RIJNSTREEK DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD - PAG. 8 ALPHEN AAN DEN RIJN. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Bestuurder brak zijn been. Op den Heerenweg tusschen de Ridder- buurt en Kruisweg heeft gisterenmiddag een ernstige auto-botsing plaats gehad tus schen een luxe wagen, bestuurd door W. A. B. uit Amstelveen en de vrachtauto, be stuurd <Joor P. U. alhier. Omtrent de toe dracht van het ongeluk vernemen we het volgende: Voor de vrachtauto uit reed een luxe auto, waarvan de bestuurder, naar hij meedeelde plotseling voor een tegen ligger moest stoppen. Toen daarop de be stuurder der vrachtauto wilde passeeren, slipte zijn wagen, zoodat hij dwars over den weg kwam te staan. Tegelijkertijd na derde de uit tegenovergestelde richting ko mende Amstelveênsche auto. De bestuur der trachtte nog uit te wijken, doch door dat de ruimte onvoldoende was, greep de botsing plaats. De luxe wagen werd ge deeltelijk in elkaar gedrukt, terwijl de be stuurder B. bekneld raakte en een knie- en beenbreuk kreeg. Dr. v. W. verleende hem de eerste hulp. Daarna werd hij naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De zwaarbeschadigde auto werd door een kraanwagen uit de garage Boot wegge sleept. Het Huis der gemeente geïllumineerd. Een drietal herauten te paard, leden van de Alphensche Rij vereeniging, verkondig de op oude wijze het heugelijk nieuws. Onmiddellijk werd de versiering en ver lichting in sommige straten ter hand ge nomen. Het gemeente-huis was gister avond reeds op fraaie wijze geïllumineerd, terwijl aan tal van particulieren woningen een versiering en verlichting was aange bracht. Op straat was het bijzonder druk. Vooral de jeugd toonde door het zingen van vaderlandsche liederen op spontane wijze haar medeleven. BOSKOOP Trekvogel-nieuws. Zondagmiddag kwam Trekvogels tegen R.V.C. in het veld. Uit vorige wedstrijden weten we dat met R.V.C. uit Reeuwijk niet te spotten valt. doch het resultaat, een gelijk spel van 2 2 gaf wel een juiste verhouding der beide tegenstanders weer. Met den wind in den rug gaan de Trek vogels ten strijde en de Trekvogel linksbin nen weet weldra de leiding aan zyn club te geven door een keihard schot op het R. V.C.-doel. Hierna komt R.V.C. in vorm. Een hoog schat, dat door den wind wordt opge nomen en zoodoende den Trekv.-keeper eenigszins van zijn stuk brengt, verdwijnt in het uiterste hoekje van het goal. De rust gaat alzoo in met 11. Na de rust is het alweer de rechtsbin nen van Trekvogels, die zijn club de lei ding geeft, die keihard inschiet en de stand 21 maakt. Na een vrijwel hopeloos verzet van de gasten die tegen de stormaanvallen van de Trekvogels handen vol werk hebben, gaat R.V.C. het maar weer in hooger sfeeren zoeken en met een verbazingwekkend vlieg- tochtje verdwijnt het bruine leder in het goal van de gastheeren. De stand is bier mede weer gelijk en, als de scheidsrechter einde blaast kunnen de meesters van het bruine leder elkander met 22 wederkee- rig gelukwenschen. HAZERSWOUDE. Feestelijkheden. Gistermorgen bij het bekend worden der geboorte van de Prin ses togen een 3-tal herauten door het dorp, die de blijde gebeurtenis bekend maakten en een pioclamatie voorlazen, ondertee kend door den burgemeester. Een en ander trok veel belangstelling. Des avonds trok de Harmonie van Hazerswoude door het dorp. In den stoet gingen mede alle leden der Burgerwacht, verschillende autoritei ten en een massa belangstellenden waar onder velen met fakkels. L.T.B. „St Walfridus". Nadat te 9 uur in de parochiekerk van de H.H. Engelbe waarders door den Zeereerw. heer Pastoor J. Ruiter, geestelijk adviseur der afd., een H. Mis tot intentie der levende en overle den leden was opgedragen, waarbij vele leden tegenwoordig waren, werd te 10 uur in het vereenigingsgebouw de algemeene jaarvergadering der afd. L.T.B. gehouden. Nadat de Geest, adviseur vóór de opening met eenige toepasselijke woorden het heu gelijke nieuws van de geboorte van een Prinsesje had aangekondigd, werd de ver gadering door den voorzitter, den heer A. J. de Jong, voor een 28-tal leden met den christelijken groet en een woord van wel kom geopend. Daarna werd door denzelf den functionaris (de secretaris wordt we gens het ondergaan van een zware operatie al sinds maanden verpleegd in het St. Eli- sabethgesticht te Leiden, zijn toestand is de laatste weken iets vooruitgaande) de notulen der vorige verg. voorgelezen en onder dank goedgekeurd. Uit het korte maar zakelijke jaarverslag kon men con- stateeren, dat ook het afdeelingsbestuur in het afgeloopen jaar niet heeft stil gezeten, o.a. werd getracht om een Landbouw-win- tercursus te organiseeren, maar door on voldoende medewerking kon deze jammer genoeg niet doorgaan. Vervolgens werd door den waarn. secretaris een keurig ver slag uitgebracht zoowel van de vergade ring van den boerenvakbond gehouden te Haarlem, als van de vergadering van den R.K. Ned. Boerenbond, die gehouden is op 18 October 1937 te 's Gravenhage. Dit was een bij uitsteg keurig verslag, het werd door de leden dan ook met volle aandacht gevolgd. Bij het punt mededeelingen van het bestuur, werd o.a. nogmaals de toezeg ging gedaan, dat bij voldoende deelname een landbouw-wintercursus zal worden ge organiseerd, maar dan moeten de deelne mers zich opgeven voor 1 Aug. a.s. Ook werden nog enkele mededeelingen gedaan omtrent de waarschijnlijk in te voeren nieuwe consumptiemelkregeling voor het a.s. con tract jaar. Om zich met deze nieuwe regeling op de hoogte te stellen wordt op Woensdag 9 Febr. in den Burcht te Leiden des morgens te 9.30 uur een verg. gehou den waar als spreker zal optreden de weled. heer de Goei, aligemeen voorzitter der com missie van dertien. Op deze vergadering moeten toch zeker alle leden (Consump tiemelkers) aanwezig zijn. Op voordracht van het bestuur werden als afgevaardigde naar de Kringverg. te Leiden benoemd de heeren Jos. C. Wesse- lingh en L. A. Jacobs. De rekening en ver antwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo van 37.98. Nadat door de heeren N J. Kaptein en W. C. van der Geest de boeken en bescheiden waren na gezien, werd bij monde van laatstgenoemde voorgesteld den penningmeester te déchar- geeren. De aftredende bestuursleden, W. Lommerse en P. de Jong werden bij accla matie herbenoemd. In de bestaande vaca ture F. J. Kempen, werd na een gehouden stemming de heer P. Heemskerk met meer derheid van stemmen gekozen. Daar het nieuw gekozen bestuurslid niet aanwezig was, zal hem van deze benoeming kennis worden gegeven. Op voorstel van het be stuur werd na een Radiorede van den zeer eerw. heer Perquin op Zondagavond j.l. be sloten, dat uit de kas der afd. een bedrag van 10 cent per lid voor de nieuwe Studio aan de K.R.O. zal worden overgemaakt. Aan de rondvraag gekomen zijnde, werd door den heer Jos. Wesselingh een woord van dank gebracht aan den voorzitter voor de groote activiteit over het afgeloopen jaar voor de L.T.B.-afd. Door enkele leden wer den nog vragen gesteld, welke door den voorzitter werden beantwoord. Nadat door den geest, adviseur nog een woord was ge sproken omtrent de geestelijke belangen der L.T.B. werd deze goedgeslaagde jaar vergadering met een woord van dank en den christelijken groet gesloten. LEEVIUIDEN. Lichtbeeldenavond voor de H. Familie. Zondag 30 Januari was de laatste dag van 't Triduum. 's Morgens in de vroeg mis naderden alle leden en de aspirant leden gemeenschappelijk ter H. Tafel, 's Avonds 7 uur had de sluiting plaats en deden c.a. 20 nieuwe leden hun plechtige opdracht, terwijl tevens de hernieuwde opdracht der andere leden plaats had. Hierna begaven allen zich naar 't paro chiehuis tot 't bijwonen van den licht beeldenavond, welke gegeven werd door een eerw. pater Redemptorist. Deze wist zijn toehoorders geruimen tijd en door woord en door beeld te boeien. Door tal rijke beelden en tafereelen, meerendeels betrekking hebbende op 't leven en 't werken der H. Familie, die op 't witte doek gebracht werden, en 't verklarend woord van den pater, werden de leden in één woord opgewekt de H. Familie hoog te houden, 't Was dan ook een inte ressante leerzame en opbouwende avond. Kruisvaart. De Kruisvaart roept alle R. K. van Leimuiden en Rijnsaterwoude op om a.s. Woensdag 2 Febr. de filmavond te komen bijwonen, de alom geprezen film, welke reeds door meer dan 9000 per sonen in 45 vertooningen werd bijgewoond waarin het Meifeest, waaraan ook door onze jongens werd deelgenomen, wordt vertoond, waarvan kranten schreven: „De indruk was hedenavond zeer goed, een prachtige propaganda voor de Kruisvaart" en „Deze avond is tactisch van opbouw: eerst worden we in blijde stemming ge bracht, die overgaat in een diepe en mach tige, hoogere blijdschap over 't heerlijke werk van de Kruisvaart". Deze avond pakt de jongens en drijft hen van zelf naar de Kruisvaart. En dat alles is gratis te zien. Laten de parochianen nu niet denken, wat men voor niets kan krijgen is niet veel. Neen, 't is alleen maar om een volle zaal te krijgen, om iedereen meer bekend te maken met de Kruisvaart. De toegang is vrij. Alle donateurs en ouders, ook van niet Kruisvaarders kun nen komen. Er is geen verloting, geen entree. Er wordt alleen een volle zaal verwacht, daarmee is de Kruisvaart te vreden. R. K. S. V. „O.D.I." ODI I ging Zon dag op bezoek bij VCH I, doch het terrein werd afgekeurd. ODI a speelde thuis tegen Docos a. De wind was sterk, zoodat er geen controle op den bal gehouden kon worden. Van mooi spel kon geen sprake zijn. Er is echter gespeeld, doch met den stand 22 werd de wedstrijd een paar minuten voor het einde gestaakt. NIEUWKOOP. Misweek. Zondag is in onze parochie kerk door een plechtig Lof met gloed volle predikatie en pauselijken zegen de Misweek gesloten, die, Dinsdagavond ge opend, dag aan dag de aandacht der pa rochianen gespannen gehouden heeft. Het zijn heerlijke dagen geweest! Nog nieuw in ons land, was het toch reeds de 65e week, welke de Eerw. Paters Franciscanen Lohuis en dr. Bruning hier gaven. Routine en training geven diepte, een diepte welke wij hier hebben bewon derd. Des morgens om 6, 7.30 en 9 uur werd dagelijks een stille H. Mis gelezen, waar onder een der paters op de preekstoel alle handelingen van den priester aan het al taar verklaarde en de geloovigen leerde niet slechts Mis te hooren, doch ook de Mis mee te doen, met den priester mee te offeren. Eiken avond om 7 uur werd een kort Lof gehouden met een conferentie van ongeveer 50 minuten. In het eerste ge deelte van de conferentie behandelde pa ter Lohuis telkens ee'n gedeelte van de H. Mis en in het tweede gedeelte ver klaarde en leerde pater dr. Bruning, be kend musicus als hij is, den Gregoriaan- schen zang. En het mag verwonderlijk heeten hoe heel de parochie Zondag reeds het zoete en verrukkelijke rythme te pak ken had en de vaste lturgische gezangen meezong. Met de Misweek beoogt men ook de H. Mis meer te doen worden wat zij in de practijk te weinig is en wat in de eerste eeuwen zooveel meer en beter werd be grepen en aangevoeld: het centrum van het godsdienstige leven. Voor onze parochie zijn het heerlijke dagen geweest. Trots het slechte weder was de opkomst steeds groot, terwijl Zon dag in de Hoogmis en het Lof geen plaats onbezet was en het was den parochianen uit het hart gegrepen toen pastoor Blom na het Lof de eerwaarde paters bij hun vertrek mede namens heel de pa rochie een hartelijk dankwoord meegaf voor de schoone dagen, hier gegeven. Volksbond. Blijkens het jaarverslag over 1937 van de afdeeling Nieuwkoop van den R.K. Volksbond bedroegen de ontvang sten over dat jaar f 477.29, de uitgaven 446.27, batig saldo 31.02. De kas „Hulp in Nood" leverde een voordeelig saldo op van 9.29. Herwonnen Levenskracht had aan inkomsten wegens collecten, verlotin gen en stuivervrijwiligers van 103.74. De drie aftredende bestuursleden A. van Houten, H. van de Lee en A. Simmerman werden herbenoemd, terwijl ook de eerst-- genoemde weder als voorzitter herkozen werd. Tot leden van de financieele commissie werden herbenoemd de leden G. Blom en W. van Koert Hzn. „Amicitia" jubileert. Op 3 Februari 1913 werd alhier opgericht de gemengde zangvereeniging „Amicitia" en zoo viert zij Donderdag a.s. haar 25-jarig bestaan. Reeds geruimen tijd heeft men er zich cp voorbereid dit jubilé feestelijk te her denken. Alle donateurs zijn op dien avond uitgenoodigd in hotel Sportlust, om in een gezellig samenzijn dit feest te vieren. De vereeniging heeft voor dien avond een spe ciaal programma opgesteld met zang, op treden van humoristen, van het ensemble Eijs, enz. Zaterdagavond wordt hetzelfde program ma gegeven tegen entree. Werkloosheid over 1937. Het aantal werkloczen bedroeg in 1937 gemiddeld 77, terwijl dit cijfer in 1936 was 86. De steun regeling vond het geheele jaar toepassing, waarvoor een bedrag werd uitgegeven van f 11.738.57. NIEUWVEEN. „Stille Omgang". In hotel Schreuder is de jaarvergadering gehouden van het Ge-- nootschap van den Stillen Omgang. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester blijkt, dat de rekening sluit met aan inkomsten 196.50, uitgaven ƒ144.11, alzoo in kas ƒ52.39. Door de hee ren L. Hoogeboom en H. de Frankrijker zijn boeken en bescheiden in orde bevonden, waarvan schriftelijke bevestiging was inge komen. Tot leden der controle-commissie zijn benoemd de heeren W. de Boer en J. v. Tol. Hierna is door den heer A. Akerboom verslag uitgebracht van de jaarvergadering, Zondag te Amsterdam gehouden. De ver kiezing wegens periodiek aftreden van de heeren C. R. de Groot, P. Th. Heemster en J. Burgmeyer had een vlot verloop. Op voorstel uit de vergadering worden de af tredenden bij acclamatie herkozen: allen nemen hun benoeming wederom aan. Voor dat de bespreking reisgelegenheid aan de orde komt, deelt de voorz. mede, dat door enkele leden een schrijven aan het bestuur is gericht, inhoudende het voorstel dit jaar direct na den Stillen Omgang naar Nieuwveen terug te keeren en in de eigen Parochiekerk de H. Mis bij te wonen. Dit voorstel werd in behandeling genomen, waarop een korte gedachtenwisseling volg de, waarin de meening naar voren werd gebracht, dat door het bijwonen der H. Mis in eigen Parochiekerk het verband met den Stillen Omgang werd verbroken. Door den geestelijk adviseur werd deze meening niet gedeeld. Z.eerw. voerde hierover in duide lijke taal het woord en deelde mede, dat door het bijwonen der H. Mis in eigen kérk de Stille Omgang niets in waarde zou ver liezen. Na deze bespreking ging de vergadering met het voorstel accoord, zoodat dit met algemeene stemmen is aangenomen. De be spreking reisgelegenheid kwam hiermede voor het grootste deel te vervallen. Het be stuur had in deze richting nog geen stap pen kunnen ondernemen, echter zegde de voorz. toe, dat spoedig een bestuursverga dering zal worden bijeen geroepen en de besluiten daarin genomen zoo spoedig mo gelijk in de St. Nic.-Bode zullen worden bekend gemaakt. Hierna volgde bespreking van het 2e lustrum. De voorz. deelde mede, dat het bestuur het besluit heeft genomen, gelijk bij het. Ie lustrum, met busjes rond te gaan om door vrije en kleine (liefst groote) giften te komen aan een bedrag, waarvan niet alleen een luisterrijke viering van het tweede lustrum kan volgen, maar tevens een geschenk voor de kerk in overleg met den geestelijk directeur ter zijnertijd aan te bieden. De vergadering ging ook met dit voorstel accoord. Binnenkort zal dan ook met de inzameling worden begonnen, en wij hopen dat evenals bij het le lustrum de collectanten een gunstig onthaal mogen vinden. De rondvraag bracht niets vermeldens waards naar voren, waarna dan ook de ver gadering na een hartelijk dankwoord aan den geestelijken Directeur en de leden, voor hun medewerking en de op zoo aan gename wijze gevoerde besprekingen op gebruikelijke wijze werd gesloten. ROELOFARENDSVEEN. Vrijdag algemeene feestdag. In ons bericht van gisteravond hebben we met enkele woorden de uitbundige feestvreugde vermeld, die zoo spontaan uit aller hart opwelde. Het oude gezegde: „Het gerucht verspreidt zich als 'n loo pend vuurtje" heeft in onze dagen van verfijnde berichtgeving door do radio techniek wel geheel afgedaan. In stad en provincie, overal was 't nieuws ineens bekend, binnen 'n halve minuut zelfs. Die zoo plotselinge algeheele ontspanning ver klaart de bijna zuidelijke geestdrift welke ontstond onder ons karakteristiek-kalme boven-Moerdijkers. Omstreeks vijf uur heeft 't Oranjebe stuur met de Harmonie voorop een muzi kale rondgang door 't dorp gehouden, waarbij aan de ingezetenen om een bij drage werd gevraagd om de onkosten van de a.s. feesten te kunnen dekken. Om zeven uur kwamen vervolgens de besturen van Oranjevereeniging en alle plaatselijke vereenigingen in hotel „De vier Heemskinderen" bijeen, waar in een stemmig versierde zaal de komende festi viteiten besproken zijn. Uit deze zeer geanimeerde vergadering, waarin de aanwezigen o.a. getracteerd werden op beschuit met oranje-muisjes, kon tenslotte een definitief program wor den samengesteld. De algemeene feestdag voor geheel Al kemade zal a.s. Vrijdag zijn. Om 9 uur 's morgens wordt bij de zaal „aantreden" geblazen, waarna een optocht zal volgen door het dorp zooals vorig jaar waaraan alle plaatselijke vereenigingen en clubs en de geheele schooljeugd zal deelnemen met alle beschikbaar zijnde vlaggen, vaandels, standaards enz. Iedere vereeni ging heeft voor zich zelf de zorg om zoo origineel mogelijk voor den dag te komen. In verband met het risico van 't weer is 't niet verantwoord om verder de deelne- NOORDEN. Gouden Bruiloft. Petrus Verlaan en Alida v. d. Helder t« Noorden, die 31 Januari den dag herdach ten, dat zij voor vijftig jaar in het huwelijk zijn getreden. De bruidegom is 70 en de bruid 74 paar, beiden genieten nog een uit stekende gezondheid. Zij hebben vijftig jaar in een en de zelfde woning gewoond. mers te lange tijd in de open lucht te doen vertoeven. De optocht wordt daarom bij de zaal ontbonden, waarna in de St. Pan- cratiuszaal een groote huldiging zal zijn aan het hoofd der gemeente. Het zal de hulde beteekenen van de burgerij aan het gelukkige Oranjehuis. De schooljeugd, be halve de hoogste klasse, zal niet in de zaal aanwezig zijn maar naar de respectieve lijke scholen gaan, waar ze worden ge tracteerd en waar spelen worden gehou den. In de zaal zullen plaatsen gereserveerd worden voor de besturen van alle plaat selijke vereenigingen, verder zullen zoo vele toegang krijgen als er plaatsen be schikbaar zijn. Deze hulde zal niet noo- deloos worden gerekt, maar in iedere ge val het hoogtepunt van 't feest zijn. 's Avonds om zeven uur wordt er van uit het midden van 't dorp een optocht, als 't mogelijk is met lampions, naar het Noorden gehouden om de feestvreugde te concentreeren. De Harmonie heeft hier toe haar medewerking toegezegd. Voorzitter J. J. de Koning bracht ver volgens dank voor de somma van 82.20 welke bij de muzikale rondgang was in gezameld. Dank aan allen die medewer king hebben toegezegd. Moge Roelof- arendsveen a.s. Vrijdag op keurige wijze feestvieren, zoodat men altijd met vreug de op die dag zal kunnen terugzien. Nadat door allen het „Wilhelmus" was gezongen, ging de vergadering uiteen. Athïetiek. Door plotselinge omstan digheden is de vergadering niet doorge gaan. Deze is nu gesteld op volgende week Maandagavpnd om 8 uur in 't clublocaal. TER AAR De vijfde steunuitkeering. Nu a.s. Vrij dag zal de Centrale veiling aan haar leden de vijfde steunuitkeering uitbetalen. Vol- gendg week Maandag doet zij het te Vrou- wenakker voor het rayon Amstel en Kwa- kel. WOERDEN 51 Saluutschoten Het bekend worden der heuglijke tijding heeft ook in deze gemeente een groot en thousiasme verwekt. Het gelui der klokken en het geloei der stoomfluiten van de melkfabriek „Hollandia" en het Centraal Magazijn lokte 'n massa menschen naar buiten. Het was een oranje-drukte als des avonds op den jaarlijkschen Koninginne dag. Om 10.05 werden 51 saluutschoten ge lost op het excercitieterrein, waarna een afdeeling van de „Tournoyruiters" met oranje-sjerpen getooid, door de Woerden- sche straten galoppeerden, om het heuglijk nieuws, door middel van voorlezing be kend te maken. Reeds waren de straten ge vuld met talrijke kinderen, die onmiddel lijk vrijaf hadden gekregen. Om 10.30 uur rukte een vendel van „De Princevlag" uit met vlaggen en trommels met den roep „vlaggen uit". Hierna had er een gezamenlijke feestmarsch plaats van de „Tournoyruiters" en „De Princevlag" met het vaandel der vereeniging „Ko ninginnedag". z Onder massale deelname werd des avonds te 6.45 uur een jubel-optocht opgesteld, waaronder honderden met fakkels en lam pions deelnamen. Intusschen was door den burgemeester, die heden juist zijn zilveren ambtsjubileum herdacht, de oranjefeestver lichting ontstoken van den Julianaboom en de Juliana-bank, nabij het stadhuis. In den optocht werd de verlichte oranjeboom mee gevoerd. De ontzaglijke stoet werd vooraf gegaan door het Fanfarecorps „Excelsior" en geëscorteerd door de „Princevlag". Na aankomst op de Nieuwe Markt had een grootsch oranje vreugdebetoon plaats om den opgestelden Oranjeboom. Vreugdevuren vlamden, de muziek schal de. Plet woord werd hier gevoerd door den voorz. der vereeniging „Koninginnedag". Men jubelde tot zeer laat. Vreugdefakkels laaiden ook op den Rijn en nabij Steenkui- len. De feesten zijn heden voortgezet. ZWAMMERDAM xtuiters met klaroengeschal In den loop van den morgen werd door een groep van de Boreftsche Ruiters onder klaroengeschal de bevolking op verschil lende punten der gemeente mededeelini gedaan van de blijde gebeurtenis. 's Middags was er radiomuziek op hel plein voor het gemeentehuis. DE HERAUTEN VERKONDIGEN HET BLIJDE NIEUWS IN DE HOOFDSTAD.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8