OMGEVING RIJNSTREEK DONDERDAG 13 JANUARI 1938 uE LEIDSCHE COURANTDERDE BLAD - PAG. 9 katwijk. Bedrijven. Aan het jaarverslag over 1937 der Gasfabriek en het waterleidingbe drijf ontleenen we het volgende: In 1937 werden gefabriceerd 1.716.120 Kub. M. gas tegen in 1936 1.517.975 Kub. M .De productie is dus met 13 pet. toege nomen en behaalde het hoogste cijfer tot nu toe bereikt. Het Waterleidingbedrijf is in gebruik met 8 pet. vooruit gegaan, n.l. met 15493 M3. en bereikte het cijfer van 224.990 M3. Ook een nog niet genoteerd cijfer. lisse. Fiets verdwenen. De weleerw. heer Kap. Egberts was Dinsdag bij een der pa rochianen op bezoek en had zijn rijwiel achtergelaten in een poort. Bij zijn terug komst bleek, dat het rijwiel was ontvreemd en kon de Kapelaan zijn weg vervolgens te voet gaan. De politie heeft de zaak in on derzoek. Achterlichtjes. Door de gemeente-poli- tle wordt er terecht op gewezen, dat ver schillende achterlichtjes nauwelijks bran den. Blijkbaar worden hierbij lampjes ge bruikt van onvoldoende sterkte of dat de aangebrachte contacten los zitten. Men wordt aangeraden een achterlichtje te ne men op de rijwielen, hetgeen in verhouding met de verlichting van de lantaarn staat, waardoor men een nuttig effect verkrijgt. Losse contacten worden ten sterkste afge raden mede in verband met de ontvreem ding. Naar wij vernemen zal op deze aan gelegenheden worden gelet en zal bij on voldoende verlichting proces-verbaal wor den opgemaakt. Men zij gewaarschuwd. noordwijkerhout. Loop der Bevolking. Op 1 Januari 1937 bestond de bevolking uit 2619 mannen en 2531 vrouwen, totaal 5150 personen. De bevolking vermeerderde in 1937 door: Geboorten 80 mannen en 72 vrouwen, to taal 152 personen. Vestiging: 119 mannen en 127 vrouwen, totaal 246 personen. To taal 199 manne en 199 vrouwen, totaal 398 personen. In 1937 verminderd door: Overlijden. 16 mannen en 18 vrouwen, totaal 34 personen. Vertrek: 126 mannen en 134 vrouwen, to taal 260 personen. Totaal: 142 mannen en 152 vrouwen, totaal 294 personen. De bevolking vermeerderde dus met 57 mannen en 47 vrouwen, totaal 104 personen, zoodat op 1 Januari 1938 de bevolking be stond uit 2676 mannen en 2578 vrouwen, totaal 5254 personen. In 1938 werden 30 huwelijken gesloten. De blijde gebeurtenis. Door de Oranje- Vereeniging „Wilhelmina" alhier zal ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis bij ons Prinselijk Paar den leden der vereeni- ging een feestavond worden aangeboden in het gymnastieklokaal, des avonds om 7.30 uur, op den nationalen feestdag of den daarop volgenden dag. Voor dezen avond is op het gezelschap Charles Braakensiek met conferencier Tonny Verwey beslag ge legd. Op den dag van de blijde gebeurtenis wordt een fakkeloptocht gehouden. Het openingswoord op den feestavond zal wor den gesproken door den Burgemeester de zer gemeente. B. V. L. De oefeningen van den vrij- willigen Landstorm zullen in het vervolg gehouden worden op de Donderdagen 13 en 27 Januari, 10 en 24 Februari, 10 en 24 Maart, 7 en 21 April en ten slotte 5 en 19 Mei. Het aanvangsuur is steeds 7 uur, ter wijl tot 9 uur n.m. gelegenheid wordt ge geven te komen schieten. In afwijking van deze regeling zal de schietoefening 13 Ja- as. om half drie door den heer ir. K. Vol- kersz, Rijkstuinbouwconsulent te Lisse. Geboren: Trijntje, d. van H. Natzijl en J. C. Daldeij Jacobus Jan Wouter, z. van J .Koning en A. Kranenburg Marti na Johanna Juliana, d. van A. P. van Nas sau en W. C. v,an Miltenburg Cornelis Theodosius Johannes, z. van A. Waasdorp en M. Kollaart. Ondertrouwd: C. Th. Kiebert 29 j. en J. C. Hulsbosch 29 j. Overleden J. Waasdorp 54 j., echt genoot van G. J. Elstgeest Jacobus Jan Wouter Koning 2 dg. Gevestigd: E. M. van Muiden van Nijmegen A. M. Hooijmans van Veur G. H. J .Brans van Amsterdam A. v. d. Bosch van Utrecht K. Boelens van Leeuwarden E. Boekee van Katwijk R. J. Stutvoet van Kampen. Vertrokken: K. G. Boorsma naar Leeuwarden H. J. Vooren naar Hille- gom A. M. Hoogeveen naar Velp (Gem. Rheden) C. J. Zwaan naar Leiden A. van Bommel naar Amsterdam G. M. Vaessen geb. Otte naar Haarlem S. Dubbelaar naar Katwijk aan Zee. VOORSCHOTEN. Gehuwd: W. Eisberg 28 j., wonende te Ede en E. Bussink 24 j., wonende alhier J. de Boer 23 p. en H. D. Meerman 22 j., beide wonende alhier. Gevestigd: N. A. van Leeuwen van Noordwijk Th. Duive'ns van Hoorn P. van Nieuwkerk van 's-Gravenhage C. van Nieuwkerk-van 't Hof van Rotterdam Wed. J. C. Harings-Wouters van 's-Gra venhage Mej. T. Snippe van Wassenaar. Vertrokken: B. G. Smits naar Am sterdam W. Everts en gez. naar Wasse naar Mej. A. W. Uitslag naar Wassenaar A. E. Cohn naar Wassenaar J. M. Groeneveld en gez. naar Utrecht L. C. Mooten en gez. naar Leiden G. J. Moo- ten naar Leiden. WARMOND. Retraitc-club. Dinsdag hield de re traiteclub „St. Willibrordus" alhier haar jaarvergadering onder voorzitterschap van Jen heer J. L. Weijers. De voorz. deelde mede, dat dit jaar de retraite zal worden gehouden van 15 tot HEVIGE AUTOBOTSING IN WASSENAAR Dame brak arm en been Op den Rijksstraatweg nabij de Rust en Vreugdlaan had een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door van O. uit Rotterdam, en een auto bestuurd door Sch. uit Heemstede. De naast hem zittende echtgenoote van den heer Sch. brak hierbij een arm alsmede het rechterbeen, dit laat ste zoo ernstig, dat het waarschijnlijk lijk geamputeerd zal moeten worden. Voorts bekwam ze eenige niet ernstige hoofdwonden. De heer Sch. werd aan één der beenen gewond. Na eerste hulpverleening door de doctoren dr. Paanakker en dr. Hubbeling zijn de beide gewonden overgebracht naar het ziekenhuis Bronovo te Den Haag. Bei de auto's werden zwaar beschadigd. De heer van O. bekwam geen letsel. sleepdienst, uit Rotterdam, C. de Wittstraat 36 A. J. v. d. Hoek en gezin, kantoor- bed. b. d. B.I.M., uit R'dam, C. de Wittstraat 36 K. Januszewski, vreemd, R.K., dienst bode, uit Jablonowo, Polen, O. Wassenaar- scheweg 3 A. Kvarda (ova), vreemd, R.K., keukenmeid, uit den Haag, Wilhel- minaplein 2 E. Lange, vreemd, Ev. L., zonder beroep, uit Bottrop Did., Wassenaar- scheweg 15 J. T. Leembruggen, geen, zonder beroep, uit Hilversum, Stoeplaan 12 M. Lemmen, vreemd, R.K., dienst bode, uit Oberhausen-Sterkrade, Did., Wil- helminalaan 7 A. J. Plak en gezin, N.H., Burger naar Koog a. d. Zaan, Stationstraat 3 M. v. Enst naar Amsterdam, Lek straat 71-11 A. L. v. Diemen naar Voor burg, Parkweg 59 J. C. Knijnenburg en vr. naar Voorschoten, Papelaan 90 J. de Rook naar den Haag, Haagschestraat 99 D. C. Geluk en vrouw naar Den Haag, Gev. Deynootweg 35 A. v. d. Weele naar den Haag, Joh. v. Oldebarneveldtlaan 29 A. v. d. Linde naar Aardenburg, O. Kerkstraat 6 R. R. W. Driessen naar Soerabaya K. M. Fiedler naar Bloemen- daal, Hooge Duin en Daalscheweg 28 Jkhr. J. Roëll naar 's Graveland, Sperwers- hof 79 G. v. Marle naar de Lier, Wilhel- tX i min astraat 6 1. Czifra naar Boedapest 18 Januari. Het was een verheugende ge- c. M. Schonk naar Soest, Verl. Schoolweg 61. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN beurtenis, dat dit jaar het aantal leden Jat aan de retraite zal deelnemen in vergelij king met verleden jaar verdubbeld was, hetgeen de beste verwachtingen geeft voor de toekomst. Hierna was het woord aan den penningmeester voor het uitbrengen van zijn financieel verslag. Hieruit bleek, dat door de leden over het afgeloopen jaar een bedrag van ruim ƒ76 was gespaard. Het woord was hierna aan den Geestelijken Ad viseur. Deze wees er op, dat het algemeen bekend is, dat een machine op tijd moet worden nagezien en gesmeerd. Evenzoo is het gesteld met de ziel van den mensch, die op tijd moet worden nagezien voor de geestelijke gebreken. En hoe, aldus spreker, kan men dit beter doen, dan voor een paar dagen in retraite te gaan. In die dagen kan men alle zorgen eens van zich af zet ten, om zich des te inniger met God te Vertrokken: M. Hecht naar Oegst- geest, Joh. de Wittstraat 21 D. H. Meyer en vrouw naar Batavia M. van Leeuwen naar den Haag, Schenkstraat 46 J. de la Rie naar Leiden, Morschstraat 6264 P. Reyngoud naar Rijnsaterwoude, Dorp 118 M. J. Kratz naar Leidschendam, Westvlietweg 123 M. H. Aarsen naar Soest, Amersfoortschestraatweg 78c T. Snippe naar Voorschoten, Rijndijk 94 J. A. C. Evans geb. Veth. en dochter, naar Leeuwarden, Mr. P. J. Troelstrastraat 109 A. Kierer geb. Kern naar Den Haag, Alb. Thijmstr. 114 J. C. Verduyn naar Velzen, Hagelingerweg 365 H. v. d. Mejj- den naar Oud-Beijerland, Boterhof 16 M. v. d. Winkel naar den Haag, L. Voorhout 32 E. Lemmen naar Oberhausen-Sterk- Voorzitter: M, T. Berkhout, Burgemeester. Aanwezig 9 leden. Afwezig: wethouder c. Eggink, en de heer C. Mulholland, beiden wegens ongesteldheid. Alvorens de openbare vergadering wordt geopend, vergadert de raad in geheime ver gadering. Bij de opening der openbare ver gadering dankt de voorzitter voor de vele wenschen, die hij heeft ontvangen bij den aanvang van het nieuwe jaar en wenscht de leden en hunne gezinnen een gelukkig nieuwjaar en eindigt met de bede, dat het de geheele gemeente met hare inwoners goed moge gaan. De heer W. G. Duijnisveld dankt den voorzitter, namens den raad voor zijne wenschen en wenscht den voorzitter met zijn gezin het beste in dit nieuwe jaar. Diepdelven in werkverschaffing. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den minister van sociale za ken houdende mededeeling, dat de werk verschaffing (onderhoud van het Wilhel- minapark) kan worden voortgezet voor- loopig tot en met 30 April 1938. Eveneens is van den zelfden minister een missive in gekomen, waarbij wordt goedgekeurd, dat het diepdelven van 6000 roeden bollen land, ten behoeve van den heer J. p. v. d. Marei alhier in werkverschaffing wordt uit gevoerd. De heer J. Braggaar wenscht het punt der goedkeuring door den minister van sociale zaken het diepdelven van het bol lenland in werkverschaffing k f 0.32 per uur, waardoor een loontje wordt verdiend van 15.16 voor dit zware werk, al kun nen wij hier geen beslissing nemen, zijn bezwaar te uiten. Ook wat betreft punt 4 der agenda n.l. het onderhoud van het Wil- helminapark tot 30 April 1938 meent spre ker, dat dit normaal werk is. De voorzitter zegt, dat deze zaken al meermalen zijn besproken. De heer Brag gaar zegt wel, dat 0.32 per uur wordt be taald, doch spreekt niet over de andere emolumenten. Het loon kan praktisch door een normalen arbeider met 10 pet. wer den verhoogd plus de kolenbon ter waarde van 1.30, plus de consumptiebonnen voor boter enz., zoodat dan de berekening is on geveer 20 per week, en dan verschilt het loon niet zooveel van het loon in het vrije bedrijf. Tevens is deze zaak beslist, niet door het Gemeentebestuur, doch langs or gan isatorischen weg en deze commissie van werkgevers en werknemers heeft beslist, dat dit object voor werkverschaffing in aanmerking komt, waarbij wij ons eenvou dig hebben neder te leggen. Evenzoo het tweede punt, want dit onderhoud van het perk kan een jaar lang in werkverschaffing worden uitgevoerd. De heer J. Braggaar weet wel, dat men kunnen onderhouden. Na zoo'n retraite kan j rade (Did.) W. F. Tiemeyer naar Delft, men des te gemakkelijker, geestelijk ge- I Oostsingel 54 E. A. van Es naar Dussel- sterkt zijn dagelijksche bezigheden weer opnemen. Na rondvraag sluiting. Vogelwet. Als tlandbouwdeskundig ad viseur bedoeld in het Vogel wetbesluit en ter uitvoering daarvan is in deze gemeente aangewezen de heer G. van Leeuwen, land bouwer, alhier. WASSENAAR. Geboren: Maria Alida, d. van C. van Barneveld en J. A. de Kievit Thomas muari beginnen om 8.30 uur, -zulks in ver- 1 Johannes Martinus, z. van F. C. Westgeest Haag, band met de avondoefening van de Missie. OEGSTGEEST. St. Josephsgezellen. Bij deze deelen wij mede, dat hedenavond in plaats van dr. Fr. Holthuizen de heer Quint zal spreken over het aangekondigde onderwerp. Wij rekenen op een goede opkomst. SASSENHEIM. TULPENTENTOONSTELLING IN „BLOEMLUST". Van 18 tot 22 Januari. Dinsdag 18 Januari zal de Tulpententoon stelling worden geopend, welke in „Bloem- lust" wordt gehouden van 18 tot 22 Januari. Ook deze tentoonstelling beloofd weer een succes te worden. Door verschillende vooraanstaande kweekers zijn reeds groo- te inzendingen tulpen toegezegd, en ook eenige kweekers uit West Friesland (Bo- venkarspel) zullen gezamenlijk met een inzending tulpen mededingen naar de uit geloofde zilveren beker, voor de beste col lectie tulpen, in 10 soorten, 24 stuks van elk soort, welke tulpen geen extra voorbe handeling hebben ondergaan. Het mooie en leerzame van deze ten toonstelling zal verhoogd worden, doordat er van alle rassen tulpen zullen geëxpo seerd worden, zoowel nieuwe soorten Men del en Darwin, als gewone handelssoorten. Door de vereeniging „De Tulp" is een zilveren beker beschikbaar gesteld voor een van de mooiste inzendingen tulpen in 10 soorten. De jury, bestaande uit de heeren J. F. Ch. Dix te Heemstede, W. A. Philippo Jr. Heem stede, J. W. A. Lefeber Lisse, W. Jonkheer Hillegom, L. v. Leeuwen Lzn. Sassenheim, heeft zich weer bereid verklaard, het ten toongestelde te beoordeelen. De officieele opening zal plaats hebben Dinsdag 18 Jan. en J. van Veen Wilhelmus Pieter Hen- drikus, z. van A. L. C. Oudshoorn en C. G. Thomassen Francisca Maria, d. van C. J. Gilissen en J. A. Straathof. Gehuwd: A. J. Mulder en P. H. de Ruit C. Kloosterman en' J. van der Harst. dorf (Did.) A. Haller naar Oostenrijk W. K. F. Busser naar Antwerpen I. H. A. Buoch geb. Peters naar Parijs, Frank rijk M. Bonk naar Kiel (Did.) E. Hellersbergen naar Oostenrijk A. Boels naar Hillegersberg, Schiebroekscheweg 24 H. van Deurn naar Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 245 J. K. Anderson geb. zonder beroep, uit den Haag, Windlustweg 9 P. H. de Ruit, C.G., winkeljuffrouw, uit den Haag, Korenlaan 25 P. J. Poort man, D.G., hulp i. d. huishouding, uit den Prinsenweg 43 C. J. v. d. Put Verhaart, R.K., schilder, uit R'dam, Rid derlaan 1 T. Reyenga, geen, handelaar in auto's, uit den Haag, Pr. Marielaan 14 G. Gelderman geb. Riemersma en gezin, geen, zonder beroep, uit Breda, Rijksstraat weg 795 L. Rohde, vreemd, R.K., dienst bode, uit den Haag, Stoeplaan 1 M. A. aan wettelijke voorschriften is gebonden, doch heeft gemeend zijne bezwaren, al is er niets aan te veranderen, naar voren te moeten brengen, waarna de ingekomen stukken voor kennisgeving worden aange nomen. Op de begrooting voor den dienst van openbare werken dienst 1938 zijn eenige opmerkingen gemaakt door Ged. Staten van administratieven aard. B. en W. stellen den raad voor aan deze opmerkingen, die geen invloed hebben op de eindcijfers der begrooting, te voldoen. Aldus besloten. Daarna stellen B. en W. den raad voor om eene nieuwe overeenkomst aan te gaan met de n.v. Gekro, destructiebedrijf te Overschie en wel tot en met 31 December 1941. De kosten bedragen 0.015 per inwo ner en ƒ0.015 per H.A. met een maximum van ƒ300. De heer J. Braggaar vraagt enkele in lichtingen, die de voorzitter hem verstrekt, waarna met algemeene stemmen het voor stel van B. en W. wordt aangenomen. Door den bond van Caféhouders is een adres gericht aan den raad met het ver zoek, dat de tapverboden en de sluitings uren niet zullen gelden op den aanstaanden natonalen feestdag en de caféhouders op dien dag van belastingen zullen worden vrijgesteld. De voorzitter meent, dat dit adres voor onze gemeente van geen groote beteeke- nis is en stelt voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. Aldus aangenomen. Vervolgens wordt aan de orde gesteld het voorstel tot stroomlevering aan de N.V. de Ned. Spoorwegen te Utrecht voor de elec- trificatie van de seintoestellen der Spoor wegen op het baanvak Voorschotenden Haag, onder bepaalde voorwaarden. De Maatschappij garandeert een afname van minstens 50000 K.W.U. per jaar. Om de voorzieningen te kunnen treffen aan het laagspanningsnet van het electriciteitsbe- drijf, welke noodzakelijk zijn voor deze stroomlevering, vragen B. en W. een cre- diet aan van 8000. Aldus goedgevonden. Thans worden genomen eenige besluiten comptabiliteit, waarna de voorzitter me dedeelt, dat krachtens ministerieele circu laire de gemeente gerechtigd is bij de a.s. nationale feestviering ten hoogste een be drag van 0.25 per leerling en 0.01 per in woner uit te geven. B. en W. vragen den raad machtiging zoo noodig over deze be dragen te mogen beschikken. Aldus aan genomen. Bij de rondvraag heeft de heer Bakker bij geruchte vernomen, dat aan enkele leer lingen van de O. L. school, wonende aan den Rijndijk, geweigerd is met de bus me de te gaan. Den voorzitter is hiervan niets bekend, waarna de openbare vergadering wordt gesloten. Overleden: Klaas Pander, 71 j., j Samuel, N.I., zonder beroep, uit Breda, echtgenoot van C. A. Osieck Engelmun- dus Jacobus Brekelmans 67 j., echtgenoot van A. Zuiderduin Adrianus van den j Berg 9 j. Karei Willem Bouensch 67 j., I echtgenoot van A. J. van Alphen de Veer. Gevestigd: M. R. Bauer, R.K., dienst bode, uit den Haag, L. v. R. v. Rhemens- huizen 12 G. Wolff, vreemd, G.K., dienst bode, uit den Haag, Mecklenburglaan 1 H. K. J. van der Vlis, Rem., gezagsvoerder groote vaart, uit R'dam, Gravestraat 14 T. J. v. Balen, G.K., dienstbode, uit Ber- I kei en Rodenrijs, Meijendell 2 D. Lagen- dijk, G.K., dienstbode, uit Oud-Beijerland, Gr. Hoefijzerlaan 46 H. W. te Kamp, N.H., dienstbode, uit Wisch, Duinlustweg 25 J. Borsboom, R.K., los werkman, uit j Leiden, Rijksstraatweg 339 A. J. M. Bij- j nevelt, N.H., kinderjuffrouw, uit Enschede, Amazonelaan 6 A. J. J. H. van Dilst en gezin, geen, le Luit. Artillerie, uit Soera baya, v. Z. v. Nijeveltstraat 112 A. H. Dumont, R.K., Assistente Meisjesbesch., uit den Haag, Meyendellscheweg 6 W. i Everts en gezin, N.H., timmerman, uit Voorschoten, Wassenaerstraat 9 K. I Frenk, Isr., huishoudster, uit Rotterdam, j Raadhuislaan 4 M. Frenk, N.I., verpleeg- ster, uit Rotterdam, Raadhuislaan 4 K. 1 Grossegger, vreemd, R.K., dienstbode, uit j Walstein, Jagerslaan 2 J. v. d. Gugten, i G.K., vrijw. sergeant-capltulant Regt. Ja- gers, uit Bergen op Zoom, Kamp Waals- i dorp C. Q. A. Ham, R.K., kruideniers- j bed., uit Delft, Rijksstraatweg 372 C. H. j Hendriks, R.K., metselaar, uit den Haag, j Kerkstraat 31 D. M. van Heusden, N.H., dienstbode, uit Alphen a. d. Rijn, Wassen. Slag 9 R. v. d. Hoek, N.H., machinist foort. Raadhuislaan 4 A. E. Scheid, vreemd, R.K., dienstbode, uit Gelsenkirchen Did., Wittenburgerweg 172 A. J. H. Thijen, R.K., kinderjuffrouw, uit den Haag, Klein Persijnlaan 16 M. Timmermans, dienst bode, uit Veen, N.Br., Wilhelminaplein 6 Th. G. v. Tongeren, R.K., dienstbode, uit Warmond, v. Zuylen v. Nijeveltstraat la J. W. Verburgt, W., archivaris, uit Leiden, v. Z. v. Nijeveltstraat 142 L. Verwaal en vrouw, N.H., electro-monteur en exploi tant van een kraanwagen, uit Noordwijker hout, C. de Wittstraat 14 J. H. Witte, N.H., slager, uit Enschede, Kerkehout 19 M. Wijnman en gezin, R.K., bloemist, uit Katwijk, Windlustweg 19. ZOETERMEER. Vogelwet. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is krachtens en ingevolge de bapalingen van het Vo- gelbesluit 1937, ter uitvoering van de nieu we Vogelwet 1936, als landbouwdeskundig- adviseur voor deze gemeente aangewezen de heer J. W. Groenewegen alhier. Geboren: Arie, z. van D. van den Berg en J. M. Maasland Jacobus, z. van C. J. Wiegel en L. 't Hart Abraham Adrianus, z. van A. Jonkers en J. van Ardenne Ma- rinus Jacobus, z. van M. Groenendijk en M. C. Blijleven. Overleden: M. Rademaker 76 j., wed. van A. Boer G. van Raff en 87 j., wed. van J. Kreft. Vertrokken: F. Feenstra naar Reeu- wijk A. Slingerland wed. Q. Ruigrok naar Delft M. J. Hagenaars naar Mont- ALPHEN AAN DEN RIJN. EEN REIZIGER PER AUTO-PED. Jeugdig Leidenaar verbetert record! Op den Steekterweg alhier werd gis teren door de politie een 12-jarige jongen uit Leiden doornat aangetrof fen met een autoped bij Zich waarme de hij reeds de reis LeidenAlphen had afgelegd en volgens zijn mededee ling op weg was naar Eede. Door de zorgen der politie werden de ouders der jongen in kennis gesteld en per taxi is hij toen door zijn vader terug gehaald. DE VOORMALIGE SCHEEPSWERF DER FIRMA PANNEVIS WEER IN BEDRIJF. Mits de ingezetenen zich niet verzetten. Naar de Rijnb. verneemt, is de directie der Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr., die, zooals men weet de voormalige werf der firma Pannevis aan de Emmalaan heeft aangekocht, voorne mens bij B. en W. dezer gemeente een ver gunning aan te vragen, volgens de Hin derwet om genoemde werf in exploitatie te kunnen brengen. Het blijkt echter, dat de moeilijkheden, welke de firma Boot in verband met het zgn. pneumatisch klinken in den weg zijn gelegd, de directie der Amsterdamsche scheepswerf aanleiding hebben gegeven den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis" gisteravond haar 10e jaarvergadering. De avond werd geopend door den voorzitter den heer C. Koren. In een korte toespraak heette deze bijzonder welkom het dagelijks bestuur van den Bond, de heeren Generaal Kramer, Overste Klein en Overste Plantinga en den administrateur den heer Baart, burgemeester Colijn, Ds. Bootsma, legerpredikant en voorts de afgevaardigden speciaal die van de pas opgerichte afd. Leiden. Het doel van den avond was ver sterking van de onderlinge band en saam- hoorigheid en de liefde voor het Oranje huis. Hierna kreeg ds. Bootsma het woord. Spr. feliciteerde de afd. eerst met haar 10-jarig bestaan. Vervolgens memoreerde spr. hoe alles wat een nationaal doel na streeft, zijn volle belangstelling heeft, reden waarom ook de Bond „Het Mobili satiekruis" spr. sympathie heeft. Het woord mobilisatie heeft geen prettige klank. Dit is geen wonder. Toch had ook die tijd veel moois, evenals deze crisistijd, maar dat wordt soms later pas gezien. De druk in de Mobilisatiejaren bevorderde de Natio nale opbloei. En door onderling contact trachten de in oorlogstijd gemobiliseerden hieraan te blijven arbeiden. Er is een een heid in de Bond. Die eenheid is belichaamd in Oranje. Maar die eenheid moet rusten op een goed fundament. De basis waarop zij rust, ligt in ons Volkslied. Spr. vraagt: Kent gij ons „Wilhelmus". Zeker, ieder kent wel twee coupletten. Maar ons ge heele Wilhelmus kent bijna niemand. Spr. acht het verkeerd dat men op de scholen, aan een vestiging in onze gemeente de j vooral op de chr. scholen aan ons Volkslied niet meer aandacht schenkt. Wat in ons Volkslied wordt uitgedrukt is ook nu nog van groote beteekenis. Ons Wilhelmus predikt vrijheid. Geestelijke vrijheid. Geen. bandeloosheid. Nationaal zijn, is gehoor zaam zijn. Daarvan spreekt het eerste en laatste couplet. Men behoeft het niet altijd eens te zijn met de regeering, toch moet men gehoorzamen. Willem van Oranje eerde de koning van Spanje maar het ge zag van dien koning hield voor hem daar op, waar het met het Goddelijyk gezag in conflict kwam. Oranje was daarom zoo groot voor de menschen, omdat hij klein, was voor God. Daarom is Oranje de waar borg voor onze vrijheid. Wij hopen op vrede en wenschen nooit geen mobilisatie maar als het noodig is, doen we als in 1914. Spreker besluit zijn enthousiaste rede met de woorden: „Wij blijven trouw door alles heen aan Nederland en Oranje", wat door een krachtig applaus door de ver gadering wordt onderstreept. Vervolgens feliciteerde generaal Kramer de Alphensche afdeeling en noemde haar een sieraad van den Bond. Spr. benadruk te voorts dat naast de eerder genoemde doelstelling een ander doel van den Bond is het helpen van de leden in moeilijke om standigheden. Spr. besloot met het verzoek een drietal hoera's uit te brengen op H. M. de Koningin waaraan spontaan gevolg ge- voorwaarde te verbinden, dat te dien aan zien van de zijde der ingezetenen geen last zal worden ondervonden. Naar de heer de Vries Lentsch ons me dedeelde, heeft hij den burgemeester er van in kennis gesteld, dat van een over brengen van een gedeelte van het bedrijf naar Alphen aan den Rijn geen sprake zal kunnen zijn, wanneer niet vooraf is ko men vast te staan, dat dit bedrijf in onze gemeente volkomen ongehinderd kan wor den uitgeoefend. Wanneer mocht blijken, dat een deel der omwonenden zich tegen de lasten, welke een dergelijk bedrijf nu eenmaal aankleven, verzet, zullen de aan gekochte terreinen en gebouwen waar schijnlijk in gedeelte van de hand wor den gedaan. Wij vernemen nog, dat de vergunnings aanvrage waarschijnlijk nog deze week zal worden ingediend, zoodat wanneer hiertegen geen bezwaren worden inge bracht hetgeen verwacht mag worden de wederingebruikstelling van de werf spoedig kan worden tegemoet gezien. Personalia. Voor het „Mercurius"-di- ploma boekhouden slaagde o.a. de heer C. Kapteijn, opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok, alhier. Tweede lustrum Nat Bond „Het Mobili satiekruis". In een stampvolle Nuts- zaal hield de afd. Alphen aan den Rijn van

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9