der Laan en Groeneveld: Ondergeteekenden hebben de eer, voor te stellen: Burgemeester en wet houders te verzoeken, aan de ouders en verzorgers, wier kinderen in aanmerking komen voor plaatsing op de scholen voor lager onderwijs, een circulaire te richten in den geest van die, welke door het College van B. en W. van Rotterdam is verzonden. Motie van den heer van Eek.: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voort aan ook in Leiden op Zondagnamiddag het houden van optochten met muziek en ba nieren als regel zal worden toegestaan. Voorstel van den heer van Eek.: De Raad van oordeel, dat aan het personeel in dienst van de gemeente zoowel by het bepalen van de wijze waarop en de omstandigheden waaronder zijn arbeid wordt verricht, als bij het beheer en de leiding van de bedrij ven en diensten, medezeggenschap dient te worden toegekend, noodigt B. en W. uit, voorstellen dienaangaande bij dén Raad aanhanging te maken. Voorstel van den heer Snel.: De Raad van oordeel zijnde, dat het voor de ontwikke ling van het Radio-distributiebedrijf en me de tergemoetkoming aan hen, die in moei lijke economische omstandigheden verkee- ren, noodzakelijk is dat de abonnements prijs van de Radiodistributie wordt ver laagd, noodigt B. en W. uit plannen hier omtrent bij den Raad in te dienen. Voorstel van de heeren Schüller en van Weizen.: Ondergeteekenden stellen voor te besluiten, het monument van de Woning- bouwvereeniging „De Eendracht" in eigen dom bij de gemeente te brengen en de kos ten van onderhoud en verlichting voor re kening van de gemeente te nemen. Voorstel v. d. heer Snel.: De Raad van oordeel, dat gezien de sinds 1936 ingetre den prijsstijging der eerste levensbehoeften, verhooging van het uurloon in de werkver schaffing alleszins gewettigd is, verzoekt B. en W. er bij de Regeering op aan te drin gen, de uurloonen voor werken, uit te voe ren in werkverschaffing, wederom te bren gen op 0;40. Voorstel van den heer Hessing.: De onder- geteekende stelt voor: In art. 28 le lid van de verordening van den 18den Juni 1934 (gemeenteblad No. 26) op het Verkeer te land, „25" te wijzigen in „35". Voorstel van den heer van Weizen.: De Raad van oordeel, dat het wenscheüjk is de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente ten gunste van de gemeente te verbeteren, noodigt het College uit, zoo noodig in overleg met de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, bij de Regeering aan te dringen deze verhouding te doen her zien. Voorstel van den heer Schüller Onder- geteekende stelt voor te besluiten, dat over de vaststelling van de loonen en arbeids voorwaarden in de bestekken van Gemeen telij kstraat werk overleg gepleegd zal wor den met de besturen van de Bouwvakar beidersorganisaties, welke bij een Lande lijke Vakcentrale zijn aangesloten. Motie van den heer Schüller.: Onderge- teekende stelt voor, een of meeerdere bewo ners van de woningen van de Gemeentelij ke Woning Stichting in het bestuur dezer stichting te doen opnemen. Wij vernemen, dat er uit de kringen der rechterzijde nog een drietal voorstellen moeten komen. BIOSCOOPVOORSTELLING VOOR R.K. JEUGDIGE WERKLOOZEN Maandagmiddag worden alle R.K. werk- liozen van 1325 jaar verwacht in ons tehuis Breestraat 139; een aangename mid dag wordt hen daar bereid. Behalve en kele komische films, zal als hoofdfilm wor den vertoond een schitterende geluidsfilm. Wij rekenen dus zeker op een zeer groote belangsteling. Komt zonder eenige ver plichting eens kennis maken met onze be weging, informeert eens bij uw makkers, die reeds tot de trouwe bezoekers behoo- ren en wij zijn ervan overtuigd dat gij na die inlichtingen ook gaat behooren tot de trouwe bezoekers. Verschillende werkstukjes zijn reeds vervaardigd, grootere stukken zijn reeds bijna voltooid. Animo is er genoeg, zooveel zelfs, dat de jongens zelf hebben verzocht hetgeen hen ook is toegestaan om tot half zes te mogen werken en ook op de Woensdagen. Wij kunnen nog meer jonge mannen plaatsen, vraagt eens inlichtingen. Mogen wij er verder aan herinneren, dat wij op het oogenblik geldgebrek hebben, gaarne op den ingeslagen weg willen voortgaan, zelfs nog meer willen doen, en daarom: helpt ons door dit zoo noodzake lijke werk in stand te houden. Donateurs van 1 en 2.50 zijn weer welkom. Stor tingen van welk bedrag ook op gironum mer 314325 worden zeer gaarne tegemoet gezien. V/ij danken u. H. SCHRAMA, Pr. Lorentzkade 16. Giro 314325 K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Gisterenavond sprak Moderator E. A. M. Paap voor de K. d. M. V. St. Peter Kanis over het onderwerp: „De juiste keuze", zulks in aansluiting op de kortelings ge houden lezing „Geen flirt, maar liefde". De belangstelling was wederom zeer groot, terwijl er na de pauze een vruchtbare ge dachten wisseling plaats vond. Zaterdag den 19en Februari vertrekt de K. J. M. V. retraiteclub naar Noordwijker- hout. Voor deelname kan men zich nog aanmelden bij den secretaris H. Geijer, B< termarkt 26. De kaartenverkoop voor den K. J. M. V.- Dansavond, die op Zondag 27 Februari in den foyer van den Stadsgehoorzaal zal plaats vinden, is inmiddels begonnen. Ledenkaarten zijn verkrijgbaar bij het Secretariaat Botermarkt 26. Introducees kunnen die tevens bekomen bij Chr. Lin den hoff, Oude Rijn 8. Een prima band en een beproefde leiding waarborgen de bekende gezellige sfeer. R.-K. TRANSPORTARBEIDERSBOND „ST. BONIFACIUS". Propagandavergadering bij het 20-jarig bestaan. De oorlogs- en na-oorlogsche tijd van be gin dezer eeuw is voor het organisatiele ven geen slechte tijd geweest. Daarvan getuigt de oprichting 20 a 25 jaar geleden van verschillende onderafdeelingen van den R.-K. Volksbond. De een voor, de an der na komt nu weer voor den dag met lustrumvieringen en zoo was het gisteren de R.-K. Tïansportarbeidersbond „St. Bo- nifacius", welke in het Bondsgebouw haar 20-jarig bestaan herdacht met een propa- ganda-vergadering. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer P. H. Hogeboom, de bijeenkomst, heette allen hartelijk welkom en wensch- te hun voor henzelf en voor hun gezin een voorspoedig jaar toe. Spr. herinnerde er aan, dat Zondag in alle kerken een H. Mis is opgedragen voor de bondsleden, terwijl in de Hartebrugs- kerk een Hoogmis werd opgedragen. Woensdag j.l. werd voor de kinderen een geslaagd feestje gehouden, dat georgani seerd was, omdat het bestuur meende door de jeugd de toekomst te grijpen, want als de kinderen zien dat hun vaders goed ge organiseerd zijn, zullen ook zij later lid van de katholieke organisatie worden. Spr. herinnerde er vervolgens aan hoe er twintig, vijftien jaar geleden hard gewerkt moest worden om iets te bereiken. Die wer kers zijn de pioniers geweest, die den weg voor de nakomelingen gebaand hebben. Een van hen was de tegenwordige eere voorzitter, de heer J. van Leeuwen, wien spr. hartellijk dank zegt voor het werk, dat hij voor de afdeeling heeft verricht. Ten bewijze, dat zijn werk op prijs gesteld wordt, overhandigde spr. hem een enve loppe met inhoud. De voorz. sprak hierna een hartelijk dank woord voor hetgeen de afgetreden advi seur, pater v. d. Snoek, voor de afdeeling heeft gedaan. Spr. schetste hem als een stoeren werker, die lang in de herinnering zal voortleven. Toespraak pater D. van Galen. Hierna verkreeg de weleerw. pater Dis- mas v. Galen het woord om te spreken over: Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Na een korte inleiding, waarin spr. er op wees, dat hij liever gewild had, dat pa ter v. d. Snoek deze spreekbeurt had ver vuld, omdat hij dan voor de afdeeling be houden zou zijn, kwam spr. tot zijn onder werp. Op bevattelijke, met tal van cuidelijke voorbeelden toegelichte rede, zette spr. uiteen wat voor den Katholiek plicht is. Hij wees er op, dat een Katholiek zijn be ginselen niet alleen met den mond moet belijden, maar ook moet beleven. Dat geldt ook voor de katholieke organisatie, want boven de organisatie uit staat het Katho lieke Geloof. De leden van een katholie ke organisatie toch dienen te streven naar een oneindig, eeuwig geluk. Dat vindt men in geen andere organisatie, omdat geen en kele niet-Katholieke organisatie dit doel door haar leden kan doen bereiken. Een Katholiek behoort dus in een katholieke organisatie thuis. Organiseert hij zich niet aldus, dan is hij geen goed Katholiek. Bij een gelegenheid als dit jubileum is er voor allen een gereede aanleiding om zich te bezinnen en zich af te vragen, of zij in de organisatie altijd hun plicht heb ben gedaan, zooals het behoort.. Of zij niet altijd aleen critiek voor hun bestuurderen en medeleden hebben, of zij niet altijd al leen gezien hebben naar andere vereeni- gingen, waar het altijd beter gaatal thans volgens hun bekrompen meening. Naast een woord van gelukwensch bij het ingaan van het vijfde lustrum spreekt pa ter van Galen woorden van opwekking om toch altijd hun plicht te blijven vervullen, om goede organisatie-leden te zijn. Hulde brengt spr. aan de pioniers, van wie velen er misschien niet meer zijn, die hun beste krachten aan de vereeniging hebben gegeven. Hulde brengt spr. ook aan die vrouwen der leden, die hun echtgenoo- ten zoo menigen avond hebben moeten af staan voor de organisatie. Spr. spoort ten slotte de leden aan trou we leden te zijn van St. Bonifacius, den grooten missionaris, en geeft hun als de vies mee, dat wat het zwaarst is, ook het zwaarst moet wegen. (Applaus). De voorz. dankte pater v. Galen harte lijk voor zijn enthousiast woord en uitte den wensch, dat allen eendrachtig mogen samenwerken voor den bloei der afdee ling. Hierna sprak de eere-voorzitter, de heer J van Leeuwen, die een blik terugwierp in de geschiedenis der vereeniging. Hij her innerde aan de pogingen tot oprichting reeds in 1913, aan het werk van den heer Mooyman, aan de ondervonden moeilijk heden, aan den groei der afdeeling en aan de hulp, welke hy steeds van zijn mede bestuurders heeft mogen ondervinden, in het bijzonder van den oud-penningmeester den heer v. d. Voort. Nadat een korte pauze was gehouden, waarin den leden een consumptie door het bestuur was aangeboden, was het woord aan den bondsvoorzitter, den heer Jansen. Toespraak bondsvoorzitter. De heer Jansen begon met te zeggen, dat het voor een leek wel heel moeilijk is na de woorden van pater v. Galen nog een propagandistisch woordje te spreken. Daar om achtte spr. het beter een en ander te releveeren over de organisatie zelf. Spr. herinnerde er dan aan, hoe reeds in 1913 de thans overleden heer Mooyman pogingen aanwendde om te komen tot op richting van een afdeeling van den Haven en Transportarbeidersbond. Reeds dade lijk deden zich moeilijkheden voor en het gevolg was, dat deze bond gesplitst werd en de Transportarbeiders een eigen bond kregen. Dat er in die eerste jaren ontzettend veel werk te doen is geweest, dat zullen velen zich nog herinneren, want men weet hoe de toestanden in het transportarbeidersbedrijf waren. Het hoofdbestuur, maar ook de af- deelingen en haar leden hebben hard ge werkt om daarin verbetering te brengen en niet zonder succes. Het aantal leden, in den beginne 1400, steeg meer en meer en thans kan „St. Bonifacius" zich verheugen in een ledental van tienduizend. Spr. herinnerde voorts o.m. aan de ha venstaking in Rotterdam en Amsterdam in 1920, welke aan den Bond zeventigdui zend gulden kostte. Maar er werd volge houden, ondanks vexen deserteeiden. uat volhouden was te danken aan het door zettingsvermogen van hoofd- en ai'aee- iingsbesturen, aan leaen en vrouwen van leden, die St. Bonifacius getrouw bieven. De miskenning van den oond „St Boni facius" heeft ten siotte piaats gemaaxt voor erkenning. Langzamerhand hebben werkgevers en andersgeorganiseerde orga nisaties begrepen, dat de katholieke bond niet meer te negeeren was. Ook de re geering heeft de noodzakelijkheid inge zien den bond te erkennen. Men zou, zegt spr., kunnen zeggen, dat er nog wel werkgevers zijn, die er anders over denken, dan antwoordt spr. daarop, dat er ook nog genoeg transportarbeiders zijn, die parasiteeien op het werk van de organisatie en daarvan profiteered zij mede. Spr. meent, dat het twintig jaar gele den goed gezien is de transportarbeiders ook katholiek te organiseeren. Als bondsvoorzitter onderschrijft spr. de woorden van den heer van Leeuwen, die dank bracht aan zijn medebestuur ders, die hem terzijde stonden om de af deeling te besturen. Spr. wij6t er in dit verband op, hoe ontzettend veel werk er door de afdelingsbesturen gedaan wordt voor de belangen der leden, on danks zij zelf in loondienst zijn, ondanks zij dikwijls van de leden ondank onder vinden moesten. Tenslotte wees spr. op verschillende instellingen van het R. K. Werklieden verbond en riep aller medewerking in om die instellingen te helpen in stand hou den. (Applaus). Na een dankwoord van den voorzitter bood de heer v. d. Voort, als voorzitter der feestcommissie, het bestuur een H. Hartbeeld aan voor de bestuurskamer. Op verzoek van den voorzitter verrichtte Pater v. Galen hierna de Intronisatie- plechtigheid en hield daarna een korte toespraak, waarin hij wees op de verhe ven beteekenis dezer plechtigheid en hoe het H. Hartbeeld in de bestuurskamer het symbool moet zijn van de liefde en een dracht der bestuursleden onderling, van die tusschen bestuur en leden en tenslotte van die tusschen de leden onderling. Nadat de voorz. pater v. Galen dank had gebracht, sprak de heer v. Leeuwen woorden van dank tot de feestcommissie, die zich op zoo uitmuntende wijze van haar taak gekweten had. Spr. stelde er voorts prijs op te zeggen, dat hij in de 22 jaren, welke hy in de organisatie heeft doorgebracht, niet zulk een mooien avond had beleefd. De leden bleven hierna nog eenigen tijd gezellig bijeen. Zij zien elkander in feest avond terug op a.s. Zaterdagavond. Dat zal een mooi besluit dezer feestviering worden. Het kinderfeest. Woensdagmiddag heeft de Transport- arbeidersbond den kinderen der leden een prettigen middag bezorgd. Er waren ruim 200 kinderen aanwezig. Allen werden op versnaperingen getracteerd, welke er graag ingingen. De leiding van het feest was in handen van den heer Devilée, die de kinderen op zeer aangename wijze onderhield o. a. met poppekast, goocheltoeren enz. De kleinen hebben genoten en het afdee- lingsbestuur kan met genoegen terugzien op dezen middag. Bij het naar huis gaan kregen allen nog een versnapering mede en met glunderende gezichten gingen al len om 6 uur naar huis. ORANJE-AVOND VAN DE GRAAL. Gisterenavond gaf de Graal voor een volle zaal een Oranje-avond, ter viering van de geboorte van Prinses Beatrix. Aan wezig waren de assistentes ecclesiastici van de St. Petrus en de St. Leonardusparochie, de Weleerw. heer F. Lohman en de Wel eerw. Pater Wilhelmus de Leeuw O.F.M. en vele ouders en belangstellenden. De feestavond werd ingezet met de op- marsch van een vlaggengroep, die onder de pittige zang van „Al is ons Prinsesje nog zoo klein" naar 't podium marcheerde en daar geschaard om de Nederlandsche vlag 't Wilhelmus en andere Vaderland- sche liederen ten gehoore bracht, welke door alle aanwezigen uit volle borst wer den meegezongen. Daarna volgden eenige keurig uitgevoerde reidansen met versier de hoepels en linten in de Vaderlandsche kleuren. Veel bijval oogstte ook het beken de versje van Prinses Juliana: „de Haasjes", dat door een groep meisjes werd uitge beeld, evenals „En over de weide" en „Kantklossen". Tot slot werd een fragment gespeeld uit het symbolisch spel „Anima" (Doornroosje), waarin de feeën haar goede gaven kwamen brengen bij het nieuw-ge- boren Prinsesje. Met den heilwensch, dat ons Prinsesje Beatrix deze goede gaven werkelijk van God *zal mogen ontvangen, werd deze goed geslaagde avond gesloten. MILITARIA. De sergeant-majoor instr. J Blokker en de sergeanten le klasse L. Nijenhuis en J. v. d. Velden van het 4e Regiment In fanterie zijn aangewezen voor detachee ring voor onbepaalden tijd bij het op te richten Kader Bataljon in de Legerplaats Laren. De sergeanten majoor administrateur J. Trippenzee, M. v. Ko^ij en F. G. Siliakus en de fouriers cap. Hartmans en Ridderik- hoff, van het 4e Regiment Infanterie, zul len een cursus volgen te 's-Gravenhage als registrator van een mobilisatie-bureau. DE LEZING VAN Mr. V. HAESAERT. Geen spreekverbod. Het hoofdbestuur van het Dietsch Stu denten Verbond deelt mede, dat aan mr. Vital Haesaert, die 27 Januari hier ter stede voor het Dietsoh Studenten Verbond er. de Stichting Noord-NederlandVlaan deren zou spreken, niet verboden is te spreken zooals ten onrechte vermeld is maar dat hem den 20sten 's avonds laat door de politie gevraagd is, voor den vol genden dag zijn rede op schrift te stellen. Daar hem hiertoe de tijd ontbrak, kon de rede niet doorgaan. 1 HEATER HOOFDFILMS INHOUD AAN*JANGSUUR KEURING Lido: Men gaf hem een geweer (Spencer Tracy, Franchot Tone). De geheimzinnige microfoon (Madge Evans, Frank Mac Hugh). Speelfilm Detective film lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Casino: Luxor: De familie van mijn vrouw (Johan Kaart Sylvain Poons). De vrouw uit het duister (Fay Wray, Ralph Bellamy). De nodel-echtgenoot (Heinz Rühmann). Verdachte sta op. (Dougla Fairbanks, Dolores del Rio). Kom. film Detective film Kom. film Speelfilm 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur, Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. T?dcren avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur Matinée. Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: urd

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10