DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Lijdensweg der Katholieke Jeugdorganisaties in het Derde Rijk Nederlandsch schip door een Grieksch aangevaren KERKNIEUWS 29ste Jaargang DINSDAG 8 FEBRUARI 1938 No. 895U 9e Êekl&ch^Goti/tai/nt de abonnementsprijs bedraagt bif vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 WQprden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Andere koers in de Liberale Staatspartij De Liberale Staatspartij heeft zich ge steld op den grondslag van „de erkenning van het christelijk karakter van ons volks leven". De Liberale Staatspartij de naam Vrijheidsbond is n.L geschrapt. Dit wat de geestelijke (religieuse) oriën teering betreft. Op sociaal gebied heeft zij zich verklaard voor een gezonde vooruitstrevendheid, welke rekening houdt met de eischen van den tijd. 't Is alles heel mooi. En wij zouden, natuurlijk, ons er over verheugen, indien het niet tè mooi zou zijn, om waar te wezen! Maar De (lib.) „Avondpost", die al langen tijd een pleidooi heeft gevoerd, om de Liberale Staatspartij te hervormen in christelijken en vooruitstrevenden geest, juicht over het bereikte resultaat. Dochhet blad tempert zélf zijn vreugde-volle stemming, als het zijn artikel besluit: Misschien z^l het verstandig zijn, de verwachtingen niet te hoog te stellen. Niets is moeilijker voor een staatkun dige partij dan verloren terrein te her- Maar het moet geprobeerd worden. Daartoe zal de nieuwe koers duidelijk tot het volk moeten spreken. De strijd zal nu feitelijk pas beginnen De Li berale Staatspartij zal in het land moe ten staan als een vooruitstrevende her- vormings-partij, op den bodem van het Christendom, en zij zal er niet te gen op moeten zien, voorde Chris tel ij ke waarden ronduit stel ling te nemen. Van deze laatste noodzakelijkheid dient zij zich ernstig te doordringen, anders beteekent het nieuwe programma op dit punt niets. Doet zij dit, dan zal er ongetwijfeld toenadering tot de rechterzijde uit voortvloeien. Ja wij zijn erg verlangend, om in de practijk te zien, hoe de Liberale Staatspar ty stelling zal geen nemen voor „de chris telijke waarden". Wij wachten af't Spijt ons, dat onze verwachting niet heel erg vertouwvol is. Wij hopen, ons te vergissen! de wereld in vogelvlucht De gebeurtenissen in Duitschland blij ven nog steeds de gemoederen bezig hou den. Voornamelijk verdiept men zich in gissingen omtrent de diepere oorzaken.. Zoo hebben wij gelezen, dat de eigenlij ke oorzaak toch zou zijn het huwelijk van von Blomberg, dat strijdig zou zijn met de tradities van den hoogen militairen stand. Hitier en Goering hadden gedacht, dat zij de oppositie daartegen wel hadden kunnen bezweren door het simpele feit, dat zij als getuigen wilden fungeeren. Desondanks liet de oppositie zich niet tot zwijgen bren gen en zou generaal von Fritsch een pro test bij Hitier hebben ingediend ondertee kend door vele hooge autoriteiten. Hitier heeft na dit protest door den zuren appel moetert heenbij ten en hij heeft von Blom berg laten schieten; maar aan den anderen kant heeft hij degenen, die zich verstout hadden zulk een critiek te leveren, even eens hun congé gegeven. Volgens een an dere lezing zouden verschillende generaals uit eigen beweging hun ontslag genomen hebben, zeer tegen den zin van Hitier. Hoe het ook zij, er is blijkbaar ontevre denheid in breede kringen en deze wordt door eenige mutaties niet weggenomen. In Spanje schijnt Franco succes te heb ben met zijn pogingen om een offensief te forceeren bij Teruel. Het communiqu' van het groote hoofdkwartier te Salamanca luidt: »In den sector Alfambra is onze opmarsch gisteren voortgezet. Nadat de tegenstand van den vijand gebroken was, bereikten wij de rivier de Alfambra en bezetten wij de dorpen Perales en Alfambra. Ook andere stellingen, van waaruit Peralejos en Los Valles beheerscht worden, vielen ons in handen. De zuivering van het terrein, dat bezaaid is met lijken van vijanden, wordt voortgezet. Zondagavond trachtten twee bataljons, die in de Sierra Palomera waren uigesloten, te ontkomen door onze troepen aan te vallen. Zij werden volkomen vernie ld. Wij hebben de belangrijkste stellin gen in de Sierra bezet: de vijand vluchtte ui de richting van Torre la Carcel, waar WAT ER VAN SCHOONE BELOFTEN OVERBLEEF. Citaten die een bespotting zijn gebleken. BERLIJN, begin Februari 1938. Wanneer men overweegt, dat het voort bestaan der Katholieke Jeugdorganisaties in het tot Rijkswet verheven Concordaat uitdrukkelijk gewaarborgd wordt, dan kan men zich de desillusie en teleurstelling voorstel1 :n waardoor de Katholieke Jeugd leiders getroffen worden nu zij inzien en ondervinden, dat het werk der Katholieke Jeugdvereenigingen stelselmatig vernie tigd wordt. Welk een beteekenis de ontbinding der Diocesane Jeugdorganisaties in de Bis dommen Keulen en Aken heeft, begrijpt men pas ten volle als men weet, dat met het verdwijnen van deze twee Diocesane Jeugdgroepen het Katholiek Jongemannen- Verbond in Duitschland thans reeds meer als 85 procent van haar ledenaantal zag verloren gaan. Het kan dan ook niet lang meer duren of de Duitsche Katholieke Jeugdvereenigingen zullen tot het verle den behooren. De 14 Diocesane Jeugdorganisaties die thans door de Gestapo zijn ontbonden, tel den voor dat Hitier aan de macht kwam on geveer 4000 afdeelingen met in totaal 325.000 leden. De 9 Diocesane organisa ties der K. J. V. die nog niet zijn opge heven (deze bevinden zich in het Protes- tantsche gedeelte van Duitschland, waar hun invloed vanzelfsprekend niet zoo groot was als in het Katholieke Rijnland en West- falen) telden tot op heden 800 afdeelin gen met in totaal 55.000 leden. Bij deze cij fers zijn niet inbegrepen de jongens bene den de 14 jaar, die in de z.g. „Jungschar" waren georganiseerd. Alleen in het Aartsbisdom Keulen telde de K. J. V. voor Hitier aan de macht kwam 767 parochieele organisaties met 94.753 le den. Wij laten hieronder een beknopt over zicht volgen over de huidige situatie in de verschillende Duitsche Diocesen. In West-Duitschland zijn ontbonden en verboden de Diocesane Jeugdbonden en hunne afdeelingen in de bisdommen Keu len, Munster, Paderborn, Aken, Trier, Limburg en Spiers, alleen over Mainz is het vonnis nog niet voltrokken. In Zuid-Duitschland zijn ontbonden en verboden de Diocesane Jeugdbonden en hunne afdeelingen in Munchen, Augsburg, Regensburg, Pas^au, Bamberg, Eichstatt en Wurzburg; alleen in het aartsbisdom Freiburg en in Rottenburg wordt de K. J. V. momenteel nog geduld, doch ook hier aan zal weldra een einde worden gemaakt. In Oost- en Midden-Duitschland zijn de meeste afdeelingen in het Aartsbisdom Breslau opgeheven, met name alle vereeni- gingen in het Regeeringsdistrict Breslau (Midden-Silezië) en alle organisaties in de hoofdstad van Opper-Silezië Oppeln. Er bestaan nog Diocesane Jeugdbonden in de bisdommen Berlijn, Ermland, Scheidemuhl, Meissen, Osnabruck en Fulda. Door het ontbinden van de Diocesane K. J. V. in het aartsbisdom Keulen wordt ook de Katholieke Jeugd-Centrale in Dussel- dorf ten zeerste getroffen en zijn de uitste kend geredigeerde tijdschriften „Wacht" en „Am Scheideweg" gedoemd om te ver dwijnen. Ook Maria-congregaties zijn staatsge vaarlijk In de „Bayerische Regierungsanzei- ger" verscheen op 2 Februari de definitie ve proclamatie van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken betreffende de ontbin ding der Katholieke Vereenigingen. In dit officieele document worden op de eerste plaats genoemd de Mariacongregaties voor Jonge Meisjes. Over het algemeen hebben de vrouwelijke jeugd-organisaties niet zooveel moeilijkheden ondervonden als het mannelijk jeugdwerk. Alleen in Beie ren schijnen ook de Mariacongregaties staatsgevaarlijk te zijn. Het is echter heel 2000 man zich overgaven. Het aantal doo- den en gewonden bij den vijand is enorm. Wij hebben gisteren meer dan 3000 gevan genen gemaakt, terwijl onze verliezen ge ring zijn. De luchtmacht is zeer bedrijvig geweest. De escadrilles bestookten den vluchtenden vijand, waarbij een ware slachting werd aangericht. In een lucht gevecht hebben wij zeven „Martin Bom- berg"-toestellen en een Curtis neerge- neergehaald." goed mogelijk, dat het voorbeeld van Beie ren ook in andere streken van Duitsch land weldra navolging gaat vinden. Geschonden trouw. Nu men in het Derde Rijk met verbre king van het Concordaat en allerlei plech tig afgelegde beloften de Katholieke Jeugd organisaties heeft kapot gemaakt, of tot werkeloosheid gedoemd, is het van belang om even de aandacht te vestigen op een conferentie, die in October 1933 op het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken onder voorzitterschap van Rijksminister Frick heeft plaats gehad. Hierbij was tegenwoordig Baldur von Schirach, de leider van de Hitier Jeugd alsmede de officieele vertegenwoordigers der Katholieke Jeugdorganisaties. Over deze belangrijke conferentie werd aan de pers de volgende mededeeling verstrekt, die op 18 October in de bladen werd op genomen: „Na een uitvoerige uiteenzetting van de vertegenwoordigers der confessioneele or ganisaties, legde de vertegenwoordiger van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken om alle misverstanden te voorkomen, er den nadruk op, dat het de uitdrukkelijke wil was van de Rijksregeering om overeen komstig de bepalingen van het Concor daat de erkende organisaties te bescher men voor wat' betreft hun eigendommen, hun statutair organisatieleven, met inbe grip van eigen uniform en onderscheidings teekenen. Men was het er over eens, dat de bij de Rijksjeugdleiding ingeschakelde organisa ties in hun groote formaties als daar zijn Hitier Jeugd, Evangelische Jeugd. Katho lieke Jeugd, Jeugdsportbonden, Beroeps jeugdorganisaties, volkomen gelijkberech tigd naast elkaar zouden staar en dat de Hitier Jeugd als banierdraagster der Nat. Socialistische Jeugdbeweging binnen het kader van heel de'jeugdorganisatie het privilegie van de eere-voorrang zou genie ten. Ook was men eenparig van gevoelen, dat er een goede en kameraadschappelijke ver houding zou bestaan tusschen de diverse erkende groepen die onder de Rijks jeugd leider zou staan, daar door de vertegen woordiger van den Rijksjeugdleider be klemtoond werd dat het niet in het be lang van de Hitier Jeugd kon zijn, wan neer met het afkeurenswaardig middel van economische pressie nieuwe leden voor de Hitier Jeugd zouden worden aangewor ven." Wat is daarvan terecht gekomen? Destijds beloofde men aan de Katholieke Jeugd „gelijkberechtiging". Deze uitdruk king wordt bij de Nationaal-Socialistische Propaganda bij voorkeur gebezigd en bij alle mogelijke voorkomende gelegenheden beroept zich het Derde Rijk op gelijkbe rechtiging. Maar de Katholieke Jeugdorga nisaties in Duitschland weten wat dat be teekent! Het Grieksche schip gezonken Beider bemanning in veiligheid De directie der Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij, heeft gisteravond telegrafisch bericht ontvangen, dat het stoomschip „Pluto" dier maatschappij (gezagvoerder kapi tein C. Duynker), dat op 5 dezer van Amsterdam vertrok met bestemming Gdynia (Polen), gisteravond omstreeks negen uur door een Grieksch stoom schip nabij Otler Grund is aangeva ren en gezonken. De geheele beman ning bestaande uit ongeveer twintig koppen is gered. De „Pluto" was gisterochtend Holteau gepasseerd. Het schip is gebouwd in 1905 op de werf „Feyenoord" en meet 1156 bruto reg. ton en 709 ton netto. Ook de Griek gezonken. Nader vernemen wij nog, dat de aanva ring geschiedde bij Otler Grund ten zuid westen van Roenne, op Bornholm. Het Grieksche schip, waarvan de naam nog niet volkomen bekend is, is eveneens gezonken. Ook de bemanning van dit schip is in vei ligheid. De „Pluto" niet gezonken. Het schip wordt naar heb eiland Rügen gesleept. Hedenmorgen werd nader gemeld: Bij de directie van de Koninklijke Nederland- sche Stoomboot Maatschappij is hedenoch tend telegrafisch bericht ontvangen, dat het s.s. „Pluto" door sleepbooten van de Busgir-reederij te Hamburg naar Grasnitz, een kleine haven op het eiland Rügen, wordt gesleept. Een gedeelte van de be manning o.w. de gezagvoerder, bevindt zich nog aan boord van de „Pluto". De overi gen zijn aan boord van het lichtschip „Ad- lergrund" gegaan. De verwachting was, dat de „Pluto" hedenmiddag te Grasnitz zou aankomen. Omtrent de positie van het Grieksche schip is nog niets naders bekend. De „Pluto" niet drijvende te houden. Het schip zal aan den grond worden gezet. In den loop van den ochtend is bij de directie van K.N.S.M. een nader telegra fisch bericht omtrent de positie van de „Pluto" binnengekomen en wel van den kapitein. Hieruit blijkt, dat het voorschip lek gevaren is en geheel onder water staat. Aangezien het niet mogelijk werd geacht het schip drijvende te houden totdat Grasnitz zal zijn bereikt, was het voorne men het schip op de z.g. Prorer Wiek, een ondiepe strook langs het eiland Rügen, aan den grond te zetten. ROND THERESE NEUMANN. Naar onlangs werd gemeld hebben de kerkelijke autoriteiten andermaal een me disch onderzoek gewenscht van het geval betreffende Therese Neumann, die reeds jarenlang geen voedsel tot zich zou hebben genomen. Het feit dat aan dit verzoek der kerkelijke autoriteiten niet is voldaan heeft aanleiding gegeven tot allerlei hatelijke commentaar. Een katholiek geneesheer, die over dit geval reeds meerdere publicaties heeft gedaan, stak het niet onder stoelen of banken, dat hij de familie Neumann van bedrog verdacht. Tegenover dergelijke uit latingen publiceert thans in het Katholiek Kerkblad van Salzburg, het orgaan van den Primaat van Duitschland, dr. Sigismund Waitz een artikel dat belangrijke mededee lingen bevat omtrent het vraagstuk van het medisch onderzoek. Toen in 1927 het eerste geneeskundige onderzoek zou plaats hebben heeft de toen malige bisschop van Regensburg, Mgr. Henle, de verzekering gegeven, dat het hier een medisch onderzoek betrof dat slechts eenmaal zou plaats hebben. Deze eisch, die door de familie gesteld werd, was volko men gerechtvaardigd: de medische weten schap is het n.l. niet eens over de methode waarop men het verschijnsel dat een pa tiënt geen voedsel tot zich neemt weten schappelijk moet onderzoeken. Men mag het de familie derhalve niet ten kwade dui den dat zij niet bereid is om telkens weer opnieuw haar dochter beschikbaar te stel len voor wetenschappelijke proeven. Aan de toezegging die in 1927 werd gedaan zijn de Beiersche Bisschoppen gebonden; daarom heeft het Beiersche Episcopaat en ook de Romeinsche Congregatie slechts den wensch te kennen gegeven en nooit een bevel uit gevaardigd voor een nieuw onderzoek. Reeds in 1932 heeft vader Neumann in principe zijn toestemming gegeven voor een nieuw onderzoek; in verband echter met het ernstige medische ingrijpen bij het eerste onderzoek stelde hij enkele voor waarden, die echter geen dusdanig karak ter hebben, dat zij het onderzoek onmo gelijk zouden maken. Therese Neumann zelf verklaarde zich reeds in 1936 bereid om zich, ook ondanks het verzet van haa rvader, aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, doch richtte daarbij, zooals op een andere plaats in het Kerkblad wordt medegedeeld, het verzoek aan den Bisschop, dat deze in haar levens onderhoud zou doen voorzien, wanneer haar vader haar niet meer op zou willen ne men wegens het verlaten van het ouder lijk huis. Het artikel besluit met te constateeren, dat het verschijnsel van geen voedsel tot zich nemen in het complex van Konnei's- reuth geen doorslaggevende rol speelt, om dat zelfs ook met geneeskundige metho den dit probleem niet tot klaarheid kan worden gebracht. Therese zelf en ook de familie Neumann heeft geen grooter ver langen, als dat er een einde gemaakt wordt aan alle sensatie en dat het stil moge worden rond Konnersreuth. Dit nummer bestaal uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Groot succes van Franco bij Teruel, (2e blad). Het proces-Niemöller. (2e blad). Verscheidene Duitsche generaals zouden uit eigen beweging ontslag hebben geno men. (2de blad). Prins Nicolaas van Griekenland overle den. (1ste blad). Een Russisch luchtschip verongelukt. (lste blad). Binnenland Een tijdelijk vestigingsverbod in het schoenenbedrijf .(2e blad). Omgeving buismg tusschen auto en tram onder Oegstgeest. (lste blad.). RUSSISCH LUCHTSCHIP VERONGELUKT DERTIEN DOODEN. Waarschijnlijk in botsing gekomen met een bergtop. Het Russische luchtschip „U. S. S. R. W.6" is niet ver van Kandalaksja, 277 kilo meter ten Zuid-Westen van Moersmans, neergestort. Dertien leden van de uit 19 koppen bestaande bemanning zijn om het leven gekomen, drie werden licht gewond, terwijl drie andere ongedeerd bleven. Het luchtschip maakte een oefenvlucht MoskouMoermanskMoskou onder be vel van Goedowanzef om te onderzoeken, of het mogelijk was, dat het zou deelne men aan de expeditie tot redding van Pa- panin en de zijnen. De bemanning van het luchtschip had zelf een desbetreffend ver zoek tot de regeering gericht. Volgens de inlichtingen, waarover men tot dusverre beschikt, is de „U. S. S. R. W.6" door het slechte zicht in botsing ge komen met een bergtop. De bijzetting der slachtoffers zal op staatskosten te Moskou gschieden. De re geering zal den nabestaanden van elk slachtoffer een som van 10.000 roebel toe kennen en de pensioenen verhoogen. KANUNNIK WESTERWOUDT. In de Mariastichting te Haarlem ter verpleging opgenomen. Naar wij vernemen, is de Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, kanunnik van het Kathedrale Kapittel en pastoor van de parochie St. Victor te Noordwij- kerhout, in de Maria-stichting te Haarlem opgenomen wegens maaglijden. De behan delende geneesheer heeft alle hoop op vol ledig herstel. BISSCHOPSWIJDING MONSEIGNFUR F. BLESSING. Vastgesteld op 18 Maart a.s. Mgr. F. Blessing, tit. bisschop van Thois of Tois benoemd apost. Vicaris van Bondo (Congo) zal niet op den aanvankelijk vast- gestelden datum van 12 Februari a.s., doch eerst op 19 Maart a.s. door den apostoli- schen delegaat van Bondo tot bisschop wor den gewijd. Behalve de apost. delegaat zullen nog verschillende bisschoppen de H. Wijding bijwonen. Deze heeft plaats in de half af gebouwde kerk te Bondo, waarover een voorloopig dak gelegd wordt. PATER DR. G. LAMERS S.J. Pater dr. G. Lamers S.J., rector van het Jesuieten-college te Maastricht, werd voor het ondergaan van een operatie in de zie kenverpleging aldaar opgenomen. Naar wij vernemen, is deze operatie goed geslaagd. De patiënt maakt het wel. „Msbd."

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1