DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Niet naar het Eucharistisch Congres DE „WINTERFLORA" IN VOLLEN BLOEI 29ste Jaargang ZATERDAG 29 JANUARI 1938 No. 8942 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week 2.50 Der kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per reael Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Katholieken en ambten. 't Is werkelijk waar de „N. Rott. Crt." heeft het aangedurfd, in een hoofdartikel te beweren, dat de katholieken bij benoe mingen in rechterlijke ambten worden be voorrecht. Op welke gronden? Omdat het aantal katholieken in die ambten absoluut of rela tief zoo groot is? Weineen 't is toch wel bekend uit de cijfers, die de A.R.K.A. ver zameld heeft, dat het percentage katholie ken, hoe dan ook beschouwd, ook in rech terlijke kringen gering is. Het liberale orgaan heeft uit de hem be kende feiten geconstateerd, dat katholie ken benoemd zijn, omdat ze katholiek zijn. Dat er onder die benoemden één onbe kwame of minder-bekwame was, beweert het blad echter niet, kan 't ook blijkbaar niet beweren. Maar 't is gebeurd, aldus bet blad, dat de regeering een aanbeveling kreeg, waarop alléén bekwame niet-katho- lieke candidaten, en dan tóch een bekwa me niet minder bekwame, mogen we veronderstellen katholiek benoemde. Het liberale blad 't zij nogmaals ge constateerd beweert dus niet, dat bij dergelijke benoemingen méér met de Ka tholiciteit, dan met de bekwaamheid reke ning zou worden gehouden. Dat zouden ook wy, natuurlijk, sterk afkeuren! Maar wij keuren niet af, als bij gelijke bekwaam heid van candidaten de regeering een ka tholieke benoemt, al komt er geen katholiek voor op een, vaak <k>or liberalen, opge maakte aanbeveling. Integendeel! Dat is noodzakelijk en volkomen billijk zoöals ^terecht wordt geconstateerd door onzen col lega het „Eindhovensch Dagblad", dien wij hier verder willen citeeren: Na geconstateerd te hebben, dat de ka tholieken een aanzienlijken achterstand hebben bij de benoemingen vervolgt het blad: „Is 't dan zoo onbegrijpelijk of afkeu renswaardig, als er van deze zijde naar gestreefd wordt aan deze wanverhouding want dat is het een einde te maken. En om dit te bereiken is het onvermijde lijk, dat de Katholieke candidaat bij gelijke bekwaamheid de voorkeur krijgt boven den niet-Katholieken, dat, om het duidelijker maar minder elegant te zeggen, hetzelfde verdringingssysteem toepassing .vindt ten opzichte van de liberalen, als dezen stelsel matig hebben toegepast ten opzichte van de Katholieken, toen zij nog alle macht ih handen hadden en alle wijsheid in pacht Want het moge waar zijn, dat we reeds lang geen liberale regeeringen meer kennen, de verschillende departementen zijn ondanks de wisseling der ministeries zuivere bol werken van het liberalisme gebleven, en zij konden dit zoolang blijven eerstens door de exclusieve benoemingen, maar vervol gens ook door het gebrek aan kundige en geschikte candidaten onder de katholieken, om nu maar bij onze eigen partij te blij ven. Het zou inderdaad onjuist zijn dezen tweeden factor buiten beschouwing te la ten; hij in inderdaad van gewicht geweest en is het helaas nog. Evenwel is dit gebrek onmiddellijk weer terug te voeren tot de uitzonderingspositie, waarin de katholieken zich zoo lang ge plaatst hebben gezien. Er zijn verschillen de redenen aan te wijzen, waarom het aan tal katholieke studenten aan onze univer siteiten zoo lang een percentage heeft aan gewezen, dat in geen verhouding stond tot het katholieke volksdeel en zijn beteekenis in den lande. Maar één dezer redenen is toch zeker geweest, dat de liberale hege monie haar van die functies uitsloot, waar voor een universitaire opleiding noodzake lijk was. Een dergelijk vooruitzicht schrikte de overgroote meerderheid af van verdere stu die, en zij zocht haar toekomst elders dan in openbare betrekkingen. Direct en indi rect hebben de liberalen dus hun machts positie zoolang gehandhaafd en kunnen handhaven. Immers, universitaire scholing is wel hoogst belangrijk zij is niet alles. Ook de traditie is van gewicht, een rijping van geslacht tot geslacht. Voor het waar dig vervullen van hooge ambtelijke func ties is inderdaad nog iets meer noodig dan een wetenschappelijke basis. Welnu, wij mogen thans met succes bezig zijn het we tenschappelijk tekort onder ons, katholie ken, aan te vullen, deze traditie, deze rij ping eischt jaren en zal meer jaren eischen, naarmate onze menschen minder gelegen heid krijgen in de functies te treden, die deze rijping bevorderen. Het is een niet te loochenen feit, dat tal van dergelijke ambten door Katholieken niet bezet kunnen worden, omdat wij er geen geschikte candidaten voor bezitten, en dat niet omdat wij gebrek hebben aan be gaafde menschen, maar omdat een scholing, die geen jaren maar geslachten vordert, ontbreekt. Vandaar dat de bevoorrechting om dit woord van de .,N. Rott. Crt." nu maar eens klakkeloos over te nemen van katho lieken bij sommige benoemingen voor ons noodzakelijk is, maar ook volkomen bil lijk". BERLIJN IS BEZORGD VOOR GEWETENS-CONFLICTEN! Uit Berlijn wordt geseind: Naar aanlei ding van de aanvallen, die den laatsten tijd op de Duitsche regeering zijn gedaan, omdat zij den Duitschen Katholieken de deelname aan het Euharistisch Congres te Boedapest verboden heeft, wordt er van welingelichte Duitsche zijde op gewezen, dat een bezoek aan het Eucharistisch Con gres voor vele Duitsche Katholieken, die den Fuehrer en het Rijk trouw zijn, het gevaar van ernstige gewetensconflicten zou bunnen medebrengend) Dat Duitschland het niet gewenscht acht, zijn volksgenoo- ten aan zulke onaangename mogelijkheden bloot te stellen, spreekt vanzelf. Hierbij komt nog de overweging, dat het bezoek aan het Eucharistisch Congres met zware offers voor Duitschland gepaard zou gaan, namelijk voor de Duitsche deviezen- pesitie met een belasting, waarvan niet te zien is, hae zij onder de gegeven omstan digheden vermeden zou kunnen worden. De „Maasbode" teekent hierbij het vol gende aan: „De inhoud van dit bericht overtreft al les, wat er tot nu toe op dit gebied van of- ficieele of niet-officieele Duitsch-nationaal- socialistische zijde den volke is vertoond. Men vraagt zich af, welke mentaliteit de leiding, belast met het toezicht op de Duit sche berichtgeving naar het buitenland, moet beheerschen en welk een gering- schattenden dunk die leiding van het ge zond verstand der krantenlezers in de niet- Duitsche landen moet hebben, als ze een dergelijk bericht „voor gebruik buiten Duitschland" durft doorlaten. Het bericht zou, wanneer het niet, als zijnde de vrucht van een voor ons, Katho lieken, door en door verwerpelijke gees tesgesteldheid, zoo diep-treurig was, den lachlust moeten opwekken. Wij publiceerer het, om de lezers duide lijk te doen zien, dat de dat Duitsche auto riteiten het verbod tot deelneming door Duitsche Katholieken aan het Eucharistisch Congres te Boedapest zoo "weinig kunnen of liever durven motiveeren, dat ze naar het voor hen wel meest belachelijke motief meenen te moeten grijpen, dat maar denkbaar is". PRINS BERNHARD RIJDT UIT. Hedenochtend om tien minuten voor elf is Prins Bernhard in zijn „Cord" uitgere den om een rit te maken in de omgeving. De Prins vertrok langs den betonweg in de richting van Bilthoven. HOFJAGER SPEK WEER THUIS. Met den trein van 11.57 uür is de hof- jager W. Spek, die van 29 November j.L af in het Burgerziekenhuis te Amsterdam verpleegd werd, hedenochtend weer in zijn woonplaats teruggekeerd. De heer Spek was vergezeld van zijn echtgenoote. Per auto begaven zij zich rechtstreeks naar hun woning', de villa „Jagershof", ge legen in het koninklijk park: achter het paleis het Loo. Het bleek, dat de knieblessure, die de heer Spek bij het auto-ongeval heeft op- geloopen, hem bij het loopen nog zicht baar hinderde. TIENDUIZENDEN BLOEMEN IN ALLERLEI KLEUR EN GEUR Op 11 Februari opening te Haarlem Er ligt een wonderlijke tegenstrijdig heid in de twee woorden, die, aaneen gesmeed, de titel vormen van de voor jaarsbloemen-tentoonstelling, welke op 11 Februari te Haarlem in het Krelage- huis zal worden geopend. Winter-floraHet klinkt even vreemd als zomer-sneeuw of hagel- sproeten. Maar het is ongetwijfeld een pakkende en alles-zeggende titel voor de bloemenpracht, welke midden in het barre jaargetijde, overdadig en ver kwistend zal worden tentoongespreid in de enorme hal, waar gewoonlijk de Maandagsche bollenbeurs wordt ge houden. Sinds 1931 is geen nationale tentoon stelling meer gehouden, waarop het rijke sortiment en de verbeterde eigenschappen van onze bolbloemen als winterbloemen aan het publiek getoend zijn. Sindsdien zijn echter ongekend veel nieuwe en be tere variëteiten naar voren gekomen, en het is dan ook zeker dat bloemenliefheb bers hier veel zullgn zien, wat tot nu toe behalve voor den vakman niet te zien was. In een tropischen tuin.... De Winter-flora, zal in een tropische wintertuin en over een oppervlakte van 2000 M2. een rijke, verscheidenheid van in den winter tot bloei te brengen bolgewas sen toonen, terwijl ook op het gebied van het arrangement nieuwe denkbeelden te zien zullen zijn. In het bloembollenvak bestaat groote be langstelling voor deze tentoonstelling, die een week zal duren, en reeds spoedig na dat de eerste plannen openbaar gemaakt warei, was het zeker, dat de groove ten toonstelling geheel gevuld zou worden. Ook uit de belangrijke prijzen en bij dragen daarvoor als eereprijzen zullen o.m. uitgeloofd worden zilveren medailles van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Bernhard en van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland blijkt het medeleven in alle kringen. Door de „L e i d s c h e Courant" is een groote verguld-zilveren medaille uit geloofd. Het plan van den wintertuin, dat ont worpen is door den heer H. J. Voors, en dat door het Uitvoerend Comité der ten toonstelling volledig is goedgekeurd, zal alle mogelijke gelegenheid bieden om het verrijkte sortiment te doen uitkomen en om de groote variatie in de rangschikking der bloemen te doen uitkomen. Tienduizenden bloemen van allerlei kleur en geur. Ongeveer 40 kweekers zullen de produc ten van hun kennis en arbeid inzenden. De inzendingen blijven niet beperkt tot nar cissen, tulpen en hyacinthen ofschoon deze natuurlijk het hoofdgerecht zullen vormen. Ook wat in vakkringen eenigs- zins laatdunkend „bijgoed" wordt ge noemd: crocus, iris, chionodoxa, scilla, mus- carie en primula en dan vooral ook free- sia en amaryllis zullen in groote verschei denheid en zeer bijzondere cultuurpresta ties de aandacht van vakman en leek vra gen. En daardoor het hunne ten zeerste bij dragen tot een geheel vol afwisselng en schoonheid. De groote en breede zaal, tot in alle hoe ken bezet, zal gelijk de heer Voors het is een persconferentie uitdrukte zoowel overdag als des avonds een enorme bloe- men-étalage gelijk zijn. waarin de blik dwaalt van de eene bijzondere vorm naar het andere merkwaardige gewas. Men zal er, gezien de mogelijkheid om er tiendui zenden bloemen te herbergen en duizen den bezoekers, en dank zij het hooge peil waarop de rangschikkingskunst heden ten dage staat, er uren van rustige beschou wing en studie kunnen doorbrengen. BEGRAFENIS Mg. Prof. Dr. JOS. SCHRIJNEN. Vandaag is het stoffelijk overschot van wijlen Mgr. Prof. dr. Jos Schrijnen, eerste rector magnificus der Katholieke Univer siteit, plechtig ter aarde besteld op het kerkhof te Venlo. Vanmorgen om half tien werd in de aula van het universiteitsgebouw aan het Keizer Karelplein een plechtige rouwzit- ting gehouden van den Academischen Se naat, waaraan vrijwel alle Nijmeegsche professoren deelnamen. De rector magni ficus prof. dr. K. L. Bellon sprak hier een herdenkingswoord over den grooten ge leerde, die Mgr. Schrijnen is geweest. Om tien uur werd in de St. Petrus Ca- nisiuskerk aan de Molenstraat te Nijme gen een plechtige Requiemmis opgedragen door den voorzitter van de faculteit van letteren en wijsbegeerte prof. dr. Titus Brandsma O.Carm., geassisteerd door twee eerw. priesters studenten, leerlingen van wijlen prof. dr. Jos. Schrijnen. Aan de bei de zij-altaren werden stille H. Missen op gedragen door de professoren dr. Jac. van Ginneken S.J. en mr. dr. Ch. Raaijma- kers S.J. Het zangkoor ad Majorem Dei Gloriam zong de Requiemmis van Perosi. In de kerk was zeer groote belangstelling, zoo wel uit de kringen van de hooge- scholen in het land als van de verschillen de studentenorganisaties, waarvan de overledene eere-lid was. Bij de plechtige H. Mis werd de St. Radboudstichting officieel vertegenwoor digd door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lem- mens, Bisschop van Roermond en jhr. mr. E. van Nispen tot Sevenaer. Het curato rium der R.K. Universiteit was vertegen woordigd door de heeren Z.Exc. mr. J. R. H. van Schaik, oud minister van Justitie, dr. J. P. A. Hoefnagels, mr. dr. L. F. H. Regout, dr. W. A. Boekelman en mr. C. Prinzen. Bijna alle professoren der R.K. Univer siteit waren in de kerk aanwezig, onder wie de Senaat, de rector magnificus, prof. K. L. Bellon en de secretaris prof. dr. J. D. M. Cornelissen. Het bestuur der Ko ninklijke Academie van Wetenschappen werd vertegenwoordigd door dr. Jac. van Ginneken S.J., terwijl mr. H. Smit uit 's-Gravenhage de eerste afdeeling van den Onderwijsraad vertegenwoordigde. De heer Prick, praeses van de Unie van R.K. Studentenvereenigingen, was aanwezig met het bestuur der studentenvereeniging „Veritas" te Utrecht, het Nijmeegsch stu denten corps „Carolus Magnus", het ge meentebestuur van Nijmegen was verte genwoordigd door burgemeester en wet houders. Mede werden opgemerkt deputa ties van het Sodalicium Classicum en van de Cercle Frangaise. Verder waren er ver tegenwoordigers, ook van de zijde van de burgerij van Nijmegen, o.a. van de Nij meegsche Universiteitsvereeniging en an dere wetenschappelijke organisaties. De H. Mis werd verder bijgewoond door prof. dr. Cobbenhagen uit Tilburg, dr. A. Meuffels, Provinciaal der pater Lazaris ten, prof. dr. D. Franses, O.F.M. als verte genwoordiger van den hoogeerwaarden pa- ter-provinciaal der Franciscanen in Ned., mr. H. Dijkhof, mgr. dr. van Gils, inspec teur van het byzonder onderwijs in het Bisdom Roermond, den burgemeester van Venlo, mr. A. Berger, de hoogeerwaarde heeren dekens van Nijmegen en Venlo, mr. dr. R. Regout S.J., moderator der R.K. Universiteit en dr. A. J. Coetzee, lec tor aan een der Zuid-Afrikaansche uni versiteiten. Ook de rijksuniversiteit te Utrecht was vertegenwoordigd. Na de plechtige H. Mis werd het stoffe lijk overschot overgebracht naar Venlo. Velen uit Nijmegen sloten zich bij dezen rouwstoet aan. Namens de R.K. Univer siteit gingen de professoren dr. K. J. Bel lon, dr. J. D. M. Cornelissen, dr. F. Sas sen en dr. Th. Baader mede naar Venlo. Ook een deputatie van het curatorium, van het N.S.C. en van de Katholieke Stu dentenorganisaties begeleidden den stoet. Van ale universiteitsgebouwen van Nij megen hingen de vlaggen halfstok. Zater dag waren de gebouwen gesloten ten tee- ken van rouw. In den loop van den dag werden aan het sterfhuis vele telegrammen van deel neming, ook van buitenlandsche universi teiten, ontvangen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een boodschap van Roosevelt over ver sterking der Amerikaansche defensie. (2de blad). Kan de Volkenbond China helpen? (2de blad). Waarom de Duitsche Katholieken niet naar het Eucharistisch Congres te Boeda pest mogen gaan. (1ste blad). Ontploffing in Italiaansche buskruitfa briek eischt 20 dooden. (1ste blad). HEVIGE ONTPLOFFING IN BUSKRUITFABRIEK Twintig slachtollers ROME, 29 Jan. (A. N. P.) Vanochtend heeft zich in de buskruitfabriek te Segni (provincie Frosinone bij Rome) een ont ploffing voorgedaan. De arbeiders waren aan het werk, toen tegen half negen de eerste knal werd ge hoord, welke gevolgd werd door andere ontploffingen. Vijf en zestig ambulance auto's zijn uit Rome, dat op 50 km. afstand ligt, vertrok ken om de slachtoffers zoo spoedig moge lijk naar de ziekenhuizen te kunnen over brengen. Belangrijke afdeelingen infanterie, ge nie en karabiniers zijn uit Rome naar Segni vertrokken. Tengevolge van de ontploffingen is de te lefoonverbinding met Rome verbroken. Nader wordt gemeld, dat voor het oogenblik bekend, twintig personen om het leven zijn gekomen en een honderdtal gewond. Hoewel de Oorzaak vaa de ramp nog niet vaststaat, is wel aan te nemen, dat hier sprake is van een ongeluk. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Morgen Zondag wordt in Duitsch land den vijfden verjaardag van de stich ting van het Derde Rijk gevierd. Men had verwacht, dat Hitier, evenals bij vorige verjaardagen, een rede zou hebben gehou den in den speciaal daarvoor bijeen geroe pen Rijksdag, er er waren dan ook reeds technische voorbereidingen getroffen. Die Rijksdag-bijeenkomst gaat evenwel niet door. En nu zoekt men allerwegen naar de reden daarvan. In Engeland meent men, dat er een reorganisatie van de regeering op til is en dat een hiep-hiep-hoera rede voering op de Duitsche eenheid beter op een gunstiger tijdstip kan worden afgesto ken. Volgens den correspondent van de „Ti mes", die zijn indrukken weergeeft uit Duitsche kringen, sou de kabinetsrecon structie in het bijzonder maarschalk von Blomberg betreffen, als wiens opvolger ve len reeds generaal von Reichenau, den vroegeren leider van de politieke afdeeling van het ministerie van oorlog noemen. Hij voegt hier aan toe: „Men acht het ze ker, dat de partij directe controle wil uit oefenen op alle ministeries. Zij oefent deze thans reeds op de meeste uit". De Amerikaansche president Roosevelt heeft in een boodschap uitbreiding van de defensie der Ver. Staten gevraagd, spe ciaal van de vloot. Deze boodschap is te Londen met levendige voldoening ontvan gen. De zekerheid, dat de herbewapenings inspanning van Amerika geen enkel agres sief karakter draagt, stelt de Britsche po litieke kringen in staat haar te beschouwen als een bijdrage tot de algemeene stabili teit, al betreurt men natuurlijk de omstan digheden, welke van dit besluit oorsprong zijn. Met belangstelling heeft men kennis genomen van het feit, dat de president te kennen heeft gegeven, dat de tonnage der beide nieuwe linieschepen nog niet is vast gesteld en dat hij tevens te verstaan gege ven heeft, dat een verbreeding van het Pa namakanaal overwogen wordt. Men brengt deze feiten in verband met de verschillen de berichten, volgens welke de Japansche vlootbouw zou uitgaan boven de kwalita tieve beperkingsgetallen van het verdrag van 1936, o.m. ten aanzien van de liniesche pen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1