DONDERDAG 20 JANUARI 1938 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Installatie der Staatscommissie betrettende de Werkloozenzorg De schoolbrand bij Montreal 29ste Jaargang No. 8934 9e £cid^clve0oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: i 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De politiek der S.D.A.P. Een groep revolutionaire arbeiders te Leiden heeft een circulaire verspreid, waarin critiek wordt uitgeoefend op de houding, door de soc. democr. raadsfractie aangenomen bij de behandeling van het voorstel tot verhooging van het electrici- teits tarief. Wij hebben die circulaire niet gezien. Waarmede wij niet willen zeggen, dat we iets belangrijks voor vermeerdering van onze kennis hebben gemist. Wij lazen gis teravond in de „Vooruit'', dat die circu laire bestaat en de „Vooruit" zit 't blijk baar wel 'n beetje dwars, dat de soc. de mocr. Raadsleden, de soc. democr. wet houders incluis, in die circulaire becriti- seerd worden. „De arbeiders in deze ern stige tijden hebben toch heusch wel wat anders te doen dan elkaar op deze wijze in de haren te vliegen" aldus de „Voor uit". Wij genieten volstrekt geen „Schade- freude" aan die bestrijding der S.D.A.P! Maar en dit is een opmerking, die niet alleen op Leidsche toestanden slaat! we moeten naar aanleiding daar van toch iets zeggen. De S.D.A.P. zou zeker niet voor de ver hooging van het electriciteitstarief heb ben gestemd en die verhooging hebben verdedigd en bepleit, indien niet een ba rer mannen als wethouder van financiën in het gemeentebestuur zat!Als dat laatste niet het geval zou zijn geweest, zou óók zij zeker in alle toonaarden hebben gefulmineerd tegen die verhoo ging van het electriciteitstarief, welke voor het allergrootste deel alleen de klei nere beurzen treft en welke óók mede moet worden opgebracht door de aller armsten die electriciteit gebruiken! Ook wij hadden hier liever, in plaats van ver hooging van het electriciteitstarief, belas- tingverhooging gezien, waarvan .althans de meest-noodlijdenden zouden zijn vrij gesteld. Hier treft men weer dat telkens weer frappeerend verschil tusschen de S.D. A. P., die buiten een college van B. en W. staat en die daarin zitting heeft! Ja, maar als de S.D.A.P. deelneemt aan de uitvoerende macht, dan worden de gelden beter besteed! Wij lezen in het zelfde hier bedoelde „Vooruit"-artikel: Over het behartigen van algemeene belangen gesproken moet. het ons toch van het hart, dat deze minder waardige critiek (critiek op verhoo ging van het electriciteitstarief) wordt geuit op hetzelfde moment, dat de ge meenteraad besloot: a. over te gaan tot de verstrekking van schoenen in plaats van klomoen aan de armste kinderen; b. voor de werkloozen de mogelijk heid te openen op een goedkoope ma nier hun schoenen te laten reparee- ren; c. de brandstoffentoeslag aan de werkloozen zeer aanmerkelijk te ver beteren. De kosten voor de gemeente kunnen gevoegelijk op 20 a 25 duizend gulden worden gesteld. Zoo kan men zien dat het gemeen tebestuur bij voortduring erop be dacht is het lot van de werkloozen te trachten te verzachten. Dat zijn mooie groote woorden. Wat c. betreft is de waarheid: de socialistische wethouder doet wat de brandstoffentoeslag betreft precies het zelfde als zijn liberale voorganger. Hij geeft er geen duizenden gulden, hij geeft er niet.één dubbeltje méér voor uit. Hij geeft wat de regeering toestaat te ge ven aan de werkloozen en behandelt de door M. H. ondersteunden op dezelfde wijze. En wat a. en b. betreft daarvan zijn de kosten geraamd resp. op 2000 gld en op 3300 gld. Een ander bedrag, dan hierboven genoemd! Wij willen hopen, dat de eerlijkheid de redactie van „Voor uit" zal nopen, de beweringen van haar medewerker te rectificeeren! V Staatscommissie betrei- tende de werkloozenzorg Vandaag is geïnstalleerd de Staatscom missie betreffende de werkloozenzorg. Wij hebben reeds dezer dagen op de be- teekenis dezer commissie gewezen. Haar werkzaamheid stiekt zich niet uit over de gevolgen van „de normale werk loosheid". Onder „normale werkloosheid" blijkt niet te worden verstaan, zooals aanvanke lijk door ons begrepen, de werkloosheid van loontrekkenden, voor wie van regee- ringswege steun-normen zijn vastgesteld, maar de werklooshied van loontrekkenden, zoolang deze uit de werkloosheidskassen hunner organisaties worden gesteund. De commissie zal dus haar aandacht moe ten wijden aan het lot van werklooze niet- lcontrekkenden, die nu buiten allerr van overheidswege gereglementeerden steun vallen, èn aan het lot van de loontrekken den, wier hulpverleening uit de kassen hunner organisaties geëindigd is. 't Wil ons echter voorkomen, dat vooral de eerst-genoemde categorie de bijzondere studie der commissie zal vragen, omdat voor deze tot op heden niets en letterlijk niets werd gedaan, tenzij „bij wijze van armenzorg". Met deze enkele opmerkingen die te vens een rectificatie inhouden van wat we op 13 Januari schreven vestigen wij de aandacht van belanghebbende lezers gaar ne op rede, waarmede minister Romme vandaag genoemde commissie heeft ge ïnstalleerd. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Wanneer wij eens een vreemd woord zouden willen gebruiken, dat den laatsten tijd nogal veel gebruikt wordt, kunnen wij het nieuws van vandaag weinig dynamisch noemen, het is veeleer statisch. Wij kunnen het ook in eenvoudiger termen zeggen, nl. er is vandaag niets te doen. In China wacht men af, wat de tegen stander doen zal. Japan wacht af, of Tsjang Kai Sjek nog op het laatste oogen- blik zal toegeven en Tsjang Kai Sjek stelt zich in op .een langdurig verzet. In Spanje schijnt het Franco-offensief bij Teruel dood geloopen te zijn en staat men weer in hechte stellingen tegenover elkander; slechts loopt de grenslijn nu aan den anderen kant van Teruel. Frankrijk heeft weer een nieuw kabinet, waar geen enkele socialistische minister in zitting heeft, en wacht nu de daden van dit ministerie af. De socialisten hebben hun steun toegezegd, maar alleen zoolang de regeering een program ontwikkelt, dat niet strijdig is met de politiek van het Volksfront. Alleen uit Rusland komt een bericht, dat op verandering van koers duidt. Daar schijnt het executief comité van de com munistische partij besloten te hebben, dat er een eind moet komen aan de massale uitzettingen uit de partij. Dat beteekent weliswaar niet, dat de befaamde „zuive ring" wordt stop gezet, maar het kan het begin beteekenen van een nieuwe koers, waarbij de terreur, welke het vorig jaar over Rusland heeft gewoed, eindelijk wordt opgeheven. DE „DAMSTERDIJK" IN AANVARING? Het aangevaren schip gezonken. LONDEN, 20 Jan. (A.N.P.). Lloyds meldt uit Gravesend, dat het Nederlandsche motorschip „Damsterdijk" van de Holland- Amerika-lijn in den vroegen ochtend bij de monding van de Theems in aanvaring is geweest met een onbekend zeilschip. Laatst genoemd schip is gezonken. De bemanning wordt vermist. De „Damsterdijk" heeft zich naar het King George Lifth dok begeven. Het is niet bekend, of het Nederlandsche schip averij heeft opgelopen. (Bij de directie van de Holland-Amerika- lijn te Rotterdam was hieromtrent nog geen bericht ontvangen. Red. A.N.P.). De Minister van Sociale Zaken heeft he denmiddag in een der zalen van het de partement van Sociale Zaken de staatscom missie, ingesteld bij koninklijk besluit van 6 Januari j.l., aan welke wordt opgedragen der regeering van advies te dienen over dc vraag in hoeverre in de huidige wijzen van hulpverleening met betrekking tot de groe pen van valide, werkwillige personen, die voornamelijk tengevolge van maatschap pelijke oorzaken niet in het onderhoud van zich zelf (en van hun gezin) kunnen voor zien, verandering behoort te worden ge bracht en voorstellen betreffende de rege ling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen, ge ïnstalleerd met een rede, waarin hij o.m. het volgende zeide: Het terrein uwer werkzaamheid, het ad- viseeren omtrent de regeling van de voor ziening in de gevolgen van werkloosheid, is niet geheel onbegrensd gedacht. Tot dit terrein behoort met name niet, ten minste niet ten principale, het probleem der jeugJ- werkloosheid, waaraan afzonderlijke behan deling toekomt. En evenmin is tot dat ter rein rechtstreeks te rekenen de regeling van de gevolgen der normale werkloosheid van loontrekkenden, waaromtrent een voor ontwerp van wet in gereedheid is gebracht. Maar al is uw taak. dan niet onbegrensd, ,toch bestrijkt zij minstens twee, zoo niet meer, onderscheiden en niet gemakkelijk begaanbare gebieden: dat van de hulpver leening aan hen, die tot de loontrekkenden behoorden, en dat van de hulpverleenmg aan die men pleegt te nemen de kleine zelf standigen, een en ander voorzoover zij voornamelijk tengevolge van maatschappe lijke oorzaken niet -in het onderhoud van zichzelf (en van hun gezin) kunnen voor zien. Levert reeds elk dezer gebieden zijn eigen en bijzondere aspecten op, verscherpt nog door den historischen groei der huip- verleening aan die ertoe behooren een accentueering verkrijgt dit onderscheid aanvankelijk daarenboven door het feit van een bepaalde omstandigheid, waaronder gij tot uw werkzaamheid wordt geroepen. Want voor de groep der loontrekkenden zal door uwe commissie rekening zijn te houden met de in het meergenoemde voorontwerp werkloosheidswet belichaamde gedachte van de regeering, dat bij de werkloosheid van dezen allereerst een tijdperk intreedt van een bepaalde „selfhelp", alvorens hulp van buiten de bedrijfsgemeenschap aan de orde kan komen. Maar een min of meer overeenkomstige begrenzing van het begin punt der hulpverleening van buiten den kring der bedrijfsgenooten wordt aan uwe commissie niet medegegeven met betrek king tot de kleine zelfstandigen, zoodat de vaststelling van dat beginpunt, zoomede de vraag of daaraan een hulpverleening van binnen den bedrijfskring behoort vooraf te gaan, aan het vrije adviseerende oordeel uwer commissie is overgelaten. Het heeft allicht uwe aandacht ge trokken, dat de eenige beperking, wel ke de regeering u in de bewerking van uw terrein van werkzaamheid heeft meenen te moeten aanleggen, deze is. dat, wanneer voorstellen betreffende de regeling van hulpverleening door u worden gedaan, deze niet behooren in te houden een hulpverleening bij wijze van armenzorg. De regeering heeft hiertoe besloten, ver mits zij van oordeel is, dat het verschil in oorzaak van de behoefte aan onderstand tusschen den werklooze daaronder thans begrepen zoowel den vroeger loontrekken de als den vroeger zelfstandige en den arme, uitdrukking moet vinden in verschil in de voorziening in die behoefte. Het alge- gemeene welzijn eischt, scherp te onder scheiden tusschen dengene, die primair ten gevolge van in hem verankerde eigenschap pen niet kan voorzien in het onderhoud van zichzelf (en zijn gezin), en hem, die in gelijke materieele omstandigheden ver keert maar als gevolg voornamelijk van buiten hemzelf gelegen omstandigheden. Het voldoen aan dezen eisch van het ge- meene welzijn vordert intusschen het op stellen van criteria, waarnaar in de prac- tijk het bedoelde onderscheid kan worden gemaakt hetgeen een der punten vormt, waarvoor uwe commissie zich bij haar ar beid zal zien gesteld. Naast de vraag van de bepaling van de subjecten der steun verleening, komt uiter aard aan de orde de bepaling van het ob ject, met behulp waarvan in de behoefte aan onderstand moet worden voorzien. Steun door middel van werkverschaffing en het onderhouden en bevorderen van ar beidsgeschiktheid; steun door middel van uitkeeringen los van arbeidsinspanning; steun alleen in geld of ook in natura; ver band tusschen steunhoogte en vroegere in komsten; verband tusschen steunhoogte en gezinsbehoeften het is slechts de meest voor de hand liggende greep in een over vloed van vragen, welke zich voordoen, en bij welker beantwoording men voor alles het oog zal moeten richten, naar het mij voorkomt, op het redden van den arbeids- lust en dus op het behoud van de onont beerlijke voorwaarden, physiek zoowel als psychisch, tot arbeidslust. Want het culmi natie-punt, waarin ten deze de belangen van het individu en van de gemeenschap elkaar treffen, is toch wel dit: dat de werk looze niet worde tot arme, dat de reeds zoo schadelijke van buiten gekomen oorzaak der behoefte aan hulpverleening niet zij de wekster van de veel schadelijker oorzaak nog van binnen uit. Wanneer subject en object der regeling zijn bepaald, doet zich voor de vraag van de verbinding tusschen beide: de steun moet uiteraard den steunbehoevende be- i eiken. Hier gaat de gedachte o.m. naar deze kwestie: of een goede steunvoorziening ook impliceert, dat, behalve aan de ver strekking van steungelden, ook volle aan dacht wordt geschonken aan de bevorde ring van een goede besteding ervan. Voorts zal men bij het brengen van den steun tot den gesteunde bedacht moeten zijn op de veiligstelling van het kostbare goed van diens zin voor zelfverantwoordelijkheid. En in de derde plaats wijs ik bij dit onderdeel der materie erop, dat het „draagt elkanders lasten" zich niet alleen heeft te realisee- ren in de verlichting van eens anders tna- terieele zorgen maar zich ook uitstrekken moet tot het deelen en daardoor dragelijker maken van eikaars leed, in verband waar mede het de vraag is, of bij de steunver- leening ook moet worden ingeschakeld de medewerking van niet-ambtelijke zijde als een bijdrage in de voorziening van dezen moreelen kant der zaak. Rijst zoo op een door het waarachtig be lang van den mensch en zijn gemeenschap gemodeleerde voorziening de realisee ring ervan vereischt nog het inbrengen van den nervus rerum. Hoe en in welke ver deeling zullen de noodige middelen worden opgebracht? Voorzoover hier een vraagstuk aan de orde is van verdeeling van lasten over de burgerij, naar gelang ze behoort tot de onderscheidene publiekrechtelijke ge meenschappen in ons staatsbestel, zal ik geen woord ertoe doen, mijn verwachting omtrent hetgeen uwe commissie ten deze zal adviseeren voorloopig het zwijgen op leggende. Maar wel moge ik ter zake van het middelen-probleem deze andere, en eerdere, vraag onder de aandacht brengen: moet de zedelijke plicht, welke hier op de volksgemeenschap rust, uitsluitend worden gerealiseerd langs den weg van overheids dwang, of behoort de steven tevens te wor den gericht op de bevordering van een vol doening aan dien plicht langs den weg van vrijwilligheid? De minister meende hiermede, zij het in de grootst mogelijke beknoptheid en daar door in verregaande onvolledigheid, enkele zeer belangrijke kanten van de aan het ad- viseerend oordeel der commissie voorge legde vraagstukken de revue te hebben la ten passeeren. HET HUWELIJK VTN KONIN FAROEK VOLTROKKEN. CAIRO, 20 Jan. (A. N. P.). Volgens de Mohammedaansche traditie heeft Farida Zulficar de eenvoudige plechtigheid in het Koebbe-paleis, waar haar huwelijk werd voltrokken met koning Faroek, zelf niet bijgewoond. Haar vader vertegenwoordig de haar daar. Om 11 uur kondigden saluutschoten aan, dat het huwelijk was gesloten. Deze saluut schoten gaven aanleiding tot groot vreug debetoon, zoowel bij het np Europeesche wijze gekleede publiek in de hoofdstad als bij de Bedoeinen. LIJK OP DE SPOORBAAN GEVONDEN. Tusschen GoudaDen Haag. Vanochtend in de vroegte is op de spoor baan onder de gemeente Zevenhuizen, op de lijn Den HaagGouda, het lijk gevon den van den 46-jarigen chauffeur van den Rijkswaterstaat J. Bakker uit Den Haag. Het lijk lag zwaar verminkt tusschen de rails op de spoorbaan. Hoe het ongeluk zich heeft voorgedaan, is nog niet bekend. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Barcelona gebombardeerd. (2de blad). Volgens de meening van vooraanstaan de Chineezen kan China het verzet nog lang volhouden. (2de blad). Komt er een ommekeer in de vervol gingswaanzin in Rusland? (2de blad). Binnenland Installatie Staatscommissie betreffende de werkloozen-zorg. (1ste zlad). Lelden Benoeming van een kapelaan aan de Har- tebrug-parochie. (1ste blad). NEGENTIEN DOODEN GEBORGEN. Nog 28 vermisten. In de overblijfselen van de school te St. Hyacinthe heeft men nog twee verkoolde schedels gevonden, zoodat men thans de resten van negentien dooden heeft gebor gen. Nog achtentwintig jongelieden worden vermist. Vijftien gewonden liggen in het ziekenhuis, vijf hunner verkeeren in levens gevaar. CHINEESCHE AMBASSADEUR UIT TOKIO VERTROKKEN. TOKIO, 20 Jan. (A. N. P.). De Chinee- sche ambassadeur heeft zich te Yokohama naar Honkong ingescheept aan boord van de „Empress of Asia". De vroegere minis ters van buitenlandsche zaken en finan ciën Arita en Joeki, brachten hem voor zijn vertrek een bezoek. In een afscheids- boodschap aan Japan zegt de ambassadeur: „Historische voorbeelden bewijzen, dat de geschiedenis der volken vol wisselvallig heden is. Die wisselvalligheden zijn niet van blijvenden aard. Wapengeweld kan het rasgevoel niet verstikken. Gelooven de verstandige menschen in uw land, dat de tegenwoordige toestand het voorspel is van een eeuwig geluk voor het Japansche volk? Ik verlaat Japan met een gevoel waaraan ik geen uiting kan geven." DE KULTURKAMPF IN HET DERDE RIJK. „Het leven van het Duitsche volk is en hier moet met nadruk op gewezen worden alleen aan een man toevertrouwd, die deze hoogste verantwoordelijkheid voor God moet dragen". Uit Munchen wordt gemeld: Door de nieuwe beambtenverordenin- gen, die de beambten verbieden hun kin deren naar kloosterscholen of inrichtin gen te sturen, zullen aan deze scholen 60 procent der leerlingen ontnomen worden; nog 10 procent van de leerlingen zal deze scholen vaarwel moeten zeggen, omdat eenzelfde verordening ook voor de mili tairen geldt. De groote Evangelische Kerkraad van Kassei heeft een verklaring afgelegd, waarin de geloovigen ernstig vermaand worden om trouw te blijven aan .het Evan gelie. De Kerkelijke leiders besloten hun ver klaring met de woorden: „Wij weten dat God de ziel van ons volk van ons zal op- eischen!" Hierop antwoordde de Rijksmi nister van Kerkelijke Aangelegenheden in de „Niedersachsischen Tageszeitung" als volgt: „Het leven van het Duitsche volk is en hier moet met nadruk op gewezen worden alleen aan een man toevertrouwd, die deze hoogste verant woordelijkheid voor God moet dragen!" De Oostpruisische boeren en grondbe zitters hebben zich tot het generaal com mando van het Oost-Pruisische leger-dis- trict gewend, om bescherming te vragen voor het bedreigde christendom. In dit schrijven wordt o.m. gezegd: „Het Christendom is juist in de grensge bieden het sterkste bolwerk tegen het Bolsjewisme. De gearresteerde superin tendant Krüger uit Goldav heeft als Duitsch officier in het leger gestreden maar de muiters van 1918 kwamen allen uit de rijen van pr"elnovi??pT>".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1