Engelands geduld is ten einde De sSrijd in China De reorganisatie in Duitschiand BUITENLAND Iiftstantine Japans vloot- plannen BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 ÜE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Krachtig protest bij Franco TEGEN DE AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN Zaterdag is te Londen plotseling een ka binetsvergadering gehouden, waar de kwes tie van de zeeschuimerij in de Middelland- sche Zee is besproken. Na afloop van deze vergadering heeft de Britsche regeering een in krachtige bewoordingen gestelde nota aan Franco gezonden, waarin uitdrukking gegeven wordt aan haar misnoegdheid over de her haalde aanvallen op Britsche schepen. Of schoon de tekst van de nota niet zal wor den gepubliceerd voor Eden e en verkla ring in het Lagerhuis zal hebben afgelegd, gelGGft men," dat de nota duidelijk te ken nen geeft, dat het geduld van Engeland geheel is uitgeput. De duikbooten zijn niet onbekend De vlootmedewerker van de „Sunday- Times" meldt, dat in het Westelijk deel van de Middallandsche Zee- een ware anti-duikbootblokkade zal worden toege past. De activiteit der onderzeebooten, zoo schrijft hij, beperkt zich thans nog slechts tot het weinig uitgestrekte gebied van de Golf van Valencia. Bovendien zijn deze duikbooten niet meer „onbekend". Men weet thans, dat nog slechts drie duikboo ten aan de aanvallen op koopvaardijsche pen deelnemen, namelijk een oude Spaan- sche duikboot en twee duikbooten, die Ita lië aan Franco heeft verkocht. Zij hebben alle drie hun basis op Majorca en hun ac tieradius is zeer beperkt. Daar deze feiten bekend zijn, is het mo gelijk, den patrouilledienst in het Westelij ke deel van de Middellandsche Zee te ver scherpen ten koste van de verder van de Balearen gelegen wateren. HET BOMBARDEEREN VAN OPEN STEDEN Een rechts verweer Radio-Nacional heeft Zaterdag een me- dedeeling omgeroepen, waarin geantwoord wordt op de protesten van Barcelona te gen het bombaideeren van achter het front gelegen steden. In deze mededeeling wordt eraan her innerd, dat de regeeringstroepen begonnen zijn met het bombardeeren van steden, die geen enkel militair objectief vormen, zoo als Algeciras ,Tetoean en Ceuta. De recht- schen, zoo wordt verklaard, hebben slechts steden gebombardeerd, die een zekere mi litaire beteekenis hebben, en in dit ver band wordt erop gewezen, dat zich in Bar celona meer dan 180 militaire objectieven bevinden, o.a. 14 geschutbatterijen, 12 luchtafweerbatterijen, 70 mitrailleurs, 3 vliegvelden, 69 fabrieken van oorlogsma teriaal, 5 gifgasfabrieken en 11 brandstof depots. EEN RECHTSCHE DOORBRAAK BIJ TERÜEL Belangrijke terreinwinst in veel omstreden gebied De strijdkrachten van Franco zijn er in geslaagd, de linies der regeeringstroepen in den sector van Teruel over een front breedte van 40 K.M. te doorbreken. Vrij wel het geheele in gezit genomen gebied bevond zich van den aanvang der vijande lijkheden af in handen der regeering. On der leiding van generaal Davila zijn drie troepenafdeelingen in Oostelijke richting opgerukt naar de Alfambra. In hun opmarsch naar de Alfambra zijn de rechtsche troepen opgerukt van een lijn, die loopt ten Noorden van Celadas, parallel met den weg van Saragossa. Zij hebben de buitenwijken bereikt van de stad Alfambra, waar het plaatselijk hoofd kwartier der regeering gevestigd was, ver dreven der regeeringstroepen van de hoog ten van Palomera en bereikten den weg langs het Alfambradal. De opmarsch heeft den weg naar Saragossa, die een vitale verbinding vormt, veilig gemaakt. De stad Teruel is tot nu toe nog niet betrokken bij den slag. Het groote hoofdkwartier te Salamancai deelt mede: In den sector van Alfambra zijn wij twaalf kilometer opgerukt. In den midden sector bedroeg de terreinwinst tien en in den zuidelijken sector acht kilometer. Zes tien dorpen en een veertigtal vijandelijke stellingen vielen in onze handen. Het link- sche front is op verscheidene plaatsen door gebroken. Voorts wordt in het legerbericht van Franco's hoofdkwartier over het succes bij Teruel nog gezegd, dat de geheele Sierra Palomera in handen der rechtsche troe pen gevallen is. De opmarsch duurt voort. De troepen van Franco hebben meer dan 2000 gevangenen gemaakt. De vijand ver loor bovendien 3000 dooden. Wat is er met je neus? Muggenbeten. Kom dan op, naar 't eafétje daarginds; dan drinken we nog een paar beten. (Lachende Welt). EEN JAPANSCHE OVERWINNING. Honderd mijl te Noorden van Nanking. Generaal Matsoei maakt bekend, dat een belangrijke overwinning is behaald op de Chineesche troepen in de spoorweg- zóne Tientsin-Nanking, op 100 mijl ten Noorden van Nanking. Het communiqué, dat door het hoofdkwartier van den gene raal is uitgegeven, meldt, dat de vluchtende Chineezen rampspoedige verliezen hebben geleden. De Chineezen, die weerstand boden aan den Japanschen opmarsch van Nanking naar Soetsjau, vluchten in wan orde naar het Noorden uit Pengpoe langs de spoorlijn Tientsin-Nanking en ook dwars door het land in Noordwestelijke richting. De japansche troepen achtervolgen hen van nabij en hebben reeds 1500 Chineezen gedood en vele gewond. De toestand in Sjanghai. De woordvoerder der Japansche marine heeft aangekondigd, dat de door de Japan- neezen bezette districten der internationale nederzetting Hongkioe en Jangtsepoe (Sjanghai) vandaag heropend zullen wor den voor de Chineezen, die daar vroeger gewoond hebben. Vanaf gisteren mogen vreemdelingen zonder vergunning de door de Japanneezen bezette districten buiten de door Engelschen verdedigde Westelijke grens van de nederzetting betreden. De Ja pansche schildwachten zijn hier vervan gen door Chineesche. Naar verluidt, zoo mtldt het Chineesche Nieuwbsureau „Central News", zetten de Japanneezen de politieke ontevredenen er toe aan, in Sjanghai een bewind voor Cen traal China te vestigen. Indien deze regee- ring tot stand zou komen, zou hij het be stuur krijgen over de gebieden, welke de Japanneezen bezet houden in de provincies Kiangose, Tsjekiang en Anhwei. De Ja panneezen wènschen den bejaarden Tang tot voorzitter van dit bewind te maken, maar Tang zou het aanbod hebben afgewe zen. Tang is thans 78 jaar en was de eer ste ministerpresident der Chineesche repu bliek in 1912. De duistere rol van von Fritsch. In verband met de wijzigingen- in het rijkskabinet en in de weermacht zijn in de buitenlandsche bladen geruchten verspreid over tijdelijke arrestaties van hooge offi cieren, o.a. van freiherr von Fritsch. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt hierover van welingelichte zijde, dat al deze geruch ten ongegrond zijn. Zij berusten op even groote fantasie als de geruchten over een voorgenomen staatsgreep van sommige kringen. Men wijst er daarom op, dat de jongste maatregelen van Hitier een nau were aaneensluiting der nationale krachten beteekenen, tot waarborg van het voorge nomen vreedzame werk van opbouw in het binnenland. Voorts wordt eraan herinnerd, dat freiherr von Fritsch reeds sinds ge- ruimen tijd ziekelijk is en dat hij om die reden, zooals ook in de dankbetuiging van Hitier aan den generaal wordt vermeld, onlangs een vrij langdurig verlof in het bui tenland heeft genoten, hetwelk hem echter niet het gewenschte herstel van gezondheid heeft opgeleverd. Het neerleggen van zijn verantwoordelijke taak vindt ook in dit feit zijn oorzaak. Het belang van de Vrijdag in het opper bevel van het Duitsche leger doorgevoerde reorganisatie, blijkt uit het feit, dat 49 ge neraals, onder wie 20 hoofdgeneraals, door de wijzigingen worden getroffen en dat 14 generaals, buiten von Blomberg en von Fritsch, hun pensioen hebben gekregen. De publicatie der door Hitier genomen besluiten zou oorspronkelijk geschieden Za terdagavond. Men weet, dat de regeering gewoonlijk belangrijke besluiten op Zater dag bekend maakt. Wegens het Duitsche persbal, het grootste bal van Berlijn, dat Zaterdagavond gehou den wordt, is de publicatie 24 uren vroeger geschied, teneinde de stemming aldaar niet te bederven. De diplomatieke redacteur van de „Eve ning Standard" meldt, dat generaal von Fritsch door Himmler, het hoofd der Duit sche politie, ervan beschuldigd werd, op het gebied der buitenlandsche politiek te intri geeren en in het bijzonder eigenmachtig niet-officieele relaties met de Fransche le gerleiders te onderhouden. Hij zou dóór middel van vertrouwenslieden met Daladier in verbinding hebben gestaan. Himmler zou hebben vastgesteld, dat van Fritsch en andere officieren der rijksweer tegen over de vertegenwoordigers van buiten landsche mogendheden, o.a. tijdens bezoe ken aan Parijs, niet geaarzeld hebben, bui tenlandsche aangelegenheden te bespreken, en o.a. ten aanzien van den oorlog in Span je een standpunt te vertolken, dat in strijd was met de officieele politiek der Duitsche regeering. Het Fransche persbureau Havas teekent hierbij aan, dat Daladier, de minister van landsverdediging, die het bovenstaand be richt heeft voorgelegd, de beweringen in het Engelsche blad met stelligheid heeft tegen gesproken. De bezetting der diplomatieke posten. Naar uit politieke kringen te Weenen ge meld wordt, zou von Papen den gezant te Salamanca, Stoehrer, op diens post vervan gen. Stoehrer zou, zooals gemeld, tot am bassadeur te Londen benoemd worden. De VAN HET VATICAAN PIUS XI ZESTIEN JAAR PAUS. Gistermiddag is in de basiliek van St. Jan van Lateranen een plechtig Te Deum van dankzegging gezongen onder leiding van kardinaal Vocaris Marchetti Selvag- giani, ter gelegenheid van - het feit, dat Pius XI thans zestien jaar Paus is. De „Osservatore Romano" publiceert een artikel, van de hand van graaf de la Torre, ter gelegenheid van den 16en ver jaardag der Pauskeuze. Het artikel herinnert aan al hetgeen de Paus in het belang van den vrede heeft gedaan. Het verklaart, dat het Katholicis me niet toegeeft aan de neiging tot over- heersching en hegemonie. Integendeel het Katholicisme is van meening, dat ieder ras zijn rol heeft te vervullen in den voor uitgang van de wereld en dat niemand het recht heeft een volk te vernederen, daar dit ostracisme anders op allen zal terug vallen. SELGIE DE ACTIE VAN GRAMMENS. De Fransche straatnamen moeten het ontgelden. Uit Oostende wordt aan de Belgische bla den gemeld, dat partijgangers van Gram mens met hamers, die bevestigd waren aan stokken, daar ter plaatse Fransche naam platen hebben vernield. Onder de daders bevond zich de Vlaamsch-nationalistische senator van den Bulcke, m de Vlaamsch- nationalistische afgevaardigden Leuridan, Tollenaers en de Vroe. Tegen hen is pro ces-verbaal opgemaakt. Uit voorzorg wer den de parlementsleden op het bureau van politie vastgehouden. Senator van den Eulcke is door een voorbijganger in het gelaat geslagen. De „Soir" meldt, dat Zaterdagmorgen een groep personen te Mechelen bezig was Fransche opschriften uit te vegen. De vroegere afgevaardigde der Vlaamsch-na- tionalisten. Ward Hermans, die hieraan deelnam, werd op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Hermans is voorloopig op gesloten en blijft ter beschikking van de justitie. DUITSCHLAND PROTEST VAN BEIERSCHE BISSCHOPPEN. Tegen opheffing van katholieke Jeugdorganisaties. De bisschoppen van Beieren, onder lei ding van kardinaal-aartsbisschop Faulha- ber hebben gisteren te München in de Ka tholieke kerken een protest voorgelezen te gen de opheffing van Katholieke Kerke lijke Jeugdorganisaties. Het verbod van Katholieke Jeugdorgani saties. aldus luidt het protest, vormt een schending van het Concordaat en is bij zonder onbillijk, aangezien het verbod ge baseerd is op het decreet, dat in 1932 is uitgevaardigd door Hindenburg ten behoe ve van de veiligheid van den staat en dat gericht was tegen communistische organi saties. De leden der Katholieke Jeugdor ganisaties zijn geen communisten, maar Christenen. Bovendien zijn zij niet gekant tegen den staat, maar bereid het vader land bij te staan. Het protest is schriftelijk gezonden aan de bevoegde autoriteiten. DUITSCHE JEUGDLECTUUR. Aanvallen op den Paus en de Katholieke Kerk. In het tijdschrift van de Hitier jeugd „Wille und Macht" zijn artikelen opgeno men, waarin aanvallen worden gedaan op den Paus en de Katholieke Kerk. In een artikel „Onfeilbaarheid in de als nieuwe ambassadeur te Rome gedood verfde Hans Franck is 38 jaar oud en een intiem vriend van Mussolini. Hij is voorts president der Duitsche rechtsacademie en leider der Duitsche rechtskundigen. Hij heeft herhaalde malen bezoeken gebracht aan Italië. Wat het Oosten ervan verwacht. De wijzigingen in de Duitsche rijksre- geering hebben bij de Chineezen groote be zorgdheid gewekt. Zij vreezen, dat de re actie voor China ongunstig zal zijn met het oog op de ChineschJapansche vijandelijk heden. Er wordt opgemerkt, dat von Rib- bentrop de leidende genius is van het anti- Komintern verdrag, terwijl van Neurath niet alleen sympathiek jegens China staat, doch op actieve wijze heeft geprobeerd het conflict te regelen. Ook von Blomberg staat tegenover China sympathiek. De wijzigingen in de rijksregeering wor den door het Japansche dagblad „Yomioeri Sjimboen" uitgelegd als een teeken, dat Duitschiand voornemens is zijn diplomatie jegens het communisme te wijzigen. Nie mand kan ontkennen, dat de nieuwe Duit sche dipolmatie een klap zal toebrengen aan het verdrag tusschen Sovjet Rusland en Frankrijk, hoewel mogelijk is, dat te genover Groot-Brittannië geen verandering in de verhouding zal komen. Door je hoofdpijn ben je weer eens loom en luste loos. Waarom toch niet di rect Instantine ingenomen? Want onthoudt stilt en voorkomt pljnenl haat", dat verlucht is met een caricatuur van den Paus, valt men de Kerstboodschap 1937 van den Paus aan, waarin deze pro testeerde tegen de Kerkvervolging in Duitschiand. Men ontkent de wettigheid van de aan vallen, waarbij men tracht de Katholieke actie in discrediet te brengen. Het artikel besluit: „Sinds de onfeilbare van Rome zijn Kerstboodschap de wereld inzond, kunnen wij nog slechts gelooven aan de "onfeilbaarheid in de haat." BISSCHOP LEGGE VAN MEISZEN WEER OP ZIJN POST. Uit het eKrkelijk Ambtsblad van het Bisdom Meiszen blijkt, dat Mgr. Petrus Legge van Meiszen reeds in Mei 1937 zijn taak als bisschop weer ter hand heeft ge nomen. Na de geruchtmakende deviezen- processen, die tegen den Kerkvorst ge voerd werden, hadden de nieuw-heiden- sche hetzbladen geschreven, dat het on mogelijk was dat de kerkelijke overheden dezen „deviezenmisdadiger" nog langer als hoofd van een bisdom zouden dulden. De Kerk heeft blijkbaar over dit geval een ander en meer rechtvaardig oordeel ge veld. TURKIJE OOK IN TURKIJE MAATREGELEN TEGEN KATHOLIEK ONDERWIJS? De minister van onderwijs zou, naar verluidt, beperkende maatregelen hebben uitgevaardigd ten opzichte van de uitoefe ning van zekere godsdienstige verrichtin gen in buitenlandsche Katholieke scholen. Zoo zou aan Katholieke leerlingen, die aan de Turksche wetten zijn onderworpen, verboden zijn cursussen en onderwijs in de Christelijke zedeleer te volgen. Het zelfde verbod zou uitgevaardigd zijn voor orthodoxe leerlingen, die Katholieke scho len bezoeken. De maatregelen zouden reeds van kracht zijn. JAPAN AMERIKA, ENGELAND EN FRANKRIJK VRAGEN INLICHTINGEN. Een aanmaning tot beperking. Evenals de regeeringen van Groot-Brit tannië en Frankrijk, heeft de Amerikaan sche regeering een in strenge bewoordin gen gestelde nota gezonden aan Tokio, waarin de regeering der Vereenigde Staten Japan mededeelt, dat, tenzij vóór 20 Febru ari verzekerd wordt, dat Japan niet over gaat tot het bouwen van slagschepen of kruisers boven de maat, zij gedwongen zal worden de „trapsgewijze clausule" van het Londensche Vlootverdrag toe te passen en over te gaan tor het bouwen van zulke groote schepen als noodig is om met Japan tc kunnen concurreeren. Dit optreden van Amerika is een gevolg van het uitwisselen van inlichtingen tus schen Groot-Bnttannië, Frankrijk en de Vereenigde Staten en is erop berekend, Ja pan een laatste kans te geven de grootte van zijn schepen en geschut binnen de grenzen van het Vlootverdrag te houden of anders ti+. verantwoording op zich te nemen voor een onbeperkten vlootbouw in de twee voornaamste vlootcategorieën. De Ameri- kaansche nota is aan de Japansche regee ring overhandigd door den ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio. Aan de nota wordt toegevoegd, dat de Amerikaansche regeering gaarne vóór 20 Februari hierop antwoord zal ontvangen. Zoo dit niet het geval is of indien het ant woord de gevraagde inlichtingen en ver zekeringen niet behelst, zou de Amerikaan sche regeering gedwongen worden aan te nemen, dat de Japansche regeering tot den aanbouw of aanschaffing van vaartuigen overgaat, welke geen rekening houden met de bij verdrag bepaalde grenzen. De Ame rikaansche regeering zal in dat geval ge noodzaakt zijn in overleg te treden met de andere onderteekenaars van het Vlootver drag om de volledige vrijheid van handelen te hernemen. Indien daarentegen de Ja pansche regeering, ook indien zij bezig is of voornemens is tot den aanbouw van der lichtingen ten aanzien van den vlootbouw. gelijke bij verdrag verboden vaartuigen over te gaan, zich bereid toont terstond kennis te geven van de tonnage en het ge- schutkaliber, waartoe zij wil overgaan, zal de Amerikaansche regeering in dat ge val genoodzaakt zijn in overleg te treden met de andere onderteekenaars van het Vlootverdrag om de volledige vrijheid van handelen te hernemen. Indien daarentegen de Japansche regeering, ook indien zij bezig is of voornemens is tot den aanbouw van dergelijke bij verdrag verboden vaartuigen over te gaan, zich bereid toont, terstond kennis te geven van de tonnage en het ge- schutkaliber, waartoe zij wil overgaan, zal de Amerikaansche regeering van haar kant bereid zijn om met de Japansche regeering de kwestie der tonnages en geschutkalibers te bespreken, indien Japan althans nu be reid is met eenige beperking in te stem men. Het zal echter noodig zijn, dat derge lijke raadplegingen vóór 1 Mei voltooid zijn. Naar vernomen wordt heeft minister Huil na de gisteravond gehouden kabinetsver gadering een particulier onderhoud gehad met president Roosevelt, waarschijnlijk over de nota aan Japan. Tevens wordt van ma rinezijde onthuld, dat reeds plannen gereed liggen voor slagschepen van ongeveer 43.000 ton met 16 of 18-inch kanonnen, ten bedrage van 85 milliox dollar elk. „Dwaasheid", zegt de „Nisji Sjimboen". Eensgezind leveren de Japansche dagbla den in hoofdartikelen commentaar op het Engelsch-Amerikaansche verzoek om in- Zij wijzen op de „dwaasheid" van deze stappen. De „Nisji Nisji Sjimboen" acht het verzoek gelijkstaande aan een inmen ging in het recht op nationale verdediging van Japan. Japan heeft het Vlootverdrag \an Londen van 1936 opgezegd en heeft niets te maken met het accoord van 1936. Voorts spreekt het blad over intimidatie en voegt hieraan toe, dat het nauwelijks noo dig zal zijn te zeggen, dat Japan vierkant zal weigeren hierop in te gaan. De ver antwoordelijkheid voor den tegenwoordi- gen toestand berust bij Amerika en Enge land, die hun superioriteit wilden behou den. Japan zal niet accoord gaan met een beperking, die alleen in kwalitatieve rich ting gaat. De hardnekkige pogingen van Groot Brittannië om te komen tot een sa menwerking met Amerka, aldus merkt het tiad verder op, hebben klaarblijkelijk tot een tastbaar resultaat geleid, nadat er vu rig naar gestreefd was sinds het uitbreken van het Chineesch Japansche conflict. Het spreekt van zelf, dat Japan bereid is den toestand het hoofd te bieden, wanneer En geland en Amerika werkelijk een uitbrei ding der vlootstrijdkrachten op groote schaal aanvangen. Ook de „Asahi Sjimboen" is van meening, dat Japan niet verplicht is te antwoorden op de Britsch-Amerikaansche nota's. Wij moeten handhaven! Te land en ter zee, maar ook in de lucht. Steunt het: Postgiro 287177 Den Haag. ten name de Veteeniging voor Nationale Veiligheid HOOFDFILMS De Jantjes (Johan Kaart, Fitntje de la Mar). De Dubbelganger. (Rex Bell). Méér dan secreta resse (Jean Arthur, George Brent). Zijn laatste strijd (Edward Robinson, Bette Davis). INHOUD Kom. film Avont. film Kom. film Speelfilm AANVANGSUUR lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur, Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd! volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. Afgekeurd Afgekeurd

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6