DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dubbele moord te Veltwezelt STADS NIEUWS Wielrijder op den Haagweg dood gereden 29ste Jaargang MAANDAG 10 JANUARI 1938 No. 8925 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES ^an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V «Katholiek Leiden" In meerdere grootere gemeenten in ons land herleeft onder de katholieken de oude en gezonde K.S.A.-gedachte! Wij dachten er gisteren aan, op den So cialen Zondag van „Katholiek Leiden". „Katholiek Leiden" is in wezen precies het vroegere plaatselijk comité der K.S.A. te Leiden! En wie in Leiden b.v. zal willen ontken- ren de wenschelijkheid, de nuttigheid let woord „noodzakelijk" willen we liever niet gebruiken van „Katholiek Leiden". In grootere gemeenten heeft, men be hoefte aan een Centrale voor de or ganisaties op sociaal, charitatief, cultureel terrein. Een Centrale, die klaar staat voor alle gevallen, waarin noodig is een katho lieke actie, waarvoor geen enkele organi saties eigenlijk krachtens haar aard is aan gewezen. Een Centrale, die het initiatief kan nemen, handelend optreden, als er in het katholieke openbare leven, in het katho lieke organisatie-leven moet worden ge constateerd een te-kort of (wat ook kan plaats hebben!) een te-veel. Een Centrale, die den leden of den leiders der organisaties gezamenlijk iets goeds, iets nuttigs kan bieden. Dit laatste is gisteren geschied op den Socialen Zondag van het lustrum-jaar van „Katholiek Leiden". Den leiders der organisaties is gisteren een ochtend gegeven van veel leering door het betoog van prof. Cleophas, die zulk een klare uiteenzetting heeft gegeven van de begrippen rechtvaardigheid en liefde. Allen, <ue deze voordracht hebben bijgewoond, hebben iets meegenomen voor het prac- tische leven, voor hét organisatie-leven. In een organisatie als „Katholiek Leiden" is ook zulk een prachtige gelegenheid om allen te doen beseffen, .dat de katholie ken ook in hun maatschappelijk werken één kunnen zijn, één moeten zijn, van na ture één zijn! WAT ANDERE BLADEN LEERLINGENSCHAAL. De Maasbode schrijft: „De linksche pers is vol van de leerlingen- schaal. Of neen: zij is voller van de katholieke fractie. En nog voller van de katholieke ministers Wat doen ze? Alsof de minister van Justitie zich bij de verdediging van zijn begrooting geen be windsman toonde, die de beginselen scherp markeerde. Alsof de minister van Sociale Zaken, ook bij de hulp aan de werkloozen, de gezins zorg niet voorop plaatste in zijn werk. Alsof de minister van Economische Zaken zich niet resoluut toonde in zijn wil, aan de zwaksten op het platteland hulp te bieden en onze binnenlandsche markt, kost wat kost, te beschermen, zonder, bij de handels besprekingen, de havenbelangen te verge ten. Alsof de minister van Koloniën niet de pensioen korting voor Indië intrekt en daar aan verdere verbeteringen zijn steun ver leent. Dit alles wordt vergeten en alle aandacht wordt gevestigd op de leerlingenschaal. Hadden de katholieke ministers nu eens dit en had de katholieke fractie nu eens dat Wat de katholieke ministers op dit punt hebben gedaan, weet niemand. Wat minister Van Boeijen wellicht heeft gedaan, weet ook niemand. Het eenige, wat wij weten is, dat minister Slotemaker de Bruine, verbetering weigerde met een beroep op het kabinet, een beroep, waarvan de beteekenis blijk baar niet geheel vaststaat. De katholieke fractie heeft klaar en dui delijk haar verlangens inzake de leerlingen- schaal uiteengezet. Dit was voor haar geen politieke quaestie, maar een zakelijke aan gelegenheid, die zij met grooten ernst za kelijk heeft verdedigd. Die zaak zou met een kabinetscrisis niet gediend zijn. Drie dingen staan verder vast. Vooreerst In de dicht bij de Nederlandsche grens gelegen Belgische gemeente Velt wezelt is gisterochtend vroeg ten huize van de 63-jarige vrouw A. Franssen een moord ontdekt, waarvan de bewoonster en een bij haar inwonende 26-jarige zoon Willem het slachtoffer zijn ge worden. Toen een nichtje, dat dicht bij het huis van mejuffrouw Franssen woont, gisteroch tend aan de deur klopte om haar neef af te halen, met wien zij had afgesproken ter kerke te zullen gaan, kreeg zij geen gehoor. Nadat zij geruimen tijd aan de deur ge rammeld had, werd het meisje ongerust en verschafte zich toegang tot de woning, waar zij tot haar onzetting haar neef onder een zak op den grond vond liggen. Zijn hals was afgesneden. Op het gegil van het meisje kwamen ver schillende omwonenden toesnellen. Bij nader onderzoek in de woning trof men ook' het lijk aan van de 63-jarige be woonster, eveneens met afgesneden hals. Aangezien in het huis alles overhoop was gehaald, vermoedt men, dat roof de drijf veer tot deze misdaad is geweest. Tot verleden week was in het huis een cafétje gevestigd. De rijkswacht uit Velt wezel heeft di rect een onderzoek ingesteld en het parket van Tongeren ontboden. Ambtenaren van den fotografischen dienst en rechercheurs uit Luik zijn reeds te Veltwezelt aangekomen. Van de(n) dader(s) ontbreekt ieder 6poor, terwijl men evenmin heeft kunnen vaststellen, wat uit de woning ontvreemd is. Zooals te begrijpen valt heeft het ge beurde in deze kleine grensgemeente groote beroering gewekt. DE WERKLOOSHEID. GEDAALD TOT HET PEIL IN 1932. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 20 t.m. 25 December 1937 bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas waren aan gesloten 546.800 personen (waarvan 73.700 landarbeiders). .Voor de 473.000 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 29.9 (in de vorige verslagweek, 6 t.m. 11 Deecmber 1937, was dit percen tage 28.8). Voor de 546.800 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 32.3 (in de vorige ver slagweek was het 28.3). On de tweede verslagweek van Decem ber was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren (tus- schen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschou wing worden gelaten): 1934 33.8 (32.4), 1935 39.5 (36.7), 1936 33.7 (32.3), 1937 32.2 (29.9). Over de jaren 1930 t.m. 1937, waarbij zij, die een gedeelte van de week werkloos waren, voor een derde zijn medegerekend, bedroeg het gemiddelde werkloosheidsper centage: in 1930 7.7, 1931 14.8, 1932 26.7, 1933 27.7, 1934 27.3, 1935 31.6, 1936 32.2, 1937 26.7. Deze cijfers doen zien, dat de werk loosheid, na gedurende vier jaren hoo- ger te zijn geweest dan in 1932, over 1937 weer tot het peil van 1932 is ge daald. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 52 December 1937 in totaal 449.615 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 425.264.mannen. Van deze werkzoekenden waren er 429.983 werkloos, onder wie 411.828 mannen. dat het kabinet zich bewust is van den ernst, waarmee de grootste freatie sprak; vervol gens, dat de zaak, óók voor het kabinet, niet is afgedaan; eindelijk, dat het kabinet met ernst zoekt naar een oplossing in de rich ting, als de meerderheid in de Kamer ver langt. Het beseft zeer goed, dat rekening gehouden moet worden, met datgene wat leeft in breede groepen, die van harte het christelijk ministerie steunen. Daarom zeggen wij: geduld! De zaak is met afgedaan. Zij zal geregeld worden". Door gebrek aan goede ver zorging van rijwielpaden Gisteren is de 57-jarïge kellner H. De- rogee, gewoond hebbend Heinsiusstraat 13, alhier, het slachtoffer geworden van een noodlottige botsing met een auto op den Haagweg. Zooals bekend moeten de wielrijders, die van de stad uit in de richting Voorschoten fietsen, vóór de Weteringbrug het fietspad verlaten om via den grooten verkeersweg thans voorrangsweg geworden naar de Imkerzijde over te steken De heer Derogee reed gistermorgen te 12 uur in de richting de Vink tegen den sterken wind op en heeft waarschijnlijk, be moeilijkt door den wind, niet voldoende omgekeken noch hoorde hij de signalen van de auto, bestuurd door den 23-jarigen II. J. de K., alhier woonachtig. Nauwelijks op den verkeersweg gekomen volgde een hevige botsing. De auto greep het rijwiel met het rech- tervoorspatbord bij den linker fietspedaal, welke afbrak. Het slachtoffer gleed daarna over het spatbord heen en kwam met het hoofd tegen de voorruit terecht, waarin een gat geslagen werd. De man werd daarna langs den weg geworpen en bleef voor dood liggen. Hij leefde echter nog toen de Eerste Hulp dienst arriveerde, doch overleed toen hij in de auto was gedragen. De autobestuurder had om een aanrijding te voorkomen sterk geremd, waardoor de wagen een halven slag achterwaarts maakte en met volle kracht achteruit reed. De wa gen botste daarbij tegen een 50 M. verder gelegen steenen balustrade voor den tuin van het huis, bewoond door den heer v. G. Toen kwam de wagen tot stilstand na deze borstwering in puin gereden te hebben. Het stoffelijk overschot van het slacht offer werd naar het politiebureau vervoerd. Een gerechtelijke sectie zal plaats hebben. De auto werd voorloopig in beslaggenomen. De heer Derogee was gedurende meer can 25 jaar kellner in de stationsrestaura tie alhier. Nu op dit gevaarlijke kruispunt wederom een ongeluk is geschied, moet ons toch een bemerking van het hart. En de vraag, welke al verscheidene jaren gesteld is, rijst op nieuw: waarom duurt deze ergerlijke toe stand hier toch jaren ongestoord voort? Is het op zichzelf al niet ongehoord, dat het rijwielverkeer over zulk een drukken verkeersweg wordt toegelaten, erger is het nog, dat Waterstaat hier niet zorgt voor meer veiligheid voor het rijwielverkeer. Immers, wordt men in de richting Vink ge dwongen links te gaan rijden, in de rich ting stad is het al niet beter. Zooals het vroeger was voor het verkeer uit de stad: oversteken bij den overweg waar het snelverkeer altijd vaart mindert lijkt ons veel minder gevaarlijk. Maar daarboven staat dit vast: zoo spoe dig mogelijk doortrekking van het fiets pad de Vinkstad is niet alleen dringend gewenscht, maar ook mogelijk. We spreken dan ook den wensoh uit, dat bevoegde autoriteiten hier ten spoedigste ingrijpen, vóórdat er meerdere slachtoffers vallen. HULPVERLEENING AAN DE BURGER BEVOLKING VAN CHINA Plaatselijk Comité gevormd In het clubgebouw van de Chineesche Vereenigng „Chung Hwa Hui", werd Vrij dagavond een vergadering belegd om te komen tot installatie van een comité, dat gelden zal verzamelen tot steunverleening aan de burgerbevolking in China, door het zenden van gaven in natura en zoo mogelijk door medische hulpverleening. Het plaatselijk comité werd als volgt samengesteld: Mevr. S. W. v. d. Sande BakhuyzenGericke; mevr. M. C. Duyven dakAllen, presidente; mevr. A. M. Barge Dreesmann; mevr. L. Bakhuizen van den BrinkCnoop Koopmans, mevr. E G. P. CrommelinDaniëls, mevr. A. C. Goslinga Koekkoek, mevr. I. L. Heskesvan Ber gen, mevr. Hoff, mevr. A. Jaegerde Mon- chy, mevr. Th. de Josselin de Jong, mevr. M. S. Juynboll van Eijsselsteijn, mevr. H. Kraemervan Gameren, mevr. Lie Bing TienNjoo en de heeren dr. D. E. Bosse- laar, R.^ran Eecke, ds. P. Eldering, deken A. H. M. J. Homulle, H. Haaksma, C. M. van Hamersveld. ds. D. Kuilman, J. A. Rie del, J. J. van Seventer, ds. J. Verkuyl. Een groot aantal der comité-leden was op deze vergadering aanwezig en besloten werd enkele sub-comité's te vormen, die o.a. een verloting zullen organiseeren, met als prijzen Chineesche voorwerpen, een straatcollecte zullen voorbereiden die be geleid zal worden door een Chineesche stoet en een avond zullen beleggen met gemengd programma, waar een grabbelton niet zal ontbreken. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De laatste tegenstand te Teruel door de regeeringstroepen overwonnen. (2de blad). Zal de Japansche regeering besluiten tot voortzetting van den strijd in China? (2de blad). Een mandement van den bisschop van Eerlijn. (2de blad). Het huwelijk van prins Paul van Grie kenland. (2de blad). Kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders in Rusland gearresteerd. (2de blad). Binnenland Zaterdagavond is te Sittard vermoedelijk een roofmoord gepleegd op een 19-jarigen jongen. (4de blad). Een ontploffing op de mijn „Maurits" veroorzaakt twee gewonden. (4de blad). Lelden Doodelijke aanrijding op den Haagweg. (lste blad). Voor het diploma veeverloskunde-cas- treur slaagde onze stadgenoot J. M. v. d. Moolen. Sport en Wedstri]den VOETBAL: In den L V. C. B. won S. I, C., de tweede klassers Lisse, Teylingen en V. E. P. verloren. Voor den D. H. V. B. werden bijna alle terreinen afgekeurd. De organisatie van de voetbalwereldkam pioenschappen te Parijs. Voor den K. N. V. B. verloren K. F. C. en Go Ahead op nieuw; U. V. S. speelde gelijk, Alphen ver sloeg Gouda. (2de blad). ATHLETIEK—GYMNASTIEK: Samen werking tusschen Dioc. Haarl. Gymnastiek- bond en den Dioc. Haarl. Athletiekkring (2de blad). RUGBY: Nederland speelt tegen Roeme nië gelijk (2de blad). ZWEMMEN :Mislukte recordpoging van Ragnhild Hveger op de 300 yards van Willy den Ouden (2de blad). Geslaagd voor het Federatie-examen Boekhouden en aanverwante vakken (Mer- curius-diploma) de heeren C. W. Coppoolse, A. van Gessel, L. Th. Kurpershoek en P. Walter, allen te Leiden, leerlingen van den heer J. A. Jansen, Kamerlingh Onneslaan 15, alhier. DE BURGEMEESTER, MR. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, SPREKEND BIJ DE FEESTELIJKE OPENING VAN HET NIEUWE GYMNASIUM TE LEIDEN.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1