STADS NIEUWS AGENDA RECHTZAKEN Laatste berichten TELEGRAMMEN MAANDAG 31 JANUARI 1938 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HOE WORDT HET WEER 7 ZACHTER. De BUI seint: Verwachting: Matige tot krachtige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind, aanvanke lijk zwaar bewolkt tot betrokken met re gen, later tijdelijk opklarend, zachter. Hoogste b^rometerst.: 770.6 te Biarritz. Laagste barometerst.: 716.5 te Vestmanoer. De depressie, welke Zaterdag hevigen storm in West-Europa veroorzaakte, is naar het Oosten getrokken. Een nieuwe de pressie nadert uit het Westen, het centrum ligt thans bezuiden IJsland. De Britsche Eilanden, onze omgeving en West-Frankrijk staan reeds onder invloed van de nieuwe depressie, met krachtigen, Zuid-Westelij ken wind en regen. De Randstaten en Oost-Europa staan nog onder invloed van de aftrekende depressie. Ook hier is de lucht betrokken met regen of sneeuw en krachtigen Zuid-Westelij ken wind. Scan dinavië, Duitschland en Midden-Europa verkeeren onder invloed van den rug van hooge drukking tusschen beide depressies in. De lucht is hier opgeklaard en de wind is meest slechts matig. Voor onze omgeving wordt ma tige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind verwacht, met aanvankelijk regen, later tijdelijk opklarend. De temperatuur zal waarschijnlijk stijgen. LUCHTTEMPERATUUR. 5.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS t.a. Van Maandagnamiddag 5.13 uur tot Dinsdagmorgen 7.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 1 Febr. voorm. 3.10 en nam. 3.35 uur. Maan op 7.36 uur Dinsdagmorgen. Maan onder 18.16 uur Dinsdagavond. Woensdag, 3 October-Vereeniging, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag. Restaurant Zarse, bridge-avond onder ausp. Ned. Reisv. v. Kath., 8 uur. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeniging afd. Leiden, zitting gebouw St. Vinc.-Ver., Hoogl. Kerkgr., 89 uur. Donderdag, R. K. Metaalbewerkersbond, Afd. Leiden, Jaarverg. Bondsge- bouw, 8 uur. Donderdag, Uitvoering „Sursum Corda", Stadsgehoorzaal 8 uur. Dinsdag 1 Febr. nemen waar van af 12 uur v. m.,8 uur nam. de apo- thekesn de Metz, Kamerlingh Onneslaan 28, tel. 3553 en apotheek Du Croix, Ra penburg 9, tel. 807, Vanaf 8 uur nam. neemt waar apo theek Duyster, N. Rijn 18, tel. 523, ziet normale dienstregeling. De avond-, rtacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 27 Jan tot en met Vrijdag 4 Febr. a.s. waar genomen door de apotheken: C. B. Duyster N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhel- ir.inapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. Morgen Dinsdagmiddag GEEN gelegenheid tot het inwinnen van monde linge inlichtingen op rechtskundig gebied. En helpt die badkunr hier inderdaad? En of. Voor vier we ken is hier een meneer zonder beenen binnen gedragen en van och tend is hü weggemar- cheerd zonder te beta len. (Lustige Kölner). ST. JOSEPHS-GEZ.-VEREENIGING Instailatiefeest Gisteravond is de Gezellenvereeniging weer wat grooter geworden door de aaone- innig van een groep nieuwe Gezellen. Er was zeer veel belangstelling voox en bijzonder de ouders en familieleden der as piranten waren „massa" aanwezig. Maar daar was het dan ook hun feest voor' Ook ae Raad van Bestuur gaf acte de présence bq dit gezinsfeest. Na het openingsgebed zong men twee coupletten van het bekende lied ,De Ge- zelenvader". Daarna had de instalatie plaats. Na het stellen en beantwoorden van eenige vragen legde een der aspiranten met de hand op de Kolpingsvlag de belofte tl, dat allen hun rechten en plichten naar bthooren zouden vervullen. Vervolgens werden de diploma's uitgereikt en de ir- signes opgespeld. Toen dit ceremonieel gebeuren voor?: ij was, sprak de zeereerw. praeses, pastoor Th. Beukers een woord van gelukwensch en aansporing Onze Gez. Ver., aid .s spr., is ie<s heel anders dan alle andere ver- eenijrmgen, het is hier niet louter amuse ment, waar men vandaag lid wordt om morgen vvrti te verdwijnen; hier is een vrrteniging, die heel uw jonge leven wil leiden en vormen, die van u wil maken van die echte dooi en door katholieke jonge mannen. Ei'a's er zijn, die dat nie' be- reiben, dan ngt dat zeker niet aan deze vereeniging, maar dan hebben die leden verzuimd zirb le richten naar de leiding. Spr. spoorde de nieuwe leden aan zich spontaan te geven aan het Gezellenv rrk; dan zal de vanavond gestelde daad u al len ten zege»- zijn! Namens de commissarissen sprak de se nior. Hij wees er allereerst op, dat de comm. de oudere broers zijn en als zooda nig verheug?d zij zich zeer bijzonder over deze aanwinst. Maar van de leden wordt gevaagd volle medewerking in alles. Zoo zullen zij de Gez. Ver. moeten zien ais van beslissend belang voor heel hun leven, den praeses werkelijk als vader moeten eb- schouwen; de gezins- en beroeps-gedachte vasthouden op de godsdienstige fundamen ten. En daarbij de vereeniging moeten pro pageer cn, omdat nog zoovele jongeren tot het geniale werk van Kolping moeten ko men, willen zü uitgroeien tot daad-christe nen. Spr. dankte de ouders voor hun komst, deed een pakkend beroep op alle Gezellen en verzekerde: Wie vasthoudt aan Kolping, blijft trouw aan den Koning der eeuwen. Een korte pauze volgde en dan werd iets aparts vertoond. Een korte verklaring werd gegeven over het ontstaan van dit revuetje en dan werden zes leuke taferee- len op het tooneel gebracht. Dat heel bij zonder slaagden .,De zingende vloo", de comm.-vergadering en „De Potvisch". Ook de prijsuitreiking van eau-de-cologne werd een rustige critiek, opbouwend en waarheidslievend. De aanwezigen genoten, zongen lustig het refrein mee en de vice-praeses dankte zijn comm. en Kolpings Lijfwacht voor initiatief en opvoering. Zoo iets mocht, volgens spr., best wel eens herhaald worden! Als slot werd hulde gebracht aan het Kolpings-monument en bad de praeses het vereenigingsgebed. HANZELEDEN! Hedenavond alle achter uw vaandel, Kaasmarkt 8.30 uur. De cursus-van Doorn, welke morgen avond zou worden gehouden, is een week uitgesteld. PAUL VAN KEMPEN Onze stadgenoot, Paul van Kempen, diri gent van de Dresdener Philharmonie, is door de Deutsche Gram. Gesellschaft" (His Master's Voice) uitgenoodigd voor het opnemen van een groot aantal platen met de Berliner Philharmonie. De eerste plaat zal dezer dagen gereed zijn en bevat de Préludes van Liszt. DE RUSLICHTINGEN In afwijking met de oorspronkelijke be palingen, zal morgen 1 Februadi de laatste buslichting niet worden uitgevoerd. DE GEMEENTEBEGROOTING. De vergadering van den Raad, waarin o.a. de begrooting voor het jaar 1938 aan de orde zal worden gesteld, zal aanvangen op Maandag 14 Februari a.s., des namid dags te twee uur, in de benedenzaal van het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steenschuur 21 en, zoo noodig, zal worden voortgezet: op Maandag 14 Februari, des avonds te 8 uur; op Dinsdag 15 Februari, des namiddags te 2 uur des avonds te 8 uur; op Woensdag 16 Februari, des namid dags te 2 uur; op Donderdag 17 Februari, des namid dags te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Vrijdag 18 Februari, <..es namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur. ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 12. HAAGSCHE POLITIERECHTER. EEN PLECHTIG MOMENT. Voor den aanvang der openbare terecht zitting van den Haagschen Politierechter hield de Politierechter, prof. mr. van Bem- melen, een kleine rede, waarin spr. zijn groote vreugde uitsprak over de blijde ge beurtenis, die in het Koninklijk huis heeft plaats gehad. Spr. wilde geen groote rede uitspreekn; dat zal de president der Haag- sche Rechtbank morgen voor den aanvang der zitting doen, maar toch wilde spr. de zitting niet aanvangen zonder een oogen- blik ie hebben stil gestaan bij dit plechtige en heuglijke moment voor het geheele Ne- derlandsche volk. Daarna werd begonnen met de gewone afwerking van den rol. Leiding van het radiodistributienet vernield van de gemeente I.si'cn. Zekere B. uit Leiden moest berecht staan omdat hij een aan zijn perceel aan gebrachte leiding van het gemeentelijk rad'odistributienet te Leiden had doorge zaagd, zoodat de verdere wonenden geen muziek konden krijgen. Verdachte, die verstek liet gaan, had dadelijk toegegeven de blokleiding door gezaagd te hebben, want hij was van mee ning, dat de gemeente niet gerechtigd was de leiding zonder zijn toestemming aan het perceel aan te mogen brengen. Nadat de terreinchef van de gemeen telijke radiodistributie, v. d. Zee, als ge tuige was gehoord, die verklaarde, dat er een klacht was binnengekomen van een abonné aan den Hooge Rijndijk te Lei den. Daarop was een onderzoek naar deze storing ingesteld, waarbij was gebleken, dat de leiding bij B. was doorgezaagd. De Officier van Justitie, Jhr. mr. van Asch van Wijck, was van meening, dat de gemeente Leiden in deze zeer onbehoorlijk en onrechtmatig is opgetreden. Zij nad geen toestemming van den eigenaar om de leiding aan te brengen en door het toch te doen is de gemeente eigenmachtig op getreden. Het gaat nu om de straf die verdachte moet hebben, want niettemin had hij de leiding, die hem niet toebe hoorde niet mogen vernielen. Rekening houdende met de feiten wilde de Officier een lichte boete eischen welke hij gesteld wilde zien op een geldboete van 0.50 subs. 1 dag. De politierechter prof. mr. van Bemme- len kwam op verschillende gronden tot de conclus t. dat verdachte vrij gesp exen zul moeten worden. Aldus geschiedde. Geld „vergeten" af te dragen. A. v. d. R. uit Leiden, die verstek liet gaan, had in den zomer van 1937 met ijs geloopen voor de firma Voortman te Leiden. Op een avond toen hij al zijn ijs kwijt was had hij het leege ijs wagentje terug gebracht naar de fabriek, maar had de geïnde gelden niet afgedragen, doch ten eigen bate aangewend waardoor ver duistering geboren was. De Officier deed mededeeling, dat ver dachte reeds meerdere malen veroordeeld is geworden, reden om thans een gevan genisstraf te eischen voor den tijd van drie maanden. De politierechter wilde nog wel eens wat meer over verdachte weten en vroeg aanhouding van de zaak om een rapport in te winnen. Geraffineerde oplichtster. De huishoudster W. F. van B. uit den Haag had eenige oplichtingen gepleegd te N o o r d w ij k. Zij was daar op zekeren dag bij mevr. J. M. S., winkelierster te Noord- wijk gekomen met het verhaal, dat zij zus ter was in het Academisch Ziekenhuis te Leiden en dat zij binnenkort zou gaan trouwen met een dokter van dat zieken huis. Zij zouden dan komen wonen in Noordwijk. Maar er moest nog een uitzet aangeschaft worden en die wilde zij dan wel koopen bij de winkelierster. Alras was een partij kleedingstukken uitgezocht, die een waarde vertegenwoordigde van 170. Deze 170 zou de verloofde van de zuster Zondags komen betalen. Alleen een paar kousen wilde de juffrouw alvast maar mee nemen, omdat zij deze noodig had. De win kelierster was er in gevlogen en had de kou sen zonder geld meegegeven. Het behoeft geen betoog, dat de winkelierster nog op de 170 wacht. Het zoete winstje was verloren gegaan, terwijl de kousen nooit meer te rug gekomen zijn. Nog een andere inwoner van Noord- w k was de dupe van de methoden van deze oplichtster geworden en wel de ma- nufacturier E. H. v. d. W. Ook hier had zich het zelfde geval afgedraaid. De Officier vond de feiten buitengewoon ernstig en eischte gezien het feit, dat ver dachte meermalen deze praktijken heeft uitgehaald, een gevangenisstraf van drie maanden. De politierechter was in een milde stem ming en wilde verdachte nog een kans ge- veij, zoodat de uitspraak werd een geld boete van 25 subs. 50 dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. Een valsche gulden uitgegeven. N. L. van B.. chauffeur te Stompwijk, had aan de H., eveneens uit S t o m p w ij k, gevraagd of deze een kalf voor hem wilde verkoopen; voor zijn moeite zou hij dan een gulden krijgen. De H. had het kalf verkocht en had de gulden voor zijn moeite gekregen, maar hij had al,gauw bemerkt, dat de gekregen gulden valsch was. van B. vertelde thans ter zitting, dat hij had geweten, dat de gulden valsch was. Hij had het meer uit een grapje gedaan. Het werd een duur grapje voor den ver dachte, want de Officier vertelde hem, dat hij niet van zulke grapjes hield. En om dat hij niet Van grapjes hield, eischte hij een geldboete van dertig echte Hollandsche guldentjes. Ook de politierechter was van meening, dat een geldboete hier op zijn plaats is en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 25 subs. 50 dagen. Auto gereden terwijl het rijbewijs was afgenomen. I Door de Haagsche rechtbank was wegens het veroorzaken van een ernstig ongeval het rijbewijs afgenomen van S. van G. uit Bodegraven. Terwijl verdachte dus wist, dat hij niet rijden mocht, had hij dit toch gedaan met het gevolg, dat hij nu te recht moest staan voor deze overtreding. De Officier vond het feit zoo ernstig, dat hij zes weken gevangenisstraf eischte. De politierechter, alhoewel hij het feit buitengewoon ernstig vond, wilde verdach te er met een geldboete af laten komen, welke hij bepaalde op f 15 subs. 15 dagen. Prettige dingen. A. C. J. van R., slooper te Leiden had een verschil van meening gehad met den automobielhandelaar A. D. uit Leiden over het ontslag van een zoontje van P. Met veel lawaai en groote woorden was R. naar D. toegegaan en had hem eens flink den huid vol gescholden.. Minder prettige woorden waren en toen gevallen. Om het geheel meer kracht bij te zet ten had R. een Engelschen sleutel gegre pen en zou volgens getuige een zwaaiende beweging gemaakt hebben naar D. Verdachte zelf erkende den sleutel ge grepen te hebben, maar alleen om een klap op de toonbank of een ander instrument te geven. D. was toen plotseling verdwenen vol gens hem. Later was gebleken, dat D., het gevaar aan ziende komen, zich in veiligheid had gebracht. De Officier vond het toch wel een beetje bar met deze verdachte. Drie jaar geleden was er eenzelfde feit door hem gepleegd. Toen was hem een geldboete en een voor waardelijke gevangenisstraf opgelegd, waarvan de proeftijd nauwelijks is ver streken. En toch gaat hij weer zulke din gen doen. De Officier wil echter nog geen gevan genisstraf eischen, maar acht toch een flin ke geldboete op zijn plaats, welke boete spr. gesteld wil zien op 50 subs. 50 dagen. Mr. L. Weyl uit Leiden, als verdediger optredend vroeg de clementie van den Po litierechter voor zijn cliënt. De uitspraak werd daarna een geldboete van 40 subs. 80 dagen en bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding; der Loterijwet? De kantonrechter te Leiden, mr. Ligten- berg, deed heden uitspraak in de zaak te gen de leden van de Winkelweekcommis sie F. en J., wien overtreding der Loterij- wet was ten laste gelegd dor het uitgeven van cadeauxbonnen tijdens de onlangs ge houden winkelweek. De kantonrechter verklaarde beiden schuldig zonder oplegging van straf. REEUWIJK. Een oplichter aan liet werk. In de af- geloopen week vervoegde zich bij een rij wielhandelaar alhier een persoon, die vroeg om een fiets te huren, doch de rij wielhandelaar stelde als statiegeld nogal tamelijk hooge eischen, wat de bewuste persoon wel wat te hoog naar den zin was, zoodat hij er maar van afzag een fiets te huren en onverrichter zake weer vertrok. Zelf was hij echter wel in het bezit van een rijwiel. Van dezen rijwielhandelaar ging hij naar een andere hier ter plaatse, maar nu om een fiets te koopen. Hij vroeg aan den rij wielhandelaar de fiets op zicht te mogen meenemen, om hem dan aan zijn vader te laten zien en om over den gevraagden prijs te praten. Hij gaf zijn naam op, welke achteraf bleek een valsche te zijn en zei dat hij van Boskoop kwam. Op een door beiden overeengekomen tijd zou hij den uitslag komen vertellen. Er werd gewacht, maar de bewuste persoon '.wam niet meer opdagen. Van een en ander is aangifte ge daan bij de politie. ZEVENHOVEN. Tooneelavonden. Op Zondag 6 en 13 Febr. a.s. zal door de Meisjes Congregatie, afd. Tooneel, een uitvoering gegeven wor den in het Bondsgebmiw, beide avonden om 7 uur. Het programma vermeldt twee stukken, beiden in 1 bedrijf en een stuk in 3 bedrij ven. Beide avonden wordt een volle zaal verwacht, daar de opbrengst ten goede komt aan de Naaikrans d. w. z. aan de rr -rfp hov,"- 'innen. Muziek zal deze avonden opluisteren. BODEGRAVEN. TRAGISCH STERFGEVAL. Zondagmorgen vóór de Hoogmis, te half elf, begaf de heer de R.. wonende nabij Molenbrug, die zich hier sinds enkele maanden had gevestigd, per fiets naar de kerk. In de fietsenbewaarplaats, naast de kerk, aangekomen, werd hij onwel, en was terstond dood. St. Josephsgezellen. Zondag a.s. ge ven de leden van de St. Josephsgezellen- vereeniging een uitvoering. Opgevoerd wordt: „Aron Slootjes in de knel", blij spel in drie bedrijven. Kaarten verkrijg- VOORNAAMSTE NIEUWS 5? Buitenland Twee luchtaanvallen op Barcelona eischen naar schatting 200 a 300 dooden. (4de blad). De viering van het eerste lustrum der nat. soc. regeering in Duitschland. (4de blad). Binnenland GROOTE JUBEL RONDOM DE GE BOORTE VAN EEN PRINSES. (1ste en 2de blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (2de blad). De zeereerw. pater Schaseff, overste der Paters Salvatorianen bij Hamont is giste ren door een auto aangereden en overle den. (4de blad). De storm heeft Zaterdag hier en daar op zee en land nogal flink huisgehouden. (4de blad). Vermoedelijke roofoverval op een jon geman te Lienden. (4de blad). Lelden Berucht Haagsch inbreker op heeter- daad betrapt. (4de blad). Sport en Wedstrijden De Ned. wintersportkampioenschappen te Arosa in sneeuwstorm gehouden; de slalom moest worden uitgesteld. (5de blad). Nederland won met 21 den ijshockey - wedstrijd van Frankrijk. (5de blad). De Rallye van Monte Carlo door de Ned. equipe Bakker Schut gewonnen. (5de blad). De voetbalcompetitie ondervond giste ren op enkele plaatsen toch nog stagnatie door het weer. (5de blad). Twee Ned. zwemrecords verbeterd. (5de blad). Geslaagde gymnastaekultvoering van Docos. (5de blad). De nationale floretschermwedstrijden voor juniores te Oegstgeest door J. L. de Troye gewonnen. (5de blad). baar bij het bestuur, voor zoover voorra dig. Opgemerkt zij, dat slechts één avond gespeeld zal worden. Voorziet u dus tijdig van een toegangsbewijs. Uitvoering R. K. Vrouwenbond. Gis teravond gaf de tooneelclub van den R.K. Vrouwenbond haar Vastenavonduitvoering. Voor een overvolle zaal opende de presi dente mej. de Koning met den chr. groet en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom in het bijzonder den zeeeerw. heer pastoor en den geestelijken adviseur kap. de Lange. Hierna begon men met het too- neelspel in drie bedrijven „Haar Oogap pel" van Jo van Leur. De speelsters, alle dillettanten, gaven blijk een goeden kijk te hebben op het tooneelspel. In de pauze werd er een collecte gehouden ten bate van de Missie die de somma van f 19.59 opbracht. Na afloop dankte de presidente op de eerste plaats den regisseur den heer N. v. Rossum, die geen moeite ge spaard heeft, dit stuk tot zoo'n hoog peil te brengen. Vervolgens dankte spreekster „Musik Muss Sein", de tooneelspeelsters en alle aanwezigen voor deze zeer goed uitvoering. MAN DOOR VALLENDEN BOOM GETROFFEN EN GEDOOD. De 35-jarige P. J. Renjers is vanmorgen door een vallende boom gedood. Aan den Graafschenweg te Nijmegen was gemeentepersoneel bezig met het rooien van boomen. R. raapte spaanders hout op, juist toen een te vellen boom om viel, waardoor hij getroffen en gedood werd. DE K. N. I. L. M. MAG OP AUSTRALIË VLIEGEN. Toestemming der Australische regeering. SYDNEY, 31 Jan. (A. N. P.). De Austra lische regeering heeft besloten de K. N. I. L. M. toe te staan haar luchtdienst tot A.ustralië uit te breiden, gelijktijdig met de instelling van den Britscheji vlieg- bootdienst. De Nederlandsche dienst mag niet later dan 1 Juli begonnen worden. VVLSSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM* Londen 8.96 Berlijn 7 2.17i/2 Parijs 5.871/2 Brussel 30.27l/2 Zwitserland 41.48 Kopenhagen 40. Stockholm 46 25 Oslo 45.05 New York 1.7913/1(J Praag 6,30

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7