De ontploffing te Segni. BINNENLAND MAANDAG 31 JANUARI 1938 DE LE1DSCHE C0URAN1 VIERDE BLAD - PAG. 14 AANTAL DOODEN STAAT NOG NIET VAST Tegenstrijdige berichten Omtrent de ontploffing in de munitiefa briek te Segni doen tegenstrijdige berichten de ronde. In het officieele communiqué wordt medegedeeld, dat verscheidene per sonen werden gedood en dat veel meer werden gewond. De overlevenden en de doktoren ver klaren evenwel, dat meer dan honderd personen om het leven zijn gekomen en meer dan duizend werden gewond. De officieele mededeeling luidt als volgt: In dë fabrieken voor de vervaardiging van ontplofbare stoffen te Collefedro is in de af deeling voor Tritol een ontploffing ontstaan. Als slachtoffers zijn eenige doo- den, wier namen nog bekend gemaakt worden, en eenige tientallen gewondert, meerendeels licht gewonden, te beklagen. Volgens het voorloopig onderzoek schijnt het ongeluk het gevolg te zijn van onvoor zichtigheid van een arbeider, die een cy linder met gecomprimeerde lucht liet ont ploffen. In een tweede officieel communiqué zijn de volgende bijzondedheden medegedeeld: De ontploffing geschiedde Zaterdagoch- ten even na 8 uur, toen zesduizend arbei ders het werk begonnen. Het alarmsignaal werd gegeven door een ingenieur, die rook zag opstijgen uit een toren, waarin spring stoffen lagen. De directeur van de fabriek en brand weerlieden snelden toe, doch toen men zich gereed maakte het vuur te blusschen, ontploften de springstoffen, waardoor een gedeelte van de fabriek instortte. De man nen, die, het vuur wilden bestrijden, wer den onder het puin bedolven. Door de ontploffing werden stukken ijzer en steen tot op verscheidene honderden meters ver weg geslingerd, in het dorp Colleferro sprongen de ruiten en vele mu ren scheurden. Tot nu toe werden negen lijken geborgen, het aantal gewonden bedraagt ongeveer tweehonderd. Zeven personen zijn in het ziekenhuis opgenomen. GEMENGDE BERICHTEN Pater Overste der Salvato- rlanen te Hamont door auto gegrepen en gedood. Toen de zeereerw. pater Schaseff, over ste der E.E. P.P. Salvatorianen in het na burige Loo (Hamont) gisteren van een rij wieluitstapje naar huis wilde terugkeeren werd hij door een auto aangereden en op slag gedood. Overste Schaseff was 66 jaar oud. In hem verliest genoemde patersorde een ijverig werker en alzijdig geleerd overste. Nader vernemen we 't gehucht Solt waaide de hoed van den pater af, welke hoed door een anderen pater, die den over ste vergezelde, werd opgeraapt. De overste stapte van zijn fiets op 't oogenblik dat een auto van links en een auto van rechts naderde. De auto komende uit de richting van Bree dempte de lichten niet, waardoor de chauffeur van de auto, komende uit de richting Peer eensklaps verblind werd en den pater aanreed met het bekende gevolg. Terwijl de eene auto stopte poetste de doodrijder zoo vlug mogelijk de plaat. Pater Overste stierf in de armen van zijn reisgezel pater Francis, waarna de overste in een nabijgelegen huis werd binnenge bracht. We vernamen dat het nummer van de auto, die den Overste aanreed, bekend is EEN AMMONIAKKETEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Machinist ernstig gewond. Zaterdagmorgen is in de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „Hollandia" te Val- kenswaard een ammoniak-ketel ge sprongen, waarbij de machinist Versant- voort zoodanige brandwonden opliep, dat hij levcengevaarlijk gewond in een nabij gedragen, waar hem geneeskundige bij stand verleend werd. Het slachtoffer is ongehuwd. DIERENBEUL GEPAKT. Hij verminkte koeien in de wei. De marecheusse te Kaalte heeft een ze keren R. gearresteerd, die verdacht wordt de vele gevallen van dierenmishandeling die zich in deze gemeente hadden voorge daan, gepleegd te hebben In den vorigen zomer werden tot laat in het najaar toe, herhaaldelijk koeien die 's nachts in de wei bleven, ernstig mishandeld. In het begin van den winter had de dader zelfs de brutaliteit twee maal in een stal in de kom van het dorp binnen te dringen en daar de afschuwe lijke mishandeling te plegen. Het lange zoeken van de politie heeft ten slotte resultaat gehad. R. die reeds bekend heeft, bevindt zich te Raalte in arrest, omdat hij nog van meer misdrij ven verdacht wordt. EEN MISLUKTE ROOFOVER VAL TE L1ENDEN? Jongeman door schot hagel getroflen doch niet ernstig gewond In den nacht van Zaterdag op Zondag is door een tot nu toe onbekend persoon in de Voorstraat te Lieenden een schot gelost op den achttienjarigen J. v. Ves- sem uit Lienden, toen deze zich met paard en wagen van Ommeren huis waarts begaf. Van V. werd in het hoofd getroffen, maar verloor zijn bewustzijn niet en wist het paard, dat door het schot op een loo- pen gezet had, bij een wonoing, waar nog licht brandde, tot stilstand te breng_en. Hevig bloedend vluchtte V. hier binnen. Onmiddellijk werd de hulp ingeroepen van dokter Kors uit Lienden. De gevol gen van het schot bleken niet zoo ern stig te zijn, als het zich liet aanzien, door dat de dader gelukkig iets te hoog ge richt had, waardoor een groot gedeelte van den hagel den getroffene geschampt had. Na verbonden te zijn werd v. V. naar de ouderlijke woning vervoerd. Het liet zich evenwel aanzien, dat de verwijde ring van de hagelkorrels nog wel eenige moeilijkheden zou opleveren, zoodat het niet onmogelijk is, dat v. V. heden ter verdere behandeling naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht zou moeten worden. De politie stelde dadelijk een onder zoek in, doch tot heden heeft men den dader nog niet op kunnen sporen, zoodat omtrent de motieven van den aanslag nog geen zekerheid bestaat. Men houdt echter ernstig rekening met de mogelijk heid van een poging tot overval met het doel het slachtoffer te berooven, omdat het algemeen bekend is, dat v. V., die met koloniale waren langs de huizen gaat, 's Zaterdagsavonds laat over dit zeer stil le weggedeelte komt en dan meestal een groot bedrag geld bij zich heeft. Doordat het paard er vandoor ging kon de beroo- ving niet volvoerd worden. MOLEN AFGEBRACHT. Zaterdag is een van de oudste Friesche molens, n.l. de watermolen van het wa terschap te Giekerk, ten noordwesten van eeuwarden, in brand geraakt en geheel in de asc-h gelegd. De molen, welke een sieraad voor het landschap was, was ge plaatst op de monumentenlijst voor Fries land. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat de molen precies 30 jaar geleden ook door brand is vernield. De molen is daarna gerestaureerd. ROUW OVER CHINA'S MISSIëN. HELDHAFTIG OPTREDEN DER ZUSTERS. Pater Henry S.J., Overste van de katho lieke missie te Sjanghai, stond een onzer medewerkers een interview toe, waarin hij een beschouwing gaf over het leed, dat de strijd in China over de missie gebracht heeft. Pater Henry deelde o.a. het volgende mede: Over het geschil zelf, over zijn oorzaken en gevolgen wil ik niet spreken. Wij mis sionarissen houden ons niet bezig met poli tiek; evenals de Kerk staan ook de missies boven de naties. Wij geven ons naar lichaam en ziel aan de ons toevertrouwde volken; in politieke, diplomatieke en maatschappe lijke vraagstukken mengen wij ons niet. Hebben onze missies door den oorlog veel geleden? Twee derden van onze inkomsten hebben we verloren. Een aantal kerken en gebouwen, die ons toebehoorden, werden door bommen verwoest. Talrijke Chineesche christenen, de ons ondersteunden, hebben al hun have en goed verloren. Wanneer we al onder de missionarissen tot nu toe zoo goed als geen dooden te betreuren hebben, dan zijn toch onze materieele verliezen zoo groot, dat ik niet weet hoe w,e in de toe komst onze werkzaamheden moeten voort zetten. De moord op Lo Pa Hong, den voorzitter van de Katholieke Actie in China, was een zware slag voor de missies en de Kerk van geheel China. Vijf en twintig jaar heeft hij het voorbeeld van de zeldzaamste christe lijke deugden gegeven. Bijna ontelbaar zijn de charitatieve inrichtingen, scholen en zie kenhuizen, die Lo Pa Hong heeft gesticht in dit land. Bij eiken noodkreet, iederen hongersnood, iedere overstrooming, was hij persoonlijk ter plaatse, richtte het hulpwerk op en zorgde voor de noodige middelen. Het zou zeer moeilijk, misschien wel onmoge lijk zijn, hem te vervangen. De tegen hem ingebrachte beschuldiging Japansch gezind te zijn, was een leugen: Lo Pa Hong was een groot Chineesch patriot. Nooit heeft hij zijn vaderland verraden. Onze missionarissen verdienen allen den hoogsten lof te Sjanghai, mannen zoowel als vrouwen, maar vooral de Franciscanes sen van het H. Hart-ziekenhuis, die van het begin der gevechten af een weergalooze opoffering aan den dag hebben gelegd. In geïmproviseerde asylen namen ze duizen den vluchtelingen op, verpleegden ze en gaven hun voedsel. Alle missiehuizen zijn overvol. Door hun Chineesch personeel in den steek gelaten, hebben de zusters twee weken lang alleen de geheele zorg voor hun zieken gehad Elk werk hebben ze zelf moeten doen; zelfs moesten ze de grafkuilen graven voor de overledenen, en dit te midden van geva ren, die de andere blanke bevolking op de vlucht dreef. Ook de Carmelieten van Tsje-Kiang en R.K. STAATSPARTIJ. Toelichting op de voordracht ter verkiezing van een voorzitter. Op de thans verschenen agenda van den 25 en 26 Februari te Utrecht te houden Partijraad van de R.K. Staatspartij komt als punt 4 voor de verkiezing van een voor zitter der R.K. Staatspartij. De voordracht luidde, zooals gemeld: 1. mr. dr. T. J. Ver schuur, 2. mr. dr. P. J. Witteman. Het Partijbestuur geeft ter zake deze voordracht de volgende toelichting: Reeds in de vergadering van 18 Decem ber is gebleken, dat de bereidheid van prof. dr. J. de Quay om op de aanvankelijke aanbeveling van het P.B. de tweede plaats in te nemen, een aarzeling inhield, welke ten slotte, zij het schoorvoetend, kon wor den overwonnen door overwegingen, welke het P.B. op dat tijdstip aan het belang der Partij heeft ontleend. Sedert dien heeft prof. de Quay te kennen gegeven, dat het hem om verschillende ernstige redenen als nog aangenaam zou zijn, indien andermaal werd beproefd, tot een aanbeveling te ko men, waarop zijn naam niet zou voorkomen. Het P.B. heeft dit verlangen geëerbiedigd, tengevolge waarvan het de reglementair verlangde aanbeveling opnieuw had onder de oogen te zien. Daarbij heeft het P.B. zich nog eens zorgvuldig rekenschap gegeven van de gewichtige Partijbelangen, welke het bij de aanbeveling van den len secreta ris, tevens politiek secretaris der Partij, voor het voorzitterschap opnieuw had af te wegen. Het standpunt, door mr. Teulings na het verloop van de Partijraadsvergade ring van 18 December ingenomen, dat hij die zich op verzoek van het P.B. be schikbaar stelde zich volkomen passief wenschte te houden en aan de Partij-instan ties de mogelijkheid, maar óók de verant woordelijkheid wilde laten, om datgene te bereiken, wat door deze in het belang der Partij zou worden geacht, maakte het ook in dit geval voor het P.B. minder moeilijk om de vervulling van het Partijvoorzitter schap opnieuw en los van de aanvankelijke aanbeveling te beschouwen. Daarbij is wel duidelijk gebleken, dat het P.B. in de om standigheden, zooals die zich thans voor doen, welhaast in ieder opzicht de voor keur gaf aan een oplossing, waardoor mr. Teulings als politiek secretaris der Partij kon worden behouden en waardoor juist in zijn persoon de kundige en ervaren ver vulling van het politiek secretariaat der Partij verzekerd kon blijven. Zoo heeft het P.B. na rijp beraad be sloten om in het welbegrepen belang der Partij op den heer Verschuur een beroep te doen, om zich met dè functie van voor zitter der Partij .te willen belasten. Een beroep op den heer Teulings, om zich met het politiek secretariaat te blijven belasten, indien de heer Verschuur tot voorzitter der Partij zou worden gekozen, behoefde van de zijde van het P.B. daarbij niet aan de orde te komen. De heer Teulings vervult immers de functie van Partij-secretaris. De Partijraad zal het echter begrijpen, dat het P.B. er aan hecht om ook op den Partijraad zijn in de P.B.-vergadering op ondubbelzinnige wijze tot uiting gekomen er kenning uit te spreken voor het uitnemen de werk en de toegewijde gezindheid van den heer Teulings, en dat het P.B. zijner zijds ervan overtuigd is, dat de eenstem mig en zeer gewaardeerde samenwerking met den heer Teulings de leiding en het werk der Partij ten goede zal blijven ko men. Ten slotte spreekt het P.B. zijn waardee ring uit voor het feit, dat de heer Witte man zich bereid heeft verklaard, als no. on de aanbeveling te worden geplaatst. Dagelijksch bestuur. Voor de verkiezing van 4 leden van het Dagelijksch Bestuur der R.K. Staatspartij zijn de volgende voordrachten opgemaakt: Mr. dr. P. J. Witteman, subs. Th. P. J. Eisen. Mr. J. J. A. H. Houben, subs. J. L. H. Olaessen. A. C. de Bruyn, subs. Jos. Maenen. Mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, subs. mr. H. W. de Vink. NED. R.K. BOND VAN WERKMEESTERS. De Ned. R.K. Bond van Werkmeesters ,.St. Johannes de Dooper" viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan. In verband hiermede zal op 14 en 15 Mei een tweedaagsch congres worden gehouden in de groote zaal van „Casino" te 's-Her- togenbosch. de Lazaristen van Ka-Tsjing verdienen een woord van erkentelijkheid. In zes dagen en nachten hebben ze te voet den weg afge legd naar Sjanghai, waar ze in een toestand van volkomen uitputting aankwamen en door Mgr. Haonisée, Apostolisch Vicaris van Sjanghai, werden opgenomen. Toen ik Sjanghai verliet, waren de betrekkingen tusschen den Vicaris en de Japanners nog niet geregeld. De Japansche troepen heb ben in zekere mate rekening gehouden met de mededeelingen over de ligging der mis siegebouwen, en deze zoo goed mogelijk ge spaard van bommen. Tot nu toe hebben de Japanners echter nog niet den wensch te kennen gegeven om met de kerkelijke overheden in contact te treden. Het is echter te hopen, dat de Ja panners een duidelijk beeld krijgen van de beteekenis der Kerk in China, en dat zij haar de volle vrijheid zullen laten, die ze noodig heeft bij de uitoefening van haar Apostolaat. GEZELSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Rede prof. dr. B. H. Molkenboer O.P. In de geheele gevulde groote zaal van „Kranapolsky" te Amsterdam heeft Zondagmiddag prof. dr. B. H. Molken- boer O.P. uit Nijmegen, voor de leden van het gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam geeproken over de voor dit jaar bij de Omgangen van 13 en 20 Maart voorgeschreven intentie: „Behoud en ver meerdering van den Christelijken geest in het huisgezin". In een met aandacht gevolge rede heeft spreker er op gewezen, hoe naast den voor uitgang, welke de moderne techniek op materieel gebied wist te brengen en de vele zegeningen, welke daardoor aan het thans levend geslacht als het ware in den schoot worden geworpen, er een verlies aan geestelijke waarden valt te boeken, dat zijn oorzaak vindt in het meer én meer verdwijnen van den ouden geest, in het christelijk gezin, waardoor het opgroeiend geslacht bijna niet meer bestand blijkt, tegen den stroom van twijfelzucht en onge loof in te gaan. Spreker besloot met een aanhaling van den derden brief van Paulus aan de Colosi sers, de deelnemers opwekkend, om voor de voorgeschreven intentie te bidden. Het zangkoor van het St. Ignatius-colle ge, onder leiding van Pater Smits van Waesberghe S.J., luisterde de vergade ring op. SCHOOLMELK. De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat, te rekenen van 7 No vember 1937 tot het einde van het school jaar 19371938, uit het Landbouw-Crisis- fonds van dengene, die volgens een door de Nederlandsche Zuivelcentrale goedgekeurd plan een schoolmeikvoeding heeft georga niseerd, vergoeding wordt verleend op melk, waarvan ten genogen van de cen trale wordt aangetoond, dat zij is gebruikt voor school voeding, tot een bedrag van 2.25 per 100 liter. RIJKSWEG AMSTERDAM— SASSENHEIM. Er wordt een einde aan een gevaarlijken toestand gemaakt. Op 11 Februari a.s. zal worden aanbe steed de verharding van het viaduct in den Rijksweg AmsterdamSassenheim over den Spaarnwouder dwars weg (Haarlem- Schiphol), terwijl tevens de tijdelijke klin kerverharding van het wegvak Ringvaart Spaarnwouderdwarsweg door een definitief wegdek zal worden Vervangen. De verhar ding zal bestaan uit een paklaag van 20 c.M., waarboven een stortlaag van 5 c.M., het geheel afgedekt met een 5 c.M. dikke laag asfaltbeton. De breedte van beide rijbanen bedraagt 6 M., opgesloten tusschen twee 0.50 M. breede betonstrooken; op de brug over de ringvaart is de rijbaan 8.50 M. breed, op het viaduct over den Spaarnwouderdwarsweg 11 M. De asfaltverharding van de vier ver bindingswegen naar den Spaarnwuouder- dwarsweg verkrijgt een breedte van 5 M. Het aanbrengen van de verharding op het reeds zoo lang gereed zijnde viaduct zal een einde maken aan den gevaarlijken toestand, ontstaan doordat de op den auto weg uiteraard snel rijdende auto's na den afrit bij den Spaarnwouderdwarsweg het vrij drukke verkeer op dezen weg kruisen moeten. Het wegdek op het viaduct en op de op ritten daarvan moet op 10 Juni 1938 zoo ver voltooid zijn, dat het verkeer over het viaduct kan worden geleid. Het geheele werk moet 7 maanden na den datum van aanvang geheel gereed zijn. SIGARENMAKERS VRAGEN HOOGER LOON. De afloopende C.A.O. opgezegd. Dezer dagen hebben de arbeidersorgani saties het collectieve arbeidscontract in de sigaren-industrie, dat per 31 Maart afloopt, opgezegd. Voorstellen tot gewijzigde vaststelling van een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst zullen met enkele dagen worden in gediend. waarbij aan de patroonsorganisa ties zal worden gevraagd, op die nieuwe C.A.O. de verbindendverklaring aan te vra gen. De voorstellen houden o.m. in een be langrijke loonsverhooging, zulks in verband met de zeer lage weekloonen in de siga ren-industrie en regeling voor verplicht lid maatschap, verleening van 6 vacantiedagen in plaats van 4 en het instellen van een fonds voor het betalen van de vacantie dagen. Pionier uit de N.S.B. getreden. Een der eerste strijders voor de N.S.B. in het Noorden, de heer G. R. Bouman, groeps leider te Oterdum, tevens lid van den raad van discipline, heeft thans, naar de „N. R. C." meedeelt, ook bedankt als lid van de N.S.B. Leest met aandacht «te advertenties in Uw Dagblad! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN CONVERSIE. Na gewezen te hebben op het welslagen van de groote conversie-leening, waarbij ruim 95 pet. der houders van 4 pet. obliga ties hebben ingeteekend, zoodat op de vrije inschrijvingen slechts enkele percenten zul len worden toegewezen, schrijft de Tele graaf: „Thans is dus, na de Indische conversie, de geheele staatsschuld geconverteerd en is er alleen nog 'n bedrag van rond 150 mil- lioen van hoogerrentende staatsobligaties van den enkele bijzondere leeningen, welke indertijd geheel bij Rijksfondsen zijn onder gebracht.... Uit financieel-technisch oogpunt is het jammer, dat niet kan worden nagegaan, in hoeverre het nieuwe element van deze emissie namelijk de 3% rente na ver loop van tijd een extra-attractie is geweest en de beslissing van houders van oude stukken heeft beïnvloed. Aangezien het al gemeen bekend is, dat men er gezien de voorwaarden der leening nog geenszins huizen op kan bouwen, dat men na ver loop van tien jaren inderdaad de 3 y, pet. rente zal genieten, zou men geneigd zijn de kracht van deze attractie niet te hoog te waardeeren. Hierover het psycholo gisch element van den indruk op den beleg ger doet zich hier gelden zijn echter verschillende meeningen mogelijk zonder dat men het middel heeft om deze te toet sen. In ieder geval is voor den belegger in het algemeen de conclusie duidelijk, dat hij nog meer dan tot nu toe rekening zal hebben te houden met een dalenden rente voet. De verminderde opbrengsten van lee- ningbezit welke groote groepen treft, is stellig een keerzijde en vormt een ernstig probleem voor hen, die op deze inkomsten zijn aangewezen in het bijzonder omdat valen niet meer in staat zijn hun inkomen op andere wijze op peil te houden. DE GEKOOIDE VOGEL. Een artikel in het Volk: De denkende mensch is als een vogel in de kooi. Rondom zich weet hij de einde- looze ruimte en zijn brein droomt van on begrensde vluchten. Maar hij blijft binnen een enge ruimte geketend door tralies van tweevoudige makelij, gebonden als hij nu eenmaal is aan de beperkingen van ruim te en tijd. Een verbreking van deze boeien is het verlangen geweest van diepe den kers door alle tijden. Ondanks alle vorderingen van de men- schelijke geest blijven echter de gegeven beperkingen bestaan. Maar toch: de radio is gekomen en zij heeft voor de mensche- lijke stem de afstand opgeheven en haar de gelegenheid geschonken op een mil- lioen plaatsen zich gelijktijdig te doen hooren, tot in de verste uithoeken der aarde. Dagelijks genieten wij opnieuw van dit wonder, dat heel het wereldgebeuren in onze huiskamer kan brengen. Wy kunnen oorgetuige zijn, wanneer presi dent Roosevelt in het Kapitool het Congres der Vereenigde Staten opent. En met een kleine handbeweging schakelt men over op een schoon concert in een geheel ander deel der wereld. Daar komt thans weldra de televisie bij. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zoojuist aan de Eerste Kamer doen weten, dat een hiervoor ingestelde com missie hem dezer dagen voorstellen heeft gedaan betreffende de voorbereiding van de organisatie van proefuitzendingen op het gebied van de televisie. Dat wil zeg gen, dat binnen korter of langer tijd de radio-luisteraars niet slechts oor-, doch ook ooggetuigen zullen kunnen zijn van allerlei gebeuren in de wereld. Want er is geen reden om aan te nemen, dat, nu de eerste stappen op dit gebied worden eg- daan, niet geleidelijk aan zulk een vol maaktheid zal zijn bereikt, dat beeld en geluid elkaar op harmonische wijze zul len aanvullen. Dat wil zeggen, dat een gebeurtenis dan gelijktijdig over geheel de wereld door oog en oor van ongetelde menigten zal kun nen worden waargenomen. Hetgeen be drieglijk veel lijkt op een begin van door breking van onze menschelijke gebonden heid aan de grenzen van ruimte en tijd. Intusschen, wij zullen ons wel hoeden voor het ondernemen van speculaties op dit hachelijk gebied. Maar even spelen moch- ten wij toch wel met deze flonkerende gedachte, nu de verwerkelijking van de televisie ook voor Nederland naderbij schrijdt. En tegelijk hebben wij toch een oogenblik moeten huiveren om de gewel dige spanningen, waarvan wij ons be wust worden, indien wij denken aan het ontstellend feit, dat in weerwil van deze schitterende triomfen van het technisch vernuft, zooveel eenvoudige en in het wezen der zaak veel meer voor de hand liggende dingen buiten onze beheerschèn- de greep blijven liggen. De televisie is op marsch. Zij is slechts een enkel voorbeeld van heel een reeks geweldige technische overwinningen. De een al fantastischer dan de ander. Maar in het dagelijks leven blijft het indivi dueel, nationaal en internationaal, een chaos. Zelfs in zaken, die toch zeer ge makkelijk kunnen worden geregeld. Zou er dan toch misschien iets aan de men schelijke geest haperen? Vergeet de ge kooide vogel de hem aangewezen wereh' niet?

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14