MGEVING ZATERDAG 22 JANUARI 193o DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HILLF.GOJI R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Gisteravond hield de afd. Hillegom van den Bond een leden vergadering in „Flora" onder voorzitter schap van den heer C. W. van Dam. Ook dit jaar werd weder aan de werk- looze collega's een Kerstgave geschonken, waarmede de vergadering instemde. Mede met het oog op de waarschijnlijke invoe ring der verplichte werkloosheidsverzeke ring waarover een voorontwerp van wet aanhangig is gemaakt), drong de voorzit ter er krachtig op aan, de jaarlijksche vragenlijsten nauwkeurig in te vullen. Na het vlug afdoen van zaken van huis- fcoudelijken aard, werd overgegaan tot de verkiezing van een lid voor den Bonds raad. Onze afdeelingsvoorzitter, aftredend bondsraadlid, werd weder candidaat ge steld en gezien de zeer groote opkomst van deze vergadering, kan de uitslag der stemming met vertrouwen worden tege moet gezien. Hierna werd uitvoerig van gedachte ge wisseld over het Werktijdenbesluit voor de kantoren. Door een uitzonderingsbepaling is dit besluit niet van toepassing op kan toren van overzee-exporteurs. De praktijk is, dat de geheele bloembollenstreek bui ten deze regeling valt. Ter verkrijging van radere gegevens werd een onderzoek on der de leden wensehelijk geacht, waartoe werd besloten. Medegedeeld werd, dat noast een schriftelijke cursus voor het ma- nufacturiersbrevet thans ook eenzelfde cursus bestaat voor het kruideniersbrevet, aangevuld met eenige mondelinge lessen. Voor deelname wende men zich tot het afdeelingsbestuur. Hiema sluiting. HAARLEMMERMEER. Geboren: Margaretha Serafina, d. van C. Broertjes en F. Hameteman Johanna Hendrika, d. van D. Bauer en F. Gedaan Johannes, z. van J. van Ackooij en A. van Doorn Wilhelmina Maria, d. van S. Baak en H. de Reus Elizabeth, d. van T. de Vos en S. Buis Sophia, d. van J. van Huizen en W. Kamp Gisela Elfriede, d. van W. H. Spapé en E. E. Obyou. Gehuwd: N. Stroet 30 j. en T. Kool bergen 28 j. D. Huijsing 21 j. en E. Seip 27 j. P. M. Strijbis 40 j. en Sophia Vreugdenhil 24 j. Overleden: Johannes Dolieslager 56 j. geh. bet C. S. Overvliet Johanna Wil helmina Kruup 78 j. wede. van A. Faassen Johannes 5 mnd., z. van J. van Staveren en C. Blom Johanna Maria van Riesen 27 j., ongeh. Nicolaas Treur 72 j. geh. met H. de Rooij Martinus van Dijk 80 j. wedr. van J. van Dijk. Gevestigd: Geertruida Selis, Con courslaan 18 Nicolaas Verstoep, Nieuw- straat 7 Hendrik van Woudenberg, Euge nie Previnaireweg 1 Cornelis Gooszen, Aalsmeerderdijk 39 Hiltje Liotart geb. Spanjer, Bennebroekerdijk 53 Stephanus van Bezu, Marktlaan 30 Maria C. de Vries geb. Kuijpers, Pelikaanstraat 9 Jo hannes Verhoeven, Venneperstraat 6 Gerrit J. Boender, Adelaarstr. 5 Hilligje Slob, Julianalaan 42 Teunis den Dekker, Aalsmeerderweg 587 Cornelia J. Tulen, Huigsloterdijk 383 Daniel Ricke, Kerk hoflaan 33 Dirk A. M. van der Fluit, Sloterweg 204. Vertrokken: Franciscus A. Zwarter naar Amsterdam Johanna P. van der Hoeven naar Haarlemmerliede c.a. Jan C. Rip naar Amsterdam Bertus A. Mekke naar Amsterdam Cornelis P. Maartense naar Amsterdam Albertus H. Bakkum nara Amsterdam Ippe Butter naar Aals meer Simon Buijs naar Haarlemmerliede c.a. Neeltje van Iperen naar Haarlem merliede c.a. Gerrit van der Voet naar Lisse Johan N. Noteboom naar Wouden berg Jan Keiler naar Amsterdam Hui- ber Verschoor naar Zutphen Rudolph us Th. Hoogeboom naar Beverwijk Pieter Stroomer naar Beverwijk Gosewinus G. Slob naar Amsterdam Aaldrik Haak naar Amsterdam Hans Haak naar Am sterdam. KATWIJK. Roeheffing. Voor de tweede maal kwa men de leden der Aardappelteelders „Eens gezindheid" in vergadering bijeen in ver band met de verhooging der zoogenaam de Roeheffing van 30.op 50.per H.A. De heer Costerus uit Bodegraven leidde de ze vergadering. In zijn openingswoord deed spr. eenige mededeelingen over het onder houd, dat de commissie heeft gehad met het bestuur der Akkerbouwcentrale. Dit be stuur achtte geen termen aanwezig om bij de betrokken instanties op verlaging dezer heffing aan te dringen. Een onderhoud met den Regeeringscommissaris heeft evenmin succes gehad. En voldoende is bewezen, dat deze heffing uit de exploitatiekosten niet betaald kan worden. De telers van aardap pelen in de duinstreek verkeeren in een uitzonderlijke positie. Na eenige discussie werd ten slotte de vraag aan de orde ge steld of men de roeheffing zal betalen of dat men een beroep zal doen op hoogere instanties en daar aantoonen dat de telers onmachtig zijn te betalen en daarom niet kunnen teekenen. Ten slotte werd beslo ten tot nader order géén roeheffing te be talen vooraleer het antwoord van den Re geeringscommissaris is ontvangen. Op den dag, dat zitting gehouden wordt vanwege de Akkerbouwcentrale zal een en ander aan de betrokkenen worden bekend ge maakt. Hierna sluiting der vergadering. OEGSTGEEST. ONTROUWE DIENSTBODE. Met haar zuster nam ze alles wat van naar gading was. Reeds geruimen tijd bemerkte de fami lie B. te Oegstgeest, dat, hoewel zij de gar derobe en de linnenkast steeds aanvulde, deze met groote snelheid verminderde. Ten einde doorzaak hiervan te achterhalen, nam men de politie in den arm. Men koesterde het vermoeden, dat de dienstbode van deze ongewenschte vermindering wel eens de daderes kon zijn. Het was de gewoonte, dat, wanneer de familie B. een avond uitging, de dagdienstbode A. van B. en haar zuster M. van B., beiden wonende te Sassen- h e i m, bij de kinderen kwamen oppassen. Donderdagavond gingen de heer en me vrouw B. weer uit en de dames kwamen zooals gewoonlijk op hun "post. Om streeks half twaalf in den avond kwam oe familie B. thuis en de gezusters gingen daarna per rijwiel naar huis. De politie had zich in de omgeving van de woning van B. verdekt opgesteld en voordat de dames het huis van B. hadden verlaten, had de politie reeds een zak met appelen gevonden, welken zij te voren op 't erf hadden klaargezet. Toen de gezusters van B. buiten kwamen, zetten zij den zak met appelen op de fiets. Doch nu kwam de politie te voorschijn en rekende het tweetal in. De gezusters Van B. bekenden reeds geruimen tijd een groote hoeveelheid klee- ren en sieraden van de familie B. te heb ben ontvreemd. Wanneer de familie B. uit was, zochten zij rustig alles van hun ga ding op. Bij een gehouden huiszoeking in de woning van de gezusters Van B. vond de politie een groote hoeveelheid dames- en kinderkleeding, alsmede zeven paar schoenen en laarzen, leesboeken en een gouden dameshorloge. De gezusters Van B. zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Verkeerswijziging. Om zich op den nieuwen Rijksweg te begeven, mag men niet meer van den ouden Rijksweg, ge naamd de Endegeesterstraatweg gebruik maken ter hoogte van de z.g. „Drie Witte Palen". Nu moet worden gevolgd de van Assendelftstraat of, direct nabij de R.K. kerk, de Rijnzichtweg om voor de richting Den Haag, even voorbij het viaduct over een parallel loopenden weg, den hoofdver keersweg te bereiken. Hiermede is het gevaarlijke oversteken van den Rijksweg aan het einde van den Endegeesterstraatweg vervallen. Gevestigd: J. Rossegger, db., Leid- sche Straatweg 5, van Leiden W. He bing, db., Rhijngeesterweg 35, van Eg- mond-binnen J. J. C. M. Looijaard, pas toor, Rhijngeesterweg 35, van Egmond- binnen M. Frankfoort, h. i. huish., de Kempenaerstraat 21, van Leiden Th. W. v. Hugten, naaister, Endegeest, van Lei den A. A. S. Loodewijk, verpleegster Endegeest van Middelburg J. Beijen, db., Nassaulaan 8, van Bloemendaal Ph. Koudijs, chauffeur, Duivenvoordestraat 15 inw., van Leiden P. A. Walles, veh- pleegster Endegeest, van Groningen Ra den Soedorsono, Warmonderweg 88, van Leiden G. H. Cunaeus en vr., Wijtten- bachweg 97, van Soest P. Stronkhorst, de Kempenaerstraat 26, van Den Haag Wed. Kok geb. P. L. de Roos, Rhijng.str. weg 40, van Den Haag W. H. Somer- meijer, Julianalaan 4, inw. van Rijswijk Z.H. M. E. van Dijk, onderwijzeres, Ju- lianalan 11, van Woubrugge J. P. van Leeuwen, H. Morschweg 115, inw., van Rijnsburg J. de Vries, h. i. d. h., Regen- tesselaan 35, van Rotterdam Th. C. Pijn- acker Hordijk, Wilhelminapark 13 inw., van Amsterdam H. J. Eggink, L. de Co- lignylaan 20 inw., van Huizen W. Duk, Terweeweg 82a, van Leiden J. M. Duk, Terweeweg 82a, van Leiden T. Koet sier, boerenkn., Broekweg 5, van Ter Aar J. W. Heemskerk, db., W. Pyrmontlaan 14, van Rijnsburg C. Hogendoorn, ver pleegster Endegeest, van Leiden W. G. WiedemanKenbeek, meubelmaker, Zout keetlaan 1, van Leiden P. P. Molen kamp, Hofdijk 1, van Katwijk P. A. F. H. Holtzer en vr. arts, A. v. Burenlaan 6, van Den Haag Br. Slansak, verpleeg ster, Endegeest, van Rotterdam (Hoek van Holland). Vertrokken: C. H. van den Engh naar Leiden H. Th. v. Erve naar Leiden C. P. J. Kokxhoorn naar Leiden Th. M. C. Kokxhoorn naar Warmond H. J. W. Elemans, naar Leiden H. B. Eldering naar Ned.-Indië D. J. Huizinga, naar Groningen J. J. de Graaf naar Leiden M. G. Holtz naar Leiden W. Aal- bersberg naar Den Haag J. R. G. de Veer naar Vorden A. Zegveld naar den Haag H. Hesselink naar Batavia J. de Haas en gez. naar Leiden W. J. Lutje- harms naar Bloemfontein (Z.-Afr.) D. J Wagner naar Amsterdam F. B. San ders naar Semarang (Ned. Indië) H. H. Walraven naar Curasao J. Willems naar Voorburg A. Kraal naar Leiden M. A P. v. d. Voort naar Leiden Chr. van Zwol naar Schiedam. Geboren: Theodorus M. G. z. van G. J. Onderwater en A. J. G. Aanhane Arie z. van H. C. Kosto en W. Keijzer - Robert z. van P. J. Teebaal en M. H. J. Hulsekamp. Anna Geziena d. van M. Glasbergen en D. Klaassen Steven J. Th. z. van Th. J. M. Peek en V. N. M. Gilbert. Ondertrouwd: O. B. Schrieke 24 j. won. te Delft en E. Smit A. C. Voorbij 28 j. won. te Leiden en M. J. Lagas 27 j. LISSE Ondersteuningsfonds bij ziekte. Op de groote bovenachterzaal van „De Witte Zwaan" hield het „Ondersteuningsfonds bij Ziekte" gisteravond haar 41e jaarvergade ring, onder presidium van den heer R. H. C. Tromp. Deze herdacht in zijn openings woord het overlijden van den voorzitter, wijlen den heer L. Dnderwater. Bij het bespreken van den algemeenen toestand deelde hij mede, dat ook het fonds hieronder te lijden heeft, want in het afgeloopen vereenigingsjaar hebben de in komsten de uitgaven niet kunnen dekken, zoodat het bestuur daaromtjent voorzie ningen heeft moeten treffen, welke straks zullen worden medegedeeld. Na het voor lezen der notulen bracht de penningmees ter, de heer L. Kapiteijn, het financieel verslag uit. Hieruit bleek, dat de ontvang sten bedroegen 3559.22, de uitgaven 4549.67, zoodat de rekening een nadeelig saldo van 990.45 aanwees. Aan zieke le den was uitgekeerd 3670.50 en aan leden bij gezinsvermeerdering 450. Het bezit van het fonds is derhalve gedaald tot 4476.47- De rekening was gecontroleerd door de heeren G. Weyers en J. Beyk Cz. Het aantal leden verminderde met 14 en bedraagt thans 426. In het bestuur waren aftredend de heeren R. H. C. Tromp en C. van Parijs; beiden werden met een groote meerderheid van stemmen herkozen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat, naar aanleiding van het groote nadeelige saldo, het bestuur inzake de uitkeeringen besloten had tot de volgende wijzigingen: in plaats van 15 weken zal 10 maal een volle uitkeering van 6 per week plaats hebben; bij voortduren der ziekte de vol gende 2 jaren 2/3 van dit bedrag of 4 per week en bij nog langeren duur, het geen dan meest invalide personen betreft, 10 maal 1/3 of 2 per week, dit laatste ongelimiteerd. Bij gezinsvermeerdering blijft de uitkeering 10, echter met dien verstande, dat men op deze uitkeering pas aanspraak kan maken als men minstens 2 jaar lid is; voorheen was dit na het lid maatschap van 1 jaar. Hierna richtte de voorzitter zich tot den heer L. Kapiteijn, die onafgebroken 40 ja ren in het bestuur zitting heeft, een feit, dat niet dagelijks voorkomt. Ruim 25 jaar hiervan is hij secretaris-penningmeester en de stuwkracht van de vereeniging. Alhoe wel de functionaris de 60 reeds is gepas seerd, hoopte spr. hem toch nog eenige ja ren deze niet gemakkelijke functie te zien bekleeden. De heer A. H. v. d. Werf, hierop het woord verkrijgend, zeide dat hij met den bode L. v. Dijk, bij de gegoede burgerij en donateurs van het fonds had aangeklopt om in staat te worden gesteld (het fonds zelf kan het niet lijden en bij de leden is het eveneens schraalhals), den heer Kapi teijn als waardeering voor zijn arbeid voor het fonds een cadeau aan te bieden en met succes. Daardoor was hij in staat ge steld den jubilaris een prachtig eiken dres soir aan te bieden, benevens een paar daar bij passende fauteuils en een extra fijn kistje sigaren. Hij bracht dan ook een woord van dank aan de burgerij vóórhaar milden steun. De heer Kapiteijn dankte in eenige wel gekozen woorden voor dit schitterende blijk van waardeering, dat, alhoewel hij •al had bemerkt, dat er om zijn persoon een samenzwering plaats had, zijn verwach ting verre had overtroffen! Hij zegde toe, zoolang zijn krachten het toelieten, voor het fonds, waarmee hij als 't ware is op gegroeid, te zullen blijven werken. Hierna sluiting. LEIDSCHENDAM. St. Josephs-Gezellen. Zondag 23 Ja- nuaari te half 12 en na het Lof bijeenkomst. Maandag 24 Januari te 7.30 uur Tooneel- club „Adolf Kolping". Dinsdag 25 Januari te 7.30 uur Maria-Congregatie, daarna bij eenkomst. Donderdag 27 Januari te 8 uur verplichte vergadering. Inleider de heer E. Franke. Onderwerp: „Voorbereiding op het gezinsleven". Zaterdag 29 Januari na het Lof bijeenkomst. KJJVI.V. Maandag 24 Januari as.: „Een bont uurtje over de Congo". Inleider Pater A. H. Kroon uit Wassenaar. Vrijdag 28 Januari: Sociëteitsavond, te vens inleidings-oefenrng op de installatie- plechtigheid op Zondag 30 Januari a.s. Biljarten. Deze week speelden voor de jubileum-wedstrijden in het Café van den heer J. Al „Monopool" uit Ter Aar en Poel dijk 2 tegen K.D.A. Eerstgenoemde verloor van K.D.O .met 64, terwijl Poeldijk 2 met 100 wist te zegevieren. STOMPWIJK. Volksbond. Op Dinsdag 18 Jan. gaf de K K. Volksbond afd. Stompwijk zijn jaar vergadering in Café „Het Blessepaard". Om 8 uur opende de voorzitter de goedbezette vergadering en heette allen van harte wel kom. Daarna kreeg de Geestel. Adv. het woord, die sprak over het organisatieleven. Het jaarverslag van den secretaris was in één woord af. Daarna kwam de penning meester met zijn Verslag, die een nadeelig saldo boekte van 34. „Hulp in Nood" had dit jaar voor 13 aan zieken leden gege ven. Van het moederfonds hadden 13 gezin nen versterkende middelen gehad. De kolenbond had voor f 408 gespaard. Hulp in Huishouding had dit jaar aan behoeftigen voor 60.35 aan levensmiddelen uitgedeeld. De Jeugdspaarbank heeft dit jaar schit terend gewerkt. Aan zegels voor H.L. was voor 36 verkocht. De heer G. Verhagen bracht verslag uit van het controleeren der boeken en deelde mede, dat de boeken in de beste orde bevonden waren. Daarna kre gen we den heer Vuist, hoofdbestuurder van H.L., die sprak over de stuiversactie. Voor de bestuursverkiezing werden de heeren J. Groeneweg en J. Koeleman her kozen en de heer G. Verhagen, in plaats van den heer C. Belleboom, gekozen. Tot voorzitter werd de heer J. Groeneweg ge kozen. Voor het bestuur van den Kolen- tond werd de heer P. Konijnenburg geko zen. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt; de vragen werden bevredigend door den voorzitter beantwoord. Niets meer aan de orde zijn, sloot de voorzitter onder dank voor de groote opkomst de vergade ring. RIJNSBURG. De Melkcentrale. Ten opzichte vande aansluiting van onze gemeente bij de Melkcentrale is thans be paald, dat het ministerieel besluit gehand haafd blijft, doch de de bepalingen en voorschriften van de Centrale voor Rijns- burg niet van toepassing zullen' zijn. De actie van de plaatselijke venters onder rechtskundige leiding van mr. Nord Thom son heeft dus succes gehad. VOORSCHOTEN. Te water. Gisteravond had de chauf feur H.. die een vrachtauto, beladen met sinaasappelen bestuurde, het ongeluk, dat de vracht ging verschuiven, waardoor een groot deel van de lading te water geraakte. Een 200-tal kisten met sinaasappelen moes ten uit het water worden gehaald. VOORHOUT. Geitenfokvereen. De tweede voorzit ter, de heer H. v. d. Maat, opende deze vergadering, welke werd gehouden in het café van de wed. C. v. Velzen. Als afge vaardigde naar de Alg. Verg. werden ge kozen de heeren Th. Ploeg en H. Zuidhoek. De heer S. de Jong, uit 's Gravenhage, ver kreeg nu het woord. Deze, als assistent der Rijks veeteelt-voorlichting bracht verslag uit van zijn ter plaatse gehouden stalkeu- ring en sprak er zijn tevredenheid over uit. Geitenstallen, welke aan alle eischen vol deden, konden een puntenaantal van 100 verkrijgen. Bij de 26 leden der afd. Voor hout, werden behaald de cijfers van 65 t/m 83, hetgeen voor een eerste keuring zijn volle tevredenheid weg kon dragen. Wel maande spr. de leden aan, om zich nog meer toe te leggen op de ventilatie. Na een dankwoord door den voorz. werd de ver gadering gesloten. Tafeltennisclub DES. Deze week is er door bovengenoemde club twee maal tegen Warmond gespeeld. Opnieuw heeft DES in deze wedstrijden haar kracht ge toond, want door overwinningen van 75 en 93 blijft DES ongeslagen de lijst aan voeren. De volledige uitslagen zijn als volgt: WarmondDES: J. v. TongerenN v. d. Meij 20 N. StijnmanB. v. Kampen 02 B. BeugelsdljkTh. Lubbe 0—2 D. LamboN. v. d. Nouland 11 B. v. WinsenK. v. Wouw 20 G. v. WilligenH. v. d. Plas 0—2 5—7 DES.Warmond N. v. d. MeijN. Stijnman 20 B v. KampenB. Beupelsdijk 02 Th. LubbeJ. v. Tongeren 20 N. v. d. NoulandG. v. Willigen 20 K. v. WouwD. Lambo 20 H. v. d. PlasB. v. Winsen 11 9—3 WARMOND St. Josephs-Gezellen. Volgens ons win- terprogram zal Maandag 24 Jan. as. de heer v. d. Zalm spreken over „Napoleon en de Pausen". De bijeenkomst begint direct na de Congregatie. Zorgt dus allen tijdig aanwezig te zijn.' Concours. Bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de R.K. muziek-, zang- en tooneelvereeniging „St. Mathias" zal op Hemelvaartsdag en 2den Pinkster dag in deze gemeente een groot nationaal muziek-concours worden gehouden. Reeds is een commissie samehgesteld, die onder voorzitterschap van den seer Th. de Vroo- men de plannen nader zal uitwerken. Als vermoedelijke plaats van 't concours is aan gewezen het terrein van SMC. Het belooft een concours van de eerste orde te wor den. Vertrokken: A. C. van Schie naar Woubrugge F .F. Maurer naar Voor burg Th. G. van Tongeren naar Wasse naar A. van Duyvenboden naar 's Gra venhage J. Juffermansnaar Velzen W. C. den Hartog naar Voorschoten A. Th. v. da Burg naar Obdam J. M. v. d. Geest naar Alkemade. Gevestigd: W. H. Groenendijk van Leiderdorp C. Kettenis van Sassenheim Th. M. C. Kokshoorn van Oegstgeest F. H. Chrispijn van Noord\0ijkerhout M. Waschitz van 's Gravenhage H. M. A. van Dam van Leiden WASSENAAR Voor het kind. In deze gemeente wer den volgende aantallen weldadigheidspost zegels verkocht: 13808 stuks van 3 cent; 9858 stuks van 5 cent; 10014 van 6 cent, 21289 van 8 cent en 6934 van 16 cent. Hier door was het propaganda-comité in staat ruim 600 meer af te dragen dan het vo rig jaar. De prentbriefkaartenverkoop bleef beneden het kwantum van 1937 in totaal tot een lager bedrag van 25. Floraliavereeniging. In het Wapen v. Wassenaar hield de Floralia-vereeniging de algemeene jaarvergadering, onder voorzit terschap van den heer P. Zegwaard. Aan bet jaarverslag ontleenen we, dat het le dental in het afgeloopen jaar met 5 ver meerderde en dat 1700 plantjes werden uitgereikt of 150 meer dan in 1936. Hierop bracht de penningmeester het jaarverslag uit. De inkomsten hadden be dragen 481.73, de uitgaven 438.31, zoo dat met een batig saldo van 43.42 kon woren afgesloten. Aan de orde was hierop de bestuursver kiezing. Herkozen werd de heer D. van Een vreemde ontdekking aan de Goudkust. OVERBLIJFSELEN VAN KATHOLIEKE MISSIONEERING. Negers vereerden een oud St. Antonius- beeld. Aan de Afrikaansche Goudkust zijn eeni- gen tijd geleden sensationeele ontdekkingen gedaan over een godsdienst, die tot dan toe onbekend was. Het groote kasteel van St. Georgé in El- mina (Goudkust-Kolonie) is een herinne ring aan enkele eeuwen geleden, toen Por tugeezen, Engelschen, Hollanders, Bran denburgers, Zweden en Deenen naar het land trokken, dat bekend staat als „het graf der blanken." De Portugeezen waren de eersten, die een nederzetting aan de Goudkust vestigden, want de legende dat Fransche zeevaarders uit Dieppe hen voor geweest zijn, heeft geen historische ondergrond. In het jaar 1482 werd het kasteel van St. George ge bouwd door den ontdekkingsreiziger d' Azambuja, die het gebouw noemde: Ka steel van Sao Jorge d'el Mina, omdat hij meende, dat er goudmijnen in den omtrek waren. Met de Portugeesche pioniers der zeevaart trokken ook altijd pioniers van het Geloof mede, en nog voordat het kasteel gebouwd was, hadden de Paters in Elmina ai een noodkerk voor de inboorlingen op gericht, welke kerk gewijd was aan den H. Antonius van Padua, de patroonheilige van Portugal. Een beeld van de:i H. Antonius dat men uit Portugal had meegebracht, werd in de kerk geplaatst en hier werd de H. Mis ge lezen, tot het kasteel met de daarbij be- hoorende kapel voltooid was. Waarschijn lijk heeft de voorloopige kerk ook later nog dienst gedaan voor de inboorlingen, hoewel de berichten hierover zeer schaarsch zijn. In 1637 werden de Portugeezen uit El mina verdreven door de Hollanders en de Missionarissen werden verdreven; er zijn echter geen bewijzen, dat de protestanten de Katholieke Kerk daar vervolgd hebben. Er bleven inlandsche catechisten en moge lijk ook priesters, die in de dorpskerk van den H. Anthonius de godsdienstoefeningen hielden. Men bleef de H. Mis lezen, maar by gebrek aan priesters ontaardde deze godsdiensoefening en slechts een zeer vage herinnering bleef over van het Katholieke Geloof uit vroeger dagen (De Hollanders •bieven tot 1872 in bezit van Elmina, maar in dat jaar verkochten zij deze kolonie aan de Engelschen). Toen de ethnologische studie der Afri kaansche volkeren degelijk ter hand was genomen, kwam een merkwaardige toe stand aan het licht. Men ontdekte, dat de heidenen van Elmina een beschermgod hadden, die zij Nana Heer) Ntuna noemden. Dat „Ntuna" is een eenvoudige Afrikaan sche verbastering van „Antonio" en het beeld dat onder dezen naam vereerd was, was eenvoudig het oude beeld van den H. Antonius, dat meer dan driehonderd jaar ongeschonden was gebleven en met groote zorg bewaard werd in een visschershut, waar ook gedeelten van een oud Missaal werden gevonden. De hut, waarvoor men groote eerbied had, werd de „Ntuna Bum" genoemd. De godsdienstige gebruiken van de in boorlingen, die nauw verbonden waren met Ntuna, begonnen rond de Goede Week. Wat wy Paaschdag zouden kunnen noemen, was voor hen een groot feest voor „Isa", klaar blijkelijk een verbastering van de naam Jezus. Zij gaven de naam „Isa" ook aan een soort monstrans, die de gave ovehblijfselei bevatte van een eeuwenoude Hostie. Bij de feesten worden ook kandelaars en wierook gebruikt. Mgr. Hummel, Apostolisch Vicaris van Goudkust, heeft verklaard, dat de priester van de Katholieke Kerk te Elmina tot voor kort bijna niets wist van dit verbasterde geloof, en dat deze sensationeele ontdekking eerst gedaan werd door Mr. J. C. de Graft Johnson, die zelf een Afrikaan is en As sistent Secretaris voor inlandsche aange legenheden bij het Gouvernement van de Goudkust-Kolonie. Egmond, terwijl in de plaats van den heer J van den Berg, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer D. van Bar- neve. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heeren Schipper en Verlind. Besloten werd aan de kinderen uit te reiken de planten: Zonalen, Fuchsia, Mar griet, Begonia, Agarathum en Afrikaan en aan de ouderen: Salvia, Coleus, Dahlia, Co- chia en Matricaria en als serieplant voor allen Pteris beschikbaar te stellen. Meerjarige planten zullen voortaan al leen ter opluistering kunnen worden inge zonden. Hierop volgde sluiting der vergadering. Inbraak. Via een .bergplaats en het daarna vernielen van een gedeelte van een deurpaneel heeft men zich toegang ver schaft tot het café, gelegen aan de Rijks- stratweg 100, waarvan de exploitant is de 52-jarige heer V. uit L e i d e n. Ontvreemd zijn een aantal sigaren en sigaretten, ree- pen chocolade en een gering bedrag aan geld. De politie stelt een onderziek in. ZOETERMEER. K. J. M. V. afd. L. T. B. Op Dinsdag 25 Januari 's avonds te 7 uur worden alle leden van de K.J.M.V. afd. L.T.B. uitgenoo- digd ten huize van den heer Ant. v. Well ter bijwoning van de derde oprichtingsver gadering, waar als spreker op zal treden dr. W Dijsselbloem met het onderwerp: „Wat bedoelt de Kerk met het Katholiek sociaal herstel. Ook de leden van den L.T.B. zijn van harte welkom.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6