STADS NIEUWS Het beleid van ons Stadsbestuur RECHTZAKEN Academienieuws Dc openbare werken, welke worden uitgevoerd AGENDA VR'JDAG 4 FE^TJARÏ 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. HOE WORDT HET WEER 7 WEINIG VERANDERING. De Bill seint: Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met later kans op eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 778.1 te München. Laagste barometerst.: 734.3 te Isafjord. De depressie in het Noord-Westen kwam iets naderbij, het centrum ligt echter nog bewsten IJsland. Wel breidde zij zich naar het Zuiden uit. De depressie in het Noord- Oosten trok verder naar de Poolzee af. Het gebied van hoogeluchtdruk verplaatste zich naar het Oosten en ligt thans over Frankrijk en Midden-Europa met de kern over Beieren. Het weer is in dit hooge- drukgebied stil met betrokken lucht, ter wijl voorts uitgebreide mistgebieden voor komen. Op de Britsche Eilanden en langs de Noorsche kust waait het matig tot krachtig uit Zuid-West, de bewolking is ook hier. zooals trouwens in het geheele waarnemingsgebied, zwaar. Op Ierland valt eenige regen, langs de Noorsche kust wordt sneeuw en hagel waargenomen. In het overige deel van het waarnemingsge bied is de wind matig uit Westelijke rich tingen, zonder neerslag van beteekenis. De Alpentoppen onder 3000 meter melden ne vel, daarboven wordt echter mooi helder weer gemeld. De temperatuur is in Zuid- Frankrijk plaatselijk onder normaal, ove rigens is zij in het geheele waarnemings gebied aanzienlijk boven normaal. Voorloopig wordt voor onze omgeving weinig verandering in de weersgesteldheid verwacht, la ter nemen de regenkansen weer toe. LUCHTTEMPERATUUR. 9.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 5.21 uur tot Zaterdagmorgen 7.06 uur. Maan op 8.56 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 23.06 uur Zaterdagavond. 8 Febr. Eerste kwartier. DE KINDERMOORD TE NIEUWE PEKELA. Zes jaar gevangenisstraf voor beide verdachten. De rechtbank te Groningen veroordeel de heden den 46-jarigen arbeider H. G. te Nieuwe Pekela, thans gedetineerd, en de 36-jarige huishoudster J. D. eveneens te Nieuwe Pekela, ieder tot zes jaar gevange nisstraf wegens moord op hun pasgeboren kind. De eisch was resp. anderhalf en twee jaar gevangenisstraf. De vrouw is onmid dellijk in hechtenis genomen. POLITIE AGENT WEGENS MISHANDELING VEROORDEELD. 100.boete opgelegd. De Amsterdamsche Rechtbank veroor deelde vandaag een 29-jarigen Amsterdam sehen politie-agent wegens mishandeling van een burger tot 100 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Op 13 Juli ontstond een heftige woor denwisseling tusschen den agent en een burger, die aanmerking maakte op de wij ze, waarop de agent iemand aanhield, die de verkeersregels overtrad op den hoek van de Nassaukade en de De Clercqstraat. Ten slotte liep de burger op de somma tie van den agent door. Deze volgde hem tchter er hij stond thans terecht omdat hij den buurger beentje had gelicht zoodat deze viel, waarna hij den man nog een trap gaf toen hij reeds op den grond lag. Ter zitting had de agent ontkend. Het O M. had 25.boete, subs. 10 dagen hech tenis gerequireerd. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heeren W. A. van Dorp, Naarden, G. F. Ornstein, Leiden; Candidaatsexamen Rechten: de heeren H. R. Wegerif, Den Haag, C. F. J. B. Elias, Den Haag; Doctoraal examen Rechten (vrije stu dierichting) de heer J. Vandervelden, Bloemendaal; Artsexamen le gedeelte: de heeren W. D. Muller, Den Haag, W. O. Bornhaupt, Bérgen op Zoom. Bevorderd: tot arts: mej. G. N. Scheer, Oud-Beier land en de heer J. P. E. Sperna Weiland, Scheveningen. EEN OVERZICHT VAN GROOTE WERKEN. In de gehouden selectievergaderingen ter bespreking van de ontwerp-begrooting voor het jaar 1938 werd de opmerking ge maakt, dat de activiteit van B. en W. met betrekking tot de uitvoering van openbare werken, niet op gelijke hoogte staat als die van het College in zijn vorige samenstel ling en vroeg, of de oorzaak daarvan moet worden gezocht in den toestand der ge- meente-financiën. B. en W. antwoorden hierop, dat deze bewering met geen enkel deugdelijk argu ment wordt gestaafd. Zij spreken deze losse bewering dan ook ten stelligste tegen en verwijzen naar het volgende overzicht: In 1937 kwamen O.m. de volgende wer ken gereed: Verbouwing Darmenwasscherij Openbaar Slachthuis 7.600. Verbouwing Machinekamer Open. Slachthuis 38.000.— Vernieuwing Rijnbrug 58.000. Verlaging en verbreeding Nek - sluisbrug Stamriool in gedeelte Zoeterw. Singel en m gedeelte Witte Singel ca. Asfaltbeton wegdek op gewals te puinfundeering, gedeelte Witte Singel Verbetering Haarlemmerweg en het leggen van een stam riool tusschen de Musschen- broekstraat en grens stads- bebouwing, te samen 147.000. Bouw Gymnasium 240.000. Verbetering Haag weg en ver breeding Haagbrug en Witte- poortbrug 108.000. Straataanleg Saneeringsplan Parad ijssteeg-Bouwelou wen- steeg 20.000.— Idem Lorentzkade (Gem. Eigendom) 4.400. Idem De Sitterlaan Bakhuis Rozeboomstraat en Van Bem- melenstraat (Gem. Eigendom) 23.260. Bergplaats voor Brandweerauto overweg Rijnsburgerweg 900.— Verbreeding Kippenburg 8.000 Verbouwing School Paul Kru- gerstraat 7.300. Verbouwing Zweminrichting „De Zijl" 17.000.— Asfaltbeton wegdek en ver breeding rijweg Plantsoen tusschen Jan van Houtbrug en Levendaal 14.000. Reconstructie Plantsoen 8.000. Rioleering Bilderdijkstraat 1.500. ƒ702.960.— Bovendien is de houw van 101 arbeiders woningen tusschen de van der Werfstraat en de Oude Vest (saneeringsplan), waar- voor aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen een voorschot is verleend van pl.m. ƒ225.000.— en met welken bouw de gemeente ook vele bemoeiingen had, gereed gekomen. De volgende werken zijn in uitvoe ring: Paalfundeering, betonskelet, enz. uitbreidingswerken hoofd gebouw Openbaar Slachthuis 34.000. Rioolwaterzuiveringsinrichting 195.000. Verkeersweg met bruggen bij v.m. Katoenfabriek 76.000. Inrichting nieuw militair oêfe- ningsterrein met toegangs weg c.a. 65.000.— Nieuwe Rioleering Rhijngeest 65.000 Straataanleg bezuiden De Sit terlaan en doortrekking Roo- denburgstraat (Gem. Eigen dom) 46.300.— Verbouwing keukengebouwtje Endegeest 3.700.— Rioleering Doezastraat 3.600.— 428.900.— Ook kan nog worden gewezen op de voortzetting van den Stadhuisbouw. In zake de werkverruiming blijven B. en W. diligent. In voorbereiding zijn thans de vol gende werken: a. werken, tot de uitvoering waarvan reeds is besloten: Uitbreidingswerken Openbaar Slachthuis 220.000.— Overkluizing Gangetje en nieu we Kamemelksbrug 71.000. Verbreeding Haagweg (vent- weg c.a.) tusschen km 15236 en 16232 42.400.— Idem (gedeelte tusschen km 16232 en Spoorhavenbrug) 3.100. Verbouwingsplannen in ver band met reorganisatie Ste delijke Werkinrichting 108.000. Verbouwing perceel Lange- brug 58 2.600. 447.100.— b. werken, waaromtrent B. en W. voor nemens zijn achtereenvolgens bij den Raad voorstellen aanhangig te maken: Verbreeding Witte Singel met aanleg gedeelte stamriool tusschen Witte Rozenstraat en Noordeindsplein 60.750. Vernieuwing Trekvaartbrug 50.000. Aansluiting Rijnsburgerweg c.a. aan centr. rioleering 50.000.— Vernieuwing Staatsspoorbrug (Haagweg) 80.000.— Vernieuwing Schrijversbrug 120.000. Saneeringsplan 4e Binnenvest gracht c.a. 114.000., Sportvelden Leidsche Hout P.M. Vernieuwing Gepektebrug met doorbraak Pelikaanstraat tot Haarlemmerstraat P.M. Saneeringsplan Weverstraat c.a. P.M. 474.750.- Vermeerderd met de nog niet te ramen P.M.-posten). Als een zeer belangrijk object van werk verruiming beschouwen B. en W. verder het omhoog brengen van de spoorbaan, waarvan reeds plannen zijn opgemaakt en overleg met het Werkfonds wordt ge pleegd. Wat den aanleg van een verkeersweg via Gangetje, Botermarkt, Vischmarkt, Aal markt en Boommarkt betreft, zij opge merkt, dat hiertoe alleen de verbreeding van het Gangetje noodig is, welke verbree ding binnenkort zal worden aanbesteed. STADSONTWIKKELING EN -VERBETERING. Over dit punt deelen B. en W. het vol gende mede: Het overwegvraagstuk. „Plannen betreffende de verbetering van de spoorwegkruisingen nhbij het station en op andere punten zijn kort geleden door de Nederlandsche Spoorwegen op ons verzoek ingediend. Het betreft hier o.a. het bm- hoogbrengen van de spoorbaan van een punt beoosten den Haarlemmerweg af tot ongeveer de overbrugging van den Rijn bij de Vink. Hoe de kostenverdeeling over de verschillende belanghebbenden zal dienen te worden, is thans nog niet te zeggen. Wel kan worden medegedeeld, dat ons College omtrent deze aangelegenheid dus ook omtrent de kostenverdeeling de mede werking heeft gevraagd van het bestuur van het „Werkfonds 1934", Welk bestuur zich in beginsel tot die medewerking bereid heeft verklaard". De Staatsspoorbrug. In zake verbetering van de spoorhaven brug in den Haagweg, de „Staatsspoor brug", is met den Minister van Waterstaat thans overeenstemming bereikt. De Minis ter heeft zich bereid verklaard 75 pet. der kosten voor rijksrekening te nemen, indien de gemeente 25 pet. van die kosten en te vens het onderhoud en de bediening van de brug voor haar rekening neemt, terwijl de Nederlandsche Spoorwegen aan de ge meente een zeker bedrag, zijnde de gekapi taliseerde kosten van onderhoud en bedie ning van de brug, aan de gemeente zal uit- keeren. De bouw zal geschieden onder lei ding van het Rijksbruggenbureau in over leg met den dienst van Gemeentewerken. Zoodra de plannen zijn uitgewerkt zullen B. en W. deze aan den Raad voorleggen. Verdere plannen. Een plan tot vernieuwing van de Schrij versbrug is bijna gereed, terwijl een plan tot verbetering van de Trekvaart- brug kan worden opgemaakt, zoodra de loopende onderhandelingen met de Pro vincie over de doorvaarthoogte tot een op lossing zijn gebracht. Tegen demping van het Levendaal tusschen de Korevaarstraat en het Steen- schuur bestaat bij den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, blij kens diens schrijven van 9 Augustus j.l., uit een oogpunt van stadsschoon vooralsnog ernstig bezwaar. Slechts zeer klemmende eischen van het verkeer zouden, zoo valt uit het schrijven op te maken, z.i. dem ping rechtvaardigen. Of die eischen inder daad aanwezig zijn, kan 't best beoordeeld worden na het totstandkomen van de ver breeding van het Gangetje en de vernieu wing van de Kamemelksbrug. B. en W. zullen dan de zaak andermaal onder oogen zien en daarna zoo spoedig mogelijk prae- advies uitbrengen over het desbetreffende voorstel van den heer Schüller. Met het oog op de verkeersbelangen zal inderdaad de verbreeding van het Gan getje en de vernieuwing van de Kame melksbrug t.z.t. gevolgd moeten worden door verbreeding van de Hartesteeg, ver betering van de Gepektebrug en verbree ding van de Pelikaanstraat. Niet vergeten moet echter worden, dat dergelijke straat- verbreedingen zeer hooge kosten mede brengen. B. en W. stellen zich voor, binnen niet te langen tijd voorstellen te doen tot verbreeding van de Gepektebrug en van het gedeelte Pelikaanstraat van deze brug af tot de Haarlemmerstraat. Op zichzelf zullen de verbreeding van het Gangetje en de vernieuwing van de Kamemelksbrug, reeds dadelijk aan het verkeer van en naar den Nieuwen Rijn en van en naar Boter markt, Vischmarkt, Aalmarkt, Apothekers- dijk, ten goede komen. DE SPAARREGELING. By het onderwerp „Bestrijding der werk loosheid" werd door een der raadsleden de opmerking gemaakt, dat het hem een raad sel was, dat B. en W. hun medewerking aan de spaarregeling van minister Romme niet hebben geweigerd. B. en W. antwoorden daarop, dat het h.i. op den weg van een gemeentebestuur ligt loyaal mede te werken aan de uitvoering van de door de Regeering noodig geachte regelingen, zelfs al mocht men het niet of niet in alle opzichten met die regelingen eens zijn, zooals in casu bij de minderheid van het College het geval was. B. en W. kunnen dan ook niet begrijpen, hoe het voor een lid een raadsel is geweest, dat het College niet heeft geweigerd mede te werken aan de vereischte uitvoering van de van regeeringswege ingevoerde spaar regeling. Rapp'orten, waaruit zou blijken, dat in Leiden in veel gezinnen van werk- loozen ondervoeding is geconstateerd, zijn aan B. en W. niet bekend. Aan de spaarregeling namen op 3 Januari 1938 494 werkloozen deel, te weten: 394 ge organiseerde- en 100 ongeorganiseerde ge- steunden. In totaal zouden 1324 georganiseerde ge- steunden aan de regeling hebben kunnen deelnemen. Het is niet bekend hoeveel gesteunden het kwartje zelf betalen. Voor zoover is gebleken, betalen instel lingen van weldadigheid niet voor spaar ders. Niet toegestaan is, dat de gemeente of de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon den spaarders tegemoet komen. GEEN ORDENING IN HET BOUWBEDRIJF. In antwoord op een vraag, hoe het colle ge denkt over eenige ordening in het bouw bedrijf zeggen B. en W.: Met ordening in het beuwbedrijf wordt waarschijnlijk bedoeld ordening van de w o n i n g-p roductie, d.w.z. het rege len van den aanbouw van woningen naar de behoefte. Aanbouw van woningen, be- hoorende tot een soort, waaraan geen be hoefte bestaat, zal derhalve tegen rtioeten worden gegaan en aanbouw van woningen, beohorende tot een soort, waaraan behoefte bestaat, zal moeten worden bevorderd. De regeling zal dus zoowel negatief als posi tief moeten zijn. Negatief zou alleen kunnen worden opge treden door het weigeren van bouwvergun ning. Onder de redenen, op grond waarvan ingevolge de Woningwet een bouwvergun ning moet, maar ook slechts mag worden geweigerd, noemt die wet niet het geval, dat aan een bepaald type woningen geen behoefte bestaat. Wettelijke voorziening zou dus noodig zijn, om in dit opzicht iets te kunnen be reiken. Positief kan de gemeente handelen en handelt zij ook door aanbouw, zoowel rechtstreeks als door middel van de wo ningbouwverenigingen, van woningen waaraan behoefte bestaat, doch die door het particulier bedrijf niet worden gebouwd. In dit opzicht valt derhalve niets meer ta regelena Uit het vorenstaande volgt, dat een orde ning in het bouwbedrijf, gelijk hier bedoeld wordt en waarvan het tegengaan van den bouw van woningen, waaraan geen behoef te bestaat, een belangrijk onderdeel uit maakt, zonder wettelijke voorziening niet in het leven kan worden geroepen. Eerst als een dergelijke voorziening zou zijn getroffen, zou er aanleiding zijn te overwegen of voor Leiden ordening noo dig is. De Raad gelieve het vorenstaande tevens te beschouwen als praeadvies op het tijdens de behandeling van de begrooting voor 1936 in handen van B en W. om praeadvies ge stelde voorstel van den heer Schüller.. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Naar aanleiding van een vraag, hoe het hier te Leiden staat met de organisatie van een luchtbeschermingsdienst, zeggen B. en W.: Aan de organisatie van den luchtbescher mingsdienst voor deze gemeente wordt voortdurend gewerkt, ook al moge daarvan naar buiten niet blijken. Bij het contact, dat het hoofd van den luchtbeschermings dienst in dit opzicht met andere gemeenten onderhoudt is gebleken, dat in de meeste gemeenten de organisatie van dien dienst niet veel verder gevorderd is, dan hier. Ver geten mag niet worden, dat het organisee- ren van een dergelijken dienst zeer omvat tend is en door het hoofd van den luchtbe schermingsdienst hier ter stede naast zijn gewone werkzaamheden moet worden ver richt, zulks in tegenstelling met vele an dere gemeenten, waar iemand (dikwijls nog bijgestaan door personeel, dat daarvoor speciaal is aangewezen) uitsluitend met die werkzaamheden is belast. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst houdt zich momenteel bezig met de samenstelling van het luchtbeschermings plan. Verschillende adviezen, welke met den dienst in verband staan, worden door hem uitgebracht. Ook werkt hij op dit ge bied vruchtdragend samen met de afdee- ling Leiden van de Nederlandsche Vereeni ging tot Luchtbescherming. ZoRdag. Missie-avond, Den Burcht, 8 uur, Dinsdag. Cursusavond Van Doorn, St. An. tonius-clubhuis, Mare, te half 9. Dinsdag 1 Febr. nemen waar van- af 12 uur v. m.,8 uur nam. de apo. thekesn de Metz, Kamerlingh Onneslaai 28, tel. 3553 en apotheek Du Croix, penburg 9, tel. 807, Vanaf 8 uur nam. neemt waar i theek Duyster, N. Rijn 18, tel. 523, normale dienstregeling. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 27 Jan tot en met Vrijdag 4 Febr. a.s. waar- genomen door de aprtheken: C. B. Duyster N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhel. ir.inapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. DE OVERWEGPLANNEN AAN DEN RIJNSBURGERWEG Nog dit jaar in uitvoering? Naar wij vernemen, verkeeren de plannen tot ophooging van de spoor baan vanaf de Haarl. trekvaart tot de Vink met tunnelbouw aan Stations wegRijnsburgerweg en Morscüweg in een zoo ver gevorderd stadium, dat in de tweede helft der volgende maand publicatie is te verwachten. Zeer vermoedelijk zal nog dit jaar met de uitvoering der werkzaamhe den een aanvang kunnen worden ge maakt. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Gisteravond werd door de R. K. Metaal- bewerkers een goed bezochte jaarvergade ring gehouden in het gebouw van den R. K. Volksbond. Na opening met den Chr. groet, wenschte de voorzitter de le den nog een „Zalig Nieuwjaar" en hoop te, dat 1938 voor de leden meer welvaart zal brengen dan 1937. Spr. drukte daarbij de leden nog eens op het hart eendrach tig samen të werken, opdat zij er ook toe zullen bijdragen, dat de maatschappij op christelijken grondslag zal worden her steld. Na de gebruikelijke agendapunten bracht de heer W. van Hugten het bestuur dank voor het St. Nicolaasfeest, dat zoo schitterend is geslaagd. Waarna de voorzitter hulde bracht aan den in alle stilte vertrokken Geest. Advi seur, pater E. v. d. Snoek, die steeds met het wel en wee der afd. had medegeleefd, Hij hoopte, dat het pater v. d. Snoek in zijn nieuwe standplaats goed moge gaan. De aandacht der leden werd nog eens gevestigd op de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen aan de Looierstraat. Men kan zich daar bekwamen in de me taalbewerking, timmeren en metselen. De voorzitter hoopte wanneer er jeugdige werkloozen zijn, dat zij daar gebruik van zullen maken, het komt hun in hun ver dere leven toch altijd te pas. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal was gestegen tot 190, waarna door beide penningmeester het jaarverslag werd uitgebracht. Inkomsten en uitgaven voor de bonds- kas waren 7356,82. Inkomsten afd. kas 929,28. Uitgaven afd. kas f 768,95, alzoo een batig saldo van 160,33. Uit de bondswerkloozenkas was uitbe taald 4317,15. Door bemiddeling van den crisisteun 21.232.05. De heer M. v. d. Weijden bracht verslag van de kascontrole uit. Kas en boeken waren in goede orde bevonden, waarom hij beide penningmeesters dank bracht voor hun accuraat beheer. Voor de a.s. retraite werd 1 vrijkaart onder de aanwezigen verloot. De aftredende bestuursleden werden herkozen verklaard. De voorzitter bracht dank in het in al len gestelde vertrouwen, waarna de bruikelijke rondvraag en sluiting met den chr. groet. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Ambtsaanvaardingen. Mr. A. N. Molenaar, vanwege de stich ting „Labor", gevestigd te Amsterdam, benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de Sociale wetgeving in Nederland aan de Rijksuniversiteit alhier, zal zijn colleges aanvangen met het uitspreken van inaugureele oratie op Vrijdag 11 Februari 1938 te 4 uur in het Groot Auditorium der Academie. De heer A. J. van Soest, toegelaten privaat-docent in de Faculteit der Rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in het Belasting recht, stelt zich voor zijn colleges aan te vangen met het houden van een open bare les op Dinsdag 15 Februari a.s. te 4.15 uur in het Klein Auditorium der Aca demie. Dr. J. B. D. Derksen, toegelaten als pri vaat-docent in de Faculteit der Wis- Natuurkunde aan de universiteit alhiö om onderwijs te geven in de Mathemati sche statistiek, is voornemens zijn colle ges aan te vangen met het houden een openbare les op Dinsdag 22 Februari a.s. te 4.15 uur in het Botanisch Labora torium alhier. Gouden doctoraat. Vrijdag 11 Februari a.s. zal het vijftl jaar geleden zijn dat dr. J. Berlage, than wonende te 't Joppe bij Gorsel, aan Rijksuniversiteit alhier promoveerde doctor in de Letteren en Wijsbegeerte.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2