De Sociale Zondagmorgen van Katholiek Leiden Prol. Cieophas over: Liefde en Recht vaardigheid in het Openbare Leven AGENDA MAANDAG 10 JANUARI 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? BUIIG. De Bilt seint: Verwachting: Matige tot krachtige Zui delijke tot WesteïijKe of No ïro-Westelijke Wind, zwaar bewolkt tot be*rokken, tijde lijk opklarend, nog regenbuien, later iets zachter. Hoogste barometerst,: 757.7 te Kuopio. (Finland). Laagste barometerst.: 728.1 te Vestmanoer. Het geheele waarnemingsgebied staat onder invloed van een uitgestrekte depres sie met een tweetal kernen, waarvan er één bezuiden IJsland en één over de Britsche Eilanden ligt. Verschillende secundairen bewegen zich om laatstgenoemd minimum, afwisselend regen en opklaring veroorza kend. Noord-Scandinavië staat onder in vloed van een depressie in de Poolzee met stormachtige Westelijke winden, overigens is de wind er meest zwak tot matig uit Zuid-Oost met gedeeltelijk bewolkte lucht In Duitschland waait het matig uit Zuide lijke richtingen met regenbuien in het Wes ten. In Frankrijk waait het krachtig uit Zuid-West, eveneens met regenbuien op de Britsche Eilanden waait het krachtig tot stormachtig rond het depressiecentrum, regen en opklaring wisselen hier elkander af In Scandinavië is de vorst belangrijk afgenomen, ook in Midden-Europa werd het minder koud. In de Baltische staten is de vorst nog streng. Voor onze omgeving worden.nog krachtige winden uit richtingen tusschen Zuid en West, later wel licht Noord-West verwacht met re genbuien. Later is er kans op eeni- ge stijging van temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 3.08 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 4.38 uur tot Dinsdagmorgen 7.36 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 11 Jan. voorm. 8.55 uur en nam. 9.20 uur. Maan op 11.46 uur Dinsdagmorgen. Maan onder 3.53 uur Woensdagnacht. (16 Januari a.s. volle maan). Stormwaarschuwingsdienst. De stormwaarschuwingsdienst seinde he denmorgen, 10 Januari, te 8 40 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". De Vereeniging „De Princevlag" heeft zich in verbinding gesteld met de commis sie, die voor een waardige viering van deze gebeurtenis zal zorgen, met het voorstel om op den nationalen feestdag een boom te planten. Deze commissie heeft de plannen van genoemde vereeniging overgenomen, zoodat dit onderdeel door alle bij de Contact-com missie aangesloten vereenigingen zal wor den verzorgd. Aan al deze vereenigingen zal worden verzocht, op den nationalen feestdag (dus op den dag na dien der geboorte) met vaan dels en banieren te twee uur aanwezig te zijn in de Stadszaal. Vandaar zal men zich gezamenlijk en on der geleide van een muziekkorps begeven naar het Plantsoen, waar om 3 uur door den voorzitter van de commissie de boom zal worden aangeboden aan het Gemeente bestuur. Als plaats is gekozen het begin van het Plantsoen aan de zijde van de Korevaar- straat. aangezien bij de Plantage reeds een „Wilhelmina-linde" geplant is. Als boom is in overleg met den chef der afdeeling plantsoenen gekozen een eik (mnl.) of een dubbelbloeiende kastanje (vr.). Een steen met datum en naam zal later bij deze boom geplaatst worden. DE REMMEN- EN LICHTWEEK VOOR RIJWIELEN Woensdag begint de extra-controle Hopelijk ten overvloede herinneren wij er onze stadgenooten, zoomede de inwo- nenden van verschillende omliggende ge meenten, zooals Oegstgeest, Zoeterwoude en Voorschoten, nogmaals aan, dat a.s. Woensdag de extra-controle op remmen en verlichting van rijwielen aanvangt, waar bij gemeente- en rijkspolitie zoomede de marechaussee samenwerken om de nood zakelijkheid van een veiliger verkeer op nieuw onder de aandacht van het publiek te brengen. Gelijk bekend mag wodden veronder steld strekt het verscherpte toezicht zich ook uit tot de sinds 1 Januari j.l. verplicht gestelde verlichting aan de achterzijde der rijwielen. Voor de wettelijke bepalingen dienaan gaande verwijzen wij naar ons Blad van Donderdag j.l Men heeft het dus thans zelf nog in de hand een proces-verbaal te voorkomen. Wielrijders, voor controle op remmen [en licht Is medewerking, voor uw eigen rvpjiigheid, plicht! Aanschouwelijke lustrum-viering Er waren ruim vijfhonderd kadetjes, tweehonderd krentenbroodjes, eenige hon derden beschuitjes, een gashouder vol thee en een kuip met koffie voorradig om het hongerende en dorstende „Katholiek Lei den" te verzadigen en te laven. Toen de slag was geleverd, bleven van deze proviand slechts luttele resten over, in hun schamelheid het overtuigend bewijs leverend, dat ten minste het o n t b ij t, hetwelk „Katholiek Leiden" gisterenmor gen aan de bestuurders der aangesloten vereenigingen voorzette, uitnemend was Maar ook aan het welslagen van dezen Socialen Morgen in zijn geheel be hoeven wij niet te twijfeslen al bezitten wij, om dit succes te kunnen constateeren niet zulk een duidelijke graadmeter als een leege koffiepot. Uit het feit, dat ieder jaar deze réunie zoo druk wordt bezocht, mogen wij veilig besluiten, dat deze genoegelijke en leerza me morgen-lessen in de Franciscaner H. B. S. zeer op prijs worden gesteld een appreciatie, die door de gisterenmorgen gehouden bijeenkomst zeker niet is ge schokt integendeel! Het doel, dat „Katholiek Leiden" met deze reünies nastreeft de band, die ons allen bindt, te verstevigen is gisteren morgen wederom eri méér benaderd De morgen begon zoo schoon met de vie ring van de H. Geheimen. Voor ons moge de gang naar het Mis-offer niets myste rieus hebben, voor de geheele wereld bui ten ons, voor de millioenen, die niet zijn vereenigd in den band, die ons bindt, in hetgeen op 't altaar plaats grijpt, is 't een groot geheim. Wie tracht het te verklaren, spreekt voor de niet-ingewijden in dit god delijk Mysterie een onverstaanbare taal. Ds bestuurders van alle vereenigingen vereenigden zich aan den Tafel des Heeren en wisten zich deelgenoot en ingewijde in het groote geheim. Dat was de groote band, die allen bond en binden moet. Aan de liturgie van de H. Mis, opgedra gen door den weleerw. pater Siere, werd meerdere luister bijgezet door het gezang van eenige koorzangers. Tafeltje, dek je! Een trans formatie-spel in drie bedrijven. Na de H. Mis kwamen allen bijeen in de gymnastiek-zaal, waar de Graal het sprookje van „tafeltje dek je" opvoerde en eenieder van spijs en drank voora^g. De gymnastiekzaal was getransformeerd in een keurige eetgelegenheid. Een half uur later werd dit transforma tiespel opnieuw vertoond. In een oogwenk was het restaurant veranderd in een ver gaderzaal. Het eere-lijstje. Aan de eere-tafel waren de autoriteiten gezeten, van wie op de eerste plaats ge noemd mag worden de Doorl. en Hoogw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, praeses van het Theologicum; voorts de Deken der stad, de hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, de gastheer, pater drs. B. de Goede, de spreker van dezen morgen prof. A. Cieo phas, pater E. van der Snoek, O. F. M. het lid van de Tweede. Kamer pater dr Beaufort, het lid van Ged. Staten, mr. E. J. M. H. Bolsius, wethouder mr. A. F. L. H. Tepe, het oud-lid der Tweede Kamer, de heer A. H. J. Engels, en de heer Th. B. B. J. Wilmer, hoofdredacteur van onze courant. Zij allen en tevens de ongeveer 170 af gevaardigden van vereenigings-besturen werden door den voorzitter van „Katholiek Leiden", den heer W. J. Kriek, hartelijk verwelkomd. Op diens voorstel werd besloten een te legram aan den Bisschop te zenden van den volgenden inhoud: „De vereeniging „Katholiek Leiden", houdende haar 5de Sociale Zondag om te bespreken de lessen uit de pause lijke encyclieken, en waarbij tegen woordig 170 bestuursleden van aange sloten organisaties, betuigen Uwe H. Exc. aanhankelijkheid en trouw en vragen eerbiedig bisschoppelijke ze gen." w.g. KRIEK, Voorzitter. VAN DER FLUIT, Secr. De heer Kriek herinnerde er vervol gens aan, dat de vereen. „Katholiek Lei den" haar lustrum viert; daarom wilde spr. in 't kort een overzicht geven van de ontwikkeling en groei der vereeniging. De groei en bloei van een waaier-pisang. Hij deed dit niet zoozeer met woorden, dan wel met platen. Op een aantal kartons was met vaardige hand geschilderd, hoe het boompje werd geplant, nadat de grond was omgespit, en hoe dit boompje steeds dieper wortel schoot en steeds breeder kruin vertoonde. Het was in het eerste jaar nog slechts een armtierig stekje, doch na vijf jaren bleek het opgewassen en uitgedijd tot een flinke stam met takken en bladeren, d:e, volgens een deskundige op Indisch gebied, de vorm had van een waaier-pisang. Deze ontwikkelings-geschiedenis van een waaier-pisang, zinnebeeld van den groei en opgang van „Katholiek Leiden", was een ongewone, maar goedgeslaagde lustrum- herdenking, die beter dan vele woorden, de activiteit van „Katholiek Leiden" in het licht stelde. Het oogenblik was nu gekomen, dat prof. Cieophas het woord zou voeren over het onderwerp: „Grepen uit pauselijke encyclieken. Het doel van K. L. geprezen. Prof. Cieophas zeide dat uit de sterke groei van „Kath. Leiden" de conclusie mag worden getrokken, dat deze instelling in een behoefte, voorziet. Spr. prees het doel, dat „K. L." nastreeft: de bevordering van het saamhoorigheidsbesef en het richten van de activiteit der Katholieke vereeni gingen, op een gemeenschappelijk doel. Het is een bekend feit, dat veel werk in het katholieke kamp wordt verricht, dat zonder resultaat blijft door verspreiding en verspilling van krachten. Wat K. L. doet, is geheel in overeen stemming met de wenschen van Paus en Bisschoppen, gelijk spr. met een citaat uit „Divini Redemptoris" aantoonde. Een vereeniging als deze werkt wel de gelijk mede aan de „vernieuwing der geesten", door Paus Pius XI in „Quadrage- simo Anno" zoo op het hart gedrukt, zon der welke vernieuwing ieder maatschap pelijk stelsel, ook dat der bedrijfschappen, tot mislukking is gedoemd. De vernieuwing, de kerstening van het openbaar leven moet beginnen met een vernieuwing van ons zeiven. In het privé-leven moeten wij tot inkeer komen en ons zelf vernieuwen. Op maat schappelijk terrein moet deze vernieuwing in Christelijken geest worden bewerkstel ligd door de beoefening der deugden van de liefde en van de rechtvaaar- d i g h e i d. De liefde.... De liefde, in 't bijzonder de sociale liefde, moet niet slechts gericht zijn op het lenigen van nood, doc,h evenzeer op het voorkomen van nood. Velen zagen, en velen zien nóg, in naas tenliefde in den vorm'van hulp aan nood lijdenden, de eenige uiting van sociale liefde. Sommigen willen de rechtvaardig heid in een hoekje drukken en, wat zij aan deze deugd te kort beoefenen, aanvullen door de charitas. Alsof de liefde dan slechts voor den dag mag komen, als de maatschappelijke won den geslagen zijn De liefde wil veel méér en heeft een positieve taak; de liefde wil de misstan den voorkomen; de liefde wil zorgen, dat charitatieve hulp overbodig is. De liefde moet zoo zich uiten, dat de menschen ertoe gedreven worden aan hun medemenschen een goed bestaan te willen geven. Spr. noemde verschillende voorbeelden van gebrek aan liefde o.a. de jaloezie on der standgenooten en onder de standen (stand: in de beteekenis van een groepee ring van personen, die dezelfde taak in de -gemeenschap vervullen). Zelfs tusschen vereenigingen, die zich tooien met de naam van charitas, blijken dikwijls wrijvingen bestaan hoe onmo gelijk het ook klinke. De onderlinge liefde, de verdraagzaam heid en de toewijding tusschen de ver schillende standen moeten wij nastreven, want het is deze liefde die genoemd wordt in Quadragesimo Anno: het grootste ge neesmiddel. En de rechtvaardigheid. De tweede deugd, welke in het openbare leven beoefend moet worden is de recht vaardigheid; waarbij spr. speciaal op het oog had de ruilrechtvaardigheid. Men heeft de deugd der ruilrechtvaar digheid niet beoefend als men het vastge legde contract uitvoert. Want het is heel goed mogelijk, dat het contract, b.v. een arbeidsovereenkomst, in zich onrechtvaar dig is. In de zonden bedreven tegen de ruil rechtvaardigheid zag Leo XIII in „Rerum Novarum" de grootste oorzaak van de on tevredenheid bij de arbeiders. Doch zelfs als streng de hand wordt ge houden aan de ruilrechtvaardigheid, dan nog kan er zijn en is er dikwerf een groot tekort aan de „sociale rechtvaardigheid". In naam van de sociale rechtvaardigheid kan van de individuen -datgene geëischt worden, wat noodig is voor hei algemeen welzijn. Een ieder heeft de verplichting, zijn eigen welvaart aldus te verzorgen, dat daardoor de werkzaamheid van andere standen wordt gestimuleerd. Daarom is een slecht gebruik van den eigendom, het op leggen van te hooge of te lage loonen vol gens Q A. in strijd met de sociale recht vaardigheid. Het gezinsloon, de verzeke ring tegen ouderdom, ziekte en werkloos heid is, volgens „Divini Redemptoris" een eisch der rechtvaardigheid. De sociale rechtvaardigheid vindt haar beste waarborg in het collectieve arbeids contract. Doch het is geen geheim, zelfs geen publiek geheim, dat de nakoming van het collectief contract heel veel te wen- schen overlaat, ook onder Katholieken. Er zijn vele werkgevers, die ijskoud hun handteekening zetten onder het contract, doch hun arbeiders minder loon betalen. Dat is niet alleen een erge zonde tegen de sociale rechtvaardigheid, doch even zeer contractschennis een zonde zijn de ruilrechtvaardigheid. Waar zulke gevallen zich voordoen bij Katholieken, behoeven wij ons niet te vra gen, of er nog iets te wijzigen valt in het maatschappelijk leven! Er is zoo onnoeme^jk veel te vernieu wen, speciaal in het nakomen der deugden van de liefde en der rechtvaardigheid de hoofdpijlers van het maatschappelijk leven. Juist door de vele sociale zonden, door de „tweeslachtigheid van het geweten", is groote ergernis gegeven aan de zwakken en kwaadwilligen en is, ook in Katholieke kringen, de charitas in minder hoogen dunk gekomen. Hier is een apostolaat te vervullen. La ten wij eerst onszelf vernieuwen en ons bezinnen op de beginselen, om daarna in vloed ten goede uit te oefenen op het maatschappelijk leven. Het is daarbij de taak van „Katholiek Leiden", besloot spr., de goedwillende krachten samen te binden, om het Rijk van Christus uit te dragen in het openbare leven. Daar inmiddels de morgen verstreken was, werd geen debat geopend en sloot voorzitter Kriek dezen prachtigen Socialen Zondag met een hartelijk dankwoord aan den spreker, aan de hooge gasten, aan den gastheer, aan de koorzangers en speciaal ook aan de dames van de Graal, die on der leiding van mej. van Noort, zoo goed hadden gezorgd. „PROMETHEUS GEBOEID" Opvoering door U. S. A. in den Schouwburg Een der hoogtepunten van den voor de Leidsche Gymnasiasten zoo belangrijken dag van de opening van het nieuwe gym nasium was de opvoering door den Leid- schen Gymnasiastenbond „Uno Sumus Animo" van het oude Grieksche treurspel van Aeschylus „Prometheus geboeid". De Schouwburg was Zaterdagavond ge heel gevuld met gasten van U. S. A., die te vens zijn zesde lustrum vierde. De praeses van U. S. A., de heer L. E. v. Holk, verwel komde aan het begin van den avond den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuy- zen, den wethouder van onderwijs, mr. A. Tepe, den inspecteur der Gymnasia dr. E. H Renkema, curatoren, rector, conrector en docenten van het Leidsch gymnasium, leden van de commissie voor de reünisten, de reu- risten zelf, de besturen der zuster-vereeni gingen en de verdere aanwezigen. Hij her innerde in een geestig speechje aan den Goeden ouden tijd" in het verlaten gymna sium waarnaar niemand meer terug verlangt en haalde Faust's verzuchting aan, door menigeen daar geslaakt: Weh steek' ich in dem Kerker noch, verfluchtes, dumpfes Mauerloch". Hij verbond daaraan een dank woord aan degenen, die voor het comfort der gymnasiasten hadden zorg gedragen, tot welk comfort o.m. zal behooren een thee servies, dat thans officieel door een lid van U S. A. aan het bestuur werd aangeboden, ofschoon het dien dag reeds dienst had ge daan en derhalve reeds in gebruik geno men alvorens te zijn aangeboden. Tenslotte komende tot de opvoering van Aeschylus' tragedie, dat tegelijk een oud- Crieksch en als vertaling een Nederlandsch kunstwerk is, begroette de praeses den in de zaal aanwezigen dichter dr. Boutens en sprak hij de hoop uit, dat dit niet de laat ste maal zou zijn, dat U.S.A. een Grieksche tiagedie zou opvoeren. Nadat allen het U.S.A.-lied hadden ge zangen, hield de rector dr. D. E. Bosselaar een verklarende inleiding tot het spel op verzoek van prof. v. Holk, op wiens initia tief de keuze op „Prometheus geboeid" is gevallen en die zich ook veel moeite heeft getroost bij de regie. De'kunst van Hellas is bijna geheel ver halend en Aeschylus maakt daarop geen uitzondering. Als dichter, profeet en gees telijke leider van het volk gebruikte hij de oude sagen om zijn zienswijze bij het volk ïr gang te doen vinden. In dit treurspel, dat een deel is van een trilogie, belichaamt Aeschylus zijn meening omtrent het pro bleem, waarvoor de vrije mensch zich ge plaatst ziet ten opzichte van zijn gebon denheid aan de godheid. Aanvankelijk dach ten de Grieken zich de verhouding van den mensch tot de godheden aldus, dat de men schen een volkomen speelbal waren in de hand der goden, die met hen deden naar willekeur. Doch deze voorstelling beviel niet en in Aeschylus' treurspelentrits zien v ij de gedachte naar voren komen, dat de mensch weliswaar vrij is in zijn doen en laten, maar onheilen over zich aftrekt wan neer hij ingaat tegen den wil der goden. Zoo was het ook met Prometheus, zooals ae tragedie het ons verhaalt. Prometheus was een god en aanvanke lijk een medestander van Zeus, dien hij bij stond in zijn strijd met Kronos om de heerschappij in de godenwereld. Zeus over won dank zij de listen van Prometheus. Maar zooals het altijdt gaat met jonge ty- rannen: zij vertrouwen hun naaste vrien den niet. Prometheus wendde zich van Zeus af, toen hij vernam, dat deze de menschen wilde verdelgen. Prometheus begaf zich tot de menschen, die schuw in hun holen leefden als de dieren, en leerde hun alle kunst en wetenschap. Hij roofde voor hen het vuur uit den hemel en leerde'hun wa pens smeden en zich bewust te worden van hun kracht. Daarvoor strafte hem Zeus, de opper-god, en hij liet den rebel vast klinken aan een rots. Als het doek opgaat, zien wij de kale rotsen van den Kaukasus, sober doch zeer suggestief opgebouwd, en wordt Prometheus door Hephaistos, den smid onder de goden, vastgeklonken aan de rots. De gestrafte god beklaagt zich bit ter over Zeus tegenover de rei van Okeani- den en zij ontmoeten er Okeanos, die een goed woordje voor Prometheus wil doen, en de ongelukkige Io, die voor straf als een waanzinnige rondoolt en wier toe komstige lotgevallen Prometheus voor spelt. Het spel eindigt in een daverende toorn- Dinsdag. Cursusavond Van Doorn, St. An- tonius-clubhuis, Mare, te half 9. Woensdag, 8.15 uur bridge-avond onder ausp. der Ned. Reisver. v. Kath. in Restaurant Zarse, Stationsweg 2. \Voensdag, R.K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver. „St. Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, Beesten markt 34. Woensdag: Ledenvergadering „St. Raphael' Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag: „Geloof en Wetenschap". Lezing met lichtbeelden, Prof. Huib Luns over „De Kunstschatten van het Oude Rome", „Turk" te 8.15 uur. Donderdag, R.K. Bakkerspatroonsvereeni- ging „Sint Clemens", afd. Leiden en Omgeving. Hotel „Central", Bree- straat 8 uur. Donderdag, 8.10 uur bridge-avond in Res taurant Zarse, Stationsweg No. 2, o. ausp. der Ned. Reisver. v. Kath. ontlading van Zeus, als zijn boodschapper Hermes tevergeefs getracht heeft de trots van Prometheus te breken. De tragedie wordt gedragen door één man, den vertolker van de Prometheus- rol, en de tooneelisten van U. S. A. waren zoo gelukkig in hun praeses van Holk iemand te vinden, die voor deze zware rol geschikt was en zoodoende de opvoering tpt een werkelijk succes wist te maken. Het precaire punt bij dergelijke drama's, de rol welke de rei is toebedeeld, was ditmaal geen mislukking. Al bevredigde ons de huiltoon niet altijd; wij zien ook niet, hoe het anders zou moeten, daar de functie van de rei nu eenmaal is om te reageeren op het onderwerp van de tragedie, en het kla gen nu eenmaal tot uiting gebracht moet worden. Het reciteeren slaagde over het algemeen wonderwel en maakte een uit stekenden indruk. De uitvoering was in een voornamen en rustigen stijl gehouden en het resultaat van prof. v. Holk's regie is bewonderens waardig geweest. Naast prof. dr. L. J. v. Holk moeten wij ook mevr. J. Winkler Kruyt noemen, die voornamelijk voor de aankleeding had gezorgd en daarin op bui tengewone wijze geslaagd is. Een bijzonder woord van hulde aan den heer E. Pos, een leerling van het gymna sium, die de begeleidende muziek compo neerde en in moderne klanken de donkere en geheimnisvolle sfeer der legendarische oudheid wist op te roepen, op een wijze, welke zij moge misschien uit technisch oogpunt niet volmaakt te noemen zijn toch zeer goed bevredigd heeft. Hulde ook aan de vervaardigers van de décors, de heeren W. Brinkgreve en J. D. v Rijnbach, die met sobere midden de im pressie van een woest berglandschap wisten te bereiken. Na afloop bleek uit het applaus en uit de speeches van hulde en dank, hoezeer het spel in den smaak was gevallen. Er werden bloemen en kransen aangedragen en iedere „sant" kreeg zijn kaarsje. Vanavond zal de tweede opvoering plaats hebben. In ons nummer van Zaterdag hebben we de lange rij van sprekers genoemd, die bij cie opening het woord gevoerd hebben. Ook den gemeente-architect, den heer Neysingh, noemden we daarbij. Deze heeft o.m. dank gebracht aan allen, die bij den bouw hun medewerking verleenden. Gaar ne plaatsen we nog hun namen. Aannemer was de heer de Jong, te Oegstgeest, wien dank toekomt voor de wijze, waarop hij zijne verplichting, om een goed stuk werk op tijd tot stand te brengen, is nagekomen; .voorts verdienen dank de vele werklieden, die tezamen het gymnasium hebben gabouwd en daarbij over het algemeen van goede vakkennis blijk gaven. Van de onderaannemers zijn te noemen: De Best voor de stucadoorwerken; Bleys voor de verf- en glaswerken; Kret, voor de loodgieterswerken; Nouwens te Oegst geest, voor de smidswerken; N.V. „Iemco" voor de electriciteitswerken; Scheer en. Biegstraaten voor de meubileering; Joh. van Weeren Jr., Langebrug, voor de stof- feeringswerken; benevens de leveranciers en fabrikanten der voornaamste onderdee- len en materialen: de Schokbetonindustrie te Zwijndrecht voor de schokbetonkozijnen, goten en afdekkingen; fa. Braat te Delft voor de stalen ramen; fa. Huygen en Wes- sel te Amersfoort en Amsterdam voor de centrale verwarmingsinstallatie; fa. van Dijk te Leiden, voor den gevelsteen, enz; fa. De Lint te Den Haag voor stoep- en af- dektegels en vloerbedekking; fa. Martin te Amsterdam voor de tegels in de gan gen; fa. Van Oordt te Alphen voor de dakpannen en de schoolmeubelfabrieken „De Schelde" te Goes en W. Boekwegte te 's Gravenhage.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2