Opnieuw kabinetscrisis in Frankrijk DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Regeering-Chautemps neemt ontslag 29ste Jaargang VRIJDAG 14 JANUARI 1938 No. 8929 S)e CcicS^eiieSou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post i 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT l Gewone Adverlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Het begrootingsdebat in de Eerste Kamer Bij het begrootingsdebat in de Eerste Ka mer heeft dr. Colijn zich allerverschrik kelijkst geblameerd. De heele pers had 't verzwegen alleen in het „Nationale Dagblad" is het medegedeeld. Nu 't dan toch gepubliceerd is geworden, achten wij ons ontslagen van de afspraak, om het voorgevallene geheim te houden. Wat is er gebeurd is? In de vergadering van de Eerste Kamer van Dinsdag heeft het „Nationale Dag blad" geconstateerd, dat dr. Colijn „den marxist Vorrink na diens rede nog eens hartelijk de hand drukte". Let wel: niet den sociaal-democraat, den marxist Vorrink. En Colijn drukte dien marxist zelfs „hartelijk" de hand. Het „Nationale Dagblad" concludeert dan ook, dat dit „pleit tegen Colijn". Wij zullen over dit gebeuren, „dat zoo treffend de beginselloosheid" (aldus het „Nationale Dagblad") typeert, maar zand gooien geen blauw zand om over de begrootingsdebatten van de Eerste Kamer een enkele opmerking te maken. De begrootingsdebatten, waarmede de- Eerste Kamer bezig is zich onledig houdt, zouden we haast zeggen zijn een doublure, een verdubbeling, een herhaling van wat de Tweede Kamer ons heeft ge schonken. Zóó is de taak van de Eerste Kamer nooit bedoeld. Uit het feit, dat de Eerste Kamer een, door de Tweede Kamer aangenomen, wets ontwerp niet kan amendeeren, maar het aleen kan aannemen of verwerpen zonder meer, is al duidelijk, dat de invloed van de Eerste Kamer op 's lands wetgeving een ander-soortige is, dan die der Tweede Ka mer. En dat moet ook tot uiting komen bij de behandeling van de begrooting. Tot nu toe is daarvan echter niet veel gebleken. Men hoort opmerkingen, die wat de eigenlijke inhoud en strekking be treft ook zijn gemaakt in de Tweede Ka mer, komend ook van denzelfden politie- ken kant. De Eerste Kamer moest eigenlijk het al- gemeene politieke debat waarvan wij de waarde niet ontkennen en niet on derschatten overlaten aan de Tweede Kamer, en zich beperken tot de eigenlijke begrooting de begrooting als zoodanig, die aan haar oordeel wordt onderworpen. Deze wenschelijkheid spreekt destemeer, waar in de Eerste Kamer zitting hebben af gevaardigden van wij meenen 't wel aldus te mogen uitdrukken hetzelfde postuur, als in de Tweede Kamer. Niemand zal be weren, dat de senatoren menschen zijn, die op meer bijzondere wijze beschikken over kunde en ervaring, dan de leden van de Tweede Kamer, aan wier oordeel daarom een grootere waarde moet worden toege- ken. In den laatsten tijd worden wat voorheen niet geschiedde zelfs betrek- keelijk vele jeugdige politici als lid der Eerste Kamer gekozen. De Eerste Kamer graaft daarom haar eigen graf, als zij niet zorgt, dat zij wat anders geeft dan een doublure van de Tweede Kamer. Indien dat wat betreft za ken, die aan haar oordeel worden onder worpen, niet kan of door haar niet noo- dig wordt geoordeeld, dan moet zij de kunst verstaan, niets óf weinig te zeggen. Wij hopen, dat bij de verdere begro tingsbehandeling zal blijken, dat de Eer ste Kamer deze kunst althans eenigermate machtig is. Zij zou aldus zeker 's landsbe lang dienen. EGYPTISCH MOTORZEILSCHIP TIJDENS STORM VERGAAN. BARI, 14 Januari (A. N. P.). Drie Grieksche matrozen van het Egyptische motorzeilschip „Merusca" zijn volkomen uitgeput bij het Grieksche consulaat aan gekomen. Zij deelden mede, dat de „Merusca" voor de zeeëngte van Messina tijdens een hevi- gen storm schipbreuk heeft geleden. Van de overige veertien leden der be manning ontbreekt ieder spoor. Ligt het Volkstront uit elkaar? Om de monetaire vriiheid EEN BEWOGEN NACHTZITTING. Het kabinet Chautemps heeft zijn ontslag bij den president der Fransche republiek ingediend. De president heeft de kabinetsleden he denmorgen om kwart over 5 ontvangen en hun ontslag aanvaard. Lebrun dankte de ministers voor hun medewerking en droeg hun op de loopende zaken te blijven behartigen. Met het oog op de financieele crisis is het waarschijnlijk, dat de president der re publiek zal trachten zoo spoedig mogelijk een oplossing te vinden cn opnieuw een ra dicaal-socialist aan het hoofd der regeering zal plaatsen. Vanmorgen werden de na men van Herriot, Sarraut en Daladier ge noemd. SOCIALISTISCHE MINISTERS WILDEN NIET LANGER SAMENWERKEN. Het kabinet-Chautemps is afgetreden, doordat de socialistische leden der regee ring besloten hebben niet langer hun me dewerking te verleenen. SOCIALE STRIJD DE DIEPSTE OORZAAK. De wisselmarkt werd onrustig. In de Fransche Kamer heeft de voorzit ter, Herriot, Donderdagavond een rede ge houden, waarin hij o.a. verklaarde, dat de vrijheid tegen iedere bedreiging verdedigd moest worden en hij deed een beroep op het volk om de democratie te verdedigen door zijn intellect en zijn werk. Na Herriot besteeg minister-president Chautemps het spreekgestoelte, door de meeste leden toegejuicht. Chautemps herinnerde eraan, dat in De cember de financieele toestand op den weg naar rust was, uitgezonderd enkele inci denten. Sedertdien heeft zich iets voorgedaan: de wisselmarkt is onrustig geworden, doch niets in den financieelen toestand rechtvaardigt dit: de begrooting is in evenwicht en de schatkist is in staat het hoofd te bieden aan alle driemaan delij ksche verplichtingen. In sommige buitenlandsche kringen is men bezorgd geworden door een bankstaat van de Fransohe Bank, doch een zeker be drag was alleen een bewijs van de aflos sing van een leening. Verder was er een sociale agitatie, welke systematisch werd uitgebuit. Men kondigde een' algemeene sta king aan en de sociale ongeregeldheden stelden de zenuwen van het land zeer op de proef. Deze beproevingen zijn thans evenwel voorbij, dank zij den maatregelen van de regeering duurde de staking van de openbare diensten niet voort. De minis ter-president sprak vervolgens met kracht tegen, dat hij een dubbele rol zou hebben gespeeld; hij beschouwt de conflicten van de arbeiders met een menschelijk oog, doch hij zal geen opstand van de arbeiders in overheidsbedrijven tegen den staat toe staan; zijn arbitrage is ernstig bedoeld. De CHAUTEMPS minister-president acht het verder geluk kig, dat de staking in de Goodrich-fabrie- ken zonder bloedvergieten is geëindigd. Ook de zeeheden-staking te Rouaan is ge lukkig geëindigd. Doch de terugkeer van dergelijke inci denten moet voorkomen worden. De mi nister-president verlangt, dat de Kamer een arbeidswet aanneemt, welke den so cialen vrede zal verzekeren. De arbeiders zullen waarborgen voor den arbeid ont vangen, doch hiertegenover moeten zij er kennen wat het parlement voor hen doet, en afzien van ieder onwettig optreden, hoe zeer dit ook te verontschuldigen schijnt. Controle op de wisselmarkt. Daarop zeide Chautemps, dat gesproken wordt over een controle op de wisselmarkt. Hij is van meening, dat de regeering haar plechtige verzekering moet hernieuwen, dat geen uitgaven zullen worden gedaan, zon der dat deze gedekt worden door inkom sten. Bij den aanval op de franc zou men zekere dwangmaatregelen kunnen verwach ten, doch men kent de meening van spre ker; deze maatregelen zouden niet het ge- wenschte resultaat hebben. De wil tot sociale vrede, tot een even wichtige begrooting en tot financieel beleid moet een parlementaire garantie hebben. De minister-president vroeg derhalve aan alle groepen om te zeggen, of zij het niet eens zijn met de beginselen, welke hij uit een heeft gezet en met de formules van monetaire vrijheid. Aan de leden van de meerderheid vroeg de minister-president of zij de politiek van de regeering, zoowel ten aanzien van binnen- als van buitenland goedkeurden. De regeering doet een beroep op allen en op het plichtsgevoel van het repu- blikeinsche parlement. In dit moeilijke uur stelt de regeering de kwestie van vertrouwen. De zitting der Kamer werd daarop ver daagd ten einde de Kamerleden gelegen heid te geven, zich te ber.aden. SOCIALISTEN WILLEN DEVIEZEN- CONTROLE. In d>- fractievergadering besloten de so cialisten vóór de motie van vertrouwen te stemmen, mits daaruit werd weggelaten een uitspraak over de vrijheid van de wis selmarkt. Chautemps stelde er echter prijs op, dat op dit punt klaarheid zou komen en een uitspraak gedaan werd. De communisten verklaarden daarop, dat zij vóór de motie zouden stemmen, ten einde het Volksfront niet te verbreken. De motie werd vervolgens aldus samen gevat: „De Kamer, getrouw aan de beginselen van financieele, monetaire en sociale poli tiek, die zij heeft bepleit in haar vroege re uitspraken, geeft uiting aan haar ver trouwen in de regeering, voor een finan cieel herstel in monetaire vrijheid en de handhaving van den arbeid voor de repu- blikeinsche orde". Op dat oogenblik vroegen de socialisten schorsing der vergadering. Het was toen 3.35 uur. Chautemps verklaarde, dat de communisten volledige vrijheid hadden voor de stemming over de motie, hetgeen in de rijen der socialisten een zekere ver warring stichtte. Onder die omstandighe den werd door socialisten en communisten schorsing der vergadering gevraagd. De socialistische minister hadden het voornemen, hun verdere medewerking aan het ministerie te ontzeggen, indien zij niet van Chautemps een geruststel lende verzekering verkregen betref fende zijn wensch, een beroep te doen op de meerderheid van het Volksfront. Door deze socialistische beslissing was het kabinet in feite demissionair geworden. Te 4.45 uur werd de vergadering hervat, doch dë regeeringsbanken bleven leeg. Her riot deelde mede, dat Chautemps hem had doen weten, dat' hij geen belang stelde in het debat. Herriot verklaarde vervol gens, dat de zitting was opgeheven. De communisten verlieten de zaal met den kreet: „Volksfront", hetgeen door de rech terzijde werd beantwoord met: „Naar Mos kou". HET BESLUIT DER SOCIALISTEN. In haar laatste bijeenkomst had de so cialistische fractie een motie geredigeerd, waarin de redenen voor het uittreden der socialistische regeeringsleden als volgt werd uiteengezet: „De fractie, die eens te meer haar trouw aan het Volksfront heeft be vestigd en die verklaard heeft, altijd be reid te zijn, met kracht een regeering te steunen, die vast besloten is een politiek te voeren, welke op de basis van het alge meen kiesrecht berust, vooral in de huidi ge omstandigheden, waarin de verdediging van de republiek en de organisatie van den vrede noodig zijn, constateert met leed wezen, dat de communistische partij in haar laatste zitting uiting heeft gegeven aan haar voornemen zich niet bij de meer derheid te voegen en dat de minister-pre- en dat de minister-president deze partij sident deze partij haar vrijheid heeft terug gegeven, waardoor hij een andere richting aan de politiek der regeering gaf. In deze omstandigheden kan de regee ring niet langer een beroep op het Volks front doen. De fractie besluit derhalve, dat de socialistische leden der regeering niet langer hun medewerking kunnen ver leden. Te 5.05 uur vertrokken de leden der de missionaire regeering naar het Elysée; waar zij hun ontslag aanboden. Een half uur later verlieten zij dit huis met uitzondering van Chautemps, die met president Lebrun een onderhoud had, dat te zes uur nog voortduurde. Toen Chau- tmps te 6.15 uur het Elysée verliet, ver klaarde hij, dat de president hem gevraagd had, een relaas van de gebeurtenissen te doen. Hy wenscht aldus Chautemps dat zoo snel mogelijk een regeling wordt getroffen in een sfeer van kalmte en een dracht, die noodig is voor de veiligheid van de munt en de buitenlandsche veilig heid van Frankrijk. Lebrun zou te tien uur zijn onderhandelingen beginnen, door be sprekingen met Jeanneney, den voorzitter, van den Senaat, en met Herriot, den voor zitter der Kamer, te hebben. WISSELHANDEL GESTAAKT De bank van Frankrijk heeft den banken verzocht, den wisselhandel voor het oogen blik te staken. Dit nummer bestaat uit vier bladen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Hoe voos de basis van het Volksfront voor de Fransche regeering is, is vannacht opnieuw gebleken. De regeering Blum is er doorheen gezakt, de regeering-Chau- temps thans eveneens. Vannacht is ha een bewogen zitting der Fransche Kamer het Fransche kabinet afgetreden, omdat de socialistische ministers hun medewerking opzegden. Door de sociale onrust, welke de laatste weken weer zoo fel tot uiting was geko men, was de franc onrustig geworden. De socialisten wilden een deviezen-controle, waartegen Chautemps zich verzette. Ten einde hieromtrent tot klaarheid te ko men, verlangde Chautemps een motie van vertrouwen, waarin duidelijk tot uitdruk king zou komen, dat de Kamer monetaire vrijheid wilde en geen controle-Chautemps Hij zeide nog eens duidelijk, hoe on houdbaar voor een regeering de toestand is, als zij wel bij de stemmingen den steun van zekere partijen krijgt, maar niettemin door deze voortdurend gecritiseerd wordt en vroeg daarom een duidelijke besliste uitspraak, waaraan men zich dan ook ver der houden moet. Bij monde van Ramette leverde de com munistische partij, toen zij haar stem ging motiveeren, ernstige critiek op de alge meene politiek der regeering en gaf zij zelfs te verstaan, dat zij, hoewel ze niet tegen de regeering zou stemmen, zich wel licht van stemming zou onthouden. Chautemps verhief onmiddellijk en niet zonder heftigheid zijn stem tegen de com munistische verklaringen en eindigde met de woorden: „Ramette vraagt vrijheid van handelen voor zijn partij. Wat mij be treft: "ik geef hem die vrijheid." Daarmede was de samenwerking in het Volksfront verbroken en zeiden de socia listische ministers hun medewerking op. Zonder dat er over de motie van vertrou wen gestemd was, nam de regeering haar ontslag. De Parijsche kranten konden eerst in haar laatste edities melding maken van het aftreden der regeering, zoodat de com mentaren nog slechts betrekking hebben op de gebeurtenissen van gisteren. Niette- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Kabinetscrisis in Frankrijk. De regee- ring-Chautemps afgetreden. (1ste blad). Geruchten, dat Hitier ook een bezoek aan het Vaticaan zou brengen. (2de blad). De „Csar" beschuldigd van verschillen de moorden. (2de blad). Een felle rede van den oud-ambassadeur van de V. S. te Berlijn over de toestanden in Duitschland. (2de blad). De ontploffing te Maderid zou 700 slachtoffers hebben veroorzaakt. (2de blad). Binnenland De Minister van Financiën heeft beslO' ten tot conversie van alle 4 pet. Staatslee- ningen. Uitgifte van een 38-jarige leening, groot ongeveer 1700 millioen a 99^ pet. Rente 3 pet. gedurende de eerste tien ja ren, daarna 3y3 pet. (2de blad). De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting in de Eerste Kamer. (2de blad). Bijzonderheden uit het voorontwerp van wet inzake de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. De samen stelling van de commissie inzake steunver- leening. (2de blad). De leider der N. S. B. staat te Amster dam terecht naar aanleiding van het inci dent op het Blauwe Zand. Het O. M. vraagt ontslag van rechtsvervolging. Te gen den stoker M., die terecht heeft ge staan wegens mishandeling van ir. Mus- sert, is 15 boete geëischt. (2de blad). ZWARE BRAND IN DE HOBBEMASTRAAT TE DEN HAAG. Hedenochtend omstreeks kwart over acht brak brand uit in het perceel Hobbema- straat 85 te Den Haag, waarin is gevestigd een kapperszaak van den heer J. H. WijL De brand is ontstaan, doordat de heer Wijl, die een brandende patroleumkachel wilde verplaatsen, struikelde en kwam te vallen, waarop het totstel uit elkaar plof te. Een groote glas-in-lood ruit boven de deur sprong en een van de zes cabines, die in de zaak staan opgesteld, vatte vlam. In een oogenblik tijds stond de geheele win kel in lichterlaaie. De motorspuit uit de van der Vennestraat was spoedig ter plaatse, de spuit van het bureau Rijswijkscheweg, die eveneens was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. De brandweer bestreed het vuur met 2 stralen, en hoewel de brand spoedig was gebluscht, 'kon toch niet worden voorko men, dat de zaak geheel uitbrandde. De bewoners, die naar buiten waren ge vlucht, bekwamen geen letsel. Verzekering dekt de schade. min blijkt er reeds een gevoel van onze kerheid uit. De „Matin" schrijft: „Het is van belang te weten of Frankrijk in staat is zich te herstellen en allen oproerkraaiers het zwijgen op te leggen. Dat is toch de" wensch van de overgroote meerderheid der bur gers, die genoeg hebben van politieken strijd en concurrentie der partijen, welke worden tot een misdaad tegen het vader land, op een oogenblik waarop gevaren van allerlei aard het bedreigen." De „Figaro" schrijft: „De kwaal, waar aan wij lijden, is niet van financieelen, economischen of zelfs socialen aard, zij is alleen en uitsluitend van politiek karak ter." In de „Excelsior" leest men: „Op ze kere oogenblikken kan regeeren matigen of schipperen zijn. Op andere oogenblik ken is het een vast besluit nemen en zijn weg gaan zonder naar links of rechts te zien. Op zoo'n moment zijn wij nu." Het wordt hoog tijd, dat er in Frankrijk een krachtige regeering komt, welke een eind weet te maken aan het funeste drij ven der roode vakvereenigingen, dat den financieelen toestand van Frannkrijk ho peloos in de war stuurt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1