STADS NIEUWS HEI BETOOVERDE BOSCH Dc Sportfondsen-geschiedenis in de Sleutelstad MAANDAG 7 FEBRUARI 193» De plannen tol stichting eener open-overdekte op het Schuttersveld worden voortgezet De Sportfondsen-kwestie te Leiden is nog niet ten einde. Zij is in een nieuw stadium gekomen, waarvan het voornaamste is, dat de plannen om te komen tot de ontworpen inrichting op het Schuttersveld (open en over dekte) worden voortgezet. De N.V. „De Sportfondsen" deelen thans n.l. in een een circulaire aan de spaarders een en ander mede. In de eerste plaats wordt een relaas ge geven van al hetgeen inzake de Sport fondsen-plannen tot heden is geschied en memoreeren zij de gehouden vergaderin gen met de spaarders, welke tot uiteinde lijk resultaat hadden, dat de gelden zou den worden teruggegeven. Op het communiqué van de N. V. Leid sche Overdekte aan de Haarlemmerstraat, meldend, dat er geen onderhandelingen hadden plaats gehad tusschen de directies van deze overdekte en het Sportfondsen- Bestuur, vervolgt de circulaire als volgt: Tot onze meer dan groote verwondering verscheen er in de Pers, na de vergade ring van 29 December 1937, een communi qué van de zijde der N.V. Leidsche Over dekte, meldend, dat er geen onderhande lingen hadden plaats gehad tusschen de Directie van deze Overdekte en het Sport fondsen-Bestuur. Achteraf is gebleken, dat de Directie van de Leidsche Overdekte op of om streeks 1 Januari van persoon is gewisseld. Inderdaad hadden wij met de nieuwe Di rectie niet onderhandeld, maar wèl met de vóór 1 Januari bestaande leiding. Het viel ons niet moeilijk, op de vergadering van 12 Januari het onjuiste van dit com muniqué aan te toonen. Er was echter meer, dat onze verwonde ring opwekte, n.l. de mededeeling. dat de N.V. Leidsche Overdekte geen financieele medewerking onzerzijds begeerde. Wij hebben "daarop een zeer vriendschap pelijk onderhoud gehad met de tegen woordige Directie, den heer Jonkergouw, waarbij dit bericht nog eens bevestigd werd. De vraag, welke bij ons rees, was, wat er nu door De Sportfondsen te Leiden ge daan moest worden. Wy zijn bij het beantwoorden van deze vraag mede beinvloed geworden door het feit, dat ons van verschillende Leidsche zijden gevraagd is de actie niet stop te zetten. Er zijn er in Leiden en meer in het bijzonder in Oegstgeest die de lig ging van de bestaande overdekte aan de Haarlemmerstraat om verschillende rede nen niet gunstig vinden, daar niet willen of niet kunnen zwemmen, en om deze re denen een actie tot stichting van een in richting op een beter punt, dat het Schut tersveld achter „Zomerzorg" ongetwijfeld is, niet willen opgeven. Hierbij komt nog de kwestie van het openluchtbad, dat men in Leiden gaarne ziet verrijzen en dat men ook gaarne op het Schuttersveld zou zijn gesticht. Een en ander heeft ons doen besluiten de actie tot stichting eener inrichting (open en overdekt) niet op te geven en de spaarkassen voort te zetten. Echter willen wij dien spaarders, die per sé uit willen treden, daartoe de gele genheid geven, en zulks tot 20 Februari aanstaande. Iets degelijks hebben wij destijds in Dordrecht ook gedaan, met als resultaat, dat inderdaad een aantal spaarders zijn uitgetreden, doch dat het werk niet is op gegeven, doch doorgezet, met als uiteinde lijk resultaat, dat thans met den bouw kan worden begonnen en de opening van de Dordtsche Overdekte in September a.s. tegemöet kan worden gezien. Men begrijpe goed: verplicht tot deze geste is de N.V. De Sportfondsen geens zins. Het geven der gelegenheid tot uittre ding is een afwijking van het bestaande spaarcontract, dat alleen mogelijk is, wan- neer beide partijen hiermede instemmen. Zooals op de vergadering werd medege deeld, zijn de Leidsche gelden in overleg met en op advies van den Leidschen Raad van Toezicht gedeponeerd by de Rotter- damsche Bankvereeniging te Leiden, op een depot-rekening met één maand op zegging. Opzegging heeft inmiddels plaats gehad, zoodat over de gelden binnenkort be schikt kan worden. Zoo spoedig mogelijk zal opgemaakt worden, wat ieders aandeel in het ge meenschappelijk bezit is, waarna, in ge val men ons den wensch tot uittreding kenbaar maakt, voor toezending zal wor den zorg gedragen. Uit het bovenstaande weet Gij, dat wat in ieder geval onze plannen voort zetten en zullen trachten in Leiden een Sport- fondsenbad-complex, zoo mogelijk een Overdekte en open inrichting te stichten. Aan een open inrichting bestaat zeer zeker behoefte. Een overdekte, op een ge schikte plaats, dichter bij Oegstgeest, heeft o. i. reden van bestaan. Wij wijzen U er op, dat het risico, dat men met verder gaan loopt, is, dat men eventueel, indien dc plannen niet uitge voerd zouden kunnen worden, achteraf blijkt deelgenomen te ebben aan een ge wone spaarkas, welker inhoud alsdan on der de deelgerechtigden verdeeld wordt. Het wil ons voorkomen, dat dit risico toch waarlijk r,iet groot is. Wij wekken U dan ok op, onze Bewe ging te Leiden te blijven steunen. ST. AUGUSTINUS-VEREENIGÏNG VOOR R. K. ONDERWIJZERS. Prof. Heskes over de corporatie. In de Jacoba-zaal van Den Burcht hield de St, Augustinusvereeniging Zaterdag avond om 6 uur haar jaarvergadering. Na opening met gebed door den geest, adviseur prof. M. Heskes, sprak de voorz., de heer H. G. de Boer, een woord van welkom waarin hij een gelukwensch uit sprak naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrix en de beteekenis daarvan voor het Nederlandsche volk. Te ruggaande in het verleden besprak spr. de teleurstelling inzake de actie betref fende de leerlingenschaal. Verheugend is de erkenning, dat de verhouding van het aantal leerlingen tot den onderwijzer hoognoodig verbetering behoeft. Dit er kennen de regeering en de volksvertegen woordiging evenals het feit, dat er iets gedaan moet worden voor de kweekeling met acte. Verder echter dan deze erken ning is het niet gekomen. Voorts spreekt de heer de Boer een har telijk woord van afscheid tot den schei denden inspecteur, den heer Baak, die liefde had voor de scholen en met prij zenswaardige neutraliteit de belangen der bijzondere scholen heeft gediend. Spr. dankt hem voor zijn sympathie voor de bijzondere scholen en onderwijzers zoo dikwijls betoond. Spr. hoopt, dat de heer Baak nog lang van zijn pensioen zal mo gen genieten. Hierop volgen de notulen en de jaar verslagen. De heer Vreeburg doet vervolgens eenige mededeelingen betreffende het af scheid van den heer Baak, welk afscheid wegens de ziekte van den heer Baak niet kan zijn zooals men gaarne had gewild. De subsidie aan de Ver. van gebrek kige kinderen wordt voorloopig voor 1 jaar gecontinueerd, waarbij aangenomen wordt het voorstel van den heer Paarde- kooper om intusschen te onderzoeken of ten deze geen principieele vereeniging kan worden opgericht. Een verzoek van de K. R. O. om subsi die wordt ingewilligd, waarbij Prof. Hes kes verzoekt er een suggestie aan toe te voegen in de richting van verhoogde cul tuur in het programma. Het verslag van de penningmeesteresse mej. H. Doove gaf aan uitgaven f 1645.23 en inkomsten f 2374,50 aldus een batig saldo van 729.27 y.. De heer Castenmiller werd met meer derheid van stemmen herkozen. Bij de bespreking der vóorloopige agen- DE LEIDSCHE C0URAN1 da der St. Augustinusvergadering ver klaart de heer v. d. Krogt zich wederom als candidaat voor het Hoofdbestuur be schikbaar te stellen, waarvoor de voorzit ter woorden van dank spreekt. De heer Paardekooper zegt hierna, dat er meer rekening moet worden gehou den met vervanging, die eens noodzake lijk wordt en met verjonging. Hij geeft dit eerst na dit punt in overweging. De voorzitter noemt hierop de namen van drie jongere hoofdbestuursleden. Boven dien meent de voorz., dat in verband met de kwesties, welke er in het hoofdbestuur aan de orde komen, al te jonge, zelfs ideale menschen toch minder geschikt zouden zijn. Prof. Heskes licht de meening van den heer Paaraekooper toe en sluit zich ove rigens bij den voorzitter aan. in de plaats van den heer van Heteren wordt canaidaat gesteld op voorstel van prof. Heskes, voor de St. Alphonsuscom- missie de heer Balsieben. Tol den aftre dende, den heer E. van Heteren, spreekt de voorzitter woorden van dank. De heer van der Dries wordt wederom candidaat gesteld voor de O. I. Z.-com- missie. Hierna wordt rapport uitgebracht door de ftascommissie, waarbij verklaard wordt dat aües in orde is bevonden. De pen ningmeesteresse wordt met woorden van damt gedechargeerd. Vervolgens brengt de heer Burcksen verslag uit van de commissie tot steun. De inicomsten bedroegen hier 677.42, over 1936 938.73, dus heel wat minder in 1937. Van de 44 scholen in de afd. Lei den werd er door 22 scholen niet bijge dragen, terwijl er in dezelfde af deeling meerdere gesteunden waren. Spr. hoopt dat 1938 weer betere resultaten zal te zien geven. Spr. dankt allen, die dit werk hebben- gesteund en beveelt het in aller aandacht aan. De voorzitter brengt den heer Burck sen dank voor dit werk en spreekt den wensch uit, dat ook de regeering op dit gebied iets zal gaan doen. Spr. voegt er aan toe, dat Haarlem op dit terrein meer doet, niet alleen dan alle andere D. V.'s, maar ook dan alle andere niet-katholieke organisaties. En toch wordt hierover in officieele instanties met geen woord ge rept. Geen aansluiting, maar het eigen wezen bewaren, zegt prof. Heskes. Hierna is aan de orde punt 8 bespre king van het rapport der corporatie-com missie. Prof. Heskes, voorzitter dezer com missie wordt door den voorz. ingeleid met de mededeeling, dat het gaat om e.v. aan sluiting bij een standsorganisatie. Prof. Heskes begon met een uiteenzet ting van de kwestie, het hooger verband in de organisatie, d.w.z. aansluiting by den werknemenden middenstand. De vraag echter kwam toen op tot hechtere organisatie in het K.O.V. Het hooger ver band werd weer acuut toen de werkne- mende middenstand wederom actief werd. De Bisschop van Haarlem zeide in een audiëntie dat de onderwijzers volkomen vrij bleven. Wij moesten echter weten, wat wij wilden, aldus spr., als de tijd zou komen, dat wij onze meening moeten ge- ven. En nu gaat het om aansluiting bij Werkliedenverbond of werknemenden Middenstand. Men wil een groot verbond van werk- nemende middenstandiers en spr. noemt de groepen op, welke hieronder zouden vallen, o.a. zij, die intellectueelen arbeid verrichten in dienst der overheid. De vraag is nu: is uw arbeid intellec tueel? Spr. meent, dat daarvoor in den arbeid een zekere intellectueele ontwik keling moet worden toegepast. Misschien is langs dezen weg een zekere groepee ring te vormen van intellectueele arbei ders. Maar naar spr.'s meening vallen daaronder de onderwijzers niet. Het is hun vak, hun taak, hun roeping, waar mede zij zich van anderen onderscheiden. Die roeping geeft een essentieel verschil. Door die roeping is de onderwijzer ver zorger van een speciale maatschappelijke functie. De overige beroepen zijn meeren- deels vakken, het onderwijzer-zijn is roe ping. De onderwijzer past niet alleen zijn intellectueele vorming toe in zijn arbeid, maar geeft veel meer zijn eigen persoon. Hij richt niet af, hij vormt. Spr. zet dit uitvoerig en dieper gaand uiteen. Zoo stijgt of daalt zelfs het peil van den arbeid al naar het godsdienstig leven der onderwij zers. De sociale functie van den onderwij zer ligt in een geheel eigen geestelijke sfeer. Is het niet alles zeggen, aluds spr., dat religieuse congregaties wel onderwijzen en geen andere beroepen aanvaarden? Het is uw roeping, die u aan elkander bindt in uw organisatie. Spr. geeft dan de diepere beteekenis van deze roeping, d.i. eigen zie- lecultuur te maken tot het rijk bezit van anderen. Daarom vervullen de onderwij zers een eigen machtige functie in het maatschappelijke geheel. En daarom is het voor hen geen verlies alleen te zijn. Deze conclusie moet dus gelden voor allen van ander terrein die aansluiting zoeken. Spr. acht de groei en de ontwikkeling onzer organisatie slechts mogelijk op den grondslag der encyclieken over de corpo ratieve staatsidee. Maar dein moeten ook alle onderwijselementen te samen geor ganiseerd zijn in één groot verband, school besturen, hooger, middelbaar en lager onderwijs. Wij moeten de solidariteitsidee propa- geeren, solidariteit dus in het onderwijs. Een toekomstbeeld wil spr. liever niet ge ven, wij moeten nu slechts gaan in de richting van de solidariteit. Wij moeten de maatschappij rijp maken voor de cor poratieve idee, deze idee voorbereiden. Dat is de bedoeling van den Paus. Wij mogen door op te gaan in een groote groep onze eigenheid niet verlie zen. Die eigenheid is geen armoede, maar rijkdom. Nadat hierover een uitvoerige gedachten wisseling had plaats gevonden, bracht de voorz. prof. Heskes hartelijk dank voor diens glasheldere ontwikke ling van dit probleem. Besproken werd tenslotte het catechis musonderricht naar aanleiding van een vragenlijst van het Hoofdbestuur, welke vragen een voor een werden behandeld. De bespreking van het tuchtvraagstuk werd uitgesteld tot een volgende verga dering. Na rondvraag volgde sluiting met ge bed. Agenda NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN. CENTRALE VAN DE R.K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Maandag: (hedenavond): Rechtskun dig Adviesbureau voor de leden van de Afd. Leiden en Omstreken, 6.308.00 uur, Bondsgebouw, Steenschuur 15. Re petitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Pul- chri Studio", 8 uur. Dag. Bestuursver gadering, 8 uur. Bestuursvergadering „Vondel", 8 uur. Cursus Bakkers, 8 uur. Dinsdag: Ledenvergadering Ta baksbewerkers, 8 uur. Bestuursverga dering H. K. W., 8 uur. Tuinbouwcur- sus," 8 uur. Competitie: Poedelaars I T. O. P. I, 8 uur. Feestelijke Jaarverga dering Metaalbewerkersbond „St. Eloy", Zomerlust, 7.30 uur. Woensdag: Kinder feest Transportarbeidersbond „St. Bonifa- cius", 3 uur. Tuinbouwcursus, 8 uur. „De Poedelaars", 8 uur. Donderdag: Propaganda-avond Transportarbeiders- bond „St. Bonifacius", 8 uur. Damclub „Gezellig Samenzijn", 8 uur. Ledenver gadering R. K. Groentenhandel, 8 uur. Vrijdag: Ledenvergadering „St. Raphael", 8 uur. Jonge Damescongregatie, 8 uur. Zaterdag: Bibliotheek, 78 uur. Spaarbank op het Kantoor, 78 uur. Feestavond Transportarbeidersbond „St. Eonifacius", Zomerlust 8 uur. N.B. De eerstvolgende Ontwikkelingsavond van den R. K. Volksbond wordt gehouden 24 Februari a.s. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLENVEREENIGING. Rapenburg 52. Maandag: hedenavond: Bijeenkomst voor de leden van 8.00 uur tot 10.15 uur. 8.15 uur Tafeltennisclub. 8.30 uur District cursus voor aspirantopleiders. 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie. Dinsdag: 8 30 uur Verplichte Maandvergadering Afd. Gehuwde Gezellen met verkiezing van Commissarissen. Voor de Gezellen is de zaal gesloten. 8.30 uur Repetitie tooneelclub Adolf Kolping. Woensdag: 8 30 uur Repetitie Liedertafel „Sebastian Schaeffer". 8.30 uur Vergadering Raad van Bestuur. 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. van 8.159.15 uur Bibliotheek. 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie. 8.45 uur Recollectie-' ming voor alle oud-retraitanten op de als kapel inge richte bovenzaal. Allen present en op tijd. 8.30 uur repetitie tooneelclub Adolf Kolping. Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekgezelschap „Fx-anz Schweitzer" 7.45 uur Vergadering van bestuur Districts competitie. 8.30 uur Vergadering dis tricts Senioraat. - Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur; van 8 159.15 uur bibliotheek. 8.30 uur: Keelclub „De Poedelaars". Mededeelin gen: Zondag 20 en 27 Februari zijn onze Vastenavondfeesten. Zondag 20 Februa ri te 6.30 uur in de St. Lodewijkskerk ge zongen H. Mis waaronder Plechtige Alge- meene H. Communie. Na de H. Mis wordt gezongen „Knielt Christenschaar" en na de luide dankzegging Lied van Lof en Dank. Hierna volgt gemeenschappelijk ontbijt in het Gezellenhuis. ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK. Maandag, hedenavond: om 6.30 uur: Franciscusvrienden. 7.30 uur Zaagclub B. 8.45 uur: Gezellen. Dinsdag: 6.30 uur Franciscusvrienden (Groene Leger). 6.30 uur Sloyd I en II; 7.45 uur Gym nastiek. 9.00 uur: Gezellen. Woens dag: 8.15 uur Godsdienstonderricht waar na recreatie. 8.35 Franciscusridders I; Gezellen. Donderdag: 6.30 uur Zaagclub A. 8.15 uur Franciscusridders II. Vrijdag: 6.45 uur Sloyd HI en IV. 9 uur: Gezellen. Zaterdag: 3.30 uur Francis- cusridder III. VIERDE BLAD - PAG. 14 KRUISVAART. Cohort Aeternus Pater. Burcht: St. Antonius Clubhuis. Maandag: 7.30«uur: Antonius-, Huber- tus- en Arnoldusban. Dinsdag: 7.30 uur Franciscusban. Woensdag, 7.30 uur Pascalisban. Donderdag: 7 uur: Zaag. club. 7.30 uur: Postzegelclub. Missie- club. Vrijdag, 7.30 uur Martinus- en Servatlusban. Inschrijving nieuwe Ie- den Zondagmiddag. Cohort St. Petrus. Burcht: Garenmarkt 36. Maandag: om 8.30 uur: Godfried- ban. Dinsdag: 8 uur Kard. Faulhaber- ban. Woensdag: 8.30 uur Tarcisiusban. Donderdag: 8 uur Trommelen. Za terdag: 7 uur K. J. C. Mis voor Kruissvaar- ders v. d. St. Petrusparochie. 7 uur Lo- dewijkban. St Pancras-Cohort Burcht: Anna Paulownastraat. Maandag: te 8 uur Aloysiusban. 7.30 uur Aspirantenvendel. Dinsdag: 8.00 uur Roode Vendel. Woensdag, 7.30 uur Servatiusban. 8.00 uur Don Boscoban. Donderdag: 8 uur William Doyleban. Vrijdag: 8 uur Stephanus- ban. Zaterdag 56 uur Afrekenen 3 centsfonds sn spaarbank. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL." Dinsdag: 7.30 uur Laatste repetitie met belichting en costumes voor de Oranje avond in de R.K. H. B. S. Alle deelneem sters brengen dus haar jurk en alles wat er bij hoort mee. Woensdag: 23 uur: Kruiskinderen. 8.00—9.30 uur Gelegen heid tot plaatsbespreken voor de Oranje avond in het Graalhuis, Hooigracht 31. Donderdag: om 8.30 uur Oranjeavond in den R.K. H.B.S. Die avond geen clubs. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St Joseph. Maandag: 7.30—9.00 uur jong ste groep. 8.159.45 uur naaien. 8.13 9.45 uur topgroep. Woensdag: 8.00— 9.30 uur naaien jongste groep. Par. O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen. Maandag: 8.009.30 uur topgroep. Dins dag: 7.309.00 uur jongste groep. 8.15 9.45 uur naaien. Zaterdag: 2.00—3.30 uur Muloclub. Par. St. Petrus: Maandag: 6.458.15 uur jongste groep. 8.30 uur Apologie. Dinsdag: geen clubs wegens de groote re petitie in de R.K. H. B. S. Vrijdag: 7.00 8.30 uur naaien. Zaterdag: 2.00— 3.30 uur Muloclub. Par. H. Leonardus: Maandag: 8.30— 10.00 uur topgroep. Dinsdag: geen club wegens de groote repetitie in de R.K. H. B. S. R. K. GRAALCLUB „ACTIEF'. Maandag: 45 uur kleuters 68 jaar in het gymnastieklokaal Levendaal. Woensdag: 3.304.30 uur kleuters 811 jaar in de Heerensingelschool. Vrijdag: 6.157.15 uur aspiranten 1214 jaar In d« Ursulasteeg. 7.308.30 uur aspiranten 1516 jaar in de Ursulasteeg. 8.45— 9.45 uur dames II in de Ursulasteeg. 8.459.45 uur dames I in de R.K. H. B. S. Zaterdag: 23 uur kleuters 811 jaar in de Ursulasteeg. Nieuwe damessleden kunnen zich aanmelden in de Ursulasteeg op Vrijdagavond van 8.459.45 uur. R.K. DAMES HOCKEYCLUB „OLYMPIA" Woensdag: 25 uur vrij trainen op het terrein „Zuidwijck". Zaterdag: 25 uuh trainen onder leiding. Zondag: 25 uur vrij trainen op het terrein voor leden, die riet mee spelen in de competitie. FINANCIËN EN ECONOMIE EEN 3—314 PCT. LEENING VOORBURG Tegen 997s pet. De Hollandsche Bank Unie, de fa. H. Oyens en Zonen, het Bankierskantoor van Lissa en Kann en de Haagsche Commissie- bank berichten, dat de inschrijving op 2.025.000 33,5 pet. obligaties, leening 1938, in stukken van 1000 en 500 no minaal, ten laste der gemeente Voorburg, tegen den koers van 991/» pet. zal zün opengesteld bij hun kantoren op 11 dezer. De obligaties dragen tot 1 Maart 1948 een rente van 3 pet. en van dien datum af 3,5 pet. 'sjaars. Storting 15 Maart. De leening is a pari aflosbaar in 40 jaar. Vervroegde geheele of gedeeltelijke afloa- sing is te allen tijde voorbehouden. De le«- ning strekt tot buitengewone aflossing van het restant van verschillende op onder* handsche schuldbekentenis aangegane geldleeningen, tot een totaal bedrag van 1.943.907 en tot dekking van de kosten van het sluiten van geldleeningen ten be drage van 81.092. Ben je niet big, dat het zesdagenseiiw* weer aangevangen is. Non en of, dan hoef ik tenminste «M meer oren en uren te fietsen, om bood schappen voor m'n vroow te doen. (Lustige Blatter) (SPROOKJE) 205. Werkelijk was Anneke en heel eind afgedwaald. Angstig diep ze het vogeltje na. Waar was het beekje nu? Eenzaam had nog zoo gezegd, dat ze steeds het beekje moest volgen. Ai, wat was dat? Waar struikelde ze nu over? 206. Arme Anneke! Zij krabbelde vlug overeind maar.... bleef stokstijf van angst staan. Geen wonder, want sissend schoot daar de kop van een groote slang te voorschijn. ëHs

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14