Verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. Wilt U iets weten? BIOSCOPEN TE LEIDEN De Rijksbegrooting VRIJDAG 14 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HET ZINKEN VAN DE „HANNAH" Verdeeldheid over de vraag of torpedo of mijn de oorzaak was. Van Hr. Ms. gezantschap te Barcelona is bericht ontvangen, dat de bemanning van het stoomschip „Hannah", dat Dinsdag 11 dezer op 8 uur op 6 mijlen ten Zuid-Westen van kaap San Antonio is gezonken, ver deeld is in haar mening over de vraag, of het zinken veroorzaakt is door een torpedo of door een mijn. De geheele bemanning, bestaande uit 32 koppen en den observatie-officier, is gered in de eigen booten, daarbij geholpen door de Spaansche kustwacht. Zij vertoeft thans te Benia. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Het rapport van de commissie die ingesteld is om tot saneering in dit bedrijf te komen. De saneeringscommissie voor de siga- renindustrie, bestaande uit prof. mr. C. W. de Vries, en de heeren J. M. E. van Engelen en E. A. Wijsmuller, heeft thans haar rapport uitgebracht, waarin richt lijnen worden aangewezen om tot ordening in dit bedrijf te geraken. De commissie constateert, dat de indus trie zich voor verreweg het grootste deel der daarbij betrokkenen in een hopeloo- zen toestand bevindt. De gevolgen der zeer verscherpte con currentie zijn, inzonderheid voor klein en middenfabrikanten, funest. Veilig mag worden aangenomen, dat de kleine en middenbedrijven, een enkele uitzondering daargelaten, met verlies werken, terwijl anderzijds voor de groote bedrijven, bij de bestaande concurrentie, zoo goed als uitgesloten moet worden ge acht, dat nog eenige winst wordt overge houden. De meening der commissie is, dat ge streefd moet worden naar een ordening, vast te leggen in een ondernemers-over eenkomst,') door de regeering bindend te verklaren. De opzet zal daarbij in de eer ste plaats oecpnomisch verantwoord moe ten zijn. Het geheele streven om te ordenen, dient er op gericht te zijn, dat de gemid delde prijs rond 5, den oeconomischen prijs, gebracht wordt, hetgeen h.i. ook in het algemeen belang te verdedigen is. (De gemiddelde prijs daalde sedert 1928 van 6.93 ct. 4.22 ct. in 1936 en 4.11 ct. in Juli 1937). Het staat voor de commissie vast, dat de gemiddelde prijs te sterk gedaald is, dat oeconomisch voor een hooger bedrag verrookt had kunnen worden, en dat der halve iedere ordening, welke er op gericht is, den prijs op een juister niveau te bren gen oeconomisch juist en rechtvaardig is. Voor de geheele industrie zou het h.i. gewenscht zijn, dat van regeeringswege een zoogenaamd vestigingsverbod werd ingesteld. Ofschoon aan een algemeene regeling voor de geheele productie de voorkeur zou worden gegeven, meent "de commissie, dat daar het voor het bereiken van eenig succes, inzonderheid teneinde een abso luut noodzakelijken regeeringssteun te verkrijgen, een eerste vereischte is, dat er een plan is dat de instemming ver krijgt van zeer vele fabrikanten. Daartoe wil de commissie een algemee ne regeling, maar ook een vrijwillige overeenkomst, waarbij fabrikanten zich verplichten geen 3 cents sigaren te zullen maken. Daartoe heeft de commissie een plan C.C. nader gepreciseerd in de ont- werp-overeenkomst uitgewerkt. Adhaesie- betuigingen van fabrikanten worden tot en vóór 20 Januari ingewacht. TEELT VAN AARDAPPELEN EN SUIKERBIETEN. Dezer dagen werden de aanvraagformu lieren voor de teelt van aardappelen en suikerbieten door de landbouwcrisisorga nisaties toegezonden aan de haar bekende telers van die producten. Diegenen, die op 17 Januari a.s. nog geen formulieren mochten hebben ontvangen en het plan hebben, aardappelen en/of suikerbieten te telen, wordt aangeraden, zich onmid dellijk na dien datum te wenden tot de provinciale landbouw crisisorganisatie, waaronder zij ressorteeren teneinde alsnog een aanvraagformulier te kunnen verkrij gen. Alle aanvragen moeten uiterlijk 5 Fe bruari a.s. in het bezit der landbouwcri sisorganisaties zijn. Ieder, die op kleigrond meer dan 10 are of op andere gronden meer dan 20 are aardappelen wil telen, heeft daar voor een teeltvergunning noodig. 's-Gravenhage, 13 Januari 1938. SCHOENEN VOOR SPAANSCHE REKENING. Eenige dagen geleden werd aan de Fe deratie van Nederlandsche schoenfabrikan ten voor Spaansche rekening offerte ge vraagd voor de levering van 300.000 paar schoenen. Het bestuur van de Federatie heeft op haar beurt de fabrikanten van deze aanvraag op de hoogte gesteld. De prijs, waarvoor de schoenen moesten wor den gemaakt, was dermate laag gesteld, dat aanvankelijk geen enkele fabrikant zich voor de order interesseerde. Na veel overwegingen hebben enkele fabrikanten in een gisteravond gehouden bespreking zich echter bereid verklaard de schoenen op de gestelde voorwaarden te leveren. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de heffing en de steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 13 tot 20 Januari is vastge steld op 60 cent per K.G. COMMISSIE-NOTEERING BOTER. De commissie noteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 81 cent per K.G. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer was in de week van 2 t.m. 8 Januari als volgt, waar de totaal cijfers sedert 19 September j.l. tusschen haakjes zijn geplaatst. Runderen 96 (2821), kalveren 175 (3225), varkens en biggen 119 (2630), schapen 4 (192) en geiten 0 (46). AANLEG VAN RIJWIELPADEN IN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND. Het was in het voorjaar van 1936, dat te Den Haag een vergadering was belegd van de vereeniging Rijwielpad Zuid-Hol land, waarin besloten werd pogingen aan te wenden om met steun van het werkloos- heidssubsidiefonds rijwielpaden te gaan aanleggen in de provincie Zuid-Holland, die, vrij en buiten de verkeerswegen gele gen, een veilig aansluitend net van fiets- wegen zou doen ontstaan door de duin streek en de polders, langs meren, plassen en waterrijke streken der provincie. Met de rijkscommissie voor de werk verschaffing in Zuid-Holland eri andere daarvoor aanwezige organisaties werd con tact gezocht, dat leidde tot het succes, dat aan den hoofdingenieur van den provinci alen waterstaat opdracht werd verstrekt, den aanleg van een net van rijwielpaden in Zuid-Holland te bevorderen, en dat ged. staten van Zuid-Holland het voorstel aan de provinciale staten deden, een be drag van 100.000 ter beschikking te stel len, als eerste bijdrage voor uitvoering van dit plan. Nu dat voorstel is aangenomen, rest nog met de betrokken gemeentebesturen over het aandeel dat deze zouden nemen over een te komen. Zoodra deze regeling in kannen en kruiken is, kan worden aan gevangen met aanleg van het eerste deel van het plan en wel het duinpad van Den Haag naar Noord Hollandsche grens. Op drie plaatsen wordt thans gewerkt aan het fietsenpadplan, dat in drieën is verdeeld. Het eerst zal, zooals gezegd, in aanleg worden genomen het duinpad Schevenin- genNoord-Hollandsche grens, waarin het pad Scheveningen-Meyendel wordt opge nomen. Wassenaarsche slag, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, de Zilk ko men aan het net van paden te liggen, ter wijl aansluiting wordt beoogd naar Zand- voort en IJmuiden, wellicht nog verder in Noord-Holland, j Een tweede deel van uitvoering zal lig- I gen in den driehoek Hoek van Holland RotterdamScheveningen waarbij het duinpad naar KijkduinTer Heyde zal worden verlengd naar den Hoek. Het derde plan is het poldergebied. Van het duingebied uit zijn aansluitingen op het poldergebied bedoeld, terwijl van Den Haag, Delft en Rotterdam af eveneens aansluitingen zijn ontworpen, welke de Rotte en andere merengebieden van Zuid- Holland omvatten. Voor het initiatief der vereeniging Rij wielpad Zuid-Holland (R. P. Z. H.), die met heel weinig middelen al heel veel heeft bereikt en vermoedelijk nog meer zal kunnen tot stand brengen, is steun aan de vereeniging geen nuttelooze daad. Het adres der vereeniging R. P. Z. H. is: Bilderdijklaan 47, Voorburg, tel. j 772337, terwijl op gironummer 77441 van den secretaris, aldaar woonachtig, bijdra- gen kunnen worden gestort. Vraag inzake het houden van kippen en varkens. Antwoord: Het in voorraad hebben van kippen boven een bepaald aantal is slechts toegestaan aan hen, die als georga- niseerden zijn aangesloten bij de Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee te Apel doorn. Ook voor het houden van varkens is een vergunning noodig. TOELICHTING OP HET VOORONTWERP VAN WET. De werkgevers moeten premies betalen, terwijl zij de helft op de arbeiders kunnen verhalen. 1K a 2 pet. VAN HET LOON VOLDOENDE. De minister van Sociale Zaken heeft, zooals gemeld, bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet inzake de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. Uit de toelichting op het voorontwerp blijkt, dat de mi nister een stelsel van verplichte werk loosheidsverzekering voor normale werkloosheid in de plaats wenscht te stellen van de bestaande vrijwillige verzekering en wel op de volgende gronden: Onder het systeem van vrijwillige ver zekering blijkt slechts een deel van de ar beiders bereid de daarvoor noodige offers te brengen. Degenen, die zich buiten de vrijwillige verzekering plaatsen, hebben echter bij werkloosheid van de gevolgen daarvan te lijden en moeten alsdan een beroep op de overheid doen, die voor groo te lasten geplaatst wordt, vooral in een tijd van dalende conjunctuur. Verplichte verzekering heeft daarenbo ven het voordeel, dat de werkgevers in deze verzekering kunnen worden betrok ken. Tot dusver zijn dezen geheel buiten de verzekering gebleven, want in het be- bestaande systeem was voor medewerking hunnerzijds geen plaats. Maar wanneer men zich voorstelt een wettelijke regeling te maken tegen de geldelijke gevolgen van die werkloosheid, die voor een goeden gang van zaken in het bedrijfsleven noo dig is, ofwel uit den bouw van het be drijfsleven resulteert, m. a. w. tegen de geldelijke gevolgen van wat men normale werkloosheid moet noemen, is er alle re den. ook de werkgevers in te schakelen. Wat voor elke sociale verzekering geldt geldt wellicht nog in verscherpte mate voor de werkloosheidsverzekering: wil zij in en voor den bedrijfstak haar doelein den kunnen bereiken, dan moet zij ver plicht zijn, wijl haar welslagen de mede werking van al degenen, die tot den be drijfstak behooren, vereischt. De verplichte verzekering tegen de gel delijke gevolgen van normale werkloos heid zal in het systeem van den minister in de eerste plaats moeten worden uitge voerd door het bedrijfsleven zelf. Hieraan geeft hij de voorkeur boven de uitvoering door overheids-organen. De invoering van een verplichte werkloosheidsverzekering beteekent voor de vakorganisaties van werkne mers wel de schoonste bekroning van haar pioniersarbeid, welke de voor waarden heeft geschapen, noodig om tot deze uitbreiding der voorziening over alle ondernemingsarbeiders te kunnen geraken. Taak voor de Bedrijfsraden. Ingevolge het voorontwerp wordt in de eerste plaats aan de bedrijfsraden een taak op het gebied der werkloosheidsverzeke ring toegedacht. Bestaat voor een bedrijf of voor een gedeelte van een bedrijf een bedrijfsraad en wordt deze geschikt geacht om een werkloozenkas te beheeren, dan kan met machtiging van de Kroon aan de bedrijfsraden worden vergund een werk loozenkas op te richten. Alle werkgevers in het betrokken bedrijf met hun arbei ders zouden dan bij die kas verplicht ver zekerd zijn. Voorzoover geen bedrijfsra den bestaan of deze nog niet in staat zijn, het beheer van een werkloozenkas op zich te nemen, zou gebruik gemaakt kunnen worden van het instituut der erkende be- drijfsvereenigingen, zooals reeds voor de uitvoering van de Ziektewet in het leven werden geroepen. Hieraan verbindt de minister echter deze restrictie, dat per bedrijf niet meer dan één bedrijfsvereeniging voor erkenning in aanmerking komt, om dat een ongebreidelde toelating van bedrijfsvereenigingen een schadelijke concurrentie op het terrein der werk loosheidsverzekering tot gevolg kan hebben. Voor die gevallen, waarin geen werkloo- HOOFDFILMS Oproer in San An tonio (Richard Dix Martha Sleeper). Uit het Dagboek van een dokter. (Lionel Barrymore). De Goede Aarde. (Paul Muni Luise Rainer). Sensatie Speelfilm AANVANGSUUR lederen avond 8 uur. Zaterdag en Zondag an 47 en 811 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8.15 uur. Zaterdag en Zondag van 27 uur Woensdag 2.30 uur matinée. Afgekeurd. zenkas van een bedrijfsraad bestaat, noch een erkende bedrijfsvereeniging optreedt, wordt een rijkswerkloozenkas voorgesteld die zal worden beheerd door het bestuur der rijksverzekeringsbank, terwijl de ra den van arbeid als administratieve uitvoe ringsorganen zullen optreden. Het risico voor de normale werk loosheid, die zich in de bedrijven voor doet, zal door deze bedrijven moeten worden gedragen. Het ontwerp gaat er dan ook van uit, dat de werkgevers premies betalen voor deze verzeke ring, terwijl zij gehouden zijn, de helft van die premies op de arbeiders te verhalen. Voor een overheidsbijdrage is in het systeem van den minister geen plaats. Als criterium voor de vraag, hoever de normale werkloosheid reikt, neemt de mi nister aan, dat de reglementen voor de werkloozenkassen een zoodanigen termijn van uitkeering moeten stellen als voor elk bedrijf kan worden geacht overeen te komen met den jaarlijkschen gemiddelden duur der werkloosheid van alle in het be drijf werkzame arbeiders. Hoe hoog de premie zal moeten zijn, zal afhangen van het werkloosheids risico en van de prestaties van de werkloozenkassen. Dit kan uit den aard der zaak zeer uiteenloopen, maar de minister meent, dat, gelet op de er varing met de vrijwillige werkloos heidsverzekering verkregen, een ge middelde premie van ly2 a 2 pet. van het loon voldoende kan zijn om de uitgaven wegens normale werkloos heid te dekken. Overgang geregeld. Een regeling wordt voorgesteld inzake den overgang van de vrijwillige naar de verplichte verzekering. Met het in werking treden van een wettelijke regeling vervalt de regeling van het werkloosheidsbesluit 1917. De minister stelt zich voor, dat de bestaande werkloozenkassen zich zullen belasten met het geven van uitkeeringen aan de leden van die kassen gedurende den tijd, die noodig is voor het verkrijgen van de reserves in de kassen, welke ge vormd zullen worden op grond van de voorgestelde regeling. Zoo noodig kan van rijkswege hierbij hulp worden verleend. De voorgestelde wettelijke regeling zal gelden voor alle arbeiders, die werkzaam zijn in dienst van een onderneming. Een uitzondering wordt gemaakt voor arbei ders boven de 65 jaren, terwijl mede de mogelijkheid van uitschakeling wordt overgelaten voor personen, wier werkloos heid of verdiensten niet of moeilijk te con troleeren zijn of die werkzaamheden ver richten van bijkomstigen aard. Ook de land- en tuinbouwarbeiders zul len onder de verzekering vallen. Eer arbeidsboekje. Voorgesteld wordt de invoering van een arbeidsboekje, waarin begin en einde van elke dienstbetrekking moet worden aange- teekend, welk boekje zal moeten dienen, om het den arbeiders mogelijk te maken aan te toonen, dat zij lang genoeg gewerkt hebben,' om te voldoen aan de wettelijke voorwaarde voor het verkrijgen van uit keering bij werkloosheid. De besturen van de bedrijfsraden, van de bedrijfsvereenigingen en de rijkswerk loozenkas stellen zelf een reglement voor de werkloozenkas vast, onder ministerieele goedkeuring. Het ontwerp geeft eenige be palingen aan, die in die reglementen moe ten voorkomen. O.m. is bepaald, dat de premie voor de rijkswerkloozenkas niet lager mag zijn dan de premie, geheven door erkende bedrijfsvereenigingen. Met de inning van de premies voor de Rijks werkloozenkas worden de Raden van Ar beid belast, die ook moeten zorgen voor de vaststelling en de toekenning der uit keeringen en de controle op de- werkloo- ze verzekerden, die bij deze kas zijn aan gesloten. Eerste Kamer De heer DROOGLEEVER FORTUYN (Lib.) sloot zich inzake de kabinetsforma tie in hoofdzaak bij den vorigen spreker aan. Er was geen reden om van de poli tiek van de breede basis af te wijken. Deze Regeering staat voor een uiterst moeilijke situatie. Terecht laat zij handha ving van onze onafhankelijkheid voorgaan. Maar in een tijd als deze zou een kabinet op breede basis zeer gewenscht zijn, omdat men in zulke omstandigheden zoeken moet naar wat samenbindt, niet hetgeen de groe pen uiteendrijft. Prof. ANEMA (A.-R.) sprak namens zijn fractie de bewering tegen, dat de A.-R. no pens den verkiezingsuitslag van twee wal len zouden hebben gegeten. Zij is alleen consequent geweest inzake den uitslag, naar spr. breedvoerig uiteenzet, op de be kende motieven. Hierna behandelde spr. de voorgeschie denis van de formeering van het Kabinet. Indien de formateur zijn opdracht had te ruggegeven, zou er evenmin een kabinet op breede basis gekomen zijn. De linksche staatslieden hebben hun medewerking ge weigerd en daardoor de verschillen tus schen rechts en links onderlijnd. Bestaande kwesties van principieelen aard moeten thans worden opgelost. Daar naast is er nog een breed terrein voor sa menwerking inzake nuetraler onderwer pen. De christelijke partijen moeten op dezen tijd meer dan ooit vijandige invloeden af menwerking inzake neutraler onderwer ken zin. Wat de Kamer niet kan beoordeelen. Na de pauze heeft de heer DE BRUYN (R.-K.) de motieven nagegaan waarom dit Kabinet wordt bestreden. De inhoud van een regeeringsprogram bepaalt de houding van de Katholieken te genover het Kabinet. Niet de personen, die er deel van uitmaken. Dit is dan ook de reden, waarom de Katholieken sympathie ker tegenover dit Kabinet staan dan jegens het vorige. Met weloverwogen vertrouwen treden zij dit Kabinet tegemoet. De rede van den heer De Zeeuw besprekend, zei spr., dat daarin te weinig over de S. D. A. P. werd gezegd. Zij deed heel'dikwijls denken aan het ge babbel van de oude vrouwtjes Snip en Snap van de radio, die de voorzitter hoogst waarschijnlijk niet kent. De VOORZITTER schudt ontkennend het hoofd (vroolijkheid). De heer DE BRUYN (R.K.) stelde ver der in het licht, dat er overeenstemming bestaat tusschen het program van de R.K. Staatspartij en dat van de Regeering. Vooral geldt dit t.a.v. de beveiliging van de positief christelijke grondslagen onzer samenleving, de verdediging van het gezin men lette daarbij op de volgorde ar beid voor ons volk en ordening in het be drijfsleven; hetgeen spr. nader trachtte aan te toonen, waarbij hij o.m. wees op de maatregelen van den minister van Sociale Zaken, die niet door allen gunstig zijn ont vangen, en de onlangs aanvaarde wijziging van de Crisis-invoerwet: veranderingen die door spr. werden toegejuicht. Of en in hoever contingenteering van naadlooze buizen, draadnagels en dwei len noodig is, kan immers de Kamer niet beoordeelen. Aandacht vroeg spr. voor hetgeen so ciaal noodzakelijk moet worden geacht. Offers zijn noodig voor defensie maar ook voor sociale zaken, voor behoud van de volkskracht. Er is iets gedaan in dit op zicht, doch daarmee is het laatste woord toch niet gesproken? Prof. WOLTJER (A.-R.) besprak spe ciaal de staatsrechtelijke zijde van het spel lingvraagstuk. In 1934 heeft men een staatsrechtelijke fout begaan, niet te be ginnen met voldoende onder de oogen te zien, wat de bevoegdheden van de over heid is t.a.v. dit vraagstuk. Met een Kon. besluit had niet mogen worden volstaan, evenmin kan men exameneischen verande ren door een Kon. besluit, en examinandi dwingen een van de officieele spelling af wijkende schrijfwijze te volgen. Electrisch licht gratis! Ter Aar, '12 Januari. Verleen mij een kleine plaatsruimte in Uw veelgelezen blad; bij voorbaat mijn dank Gisteren d.d. 11 Januari j.l. werd ons zoo rustig plaatsje wakker geschut en wel door stroobiljetten onder de naam „Oranje Vreugd." Een schitterend program, waaraan ,een ieder zijn volle medewerking zal geven. Maar punt 3 van het program daar zou ik graag een aanvulling van zien en wel dit: gratis electrisch licht, dan komt dit punt zeker tot zijn recht en dat zou voor verbrui, kers een avond vén genot zijn als men alles goed kan zien in de kamers, want bij de meesten brandt een petroleum lampje om dat het electrisch licht in Ter Aar veel te duur is voor een groot deel der bevolking. "Wanneer men een pand heeft van ongeveer 20 lichtpunten en men wil dit een of meer avonden gaan verlichten voor 0.35 per K.W. uur,, dan wordt dit een klein week loontje. Nu geachte commissie, hoe konings gezind Ter Aar ook is, maar dat gebeurt bij niemand. Ingezetene van Ter Aar. CORRESPONDENTIE. Abonné te Oegstgeest. Wij kunnen uw klacht begrijpen. Werkverschaf fing, als daarbij de eenheid van het gezin ernstig geschaad wordt (werkverschaffing op verren afstand), is ook naar onze mee ning in vele gevallen afkeurenswaardig. Ieder geval moet apart worden beoor deeld met meegevoel. Ons dunkt ook, dat in uw geval van „straf" zeker geen sprake mag zijn. Uw stuk is te lang, om te worden opgenomen. Losse nummers van DE LF.IDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat Z Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIKTEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hooge woerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6