NIEUWS STADS Acadcmicnieuws SAUOY. AGENDA ZATERDAG 15 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? KOUDE WIND. De Bill seint: Verwachting: Stormachtige tot krachti ge Zuid-Westelijke tot Noold- Westelijke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot be trokken met nog regen, later opklarend, iets kouder. Hoogste barometerst.: 766.S te Boedapest. Laagste barometerst.: 720.3 te Aldergrove. (Ierland). Het centrum van de depressie, dat gis teren beoosten IJsland lag trok naar het Noord-Oosten af. De nieuwe secundaire welke gisteren uit het Zuid-We ten nader de, ontwikkelde zich tot een diepe kern, welke hedenmorgen over de Britsche Ei landen lag met als laags+en barometer stand 720.3 m.m. te Aldersgrove op Ier land. Deze kern wordt door sterke baro meterstijgingen gevolgd, doch ver in het Zuid-Westen op den Oceaan nadert reeds weer een nieuw daal gebied. Onder in vloed van de genoemde depressie over de Eritsche Eilanden, waait het krachtig tot stormachtig op Groot-Brittannië en Ier land, in onze omgeving, Frankrijk, West- Duitschland en langs de Zuid-West kust van Scandinavië. De lucht is in dit ge bied meest zwaar bewolkt of betrokken met plaatselijk regen en eenige opklaring aan de achterzijde. In het Noord-Oosten en Oosten van het waarnemingsgebied is de wind nog zwak tot matig met gedeelte lijk bewolkte lucht en weinig of geen neerslag. Met uitzondering van enkele plaatsen in Midden-Zweden is de tempe ratuur in vrijwel het geheele waarnemings gebied boven normaal. Ook in de vrije atmospheer zijn de temperaturen zeer hoog boven West-Europa. De groote Al penstations melden slechts 2 tot 7 graden vorst. Voor onze omgeving wordt nog stormachtige, later iets afnemen de Zuid-Wèstelijke tot Westelijke, tijdelijk wellicht nog Noord-West tijdelijk wellicht tot Noord-West ruimenre wind verwacht, met aan vankelijk nog regenbuien, later wat opklarend. Het zal vermoe delijk iets kouder worden. LUCHTTEMPERATUUR. 8.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Zaterdagnamiddag 4.46 uur tot Zondagmorgen 7.33 uur; van Zondagna middag 4.47 uur tot Maandagmorgen 7.32 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 16 Jan. voorm. 2.10 en nam. 2.35 uur; op Maan dag 17 Jan. voorm. 3 en nam. 3.25 uur. Maan op 17.10 uur Zondagmiddag. Maan onder 8.15 uur Maandagochtend. Maan op 18.33 uur Maandagavond. Maan onder 8.40 uur Dinsdgmorgen. LEIDEN: Bevordeerd tot doctor in de Godgeleerd heid, op proefschrift getiteld: „Gezondheid en heil" Een zedekundige studie, mejuf frouw J. W. Herfst, geboren te Leiden. HONGAARSCH OOGSTFEEST. Een avond in het land van de tokayer, paprika en hartstoch- w telijke melodieën. Bent u al eens in Hongarije geweest? Nu ik was er nog nooit geweest. Was, want gis terenavond is het er dan toch van gekomen. Ben even naar de Mare getogen en heb mij verplaatst in de sfeer van vurige menschen, die vurige wijn drinken en naar vurige melodieën luisteren. Aboe, zult gij zeggen, of anders denken, dat zal wel op Hongarije gelijken! Mis, meneertje, het is Hongarije. Het lijkt of iemand met een heel groote hand een stukje van het poestaland overgeplant heeft naar het St. Antoniusclubhuis. Verleden jaar was het daar Beieren, maar Hongarije is toch mooier. Maar het is dan ook in elkaar gezet door iemand die Hongarije beter kent dan de doorsnee Leidenaar Leiden kent. En daar om is het Hongarije. Vooral de „csarda" doet geheel aan Hongarije denken. Tokaycr- wijn (echte) geschonken door lieftallige dames in Hongaarsche kleederdracht (echt) onder begeleiding van eenige muziekma- kende heeren doen u ver weg wanen van uw diverse warme haarden. En na deze langademige inleiding zult gij, geachte lezeres en lezer, vragen: maar waarom dient dat Hongaarsche feest daar dan? Och, het antwoord is heel eenvoudig: het is gearrangeerd ten bate van het jeugd werk der Hartebrugparochie, de K.J.C. En het is een oogstfeest genoemd, om dat er van verwacht wordt een groote oogst. Maar dan een oogst in klinkende munt. Maar als gij er naar toe gaat en allen gaan natuurlijk dan krijgt u waar voor- uw geld, want de prijzen, die er te win nen zijn, zijn de moeite waard. Wat zegt u van een prachtig Hongaarsch beeldje, een stukje werk, dat er zijn mag en een blijvende herinnering is? Alles op te noe men zou veel te ver voeren, het zij genoeg te zeggen, dat er tientallen van de nieuw ste attracties zijn. Voor dat het „spul" begon te werken, sprak de pastoor der Hart^brug-paroch ie een hartelijk woordje ter opening. Het was spr. een groot genoegen om deze fancyfair te openen. Allereerst werden woorden van dank ge sproken tot hen, die het initiatief voor dit grootsche feest genomen hadden. Verder aan de ontwerpers en aan hen, die op eenigerlei wijze het hunne er toe hebben bijgedragen om alles zoo keurig voor elkaar te brengen. Het mooiste is echter, dat al'es voor de volle honderd procent eigen werk is. Het is geworden van de jeugd voor de jeugd. Het ergste, wat de jeugd echter zou kunnen treffen is de teleurstelling. Maar dat mag niet en dat kan niet. Hun durf en bekwaamheid moeten beloond wor den. Laat daarom de Hongaarsche wijn stroo men, onder de muziek van de diverse zi geuner-orkesten. Als allen meewerken, dan moet dit feest slagen. Maakt allen reclame onder uw vrienden en kennissen, dan zal het slagen. Spr. besloot met de woorden „Viert dit Hongaarsche feest met Hongaarsche vlot heid en vroolijkheid". Laat deze dagen het geld rollen, zoodat de K.J.C. een flink ba tig saldo zal krijgen. Laat het worden een flinke oogst van dit „Hongaarsche Oogst feest". En met deze laatste woorden brak het lawaai natuurlijk Hongaarsche lawaai ten volle los. Tal van aanwezigen bevolk ten de „csarda" en onder de melodieuze klanken van een „Hongaarsche kapel" lie ten zij zich hun tokayertje best smaken. En al ontbreekt u het geld of de gelegenheid om naar Hongarije te gaan, de gelegenheid om een echt glas geïmporteerde Tokayer te drinken mag u niet laten voorbijgaan. Mag dit feest dan worden, hetgeen de organisatoren ervan verwachten en zooals pastoor Smitz 'in zijn openingswoord zei- de: „Een oogstfeest, waarvan de oogst groot zal zijn". De vrouw van generaal Woe is overleden, lees ik daar. Nou, dan ziet het er voor den vrede al heel v at beter uit. (Lachende Welt) MARLA-CONGREGATIE Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef Zondag 6 Februari zal de tooneelsectie van de Maria-Congregatie Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef, een heropvoering van het stuk „Ruzie om honderd gulden" geven. Velen moesten wij bij den vorigen keer teleurstellen, wegens uitverkochte zaal. Voorziet u daarom tijdig van kaarten, welke vanaf a.s. Woensdag verkrijgbaar zijn bij de bekendgemaakte adressen. De opbrengst van deze opvoering komt weder ten goede aan de missie van Father Buis. DE JEUGD VIERT FEEST. Ja, de jeugd viert feest. Een feest, dat alle feesten tot nog toe gegeven verre zal overtreffen. En daarom verzoeken wij alle vereenigingen en organisaties 13 Februari a.s. vrij te houden, opdat allen in de ge legenheid gesteld kunnen worden, dezen vroolijke en alles overtreffenden knal vastenavond mede te vieren. Verdere me- dedeelingen zullen in den loop van de komende weken volgen. De Feestcommissie. Gemeenteraad Aan de agenda van den gemeenteraad van a.s. Maandag zijn nog de volgende punten toegevoegd: a. Benoeming van vier stadsgeneeshee- ren. b. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een commissaris der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij. c. Voorstel tot het verpachten van de beweiding van het Schuttersveld, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie L Nis 330 (ged.) en 338 (ged.), aan de N.V. Exploi tatie Crediet- en Administratie-Maatschap pij „Uitgebreid Bezit", te Leiden. d. Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 22 November 1937 inza ke het aangaan van kasgeldleeningen gedu rende het le kwartaal 1938. DE UITKEERING-IN-EENS AAN DE BIJZONDERE SCHOLEN. Een R. K. Schoolbestuur trekt zijn verzoek in. Na hetgeen B. en W. schreven in hun voorstel van 7 Januari 1938, deelen zij nader mede, dat het bestuur van de R. K. Meisjesschol aan het Levendaal 5456, blijkens zijn schrij ven van 12 Januari j.l., besloten heeft zijn aanvankelijk gedaan verzoek, om, ter vervanging van de jaarlijkschc gebruiksvergoeding, een uitkeering te ontvangen van een som ineens, in te trekken. Dientengevolge moet het j aarlij ksch voordeel, dat door de gemeente bij een 3 y3 pet. annuiteitenleening van 30 jaar was becijferd op pl.m. 3.550.worden gesteld op pl.m. 2.950.en dient de conclusie van het bovenaangehaald voor stel van B. en W. als volgt te worden ge lezen: a. de verzoeken van de besturen der na te noemen scholen, om, overeenkomstig artikel 205ter, eerste lid, der Lager On derwijswet 1920, ten behoeve van de scholen aan het Rapenburg 48, de Haar lemmerstraat 240, de Haarlemmerstraat 3234, het Noordeinde 38. de Pasteurstr. 2b en de Hooglandsche Kerkgracht 20a, een uitkeering te ontvangen van een som ineens, zulks ter vervanging van de jaar- lijksche gebruiksvergoeding, in te willigen; b. door vaststelling van een begroot- tingsstaat, een bedrag van 363.200.op den kapitaaldienst der begrooting 1938 te brengen, ten behoeve van het onder a om schreven doel. STADSGENEESHEEREN. De heeren P. J. M. Niemer, A. J. B. Poortman en S. A. de Graaff hebben ver zocht om bestendiging in de betrekking van stadsgeneesheer. Aangezien een verandering van de aan de stadsgeneesheeren opgeuragen werk zaamheden in onderzoek is, verdient het aanbeveling, aldus B. en W., zulks in af wijking van de desbetreffende verorde ning, de herbenoeming, thans voorloopig slechts voor één jaar, geacht te zijn inge gaan op 1 Januari j.l., te doen geschieden. Ter vervulling van de vacature van stadsgeneesheer, ontstaan tengevolge van het aan den heer H. P. Veldhuyzen als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden B. en W. na raadpleging van genoemde Commissie, de navolgende aanbeveling aan: le. J. H. F. Lahr, 2e. dr. E. J. J. G. Renaud, 3e. mej. G. J. Verbrugge. De benoeming in deze vacature zal kun nen ingaan op 1 Februari a.s. en, in ver band met het vorenbedoelde onderzoek, eveneens voorloopig slechts moeten plaats hebben tot 1 Januari 1939. Kasgeld-leeningen. In de Raadsvergadering van 22 Novem ber 1937 werd besloten om. zoo noodig, gedurende het le kwartaal 1938, kasgeld leeningen aan te gaan tot een maximaal bedrag vein 1.000.000. Van deze machtiging werd voor een be drag van 600.000.gebruik gemaakt. Bij de bepaling van het maximum be drag van f 1.000.000.werd echter geen rekening gehouden met de uitkeering ad 363.200.aan de besturen van de bij zondere lagere scholen. In verband hiermede geven B. en W. den Raad in overweging om met wijziging van het raadsbesluit van 22 November 1937, te besluiten, gedurende het le kwar taal 1938, zoo noodig, kasgeldleeningen aan te gaan tot zoodanig bedrag, dat op geen enkel tijdstip in dat kwartaal de kas- schuld, met inbegrip van het in rekening courant bij de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten op te nemen bedrag, de som van 1.500.000.te boven gaat. Commissie Leidsche Duinwater maatschappij. Op 20 Februari 1938 is de heer M. H. de Reede aan de beurt van aftreding als Commissaris van de N.V. Leidsche Duin water Maatschappij, zoodat de vergadering van aandeelhouders in deze vacature zal hebben te voorzien. Ingevolge de statuten der N.V. zijn aftredenden herkiesbaar, terwijl de benoeming voor den tijd van 3 jaren plaats heeft. De aanwijzing van een candidaat voor deze commissarisplaats geschiedt, overeen komstig de bij uw besluit van 29 Mei 1933 nader vastgestelde Regeling inzake de uit oefening van de rechten der gemeente als aandeelhoudster, door den Gemeenteraad. B. en W. geven den gemeenteraad der halve in overweging over te gaan tot aan wijzing van een candidaat, op wien de stemmen in de aandeelhoudersvergadering Van onze Adverteerders ïm MAISON EÜGèNE Mevr. Mary WestenGemke heeft haar bekende kapsalon „Eugène" verplaatst van Breestraat 75 naar Maarsmanssteeg 25. De nog niet zoo heel lang geleden geheel nieuw opgerichte dameskapsalon is weder om van nieuwere en moderner machines voorzien, zoodat we kunen zeggen dat de zaak thans op geheel modernen leest ge schoeid is. zullen worden uitgebracht voor de be noeming van een commissaris der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij. Verpachting beweiding. Bij raadsbesluit van 23 December 1935 werd o.m. verpacht de beweiding van het Schuttersveld aan wijlen den heer F. A. M. Dieben, voor de jaren 1936, 1937 en 1938 tegen een huursom van 250.per jaar. De N.V. Exploitatie Crediet- en Admi nistratie-Maatschappij „Uitgebreid Bezit", alhier, die het bedrijf voortzet, heeft ver zocht de huur voor het jaar 1938 te mo gen overnemen op dezelfde basis, als waarop de beweiding thans verpacht is. B. en W. stellen voor, dit goed te keu- DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Sluiting gemeentelijke onderwijs instellingen. In verband met de verwachte geboorte van een Koninklijken Prins of Koninklijke Prinses hebben B. en W. met betrekking tot de gemeentelijke inrichtingen van on derwijs, het navolgende besloten. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij den vorigen dag plaats gehad, dan wordt dien schooldag vacantie gegeven. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij denzelfden dag plaats gehad, dan wordt dien dag en den volgenden schooldag va cantie gegeven. Wordt de geboorte op een schooldag tij dens den schooltijd bekend, dan wordt voor het verdere van dien dag en oök den daar na volgenden schooldag vacantie gegeven. Huisartsen en apothekersdienst. Op den Nationalen Feestdag zullen de Leidsche huisartsen geen spreekuur houden, en zijn de apotheken, aangesloten bij de Ne- derlandsohe Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, dien dag na 12 uur geslo ten, met uitzondering van Apotheek du Croix, D. C. Kok, Apotheker, Rapenburg 9 telef. 807, alsmede de Zuider Apotheek, E. B. de Metz, Apotheker, Kamerlingh Onnes- laan 28, telef. 3553, welke voor spoed- eischende hulp geopend zijn. Zooals door ons reeds is bericht, zullen direct na het bekend worden der blijde ge beurtenis, door de zorgen van de Vereeni- glng Koninginnedag, 101 of 51 saluutschoten worden afgevuurd. Gezien het groot aantal vragen wat in verband hiermede het Bestuur van Konin ginnedag bereikt, verzoekt het ons het vol gende alsnog mede te deelen: Dat het plan door zoovele op prijs wordt gesteld, stemt tot voldoening, wat de vraag betreft hoe zulks geschieden zal, zij nog maals er op gewezen dat het niet door het Garnizoen geschiedt of daarvoor van Rijks wege kanonnen en amunitie wordt ver strekt, het gehèel is voor rekening van Ko ninginnedag. PATER Dr BEAUFORT EN DE JONGEREN Vrijdag 21 Jan. a-s. zal pater Dr Beaufort voor de Jongeren-afdeeling komen spreken ever: „Quadragesimo Anno". Deze vergade ring zal gehouden worden in Café Restau rant „De Doelen" 2e Binnevestgracht 15. .(Tegenover de zij-ingang van Amicitia, Steenstraat). Aanvang kwart over acht. Ook niet-leden hebben vrije toegang. Het Bestuur. PATER KLARENBEEK O.F.M. De weleerw. pater Klarenbeek O.F.M., cue deze week benoemd is tot Kapelaan aan de Hartebrug-kerk, zal zijn nieuwe functie niet kunnen aanvaarden, daar hij voor e<-nigen tijd ter verpleging moest worden opgenomen in een herstellingsoord. DE DERDE ORDE. Wij herinneren er aan, dat de bijeenkomst van de Derde Orde, morgenavond in de Hartebrug-kerk, aanvangt te zes uur. LEGAAT VOOR DE ARMEN. Uit gehechtheid aan zijn geboorteplaats heeft wijlen de heer F. C. Goldsmith te New York, die een zoon was van den be kenden vroegeren hoogleeraar van de Leidsche Universiteit, prof. mr. J. E. Goudsmit, de aardige gedachte gehad om aan den burgemeester een legaat te ver maken met de bepaling, dat de opbrengst daarvan moet worden besteed voor lief dadige doeleinden. Krachtens bepaling door den legataris wordt aan den burgemeester overgelaten aan de opbrengst een bestemming te ge ven ten bate van de armen van de stad Leiden, zonder onderscheid van ras of geloof. De directie van het SAVOY-RES- TAURANT deelt mede, dat zij voor MORGEN, ZONDAG, GEEN TAFELS MEER KAN RESERVEEREN LEIDEN. Vrijdag, 811 uur, Zaterdag, 2.306 uur, 8—11 uur, Zondag, 2.306 uur, 811 uur, Maandag, 811 uur: „Hongaarsch Oogst- geest" in het St. Antonius Clubhuis, Mare 34, tegenover Marekerk. Vele attracties. „Hongaarsche kapel". Ten bate van de Ka tholieke Jeugdbeweging. Zondag, Propaganda-feestvergadering R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Den Burcht, 8 uur. Dinsdag. Cursusavond Van Doorn, St. An- tonius-clubhuis, Mare, te half 9. Woensdag, Genootschap van den „Stillen Omgang", jaarvergadering en le zing door kap. van Alphen, St. An toniusclubhuis, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters: v. Leeuwen, v. Alphen, Flim, Hovens Gréve en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, TeL 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 15 tot en met Vrijdag 21 Jan a.s. waargeno men door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest Tel. 274. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 37. Fa. Wed. P. van Rhijn, Molen „De Valk", Leiden, 2e Bin nenvestgracht 1, wind-korenmolen en graanhandel. Overl. Venn.: Mevr. E. M. Dekkervan Rhijn, Overschie, d.d. 9 Ja nuari 1938. 464. Naamlooze Vennootschap Conser- venfabriek „De Verwachting" v.h. E. J. SchoondergangSpeet, Leiden, Middel- jstegracht 49—53, Uiterstegracht 60. Vol macht verleend aan: mej. C. A. M. Schoon dergang, Leiden (B. P.). Een verrassing van de N.Z.H.! De N.Z.H. biedt een verrassing aan bij de blijde gebeurtenis in het Prinselijk ge zin. Aan al degenen, die op denzelfden datum als het Oranje-telgje jarig zijn, wordt een dag gratis reizen op het net der N.Z.H. aan geboden. De gelukkigen kunnen zelf vast stellen, wanneer zij van dit gratis-reisbil jet gebruik willen maken, doch het gratis- reisje zal moeten plaats hebben vóór 1 Maart. Geveilde perceelen. Ten overstaan van Notaris A. A. van Haaften alhier: Werkplaats met afz. bovenhuis Nieuw- steeg 19, in bod op 2350.kooper de heer I. Neuteboom q.q. alhier voor 2500.—. Huis en erf, Narmstraat 32 in bod 1140.kooper de heer J. J. G. de Cler q q. alhier voor f 1195. Heerenhuis met tuin en schuurtje te Oegstgeest de Kempenaerstraat 85 in bod 5700.kooper de heer W. A. M. Hey- deman q.q. alhier voor f 5700. Ten overstaan van Notaris C. J. F. Dolk alhier: Huis Oranjegracht 52 in bod f 350. kooper den heer H. Smittenaar q.q. alhier voor 358. Huis Haverstraat 53 in bod 70.koo per de heer L. Zirkzee alhier voor 86. Op verzoek van den burgemeester van Menaldumadeel is door de politie alhier wegens verduistering aangehouden zekere R. R., die tijdelijk in een hotel verblijf hield. Ned. Bond van Oud-leerlingen der tuinbouwwintercursussen. De Aid. Leiden van bovengenoemden bond hield haar eerste ledenvergadering van dit jaar in Hotel „Centraal". De voorzitter opende de vergadering en wenschte de leden al het goede toe voor 1938. Na lezing der notulen, welke werden goedgekeurd en beha ideling van enkele huishoudelijke zaken, volgde ballotage van nieuwe leden. Een lid van den bond, de heer Bos, werd overgeschreven van afd. Doorn naar Leiden; de voorzitter verwel komde hem met enkele woorden. Vervolgens kwam in behandeling de vraag, betreffende het vervroegen of ver laten van Kalanchoë; verschillende leden brachten hun inzichten naar voren, waarbij bleek, dat het mogelijk is, door verschillen de proeven die genomen zijn, de planten een z.g. korte dag behandeling te laten on dergaan en ze daardoor te dwingen tot vroeger knopvorming en bloei. Na de pauze hield een liefhebber van de afdeeling, de heer Brandt, een technisch praatje over scheepsbouw, waarbij de toe hoorders als leeken op dit gebied, eenigen indruk kregen, wat vooraf moet gaan aan den eigenlijken bouw, o.a. de teekeningen, even wichtsberekeningen, zwaartewichtbe- rekeningen enz. Vervolgens behandelde de inleider de eigenlijke constructie. De voorzitter dankte den heer Brandt, waarna enkele leden nog eenige vragen stelden, die afdoende werden beantwoord. Na verloting en rondvraag sloot de voor zitter deze vergadering met dank voor de opkomst. Ter beschikking van den Officier van Justitie is gesteld zekere C. v. R. die ter zake dronkenschap werd gearresteerd en daarbij verzet pleegde.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2