Tegen de piraterij in de Middellandsche Zee Er is sprake van drastische maatregelen BUITENLAND Erg verkouden! LUCHTVAART DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 DE Lr.'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HET GEVAL VAN DE „ENDYMION" Mededeelingen in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft de Britsche mi nister van buitenlandcshe zaken, Eden, o.a. gezegd, dat de Britsche regeering diep be zorgd is over den aanval op de „Endy- mion", welke onder geen omstandigheden kan worden gerechtvaardigd. Met het oog op deze herleving van de zeeschuimerij heeft de Britsche regeering stappen ge daan tot het tot stand brengen van een bijeenkomst met vertegenwoordigers van de Fransche en Italiaansche regeeringen. Deze bijeenkomst heeft gistermiddag in het departement van buitenlandsche zaken plaats gehad. Het is intusschen onmogelijk bijzonderheden mede te deelen omtrent eenig voorstel, dat de regeering naar vo ren wenscht te brengen in deze bijeen komst met het oog op een voorkomen eener herhaling van dergelijke incidenten. Wan neer het volledige rapport zal zijn ontvan gen, zal de regeering overwegen welke ac tie ondernomen moet worden bij de auto riteiten, die verantwoordelijk zijn voor de zen ongerechtvaardigden aanval op een Britsch koopvaardijschip. Onder gejuich van de oppositie stelde vervolgens afgevaardigde Morrisson de vraag, of Eden begrip had voor den cy- nischen humor van de situatie, waarin men gaat samenwerken met de Italiaansche re geering met het doel onderzeeërs tot zin ken te brengen, waarvan ieder weet, dat zij- door haar aan Franco geleverd zijn. Op deze vraag gaf Eden geen antwoord. Bespreking van Engeland, Frankrijk en Italië. Gistermiddag heeft Minister Eden de ambassadeurs van Frankrijk en Italië ont vangen, om met hen te spreken over de maatregelen tot patrouille in de Middel landsche Zee naar aanleiding van het tor- pedeeren van de Endymion. De bespreking duurde ongeveer een half uur. Een com muniqué werd niet verstrekt. DRASTISCHE MAATREGELEN VOORGESTELD? De diplomatieke redacteur van de „Dai ly Telegraph and Morning Post" meent te weten, dat Eden den ambassadeurs van Frankrijk en Italië een memorandum heeft overhandigd, waarin o.m. wordt voorge steld, dat iedere duikboot, die buiten de territoriale wateren ontdekt wordt, kan worden aangevallen en zoo mogelijk tot zinken gebracht, zoDder dat een vraag zal worden gesteld. Italië blijft trouw aan de overeenkomst van Nyon. Na de besprekingen tusschen Eden, Cor- bin en Grandi, is het mogelijk, dat ook de onderteekenaars va -het verdrag van Nyon hiermede in kennis worden gesteld. Naar ver-nomen wordt, hebben Corbin en Gran di reeds hun regeeringen de voorstellen van Eden voorgelegd. Wanneer vast zal staan, door wie de aan val op de „Endymion" is gedaan, kunnen de drie mogendheden, die verantwoordelijk zijn voor de patrouille een gemeenschap pelijk protest indienen. In Italiaansche kringen te Londen wordt verklaard, dat Italië trouw blijft aan de overeenkomst van Nyon en alles zal doen om de zeeroo- verij in de Middellandsche Zee uit te roeien. Frankrijk is van meening, dat de pa trouille versterkt moet worden en zoo doel treffend mogelijk moet worden uitge oefend. De Britsche regeering heeft de pa trouillesterkte weer op het oude peil ge bracht. HET BOMBARDEEREN VAN OPEN STEDEN Engeland biedt zijn goede diensten ana. De Britsche regeering heeft haar goede diensten aangeboden aan de regeering van Barcelona en de rechtsche Spaansche auto riteiten, om een overeenkomst tusschen beide partijen tot stand te brengen, zoo- djat een einde wordt gemaakt aan het bombardeeren van de burgerbevolking. De Britsche regeering is het geheel eens met de Fransche, dat zoo spoedig moge lijk een einde hieraan moet komen. Eden heeft medegedeeld, dat gen over eenkomst tot stand is gekomen op bijna alle punten van het ontwerp, dat moet worden voorgelegd aan de niet-inmengings- commissie. Het ontwerp handelt over het zenden van een neutrale commissie naar Spanje om een onderzoek in te stellen naar het terugtrekken van de vrijwilligers. Ten einde een vertraging te voorkomen, is de commissie gemachtigd een som, niet groo- ter dan vijftigduizend pond sterling te be steden, voor de eerste uitgaven tot het ten uitvoer brengen van het plan. Negrin wil wel. Negrin heeft gisterenmiddag in antwoord op een vraag over het initiatief van Chau- temps inzake het staken van het bombar deeren van open steden in Spanje ver klaard: ,Onze houding blijft ongewijzigd. Wij zullen deze bombardementen staken, wanneer wij tot een overeenkomst zullen geraken, hiervoor zijn verscheidene rede- nen.Wij weten te goed, dat wanneer wij een van de steden der rethtschen bombar deeren een groot aantal der onzen worden getroffen. Zelfs indien zich onder de getroffenen vijanden bevinden, dan hebben we hierbij nog geen belang, want wij hebben hen la ter noodig. Na onze overwinning willen we een waarlijk parlement, niet zonder oppositie. Men heeft oppositie noodig om te regee- VOLKENBOND Zóó sloot de 100ste zitting DE VOLKENBONDSRAAD NAM EEN RESOLUTIE AAN. Polen en Peru onthielden zich. van stemming. Na een besloten zitting van den Raad werd gisteren onmiddellijk de openbare zitting begonnen. De Chineesche vertegen woordiger Wellington Koo nam het woord en beschuldigde de Japanneezen van groote ■wreedheden, waarbij hij verscheidene ge tuigen noemde. Tenslotte deed Wellington Koo een beroep op den Bond "»m door een snel en doeltreffend optreden een einde te maken aan het conflict, hetgeen groo- telijks zou bijdragen in de stabiliteit en bevrediging in Europa. Na de rede van Wellington Koo, nam de vertegenwoordiger van Polen, Komarnichi het woord. Hij verklaarde, dat een resolu tie werd voorbereid door een groep van staten, hierdoor wordt hetcollectief ka rakter van den Bond tekort gedaan. De Poolsche regeering kan zich met deze reso lutie niet vereenigen. De vertegenwoordiger van Peru, Garcia Calderon, deelde mede, dat de resolutie door enkele mogendheden was opgesteld zonder dat de overige leden van den Raad er bij betrokken v/aren. Derhalve zal hij tegenstemmen. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Sovjet Unie verklaarden vóór de resolutie te zullen stemmen. De vertegenwoordiger van China maakte een voorbehoud. China heeft een beroep ge daan op de artikelen tien, elf en zeventien van het handvest. Tenslotte verklaarde de voorzitter van den Raad, dat de resolutie met algemeene stemmen met uitzondering van Polen en Peru door de leden van den Raad werd aangenomen. Vervolgens werd de honderdste zitting van den Raad besloten. Dan Dam po inwrijven er Pol 50. Doos JO ct. Bij Apoth. inademen. i Drogisten. daar lucht Je van op! De resolutie. De door den Volkenbondsraad aangeno men resolutie luidt als volgt: De Volkenbondsraad, na over den toe stand in het Verre Oosten te hebben be raadslaagd: lo. constateert met leedwezen, dat de vijandelijkheden zijn voortgezet en nog intensiever zijn geworden sedert de laat ste zitting van den Raad; 2o. betreurt deze verscherping van den toestand te meer met het oog op de po gingen en reeds bereikte resultaten van de nationale regeering van China inzake den politieken en economischen wederop bouw van het land; 3o. herinnert er aan, dat de Volkenbonds vergadering door haar resolutie van 6 Oc tober 1937 aan China de verzekering van haar zedelijken steun heeft gegeven en den leden van den Volkenbond heeft aanbevo len zich van iedere handelwijze te onthou den, die de weerstandskracht van het land zou kunnen verzwakken en de moeilijk heden van China in dit geschil zou kun nen verzwaren, terwij] den Volkenbonds staten tevens werd aanbevolen na te gaan in welke mate zij individueel hun hulp aan China zouden kunnen verleenen; 4o. vestigt de ernstige aandacht der Vol kenbondsstaten op de woorden van deze resolutie der Assemblée; 5o. spreekt het vertrouwen uit, dat die Volkenbondsstaten, voor wie de toestand in het Verre Oosten van speciaal belang is, geen gelegenheid zullen laten voorbij gaan om in overleg met de andere mo gendheden die eveneens daa bij belangen hebben de mogelijkheden te onderzoeken van alle middelen, die geschikt zijn om bij te dragen tot een rechtvaardige regeling van het geschil. DU1TSCHLAND SPANNING TE BERLIJN RONDOM MINISTER v. BLOMBERG. Geruchten omtrent een crisis. Te Berlijn gaat het gerucht, dat de Duitsche Minister van Oorlog von Blom berg in de gelegenheid zal worden ge steld om, zoodra hij in September den 60- jarigen leeftijd heeft bereikt, met pensioen te gaan. De situatie met betrekking tot het ver wachte aftreden van den minister van oor log, von Blomberg, en de veranderingen, die daardoor noodzakelijk moeten volgen in het kabinet en de opperste legerleiding, is verre van duidelijk, meldt United Press aan zijn bladen. In officieele kringen acht men den toe stand zeer ernstig. Er wordt op gewezen, dat de besprekingen in de Wilhelmstrasse zelfs vannacht niet onderbroken zijn. Vandaag is generaal Walter von Reiche- nau, commandant van het 7de legercorps, VON BLOMBERG uit München in Berlijn aangpkomen. Zijn naam is herhaaldelijk genoemd in verband met de kwestie van een opvolger van von Blomberg. Hitier staat voortdurend in contact met tal van personen, die als opvolger ge noemd worden. Men is er thans wel van overtuigd, dat een officieel communiqué met te verwachten is vóór het einde van deze week. Anderen achten het mogelijk dat de Führer zelf zich reeds eerder over deze aangelegenheid zal uitspreken. Over den aard en de afmeting dezer „crisis" loopen de meeningen ver uiteen. Van den eenen kant wordt gezegd, dat er ook de verhouding tusschen partij en leger mee gemoeid is. Anderen meenen daaren tegen, dat slechts de ontstemming, die ge rezen is tengevolge van von Blomberg's huwelijk, de reden tot het conflict is. Zij, die de laatste meening zijn toege daan, bestrijden, dat er sprake kan zijn van een werkelijke politieke crisis, Een der vele beweringen, die men vernemen kan, is dat Fritsch zelfs met aftreden gedreigd heeft, indien niet bepaalde garanties ge geven werden, dat een aantal i.ationaal-so- cialistische doctrines afgedankt zullen wor den. Dit is echter ir „goed geinformeerde kringen" alweer gedementeerd. Men ver klaart daar, dat het onmogelijk zou zijn, partij en leger van elkaar te scheiden: „Er laat zich daar geen scheidslijn denken." Zij, die den toestand als „ernstig" beti telen, houden vol, dat de storm van pro test, die opstak over von Blomberg's hu welijk met een jonge vrouw uit eenvoudi ge kringen, slechts een aanleiding was, die principieele verschillen moest verbergen. Hier beweert men ook, dat de zaak-Nie- moeller onder de conservatieve officieren groote ontstemming teweeg gebracht heeft. Oók wordt gesproken over meeningsver- schillen inzake het vierjarenplan van Goering. Bovendien zou de eisch van Himmler, dat de politie en S.S. in de landsverdedi ging opgenomen moeten worden, aan het conflict niet vreemd zijn. Van al deze geruchten valt alleen met zekerheid te zeggen, dat zij typeerend zijn voor de spanning, die er heerscht. Met de kern der kwestie houden de meeste waar schijnlijk geen verband. Generaal Goering heeft een groep lei ders voor de economische landsverdedi ging benoemd, terwijl generaal Blomberg zich met vacantie in Italië bevindt. De „Kölnische Zeitung" is van oordeel dat dit „natuurlijk" is geschied met goed- Keuring van Von Blomberg. GEBREK AAN MISDIENAARS. Met onverholen voldoening bericht het beruchte blad „Der Stürmer" aan zijn le zers. dat er in het bisdom Aken een ge voelig tekort aan misdienaars bestaat. Het Uad citeert een artikel uit het Katholieke Kerkbericht waarin gezegd wordt dat zelfs r.a een herhaalde oproep geen enkele jon gen zich kwam aanmelden om misdienaar te worden. Tenslotte had het kerkblad ge vraagd of de katholieke jongens tegen woordig geen katholiek eergevoel meer bezaten. Een lezer van de Stürmer heeft daarop geantwoord dat de tegenwoordige Duit sche jeugd goed ingelicht was. „Zij wilde zich er niet meer voor leenen om dienaar te zijn van dergelijke mannen, die zich aan het Jodendom hadden overgeleverd. Een dergelijke houding was toch vanzelfspre kend' Het onderwijs volgens de wereldbe schouwing van Rosenberg draagt reeds op ontstellende wijze zijn wrange vruchten. EGYPTE FAROEK ZORGT VOOR EEN VERRASSING DE ONVERWACHTE PARLEMENTS- ONTBINDING Felle stembusstrijd verwacht Zoqals gisteren gemeld, heeft koning Faroek onverwacht het Egyptische parle ment ontbonden. Onmiddellijk na het bekend worden van het besluit tot ontbinding van het parle ment en uitschrijving van nieuwe verkie zingen betrok de politie wachtposten bij het paruementsgebouw. Niemand mocht de Kamer of den Senaat binnengaan. Het nieuwe parlement zal op 12 April bijeenkomen. Toch heeft een aantal Wafdisten nog kans gezien het parlementsgebouw binnen tc stormen, vóór de politie kon ingrijpen. Zij hadden verpakte levensmiddelen, sand wiches, enz. bij zich, waaruit men aanvan kelijk afleidde, dat zij een soort sitdown- staking in den zin hadden. Nader wordt evenwel uit Cairo gemeld, dat deze'afgevaardigden der oppositie het kamergebouw reeds weer hebben verlaten. Zeer sterke afdeelingen politie zijn op alle strategische punten der stad gestationneerd. Volgens de berichten heerscht in het ge- heele land volkomen rust. De ontbinding van de Kamer, hoewel volkomen constitutioneel, was een volko men verrassing, daar de oude Kamer gis termiddag nog bijeen zou komen. Men had verwacht, dat dan de regeering haar pro gramma zou indienen. Klaarblijkelijk ech ter heeft de regeering het ten slotte veili ger gevonden ter vermijding van onlusten niet voor de oude Kamer te verschijnen, waar zij niet zeker was van een meerder heid en in ieder geval hevige aanvallen van de aanhangers van Nahas Pasja te verduren zou hebben. De parlementaire commissie van de Wafd is onmiddellijk, toen het Joesluit tot ontbinding van de Kamer was uitgevaar digd, onder voorzitterschap van Nahas Pasja bijeengekomen. In een interview met een correspondent van Reuter heeft Mahmoed Pasja ver klaard: „Er is op het laatste oogenblik be sloten tot ontbinding van het parlement, toen wij vernamen, dat de afgevaardigden, die aanhangers zijn van Nahas Pasja, voor nemens waren moeilijkheden te maken, wanneer de Kamers bijeen kwamen. De afgevaardigden, die Nahas trouw ble ven, zijn thans in vergadering bijeen. De politie heeft instructie streng op te tre den tegen iedere ordeverstoring. Aangezien het koninklijk decreet, waar bij de Kamer wordt ontbonden, bepaalt, dat het nieuwe parlement op 12 April bijeen moet komen, worden terstond door alle partijen voorbereidingen getroffen voor de a.s. verkiezingscampagne, die zeer fel be looft te wórden, RUSLAND TER DOOD VEROORDEELD. Te Novosibirsk en in Turkmenistan zijn negen personen ter dood veroordeeld we gens sabotage. Zes hunner zijn reeds terechtgesteld. PALESTINA DE ONRUST IN PALESTINA. Meer dan twintig Arabieren gedood. Bij de zuiveringsactie in het gebied tus schen Jenin, Nabloes en Toelkarem zijn meer dan 20 opstandelingen gedood. De Britsche soldaten hebben een twaalftal dor pen bezet. De dorpshoofden zijn gewaar schuwd, dat hun huizen verwoest zullen worden, indien zij vluchtende opstande lingen helpen of herbergen. Autobussen moeteu grijs geschilderd worden. De regeering heeft de bezitters van auto bussen, zoowel Joodsche als Arabische, gelast de bussen in gelijke aluminium- kleur te schilderen. Tot nu toe hadden de Joodsche en Arabische .bussen verschillen de kleuren, zoodat de Joodsche bussen een gemakkelijk doelwit vormden voor de ter roristische schutters. Buiten! andsche Berieluten DE ONTPLOFFING IN SEGNI. Het aantal dooden 37. Volgens een officieel communiqué is in bijna alle afdeelingen van de Zaterdag door een zware ontploffing geteisterde kruisfabriek van Segni het werk hervat, Het aantal dooden is, doordat nog eenige gewonden overleden zijn, gestegen tot 37. OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. De gebieden langs de Aegeische Zee worden door overstrooming van de rivie ren Guediz Menderes, Nakirtsjai en Lamas bedreigd. Reeds zijn groote wijngaarden, welke de rijkdom van het land uitmaken, vernield. Men weet nog niet of slachtof fers te betreuren zijn. STORM BOVEN LIBYE. Uit Tripolis wordt gemeld, dat Libye door hevige stormen wordt geteisterd, ter- wijl zelfs sneeuw is gevallen. De wind had dikwijls een snelheid van honderd K. M. Sinds menschenheugenis si er in Libye geen sneeuw gevallen. HET DRIJVENDE POOLSTATION. De schots werd te gevaarlijk. Papanin en zijn vier metgezellen heb ben, met medeneming van de kostbare re sultaten hunner waarnemingen gedurende acht maanden, hun ijsschots, die gevaar liep in stukken te breken, verlaten. Zij bevinden zich thans op een anderen ijs- schots, die 45 bij ongeveer 30 meter groot is. Van dezen nieuwen schots is een ra- diosein gegeven, dat is opgevangen. Tasse meldt nog, dat Papanin en zijn met ijgezellen nog over voldoende levensmid delen voor drie maanden beschikken. Pa panin heeft draadloos medegedeeld, dat, zoover het oog reikt, landing van vlieg tuigen onmogelijk is. Inmiddels zijn orders gegeven aan den kapitein van de „Murmanez" om zich naar het drijvende Poolstation te begeven en de overwinteraars af te halen. Verder heeft de ijsbreker' „Tamyr" opdracht ge kregen, hedenochtend te Moermansk in zee te steken. Deze ijsbreker zal een watervliegtuig meevoeren. Aan de reddings-expeditie zal voorts worden deelgenomen door den ijs breker „Jermak", waarmede prof. Schmidt in zee zal steken, die daartoe reeds van Leningrad vertrokken is. EEN GROOTE GOUDKLOMP IN AUSTRALIË GEVONDEN. Uit Melbourne wordt gemeld: Twee broeders, Bert en Walter Cookson, hebben een klomp goud opgegraven in French man's Creek bij Ballarat, welke een waar de vertegenwoordigt van ongeveer acht honderd pond sterling. Dit is de grootste goudklomp, welke ooit in dit district ge vonden werd sinds het begin van de goud- boringven. De gebroeders Cookson, die de klomp opgroeven, toen zij uit tijdverdrijf in een oude mijn op onderzoek uitgingen, wa ren werkzaam in een mijn, die echter tij delijk het werk had stopgezet. HET GEÏSOLEERDE EILAND. Vlieger brengt uitkomst. Drie weken lang is het eiland Rathlin dat een vijftien kilometer buiten de kust van Noord-Ierland ligt, tengevolge van de hevige stormen van alle verbindingen met oen vasten wal verstoken geweest, en de levensmiddelenvoorraad van de ongeveer driehonderd eilandbewoners was haast op geraakt. Gelukkig bleven zij nog in tele fonische verbinding met het kuststation en de buitenwereld was dus van hun beproe ving op de hoogte. De premier van Noord-Ierland, Lord Graigavon, besloot dan ook in te grijpen en verkreeg de toestemming van het mi nisterie voor Luchtvaart voor het zenden van een militair vliegtuig met levensmid delen. Het steeg heden van het vliegveld nabij Belfast op en landde veilig met zijn kostbare lading op het eiland, waar den vlieger, zooals te begrijoen is, een geest driftige ontvangst wachtte. Het was hoog tijc dat hij kwam want de rantsoenen waren al tot het uiterste beperkt en vele ouders bleven zonder eten, om hun kinderen het noodige te kunnen geven. Voor het verdere gedeelte van den dag hebben de kinderen vrij van school gehad om de heuglijke gebeurtenis van d< redding der eilandbewoners te vieren. (Tel.) STOPPANI'S VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. De Italiaansche vlieger gered, overige leden der bemanning omgekomen. Het vliegtuig van den Italiaanschen vlie ger Stoppani is gisteren brandend in zee teruggevonden. Stoppani zelf is gered doch de overige leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. Omtrent het ongeluk van Stoppani wordt nader gemeld, dat het vliegtuig brandend in zee werd gevonden door een Duitsch vliegtuig. Het toestel was te tien minuten voor achten uit Natal vertrokken, om naar Ita lië terug te keeren. Omstreeks 12 uur deelde Stoppani mede, dat hij naar Natal terugkeerde, aangezien een van de motoren niet goed functio neerde. Om vijf minuten voor 3 in den middag werd een S. O. S.-bericht opgevangen. On middellijk vertrokken een Fransch advies jacht en een vliegtuig van de Air France, om naar het Italiaansche vliegtuig te zoe ken en van Fernando de Noronha steeg een Duitsch watervlie0tuig op. Te vijf minuten voor 5 deelde het Duit sche vliegtuig mede., dat het Italiaan'che toestel gevonden was. Het vliegtuig stond in brand. Alleen Stoppani kon gered worden, de overige leden van de bemanning kwamen om het leven. Een vaartuig van de „Air France" heeft het lijk opgevischt van een der Italiaan sche vliegers, die om het leven zijn geko men bij het verongelukken van het wa tervliegtuig van Stoppani. Bevestigd wordt, dat de Italiaansche vliegers, die zich aan boord van het ver ongelukte vliegtuig bevonden, namelijk Comani, Viola, Iaria, en Polgiani om het leven zijn gekomen. Stoppani zelf is aan de linkerhand ge- wond.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6