'AME5 RUBRIEK Handgebresde en geweven japonnen. Moderne Blouses Japonnen voor Kuis en kantoor Ons Patronenhoekje het bestellen van patronen. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen be draagt, indien niet anders staat aangege ven 0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of postwissel. Zeer vele dames heb ben een voorliefde voor handgebreide japonnen, blouses en jumpers etc. en hebben het prac tisch nut ervan in huis en op kantoor onder vonden. Geheel anders zijn de modelLen dan een aantal jaren terug en wel om de eenvou dige reden, dat zij zich aanpassen aan de mode lijn. De groote variatie in wol zoowel wat de soort als de kleur be treft maken afwisseling mogelijk, terwijl men bij gebruiken van bouclé wol slechts de zeer eenvoudige tricot steek behoeft uit te voe ren om een apart geheel te krijgen Tricotstof- fen, althans in de goe de kwaliteiten, hebben hun practisch nut be wezen zijn aangenaam in het dragen, houden hun pasvorm en zijn heerlijk warm. Men ziet ze op dezelfde wijze verwerkt als geweven stoffen, terwijl in gar neering geen verschil waar te nemen valt. Stiksels, biezen, kleu ren tegen stellingen, siersteken behooren ook bij tricotstoffen tot de meest gangbare, terwijl men zelfs gladde bontsoorten en soepel leer als versiering toepast. Een model, als links is aangegeven kent zich buitengewoon goed voor oudere, ietwat gezette dames. Een bruin peau de pêche vest en ceintuur vormen de gamee- ring van de groene tricot japon. Apart is ce lijn van het vest aan den hals, mooi die der mouwen, zooals trouwens ook aan de rechter japon te zien is. Zeer eenvoudig /an snit is het middelste model met een stof verdeeling in schuine lijn aan blouse en rok. Sluitine met rits .in afstekende kleur. Inderdaad elegant is de laatste japon, waarvan de tialslijn even afgerond is en drie clips als garneering zijn aangebracht; sluiting rugzijde met split. Doorgestikte partes aan bovendeel enrok. het voorjaar nadert! Voor het naderende voorjaar is er weer heel wat nieuws. De mode is weer anders anders dan het vorig jaar en ook al wilt, of kunt u niet geheêl en al in uw kleeding de mode op den voet volgen, toch is het prettig er volledig mee op de hoogte te zijn. In onze modepremie leest u over deze nieuwe voorjaarsmode en ziet u de nieuwe modellen. Het is weer een „gezellige" voor jaarsmode, die heel wat laat zien en daar om zal ons modeblad zeker weer aftrek vinden. Een klein briefje aan de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, met tien cents aan postzegels bijge sloten en het wordt u omgaand toege zonden. Deze tien cents kpnt u ook gireeren en wel op postrekening 62626 van den Mo- dedienst te Den Haag. Invloed van het gezins leven op karaktervorming Kinderen, die in een groot gezin op groeien, hebben meestal de beste kansen voor de ontwikkeling van hun karakter en hun gemoedsleven. Zij zijn veel minder het middelpunt der belangstelling dan die kin deren, die alleen zijn en veel meer ontzien worden door de ouders. Heel begrijpelijk, hoewel niet in het belang van het kind zelf, waken de ouders angstvallig over hun kost baar bezit. De kinderen-uit een groot gezin, die al len een eigen karakter hebben, moeten zich echter wel leeren aanpassen en voeden el kander op. Zij hebben het later, wanneer zij in het volle leven komen, trouwens ook De mode van ensembles en tailleurs handhaaft zich bij voortduring. Steeds weer zyn het andere modellen van blouses, die ons treffen door haar mooie lijn. In tegen stelling met wollen sportive blouses, die men in de morgenuren draag, worden voor gekleede doeleinden zacht gekleurde zijden weefsels in crêpe en crêpe satin geven een mooi effect. De vraag of men 's avonds en 's middags wel blouses kan dragen, wordt zelfs niet meer gesteld, want men weet, dat de zeer gekleede modellen niet voor een japon behoeven onder te doen. Het best kan men een zwart satijnen rok nemen, waarmede men steeds gekleed is. De nieuwste modellen van blouses zijn inge haald en hebben soms een garneering /an mooie knoopen. De wijze, waarop b.v. de hals van de blouse bovenaan (1) is afge werkt is zeer flatteus en maakt een origi- neelen indruk. De mouwen zijn driekwart lang en hebben slechts eenige bovenruimte, die niet meer zooals eenige maanden te rug met stijf band of paardeharen rolletjes geaccentueerd wordt. 2. geeft een elegante wit crêpe satin blouse aan met ingehaalde halsafwerking, waarover een patte is opgeknoopt. Het in gehaalde gedeelte aan den onderkant dezer blouse heeft een zelfde afwerking. Mou wen met ruimte aan onderarm op spitse manchet. 3. geeft een elegante blouse, die aan de linkerzijde is ingehaald evenals aan den hals sluiting met knoop en knoopsgat. Iedere vrouw ziet er gaarne goed gekleed uit, hetzij zij hare bezigheden m- of buitenshuis heeft. De modellen harer japon nen zullen aan bepaalde eischen moeten voldoen en in de eerste plaats moeten onnoodige garnee ringen in den vorm van chabots en lichte vesten vermeden moe ten worden omdat ze niet prac tisch werken Vele mogelijkheden blijven echter bestaan om al te bewerkelijke garneeringen te vervangen. Wij noemen in de eer ste plaats het verwerken van het zelfde materiaal, doch in min of meer sterk contrasteeren de kleur. Verder zijn er een menigte knoopen, die bepaald decoratief werken en niet te vergeten appli caties van fluweel, handborduur werk, nervures, plooien en grap pige fantesie-versieringen van hout en email, die met een klein speldje op de japon gehecht wor den. De mouwen dezer japonnen worden bij voorkeur gemaakt met zeer weinig bovenruimte en een aansluitende ondermouw. Wij geven met enkele voor beelden aan. hoe wij ons soortgelijke mo dellen denken. Links b.v. is een japon van genopte wollen stof met reverskraag, waar tij met koud weer een warm shawltje ge dragen kan worden. De blouse sluit met knoopen, waarvan er enkele op de rok ge plaatst worden. De achterbaan is uit prac- tische overwegingen glad gehouden, doch de voorzijde geeft enkele stolpplooien aan, die over de helft of 2/3 der lengte opge stikt zijn. Donker rood, flesschen groen, kastanje bruin en blauw zijn modekleu ren, die zeer in den smaak vallen en waar van wij de middelste japon gedacht heb ben. Schuin geknipte omgeslagen kraagje en ceintuur van fluweel. In het midden voor zijn nervures gestikt, die den vorm aangeven als afgebeeld is. Een monogram wordt in een der hoeken geborduurd, doch gemakkelijker, omdat zij zich hebben lee ren schikken naar anderen- De invloed hiervan is reeds merkbaar, zoodra de kin deren op school gaan. Eénige kinderen daarentegen plaatsen hun eigen „ik" meestal sterk op den voor grond en hebben het hierdoor niet steeds even aangenaam, zijn vaak egocentrisch. Het groote gezin heeft voor de kinderen ook nog waarde, wanneer zij het reeds lang verlaten hebben. Hoevele jeugdherinnerin gen blijven er niet bestaan tusschen broers en zusters onderling, waardoor de hecht heid van den band versterkt wordt. Véél hebben de kinderen uit een groot gezin genoten en beleefd en zelfs als de verschillende gezinsleden in den loop der jaren uit elkander gaan, voelen zy hoeveel zij uit het ouderlijk huis meegenomen heb ben, dat hun innerlyken steun geeft. Zelfs wanneer de volwassen broers en zusters uiteen gegaan zijn en elkander be trekkelijk niet meer zoo noodig hebben, moeten zij den sterken familieband blijven voelen. Natuurlijk, de verhoudingen worden anders, de jonge menschen verloven zich. trouwen en vreemden worden in den fami lieband opgenomen, waardoor meermalen verwikkelingen ontstaan, die men vóórdien niet mogelijk achtte. Indien alle leden van een gezin, die door banden des bloeds ver bonden zijn, er naar blijven streven, het in nerlijk hartelijke gevoel tegenover elkander te bewaren, dan zal him die, vooral in moei lijke tijden, steeds kracht en steun geven. Wij denken slechts aan de familieverhou- dingen ten tijde der Germanen en aan de Schotsche Clans! Waarom zou een innig familieleven dan in onzen tijd niet moge lijk zijn? Allen, die deel uitmaken van een familie van een groot gezin, weten, dat zij sterk staan in het leven, omdat zij bloed verwanten hebben, die achter hen staan. Een innig familieleven is meer dan een soort verzekering voor degenen, die niet tegen het leven opgewassen zijn. Zeer veel zal de moeder tot de versterking van den familieband kunnen bijdragen, aangezien zij de aangewezen persoon is om het verle den het oudere geslacht en 't heden haar kinderen met elkander te verbin den. Zooals de moeder de ervaringen van vele generaties van vrouwen doorgeeft aan haar dochters, zoo houdt zij tevens het contact met haar familieleden aan. Zij, als moeder, kan een sfeer in haar gezin scheppen, die warm en weldadig op haar omgeving in werkt, waar volwassen kindeken altijd weer „thuis" zijn, de veilige haven, waar de schepen na een stormachtige reis steeds weer binnen kunnen varen, zonder dat zij stranden. kan vervangen worden door een of ander byoux. Sluiting rugzijde. Rechts een zeer practische japon, die tweedeelig is, zoodat ook blouses of jum pers bij de rok gedragen kunnen worden. Bovendeel, dat aansluit in de taille valt even op de heupen. Zesbaansrok met imi tatie-zakken in den vorm van overslagjes. Opgestikte stof reepen aan hals en voorzij de. Sluiting met fantasieknoopjes. EENSGEZINDHEID IN DE OPVOEDING NOODZAKELIJK. „Ongehoorzame kinderen geven beide ouders veel zorg, alhoewel deze meestal r.iet begrijpen, dat zij zelf in vele geval len de oorzaak zijn. In vele gezinnen is geen eensgezindheid omtrent het opvoedingssysteem en kinde ren weten van een dergelijke verhouding eer ouders al heel gauw panij te trekken. Wanneer hen iets verboden wordt, luidt het meestai: vader zegt.... moeder zegt., waarop als antwoord volgt: „kinderen hebben niet tegen te spreken, doch moeten gehoorzamen.' Zij buigen zich dan wel is waar voor dit gebod, doch in hun hart komt twijfel op aan ouderlijk gezag. Wie moeten zij ge hoorzamen als een der ouders toestaat, wat ce ander verbiedt? Volwassenen, die met de opvoedingen hun ner kinderen belast zijn, moeten zich meer bewust zijn, welken invloed er van uit ïcan gaan, en tevens voor welk een verant woordelijke taak zij zich geplaatst zien. In ce jaren, dat kinderen geheel en al on der den invloed der ouders staan en zich uit den geest, die in het gezin leeft, een beeld van de groote wereld vormen, is het een eisch, dat vader en moeder eensgezind zijn: Wanneer men elkanders denkbeelden r.iet volkomen deelt, dan zal de verstan digste zich op een gegeven oogenblik in te genwoordigheid der kinderen hebben te schikken. Later als men rustig samen is, kan men zijn standpunt uit een zetten, en tot overeenstemming zien te komen. Slechts op deze wijze kweekt men zijn kinderen in gezonden zin op en zal critiek op de ouders uitgesloten zijn. Het kind heeft zich dan geen partij te stellen en de vader of moeder .te volgen, die hem het meest toegeeft. Ouders, die één zijn volgen in de wijze waarop zij hun kinderen opvoeden, zullen z:ch slechts zelden te beklagen hebben ever ongezeggelijkheid en ongehoorzaam heid. Tafelzilver krijgt men schoon en glan zend door het gedurende 5 minuten in een heete soda-oplossing te leggen, waarin zich een aluminium plaat bevindt van ongeveer 10 c.M2., daarna in warm water naspoelen en met een flanellen doek nawrijven. Benzine-kringen. Indien men vlekken uit kleedingstukken verwijdert met benzine, blijft er dikwijls een kring achter op de stof; deze kan men weg krijgen door de plek eerst geheel en al te laten drogen en daarna boven de stoom van een ketel te houden. MIDDAGJAPON. Succespatroon 1566. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Voor gekleed zal deze japon van ver schillende zijden weefsels met ingeweven motieven of met een metaaldraadje een ele gant geheel vormen, evenals van velours chiffon of van kantstof. Een eenvoudiger model laat zich maken van verschillende wollen weefsels. Het lijfje is midden voor ingehaald en heeft halsafwerking met of zonder kraag, hetgeen van den persoonle ken smaak afhangt. Lange mouwen, die evenwel langs de lijn afgeknipt kunnen worden. Patronen in de maten 444648 en 50. MIDDAGJAPON VOOR GEZETTE DAMES. Succespatroon 1610. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Zeer afkleedend mode Imet aansluitende taillelijn, die weer tot uitdrukking komt door stiksels of nervures, die evenwijdig loopen met de schuine lijn der opgeknipte rok. Garneering met zeer smal spits toe loopend brocaat vest en strikje. Rug be staande uit doorgaande banen. Patronen in de maten 4652. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad" Postbus 36. DeD Haag. giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No Hierbij ingesloten t Maat aan postzegels. Lndiei. u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modw-o.ad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui- len (Postzegels liefst van 1 y2, 3, 5, 10 of 12 «4 cent, doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7