OMGEVING Goudf acht in de Zilk Letteren en Kunst HET BETOOVERDE BOSCH MAANDAG 10 JANUARI 1938 INVUflOD 3HDSGI31 3d DERDE BLAD - PAG. S HILLEGOM. 10 L. melk. De vereenigde melkslijters hebben aan het Dames-Comité medegedeeld, bereid te zijn aan de moeders, die een luiermand gekregen hebben en boven dien nog aan enkele andere moeders, die in Januari een baby verwachten, 10 L. melk te geven. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 December 1936 5817 m. en 5786 vr., totaal 11603. In 1937 werden geboren 298 kinderen tegen 274 vorig jaar, en vestigden zich 568 personen tegen 593 in 1936. Er stierven 106 personen, tegen 79 vorig jaar. Er vertrokken 762 personen te gen 616 vorig jaar. De totaale vermindering bedroeg 2 personen. Er werden 82 huwe lijken gesloten, tegen vorig jaar 90. Er werden 2 echtscheidingen ingeschreven, vo rig jaar 2. De aanstaande feesten. Daar in ver schillende kerken reeds op den avond van den dag der blijde gebeurtenis een dank dienst gehouden zal worden, heeft het co mité gemeend, het uur van opstellen van de optocht.te moeten veranderen en heeft het nu de opstelling bepaald op half 8. De optocht zal de volgende route volgen: van Tetsstraat, Weeresteinstraat, Hoofdstraat, v. d. Endelaan, Hoofdstraat, Burgemeester Pontstraat, Prins Hendrikstraat, Van Meer beekstraat, Gemeentehuis. Het comité verzoekt allen ingezetenen bij het bekend worden der blijde gebeurte nis spontaan de vlaggen uit te steken. De nationale feestdag zal alhier eenige dagen later gevierd worden; de juiste da tum zal zoo spoedig mogelijk worden be kend gemaakt. In het Eere-comité hebben zitting geno men Burgemeester en Wethouders, heeren Geestelijken en Dominée's, heeren dokto ren en notaris Lodder. Om de verschillende onkosten aan de ze feesten verbonden te dekken, wordt een beroep gedaan op de ingezetenen; be gin volgende week zal bij de burgerij wor den aangeklopt om een bijdrage. Vertrouwd wordt, dat een ieder naar vermogen zal Ijij- dragen. Het comité zou gaarne zien, dat er straat- comité's werden gevormd voor het versie ren der straten, waarvoor eventueel prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. Volksbond. Dezer dagen hield de afd. Hillegom van den Ned. R.K. Volksbond een buitengewone ledenvergadering in het eigen gebouw. De opkomst was slechts ma tig. Medegedeeld wordt, dat de heer Stein- metz, lid der Tweede Kamer hier op 25 Fabruari zal spreken over het bindend ver klaren van het Collectief arbeidscontract. Nog deelt spr. mede, dat thans tot pen- ningm. is benoemd de heer W. Lemmers, terwijl de heer J. v. d. Aar 2e voorzitter werd. Hierna wordt het woord gegeven aan den heer Van den Aakker, die tot on derwerp gekozen had: „Een halve eeuw R.K. Volksbond. De verbrande boerderij. Men is thans bezig het bestaande gedeelte der boerderij der Wed. Zeestraten aan de Leidschestr. geheel af te breken. Uit een historisch oog punt werd gehoopt, dat de voorgevel be houden zou kunnen blijven; dit is echter niet mogelijk. Rijksveldwacht. De heer W. J. de Joo- de, Rijksveldwachter alhier, is met ingang van 16 dezer overgeplaatst naar Neder-As- selt. De vertrekkende was naast een plicht getrouw ambtenaar een hoogst sympathiek mensch, zoodat het vertrek velen spijt. KATWIJK. Arbeidsbemiddeling. Stand der werk loosheid: manden 783,'jongens 27, meis jes 22, totaal 832. Stand 8 Januari 1937: 968, waarvan 874 boven 18 jaar. Geboren: Cornelis z. van J. de Jong en M. Zwanenburg Floris Dirk z. van J. Ouwehand en A. van Rijn Huig z. van G. v. Beelen en A. Schaap Arie z. van H. Houwaard en C. Ros Annie d. van P. M. v. d. Berg en M. A. Boon Jan z. van P. v. der Plas en J. Ouwe hand Jan z. van D. Aandewiel en A. v. Duyvenbode Teunis z. van P. Vooys en A. v. Duyn Krijn z. van Y. Verdies en J. B. Dijkdrenth. Ondertrouwd: A. Duindam en N. van Duyn. Overleden: J. v. d. Kwaak 76 j. Arie Starkenburg 66 j. Pieter Guyt 8 mnd. Gorardus de Lange 53 j. LISSE. Aartsbroederschap van de H. Familie. In de parochie van de H. Agatha is gisternamiddag opgericht eene afdeeling mannen van de Aartsbroederschap van de H. Familie met een aantal leden van ruim 300. Dat is een mooi begin! Voorloopig zullen de conferenties ge houden worden des Zondags om de 14 da gen des namiddags te 5 uur. Fancy-fair. Ten bate van het Katho lieke Mannelijke Jeugdwerk, K.J.C., St. Jozefgezellen en K.J.M.V. wordt vanaf Vrijdag 14 Januari tot en met Zondag 16 Januari in het K.J.C.-gebouw een Fancy- fair gehouden waaraan verschillende at tracties verbonden zijn! Liefdadigheidspostzegels. Het Lisser Damescomité ter bevordering van den verkoop van liefdadigheidspostzegels en briefkaarten „Voor het kind" kan weer terugzien op een welgeslaagde campagne. Dit jaar werd de verrassende som van 1005,24 bereikt tegen ruim 800.in het vorige jaar. LEIDSCHENDAM De blijde gebeurtenis. Naar wij vernemen, zal ook Leidschendam op feeste lijke wijze de a.s. blijde gebeurtenis vie ren. Door de Wilhelminavereeniging zal op den dag der heuglijke gebeurtenis een lampion-optocht met muziek, enz. worden gehouden, terwijl verdere samenwerking zal worden gezocht met de Oranjevereeni- ging, enz. zoodat Maandag a.s. de plannen verder definitief zullen vastgesteld worden en het programma opgemaakt. Ook dien dag zulen alle schoolkinderen worden ge- tracteerd. Speldjesdag. De beide alhier gevestig de vereenigingen van het „Groene Kruis" en het „Wit-Gele Kruis" zullen den dag na de blijde gebeurtenis een speldjesdag houden ten bate van de vereeniging „Moe der en Kind". Motorongeluk. Zaterdagavond om streeks half 9 reed de 19-jarige A. M. Scholtes uit Nootdorp met zijn motor rijwiel tegen de gesloten boomen aan den Spoorweg-overgang op den Westvlietweg. De motor werd zoodanig beschadigd, dat Sch. zijn reis niet kon vervolgen. De be rijder kwam er met eenige schrammen op het aangezicht af. Geboren: Johanna Jacoba Theodora d. van J. L. van Brecht en P. M. Gahr- mann Jacobus Leonardus Wilhelmus z. van J. L; Oosterveer en W. F. de Bouvè- re Johanna Elisabeth Wilhelmina d. van C. de Wit en J. A. v. Benten Cornelis Antonius Christianus z. van C. A. BolLe- boom en A. B. M. Kroon. Getrouwd: H. H. N. de Vreede en P. v. Leeuwen. Overleden: Cornelis v. Oosten 71 j. NOORDWIJK Personalia. Mej. L. Vink, alhier, slaagde te 'sGravenhage voor het Fede ratie-examen boekhouden, Mercurius-di- ploma. Zij werd opgeleid door het Insti tuut voor Handelswetenschappen te Lei den. Moedercursus. Het kan niet ontkend worden, dat het bestuur van de plaatse lijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis vooral in den laatsten tijd wel een zeer bijzondere activiteit aan den dag legt. Nauwelijks is de oprichting van het con sultatiebureau een feit (de belangstelling hiervoor wordt steeds grooter!), is met den bouw van het nieuwe dagverblijf een aan vang gemaakt, de grootsch opgezette nieu we leden-actie achter den rug, of een nieuw instituut staat voor de deur, n.l. de orga nisatie van een moedercursus. Deze cursus, die dezer dagen op voor de buitenwereld J vrijwel onopgemerkte wijze werd geopend j (het bestuur timmert niet graag aan den j weg!) zal morgen (Winsdag) defintief wor- den begonnen, onder leiding van de en- cuêtrice van het Wit-Gele Kruis uit Den Haag, Zuster Hoskamp. Voor de deelname I aan dezen curcus bleek reeds aanstonds j een zeer groote belangstelling te bestaan, i 70 Deelneemsters lieten zich althans in- schrijven, zoodat de cursus in tweeën moest worden gesplitst. Zij wordt gehou den in het R.K. Juvenaatsgebouw op iede- ren Dinsdag te 2 en 8 uur en wel gedu rende een zevental Dinsdagen. Aanmel- j ding kan alsnog geschieden. Evenwel zal i dan spoed moeten worden betracht! Onder een struikje lag een portefeuille Tijdens een drijfjacht, welke in de duinen, behoorende bij 't oude jambo reeterrein, werd gehouden, vond een der drijvers een portefeuille, welke bij opening een groote som gelds bleek te bevatten. Vermoedelijk is deze portefeuille verloren tijdens de Wereldjamboree. NOORD WIJKERHOUT. De blijde gebeurtenis. Zaterdag- j avond is in een vergadering van de Oran- j jecommissie besloten alhier eveneens I feestelijkheden te houden wanneer de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis j is geschied. De Oranjecommissie zal aan alle vereenigingen in het dorp verzoeken deel te nemen aan een lampion-optocht en aan een défilé voor het gemeentebe stuur langs het raadhuis. Het feest zal ge houden worden op den dag van de geboor te van een prins of prinses, als de bekend making hiervan geschiedt vóór 9 uur. Wordt de geboorte na 9. uur bekend dan, gaat het feest den anderen dag door. In verband met de missie heeft het bestuur zich gewend tot de geestelijkheid van d:» parochies, die toezegging hebben gedaan dat, wanneer de geboorte tijdens de mis sie zal gebeuren, de avondoefening niet om 7 uur doch om 6 uur zal aanvangen en om-7 uur geëindigd zal zijn. Ds. van Noor? heeft toegezegd dat de dankdienst op den feestdag om 7 uur zal beginnen en vóór 8 uur beëindigd zal zijn. Om 8 uur zal de lampionoptocht op den Dorpsringweg geformeerd worden. Lampions zijn voor den geringen prijs van 10 cent verkrijgbaar bij H. Zwaan en C. v. Dam. Maatregelen zijn reeds geno men dat het gemeentehuis versierd wordt. Zoodra de geboorte bekend is, zal de klok van de gemeentetoren een half uur geluid worden. Opbrengst collecte. De in de St. Vic- torkerk gehouden collecte voor Pater de Rooij, missionaris aan de Goudkust, heeft opgebracht 130. Uitvoering. Op 24 en 25 Januari a.s. zal in de groote zaal van café „de Zwaan" alhier ten bate van de ouden van dagen een uitvoering gegeven worden door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging „Ar- ti et Amicitae". Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Polly Perkins". OEGSTGEEST Installatie pastoor J. J. C. M. Looyaard Gisterenavond te halfacht had de instal latie-plechtigheid plaats van den nieuwen herder. De kerk, waarvan hoofdaltaar in fris- sche, smaakvolle groen- en bloemen-tooi was gesierd, was zoo gevuld, dat allo plaatsen Dezet waren en meerderen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. De hoogeerw. deken A. Homulle ver richtte de zinrijke plechtigheid. Van de liefde voor de liturgie, pastoor Looyaard eigen, bleek al, doordat de kerk gangers in de gelegenheid werden gesteld, zich een boekje aan te schaffen van de Liturgische Vereeniging in het Bisdom Haarlem. Toen de installatie was geschied, be klom de deken den preekstoel. Spr. had tot tekst gekozen dezelfde woorden, waarmede pastoor de Vetten afscheid nam: „Wees gedachtig dengene, die over u is gesteld". Zijneerw-. wees er op,dat men enkele maan den geleden niet had kunnen denken, dat pastoor de Vetten met hét nieuwe jaar niet meer in zijn parochie zou zijn. Wanneer we hem zagen gaan, opgeheven, recht, met vluggen tred, zouden we hebben gemeend, dat de klimmende jaren geen invloed op hem hadden. Toch is het anders gebleken. „De mensch wikt, doch God beschikt". Bij velen zal het bericht van zijn ontslag-aan vrage droefheid en weemoed hebben ge bracht. In vele gezinnen heeft hij de blijde dagen, doch ook de bedroefde uren mede gemaakt. Zoo is hij heengegaan. Hier staat weer gereed een nieuwe pastoor, die zijn taak zal overnemen; die staat voor de ge- loovigen als een anderen Christus. Hij komt met vreeze en komt met -vertrouwen. En gij zoo vervolgde spr. ontvangt hem met een blij hart. In een parochie, waar het katholieke leven bloeit, is een eerbiedige genegenheid voor den herder, voor den leidsman bij het leven en het sterven, die leidt krachtens goddelijke zending. Met Paulus vermaand de deken de ge- loovigen gehoorzaam te zijn aan hun over heid. Door kinderlijke volgzaamheid zal uw herder met vreugde zijn heilig werk kunnen verrichten op de plek waar een maal St. Willibrord, de patroon dezer pa rochie, eveneens het geloof heeft verkon digd. Tenslotte vermaande spr. alle geloovigen den herder te steunen, vooral door hun ge bed, opdat hij in de kracht Gods zichzelf en allen moge zalig maken. Met een zegenwensch besloot de deken zijn predikatie Vervolgens celebreerde de zeereerw. pas toor een plechtig Lof met assistentie van den weleerw. heer J. Slijkerman, leeraar aan het seminarie „Hageveld". als diaken en van den welerw. heer kapelaan A. Mar tens, als sub-diaken. Op het priesterkoor had plaats genomen rector Sondaal van „Duinzicht" en de eerw. heer Kluytmans, theologant van het Roermondsche Groot- Seminarie. Loop der bevolking De bevolking dezer gemeente, die op 1 Januari 1937 bestond uit 8684 personen (3973 mannen en 4711 vrouwen), nam in het jaar 1937 toe met 91 personen (36 m. en 55 vr.), zoodat het aantal inwoners per 1 Januari 1938 bedroeg 8775 (4009 m. en 4766 vr.). Er vestigden zich in de gemeente 972 pers. (360 m. en 612 vr.), terwijl 955 pers. (371 m. en 584 vr.) uit de gemeente ver trokken. Het vestigingsoverschot bedroeg dus: 17. Door geboorte nam de bevolking toe met 149 personen (87 jongens en 62 meisjes). Van de geboorten vonden er 107 plaats in deze gemeente (60 j. en 47 m.) en 42 (27 j. en 15 m.)) buiten de gemeente. Door overlijden nam de bevolking af met 75 pers. (40 m. en 35 vr.). Alhier over leden 57 personen (31 m. en 26 vr.), ter wijl 18 personen (9 m. en 9 vr.) elders overleden. Het g e b o o r t e-o verschot bedroeg derhalve 74 (47 m. en 27 vr.). In deze gemeente werden 4 kinderen (3 jongens en 1 meisje) geboren, die tot de bevolking van een andere gemeente be hoorden. Hier overleden 27 personen (18 m. en 9 vr.) tot de bevolking van een andere ge meente behoorende. 2 Jongens en 2 meisjes werden als leven loos geboren aangegeven. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg: 50. 2 Vonnissen van echtscheiding werden ingeschreven. Éénmaal werd een in het buitenland ge sloten huwelijk ingeschreven. De bevolking nam in 1936 toe met 161 personen, het vestigings-overschot bedroeg 100 (er vestigden zich 1053 prsonen en er vertrokken 953 personen); het geboorte overschot bedroeg 61 (148 geboorten en 87 overleden. Het aantal huwelijken be droeg 54. Personalia. Voor het Mercurius-diplo- ma Boekhouden is geslaagd de heer H. Post, alhier. Hij werd opgeleid door den heer J. J. M. Bruschke, leeraar Boekhouden M. O. alhier. SASSENHEIM Auto-botsing. De vluchtheuvel, welke staat aan de Hoofdstraat nabij de Juliana- laan, is Zaterdagmiddag de oorzaak ge worden van een aanrijding tusschen twee personen-auto's. Hoewel geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen, is de ma terieel schade aanzienlijk. Het ongeil, waarvan langs gerechtelijken weg de, schuld zal worden uitgezocht, heeft zich als volgt toegedragen. Uit de richting Haar lem kwam een auto, bestuurd door den heer J. v. W. uit Amsterdam en reed een anderen wagen voorbij. Op ditzelfde mo ment kwam uit de richting Leiden een auto bestuurd door den heer J. v. M. uit Wassenaar. Laatstgenoemde reed eerst aan den binnenkant, doch moest plotseling aan den buitenkant van ed vluchtheuvel gaan rijden, met het gevolg, dat beide wagens op elkaar vlogen. Hier bleek dus de vluchtheuvel een sta-in-den-weg te zijn. Doordat geen pijl voor passeeren is aange geven, is deze manoeuvre geoorloofd. De politie heeft van dit ongeval proces-ver- baal opgemaakt. De wagens zijn later per kraanwagen weggesleept. De melkslijters op Zondagmorgen. Ondanks de bekeuringen van verleden Zondag van de melkslijters, alhier, heeft men gisterenmorgen tot 9 uur kunnen con- stateeren, dat de melkboeren weer melk bij de klanten brachten. Naar we vernemen is geen van hen bekeurd, doch het vraag stuk is nog niet opgelost. WASSENAAR. Tentoonstelling St. Lidwina-Naaiver- eeniging. In het R. K. Vereenigings- gebouw werd gisteren de jaarl. tentoon stelling gehouden van door de St. Lidwi- ,na Naaivereeniging vervaardigde klee- dingstukken voor de armen. Na een kort inleidend woord van kape laan Blankers, geest, adviseur van den R. K. Vrouwenbond, waarin deze wees op de ijver waarmede in het afgeloopen jaar is gewerkt en hoe dit werk een triom feering is der liefde, knipte mej. A. de KlerkLeune een lint door, dat nog den toegang afsloot. Terstond hierna was er bezoek op de tentoonstelling en zoo is het den geheelen dag gebleven, zoodat de di verse attracties die de tentoonstelling op luisterden, goede zaken maakten. Des avonds werd de tentoonstelling door kapelaan Blankers gesloten, waarbij hij dank bracht aan hen die hulp boden en offerden. Ten besluite had de toekenning der prijzen plaats van de verschillende at tracties. De onbewaakte overweg in den nieuwen rijksweg AmsterdamSassenheim. Bij den onbewaakten overweg bij K.M. 3.870 van den spoorweg HoofddorpAals meer in den rijksweg AmsterdamSassen heim zullen lichtseinen in dienst gesteld worden ter beveiliging van het wegver keer als een goederentrein den overweg berijdt. De werking van de installatie is dezelf de als van de beveiliging van den onbe waakten overweg in Nij verdal. doktoren en politie gealarmeerd, om hulp te bieden. Gelukkig was dit niet noodig. Met een takelwagen werd de auto op den weg gebracht. Dammen. Vrijdagavond precies 8 uur ving de damwedstrijd tusschen D.I.D. te Zoetermeer en H.M.S. van Delfgauw in de damzaal van den heer Ant. v. Well aan. De voorzitter, de heer P. v. Wensveen, open de met een welkomstwoord, gevolgd door een korte toespraak van den voorzitter van H.M.S., den heer C. Pons, waarna begonnen werd met de wedstrijd, welke eindigde ten voordeele van D.I.D. te Zoetermeer. Het eerste tiental won met 137, het tweede met 119. De uitslag was als volgt: le Tiental D.IJD.—le Tiental H.M.S. G. AdegeestW. de Bruijn 20 M. StoutjesdijkWè Bakker 11 A. Klos—J. Letterman 20 P. MaaskantP. v. d. Kooy 20 A. P. v. WensveenJ. v. d. Eyck 20 D. de KoterA. v. .d. Kooij 20 N. VerslootM. Westdorp 02 Jac. KerkhovenJac. Letterman 02 A. KlosB. Matzer 20 Ph. BuitendijkH. Letterman 02 13—7 2e Tiental D.I.D.—2e Tiental H.M.S. G. v. d. BurgW. Meijer 2 P. AdegeestC. Pons 02 D. v. d. MeerP. v. Wensveen 02 Joh. Fr ij zeA. O vervoort 20 A. J. J. v. WellJ. v. Bank 20 M. v. StaverenC. Pruisens 02 F. PisoA. Kas 20 Joh. PisoD. v. d. Lugt 20 C. den HertogH. J. Meijer 20 M. de KeijzerA. v. Dijk 11 11—9 Het was een zeer geanimeerde wedstrijd, welke pl.m. 12 uur werd beëindigd met de toezegging van D.I.D., zoo spoedig mogelijk een tegenbezoek aan Delfgauw te brengen. A.s. Vrijdag speelt het eerste tiental een wedstrijd tegen Excelsior te Waddinxveen. Leden van D.I.D., gaat zoo voort, om in onderlinge samenwerking uw vereeniging hoog te houden. ZOETERMEER Poging tot inbraak In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd bij de landbouwers de G. en v. S. in den Meerpolder alhier een bezoek ge bracht. Er werd niets ontvreemd. Eerstge noemde hoorde onraad en bij zijn komst werd door de(n) nachtelijke(n) bezoe- ker(s) de vlucht genomen. Auto in de sloot. Op een moment, dat er zeer weinig verkeer óp den Zegwaart- schewg was, reed de autobestuurder J. L. alhier, bij het voorbijrijden van een ge passeerde vrachtauto, in de vaart langs den weg. Sigener beweging kon de bestuurder uit de auto komen. Waar dit niet opge merkt was geworden, werden al spoedig „GRAZIGE WEIDEN" VERBODEN. Aneta meldt uit Batavia: De bekende film „Green pastures" is hier te lande voor openbare vertooning verbo den. Aneta verneemt, dat deze beslissing van de filmcommissie gegrond is op de overweging, dat de film aanstoot geeft, ook voor orthodox-christenen. Voorts is over wogen, dat vertooning hier te lande zou plaats vinden voor een grootendeels niet- christelijk publiek, dat uit de film een zeer verwrongen beeld zou krijgen van de chris telijke religie, waartegenover geen erva ringstegenwicht staat. Bovendien kan er nog op gewezen wor den, dat ook in Singapore en Australië Open bare vertooningen dezer film niet zijn toe gelaten. Een muilkorf? Is le valsch ge worden? Neen, maar de katten probeeren altyd z'n oogjes uit te krabben. (Ric et Rac). (SPROOKJE) '157. Nu liep Flipje op de stallen toe en haalde „Kraal oogje naar buiten, die hij aan een paaltje vastbond. 158. Nu werd Kraaloogje onder handen genomen. Ze werd met een groote spons afgewasschen en daarna werd haar huis gekamd! Het zonnetje scheen mooi op het glanzend velletje.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9