STADS NIEUWS KERKNIEUWS De huidige actueele politiek AGENDA ZATERDAG 22 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BOE WORDT HET WÈER? WEINIG VERANDERING. De BUI seint: Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 776.8 te Zürich. Laagste barometerst.: 737.9 te Janmayen. Het gebied van hoogeluchtdruk over Frankrijk en Midden-Europa nam nog in beteekenis toe, het centrum van de de pressie trok naar het Noord-Oosten af. Ver in het Westen op den Oceaan nadert een nieuw daalgebied. De secundaire, welke gisteren over ons land nog vrij veel regen veroorzaakte, ligt thans over de Baltische Staten. Op de Britsche Eilanden en langs de Noorsche kust waaien nog matige tot krachtige Zuidelijke winden met gedeel telijk bewolkten hemel, doch plaatselijk nog regen, voornamelijk in Schotland. In het hoogedrukgebied op het vasteland van West-Europa was de lucht hedenmorgen meest betrokken met veel nevel of mist en plaatselijk nog motregen. De vorst nam in Midden-Zweden weer toe, in Zuid- Frankrijk nam zij af. In het centrum van ons land lag hedenmorgen een klein ge bied met temperaturen even onder het vriespunt. Met uitzondering van dit gebied en Zuid-Frankrijk is de temperatuur in het geheele waarnemingsgebied nog vrij aan zienlijk boven normaal. Voor onze omgeving wordt iets toenemende Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind verwacht, met nevelig tot zwaar bewolkte lucht en weinig verandering in tempe ratuur, neerslag van beteekenis wordt niet verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 5.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 4.58 uur tot Zondagmorgen 7.25 uur; van Zondagna middag 4.59 uur tot Maandagmorgen 7.24 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 23 Jan.: voorm. 7.20 en nam. 7.45 uur: op Maandag 24 Jan. voorm. 8.10 en nam. 8.35 uur. Maan op 0.51 uur Zondagnacht. Maan onder 10.30 uur Zondagmorgen. Maan op 1.59 uur Maandagnacht. Maan onder 10.58 uur Maandagmorgen. OPBRENGST WELDADIGHEIDS- POSTZEGELS De f 200.000 voor het kind overschreden Volgens de voorloopige gegevens zijn van de weldadigheidspostzegels „Voor het Kind" 1937/1938 de volgende aantallen verkocht: 2.046.208 van 3 cent; 903.398 van 5 cent; i 055.790 van 6 cent; 2.581.262 van 8 cent; 825.721 van 16 cent. De totale opbrengst boven de frankeer- waarde is 176.214.97,5 of 32.500.74 meer dan in 1936/37. Na aftrek van de kosten is hiervan reeds voorloopig 165.000 aan den Ned. Bond tot Kinderbescherming uit gekeerd en ruim 5000 aan het Kinder fonds PTT. De verkoop van de door het comité uit gegeven prentbriefkaarten heeft naar schatting 30.000 opgebracht, terwijl de prijsvraag van de AVRO en de legpuzzle van verschillende dagbladen nog 17 a 20.000 aan het totaalbedrag hebben toege voegd. Al zijn deze cijfers slechts voorloopig, reeds thans staat vast, dat de netto-bate voor het steun- en hulpbehoevenden kind de 200.000 ver overschrijdt. De leuze „twee ton voor het kind" is ruimschoots werkelijkheid geworden. DE ONDERWIJZERSOPLEIDING Kweekschoolopleiding van 4 jaar Zooals bekend heeft minister Slotemaker de Bruine een wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet aangekondigd speciaal ten aanzien van de opleiding aan de kewekscholen. Het is de bedoeling, den duur der oplei ding te brengen van drie op vier jaren. In den nood der werklooze onderwijzers zal de nieuwe regeling eenigermate voodzien, wijl de eindexamens daardoor een jaar stop gezet worden en er dat jaar dus geen nieuwè onderwijzers afgeleverd worden. Over dit wetsontwerp heeft, naar de „Tijd" meldt, de Raad van State dezer da gen advies uitgebracht. OUlcleële Crisispublicaties DENATURA TIE VERGOED ING ERWTEN EN VELROONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 17 tot en met 22 Januari 1938, ƒ0.95 per 100 K.G. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoen de aan het standaardmonster van kwali teitsklasse C, en ƒ0.45 per 100 K.G. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eisohen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.10 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 21 Januari 1938. KATHOLIEKE JEUGDLUCHT- VAARTCLUBS. Indien er tegenwoordig een verkeers middel de belangstelling heeft der rijpere jeugd, dan is het wel de luchtvaart. De luchtvaart als verkeersmiddel, heeft ook zulk een geweldige vlucht genomen, oat deze belangstelling volkomen gewettigd is. Vandaar dat ook de jeugdbeweging aan ceze belangstelling leiding en meer inhoud wil geven door het oprichten van jeugd- luchtvaartclubs en wel in katholiek verband. Dit laatste is mogelijk geworden na over leg van de Interdiocesane Jeugdcommissie met de Centrale Jeugdcommissie van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart in 's-Gravenhage, waarbij werd afgesproken, dat Katholieke Jeugd- luchtvaartclubs in een eigen katholieke bond kunnen aansluiten bij de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart in Nederland. Deze eigen katholieke Bond is inmiddels tot stand gekomen onder den naam van „Katholieke Jeugdluchtvaartorganisatie in Nederland" aangesloten bij de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart en deze bond heeft zijn secretariaat op het Jeugdbureau, Lange Putstraat 44, te 's-Her- togenbosch. Belangstellenden voor Jeugdluchtvaart clubs kunnen daar de inlichtingen ontvan gen, die zij wenschen. MOND- EN KLAUWZEER STERFGEVALLEN In de week van 9 t.m. 15 Januari kwa men de volgende aantallen sterfgevallen Tengevolge van mond- en klauwzeer voor, waarbij de totaal aantallen sedert 19 Sep. tember j.l. tusschen haakjes zijn ge plaatst: 66 (2887) runderen, 105 (3330) kalveren, 80 (2710) varkens en biggen, 1 (193) schapen en 0 (46) geiten. INTERNATIONALE BIDWEEK Terugkeer tot de H.H. Sacramenten van de slechte en afvallige Katholieken. Men verwijt de Katholieke Kerk wel eens: Uw leer is prachtig, alleen uwe leden handelen er niet naar. Deze beschuldiging is in hare algemeen heid valsch. Velen handelen er wel naar j en brengen Christus' leer van liefde en j rechtvaardigheid op de heerlijkste wijze in praktijk, maar zij zijn ook gesterkt door Christus, met wien ze als gevolg van j hun veelvuldig en zorgzaam ontvangen der i H.H. Sacramenten voortdurend vereenigd j leven. Maar dat er ook vele katholieken zijn, die niet leven volgens hunne katholieke beginselen kan niet worden ontkend. Dè groote oorzaak is wel een te spaarzaam ont vangen of algeheel verwaarloozen der H.H. Sacramenten, waardoor de toevoer der ge naden zoo goed als geheel wordt afgesne den. Droevig is de aanblik van ontzielde li chamen op het slagveld. Droeviger nog de aanblik van zooveel ontzielde zielen in de Kerk, waaruit Christus, het leven der ziel, verdwenen is. Zullen ze nog tot het leven terugkeeren? Zulen ze nog eenmaal heil- werkende ledematen worden van Christus' Mysiek Lichaam? Ja, wanneer ze wederom tot de H. Sacra menten terugkeeren en zoo Christus weer tot levensbeginsel hebben. Maar die terug keer is voor velen moeilijk. Zij eischt met goeden wil een krachtigen genadestoot. Smeeken wij dezen op den zesden dag van de Bidweek af voor alle slechte en afval lige Katholieken opdat zij aldus weer le- j vende takken mogen worden aan den God- delijken Wijnstok: Christus. Schooner gebed is nauwelijks denkbaar. BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. Heer A. N. Duinisveld be noemd tot Kapelaan te Delft (St. Hippoly- tusgesticht). VERGADERING DR. SCHAEPMAN. Wij hebben onze leden, donateurs en be gunstigers opgeroepen ter algemeene ver gadering op Maandag 24 Januari a.s. des avonds te 18.5 uur in het Sint Antonius- clubhuis aan de Mare No. 43. Het zal nauwelijks noodig zijn langs de zen weg opnieuw een opwekking te doen om deze vergadering in grooten getale bij te wonen. IN DE EERSTE PLAATS toch vormt deze vergadering ons eerste sa menzijn na de met zooveel succes beëin digde verkiezingsactie. De vacantie was langdurig, doch welver diend. IN DE TWEEDE PLAATS is deze vergadering onze algemeene jaar vergadering. In zekeren zin dus het hoogtepunt van ons vereenigingsleven. Zoo hebben de le den het tot nu toe gelukkig steeds begrepen en moge dit dezen keer eveneens zoo zijn. IN DE DERDE PLAATS zal onze nieuwe geestelijke adviseur, pa ter W. de Leeuw O. F. M., niet alleen wor den geinstallerd, maar ook zal hij ons toe spreken met het onderwerp: „Katholieken in het offensief'. Deze toespraak op zichzelf is reeds re den om m grooten getale aanwezig te zijn. IN DE VIERDE PLAATS. zal deze vergadering iets bijzonders zijn vanwege het eerste optreden van het R.-K. Leidsch Symphonie-orkest. Een ieder zal deze ouverture ongetwij feld gaarne willen bijwonen. Wij zijn er van overtuigd dat deze ver gadering in velerlei opzicht zóó aantrek kelijk is dat zij een ruime belangstelling zal weten te trekken. MAAR WAT? Zoo hebben ons verschillende leden ge vraagd, indien de te verwachten blijde ge beurtenis in ons Vaderland inmiddels plaats vindt? Wel: indien deze bekend mocht worden heden Zaterdag, of morgen Zondag of Maan dag vóór 6 uur 's namiddags dan gaat de vergadering niet door. Wij zullen dan langs dezen zelfden weg békend maken wanneer de vergadering dan wel zal plaats vinden. Bestuur van Dr. Schaepman. CHINA EN LEIDEN Zooals deze week in de „Leidsche Cou rant" reeds werd medegedeeld, wordt op Zaterdag 29 Jan., Zondag 30 Jan. en Maan dag 31 Jan. in de zaal van de, Maria Gij- zensteeg en Chineesch feest gevierd. Nieuwsgierige lezers hebben gevraagd of er geen nadere bijzonderheden aangaande dit geheimzinnige feest konden worden bekend gemaakt. Waar echter zoovele din gen in China geheimzinnig zijn, zal het niet meevallen een duidelijk beeld van dit feest te geven. Zoodra we de zaal binnenkomen wordt al aanstonds de aandacht getrokken door de geheimzinnige Chineesche verlichting; een bonte mengeling van lichtschakeerin- gen weerkaatst op fantastische wijze de Chineesche stands, die op waaier-vormige manier met elkander zijn verbonden door middel van Chineesch riet, guirlandes en bloemen. Bij een nader onderzoek blijkt dat we hier te doen hebben met een Chineesch feest dat is aangepast aan den modernen tijd. De attracties geven dit duidelijk aan. Amerika, dat zich zoo gaarne met het verre Oosten bemoeit, is vertegenwoordigd door de „Amerikaansche hoepla", waar schijnlijk met de bedoeling om hier de Amerikaansche dollars te laten rollen. Aan dengene, die iets van het moderne China afweet, is het ook bekend, dat daar mo menteel veel werk gemaakt wordt van het aanleggen van spoorwegen. Vandaar dat een spoorweg als attractie aanwezig is. Of echter de verschillende stations, waar de trein stopt, ook worden aangegeven met zuiver Chineesche namen, weet ik niet. Dan is er nog iets, waar ik niet veel van af weet; het is een attractie waarvan zelfs de naam mij onbekend is. Ik heb wel ge zien, dat met een enkele handgreep aan het toestel een aantal ijverige balletjes te voorschijn kwamen, die door allerlei hin dernissen heen zich een weg trachtten te banen naar verschillende, schijnbaar aan trekkelijke oorden, waar allerlei hooge cij fers stonden aangegeven. En aan de uit drukking van het gelaat der omstanders te zien, kon ik wel merken, dat het mee doen met deze vermakelijkheid met veel passie gepaard gaat. Vanzelfsprekend is ook de Chineesche keuken aanwezig. Men heeft het echter blijkbaar niet aangedurfd, om aan de be zoekers Chineesche spijzen voor te zetten. Ik zie tenminste niet sanders dan gewone Hollandsche poffertjes en oliebollen; waar schijnlijk zijn deze ook wel zoo smakelijk. Ik zou zeggen: laten we den inweridigen mensch hier even te goed doen en even uit rusten. Ik hoop u dan een volgenden keer verder te leiden door den Chineeschen tuin. J. LANSBERGEN, Directeur K. J. C. IS ER NIETS VERANDERD MET DIT KABINET? Mr. dr. Beaufort over het werk der Katholieke ministers. Pater Mr. Dr. Beaufort O. F. M. lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal .heeft gisteravond voor de Jongerenafdeeling der R.-K. Staatspartij in „De Doelen" een ge moedelijke causerie gehouden over de hui dige actueele politiek, speciaal over het werk der Katholieke ministers, welke cau serie ten volle waard is, ook in breeden kring gehoord te worden. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat pater Beaufort spreken zou over „Quadra- gesimo Anno", doch in plaats van over dit doel altijd min of meer abstracte on derwerp te praten, had spr. er de voor keur aan gegeven, een soort praatavond te beleggen over de huidige actueele politiek. Onze verkiezingscampagne is niet onbe vredigend verloopen en met een schitte rend eindresultaat bekroond. Het zou on waarachtig zijn, niet te willen erkennen, dat er na dit schitterende resultaat wel eenige teleurstelling is ondervonden. Maar het zou ook onwaar zijn te willen bewe ren, dat dit kabinet precies hetzelfde zou zijn als het vorige kabinet. Het is werke lijk niet lood om oud ijzer, zooals in de roode pen uit den treure wordt beweerd. Daarom is het gewenscht, eens te praten over de huidige actueele politiek, met na me over het werken van onze Katholieke ministers. Minister Weiter schakelt spr. uit, omdat zijn begrooting nog niet in op n- bare behandeling is gekomen. Minister Romme is de meest aangeval len minister, omdat het beleid van den mi nister van sociale zaken nu eenmaal sa menhangt met het wel en wee van duizen den in den lande en aan scherpe critiek bloot staat, vooral nu de werkloosheid weer oploopt. Men moet onderscheiden het opvangen van de gevolgen der werkloosheid en het vorkomen van de werkloosheid zelf. Wat het eerste betreft: men heeft den minister vaak gesuggereerd: geef maar een algemeene verhooging van den steun. Maar dat heeft minister Romme pertinent geweigerd, omdat dan de verhooging niet ten goede zou komen van hen, die het 't meest noodig hebben, met name aan de groote gezinnen. De marge tusschen loon en steun zou n.l. direct bij de groote gezin nen overschreden worden zoodat zij. niet van een verhooging zouden hebben ge profiteerd. Toen is hij gekomen met de veel becritiseerde spaarregeling. Toch is deze zoo gek niet, vvant iedere huisvrouw legt toch wel een kwartje per week weg voor extra-uitgaven. Tal van gezinnen pro- fiteeren van deze regeling, maar door de bewuste tegenwerking van zekere zijde doen jammer genoeg vele anderen niet mee. Tot hun eigen schade. Verder wijst spr. nog op de naar boven verlegging van de loongrens die binnenkort zal worden in gevoerd. De kosten van al die maatregelen zijn hooger, dan wanneer er een algemeene steun verhooging zou zijn verleend. De heele politiek van minister Romme is principieele gezinspolitiek. Dat blijkt ook uit de kindertoeslag over de heele linie in de werkverschaffing, welke eveneens bin nenkort zal worden ingevoerd. De steunnormen kunnen echter niet uit gaan boven de loonen en deze houden geen rekening met de gezinnen. Om daaraan te gemoet te komen heeft de minister thans een wetsontwerp bij den Hoogen Raad van den Arbeid aanhanging gemaakt inzake een kinderbijslagregeling voor alle loon- trekkenden. In dat zelfde verband dient ook gezien te worden het wetsontwerp tot arbeidsbeperking van de gehuwde vrouw. Onder de maatregelen tot het tegengaan van de werkloosheid zelf noemt spr. verder de werkverschaffing en het Werkfonds 1934. Het Werkfonds heeft dit mooie, dat de arbeiders in hun eigen bedrijf werkzaam kunnen blijven. Minister Romme wil nu het aantal „toeren" van dit Werkfonds opvoe ren. Voorts noemt spr. nog verschillende andere maatregelen, welke deze minister met groote werkkracht op touw heeft ge zet. Het is onbegrijpelijk, hoe men kan be weren, dat er eigenlijk niets gebeurt en dat alles bij het oude is gebleven. Van minister Steenberghe hadden de Katholieken groote verwachtingen en niet ten onrecht. Bij de bestrijding der werk loosheid is van groot belang het scheppen van werkgelegenheid, werkverruiming. Daarvoor is het werk van min. Steenber ghe van groote beteekenis. De taak van de overheid is, de algemeene voorwaarden te scheppen, waardoor de ondernemers in staat zijn, hun bedrijven meer met succes uit te oefenen. Hier ligt de kernpunt van Steenberghe's politiek. Daar lag ook de reden van zijn heengaan uit het vorige ka binet, omdat de vorige regeering niet wil de aan een maatregel, die hij toen nood zakelijk achtte, n.l. devaluatie. Allerlei maatregelen heeft minister Steenberghe reeds doorgevoerd en andere aangekondigd om stevig voort te gaan op den weg naar het herstel. Spr. noemt in dat verband de Crisisinvoerwet, de belangrijke Tarief machtigingswet (noodig om ons arsenaal uit te breiden bij onze handelspolitiek) enz. Spr. doet voorts nog eenige grepen uit den arbeid van dezen minister zooals steun aan kleine boeren, kleine tuinders, orde ning in het bedrijfsleven enz., waarop hij echter niet verder inging. Nummer drie is de heer Goseling. Hij heeft als minister van Justitie een belang- LEIDEN. "Maandag. Jaarvergadering „Dr. Schaep man". St. Antonius Clubhuis. 8.15 uur. Dinsdag. GROOTE „KENNISMAKINGS AVOND", uitgaande van Missie- Verkeersmiddelen-Actie, zang, film, toespraak H. de Greeve, Stadsge hoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag. Cursusavond-Van Doorn, St. An- tonius-clubhuis, Mare, te half 9. Vrijdag „St. ChristoffeT' Jaarvergadering Café Rest. „De Harmonie", 8.30. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Verbrugge, Nieuwzwaag, Poort man, Stoffers. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, TeL 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 22 tot en met Vrijdag 28 Jan. a.s. waargeno men door de apotheken: D. J. van Driesum Mare 110 tel. 406, E. B. de Metz, Kamerl'. Onnesl. 28, tel. 3553, en J. Doedens, Wil li elminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. rijk aandeel in het programma-punt: be veiliging van de positief-christelijke grond slagen van onze samenleving. Daartoe kan het voorbeeld van onze hoogste gezags dragers veel bij dragen en in dat verband wijst spr. op de woorden door minister Go seling gesproken bij de opening van het Internat. Congres van vergelijkende Rechts wetenschap te den Haag en bij de opening van de bijzondere strafgevangenis voor jón ge mannen te Zutphen, waar hij openlijk aan God de eer gaf, welke Hem toekomt. Ook de woorden van minister Goseling ui de Kamer, toen men aandrong op uitbrei ding van de mogelijkheid van echtschei ding, wat de minister weigerde, ademden een echt Christelijke geest. Voorts herinnert spr. aan het opruimen van de ergernis aan de Belgische grens en aan de woorden van den minister aan het adres van de N.S.B.'ers in de Kamer over het Jodendom. Dat alles toont, welk een echt Christelij ke geest het werken van onze mannen in het kabinet bezielt. Zijn er geen moeilijkheden en teleurstel lingen, vraagt spr.? Zeker, het valt niet te ontkennen. Spr. noemt bijv. de defensie politiek, welke nieuwe en zware offers van het land gaat vergen. Ieder is het er echter over eens, dat uitbreiding van de weer macht noodzakelijk is. De Kath. fractie kon zich daar niet tegen verzetten, doch heeft verhoed, dat elke vorm van broederdienst uit de wet gehaald werd. Bovendien hééft zij het contingent na 5 jaar verlaagd weten te krijgen. Spr. wijst er nog op, dat vele landen hun bedrijfsleven gestimuleerd heb ben juist door hun defensie-uitbreiding. Er zit ook een element van werkverruiming in en dat is althans een lichtzijde van het ge val. Het onderwijs heeft nog meer teleurstel ling gewekt. Spr. denkt bijv.' aan de afwij zing van wijziging in de leérlingenschaal. welke groote teleurstelling heeft gebracht. Het groote nadeel van den hoogen leerlih- genschaal wordt weliswaar opgevangen door de kweekelingen met acte, doch dat is een onwaardige toestand; men mag niet parasiteeren op het haast belangelooze werk van deze categorie onderwijzers. Men heeft de R.K. fractie er een verwijt van gemaakt, dat zij hier geen krachtiger hou ding heeft aangenomen. Doch wij voeren geen politiek op de korte baan, noch willen wij den boel kapot maken. Zoodra er meer geldruimte komt, komt dit' punt weer aan de orde. Spr. vraagt tot slot van zijn causerie; Zijn er soms betere combinaties denk baar? Voert dit kabinet geen positief christe lijke politiek? Het antwoord was na de uiteenzetting van pater Beaufort duidelijk. Naar aanleiding van een vraag over den stand van het spellingsvraagstuk, antwoordt pater Beaufort, dat de regeering de mo- tie-Moller, waarin o.a. de wenschelijkheid werd uitgesproken om terug te keeren tot den toestand van 1934, naast zich kan neer leggen. Toch zal zij er wel rekening mee houden, al staat nog niet vast, op welke wijze. Terugkeer tot de spelling De Vries en Te Winkel acht spr. echter uitgesloten. Na een dankwoord van den voorzitter werd deze leerrijke bijeenkomst gesloten. CONCERT MIJ. VOOR TOONKUNST. Op het tweede gewoon concert der Maat schappij voor Toonkunst, Donderdag 27 de zer in den „Leidsche Schouwburg", zullen Pierre Bernac, bariton, en de componist pianist Francis Poulenc liederen ten ge- hoore brengen van Fauré, Debussy, Rous- sel, Caplet, Ravel en Poulenc. Laatstge noemde zal tevens een vijftal eigen piano composities voordragen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2