Vrijenlioeks Kruidenwijn DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG ig GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Woensdagmorgen kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering byeen onder leiding van den Burgemeester. Afwe zig was wegens verblyf in het buitenland de heer Hendriks. De voorzitter hield een feestrede bij de geboorte van Prinses Beatrix. De heer Bazelier sloot zich namens den Raad bij deze rede aan. De belooning van den inspecteur van politie. By de ingekomen stukken was een schrij ven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin werd medegedeeld, dat het bij hem bezwaar ontmoette goedkeuring te verleenen aan he raadsbesluit van 3 No vember 1937 tot toekenning van een beloo ning voor den Inspecteur van Politie voor vervanging van den Commissaris van Po- Wfle. De heer Dresselhuijs sprak zijn leedwe zen uit over deze mededeeling en deed het voorstel de salarieering van de politie nog eens mondeling met den Minister te bespre ken. De heer Idenburg gevoelde er niet voor, om de geheele salarisregeling weer onder handen te nemen. Hij vraagt wat de heer Dresselhuijs bedoelt. De heer Dresselhuijs zeide, dat onlangs was besloten de salarieering nog eens on der de loupe te nemen. Hij acht het wen- schelijk dit te bespoedigen. De heer Wildt Meijboom meende, dat het salaris van den Inspecteur absoluut onvol doende is. Hij had verwacht, dat de voor zitter zich daaromtrent persoonlijk tot den Minister zou hebben gewend. Hij zou wil len, dat zulks alsnog geschiedde. De heer Idenburg verzette zich hiertegen De voorzitter las hierna het geheele schrijven van den Minister voor, waaruit bleek, waarom er bezwaar bestond, de be looning goed te keuren en lichtte vervol gens het geheele verloop van de salaris herziening toe. Naar aanleiding van een en ander stelde de heer Idenburg voor in besloten zitting te gaan. Na heropening der openbare ver gadering wordt de mededeeling voor ken nisgeving aangenomen. Uitholling van middenstanders! Hierna werd behandeld het voorstel tot aanstelling van een chauffeur-monteur. De heer van der Stoel is niet enthousiast over het voorstel in de eerste plaats, om dat het uitholling beteekent van een groep middenstanders en vervolgens, omdat het financieel niet verantwoord is. Voorgesteld wordt een salaris van 32 per week, het geen beteekent ongeveer 1500 per jaar. Daarbij komt een bedrag van 5000 voor inrichting van een werkplaats hetgeen per jaar voor rente en afschrijving een uit gaaf beteekent van pl.m. 400. Daarmede zal men er niet zijn, want er zal ook nog wel een hulpkracht noodig zijn. Hij had gaarne een kostenopgave bij de stukken ge zien van al de tegenwoordige uitgaven. Dan kon men een vergelijking treffen. In ver band hiermede vraagt hij aanhouding van het voorstel. De heer Boender zegt, dat hij indertijd al bepleit heeft het aanstellen van iemand belast met de controle op het werk aan de auto's. Dat is noodzakelijk en zal de ge meente veel geld besparen. Daarnevens zouden de kleine reparaties door den func tionaris kunnen worden uitgevoerd,, gelet op het aantal wagens zal deze man een dagtaak hebben. De heer Breedvelt acht het gewenscht een technisch goed onderlegd man te bezitten, wanneer men een autopark van 15 wagens bezit. Iedere particulier zou daarvoor ook zorgen. Daarmede bereikt men voorkoming van groote reparaties en bereikt men be zuiniging. De heer Lankhorst sluit zich aan bij den heer van der Stoel. Hij wil alvorens te be slissen een opgaaf van de kosten van het oogenblik. De heer Wildt Meijboom is huiverig, om het voorstel te aanvaarden. Hij meent, dat de chauffeurs de kleine reparaties wel kun nen verrichten. Voorts meent hij, dat de kosten wel hooger zullen worden. De heeren Kieviet de Jonge en Dressel huijs zijn voor het voorstel. De voorzitter zegt, dat B. en W. meenen. dat thans het moment, om tot aanstelling van een kracht over te gaan, is aangebro ken, temeer, omdat er ook een reorganisa tie van den brandweer op til is. Juiste cijfers zijn niet te geven. Hij acht het van groot be lang, dat er een technisch man komt. De heer van der Stoel meent, dat eigen beheer overbodig is en geen voordeel zal beoogen. Na verdere discussie komt het voorstel in stemming en wordt aangenomen met 12 tegen 1 stem, die van den heer Lankhorst. Hierna worden eenige ontheffingen ver leend van bepalingen der bouwverordening. Besloten wordt $ot onderhandsche ver huring aan W. van Jaarsveld van een per ceel grond aan den Storm van 's-Grave- sandeweg. De subsidie voor de Handelsavondschool van de Hanze wordt vastgesteld op het be drag van het nadeelig saldo der rekening, docht ten hoogste ƒ20 per leerling. Voorgesteld wordt de vergoeding voor vakonderwijzers verbonden geweest in 1934 aan de bijzondere scholen. De restauratie van de Ned. Herv. kerk. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de bijdrage van de gemeente in de kosten van restauratie van toren en kerk der Ned. Herv. Gemeente alhier te verhoogen van 6000 tot 9200. Besloten wordt de rente van enkele voorschotten verleend aan de beide wo ningbouwverenigingen te verlagen van 4 tot 3 pet. Verbreeding Schouwweg. Wordt besloten van de N.V. Wasse- naarsche Bouwmaatschappij om niet in eigendom over te nemen 675 M2. grond 4er verbreeding van den Schouwweg. Besloten wordt tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling met 's-Gravenhage betreffende gebruik van ziekenhuisbedden voor afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Beschikbaar zal worden gesteld 1 bed op een aantal inwo ners van 2500 tegen een vergoeding van f 75 per bed en per jaar. Mede worden vastgesteld verordeningen op de heffing en invordering van besmette lijke ziektengelden. De heffing van rechten is gebaseerd op het inkomen. Rioleering in eigen beheer. Hierna is aan de orde een voorstel om het maken van rioolaansluitingen in eigen beheer uit te voeren. De heer Lankhorst verklaart zich tegen stander, omdat niet vaststaat, dat de uitvoe ring door particulieren niet goed is ge daan. De heer Bazelier is eveneens tegen stander. De heer Wildt Meijboom is ook geen voorstander. Behalve dat de aanne mers op den achtergrond komen, voorziet hij hoogere uitgaven. De heer Breedvelt wijst erop. dat alleen een proefneming wordt voorgesteld. De be doeling is, het werk technisch zoo goed mo gelijk te doen geschieden. De voorzitter wijst erop, dat het werk in 5 jaren tijds door verschillende aannemers is gedaan. Het werk eischt vakbekwaamheid en wan neer het nu door den een, dan weer door een ander wordt gedaan,, is er veel controle noodig. B. en W. meenen, dat he moment gekomen is, om dit werk in eigen beheer te gaan uitvoeren. Het voorste] wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, die van de heeren Wildt Meijboom, Bazelier en Lankhorst. Adressen van C. H. Kleinendorst en W. Visser om het leggen van kabels en buizen voor de bedrijven aan te besteden, worden voor kennisgeving aangenomen, omdat dit werk sedert tientallen jaren zeer vakkundig geschiedt hetgeen ook noodzakelijk wordt geoordeeld. Besloten wordt met de N.V. Gekro te Overschie voor het tijdvak 1 Januari 1939 tot 31 December 1941 weder een oevreen- komst aan te gaan inzake de destructie van vee en vleesch. De vergoeding voor het vakonderwijs wordt voor het jaar 1937 vastgesteld op ƒ1.72 per leerling voor het gewoon lager onderwijs en op 5.71 per leerling voor he» U. L. Onderwijs. Wordt besloten het onderwijs in het vak lichamelijke oefening aan de O. L. School No. 1 met één uur per week uit te breiden. Besloten wordt tot wijziging van de met „Wet Risico" aangegane verzekering. Herbenoemd worden als leden van het bestuur der Wassenaarsche Bouwvereeni- ging de heeren mr. P. B. H. van Groin Sue- ters en J. H. Kimman. Op voorstel van B. en W. wordt ver volgens besloten: a. tol het aanleggen van paden langs de wegen in het Kieviets duin. Kosten 15.500. b. tot de voltooiing van het straten plan tusschen de van Zuylen van Nijeveltstraat en het toevoer kanaal naar de Haven. Kosten 83.600. c. wijziging der verharding van den Oostdorperweg. Kosten 4500. d. aanleg van een verbindings- «veg tusschen Lange Kerk- dam en van Zuylen van Nije- veltstraat. Kosten 45.000 en wij ziging rioleeringkosten ƒ6500. e. doortrekking van de Dr. Mans- veltkade en aansluiting daarop van diverse straten. Kosten ƒ25.332. Besloten wordt medewerking te verlee nen aan de totstandkoming en bevordering van den voor- en nazorgdienst voor krank- zinnigen en daarvoor een bijdrage te ver. strekken van 1 cent per inwoner per jaar. In 'verband met eventueele verkoop van bouwgrond wordt de huur van 2 perceelen aan den Storm van 's-Gravensandeweg op. gezegd. Vastgesteld wordt een herindeeling van de femeente in stemdistricten voor de ver. kiezine van Kamer. Staten en Gemeente, raad Het aantal districten wordt hierdoor van 1 lop 16 eebracht. Tot onderwijzeres aan de O. L. School No. 2 werd met aleemeene stemmen be- noemd mej. E. H J. Huibregtse, alhier. Bij de voorstellen tot wijziging der be grooting werd o.m. besloten een bijdrage te verstrekken aan de Koningin Wilhelmina Vereeniging alhier van ƒ300 ter tegemoet koming in de kosten van viering van de geboorte van Prinses Beatrix. Voorts werd een crediet verleend van f2000 voor het instellen van een Jeugd- registratie van werkloozen en bevordering van het bezoek van vakcursussen door jeug dige personen. Besloten werd tot verkoop van 2951 M2. bouwgrond aan de van Zuylen van Nijevelt straat voor 7 per vierk. Meter. Hiermede was de agenda afgehandeld. Tot slot heeft de voorzitter dank gebracht aan Wethouder D. Th. Ruys voor de schen king van een groot portret in lijst van H. K. H. Prinses Juliana. Het schilderij is uit- gevoerd door den hoffotograaf Ziegler uit Den Haag en draagt niet weinig bij tot ver fraaiing van den raadszaal. Twintig soorten verslerkende en zenuw sterkende kruiden getrokken op de beste bloedvormende wijn Een onovertroffen middel tegen Zenuwen, Zwakte, Slapeloosheid, Gebrek aan eetlust Per flaci 1.45 Drogisterij J. Vrijenlioek (Speciaal Kruidenad.es) HAARLEMMERSiRAAT 119 Roovers en Spinazie POPEYE ONTMOET ALI BABA. Een nieuwe gekleurde film van Max Fleischer. Over de eindelooze zandvlakten van de eindelooze woestijn draven Ali Baba en zijn veertig roovers. Ali Baba zingt zijn lijf lied en zwaait met zijn kromsabel. De veer tig roovers zingen de begeleiding en zwaaien nog woester met hun sabels. De woestijn dreunt onder de kameelenhoeven. Ali Baba en zijn mannen zijn in aantoent! Zoo begint een nieuwe Popeye-teeken- film, die Paramount binnenkort in ons land zal uitbrengen en het formaat letterlijk en figuurlijk! van deze short rechtvaar digen de speciale aandacht, die wij eraan besteden. Deze „Ali Baba en de veertig roovers" is een film van hetzelfde genre als „Sinbad the Sailor", die het vorig jaar in omloop werd gebracht. Bioscoopbezoekers in tal rijke plaatsen van ons land zullen zich deze teekenfilm herinneren als een ware bril liant in het voorprogramma, dat dikwijls zoo stereotiep is, dat het als een noodzake lijk kwaad wordt bekeken. In „Sinbad" had Max Fleischer, de knappe teekenaar van de Popeye-films, zijn talent in groo- tere mate uitgebuit dan hij tot dat moment in de bekende een-acters doen kon. De film werd van dubbele lengte, zij werd in kleu ren opgenomen en men zag er voor het eerst het drie-dimensionale systeem in toe gepast, dat de beelden een grootere diepte geeft. Oorspronkelijk bestonden teeken films inderdaad uit twee-dimensionale tee- keningen. Fleischer ging over tot het bou wen van kleine, maar échte decors. De fi guren, op doorzichtig celluloid geteekend, worden vóór deze decors, gezet en aldus gefilmd. Bovendien heeft men bij dit sys teem het voordeel, dat men het geheele decor kan laten voorbijschuiven. De op cel luloid geteekende figuren behouden ten op zichte van de camera hun plaats, de achter grond beweegt, en aldus krijgen de toe schouwers de illusie van bewegende figu ren tegen een stilstaanden achtergrond. Meer geheimen uit de teekenfilm-keuken willen we niet verklappen; ieder, die „Ali Baba" ziet, zal zich van de groote moge lijkheden van Fleischer's systeem kunnen overtuigen. Om bij onze inleiding te blijr ven: aldus werd de scène van de door de woestijn dravende rooversbende opgeno men. De zandvlakte werd uit echt zand ge maakt, de rooversfiguren werden op cellu loid geteekend. Als u de film ziet, zult u de technische bijzonderheden vergeten, zoo perfect hebben Fleischer en zijn menschen hun werk gedaan. Het bekende verhaal van de Veertig Roo vers was een dankbaar object om voor de teekenfilm bewerkt te worden! En het le verde weinig moeite op, er de wereldbe roemde spinazie-man in te verwerken. Popeye doet in deze geschiedenis dienst bij de kustwacht. Hij krijgt op zijn post het bericht, dat Ali Baba en zijn handlangers in aantocht zijn en oogenblikkelijk begin nen Popeye. zijn broodjes-etende kameraad Wimpy en de schoone Olive Oyl in een vliegtuig de achtervolging. Edoch, het noodlot achterhaalt hen bo ven een dorre zandwoestijn; het vliegtuig moet landen en de drie dapperen beginnen een triesten tocht door de eenzame onein digheid, waar slechts lugubere geraamten en fata morgana's te zien zijn. Eindelijk be reikt het drietal een stad, waar de eerste ontmoeting met de roovers plaats heeft en waarmaar wij zouden er geen goed aan doen, den heelen inhoud van deze vermake lijke voorfilm te vertellen. Het zij genoeg, nog te onthullen, dat Popeye doordringt in de geheimzinnige grot van de roovers en dat tenslotte iets anders kan men van Popeye ook moeilijk verwachten de kracht van de spinazie grooter blijkt te zijn dan die van alle een-en-veertig roo vers bij elkaar. Dit Paramount-product verdient speciale aandacht, niet alleen van de jeugd, doch ook van den meer serieuzen filmliefhebber, Meer dan Secretaresse Carol Baldwyn en Helen Davis, directri ces van een handelsinstituut, kunnen niet begrijpen, hoe de chefs op de kantoren ge noegen kunnen nemen met nog niet vol leerde steno-typistes en hoe die meisjes het klaar weten te spelen na een paar maanden met een aardigen baas te trouwen. Het nieuwste geval is dat van Maizit, die niet eens behoorlijk haar taal kan schrij ven en toch een baantje vindt bij den vroo iijken Mr. Houston. Carol en Helen pro testeeren vergeefsen in het gesprek dat volgt waarschuwt Maizie Carol, dat ze hard op weg is een oude vrijster te wor den. Dien zelfden dag belt Fred Gilbert, de uitgever van het maandblad „Lichaam en Geest", een van hun beste klanten op om een nieuwe secretaresse. Carol besluit zelf met hem te gaan spreken, omdat de door haar gezonden meisjes telkens ontslagen worden. Ze vindt Fred dadelijk erg aardig en voordat ze het weet, is ze aangenomen als secretaresse. Carol besluit Maizie's wenk ter harte te nemen en alles op alles te zet ten om Fred te veroveren. Als hy haar op een avond vraagt mei hem te gaan wandelen, denkt ze reeds suc ces te hebben, maar Fred vraagt haar alleen maar raad om zijn blad te verbeteren. Hij is echter zeer gekant tegen haar idee om het blad een luchtiger karakter te geven en wat smakelijker te verzorgen. In een stort bui nemen ze afscheid. Den volgenden dag heeft Fred een zware kou te pakken en blijft in bed. Carol benut de gelegenheid om het blad in een nieuw, appetijtelijker kleed te steken. Fred is woe dend als hij het bemerkt en na elkaar flink de waarheid te hebben gezegd, neemt Ca rol ontslag. De directeur is het echter vol komen met haar eens en ook de praktijk wijst uit, dat de oplage snel stijgt en Fred gaat haar berouwvol vragen om terug te komen. Een oud vriend van Fred, Bill Houston, smeekt Fred hem te helpen. Hij heeft een schat van een secretaresse, maarVoordat Fred het zich bewust :s, heeft hij een nieuwe secretaresse en om de moeilijkheden op te lossen, benoemt hij Ca rol ais assistent-hoofdredactrice. Carol is woedend als zij bemerkt, dat de nieuwe se cretaresse niemand anders is dan Maizie. Maar Fred valt spoedig voor het blondje en gaot met haar aan den boemel, bijna al het werk aan Carol overlatend. Deze krijgt er op een gegeven oogenblik genoeg van en legt het byltjfe er bij neer. Als zij weg is, be seft Fred, dat hij op Carol verliefd is. Hij doet alle mogelijke moeite om van Maizie af te komen, wat eindelijk na heel veel moeite gelukt, maar Carol is spoorloos ver dwenen, Nu neemt Fred een list te baat. In „Lichaam en Geest" drukt hij een paar belaohelijke foto's van Carol af. Woedend onderbreekt deze haar vacantiereis om Fred eens flink de waarheid te gaan zeg gen. Maar als ze eenmaal in zijn kantoor is, worden de moeilijkheden opgelost en dat het slot voor beide partijen zeer be vredigend is, behoeft geen betoog. Mariene Dietrich en Paramount Naar verluidt zou Marlène Dietrich het voornemen hebben zich te Parijs aan het hoofd te stellen van en nieuwe Europee» sche film onderneming. Reeds tal van ver onderstellingen zijn dienaangaande geuit, veronderstellingen, welke betrekking had den op de opvoeding van haar dochtertje te Parijs en op de werkkring van haar echt genoot, die bij de Fransohe paramount een mooie positie zou hebben gekregen. De werkelijke reden zou volgens een be richt in de „Daily Mail" echter deze zijn, dat Marlène ernstig boos op Paramount zou zijn. Marlène had n.l. te Londen het tooneeï- stuk „French without tears" gezien en Pa- dien de technische kant van deze, bijna twintig minuten durende, teekenfilm zeker zal interesseeren. Fleischer en zijn staf maakten er om-en-by de acht-en-twintig- duizend teekeningen voor! Enkele scènes uit de nieuwe gekleurde Flei- scher-film „Ali Baba en de veertig roovers". Ge heel rechts ziet men de eene hoofdpersoon uit het drama Popeye de Zeeman. Links krijgt de andere hoofdpersoon, een geduchte kaakslag van zijn spina- zie-opponent. Midden boven ziet men het treurige tafereel van de drie dapperen, die zich voortsleepen door de einde looze woestijn. En tenslotte midden on der het glorieuze slot van de historie: Popeye en Oli ve dansen na de overwin ning om de met schatten gevulde kisten van Ali Baba. DE SCENARIOPRIJSVRAAG VAN DE ILLUSTR. VATICANA. Naar wy vernemen zal in de scenario- prijsvraag, welke uitgeschreven werd door de Illustrazione Vaticana, naar alle waar schijnlijkheid eerst begin Maart een be slissing vallen. Het aantal inzendingen be draagt. zooals men weet, 336. Aan de prijs vraag namen 19 staten deel. Frankrijk be haalde het record met 103 inzendingen. Dan volgen Italië met 41, Duitschland met 36, Oostenrijk met 34 en Tsjecho-Slowakije mei 25 inzendingen. België, Engeland en Hon garije dingen ieder mee met 18 inzendingen. Nederland telt 12 mededingers. Ook China is met een scenario vertegenwoordigd. Waar de inzendingen in de eigen taal gesteld mochten worden, is het niet verwonderlijk dat met de beoordeeling geruimen tijd ge moeid is. HAROLD LLOYD. Er wordt hard gewerkt aan Harold Lloyd's nieuwe film voor Paramount, „Pro fessor Beware". De komiek is zoo juist mei zijn staf teruggekeerd uit Kernville, waar MARLENE DIETRICH ramount overgehaald de verfilmingsrech ten van dit stuk aan te koopen. Paramount deed het, ondanks de hooge kosten, omdat Marlène het wilde. Maar Marlène was het om de hoofdrol in deze film te doen en nu meende Paramount deze beter te kunnen toevertrouwen aan Carole Lombard, die reeds meer had be wezen, speciaal voor dit genre bijzondere begaafdheden te bezitten. En hiermede wal de oorlog tusschen Marlène en Paramount uitgebroken. Of Marlène nu aan haar dreigement ge volg zal geven? Paramount zal haar maar niet zonder meer laten vertrekken. En Marlène is er de vrouw niet naar om zich bij dezebeleediging zoo maar neer te leggen. En men zal dus moeten afwachten voor wie van beiden deze oorlog „without tears" zal eindigen. men veertien dagen lang buitenopnamen gedraaid heeft. Lloyd heeft zich nu in het atelier begeven, doch zal over vier a vijf weken opnieuw met het opnemen van scè nes in de vrije natuur gaan bezig houden, en wel in de San Barnardino vallei en in de haven van Los Angeles. Elliott Nugent voert de regie.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10