Verschijning van het Noorderlicht DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Nachtelijke hemel in lichter laaie Zifsle Jaargang WOENSDAG 26 JANUARI 1938 No. 8939 3)e £eicbelic0oii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per Kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone AdvertenUën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Verschil van meening Eén van de verwordingen, die in de partijen-politiek is ingegroeid, is de op vatting, dat verschil van meening per se uit den booze is; dat 't in die partij per se het beste gaat,waar de afgevaardigden, de vertegenwoordigers in publiekrechtelijke organen eenstemmig stemmen. Natuurlijk moet er eenstemmigheid zijn in beginsel-zaken. Natuurlijk is het zeer gewenscht, dat er eenstemmigheid is in belang- r ij k e zaken, die direct uit het beginsel zijn afgeleid. Natuurlijk is het ook gewenscht, dat in min of meer belangrijke zaken, al zijn deze niet direct uit het beginsel afge leid, niet a 11 ij d verschil van meening bestaat. En tenslotte zijn er vaak omstandighe den, die het zeer gewenscht maken, om bijkomstige redenen niet ontleend aan de zaak zelf eenstemmig te zijn in wat men noemt: de fractie. Maar daarnaast blijft open een terrein van kwesties, waarin verschil van meening bestaan kan en niet behoeft te worden op geofferd als ondergeschikt aan een hoo- ger belang, hetwelk eenstemmigheid vraagt of eischt. 't Is dikwijls opvallend, hoe kleingeestig vele menschen zijn in de beoordeeling van het feit, dat er meeningsverschil bestaat tussthen personen, die bij elkaar behooren, die b.v. lid zijn van eenzelde fractie in een gemeenteraad. Wij schrijven dit toe aan de omstandigheid, dat zij zelf te bekrom pen zijn, om in den maatschappelijken om gang een eerlijk meeningsverschil met vriendschappelijke gevoelens te aanvaar den. Zij kunnen dit dan ook niet van an deren veronderstellen. Zóó beschouwd, is de partijen-politiek, waarin geen meenings verschil wordt gedoogd, een weerspiege ling van dien engen geest in het maat schappelijke leven. Meeningsverschil, dat e e r 1 ij k is, waar van een hooger belang niet werkelijk werkelijk! kan eischen, dat dit wordt opgeofferd, moet kunnen worden verdragen en ook gerespecteerd, waar dan ook! DE WERELD IN VOGELVLUCHT Vandaag begint te Genève de 100ste zit ting van den Volkenbondsraad. Onder an dere omstandigheden zou er aanleiding zijn geweest, om dit jubileum te vieren, maar verwacht wordt, dat deze zitting geen uit zonderlijk karakter zal dragen. Evenmin als haar voorgangsters in den laatsten tijd, zal ook deze vergadering naar alle waar schijnlijkheid geen verrassingen brengen. Ondanks het uittreden van Italië blijft de Volkenbond bestaan en tot ingrijpende wij zigingen in het Handvest wordt op dit oogenblik liever niet overgegaan. Althans dat is de houding van Engeland en Frank rijk, wier ministers gisteren te Parijs heb ben geconfereerd en besloten hebben, één lijn te trekken. Wel zal de volgende week Maandag de commissie van 28 voor de Vol kenbondshervorming te Genève bijeen komen, maar besluiten worden voorloopig nog niet verwacht. Een scherpe strijd is ontstaan om het beruchte artikel 16 van het Handvest, het artikel van de sancties. Naar de Maasbode-correspondent te Ge nève mededelt, schijnt Eden de bedoeling te hebben, de kleinere staten gerust te stellen, eenerzijds door een zeer stellige verklaring aan de tafel van den volken bondsraad, dat Engeland nimmer zal toe laten, dat de Volkenbond een tegen andere staten gericht ideologisch blok zal worden en anderzijds door de verzekering, dat de Engelsche regeering de moeilijke positie van de kliene staten volkomen inziet en begrijpt, dat deze staten onder de tegen woordige omstandigheden wegens gemis aan universaliteit van den Volkenbond het recht moeten hebben, naar eigen oordeel telkens te beslissen, of zij al dan niet aan een sanctie zullen kunnen en willen deel nemen. Het streven van Engeuand en Frankrijk zal in de komende dagen waarschijnlijk vooral er op gericht zyn, de volkenbonds staten alle bijeen te houden en tegenstel lingen tusschen hen onderling te verzach ten. Met andere woorden: pappen en warm- houden. Mgr. Prof. Dr. J. K. F. H. SCHRIJNEN t Vanmiddag even over twaalf uur is te Nijmegen vrij plotseling overleden mgr. prof. dr. J. K. F. H. Schrijnen. Prof. Schrijnen was, toen hij 10 Januari van zijn reis uit Rome te Nijmegen terug keerde, licht ongesteld, zoodat hij het bed moest houden. De professor was lijdende aan bronchitis. De laatste dagen liet de toe stand zich beter inzien, doch vanmiddag trad plotseling een inzinking op. Den pro fessor kon nog het H. Oliesel worden toe gediend, waarna hij omstreeks kwart over twaalf overleed. Prof. Schrijnen is 1869 te Venlo geboren. In 1894 werd hij priester gewijd en promo veerde hij te Leuven tot doctor in de klas sieke letteren. Van 1894 tot 1912 was hij leeraar aan het bisschoppelijk college te Roermond, daarna lector en vervolgens bijzonder hoogleeraar, vanwege de St. Rad- boudstichting, aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Sinds 1921 was hy buitengewoon hoogleeraar te Utrecht. Bij de oprichting .van de R.K. universiteit te Nijmegen in 1923 werd hij hoogleeraar en de eerste rector- magnificus. Prof. Schrijnen was lid van de onder wijsraad en heeft als zoodanig het acade misch statuut mede ontworpen en tot stand gebracht, met name de klassieke afdeelin- gen. Op wetenschappelijk gebied bezet prof. dr. Schrijnen een internationale voortreffelijke reputatie. Met hem is een van onze eminentste taalgeleerden heengegaan. Te Utrecht doceerde prof. Schrijnen a.1- gemeene taalwetenschap en het vulgair- latijn, te Nijmegen was hij hoogleeraar in de Grieksche en Romeinsche taalkunde, de algemeene taalwetenschap en de volks kunde. Zijn voornaamste werken zijn: Etude sur I'S. mobile dans les langues classiques (diss.); Essays en Studiën in vergel. Gods- dienstgesch., Mythologie en folklore: Uit het leven der Oude Kerk; Schets der Ro meinsche Publieke Antiquiteiten; Neder- landsche Volkenkunde (2 dl.); Inleid, t. d Studie der vergelijkende Indogerm. Taal- wetensch.; Handleiding bij de studie der Vergelijkende Indogerm. Taalwetenschap (in het Duitsch vert, door Walter Fischer); verder de H. Nikolaos in het Folklore; De Warande d. Kultuurhist.; Methode v. d. Kennis van de Christel. Oudheid; Sociale Klassieke Taalkunde; Taal en Kuituur; Konstantijn de Groote en het Edikt v. Milaan; De vergel. klass. Taalwetensch. in het gymnasiaal Onderw.; Lijkverbranding of Lijkbegraving?; De Isoglossen v. Ra- misch in Nederl.; Talrijke art. in Vak- tijdschr. als Kuhn's Zeitsch., Neophilologus, Wörter und Zachen, Germ. Roman Mo- natschr., Tijdsch. Ned. Taal en Letterk., Taal en Kuituur, enz. Als Indogermanist was Schrijnen vooral bekend door zijn praeformantentheorie, als classicus door zjjn taalgeografische studiën. BESLOTEN BIJEENKOMST VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. GENEVE, 26 Januari. (A. N. P.) De honderdste zitting van den Volkenbonds raad is vanmorgen met een besloten bij eenkomst geopend. Op voorstel van Del- bos werd besloten, dat eerst in de volgen de zitting van Mei een datum zal worden vastgesteld voor de bijeenroeping eener diplomatieke conferentie voor de bescher ming van nationale artistieken en histori- schen eigendom. Unden werd benoemd tot rapporteur in de kwestie van het Sand jak Alexandrette. De benoeming van den Ar- gentijnschen rechtskundigen raadsman van het secretariaat, Podesta Costa, tot onder- secretaris-generaal werd goedgekeurd. De regeeringen van Ierland en Zuid-Slavië werden uitgenoodigd zich te doen verte genwoordigen in de consultatieve commis sie voor sociale vraagstukken. Morgenmiddag zal een openbare bijeen komst worden gehouden. Zonnestormen de oorzaak Boven ons land heeft zich gisteren avond het Noorderlicht vertoond in on gewone pracht en sterkte. In ons gewest werd het verschijnsel zeer duidelijk waargenomen tusschen 7 uur en half 9 en daarna, in nog veel luisterrijker ontplooiing hedennacht, even na half een. Reeds in den avond dachten velen bij den eersten aanblik aan een grooten brand, doch vannacht stond de hemel werkelijk in lichter laaie. De geheele hemel van Orion tot aan de Groote Beer stond in rooden gloed, afge wisseld door breede vakken van karakte ristiek groen. De lichtbanden en -bundels vereenigden zich in het zenith, dat in rosen gloed stond. Meer dan een kwart van den nachthemel was door het glanzende rood en groen bedekt. Het Noorderlicht, dat zich soms flauw soms hevig bewoog, is reeds vaker boven ons land waargenomen, «doch slechts zelden in de fraaie kleuren en den aantrekkelijken vorm van gisteravond. Het deed op enkele gedeelten van het land denken aan een roodfluweel gordijn, dat golvend den hemel bestreek. De normale kleur van het pool- licht is witachtig met een zacht groenachti ge of violette tint, doch de vormen, waar onder het licht optreedt, zijn zeer talrijk en veranderlijk. Het Noorderlicht van gisteravond was een buitengewoon krachtig en fraai Noor derlicht, zooals zelden in deze stre ken pleegt voor te komen, hoogstens eenmaal in de tien jaren; Daarbij is het evenwel noodig, dat de weersomstandig heden zeer gunstig zijn. Gisteravond waren ae weersomstandigheden ideaal. De bewol king had plaats gemaakt voor een helderen hemel, zoodat het fantastische verschijnsel uitstekend kon worden waargenomen. De oorzaak van het verschijnsel. Het Noorderlicht kondigt zich meestal aan, aldus deelde prof. dr. E. van Everdin- gen, hoofddirecteur van het Kon. Ned. Me teor. Instituut te de Bildt aan de pers mede, door een geweldige magnetische storing, welke er eenige uren aan voorafgaat. Als er 's middags zoo'n storing is geconstateerd, kan men wel zeggen, dat 's avonds Noorder licht is te verwachten. Toch is de hevigheid daarvan niet evenredig met de geconsta teerde storing, zoodat het moeilijk is, op dit gebied voorspellingen te doen. Maandag bijv. is een groote storing geconstateerd, maar van het Noorderlicht is weinig of niets gemerkt. De storing van gistermiddag was maar klein, doch het Noorderlicht was van zulk een groote kracht als hier te lande maar zelden wordt gezien. De hoogte er van bedraagt meer dan 100 kilometer en de top kan wel een hoogte van 1000 kilo meter bereiken. Het verschijnsel wordt veroorzaakt door electronen, die door de zon worden uitgezonden en in de aardatmosfeer ko men. Zij bereiken alleen de aarde in de twee smalle zones, die de magnetische polen omgeven, en hun banen worden door de krachtlijnen van het aardmag netisme gekromd. In deze smalle zones verandert namelijk de geleidbaarheid van de atmosfeer, waardoor de intensi teit van de in die lagen steeds circulee- rende electrische stroomen weer een wijziging ondergaat. Het effect van die wijzigingen wordt over de geheele aar de gevoeld, zoodat men op verschillen de plaatsen magnetische storingen zal hebben bemerkt, waar het Noorderlicht of poollicht (want het treedt even goed aan de Zuid- als aan de Noordpool op) niet is gezien. De uitzending van electronen door de zon houdt veband met de activiteit van de zon, die in en om de zonnevlekken geconcentreerd is. We zijn thans juist in de periode van zulk een geweldige uit barsting, die om de tien of elf jaar op treedt. Als het op de zon woelig is en men kan zich er nauwelijks een voorstelling van maken, hoe geweldig deze uitbarstingen in werkelijkheid wel zijn ondervinden wij daarvan op deze wijze de gevolgen. De zone, waarin het poollicht het meest voorkomt, ligt op een afstand van onge veer 15 graden van de magnetische polen en daar ziet men poollicht op meer dan honderd dagen per jaar, terwijl dit in Zuid- Duitschland tot één per jaar afneemt. In Nederland wordt soms op een 10-tal dagen in een jaar meer of minder duidelijk pool licht gezien. In de gematigde breedten con centreert het poollicht zich om den magne- tischen meridiaan. Angst en ontsteltenis.. Toch heeft het fraaie natuurverschijnsel niet alleen aan hen die het zagen genoegen verschaft, het was ook oorzaak van veel angst en ontsteltenis. De roode gloed deed velen aan een enormen brand denken en in geheel Engeland werden de brandweer posten overstroomd met brandmeldingen. In Windsor ging zoo verteld „United Press" de mare dat Windsor Castle in vlammen gehuld, was, en de brandweer kreeg zooveel meldingen, dat zij bijna zelf ging gelooven, dat er brand was. In Londen meende de avondlijke wandelaars, die op straat den fantastischen lichtboog waarna men, dat het luchtvaartministerie bezig was proeven te nemen met een nieuw af weermiddel tegen luchtaanvallen. Zooals in Engeland meer en meer gebrui kelijk is, wanneer er iets ongebruikelijks aan de hand is, wendden duizenden zich tot de algemeene vraagbaak, de B.B.C. De heeren van de radio konden de ongerusten volkomen geruststellen: Engeland werd in derdaad door het Noorderlicht verlicht, en er was geen sprake van een catastrofale brand of iets dergelijks. Ook in andere landen is het licht gezien. En over een groot deel van West-Europa ging de mare, dat er ergens in de buurt een groote brand woedde. Vooral in Wee- nen en sommige deelen van Stiermarken was dat het geval, omdat het licht daar, volgens berichten van United Press, zeer intens was. De brandweerposten van Wee- nen, en in het geheele gebied van Stiermar ken ontvingen dan ook duizenden brand meldingen. Blijkbaar dacht men daar niet direct aan een natuurverschijnsel, want in honderden dorpen trok de brandweer er op uit, waardig speurend naar wat men ge loofde een brand van enormen omvang te zijn. De brandweer van het dorpje Gösting bij Graz had daarbij wel pech: terwijl zij op jacht was naar het poollicht, brak er werkelijk brand uit in een schuur, doch toen de brandweer na een vergeefschen tocht eindelijk in het dorp terugkwam was ook de echte brand al uitgewoed en de schuur verwoest. MAGNETISCHE STORINGEN. Het Kon. Ned. Met. Inst, in De Bilt deelt het volgende mede: Omtrent het bijzonder krachtige en fraaie Poollicht (Noorderlicht), dat gister avond en hedennacht hier te lande en ver der over een groot gedeelte der aarde is waargenomen, kan worden medegedeeld, dat dit gepaard ging met buitengewoon sterke magnetische storingen, zoo sterk, als sedert den magnetischen Pinksterstorm van 1921 (15 Mei) te De Bilt niet zijn opgetee- kend. De storing begon gisteren met een plot- selingen inzet om 12.05 ur 's middags (Ne derl. tijd); de grootste afwijkingen kwamen voor tusschen 18 uur des avonds en 3 uur des nachts." De afwijkingen van den nor malen stand gingen bij de declinatie tot ongeveer twee graden, de totale amplitude bedroeg ongeveer drie graden, bij de an dere elementen kwamen overeenkomstige afwijkingen voor. Sedert Maandag 17 Januari 11 uur des avonds zijn verschillende sterke magneti sche storingen opgetreden, die gepaard gin gen met storingen in het telegrafisch ver keer en voor een deel in verband staan met een groote groep zonnevlekken, die door verschillende personen hier te lande met het bloote oog is waargenomen, o.a. in den namiddag van 19 Januari. Deze vlekkengroep bevindt zich thans aan de achterzijde der zon en is niet ver antwoordelijk te stellen voor het Poollicht (Noorderlicht en de magnetische storingen van gisteravond en hedennacht. Maandag 24 Januari waren op de zon enkele kleinere vlekken te zien, waarvan één wellicht met het schitterende natuur verschijnsel in oorzakelijk verband staat. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Eden heeft vóór de Raadszitting van den Volkenbond te Parijs geconfereerd (4e blad). Alle R.K, Jeugdorganisaties In Beieren ontbonden z.g. wegens politieke actie (4e blad). In Japan is een Nederlander gearresteerd, beschuldigd van het afrukken van Japan- sche vlaggen (4e blad). Het drama in Frankrijk om 200 francs (4de blad). Binnenland Overleden is prof. mgr. dr. J. Schrijnen. (lste blad). Vestigingseischen voor het slagersbedrijf. i,2de blad). Een buitengewoon natuur-verschijnsel. (lste blad). Minister de Wilde over de belastingen. (lste blad). Automatiseering van de telefoon, (lste blad). Proeven voor televisie, (lste blad). DE PRINSES RIJDT UIT. H.K.H. Prinses Juliana is hedenmiddag omstreeks half drie voor een autorit door Baarn en omgeving uitgereden. PRINS BERNHARD RIJDT UIT. Vanmorgen te 11.40 uur is Prins Bern- hard in zijn grijze sportauto, bestuurd door zijn chauffeur, uitgereden voor zijn ge wone ochtendrit. ONTPLOFFING IN EEN LABORATORIUM CSAR-GRANATEN SPRONGEN UIT ELKAAR. Alle aanwezigen gedood. PARIJS, 26 Jan. A. N. P.). Vanmor gen heeft zich in een pyrotechnisch labo ratorium te Villejuif een ontploffing voor gedaan. Er zijn hierbij tien menschen om het leven gekomen. PARIJS, 26 Jan. (A. N. P.). Even voor tienen hebben zich twee hevige ontplof fingen voorgedaan in het gemeentelijke laboratorium te Villejuif, waar de direc teur, Kling, de handgranaten en bommen, die bij de huiszoekingen in verband met de Csar-affaire in beslag waren genomen, on derzocht. Talrijke ambulancewagens staan by het gebouw. Nader wordt gemeld, dat er geen gewon den zijn. Al degenen, die bezig waren .met de behandeling van de granaten, die moes ten worden overgebracht naar het artille riepark te Versailles, zijn om het leven ge komen. Vermoedelijk 14 slachtoffers. VILLEJUIF, 26 Jan. (A. N. P.). De ontploffing in het laboratorium werd ver scheidene kilometers in den omtrek ge hoord. De ruiten der omliggende huizen werden vernield. In het lokaal bevonden zich twee fotografen van den justitioneelen dienst, een militair scheikundige, een schei kundige van het laboratorium en een tien tal soldaten, die men als omgekomen moet '"•schouwen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1