DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BureauxPAPENGRACHT 32, LEIDEN Moordaanslag op rijksveldwachter te Everdingen De ondernemersovereenkomst in A'damsche bakkersbedrijf het Weer ccn Engelsch schip tot zinken gebracht 29ste Jaargang VRIJDAG 4 FEBRUARI 1938 No. 8947 S)e de abonnementsprijs bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week2.50 oer kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 pei kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Oewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop-en verkoop: 0.50 Koningschap en democratie „De Opmarsch" herinnert aan een be schouwing over het koningschap, die Struycken gaf bij de geboorte van Prinses Juliana. Na een wetenschappelijke analyse van het koningschap, eindigde de geleerde al dus: Ik roemde U gèen deugden van het koningschap, die het niet kent. Ik schonk eraan geen heiligheid, die er aan, als aan alle menschenwerk, vreemd moet blijven. Ik trad niet in symbolische beschouwingen, die tot ons nuchtere Hollanders niet spreken. Ik gaf eraan geen macht, die het niet bezit. Ik beschreef U het koningschap, zooals ik meen, dat het in ons vader land is en ik trachtte U de overtuiging te brengen, dat dit koningschap niet van ons land is te scheiden, dat wij het een geluk mogen noemen, een Ko ningshuis tot het onze te rekenen, dat sinds eeuwen ons nationale streven heeft gedeeld, dat ons zelfbewust de mocratisch streven niet vijandig tege moet treedt, integendeel zich stelt tot hoogste orgaan om aan dit streven werkelijkheid te geven. Is dit zoo, dan is van wetenschappelijk standpunt er alle reden, onze gevoelsuiting, die ons deed juichen bij de geboorte onzer jeugdige Prinses, niet te wantrouwen als ondoordacht, maar vrij den loop te laten. Het koningschap stelt zich tot hoogste orgaan om werkelijkheid te geven aan „ons zelfbewust democratisch streven". In deze woorden heeft de scherpzinnige Struycken bloot gelegd de kern van de groote waarde, welke het koning schap in Nederland heeft ook voor hen, zelfs in 't bijzonder voor hen, d i e de democratie voorstaan. Ten tijde van Struycken werd dat door de democraten, die sociaal-democraten heeten, over het algemeen nog niet in gezien. Opmerkelijk is 't, dat dezer dagen de socialistische pers getuigd heeft van een breeder inzicht als in het verleden van eenzelfde inzicht als Struycken reeds vele jaren geleden heeft open-gezet, maar waar voor men toen de oogen sloot. Nu beginnen ook die oogen open te gaan nu, mis schien wel onder de vrees voor het natio- naal-socialisme! De socialistische pers sprak het dezer dagen eerlijk uit, dat ons democratisch volksbestel wel een schuts, maar geen be lemmering vindt in de dynastie der Oran jes en dat deze boven vele andere staats vormen te waardeeren is. Zóó is het! Door notarisklerk, die op verboden weg tietste In den afgeloopen nacht is te Everdin gen een moordaanslag gepleegd op den rijksveldwachter Bloemendal. De dader, zekere M. C. W., Notaris klerk te Enspijk (gemeente Deil), die op een verboden weg fietste, werd hier om door den rijksveldwachter aange houden. W. gaf een verkeerden naam op en toen Bloemendal hem wilde fouil- leeren op zijn papieren, omdat hij reeds vermoedde, dat W. een valschen naam opgaf, ontstond een worsteling. Hierop loste W. vier schoten op zeer korten af stand op den rijksveldwachter, die in de buik, zijn been en hand werd getroffen. De dader, die vannacht door den bri gade-commandant van de rijksveld- wacht te Geldermalsen en den gemeen teveldwachter van Hagestein is gearres teerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is te Everdingen ingesloten en werd in den loop van den dag naar het Huis van Bewaring te Utrecht overge bracht. De rijksveldwachter Bloemendal is naar het Ziekenhuis te Utrecht overge bracht. De gemeentepolitie van Deil heeft bij het onderzoek ook nog haar medewer king verleend. W. staat over het algemeen niet als ongunstig bekend. DE EERSTE PROMOTIE AAN DE KATHOLIEKE ECONOMISCHE HOOGE- SCHOOL TE TILBURG. Onder groote belangstelling is gistermid dag de eerste doctorsbui uitgereikt aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg. De eerste doctor in de economische we tenschappen van de hoogeschool te Tilburg is de heer P. P. van Berkum, geboren te Den Helder, chef van het research bureau van den economischen voorlichtingsdienst van het departement van economische za ken te Den Haag. Hij promoveerde op het proefschrift: „De betalingsbalans als uit gangspunt eener beschouwing over de re cente structuurwijzigingen in het econo misch leven". De plechtigheid, welke geschiedde in de r.ieuwe aula van de Hoogeschool, werd o.m. bijgewoond door mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, voorzitter van het curatorium en de curatoren de heeren H. M. J. Blom- jcus, lid van de Eerste Kamer, Z. Exc. mr. dl. W. G. A. van Sonsbeeck, commissaris van de Koningin in de provincie Limburg, mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor onderwijs er opvoeding te Den Haag, B. W. Th. van Slobbe, burgemeester van Breda, mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both burgemeester van Tilburg, dr. Th. van der Bom, drs. J. Verhoeven en den secretaris, mr. B. J. M. van'Spaendonck. Dr. H. M. Hirschfeld, di recteur generaal van handel en nijverheid, de wethouders en den gemeentesecretaris van Tilburg, lectoren, studenten, oud-stu denten en familieleden en vrienden van oen promavendus. Als paranimfen fungeerden dr. T. P. van der Kooy, hoofd van den economischen voorlichtingsdienst van het department van economische zaken, en drs. P. H. Hen- nipman werkzaam aan het research bu reau van dit departement. Te kwart over drie betrad de heer van Berkum met zijn paranimfen de aula en nam hij achter den katheder plaats. Dan trad de senaat der hoogeschool bin nen: prof. dr. M. J. M. Cobbenhagen, rec tor magnificus, H. A. Kaag, mgr. dr. Th. J. A. J. Goossens, magister, dr. F. A. Weve U.P., mr. E. G. J. Gimbrere, dr. J. E. de uay en dr. A. B. A. van Ketel. De rector magnificus opende de zitting met gebed. De promotor, prof. Kaag, onderwierp daarop het proefschrift aan een critische bespreking, waarop de promovendus ant woordde. Als tweede opponent sprak dr. H. M. Hirschfeld. Toen de heer van Berkum ook deze opmerkingen had beantwoord, ging de senaat in raadkamer. Na eenige oogenblikken keerde hij te rug. De rector magnificus nam het woord er. zeide: „De senaat van de hoogeschool heeft kennis genomen van het proefschrift en lettende op de verdienste daarvan en op dt zeer goede resultaten van de studie van aen promovendus aan de hoogeschool en van de door hem afgelegde examens, be sloten hem het doctoraat in de econom sche wetenschappen te verleenen en wegens bij zondere verdienste: met lof (applaus). Prof. Kaag was de eerste, die den nieu wen doctor geluk wenschte. Hij prees het profschrift als degelijk wetenschappelijk werk. „Niet alleen heeft dr. van Berkum consciencieus alle feiten verzameld, hij weet ze ook objectief te beoordeelen en heeft aan de hiërarchie der waarden een ruime plaats gegeven. Dr. van Berkum heeft bewezen tot wetenschappelijk werk in staat te zijn." Prof. Kaag hoopt, dat hen zijn werk zal voortzetten met zelfvertrouwen en zelf standigheid. Prof. Cobbenhagen den jongen doctor ge- lukwenschend, zeide, dat deze promotie een groote vreugde is voor alle leden van Eenige bijzonderheden uit de beschikking van den minister van oec. zaken, waarbij de overeenkomst verbindend verklaard wordt. In de St.ct. is de beschikking van den mi nister van oeconomische zaken afgedrukt, waarbij de ondernemersovereenkomst in het bakkersbedrijf te Amsterdam verbin dend wordt verklaard voor den duur van één jaar, eindigende 2 Februari 1939. De bedoelde overeenkomst is tevens in de St.ct. afgedrukt. Het rayon, waar de bij de overeenkomst betrokken bakkers hun be drijf uitoefenen, omvat de gemeenten Am sterdam, Diemen, Landsmeer, Oostzaan, Ouderamstel en Nieuweramstel. Algemeene Bakkerij Commissie. De uitvoering van de overeenkomst is opgedragen aan de Algemeene Bakkerij Commissie (A.B.C.), bestaande uit ten hoog ste twaalf leden, die op aanbeveling van onderscheidene organisaties" worden be noemd door den minister van oeconomische zaken. Indien door den minister een vertegen woordiger wordt aangewezen, wiens taak zal zijn, te waken voor hèt algemeen be lang, voor zoover dit betrokken is bij de uitvoering van de overeenkomst, dan heeft deze vertegenwoordiger het recht, alle ver gaderingen der A. B. C. bij te wonen. De A. B. C. wordt bij hare werkzaamhe den ter zijde gestaan door een bureau, welks directeur onder goedkeuring van den minister wordt benoemd. Plaatselijke Bakkerij- Commissie. Deze commissie bestaat uit ten hoogste twaalf leden, welike worden benoemd en ontslagen door de A. B. C. Deze commissie is ook in dit gevallen, waarin de overeenkomst daarvan niet uit drukkelijk spreekt, onder leiding en ver antwoordelijkheid van de A. B. C. belast met de uitvoering, toepassing en zorg voor de naleving der overeenkomst, voor zoover de A. B. C. haar daarmee belast. Op aanbe veling van B. en W. van Amsterdam kan de minister een vertegenwoordiger zijner zijds benoemen. De A. B. C. kan rayonsvergaderingen beleggen, waartoe alle in het rayon geves tigde bakkers worden uitgenoodigd. V erkoopcon di ties. De bakkers zullen, wanneer zij gewoon zijn, voor oud en versch brood verschillen de prijzen te berekenen, geen versch brood voor oud-broodprijzen verkoopen.Zij zul len oud brood uitsluitend verkoopen in vaste verkoopsplaatsen, zoodat derhalve geen oud brood wordt thuisbezorgd. Het js niet geoorloofd, bij den verkoop van oud brood voorwaarden te stellen, zoodat daar door tegelijk versch brood wordt verkocht deze hoogeschoolgemeenschap. De hooge school, die haar tweede lustrum gaat her denken, heeft hiermede haar wetenschap- pelijken opbouw voltooid Spr. bracht dank aan God, den Heer al le' wetenschappen, die het werk zegende en sloot de indrukwekkende plechtigheid met gebed. In een der andere zalen werd daarna re ceptie gehouden, welke zeer druk werd bezocht. Cadeaustelsel. Bij den verkoop van bakkersartikelen zullen de bakkers geen cadeau- of premie stelsel toepassen, noch ook cadeaux of pre mies geven, direct of indirect, ter vergroo ting van hun brooddebiet. Hiermee in strijd zal o.a. worden be schouwd: a. het colporteeren met gratis proef- brood; b. het beschikbaar stellen van goe deren tegen een lageren dan den normaal geldenden verkoopsprijs; c. het geven of beloven van voordeelen, in welken vorm ook; d. het verstrekken van kaartjes voor Paasch- of Kerstbrood, zelfs wanneer de prijs dezer kaartjes in den broodprijs wordt verdisconteerd of apart wordt berekend. Het dagelijksch bestuur der A. B. C. kan, gehoord de P. B. C.. zoowel in bepaalde gevallen als in het algemeen, vrijstelling van dit artikel verleenen, eventueel onder door hem te stellen voorwaarden. W ederverkoopers. De bakkers verbinden zich, om van den datum der inwerkingtreding dezer overeen komst af: a. ten behoeve van hun bakkerij- bedrijf geen personen meer als arbeider in dienst te zullen hebben, die wederverkoo- per zijn, op eenigerlei wijze bij den weder verkoop van brood betrokken zijn of wier gezinsleden bij den wederverkoop van brood zijn betrokken; b. geen bakkersartikeien meer te zullen gaan verkoopen, anders dan voor consumptie in eigen gezin, aan perso nen, die op 1 Januari 1936 geen weder - verkooper waren. De bakkers zullen geen personen als broodbezorgers in dienst nemen, evenmin aan hen als wederverkoopers direct of in direct bakkersartikelen verkoopen, of aan hen direct of indirect de gelegenheid ver schaffen tot het bakken en/of verkoopen van brood, wanneer deze personen hetzij als broodbezorgers bij een bakker in dit rayon of elders in dienst zijn geweest, hetzij als wederverkoopers bij een bakker in dit rayon of elders bakkers-artikelen hebben betrokken, na het in werking treden dezer overeenkomst. De bakkers zullen geen personen als con troleur voor den broodverkoop, als colpor teur of als broodbezorger in dienst nemen, wanneer een bakker in het rayon deze per sonen als colporteur of als controleur in dienst heeft eehad. Deze bepalingen lijden uitzondering in nader omschreven gevallen. Daarbij kan de slijters-commissie, een orgaan van de A. B, Cbeslissingen nemen. Aan wederverkoopers zal door de bak kers geenerlei provisie worden gegeven, hooger dan 3 cent per broM van 800 gram. De bakkers zullen niet te zamen met één of meer andere bakkers aan een en den zelfden wederverkooper brood (tenzij rog gebrood) leveren. De bakkers zullen geen brood (tenzij rog gebrood) verkoopen aan wederverkoopers, di niet 6 dagen van iedere week bij hen al hun bakkersartikelen betrekken. Zij zullen aan wederverkoopers geen versch brood verkoopen op die dagen, dat de wederver koopers overeenkomstig hun godsdienstige gezindheid een rustdag hebben. Zij zullen in geen geval aan een en denzelfden weder verkooper zoowel des Zaterdags als de? Zondags brood verkoopen. Deloyale concurrentie. De bakkers zullen in het algemeen geen brood verkoopen, anders dan togen contante betaling. De bakkers zullen, zoodra het aan een bakker door bijzondere omstandigheden van tijdelijken aard onmogelijk of zeer moeilijk is geworden, aan zijn wederverkoopers of afnemers bakkersartikelen te verkoopen aan deze afnemers en wederverkoopers geen bakkersartikelen verkoopen, tenzij de P.B.C. daartoe vergunning heeft verleend. De PB.C. stelt vast of een geval als in het eerste lid genoemd, zich voordoet. Zij verleent de daar bedoelde vergunning aan een of meer door haar aangewezen bakkeis zulks voor een bepaalden tijd en onder door haar te stellen voorwaarden. De kosten. De bakkers zullen in de kosten van de uitvoering dezer overeenkomst bijdragen, door aan de A. B. C. te betalen een be drag van ten hoogste 2 cent per 50 K.G. door hen verwerkte tarwebloem en/of tar wemeel. De hoogte van de bijdrage wordt bepaald door de A.B.C., evenals ook de wijze van inning. Dll nummer bestaal uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De FranschEngelsche maatregelen te gen de onveiligheid op de Middellandsche Zee. (2de blad). Von Blomberg vraagt ontslag als minis ter van buitenlandsche zaken van Duitsch- land. (2de blad). Een staatsgreep te Kanton? (2de blad). Binnenland Hedennacht is op den rijksveldwachter van Everdingen een moordaanslag ge pleegd. (1ste blad). Bij een buskruitontploffing te Hengelo werden vijf kinderen gewond. (4de blad). Scholier te Tegelen na vechtpartijtje doodgebleven. (4de blad). De bindend-verklaarde ondernemers- overeenkomst in het bakkersbedrijf te Am sterdam. (1ste blad). De eerste doctorsbul uitgereikt aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg. (1ste blad). De toestand van H.K.H. Prinses Juliana. Dr. de Groot deelt mede, dat de alge meene toestand van de Prinses bij voort during goed blijft. BARCELONA, 4 Februari (ANP). Officeel wordt medegedeeld, dat te 6.45 uur bet Britsche schip „Alcira" 20 mijl van Barcelona tot zinken is gebracht. de wereld in vogelvlucht Het is thans zeker, dat von Blomberg als minister van oorlog en opperbevelhebber van de weermacht van Duitschland af treedt. De geruchten bleken waarheid te bevatten, de maarschalk heeft zijn ont slag ingediend. Wat nu de eigenlijke oor zaak van de crisis in de legerleiding is, is moeilijk vast te stellen. Men zegt, dat het huwelijk van von Blomberg met een jonge vrouw van zeer eenvoudige afkomst een groote rol gespeeld heeft. Maar dan zijn Hitler en Goering in een moeilijk parket geraakt, want zij zijn als getuigen opge treden bij dit huwelijk. De kern van de crisis zal wel dieper liggen dan deze een voudige particuliere aangelegenheid. Men spreekt dan ook van een grondig verschil van meening omtrent de te volgen poli tiek. Merkwaardig is in dit opzicht wel de duidelijke kentering van de Duitsche po litiek tegenover China en Japan. Duitsch land wendt zich meer en meer van Japan af en toont toenadering tot China. Van zijn kant toont Japan een grootere toena dering tot Engeland. Een en ander blijkt duidelijk uit de berichten van vandaag. Inzake de maatregelen tot beveiliging van de Middellandsche Zee tegen de weer opduikende zeerooverij van „onbekende" diiikbooten, toont Engeland een vrij krach tige houding, welke niet naar den zin van Italië i?. Italië houdt niet van te veel En gelsche schepen in die zee. Het misnoegen van Italië blijkt uit de perscamoagne der Italiaansche bladen tegen Engeland, een geliefd strijdmiddel van de Italiaansche regeering.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1