Was RECHTZAKEN OMGEVING RIJNSTREEK ADDEN SUCCES «De Leidsche Courant» ZATERDAG 15 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 De Internationale Bidweek 1825 Januari De Internationale Bidweek begint a s. Dinsdag. Het is nu de achttiende keer, dat katholiek Nederland opgeroepen wordt om aan deze gebedsactie deel te nemen. Tot nu toe is ieder jaar het getal van deelne mers gegroeid, voor zoover dit op te ma ken valt uit het groeiende aantal bestel lingen van Bidweekformulieren. In 1937 werden er over de 330.000 verzonden. Ook nu weer zijn alle parochies, kloos ters en afdeelingen van den R.K. Vrou wenbond opgeroepen. Mocht onze oproep niet overal zijn doorgedrongen, dan maken wij hier onzen oproep nog eens bekend door middel van de R.K. bladen. Subliem is "het doel, waarvoor de Bid week de menschen oproept: gedurende acht dagen te bidden voor de eenheid van geloof en godsdienst in Christus over de geheele wereld. Dit kan voor ons, Katho lieken, maar één beteekenis hebben: bid den, dat alle menschen hun heil zoeken in de Roomsch-Katholieke Kerk, die de eenig ware Kerk van Christus is. Voor dit verheven doel moeten alle goe de Katholieken meebidden. Laat men nu niet zeggen: „Dat gebeurt toch niet!" Dat is kleinmoedigheid en gebrek aan geloof en vertrouwen. Christus zelf heeft daar voor gebeden op den laatsten avond van Zijn leven: „Mogen allen één zijn in My!" Daarvoor heeft Hij zijn Kerk gesticht en daarvóór Zijn bloed gegeven. Natuurlijk, we weten, dat het geheele menschdom zich niet op stel en sprong zal wenden tot de Roomsch:Katholieke Kerk. Hier is de menschelijke wil in het spel. Wij kunnen aleen tot God bidden om gena den voor het menschdom. Maar we weten zeker, dat ons gebed verhoord wordt. Elk rechtgeaard gebed wordt verhoord en welk gebed is rechtvaardiger en christelijker, dan dat wat Christus zelf opzond tot Zijn hemelschen Vader? Christus' Hoogepries- terlijke gebed gaat in vervulling, ondanks de tegenwerking van menschelijke harts tochten. God wil gevraagd zijn! Ons gebed nu bespoedigt de verwezenlijking. Dus: heel Katholiek Nederland één in ge bed gedurende de dagen van 18 tot en met 25 Januari, opdat het menschdom één mo ge worde in Christus' eenig ware Kerk, die onze Moeder is. WILLEM KEA, S. J. Directeur van het Nationaal Bureau v. h. Apostolaat des Gebeds. VERJONGINGSKUUR VOOR KOEIEN Leverancier van diergeneesmiddelen staat terecht Hoe noemt u een koe die bittere, stin kende melk geeft? Gezond, edelachtbare. Wel, wel en als het arme dier goede melk levert is het zeker ziek. Ja, dat wil zeggen, het kan. Al heeft- ie een harde uier, daarom is-ie wel gezond. Maar dan was een onderdeel des koes toch ziek! Niemand nam het den president van de rechtbank kwalijk, dat hij na een verwar rend verhoor niet precies meer scheen te weten dat koe vrouwelijk is. De verdachte, j die terechtstond wegens het onbevoegd en zonder noodzaak uitoefenen van de vee artsenijkunde, had het ook alleen maar over „ie", waarmee hij alle huis-, land- en staldieren aanduidde. De 34-jarige leverancier van dierenge- neesmiddelen was in hooger beroep geko men van een vonnis van den kantonrech ter, waarbij hij was veroordeeld tot 75 boete of 25 dagen hechtenis. TeHillegom had hij verscheidene veehouders eelt weg gesneden van „volvoetige" koeien, hetgeen den president thans deed opmerken: „U bent dus eigenlijk zoo'n soort pedicure voor beesten". Deze handelingen waren vrij dubieus wat betreft de vraag of dit snijden slechts door een veearts mocht worden gedaan. Maar bovendien had ver dachte allerlei dranken en smeersels ver kocht, nadat hij de uiers van de koeien had betast. Verdachte vond dat niets bijzon ders, want de gebruiksaanwijzing stond op het étiket van de flesch. Medischen raad had hij dus niet gegeven. Op de vraag van den president, gaf hij een ontwijkend ant woord. Voor het uitsnijden van de hoeven vroeg hij twee gulden per koe. Volgens een getuige kwam er na de behandeling bloed uit; de wond was gedicht met een lap gedrenkt in teer. Dat ging dus even te ver, hè? merk te de president op, maar enfin, als je je na gels knipt kan zooiets ook gebeuren. Doe je het ook wel eens in het openbaar. Zoo vaak! Op de markt snijden we van alles bij, ook de horens om de bees ten een jongere kop te maken. Een algemeene verjongingskuur dus. Maar je bemoeide je ook met andere din gen, heb ik gehoord. Het genezen van mond- en klauwzeer bijvoorbeeld. Nou, ik heb er heel mooie resultaten mee gehad. Toch behoort mond- en klauwzeer- behandeling tot het terrein van den vee arts en dat is maar goed ook. De kwaal is al gevaarlijk genoeg. De getuigen waren eensgezind in hun lof voor de geneeskundige gaven van den „dokter" en vonden veeartsen te duur in deze slechte tijden. De officier van justitie vroeg niettemin bevestiging van het vonnis en waarschuw de verdachte voor herhaling. Uitspraak ever veertien dagen. „TeL" HAARLEMSCHE RECHTBANK. Een aanrijding. Voor de rechtband te Haarlem stond terecht kapelaan J. H. M. v. I. uit Lis- Str. De kapelaan was op den Rijksstraat weg nabij de Engel, toen hij aldaar met z'n motorfiets reed, in aanrijding geko men met een driewielige motorbakfiets, welke bestuurd werd door R. W. de B. uit Katwijk a. Zee. De oorzaak.van de aanrijding was hierin gelegen, dat de ka pelaan, die last had van de wind, zyn hoed dieper op zijn hoofd wilde zetten, daardoor zijn stuur kwijt raakte en tegen de hem links passeerende motorbakfiets- rijder aanreed. Beiden waren op den grond terecht gekomen en liepen ver wondingen op. Het motorrijwiel van ka pelaan v. I. was door de aanrijding ern stig beschadigd. De officier van Justitie eischte tegen den kapelaan een geldboete van 100. er op wijzend, dat de kapelaan reeds uit eigen beweging zoowel de schade aan de motorbakfiets als de doktersrekening van de aangeredene R. W. de B. had betaald. Een botsing. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 19-jarigen chauffeur N. G. v. d. V. uitNoordwijk aan Zee, die in hoo- ger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot een geld- loete van 15.subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte zou op 1 September van het vorige jaar op den Rijksstraatweg tusschen Killegom en Heemstede op het linkerweg gedeelte hebben gereden met zijn vierwie lig motorrijtuig en tengevolge hiervan in botsing zijn gekomen met een ander vier wielig motorrijtuig, hetwelk bestuurd werd door den heer W. J. van D. en waardoor beschadiging ontstond. De Officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis. De Rechtbank uitspraak doende beves tigde het vonnis van den Kantonrechter. Diefstal. Vervolgens deed de Rechtbank uitspraak in de zaak tegen de caféhouder H. V. uit Rotterdam, die terecht heeft gestaan, ter zake dat hij in den avond van 2 October van het vorige jaar of daaromtrent teza men met een zekeren P. O. te H i 11 e g o m heeft weggenomen op een of meer tijd stippen een gezamelijk bedrag aan geld groot ongeveer 600. De Officier van Justitie had tegen ver dachte geëischt een gev. straf voor den tijd van 11/2 jaar. De Rechtbank, uitspraak doende, ver oordeelde verdachte tot 1 jaar en 3 maan den gev. straf met aftrek van voorarrest. De heler P. O. uit Rotterdam, tegen wien eveneens 11/2 jaar gev. straf was geëischt, werd veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden gev. straf, met aftrek van voorarrest. GEEN MEDEWERKING VERLEEND BIJ LUCHTBESCHERMINGSOEFENING. Een maand gevangenisstraf geëischt. Dr. G. J. V„ leeraar, vroeger aan het gymnasium te Assen, thans wonende te den Haag, moest zich gisteren voor de As ser rechtbank verantwoorden, omdat hij niet voldaan zou hebben aan de door den burgemeester van Assen voorgeschreven maatregelen tijdens de verduisteringsproef, als onderdeel van de luchtbeschermings- oefening, die op 26 October in Drente werd gehouden. Hij zou n.l. niet de lichten in zijn kamer hebben gedoofd, terwijl deze naar drie zij den duidelijk licht uitstraalden door de ra men. By de behandeling bleek, dat wachtmees ter T. Kuik den verdachte had gewaar schuwd en dat hij ook na deze waar schuwing niet zyn licht had gedoofd, om dat hij wilde lezen. Bij de tweede waarschuwing had de wachtmeester proces-verbaal opgemaakt en zelf de lichten gedoofd. Deze getuige merkte op, dat verd. daar bij een onaangename houding had aange nomen. Verd. verklaarde, dat de gordijnen, die volgens hem geen licht doorlieten, had ge sloten en dat hij daarmede meende vol doende aan zijn verplichtingen te hebben voldaan. Hij was volkomen te goeder trouw geweest. De wachtmeester zou hem niet eens voldoende tijd hebben gegeven om de lichten uit te doen. De officier van justitie was van meening, dat de opzet van verd. wel degelijk was be wezen. Immers toen de wachtmeester hem er op attent had gemaakt, dat er licht uit straalde, had hij direct de lichten uit moe ten doen. Spr. wees op de groote ernst van dit feit. Medewerking mag men z.i. by een derge lijke oefening verwachten en zeer zeker van een leeraar aan het gymnasium, die bovendien nog reserve-officier is. Daardoor was het feit des te ernstiger, aangezien zoo iemand toch zeker een voorbeeld behoort te geven. Hij eischte dan ook een maand gevange nisstraf. Uitspraak over veertien dagen. 'n Prachtwagen heb ik gegapt. Stroomlijn, radio, zestien cylin ders en nog 11 openstaande maandbetalingen. (11 Florence) LEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. Gisteravond kwam de voltallige raad der gemeente Leidschendam onder voorzitter schap van Burgemeester Keijzer in verga dering bijeen. In opdracht van den Minister van Staat, enz. brengt de voorzitter "ter kennis van de Gemeente, dat bij K.B. van 31 December 1937 is benoemd tot Burgemeester der Ge meente Leidschendam W. J. M. H. J. Keij zer. Hij brengt dank aan 'hunne Excellen ties aan aan H.M. de Koningin en hoopt het in hem gestelde vertrouwen niét te bescha men en zegt zijn beste krachten te zullen geven en alles te zullen doen om een goed burgervader voor de nieuwe gemeente te zyn en vraagt aller medewerking. De nieuwe Raad niet voor Juni bijeen. Als raad der voormalige gemeente Stompwijk zult U moeten optreden, aldus spr., als leden voor de nieuwe gemeente en waar de le vergadering van den nieuwen Raad zeer waarschijn lijk pas half Juni zal plaats hebben, zal nog veel van uw werkkracht ge vraagd worden; de voorzitter hoopt en is overtuigd, dat allen hun volle kracht zullen geven voor de nieuwe gemeente. De heer Vink wenscht den voorzitter namens den Raad geluk met de benoeming en hij hoopt, dat God hem de kracht moge geven om met denzelfden ijver en bereid willigheid als voorheen voor de twee ge meenten te werken voor de belangen der ireuwe gemeente. Bij de aanbieding van de Gemeentebe- grooting dienstjaar 1938 merkt de heer Vink o.m. op, dat hij had gedacht, dat de behan deling der begrooting had kunnen uitge steld worden tot den nieuwen Raad was tenoemd. Hij zet zijn standpunt duidelijk uiteen en wil alleen hiermede tot uitdruk king brengen, dat hij elke pijnlijke indTuk ten opzichte van het oude Veur wil weg nemen en dat iedereen overtuigd kan zijn, dat de belangen van iedere ingezetene, dus ook van oud-Veur op gelijke wijze en met volle toewijding door dezen Raad zullen behartigd worden. Na de aanbieding van de Gemeentebe- giooting 1938 worden op voorstel van den heer Smits de heeren Vink, Willemse, Waaijer, de Langen en mevr. Visser-v. d. Linden benoemd als Commissie van Onder zoek. Het Voorstel tot het aangaan van een kas- gledleening wordt z,h.s. aangenomen. Het voor stel om toepassing te vragen van het bepaalde in artikel 55 der L.O. Wet 1920 vraagt een zeer langdurige bespreking, waarbij de heer Vink, na zijn standpunt uit een gezet te hebben, verklaart met het voor stel accoord te gaan, terwijl de heer Wil lemse om zakelijke en principieele redenen het voorstel niet kan aannemen, waarbij zich ook de heeren Smits en de Langen aansluiten. De voorzitter zegt, dat de heer Willemse er een principieele kwestie van maakt en dat is hard voor het Gemeentebestuur. De wet is intusschen gewijzigd en er is een heel nieuwe regeling gekomen Aan de hand van cijfers van andere gemeenten, enz. verde digt de voorzitter het voorstel van B. en W. en zegt alle lof te hebben voor de school besturen der Bijzondere scholen, die alle medewerking verleenen: hij tart iedereen te bewijzen, dat B. en W. het bijzonder onderwijs niet zouden dienen. De heer Vink zegt, dat van wantrouwen ir de bijz. Schoolbesturen geen sprake is en de financieele gelijkstelling niet in het gedrang komt. Hij acht het onverantwoord om 17.50 uit te keeren. Als het aankomt op het verdedigen of het opkomen voor het Bijz. onderwijs, zal hij hieraan steeds zijn volle medewerking geven. De heer Willemse blijf bij zijn meening en wil de financieele gelijkstelling van openbaar en bijz. onderwijs niet prijsgeven en wil niet, dat een gedeelte van den Raad heeft uit te maken, wat de Schoolbesturen zullen krijgen, wat nu niet mogelijk is. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 65 stemmen. Het voorstel tot wijziging van het raads besluit tot overname van gronden aan den Veurschestraatweg en Pr. Juliana weg wordt zh.s. aangenomen. De benoeming van ambtenaren van den burgerlijken stand geschiedt mét alge meene stemmen. Bij het voorstel tot het in gebruik geven van een lokaliteit aan de afdeeling van het Ned. Roode Kruis, welk voorstel, wat be treft de voorwaarden, niet de volle instem ming heeft van de heeren Vink en Willem se, wordt dan in beginsel besloten tot het beschikbaar stellen van een lokaal van de O. L. School achter het Raadhuis en hier voor een nadere vaste vergoeding vast te stellen. Goedgekeurd wordt de uitgave bij de a.s. biyde gebeurtenis voor de tractatie der schoolkinderen ad 0.25 per kind, terwijl eveneens wordt goedgekeurd het beschik bare bedrag voor een aan te brengen ver siering aan de armen te geven, zoodat geen versiering zal worden aangebracht. K. J. M. V. Maandag 17 Januari te 8.30 uur spreekt de heer Wim Blonk, lid van onze K.J.M.V., over „Duitsche Koloniën". Donderdag 20 Januari voor de jonge L.T. te 7.45 uur „Gezinsplichten", inleider de Eerw. moderator kap. Th. van Niekerk. St. Josephs-Gezellen. Zondag 16 Ja nuari te half 12 uur en na het Lof byeen- komst. Te 8 uur opvoering van „Vlammen de vleugels" ten bate van de Missie. 17 Januari te 7.30 uur tooneel- Hier ziet men hoe het er uitziet op het Hongaarsche oogstfeest, dat in het Sint Antoniusclubhuis aan de Mare te Leiden gegeven wordt. club „Adolf Kolping". Dinsdag 18 Januari te 7.30 uur Maria-Congregatie, daarna bij eenkomst. Donderdag 20 Januari te 7.30 uur biljartclub A.D.O. Vrijdag 21 Januari, eigen werkavond, en Zaterdag 21 Januari na het Lof bijeenkomst. LIJK GEVONDEN NABIJ LEIMUIDEN. DRIJVENDE IN DE WESTPLAS. In de Westpias nabij Leimuiden is een lijk drijvende gevonden van een als heer gekleed persoon, ongeveer 35 a 40 jaar oud. Het horloge, dat hij bij zich droeg, was op ongeveer half 8 stil blijven staan. Eenige papieren bevonden zich in zijn zak, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat de overledene uit Rot terdam afkomstig is. Op hem werd tevens een teekening gevonden, waarop de Westpias en om geving was geschetst. De eerste mededeeling werd gedaan aan den burgemeester van Leimuiden, die zijn collega te Aalsmeer van de ont dekking op de hoogte bracht. het lijk is overgebracht naar het lijkenhuisje te Aalsmeer. Loop der bevolking 1938. De bevolking der gemeente bedroeg op 1 Januari 1937: 7887 personen. Geboren werden 100 mannen en 87 vrou wen, totaal 187, terwijl zich vestigden 315 personen, totaal toegenomen met 502 per sonen. In 1937 overleden 35 mannen en 25 vrou wen, totaal 60, terwijl vertrokken 406 per sonen, totale vermindering 466 personen. De bevolking nam toe met 9 mannen en 27 vrouwen, totaal 36 en bestond op 1 Ja nuari 1938 uit 7923 personen. Er werden 46 huwelijken gesloten. Land- en Tuinbouw arb. bond „St. Deus Dedit". In de gehouden jaarvergadering is het bestuur van deze vereeniging op de volgende wijze veranderd: Aftredend waren de heeren A. Verbeij, H. de Lange en J. v. d. Berg, terwijl de heer G. Binken had bedankt. Tot voorzit ter werd gekozen de heer H. de Lange, penningm. de heer A. Verbeij, en de hee ren K. Koemans en G. Verbeij als nieuw bestuurslid; de anderen werden herkozen. Voorts zij nog vermeld, dat 2.50 ge schonken zal worden aan „Hrewonnen Le venskracht" welk bedrag in geval van nood zal worden verdubbeld. Tevens een bijdrage van 2.50 voor het Parochieblad. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. Voor den penningm. werd een gratificatie vastgesteld van 40. Op 24 Maart wordt tevens het 25-jarig be staan gevierd. Volksbond. Vrijdagavond vond in het R.K. Vereenigingsgebouw de eerste ontwik kelingsavond plaats van den Volksbond. Na opening door den voorz., den heer P. v. d. Staak, ving de spreker, de zeereerw. heer dr. Olierook, zijn lezing aan over „Be schaving en cultuur". Als we om ons heenzien in de maat schappij en in de geheele wereld, aldus spr., nemen we een grenzelooze verwarring waar op allerlei gebied. Economisch zoowel als politiek, nationaal en internationaal, alles hangt vol spanning en de vrees is niet on gegrond, dat ieder oogemblik een oorlog la te wachten. Spr. schetste uitvoerig de crisis, die ook Nederland economisch en geestelijk door maakt. Diep ging spr. in op het begrip cultuur, en op het onderscheid tusschen echte en valsche cultuur. Spr. behandelde de dwalin gen van liberalisme en marxisme en de reactie op beiden, doch eveneens een dwa ling, de totalitaire staat. Spr. wees op de Hegeliaansche inslag van de „totale staat"-wet. Het heeft wel zijn goede zijden, doch het kweekt menschen als marionet ten. De totalisatie van den staat brengt de cultuur geen stap verder, integendeel. Liberalisme, Nationalisme en Marxisme, geen van 3 brengt ons de ware cultuur. Er is gelukkig één stelsel, dat het wel geeft: het Christendom. Het Christendom, voorge licht door de onfeilbare waarheid zelf, zegt wat we moeten doen om ware cultuur en beschaving aan te kweeken. met ons offensief. Nog steeds is hetparoolt In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad Dit dagblad is voor Leiden en Omgeving Voor hen die ons een nieuwe Abonné (voor minstens 3 maanden) aanbrengen stellen wij 'n premie ter beschikking een Heeren Zak- of Armbandhorloge óf een Damesarmbandhorloge óf een Vulpenhouder met gouden pen Onze tijd gebiedtweest paraat en Katholiek in woord en daad Het is het Katholieke Dagblad, dat U daarin ter zijde staat.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16