Laatste berichten Burgerlijke Stand TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN ZATERDAG 15 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 R.K. ONDEROFFICIERS-CAPITU- L ANTEN-BOND „St. GEORGIUS". Oprichting afd. Leiden. Donderdagavond half negen had in de R.K. Militairen-Vereeniging alhier de op richtingsvergadering plaats van bovenge noemde vereeniging. Aanwezig waren: De directeur der R.K. Mil.-Ver. alhier de Eerw. Pater Soppe; de afgevaardigde van het bestuur der R.K. Onderofficiers-Vereeniging „St. Martinus" de segeant 1ste kl. J. Hoogeveen; 11 R.K. Onderofficieren-Capitulanten (waarvan 9 van het 4de Reg. Inf. en 2 van het 6de Reg. Veld Art.). Door dienst waren zes Onder officieren verhinderd. De vergadering werd met den Christe- lijken groet geopend, waarna direct over gegaan werd tot een korte uiteenzetting over het doel dezer vergadering, n.l. het oprichten eener vereer iging, bestemd voor Onderofficieren-Capitulant. De vereeniging beoogt: lste. Het-bewaren en het bevorderen van den godsdienstzin en de moraliteit der le den. 2de. Het zorgdragen voor ontspanning der leden. 3de. Het houden van lezingen en ontwik kelingscursussen. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van het bestuur, met het volgende resul taat: Voorzitter, Sergeant G. A. Cornelis- sen; penningmeester: Sergeant F. W. Bieg- straaten; lste Secretaris: Segeant W. de Jong. Morschp. Kazerne Leiden; 2de Se cretaris: Fourier Hoesch. Hierna nam de Eerw. Pater Soppe het woord. Hij feliciteerde het bestuur met de oprichting dezer vereeniging en sprak den wensch uit, dat deze afdeeling in geestelijk opzicht veel nut zal afwerpen. Verder sprak de Sergeant lste kl. J. Hoogeveen, o.a. naar voren brengende, dat het bestuur der nieuwe vereeniging, wan neer dit nr-odig mocht zijn, kon rekenen op den steun van zijn ouderen broer n.l. de Ver. „St. Martinus". Hierna nam de voorzitter het woord; hij bedankte den geestelijk-adviseur Pater Soppe en den Sergeant lste kl. J. Hooge veen voor hun tegenw rdigheid, sloot zich aan bij de woorden door hem gespro ken en hoopte, dat de vereeniging lie re sultaten zal afwerpen welke zij ervan ver wachten. Verder werd overgegaan tot het vast stellen van het Huishoudelijk Reglement en de soorten van ontspanningen. Hierna sloot de voorzittetr de vergade ring met den christelijke groet. „St. RAPHAEL". Filmavond „Herwonnen Levenskracht". De leden van den RK. Volksbond, afd. Leiden, worden uitgenoodigd ter bijwoning van den Filmavond op Vrijdag 28 Jan. a.s. Stadsgehoorzaal. Toegangskaarten zijl. verkrijgbaar bij de volgende adressen: C. v. d. Veer, Atjehstraat 5a. P. Brandenburg, Maresin- gel 32a. L. Smits, van 't Hoffstraat 21a. Burghouw, Hooge Morsel, weg 17. Ieder lid heeft recht cp een kaart. Verkrijgbaar tot Zaterdag 22 Januari. PONTSCHOOL. Voor het examen in Nederlandsche Han delscorrespondentie van de Ver, v. Leer. in de Handelswetenschappen slaagde Mej. Truus Lepelaar, alhier en voor boekhouden de heer A. Schoonenberg te Katwijk aan Zee. Beiden werden opgeleid door de Pont- school Steenschuur 3. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgende personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakrarbeiders: Baggerlieden 3, be hangers 29, betonvlechters 28, betonwer kers 65, fundeeringwerkers 2, Glazenma kers 2, glazenwasschers 11, granietwerkers 16, grondwerkers 110, heiers 12, metselaars 14,9 opperlieden 129, schilders 290, sloo- pers 7, -steenhouwers 2, straatmakers 7, hulp-straatmakers 16, stucadoors, witters 72, Timmedlieden 303, Uitvoerders 9, Voe gers 21. Ongesch. bouwvakarb. 11. Totaal 1294. Fabrieksarbeiders: Bleekers 20, lompen sorteerders 13 vellenblooters 1, steenfabr. arb. 122, zeepfabr.arb. 5, ongesch. fabr.arb. 59. Totaal 220. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 102, reizigers, colp. 39, winkelbedienden 36, eta leurs 3, incasseerders 16, musici 7, onder wijzers 6, overheidspersoneel 11 verple gers 3. Totaal 223. Hotel-, café-personel: Huispersoneel 9, kellners 54, koks 8. Totaal 71. Houtbewerkers: Beddenmakers 4, hout bewerkers 78, kistenmakers 6, kuipers 6, lijstenmarkers 3, mandenmakers 2, meubel stoffeerders 20, meubelmakers 34, politoer- ders 3, ongesch. fabr. arb. 3.4 Totaal 190. Kleermakers: Kleermakers 82, kappers 6, schoenmakers e.a. 18. Totaal 106, Land- en tuinarb.: Bloemisten 49, land arbeiders 35, tuinlieden 39, Warmoeziers 11, ongesch. landarb. 7. Totaal 141. Metaalbewerkers: Bankwerkers 101, blik- bewerkers 37, burgesmeden 38, electri- ciens 60, gasfitters 18, gasmetermakers 1( gere,edschapmakers 1, instrumentmakers 3, isoleerders 4, kernmarkers 1, kettingsme den 18, klinkers 7, koperslagers 5, lab. be dienden 3, lasschers 6, loodgieters 55, ma chinisten 15, metaalboorders 6, metaal- draaiers 2, metaalslijpers ,6 metaalzagers 1, monteurs 27, opticiens 1, pianostemmers 4, polijsters 2, ponsers 5, rijwielherstellers 19, rijtuigschilders 2, scheepstimmerl. 7, sto kers 28, tegenhouders 16, hulp-verw. mon teurs 19. voorslaanders 5, voorwarmers 5, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 11, wagenma kers 4, ijzerwerkers 53, zandspuiters 2, zandvormers 2, zilversmeden 2, ongesch. arbeiders 49. Totaal 652. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18, sig. sortterders 2, sig. strippers 2. Totaal 22. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 6, ingenieurs 3, technikers 4, teekenaars 14, werkmeesters 22, Totaal 49. Textielarbeiders: Hekelaars 5, katondruk- kers 23, kluwers e.a. 14, luikers 13, plaat snijders 22, schrobbelaars 2, spinners 64, spoelers 3, staaldraaddraaiers 6, sterkers 2, strijkers 15, wevers 125, wolbewerkers 46, ongesch. textielarb. 70. Totaal 410. Transportarbeiders: Erballeurs 5, chauf feurs 148, expd. knechten 21, koetsiers 11, loopknechten 42, schippers 89, magazijn knechten 64, spoor- en trampers 20, wa kers 7, transportarbeiders 79, losse arbei der 548. Totaal 1034. Typografen: Boekbinders 21, boekdruk kers 15, fotografen 5, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 25, steendrukkers 1. Totaal 71. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 90, ove- nisten 3, slagers 74, suikerwerkers 22, wijn- kooperskn. 14, zoutzieders 3, zuivelberei- ders 5, ongesch. fabr. arb. 47. Totaal 258. Vrouwen: Apothekersass. 2, kapsters 2, naaisters 10, sorteersters 1, maasters 1, winkelpuffrouwen 20, linnenjuffrouwen 1, buffetjuffrouwen 2, kantoorbedienden 46, verpleegsters 12, bedrijfsleidsters 1, teeke- naressen 1, onderwijzeressen 4, ass. en Hushoiudsters 12, dagmeisjes 56, dienstbo den 16, kinderjuffrouwen 4, werksters 98, fabr. arb. 69, A. V. O. 8. Totaal 366. Alg. totaal 5104 13 Jan. 1937 5092 10 Januari 1936 4889 Ben. 81 ged. werkloozen. Muziek CHR. ORATORIUMVER. „CON AMORE" Louis van Tulder. Het Bestuur van bovengenoemde ver eeniging verzoekt ons mede te deelen, dat het in de bedoeling ligt, bij de Jubi leum-uitvoering op 19 Januari a.s. in de pauze, den heer van Tulder met een korte toespraak te feliciteeren met zijn jubileum als concertzanger en hem als zoodanig op bescheiden wijze te huldigen. Voor vrien den en bewonderaars van den zanger en die zyn er toch zeker ook in Leiden bestaat gelegenheid, hem, na afloop van het concert, in de solistenkamer van de Stadsgehoorzaal persoonlijk gelukwenschen aan te bieden. De heer van Tuldér zal niet zingen op de Generale repetitie, die op Maandag 17 Januari werd bepaald. Hij wordt dan ver vangen door Joh. v. d. Ploeg uit Rotter dam. Ook mevr. v. Wickevoort Cromme- lin is op de generale repetitie niet aan wezig. In haar plaats zingt dan mevrouw Kingma Verheij. CONCERT LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Daar het, ondanks herhaalde pogingen niet gelukt is contact te krijgen met de Spaansche zangeres Conchita Badia en haar medewerker Alexandre Vilalta, zul len deze kunstenaars blijkbaar hun tournée, die ze zich voorstelden door Europa te ma ken wegens pasbezwaren moeten annulee- ren. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging heeft in deze moeilijkheid voorzien door ten spoedigste den beroemden zanger Rudolf Watzke te engageeren, die hier voor eenige jaren met zooveel succes op trad. Nadere bijzonderheden volgen per an nonce in dit blad. Bioscopen. Lido. De aarde is goed; zij voedt haar kinde- r.en, die leven en werken, geboren worden en sterven op het wijde land, gehecht aan hun geboortegrond. Dat is overal eender, of het de bodem van het Westen is of van het Oosten. Soms echter gieren de stormen over het land, mislukt de oogst tengevolge van droogte of vernielen zwermen vraat zuchtige sprinkhanen het rijpende koren. Dan vecht de mensch, hij strijdt en lijdt en menigeen bezwijkt. Slechts de sterken zegvieren. Het beeld van het harde leven, zich af spelend op het glooiende land van het oude China, gehuld in het gewaad en ln de sfeer van het vreemde Oosten, maar ons allen in diepste wezen zoo vertrouwd en bekend. De diepste roerselen van het hart zijn algemeen menschelijk al verschilt de wijze van uitdrukking. Zoo is de film „De goede aarde", welke deze week in Lido gaat, een document van het leven en den bestaansstrijd van een volk, welks aard en zeden ons vreemd zijn, maar waarin iedereen zichzelf tenslotte te rugvindt en er zijn eigen strijd, zijn eigen lief en leed, zijn eigen menschelijkheid in ontdekt. De geschiedenis van „De goede aarde" is in den grond zeer eenvoudig, het ge ijkte kenmerk van iedere waarlijk groot- sche schepping. Wang, de jonge Chinee- sche boer, gaat trouwen; hij is maar een arme boerenjongen en de egoistische va der klaagt al, dat er weer een „opvreter" bij komt. Het meisje is een slavin uit het Hooge Huis, door haar ouders indertijd verkocht tijdens een hongersnood. Met haar komt echter het geluk in huis; zij zwijgt en zwoegt en de welvaart neemt zijn intrek in het huis van Wang. Zij houdt vast aan haar landbezit, ook al sterven zij bijna van honger in een ven die periodiek terugkee- rende droogte-perioden en wijkt met het heele gezin uit naar het Zuiden. Revolutie raast over het land, China wordt een republiek. Ternauwernood ont snapt zij aan een executie. Zij hcudt stand en lijdt, als de fijk geworden Wang zich verdoet met een tweede vrouw en op het einde van haar leven hoort zij, wat van zoo menige vrouw gezegd wordt wanneer zij het niet meer hooren kan: „Zij was de beste vrouw, die ik ooit kon hebben". Het spel van Paul Muni als de boer Wang is van een primitieve voornaamheid, maar wordt glansrijk overtroffen door dat van Luise Rainer als de vrouw O-Lan, die een creatie gaf om niet licht te vergeten. De innigheid en ingetogenheid, wearmee zij deze vrouw uitbeeldde, die zichzelf overal vergat en in een voor ons Westerlin gen onbegrijpelijke onderdanigheid een roerende offervaardigheid en opofferings gezindheid toonde, maakt een diepen in druk. De film stijgt tot een grootsche hoogte, wanneer de sprinkhanenzwerm met beang stigend gezoem komt aanvliegen en milliar- den vretende beesten zich uitstorten over het wijde land. Dat is van een adembene mende spanning; men vecht en verweert zich als wanhopigen tegen het overal in dichte zwermen neerstrijkende ongedierte. Deze scène vormt wel het hoogtepunt van deze film, welke een doorloopende retks is van prachtige tafereelen en meesterlijk aangevoelde en uitgebeelde diep-mens-dielij- ke momenten. „De goede aarde" is een van de beste meesterwerken op filmgebied, welke wij sinds lang gezien hebben. In opzet, techniek en uitwerking, in spel en zuiverheid van sentiment een pracht- product van Metro-Goldewyn-Mayer. Het voor-programma houdt rekening met de lengte van de hoofdfilm. Casino. Een hoogst actueel journaal draait deze week aan het programma vooraf. O.a. wordt vertoond de nieuwjaarsreceptie ten paleize der buitenlandsche gezanten en de indienststelling van H. M.'s kruiser „Java", wat gevolgd wordt door een interesante teekenfilm „Amos en Andy" als leeuwen temmers". De eerste hoofdfilm „Uit het dagboek van een dokter" is een verhaal dat zich afspeelt cp het platteland. De nieuwe dokter Ely Watt behandeld zijn patiënten in tegenstel ling met den eerder gevestigden dokter dik wijls zonder betaling ervoor te ontvangen. Hij wordt hierdoor bemind door alle dor pelingen die in hem niet alleen een groot medicus maar tevens een vriend zien. En niets is minder waar dan dat. Zijn aange nomen dochter ligt ernstig ziek en is opge geven door de knapste specialisten. Met ter zijdestelling van alle medische hulpmidde len, weet hij door een gegronde menschen- kennis, het leven van de patiënt te redden. Het is een sterk gespeelde film en Lionel Barrymore vervult de rol van dr. Ely Watt Na de pauze volgt een luchtige, doch sterk romantische cowboy film „Oproer in San Antonio", een stad in het oude Texas, geteisterd door Indianen en veedieven. Het onderwerp voor deze rolprent is de strijd tegen de wantoestanden, welke strijd hoofd zakelijk wordt gevoerd door Richard Dix, die de held van het verhaal is en Martha Sleeped, die zich voor man uitgeeft. Door de persoonsverwisseling hebben interesan te liefdesaffaire's plaats, welke het publiek doen schaterlachen. Ook aan spanning ont breekt het niet, daar de Indianen of vee dieven steeds voor een warme vechtpartij zorgen. PRINS BERNHARD MAAKT EEN AUTO-TOCHT. Teleurgestelde fotografen! Hedenmorgen te kwart voor twaalf, toen /iet weer eenigszins was opgeklaard, en de zon zelfs begon door te breken, is Prins Bernhard wederom uitgereden voor het maken van een rijtoer. Naast den chauf feur nam .hij plaats in de nieuwe Ford, de fraaie, grijze Amerikaansche twoseater, waarvan de kap geheel geopend was. Zooais eiken ochtend bevonden zich ook thans weer verscheidene persfotografen voor het paleis, die ditmaal echter geen poging deden om te fotografeeren. In den itop van den ochtend was hun namelijk Coor rijksveldwachters aangezegd, dat foto grafeeren voor het paleis verboden was ei. dat niet zou worden toegestaan, dat zij rr.et camera's in de hand op den straatweg /oor het paleishek rondliepen. Natuurlijk veroorzaakte dit ontstemming onder de fotografen, die thans pogingen doen om een bevredigende regeling te verkrijgen tegen den tijd, dat er voor hen iets te foto- giafeeren zou zijn. Op het oogenblik is dat echter niet het geval, aangezien rondom het paleis Soestdijk nog steeds volkomen rust heerscht. ZILVEREN JUBILé Dr J. N. J. SMULDERS Donderdag j.l. hebben de eerw. Broe ders. de patiënten en het personeel van ders, de patiënten enhet pearsoneel van het zwakzinnigengesticht „Huize Assisië" te Udenhout met blijdschap het zilveren jubileum gevierd van dr. J. N. J. Smulders als geneesheer-directeur van het gesticht en tevens afscheid van den beminden arts genomen, nu hij op 1 Februari wegens het bereiken van den leeftijdsgrens zijn func tie neerlegt. In de kapel van het gesticht droeg de broeder van den jubilaris pastoor Willem Smulders uit Ooy en Persingen (G) een plechtige H. Mis van dankbaarheid op, daarbij geassisteerd door een neef van dr. Smulders, den weleerw. heer H. Smul ders, leeraar aan het Seminarie te Apel doorn als diaken en door den weleerw. heer J. Vinkenburg, conrector van „Huize Assisië" als subdiaken. Het koor der broe ders en patiënten zong de Missa Sexta van Haller. Óm 11 uur ving de receptie aan, waarop allereerst vader Mattheus uit naam van het aanwezige bestuur der Congregatie der Broeders Poenitenten van den H. Francis- cus gelukwenschen uitsprak en den schei denden geneesheer dank zegde voor het zegenrijk werk door hem voor „Huize Assi- LEIDEN. Geboren: Johannes Jacobus z. van A. Bronmeyer en H. M. v. <L Wijngaard Gerrit z. van A. Bronmeyer en H. M. v. d. Wijngaard Catharina Johanna d. van J. V. Zijp en M. E. Freeke Edith d. van A. F. Deutman en C. W. Terwogt Maria Helena d. van J. A. v. Eek en J". v. d. Linden Bernhard Johannes z. van H. J. Arkeveld en H. C. Hentrup Adriana d. van A. H. Duffels en M. C. Zierikzee Adriana Christina d. van J. Glas en S. J. Hensing Goverdina d. van J. v. Rijswijk en W. B. v. Dijk Marijke d. van J. J. H. Volbeda en M. Roeloffs. Ondertrouwd: W. Kappee jm. 52 j. en T. Hansma wede. 42 j. Overleden: L. J. Beuk m. 35 j. C. J. H. Strijk z. 2 j. J. Verstraaten d. 17 j. P. v. Veen m. 47 j. sië" in het tijdsbestek der 25 jaren verricht. Namens de rectoren sprak vervolgens de Zeereerw. Heer P. Smijers en voor onder wijzers en leerlingen van de aan het ge sticht verbonden school voor Buitenge woon Lager Onderwijs de heer G. Christ, tevens voor den Bond ter bevordering van het R.K. Buitengewoon Lager Onderwijs, waarvan de jubilaris een trouw lid is. Nog vele hartelijke gelukwenschen wer den tot dr. Smulders gericht vanwege het personeel en het bedrijf van het gesticht en door zijn vrienden, die ter receptie ver schenen, onder wie Pater Aemilianus O.M. Cap, gardiaan van het klooster „Biezen- mortel" te Udenhout, burgemeester A. M. de Kerk en dr. Lobach te Udenhout, hel bestuur van den Ned. R.K. Bond van Espe rantisten, waarvan de jubilaris mede-op richter is. Van dit bestuur waren aanwezig de voorzitter de heer H. Damen uit 's- Hertogenbosch, die den feesteling toesprak, de geestelijk adviseur pastoor H. Eras uit Vught en frater Wigbertus van Zon Mede waren aanwezig dr. Wubbe en dr. Jansen, geneesheeren der psychiatrische inrichting „Voorburg" te Vught, van wie de eerste sprak uit naam der Vereeniging van R.K. Gestichtsartsen. Om 6 uur besloot een tooneelvoorstelling door het personeel den schoonen feestdag, waarbij dr. Smulders dé gelegenheid kreeg zijn dank voor de groote belangsteling uit te spreken. BEROERING IN DE ONDERWERELD. Na de gevangenis-onthullingen te A'dam. De onthullingen omtrent de wantoestan den, welke in de Strafgevangenis aan den Amstelveenscheweg te Amsterdam beston den en welke geleid hebben tot de zoo ge-! ruchtmakende arrestatie van twee werk meesters, hebben, zooals wij in het kort reeds hebben gemeld, ook in de Amster- damsche onderwereld, in de kringen der „zware jongens", veel beroering gewekt. Het is begrijpelijk, dat zij, die regelmatig in deze gevangenis plegen verblijf te hou den, geenszins enthousiast zijn, nu het met het gemakkelijke en genoeglijke leventje in de strafgevagenis gedaan is. De „zware jongens" zijn dan ook zeer verbolgen over het verraad, dat door iemand uit hun mid den blijkbaar is gepleegd, toen aan de ju stitie mededeelingen zijn gedaan, die ge leid hebben tot de arrestatie der twee werk meesters. Van dit „verraad" wordt door de onderwereld verdacht een man, die op de Rozengracht woont, en die een goede be kende van de politie is. Deze man is deze week door enkele van zijn „collega's" be dreigd met wraakneming. De twee zware jongens, die hem kwamen bezoeken, heb ben hem beloofd „koud te zullen maken", zooals de technische term luidt. De bedreigde heeft hiervan aangifte ge daan bij de politie van het bureau Raam poort, die de twee heeren heeft gearres teerd. Eén hunner is eerst kort geleden uit de gevangenis, waar hij vier jaar heeft doorgebracht, in verband met een door hem gepleegden moord op een caféhouder in de Boomstraat, ontslagen. Hy en zyn kornuit zullen thans opnieuw ter beschikking van de justitie worden ge steld en naar het huis van bewaring wor den overgebracht. INVAL VAN DE JUSTITIE BIJ OUD-WETHOUDER TE SCHAGEN. Voor gevallen van vermoedelijke belasting-ontduiking. Gistermiddag heeft het parket uit Alk maar, bestaande uit de heeren mr. van der Feen de Lille, officier van justitie, mr. Krabbe, rechter van instructie, Ooms, griffier, geassisteerd door de rijksaccoun tants de heeren Steenken en P. J. van der Maat, een inval gedaan ten huize van den heer J. Sch. Pzn., accountant te Schagen. Bij de huiszoeking, welke werd uitge voerd door majoor Holema, en zijn staf van vijf rijksveldwachters, werd het huis van den kelder tot den zolder onderzocht. Een tiental groote kisten met bescheiden, waarbij de boekhouding van vele cliën ten, werd op een vrachtauto geladen en naar het gebouw van de registratie te Schagen vervoerd, waar een en ander door de rijksaccountants aan een nauw gezet onderzoek zal worden onderworpen. Naar wij vernemen, waren de rijksac countants reeds eenige dagen bezig aan het opsporen van vermoedelijke belasting ontduikingen. De vrees voor beinvloeding van getuigen heeft de justitie tot dezen krachtigen maatregel doen overgaan. Zooals bekend, heeft de heer Sch. reeds eenige weken geleden in voorarrest geze ten, verdacht van fraude bij het afwik kelen van nalatenschappen. MERKWAARDIGE BEZOEKER BIJ DEN BRITSCHEN AMBASSADEUR TE TOKIO. TOKIO, 15 Jan. (A. N. P.) Reuter meldt, dat de Britsche ambassadeur Craigie, be zoek heeft ontvangen van den Japanschen schryver Makoto Watanabo, die een dolk van een voet lengte te voorschijn haalde en zeide: „Dit is mijn persoonlijke bood schap aan Eden". De politie arresteerde den schrijver, die thans ondervraagd wordt. Het Japansche agentschap Domei meldt echter, dat de bezoeker den ambsasadeur een oud Japansch zwaard een waardevol erfstuk, aanbood als waardeering voor het streven van den ambassadeur naar verbe tering der Britsch-Japansche betrekkin gen in een moeilijken tijd. De 41-jarige bezoeker werd door den ambassadeur ont vangen, terwijl de militaire attaché als tolk optrad. Watanabo deelde Craigie me de, dat hij sedert zijn jeugd groote belang stelling voor Engeland had. Domei meldt echter ook, dat de schrijver naar 'een poli tiebureau werd gebracht voor een onder zoek. Dit, aldus het Japansche agentschap heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, dat Watanabo slechte voornemens had. Het Duitsche Nieuwsbureau tenslotte meldt, dat de schrijver die de nationale Japansche kleederdracht droeg, den am bassadeur een oud Japansch zwaard over handigde met een brief aan Eden, waarin uiting werd gegeven aan den wensch, dat de Britsche minister de anti-Japansche politiek onmiddellijk zou staken. GRIEKSCH SCHIP IN NOOD. NEW YORK, 15 Jan. (A. N. P.) Volgens hier opgevangen radio-berichten verkeert het Grieksche vrachtschip „Aspasia" in nood. Het schip bevond zich op 1600 k.m. ten Oosten van Kaap Hatteras, toen door den storm de brug weggeslagen werd. De eerste officier en een matroos sloegen over boord. Het water drong in de machineka mer. Het Britsche schip „Tetela" ijlt dë „Aspasia" te hulp. LEIDEN, 15 Jan. Boter. Aanvoer 325 kg. Prijzen: prima fabrieksboter 1.49, en pri ma boerenboter 1.401.47% per kg. Handel matig. Turfmarkt van 10 tot en met 15 Jan. Lange turf geen aanvoer, prijzen 68 per 100 stuks. LEIDEN, 14 Jan. Groentenveiling. Per 100 kg.: wittekool 0.901.20, roode- kool 1.207.40, savoyekool 2.202.80, groenekool j 1.404.30, boerenkool 1.50 —3.00, rapen 0.60—1.10, prei 1.70—4.00 kroten 1.803.70, kroten, gekookt 56, uien 9.7014.70, peen 1.205.60, sprui ten 2—13, andijvie 715, sla f 910, Nero 9.50, witloof 216, per 100 stuks: salade 1.504.60, knolselderie 1.10 2.40, per 100 bos: selderie 0.301.60. 's HERTOGENBOSCH, 14 Jan. Boter. Aanvoer 13.875 kg. Prijzen: hoogste prijs 1.46, laagste prijs 1.40, middelprijs 1.43 per kg. KATWIJK a. d. RIJN, 14 Jan. Groenten- veiling. Gelekool 1.101.50, roodekool 4.205.60, groenekool 1.602.40, uien 11.9013.90, kroten 3.404.50, sprui ten 10.0011.20 per 1Ö0 kg., selderieknol- len 2.503.30 per 100, andijvie 2570 cent per kist TER AAR, 14 Jan. Centrale Veiling. Andijvie 1325 cent, sla f 1.501.80, sla- vellen 1116 cent, prei f 2.20, waschpeen 4.50, uien 9.spruitkool 7.40, sel derie 4090 cent. STOMPWIJK, 14 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 2268 stuks. Prijzen: henneneieren 4.004.20, kippeneieren 4.455.20, een deneieren 3.754.00 alles per 100 stuks. VINKE VEEN, 14 Jan. Groentenveiling. Witloof I 1315, idem II 712, idem III 57, waschpeen 45, andijvie 5 per 100 kg. UTRECHT, 15 Jan. Vee. Totaal aanvoer 2315 stuks vee, w. o. 580 runderen. Prijzen: stieren 3033 cent per pond, handel kalm, lagere prijzen, slachtkoeien 2e soort 3437 cent, 3e soort 3033 cent, handel stug, prijzen lager, vaarzen 150240 uér stuk melkkoeien f 170290, kalfkoeien 180 300, varekoeien 160220, handel matig, prijzen iets terugloopend; 120 magere kalveren 4595, handel voor het leven stug; 570 nuchtere kalveren 715, han del redelijk, prijzen hooger; 495 magere varkens 2956, schrammen 2129, 410 biggen 1420.50 handel matig, prijzeu gelijk. 140 magere schapen 1628. Kleinhandel: boter 250 kg. 1.65 per kg.; kaas 125 kg. 5070 cent, eieren 28.000 stuks 3.504.50 per 100 stuks. WISSELNÜTEERINGEN (AMSTERDAM* Londen 8.973/4 Berlijn 72.35 Parijs 5 93 Brussel 30.37 Zwitserland 41 48 Kopenhagen 40 10 Stockholm 46 30 Oslo 45.121/o New York 1.793/" Praag 6.31

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3