WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 15 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT UERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN DIESELTREIN BIJ CULEMBORG ONTSPOORD Een der hoofdsporen ver sperd, waardoor het trein verkeer stagnatie ondervond GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Nabij het station Culemborg is gister avond de Dieseltrein no. 633, welke om 19.11 uit Utrecht naar Eindhoven vertrekt, ontspoord. Aangezien beide hoofdsporen werden versperd, veroorzaakte de ontsporing be langrijke stagnatie in het treinverkeer. Door de treinen over een goederenspoor voorbij de plaats van het déraillement te leiden, gelukte het tenslotte het trein verkeer wederom doorgang te doen vin den. Ongelukken van persoonlijken aard zijn niet voorgekomen. Wissel ontijdig overgehaald. Nader kan worden gemeld, dat niet bei de hoofdsporen, doch slechts een spoor ver sperd is, zoodat de treinenloop over het vrije spoor kan worden geleid. De ontsporing geschiedde bij het inrijden van het station, waar de trein moe^stop- pen, zoodat de snelheid slechts tien tot vijf tien kilometer bedroeg. De oorzaak van het déraillement is het ontijdig omhalen van een wissel, welke met de hand wordt bediend. De trein bestond uit een dubbel Diesel- stel. Het voorste stel passeerde den wissel op normale wijze, doch door de verande ring van den wisselstand is het achterste stel uit de rails geloopen, waarbij het licht beschadigd is. De trein stond vrijwel dadelijk na de ontsporing, welke een grooten schok ver oorzaakte, stil. De reizigers van het achter ste treinstel begaven zich over den spoor weg naar de voorste rijtuigen, welke losge koppeld werden, waarna de reis nagenoeg zonder vertraging kon worden voortgezet. De volgende treinen uit de richting Utrecht konden niet binnenkomen en moesten te Houten over het andere spoor worden geleid. In den loop van deze trei nen ontstond hierdoor een vertraging van een half uur. Ook de treinen uit de rich ting Geldermalsen werden opgehouden, doch om half tien was de stagnatie van dien kant reeds opgeheven. Spoedig na het ongeval arriveerde een z.g. ongevallenwagen met personeel, waar na onmiddellijk met het opruimingswerk begonnen werd. Gisteravond laat weid besloten een ran geerspoor voor het groote verkeer in' te schakelen, ten einde de vertraging in den treinenloop zoo gering mogelijk te doen zijn. De situatie was, voordat tot dezen maatregel werd overgegaan, aldus, dat de treinen uit Utrecht te Houten werden vast-* j gehouden, totdat die uit de richting Gelder- malsen gepasseerd waren. Er werd met ruim dertig man gewerkt, doch men kwam voor groote moeilijkheden te staan, aange zien het treinstel diep in den grond was geboord. Verder zijn twee masten van de electrische geleiding verwrongen ter aar de geworpen. Het liet zich aanzien, dat de opruimingswerkzaamheden den geheelen nacht in beslag zouden nemen. De leiding berust bij den inspecteur van tractie, ir. Swaving uit Utrecht. Hedenochtend te zeven uur was de ver sperring van het spoor, gisteravond ont staan door de ontsporing bij Culemborg, weer opgeheven. De trein welke te 7.11 uur van Utrecht vertrok, kon weer op normale wijze passeeren. OUDE MAN DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteren is in de St. Annastraat, hoek Scheidingsweg te Nijmegen de 65-jarige A. B. M. bij het oversteken van den weg door een auto uit Schijndel gegrepen en een eind meegesleurd. Hij kreeg een schedel breuk en inwendige kneuzingen en werd in bewusteloozen toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Later is hij overleden. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Dame zwaar gewond. Uit Amstenrade wordt gemeld: Gister avond om half tien is op den rijksstraat weg HeerlenSittard nabij de Winterra- ker berg een uit de richting van Sittard komende vierpersoonsauto, waarin alleen achter het stuur gezeten was de ruim veer tigjarige mevrouw van de Weyer uit Heer len, van voren aangereden door een tege moetkomende zware vrachtauto, die op het linker gedeelte van den weg geraakte. De personenauto werd grootendeels vernield en mevr. W. werd zeer ernstig gewond en brak beide beenen. Nadat door een genees heer de eerste hulp was verleend is zij in zorgwekkenden toestand naar het St. Josef- ziekenhuis te Sittard vervoerd. Het slacht offer is de echtgenoote van ir. Wijers van den staatsmijn Hendrik. De marechaussee te Sittard heeft het on derzoek in handen. VERKEERSCARAMBOLE TE DIEMEN. In de kom van Diemerbrug is gistermid dag omstreeks drie uur een gecompliceerd verkeers ongeluk voorgevallen. Op den Hartveldsche weg, nabij het café voor HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD OUDE/1N6EIJ20 DOE2anOQOT22 „Vervetjes", reed een militaire vracht auto, op weg naar Haarlem, een motorrij der aan, die uit de richting Amsterdam kwam. Om een botsing te voorkomen week de bestuurder van de legerauto op het laat ste oogenblik naar links uit, met het ge volg echter, dat hij een tweede aanrijding veroorzaakte met een naderenden schil- lenkar. Het paard, dat voor den wagen was gespannen, brak twee beenen en moest ter plaatse worden afgemaakt. De man, die op den bok zat, „een bewo ner van Ouderkerk aan den Amstel, viel door den schok op straat en verstuikte een enkel. De kar werd zwaar beschadigd, ter wijl de lading schillen over den weg werd verspreid. De aangereden motorrijder was gewond op den weg blijven liggen. De drie plaat selijke geneesheeren, die dadelijk na het ongeluk verschenen constateerden, dat dit slachtoffer, een bewoner van Amster dam, een gecompliceerde onderbeenfrac tuur had bekomen, ^er auto van den ge neeskundigen dienst werd hij naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen overgebracht. De bestuurder van de militaire vracht auto, die lichte ontvellingen had opge- loopen en de schillenbaas, konden, na ter plaatse verbonden te zijn, met auto's naar hun woningen worden vervoerd. Het onge luk veroorzaakte op den rijkstraatweg ge durende eenigen tijd belangrijke verkeers- stagnatie. KNAAPJE VERDRONKEN. Gistermiddag om vier uur viel het twee jarig zoontje van de familie Valk, wonen de aan de Kerksteeg te Drunen in een on bewaakt oogenblik voorover in het waschwater. De ouders waren slechts een oogenblik afwezig geweest toen zij het treurige geval ontdekten, doch de kleine bleek reeds te zijn overleden. VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ VOOR ƒ25.000 OPGELICHT. Dader onvindbaar. Gisteravond heeft de Alg. Friesche Le vensverzekering Mij. te Leeuwarden bij de Haarlemsche politie aangifte gedaan van verduistering van een totaal bedrag van ongeveer 25.000, door een Haarlemschen agent der Mij. gepleegd. In den loop van den dag werd de Justi tie omtrent een en ander ingelicht. De man heeft sommen gelds, bestemd voor klanten, die een leening op hun polis hadden geslo- 1 ten, voor zichzelf gebruikt. Doordat hij np de schuldbekentenissen, die de klanten moesten teekenen, zelf een handteekening zette en ze zoo naar het hoofdkantoor door zond, werd de fraude nu eerst ontdekt. Reeds verscheidene jaren ging hij op deze manier te werk. De agent werd Donder dag direct bij het bekend worden ontsla gen. Hoewel hij ook daarna nog te Haar lem verbleef, is hij thans onvindbaar. De recherche heeft de zaak in onderzoek. DIEFSTAL IN EEN KLEEDING- MAGAZIJN. Vier arrestaties. In verband met het drietal arrestaties dat gisteren door de politie van het bureau Singel te A'dam is verricht wegens diefstal van coupons stof uit een magazijn in de Re- guliersbreestraat, heeft de politie te Rot terdam gistermiddag aldaar een 23-jarige machinist aangehouden. Ook deze jonge man wordt er van verdacht in den buit aan stof te hebben gedeeld en is deswege aan de Amsterdamsche politie overgele verd. Heden zal het viertal een verhoor worden afgenomen. TASCH MET WISSELS GESTOLEN. Gistermiddag is op de Keizersgracht te Amsterdam van een rijwiel een tasch ge stolen, welke een aantal wissels op naam van de rijwielfabriek Simplex bevatte en die door tusschenkomst van de Incasso- bank bij particulieren, buiten Amsterdam wonende, moesten worden aangeboden. De wissels zijn niet grooter dan 100 gulden. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de dief zal trachten de wissels te innen en zich daarbij als incasseerder van de Incas- sobank zal voordoen, waarschuwt de po litie de~ betrokkenen ter dege toe te zien, dat het geld in goede handen komt. DE OVERVAL MET BEROOVING TE SITTARD. In verband met den overval op den krui deniersbediende te Sittard is nog aangehou den de 24-jarige H. L. Volgens aanwijzin gen, welke de recherche had gekregen, was L. Vrijdag te Heerlen bezig zich éen revol ver aan te schaffen. Zaterdagmiddag is hij van Heerlen naar Sittard vertrokken en pas Dinsdagavond in Heerlen teruggekeerd. Bij zyn verhoor verklaarde hij zich ge durende zijn afwezigheid in Amsterdam en CONCURRENTIE Bongers, eigenaar van den kleinste der twee voorname kruidenierswinkels in Schoonwijk, keek met een ernstig gezicht naar den directeur van de plaatselijke bank. „Ik weet, dat mijn winkel den laatsten tijd niet bijzonder loopt, mijnheer Roosen, zei hij. „De handel is op het oogenblik slecht, maar ik geloof wel, dat het spoe dig beter zal worden." „Laten we het hopen", antwoordde Roo sen. „De bank is er natuurlijk op uit om u zooveel mogelijk te steunen, maar toch zouden we graag zien, dat u wat afbetaal de. Laten we afspreken, datu op het ein de van ~de week honderd gulden stort. U begrijpt, mijnheer Bongers, we moeten ook aan ons zelf denken." Hij schraapte zijn keel. „En dat bedrag zult u toch Wel kun nen afdragen." „Natuurlijk", mompelde Bongers. „Aan het einde van de week is dat ongetwijfeld mogelijk. U moet weten, dat ik heel goed koop een halve wagonlading gedroogde ap pelen op den kop heb getikt en daar hoop ik flink mee te verdienen." „Succes, mijnheer Bongers, succesl" Roo sen strekte de hand uit naar een stapel pa pieren een teeken, dat het gesprek was afgeloopen. „Tot ziens, mijnheer Bongers, en veel succes met uw gedroogde appelen". Bongers verliet het privékantoor van den directeur en probeerde het hoofd op gericht te houden, toen hij het loket van den kassier passeerde. Peinzend sloeg hij den weg in naar zijn winkel, maar eensklaps herinnerde hij zich dat het middag was en zijn bediende het wel alleen af zou kunnen. Dan ga ik eerst maar naar huis om te eten, besloot Bon gers, hoewel hij niet den minsten trek be speurde. Onderweg vroeg hij zich af wiens schuld het eigenlijk was, dat zijn zaak zoo ach teruit liep. Misschien was hy te ouder- wetsch en bij zijn tijd ten achter. Waar schijnlijk had hij moeten luisteren naar zijn zoon George, toen deze zes jaar gele den van de middelbare school kwam. George had den ouden winkel in een nieuw pand willen overplaatsen, de inrich ting moderniseeren, een kasregister aan schaffen en nog meer van dat soort din gen. Hier was de oude Bongers echter te genop gekomen. De winkel ging best en er behoefde niets veranderd te worden. „Mettertijd zult u merken, dat ik gelijk heb", had George gezegd. Het openen van een groot winkelbe drijf, „Successa" had bewezen, dat George het destijds bij het rechte eind had. Deze nieuwe zaak werd gevestigd in 't pand, dat George hem voorstelde, peinsde Bongers. Er stonden een kasregister en een paar moderne weegschalen. Er werden speciale goedkoope dagen voor een of ander arti kel, terwijl op groote bestellingen een flin ke korting werd toegestaan. Geschenken premies reclamecampagnes! Ze had den zich met hem willen associeeren hij weigerde! En nu vroeg de bank om geld Maar hij had die lading gedroogde appelen nog! Hij zou ze kunnen verkoo- pen tegen een prijs, waarop iedereen zou afkomen en dan verdiende hij aan die par ten genoeg om de bank voorloopig tevre den te stellen. Als etxra-reclame zou hij een advertentie in het ochtendblad laten plaatsen. Toen hij het huis bereikte, waar hij met Den Haag te hebben opgehouden. De juist heid van deze mededeelingen wordt op het oogenblik onderzocht. L. is intussohen, in afwachting van het resultaat van dit on derzoek, naar Sittard overgebracht. INBRAAK IN DEN HAAG. De bewoners van een perceel aan de Lübeckstraat te 's-Gravenhage deden gis terochtend aangifte bij de politie van de ontvreemding van een geldkistje, inhouden de een bedrag van ruim ƒ500, benevens een effect van 1000. De bewoners hebben van de diefstal niets bemerkt. DE VOETBALPOOLS. Gisteren heeft de politie 24.000 formulie ren van een voetbalpool in beslag geno men bij den drukker v. d. D., aan de Ko renmarkt te Delft. Tegen den ondernemer is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de Loterij wet. Nader wordt ons gemeld, dat L. in vrij heid is gesteld. ONTIJDIG VREUGDEVUUR. Op den hoogsten heuvel van de Waran- dabergen op de Erfgooiersmeent te Hui zen (N.-H.) was een huizenhooge stapel brandbaar materiaal opgetast. Inwoners van de gemeente Huizen hadden op verzoek van de Oranje-vereeniging Ret materiaal bijeen gebracht en enkele fabrieken stonden haar brandbare afval af. Deze stapel was bestemd op den nationalen feestdag tot vreugdevuur te worden gepromoveerd. Een baldadige jongenshand stak er echter gisteravond om negen uur al den brand in. De geweldige vuurgloed trok heinde en ver de aandacht. De brandweer was spoedig .ter plaatse en wist met twee stralen het fantastisch schouwspel te doen eindigen. De politie heeft in verband met het on tijdig oplaaien van het vreugdevuur den jeugdigen C. B. in arrest gesteld. Lena, zijn vrouw, reeds jaren woonde, ver keerde hij een hoopvoller stemming. Hij zag, dat zijn vrouw de tafel reeds had gedekt. Zooals gewoonlijk verwachtte hij haar in de keuken te vinden, maar in plaats daarvan stond ze in gedachten voor het smalle raam van de kleine eetkamer. „Wat is er aan de hand, moeder?" vroeg hij. „Weet je wat het morgen is?" vroeg ze. „Wel morgen is het Dinsdag." „Morgen is het George's verjaardag, va der." Een oogenblik voelde hij zich schuldig, omdat hij daar zoo gauw niet aan had ge dacht. „Ja, natuurlijk" ,zei hij vlug. „Wat denk jij zou George morgen komen eten? Hij heeft het, sinds hij het huis uit is, nog geen enkelen keer overge slagen." „Natuurlijk komt hij." Met een bezorgd gezicht ging de moeder aan tafel zitten. „Ik geloof het niet zoo vast. Hij heeft de laatste maanden weinig tijd voor ons." „George bekleedt een verantwoordelijke positie, vergeet dat niet en moet hard wer ken", wierp haar man tegen. „Maar als hij hoort, dat jij op hem rekent, dan komt hij zeker. Ik zal straks even bij hem aanloo- pen." De beide ouders zwegen langen tijd. Toen vroeg Lena: „Heb je mijnheer Roosen gesproken?" „Ja. Hij heeft gevraagd of ik aan het eind van de week een klein bedrag wil af lossen. Je begrijpt, dat gaat best, nou ik die gedroogde appels zoo voordeelig heb ingekocht." Lena Bongers zuchtte. „Ik hoop het." „Maak je niet ongerust. Alles komt in orde." Onmiddellijk na het eten begaf Bongers zich naar het kantoor van de krant. „Ik zou graag een advertentie plaatsen mor gen heb ik een goedkoope aanbieding van gedroogde appels." „Gedrogde appels? Daar gooien jullie ons morgen mee dood." De man achter het lo ket grinnikte eerst en keek den ander toen meewarig aan. „Zeg, Bongers", vervolgde hij aarze lend, „eigenlijk is het niet in den haak dat ik het je vertel, maar ik ken je om standigheden, dus wil ik je het geld niet uit den zak kloppen. Je concurrent gaf ook al een advertentie op voor gedroogde ap pels. Een heele pagina! Ze hebben twee wagonladingen gekocht en geven op vyf kilo één kilo cadeau! Kun je daar tegen op?" Met trillende beenen verliet Bongers de administratie van de krant. Twee wagon ladingen gedroogde appels en twee pond cadeau bij den aankoop van vijf kilo. Daar kon hij niet tegen op. Dat zou het einde beteekenen Hjj bleef staan voor den ruimen, zwart wit marmeren ingang van „Succesa" en keek door de groote, glanzende etalge- ruit naar binnen. Het was een prachtige winkel, met in het wit gekleede bedien den, terwijl binnen alles in dezelfde tint was gehouden. Het zag er helder en keurig uit. Langzaam stapte Bongers naar binnen en zocht zijn weg voorbij den glim-lachen- den en voorkomenden staf van bedienden. Aarzelend betrad hij het kantoor van den chef. „George", begon hij op aarzelenden toon. „Je komt morgen zeker bij ons eten, hè? Op je verjaardag mag je dat niet overslaan je moeder rekent op je. En eh als het mogelijk is, wou ik je dan tegelijkertijd tóch eens spréken over die voorgestelde associatie. Gekke geschiedenis met die auto. Ik stuur rechtuit en we rijden als maar zijuit. (Life). BLINDEDARM. Misschien in het u ontgaan, maar u had- de het in de bladen kunnen lezen: Aan den heer Frangois Hiver, koop man te Lille, moet de titel van „voor treffelijk eohtgenoot" worden toege kend. Het geval heeft zich als volgt toege dragen. De vrouw van genoemden koopman leed aan een blindedarmontsteking, welke een operatie absoluut noodzake lijk maakte. De patiënte evenwel was er met geen mogelijkheid toe te bewe gen, zich op de operatietafel uit te strekken, hoezeer de doktoren haar ook op de noodlottige gevolgen van een langer uitstel wezen. Op de dringende aansporingen van haar man werd ook geen acht geslagen. Toen nam deze laatste plotseling een kloek besluit. In- plaats van zijn vrouw liet hij zich de blindedarm wegnemen. Toen de weigerachtige echtgenoote vernomen had, hoe snel de gevreesde operatie gebeurd was en hoe weinig deze te beteekenen had, vatte ze zoo veel moed, dat ze zich gedwee naar de operatiekamer liet wegvoeren. Het was de hoogste tijd, daar een buikvliesontsteking dreigde op te tre den. Ook deze operatie slaagde echter. Beide patiënten wachten thans blft en voldaan den dag af, waarop ze het zie kenhuis weer kunnen verlaten. De meesten van ons leven zoo maar ge stadig met of langs elkaar. Ieder naar zijn of haar aard. Zoo maar midden in die razend rondtollende wereld, ieder met z(jn eigen hebbelijkheidjes. Ma is öf slordig óf overdreven netjes en dat kan Pa gewoonweg niet uitstaan. Pa veegt bij het smerigste weer zijn voe ten niet en rookt de gordijnen zwart en dat kan Ma nou weer niet hebben. En dan komen de argumenten. Ma zegt: ik begrijp niet, dat je den hee- len dag van 's morgens tot 's avonds maar rookt, 't Is tooh zoo slecht voor je gezond heid. Zóó slim zijn de vrouwen. Zij rep pen met geen woord van de zwarte gor dijnen. Neen, Ma gooit het op Pa's gezond heid, maar zij bedoelt de gordijnen. Pa zegt: Ik begrijp niet, dat je nou den heelen dag moet schoon maken en het huis overhoop halen. Die groote schoonmaak is alleen maar goed om je te overwerken. Vanavond heb je weer zenuwhoofdpijn. Zóó slim zijn die mannen. Zij reppen met geen woord van de ongezelligheid, welke de schoonmaak in het huis teweeg brengt. Neen, Pa gooit het op de zenuwhoofdpijn, maar hij bedoelt, dat hij in het heele huis geen enkel hoekje kan vinden, waar hij rustig kan gaan zitten. Zoo begint het. Maar de hemel en de buren weten slechts waar het eindigt. Met hevige woorden en rollende oogen en kapotte serviezen en spinazie tegen het plafond. Maar een man, grijs van haar en een veilige gids op de zeer kronkelende wegen van den echt, heeft mij eens gezegd, dat een scheef opgeplakte postzegel de eerste oorzaak is van ieder mislukt huwelijk. Daaraan heb ik gedaoht, toen ik las van de blindedarm van mijnheer Frangois Hiver. En ik heb gedacht: waar is de huisvader, die manhaftig eerst een lepel wonderolie inneemt en verklaart, dat het heerlijk smaakt, als zijn ega dat zoo hoognoodzake- lijke drankje niet slikken wil? Waar is de echtgenoot, die koelbloedig een muis vangt met zijn bloote handen, om z(jn lieve vrouw van den angst en de schrik voor deze lieve dieren te genezen? Waar is de man, die zich laat bevrijden van een rustige blindedarm om zijn echt genoote tot die zelfde operatie over te ha len? Daar is alleen Frangois Hiver. Wij, overigen, zweren bij nooit-meer- schoonmaak en onze andere hebbelijkheid jes als scheef geplakte postzegels, die ons irriteeren. En toch zijn het van een postzegel tot een blindedarm maar enkele heel kleine stapjes.... DANIëL. DE WIJZE VROUW. Een vrouw is huiselijk en net En levend in haar woning, Daar vindt haar levensideaal Haar eind'lijke bekroning. Daar, in haar kamers, dwaalt zij rond En ziet de lieve dingen, Waarvan zij houdt, omdat zij zijn Vol van herinneringen. Zij gaat de deur uit slechts als 't moet, Maar nimmer uit verlangen. De kamers van haar kleine woon, Die houden haar gevangen. Daar brengt zij 't liefst haar dagen door Met poetsen, zeemen, wrijven, Enmet het stof van d' eene hoek Naar d' and're te verdrijven. Niets voert haar hare woning uit, Geen macht haast kan haar wekken, Om op te staan en blij van hart Haar woning uit te trekken. En toch doet één ding haar opeens Uit huis de straat op loopen, Eén ideaal, één tooverwoord, Eén spookbeeld.Uitverkoopen. Dan staat zij plots om vijf uur op, Z' heeft een japon zien hangen. Van tien voor zeven stond er op, Die is nu haar verlangen. Om zes uur staat zij voor de deur, Die open gaat om negen, Zij was de tweed' en nummer een Heeft de japon gekregen. Dees maand nu heeft zij rust noch duur, Zij rent langs alle straten, Haar huis, dat zoo gezellig was, Ligt eepzaam en verlaten. En er is kans, dat deze vrouw, Die toch zoo lief en wijs is, Voordat de maand ten einde neigt, Van d' uitverkoopen grijs is. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11