De Vestigingswet BINNENLAND RECHTZAKEN HET DAMSPEL AGENDA MAANDAG 7 FEBRUARI 193» DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. EOE WORDT HET WEER 7 TOENEMENDE BEWOLKING. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Ooste lijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, later toenemende bewol king, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 777.0 te Hamburg. Laagste barometerst.: 737.3 te Isafjord. Het gebied van hoogeluchtdruk over Centraal-Europa hield stand en vereenig- de zich met een ander matig gebied van hoogeluchtdruk op den Oceaan. De baro meter staat thans in geheel Centraal-Eu ropa boven 775 m.m. Zij is in Scandina vië sterk stijgende. In het hooge Noorden trekken daal- en stijggebieden van den luchtdruk van West naar Oost. Op het vasteland van Europa heerscht overwe gend rustig mooi winterweer, echter met in den morgen veel mist. In Scandinavië en het Oostelijk Oostzeegebied waait het krachtig uit Noord-West en is het weder guur en koud. In het Westen begint de ba rometer weer te dalen en werd het zach ter met toenemende bewolking en regen van Ierland tot IJsland. Volgens de vlieg tuigwaarnemingen in Duitschland is de atmospheer op groote hoogte (boven 3000 meter) zomersch warm. Over de aardop pervlakte breidt zich een koude vochtige luchtlaag uit. Het Alperistation op de Saen- tis merit prachtig weer met minus 5 gra den temperatuur en nevellagen in de dalen. Het is te verwachten, dat het fraaie winterweer nog korten tijd zal aanhouden en dat de bewol king geleidelijk zal toenemen zon der aanleiding te geven tot neer slag. LUCHTTEMPERATUUR. 7.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 5.26 uur tot Dinsdagmorgen 7.01 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 8 Febr.: voorm. 7.25 en nam. 7.50 uur. Maan op 10.26 uur Dinsdagmorgen. Maan onder 2.49 uur Woensdagnacht. DE WERELD IN VOGELVLUCHT ..Dat de reorganisatie in Duitschland aan buitenlandsche zaken en in de rijksweer een ingrijpende wijziging is geweest, is wel duidelijk, gezien het groote aantal per sonen dat er bij betrokken is. Maar wat nu de gevolgen er van zullen zijn, is nog niet erg duidelijk, wat weer verband houdt met het weinige, dat men weet om trent de diepere oorzaken van de crisis, welke tot dit ingrijpen heeft geleid. Wij zijn, wat dat betreft, slechts aangewezen op geruchten, welke uit den aard der zaak niet te controleeren zijn. Officieele inlich tingen worden niet verstrekt en voor zoo ver ze verstrekt worden, hebben wij er niets aan. Dat aan von Blomberg en von Fritsch ontslag verleend is wegens hun ge zondheidstoestand, is zóó ongelooflijk, dat het onbegrijpelijk is, hoe de Duitsche re geering nog verwachten kan, dat iemand zich daardoor zal laten misleiden. Mis schien brengt de verklaring van Hitler in den a.s. rijksdag eenige opheldering, doch wij zijn in dit opzicht niet optimistisch. De Engelsche regeering heeft aan gene raal Franco een scherpe nota gezonden over de aanvallen op Britsche schepen in de Middellandsche Zee. Haar verluidt zou de regeering er in gezegd hebben, dat haar geduld thans totaal uitgeput was. Van an dere zijde wordt gemeld, dat de drie pa- trouilleerende mogendheden thans over gaan tot het zonder waarschuwing in den grond boren van eiken onderzeeër, welke in het controle-gebied onderzee varende wordt aangetroffen. Bij Teruel hebben de Franco-troepen een doorbraak geforceerd. Zou dat het be gin beteekenen van een algemeen offen sief? Vrijstelling van examen handelskennis De minister van economische zaken heeft bij beschikking van 5 Februari 1938 de di ploma's vastgesteld, welke algeheele vrij stelling geven van het examen handelsken nis. Degenen die over een dezer diploma's beschikken worden, ingevolge art. 4, lid 2, van het vestigingsbesluit slagersbedrijven, geacht te voldoen aan de minimum eischen van handelskennis. De vestigingswet kleinbedrijf zegt, dat men ten genoegen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken moet aantoonen, dat men aan de vestigingseischen voldoet. De bovengenoemde diploma's geven het ver langde bewijs, zoodat de Kamer van Koop handel en Fabrieken bij overlegging daar van zonder meer zal aannemen, dat men de vereischte handelskennis bezit. Hoewel deze beschikking uiteraard alleen kan gelden voor de slagersbedrijven, kan nu reeds worden medegedeeld, dat ook voor alle andere bedrijven, waarvoor vesti gingseischen worden afgekondigd, de ge noemde diploma's algeheele vrijstelling voor handelskennis zullen geven. In de tweede plaats is thans vastgesteld, dat de volgende diploma's, akten en over gangsbewijsstukken op het .examen han delskennis vrijstelling zullen geven voor: a. boekhouden en handelsrekenen. Practijkdiploma boekhouden afgegeven door: 1. de Federatie van handels- en kantoor bedienden vereenigingen. 2. Door de vereeniging van leeraren in de handelswetenschap. 3. Door de vereeniging van leeraren in talen en handelscorrespondentie genaamd „Liteh". 4. Door de vereeniging van leeraren in het boekhouden. 5. Door de stichting handelsexamen, tot 1935 afgenomen door de R.K. vereeniging van leeraren tot bevordering van het han delsonderwijs. 6. Einddiploma 3 of 4-jarige handelsdag school. b. Nederlandsche taal en handelscorres pondentie: Overgangsbewijs naar de 4e klasse H.B.S. Diploma 3-jarige H.B.S. Einddiploma 3 of 4-jarige handelsdag school. Practijkdiploma voor een der talen afge geven door de onder a genoemde vereeni gingen, federatie of stichting. Einddiploma (M.)U.L.O. school. Overgangsbewijs naar de 4e klasse gym nasium of lyceum. Akten L.O. Binnen korten tijd zulen nog nader beslissingen bekend gemaakt worden in hoeverre hierboven nog niet ge noemde diploma's voor bepaalde vak ken vrijstelling geven van het examen. Zulks is onder meer het geval met de diploma's van de handelsavondscholen. Voorts kan worden gemeld, dat de minis ter de overgangsmaatregelen speciaal voor ouderen in het bedrijf heeft vastgesteld. De minister maakt hierbij gebruik van hem bij het vestigingsbesluit slagersbedrij ven gegeven bevoegdheid om een verkla ring af te geven, dat men aan de minimum- eischen van handelskennis voldoet (art. 4, lid 2, sub. c). Voor een dergelijke verklaring komen in aanmerking zij, die op 1 Juni 1938 min stens 32 jaar, zijn, indien zij: a. op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer en mits zij 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijver heid werkzaam zijn geweest; b. zoons of dochters van een gevestigden ondernemer ten aanzien van de opvolging van hun vader, mits zij 5 jaar in detail handel, ambacht of kleine nijverheid werk zaam zijn geweest; c. personen, die op 1 Januari 1937 optra den als vennoot in een gevestigde onder neming en 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn ge weest; cL filiaalchefs, die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden en reeds 5 jaar in de tailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest. Hieruit blijkt, dat iemand, die op 1 Juli a.s. minstens 32 jaar is en aan de hierbo- venvermelde vereischten voldoet, onder overlegging van bewijsstukken een verkla ring van den minister kan vragen. De afgif te van deze verklaring brengt derhalve mee, dat de bezitter van de verklaring vrij gesteld is van het examen handelskennis. Voorts is nog bepaald, dat zij, die op 1 Juli 1938 den 25-jarigen leeftijd bereikt hebben een eenvoudiger exa men mogen afleggen. Dit examen zal alleen mondeling zijn. Het schriftelijk gedeelte wordt vervangen door een bij zondere toetsing van de reeds door hen in de praktijk opgedane ervaring. Voor een zoodanig examen komen echter al leen in aanmerking, zij, die kunnen be wijzen dat zij minstens 5 jaar in detail handel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam zijn geweest. Op het oogenbilk zijn reeds 200 cursus sen, verspreid over het geheele land, opge richt, terwijl tevens spoedcursussen bestaan voor degenen, die voor het hierbovenver- melde eenvoudiger examen handelskennis in aanmerking komen. Voor nadere inlichtingen omtrent oplei ding voor de benoodigde handelskennis kan men zich wenden tot den Kon. Ned. Mid- PLECHTIGE HOOGMIS IN DEN HAAG. Ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix. In de katholieke kerk in de Parkstraat te Den Haag heeft de deken van 's-Gra- venhage, monseigneur J. M. van der Tuyn, gisterochtend ter gelegenheid van de ge boorte van H.K.H. Prinses Beatrix een plechtige hoogmis gecelebreerd. Het altaar met palmen en bloemen ver sierd. In het priesterkoor woonden ver scheidene autoriteiten de hoogmis bij. Het waren de ministers mr. M. P. L. Steen- ter ghe, Ch. J. I. M. Welter en mr. C. M. J. F. Goseling, de staatsraden prof. mr. P. J M. Aalberse en mr. dr. D. A. P. N. Koo ien, de voorztter van de Tweede Kamer mr. J. R. H. van Schaik, voorts de luitenant- generaal P. J. van Munnikrede, de gene- raal-majoor jhr. J. T. Alting von Geusau, de kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, de hoofdaalmoezenier van leger en vloot monseigneur J. J. J. Noordman, het lid van Gedeputeerde Staten van Zuidholland jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, de wethou der van 's-Gravenhage L. J. M. Feber, prof. mgr. P. Groenen en het volledige bestuur van het comité Katholiek 's-Gravenhage. Deken van der Tuyn werd geassisteerd door kapelaan Schmidt als diaken, door kapelaan Stolwijk als sub-diaken en door kapelaan van den Oudenhoven als ceremo- Het koor voerde uit de Missa in honorem Sanctae Trinitatis van Hubert Cuypers, de geloovigen zongen eenige der Gregoriaan- sche gezangen. Na de hoogmis zong het koor het Te Deum van v. Goller, waarna de plechtige Dienst werd beëindigd met het zingen van het Domine salvam fac reginam nostram. Na den kerkdienst verzamelden de gees telijken en de genoodigden zich in de pasto rie, waar men nog eenigen tijd bijeen bleef. ACTIE IN DE METAALINDUSTRIE. Loonsverhooging van ca. 71/2 pet. en een vacantie-week aanvaard. In de Vrijdag gehouden conferenties tus- schen den Metaalbond en de besturen der drie samenwerkende organisaties in de me taalindustrie, hebben de gedelegeerden der werknemers zich bereid verklaard om hun leden te adviseeren de laatste tegenvoor stellen der werkgevers te aanvaarden. Deze komen neer op: een week ononderbroken vacantie, los van den Koninginnedag; overleg pleging over een andere regeling voor het werken in ploegen; verhooging in twee termijnen, n.l. 19 Febr. en 1 Aug. van de uurloonen van 030 ct. met tweemaal 1 cent, van 3150 cent met 2 cent op 19 Febr. en nog 1 cent op 1 Aug. en van 41 cent en hooger 2 cent op 19 Febr. en 2 cent op 2 Aug Dit beteekent een verhooging van 10 pet. en 7 1/2 pet., terwijl 10 pet. was gevraagd. De R K. en Chr. organisaties hebben Zaterdag deze voorstellen, die gelden voor Wilton-Feijenoord, Rott. Droogdok Mij., Nieuwe Waterweg, P. Smit Jr., en werf Gusto aanvaard, mits de regeling ook voor de andere metaalindustrieën ten spoedigste zal worden ingevoerd. Ook de Alg. Bond zal deze voorstellen aanvaarden, daar met de vertrouwensmannen uit de leden reeds ver- Men mag wel aannemen dat het in de metaalindustrie dus niet tot een conflict zal komen. I e I ta iè! m ,j| p 12» Rectificatie. In de rubriek van Vrijdag j.l. is tot on ze spijt in probleem no. 494 een fout ge slopen n.l., er behoort op ruit 29 nog een zwart stuk bijgeplaatst te worden. De stand behoort te zijn: Probleem No. 494. Auteur: Spiteri en Navarro, Algiers. Stand in cijfers: Zwart: 15 schijven op 1, 8/12, 15, 17, 19, 20, 23, 24, 29, 30 en 35. Wit: 15 schijven op: 22, 27, 28, 32, 33, 36/40, 44 en 47/50. Wit speelt en wint. denstandsbond in Nederland, den Ned. R.K. Middenstandsbond en den Chr. Midden standsbond in Nederland. De bovenstaande regelingen gelden dus enkel ten aanzien van de handelskennis. Ook nopens de vakbekwaamheid, in het bij zonder betreffende de ouderen, zijn rege lingen in bewerking. Hierover zullen zoo spoedig mogelijk nadere bekendmakingen volgen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal van een belasting- merk. Voor den Haagschen Politierechter prof. mr. Van Bemmelen, moest hedenmorgen terecht staan J. H. los-arbeider te Kat wijk a. Zee die te Sassenheim een rijwielplaatje had weggenomen van een rijwiel toebehoorend aan G. F. Verdachte bekende het feit volmondig en toonde veel berouw. Politierechter: „U gaat teveel met slech te vrienden om en bezoekt veel te veel de café's". „Het is geloof ik het beste voor u, dat aan u een verbod wordt opgelegd om ca fé's of andere dergelijke lokaliteiten te be zoeken", vervolgde de magistraat, „maar dat houdt dan in, dat u Zondags en op Koninginnedag thuis moet blijven, anders wordt de verleiding voor u te groot." De Officier alhoewel niet veel heil zien de in een voorwaardelijke veroordeeling wilde het dan toch nog wel eens probee- ren en eischte een voorwaardelijke gevan genisstraf voor den tijd van 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar en de bijzon dere voorwaarde, dat verdachte geduren de 3 jaar geen café's mag bezoeken en in dien tijd geen alcoholische dranken mag gebruiken. Verdachte vond het wel erg moeilijk omdat hij op een vrachtdienst voor België rijdt en dus uit hoofde van zijn beroep dikwijls in café's moet komen. De politierechter kon zulks indenken en wilde er wel eenigszins rekening mee hou den en veroordeelde verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met twee jaar proeftijd en de bij zondere voorwaarde, dat verdachte zich strikt zal gedragen naar de aanwijzingen van de Prot. Christelijke Reclasseering afd. Leiden, die aan verdachte eventueel kan verbieden café's te bezoeken. Geeft dien vent een klap op zijn kop. Deze woorden had de kruideniersbedien de J. de H. uit N o o r d w ij k toegeroepen aan een aantal personen, die achter een optocht liepen. Dat gezegde is al niet erg fraai, maar erger was het, dat de „vent" een politie-ambtenaar in uniofrm was,, die dan ook dadelijk een bonnetje had uitge schreven omdat hij het opruiing noemde. Als getuige gehoord, verklaarde de agent, dat er niet gezegd is, geeft „dien vent een klap op zijn kop", maar „slaat hem de her sens in." Dat komt op hetzelfde neer vond de poli tierechter, maar verdachte was het hier mee niet eens. De Officier van Justitie mr. Roeffart vond het geval niet zoo gemakkelijk als de verdachte. Het gaat maar niet op de menschen op te stoken om een agent op zijn hoofd te gaan timmeren. Een flinke geldboete is hier op zijn plaats, welke de Officier gesteld wil zien op 25.subs. 25 dagen. „Dat vind ik veel te veel", vond ver dachte, hetgeen de politierechter deed op merken, dat het reclasseeringsrapport zegt, dat het met dezen verdachte niet „je dat is". Hij is erg baldadig en lastig vermeldde dit document. Reden voor den politierech ter om een geldboete op te leggen van 20.subs. 20 dagen, wat verdachte nog vele vond en verklaarde, dat hij dat niet kon betalen. „Dan gaat u alvast maar sparen", ried de politierechter verdachte aan. Rumoer om een peentje. J. L. H. uit Den Haag reed op een mooien Septembermiddag op den Rijns- burgerweg te Oegstgeest. Langs een wortelenveld komende had hij een onweer- staanbaren lust in zich op voelen komen om zulk een sappige vrucht te consbmee- ren. Zoo gedacht zoo gedaan, maar juist was het peentje uit den grond losgewerkt of er kwamen een tweetal gemeente-agen ten pef auto in zicht. En toen begon de mi sère, want de politie-agenten verklaarden in hun ambtseedig procesverbaal, dat zij geroepen hadden: „halt, politie, afstap pen." Verdachte had niets gehoord en was rus tig doorgereden, evenals een kameraad, die bij hem geweest was. Het geval ging een geheel verkeerden kant op, want een getuige verklaarde, daar in bijgestaan door den verdachte, dat de politie-agent zonder iets te zeggen hem een klap op zijn hoofd gegeven had. Verder waren zij meegenomen naar het bureau. Verdachte: „Wij moesten toen wachten, alhoewel de agenten wisten dat wij geen licht op onze fietsen hadden tot het don ker was en toen moesten wij naar Den Haag gaan loopen." Het slot was, dat de politierechter aan houding vroeg om alsnog de agenten te hooren over een en ander. Is er nu gescholden of niet? A. H. J. S. uit Leiden en zekere N. uit Voorschoten zijn nu bepaald geen boezemvrienden te noemen.. Het was dus niet te verwonderen, dat, toen beide el kaar tegen kwamen op den Leidschen weg, er gezellige woorden gevallen waren, die niet voor herhaling vatbaar zijn, Als ver dachte uit dit woordenduel was te voor schijn gekomen A. H. J. S. Tijdens de zit ting kwamen er allerlei duistere punten naar voren. Allereerst was S. in het geheel niet op den Leidschen weg geweest althans volgens zijn zeggen, hetgeen hij door zijn dochter wilde laten bevestigen. Dit mocht en de dochter verklaarde, dat haar vader tijdens het schelden thuis had gezeten. „Hoe komt het dan", vorschte de poli tierechter, „dat uw moeder, toen N. aan VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een Britsche nota aan Franco tegen de zeeschuimerij in de Middellandsche Zee. Een belangrijke rechtsche doorbraak bij Teruel (2de blad en Telegramen). De reorganisatie in Duitschland. (2de blad). De 16e verjaardag van de Pauskeuze. (2de blad). Een protest van de Beiersche bisschoppen (2de blad). Stappen van Amerika, Engeland en Frankrijk te Tokio in verband met de Ja. pansche vlootbouw. (2de blad). Binnenland Belangrijke mededeelingen Inzake vrij- stelling van examen handelskennis Inge* volge vestigingswet. (1ste blad). De kapitein van de vergane „Aldabi" ver telt van zijn ervaringen. (4de blad). Landbouwer te Aarle Rixtel onder ver dachte omstandigheden gestorven. (4de blad). Lelden De N.V. „De Sportfondsen" gaan voort met de plannen om te Leiden een open- overdekte inrichting te bouwen. (4de blad). Sport en Wedstrijden SCHAATSENRIJDEN: De Noor Ballang- rud wederom wereldkampioen; goede prestaties der Hollanders. (3de blad). ATHLETIEK: De Leidenaar J. v. Roode winnaar van den Docos-veldloop. (3de blad). VOETBAL: D.O.S. en O.I.V. zetten den strijd om het kampioenschap in den I.V.C.B. voort. K.R.V. verslaat Concordia; tal van bezoekende clubs winnen, behalve in de afd. Zuid van den D.H.V.B. In den K.N. V.B. verloren Feyenoord, Go Ahead, N.A.C. en Veendam in de eerste klasse; Alphen verslaat Overmaas, UVS speelt tegen HVV gelijk. (3de blad). LEIDEN. Woensdag. In Rest. „Zarse", Stationsweg 2, bridgeavond voor gevorderden en leerlingen. Toegankelijk voor Ka tholieken onder ausp. Ned. Reisver. v. Katholieken, 8 uur. Vrijdag. „St. Raphael'*. Jaarvergadering in het Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 5 tot en met Vrijdag 11 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telf. 807 en J. Deedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. de deur kwam, heeft gezegd: hij is niet thuis." Getuige: „O, dat heeft zij maar gezegd om aan de deur geen herrie te hebben." „Maar", vertelde de politierechter haar, „hoe komt het dan, dat uw moeder ge zegd heeft tegen N.: en denk er aan, dat je je handen niet vuil maakt." ,En uw vader was niet thuis, hoe is zulk een gezegd dan mogelijk?" Getuige N. verklaarde pertinent, dat S. op den bewusten dag op den Leidschen weg wel gescholden had. Omdat er geen utkomen aan was, hield de politierechter deze zaak aan om alsnog een getuige te hooren, die het heele geval gezien en gehoord zou hebben. KANTONGERECHT HAARLEM. Voor den Haarlemschen Kantonrechter mr. de Bijl de Vroe stond heden terecht de 65-jarige ingenieur J. C. W. H. uit Haar lem terzake dat hij in den avond van 19 Nov. van het vorige jaar op de Haarlem merstraat te H i 11 e g o m met een snelheid van pl.m. 60 K.M. heeft gereden met z'n vierwielig motorrijtuig en alstoem onvoor zichtig en roekeloos zou zfjn ingereden op een groot aantal personen, die aldaar ston den rondom de gewonde mevr. A. L. Ch. van Waveren-Hahn, die op den grond lag. daar zij zoo juist door een auto was aan gereden. Alhoewel er een persoon midden op den weg stond te zwaaien met een bran dende zaklantaarn, had verd. de verkeer* belemmering niet gezien en was toen over het hoofd gereden van het slachtoffer, daarop is overleden. Een 4-tal getuigen werden in deze zaai gehoord. Verd. had geen personen gezien, daar hij verblind werd door een tegenlig ger. De ambtenaar eischte een geldboete vat 25 subs. 15 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verd. tol een geldboete van 15 subs. 10 dage: hechtenis.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2