Letteren en Kunst RECHTZAKEN BINNENLAND UE LEIDSCHE COURANT RETRAITE VOOR DIENSTPLICHTIGEN. Het is dezer dagen weer aangekondigd in de kerken van ons Bisdom, dat er spoedig een retraite voor dienstplichtigen wordt ge houden. Voor ieder is een retraite van belang, maar zeker voor hen, die zich in het mili tair leven geplaatst zullen zien in gevaren, die zij in hun burgerleven misschien niet kenden. Wanneer zij eerst een retraite ma ken, en wel een retraite speciaal voor mi- litieplicihtiigen, zal dit niet alleen de aller beste vooroefening zijn, maar ook een waar borg voor een behouden terugkeer uit de kazerne, waar men tegenwoordig zeker wel goed kan blijven als men wil. Zulk een dienstplichtigen-retraite zal ge houden worden van 58 Februari te Noord wijkerhout. Men gelieve zich daarvoor op te geven bij de Directie van het Retraitehuis of bij ondergeteekende. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite wor den voldaan of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangs kaart met inlichtingen. Aalmoezenier J. J. BROUWER, Huijgensstraat 6, 's Gravenhage. Telefoon 116534 Giro 92320. REGELING VOOR HULPBESTELLERS Georganiseerd overleg vereenigt zich met regeeringsvoorstel In haar vergadering van Dinsdag 4 Ja nuari 1938 behandelde de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken het regeeringsvoorstel tot het treffen van een regeling, welke de mo gelijkheid opent hulpbestellers, met behoud eener belooning gebaseerd op den plaatse lijken loonstandaard, instede van op ar beidsovereenkomst in tijdelijk ambtelijk verband in dienst te nemen en te houden door hen te benoemen tot „arbeiders in tij- delijken dienst". Zoodanige aanstelling zal het bezwaar van onvoldoende toekomst- en gezinsver zorging dezer hulpbestellers afdoende on dervangen, wijl zij 2 jaar na zoodanige aan stelling onder de pensioenwet vallen. Ook ten aanzien van andere onderdeelen der rechtspositie geeft de aanstelling in tij- delijken dienst belanghebbenden niet onbe langrijke voordeelen, boven 't contractver- band (wachtgeldregeling na 5 jaar, gunsti ge regeling ziekengeld, jaarlijksch verlof e.a.). De commissie vereen igde, zich dan ook met dit regeeringsvoorstel, hetwelk aan de bezwaren verbonden aan de bekende zoom- kwestie en de verdere uitbreiding vooral ten plattelande van het aantal hulpbestel lers, belangrijk tegemoet komt. Slechts be sloot zij daarbij der regeering te verzoeken maatregelen te nemen ter voorkoming van achteruitgang in netto loon bij zoodanige aanstelling en belanghebbenden, al blijven zij bezoldigd overeenkomstig een plaatse lijken loonstandaard, in het genot te stellen van de voor tijdelijke ambtenaren gebrui kelijke kindertoelage. DE GEGIJZELDE JOURNALIST Geen aanleiding tot nadere voorziening Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Waerden in verband met de gijze ling van den heer Hansen, heeft de minis ter van Justitie geantwoodd, dat hij niet beschikt over middelen om een einde te maken aan een door den rechter ingevolge art. 221 van het Wetboek van Strafvorde ring bevolen gijzeling. Overigens hebben de vragen inmiddels voor het onderwerpelijke geval practische beteekenis verloren, aangezien de bedoelde gegijzelde bij beschikking van de rechtbank te 's Gravenhage uit de gijzeling is ontsla gen. Bij de betrokken gijzeling zijn geen fei ten of omstandigheden gebleken, welke den minister tot eenige nadere voorziening aan leiding zouden kunnen geven. AANBESTEDINGEN VAN RIJKS WATERSTAAT De hoofdingenier-directeur van de Rijks waterstaat te Haarlem heeft heden aanbe steed: 1. Het onderhoud van de rijkszee werken, buitenduinen en rijkshavenwerken op Vlieland, gedurende 1938. Laagste inschrij ver (met het gebruik van een willekeurige steenslag) O. Bosker te Wieringen voor 24.940.Laagste inschrijver met gebruik van Nederlandsche steenslag I. C. Kooy- man te Harlingen voor 24.950. 2. Het onderhoud van de Pettemer zee wering gedurende 1938; het laagst werd in geschreven door C. de Wit te Alkmaar voor 26.640. 3. Het onderhoud van de rijkswegen in de provincie Noord-Holland gedurende 1938 en 1939 in drie perceelen; eenige inschrijf- ster: fa. wed. H. van Driel te Koudekerk a. d. Rijn voor 47.536.—. leeraar aan de ambachtsschool te Nijme gen en ging daarna op reis naar Engeland. In die tusschentijd vertoefde hij nog te Berlijn en Bremen voor medische en van 19201921 te Meissen voor ceramische scheikunde. De wereldoorlog was voor zijn ouders aanleiding zich te Nijmegen te vestigen. Te Londen volgde Maris cursussen in de kunstgeschiedenis >en in astronomie, die hem in verband met zijn liefhebberij voor navigatie nog voortdurend bezig houdt. Na in 1922 een jaar lang te Nijmegen ver toefd te hebben, begaf hij zich naar Gen't en naar Parijs, om onder leiding van ver-» schillende beeldhouwers te werken. Sedert 1925 was hij in verschillende plaatsen, zoo als te Antwerpen, Amsterdam. Den Haag, Oldenzaal, Utrecht, Maastricht en Venlo, om opdrachten van gemeentebesturen en kloosters ten uitvoer te brengen. Vele kloosters van ons land bezitten werk van Maris, vooral beeldhouwwerk en teeke- ningen Ook voor verschillende uitgevers, zooals de firma Van Wees en de firma van Rossum te Utrecht, heeft Maris gearbeid. Maris is lid van de maatschappij „Rem brandt", van de Limburgsche Kunstkring en is reeds jaren jury-lid van „St. Lucas". Geregeld heeft hij deelgenomen aan de ten toonstellingen van deze vereenigingen. Tien jaar geleden vestigde zich Maris te Heumen, waar hij in het „Blokhuis"' een groote atelier heeft. Reeds in zijn prille jeugd is hij met de katholieke gedachten wereld in contact ge komen door het toevallige bezoek van ka tholieke scholen. Doordat Maris in zijn leertijd meestal bij katholieke meesters werkte, was het hem mogelijk zich door zijn kunst langzamerhand in de christe lijke gedachtensfeer te verdiepen en reeds sinds jaren vele heiligenbeelden te ont werpen, die op de tentoonstellingen de aan dacht van kloosters en kerkbesturen trok ken. P. Bijvoet S.J. is een van zijn goede vrienden, pater prof. Van Wely O.P. zijn geestelijke leider. De zeer eer waarde heer Brekelman, pas toor te Heumen, heeft Maris het H. Doop sel toegediend en de echtverbintenis ker kelijk ingezegend. Onder de aanwezigen waren verschillende geestelijken, vrien den en leerlingen uit Nijmegen en andere plaatsen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Schooljongens-ruzie voor de rechtbank. Wegens mishandeling van den 14-jarigen scholier G. v. H. uit L i s s e, stond terecht de 39-jarige handelsbediende J. H. v. d. V. uit Lisse. Op 17 April 1935 had het zoontje van ver dachte oneenigheid gehad met de mishan delde. Verdachte was hierover niet erg best te spreken en was revanche gaan zoeken. Hem waren toen de zenuwen de baas ge worden. Hij had toen de 14-jarige G. v. H. met het hoofd tegen de straatsteenen ge duwd, waardoor deze pijn ondervond. De Officier van Justitie was destijds niet van plan om deze geringe zaak te doen vervolgen. Echter stond de vader van den mishandelde er op, dat dit toch zou gebeu ren. En na twee jaar doet de vader van den mishandelde tdch nog pogingen om deze zaak te doen vervolgen, hetwelk zoo wel door den Officier van Justitie als door den Politierechter niet werd geprezen. De verdachte had destijds zijn excuus nog aan geboden, wat toch voldoende was om de zaak te laten zooals ze was. Bewezen werd de mishandeling en de Officier van Justitie eischte tegen verdach te een lichte geldboete n.l. 5 subsidiair 3 dagen hechtenis. De Politierechter deed er ƒ4 af en zoo doende moet verdachte slechts 1 betalen of anders 1 dag hechtenis ondergaan. Met een riek gestoken. Arie B. uit N i e u w-V e n n e p had op 21 November oneenigheid gekregen met een zekeren C. N. uit L i s s e over het laden met zakken aardappelen. Op een gegeven oogenblik nam hij zijn aardappelenriek en stak er mede naar getuige, met het gevolg dat getuige geraakt werd boven zijn pols en hierdoor bloedend werd gewond. De Po litierechter wilde in het vervolg dergelijke steekpartijen uit de Haarlemmermeer zeer streng ter hand nemen. Verdachte beweer de, dat hij het in drift gedaan had, daar de getroffene hem voortdurend had uitge scholden. Gezien den ernst van het feit eischte de officier van Justitie tegen verdachte een geldboete van ƒ25 subsidiair 15 dagen hechtenis. Alvorens vonnis te wijzen wilde de Poli tierechter over de verdachte eerst een re- classeeringsrapport inwinnen. De zaak werd terug verweezn naar den Rechter-Commis- saris en voor onbepaalden tijd uitgesteld. ZATERDAG 8 JANUARI 1938 DE BLIJDE GEBEURTENIS. Bezoek van autoriteiten aan de installaties in het badhotel te Baarn. Gistermiddag hebben de directeur-gene raal van P.T.T. ir. M. H. Damme, verge zeld door eenige hoofdambtenaren van het betrokken dienstvak van het hoofdbestuur van P.T.T., de heer ir. J. M. J. Hendriks, 'hoofd van het telefoondistrict Amsterdam, de chef van den regeeringspersdienst, de heer A. J. Lievegoed, de sous-chef van dien dienst, de heer D. J. Lambooy, een be zoek gebracht aan het Badhotel te Baarn. Zij hebben daar de verschillende instal laties bezichtigd, welke voor een snelle verspreiding van het bericht van de blijde gebeurtenis in de binnen- en buitenland- sche pers in geraadheid zijn gebracht, in co gen schouw genomen. Bezichtigd werden de werkkamer van het A.N.P., waar de telexinstallaties zijn ondergebracht, de werkkamer van de jour nalisten en het tijdelijke telefoonkantoor. Ook de officieren, die in opdracht van den minister van defensie bij het over brengen van het officieele bericht aan wezig zullen zijn, waren bij dit bezoek tegenwoordig. MAND MET BLOEMEN VOOR VOOR PRINS BERNHARD Namens de Nederlandsche schooljeugd Het comité van de Nederlandsche School jeugd heeft heden ten paleize te Soestdijk een mand met bloemen en vruchten laten bezorgen voor Prins Bernhard. In een begeleidend schrijven zegt het comité, dat de Ned. Schooljeugd gedurende de laatste weken intens met den Prins heeft meegeleefd. Door de aanbieding van bloemen en vruchten wil zij uitdrukking geven aan haar blijdschap over het aan vankelijk hersteL BLOEMEN VOOR DEN PRINS. Twee kleuters brachten ze EN WERDEN TOEGELATEN TOT PRINSES EN PRINS. Bij zijn thuiskomst heeft prins Bemhard van vele kanten bloemen mogen ontvan gen. Talrijke bloemstukken uit het gehee- le land werden Woensdag ten paleize be zorgd. En ook gisteren kwamen er nog, zoo vertelt een speciale verslaggever van de anti-rev. „Rotterd." De veldwachters, die als trouwe bewa kers nauwlettend toezien wie mag worden toegelaten, werden „overrompeld" door twee Baarnsche kleuters, de zevenjarige Marianne Romijn en haar vijfjarig broer tje Kees, wonende Amalialaan te Baarn. Marianne had in haar kleine handjes een bos narcissen, welke zij aan den prins en de prinses wilde aanbieden. De veldwachter tot wien het verzoek ge richt werd, om naar het paleis te mogen gaan, telefoneerde naar het paleis en kwam even later terug met de mededeeling, dat het mocht. Hij wees hun de weg naar de groote paleisdeur, waar iemand gereed zou staan om ze te ontvangen. Het duurde ruim een kwartier voordat Kees en Marianne weer de trappen van het paleis afkwamen. Nu kwamen zij veel parmantiger dan eerst door de statige op rijlaan met de hooge boomen aangewan deld. Marianne had een kleurtje van opge wondenheid. De kinderen straalden. Zij bleken geenszins verlegen te zijn en Marian ne deed goed haar woord. Het eerste wat zij meedeelde was, dat zij toegelaten werden in het paleis en door prinses Juliana en prins Bernhard per soonlijk waren ontvangen. Marianne ver telde, dat zij eerst in een der kamers bene den moesten wachten. Twee vriendelijke dames traden op de kinderen toe en zei den dat ze zelf de bloemen mochten aan bieden. „En toen?" „Toen", en Marianne keek zeldzaam ver heugd, „ja toen mochten wij mee verder naar binnen en de trap op." Boven aan de trap zat prins Bernhard en riep ons toe: „Kom maar boven, lieve kin deren. „Wij gingen toen aan de hand geleid door de dames de trap op, mijnheer", zoo vertelde Marianne verder, „en het was er alles zoo prachtig. Overal stonden bloe men". Prins Bernhard nam de kinderen op de bovengang bij de hand en leidde ze de kamer in, waar prinses Juliana bij het raam op een stoel was gezeten. De prinses was in het wit gekleed en de prins droeg een grijs pak, zoo zeide Marianne, „de prins droeg geen bloem...." „En wat zeiden jullie toen je binnen kwam?" „We zeiden: Hoogheid ,die bloemen zijn voor u". Prinses Juliana nam zelf de bloemen aan en dankte vriendelijk. Prins Bernhard nam plaats naast de prinses en zoo stonden wij daar.... „Waren jullie niet verlegen?" „Niets hoor, ik niet", zei Marianne, „maar Kees wel, die heeft niets gezegd". „Wat vonden jullie toch zeker wel prach tig niet? zoo te worden ontvangen in dat mooie paleis?" „Nou meneer, dat vergeten wij niet licht weer en de prins vroeg nog hoe wij heet ten en waar wij woonden. Ik zei: Marian ne, Hoogheid" ,Maar wisten jullie dan, dat je Hoog heid moest zeggen?" „Ja meneer, dat had moeder ons gezegd, voordat wij weggingen." Kees scheen van de schrik te zyn beko- Oilicieële Crisispubllcaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. STEUN KOOLZAAD OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 3 tot en met 8 Januari 1938, 0.95 per 100 kg zal bedragen voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan ret standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.45 per 100 kg voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of bandelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.20 per 100 kg bedragen. De steun voor koolzaad van oogst 1937, dat in het tijdvak van 28 November tot en met 31 December 1937 met in achtne ming van de gestelde voorschriften is ver kocht, zal 0.50 pe 100 kg bedragen. Voor koolzaad van oogst 1937, dat op 31 December 1937 nog niet verkocht was, zal de steun 0.50 per 100 kg bedragen. men, want ook hij ging nu aan het ver tellen, en zei, dat de „politie" hen eerst had ontvangen en daarna twee lieve da mes waren gekomen. „Zoo Kees, en toen?" „Ja, toen hebben wij een hand gekregen van prins Bernhard (de naam kon Kees nauwelijks uitspreken) en van de prinses ook VOORONTWERP KINDERBIJSLAG VERZEKERING. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter, leden en plaatsvervangende leden van de com missie, welke praeadvies zal hebben uit te brengen over het voorontwerp-wettelijke regelen inzake kinderbijslagverzekering: Voorzitter: mr. dr. L. N. Deckers. Leden en plaatsvervangende leden: mr. F. J. H. Bach (R.-K. Middenstandsbond). L. J. Bakker (N.V.V.), J. C. Blankert (Kon. Ned. Middenstandsbond), A. Borst Pzn., (pl.v. mr. A. Hoekema) (Chr. Werkg. Ver bond), mr. dr. J. van Bruggen (Ver. Raden van Arbeid), mr. T. A. van Dijken, W. Drees, dr. H. L. van Duyl (pl.v. mr. H. Bij- leveld) (Rijksverzekeringsbank), Joh. Hee- ring (N. V. C.), Jac. Gemen (R.K. W. V.), mr. H. W. Groeneveld, P. J. Kolijn (C. B. T. B.), H. J. Kuiper (R.K. W. V.), C. van der Lende (N.V.V.), A. Mastenbroek, dr. J. G. Oortwijn Botjes (Kon. Ned. Land- bouwcomité), K. L. H. van der Putt (pl.v. mr. B. J. M. van SpaendonCk) (Alg. R. K. Kerkg. Vereeniging), J. Schipper (C. N. V.), mr. B. C. Slotemaker (pl.v. mr. P. Steinz) (Verbond van Ned. Werkgevers), A. Stapelkamp (C. N. V.), prof. dr. J. A. Veraart en prof. mr. C. W. de Vries. KLEEDING-, SCHOEISEL- EN DEKKINGFONDS In een circulaire aan de gemeentebestu ren heeft de minister van Sociale Zaken verzocht hem vóór 15 Januari opgave te doen van het aantal ondersteunden of te- werkgestelden, die volgens de desbetref fende voorschriften op 8 Januari tot de .spaarregeling zoude hebben kunnen toetre den, opdat de verdere verdeeling van de opbrengst der collecte voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds nog in Januari zal kunen plaats vinden. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale 9 t.m. 15 Januari. Consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings- minimumparijs 6.50 cent. Afdracht bij le vering in consumptie van andere dan taxe- melk 2.50 cent. R.K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL Dezer dagen vergaderde te Den Haag het bestuur van de R.K. Centrale van bur gerlijk overheidspersoneel. Door den vertegenwoordiger van ge noemde centrale in het bureau van zes, ge vormd door de zes in het rijksoverleg zit ting hebbende centrales, werd verslag uit gebracht van den stand der werkzaamhe den van genoemd bureau. Uit dat verslag bleek, dat het bureau voortdurend zijn volle aandacht blijft hou den op de salarispositie van het overheids personeel en op de factoren, die daarbij van invloed kunnen zijn. Nadat uitvoerige besprekingen hieraan gewijd waren, kon de vergadering zich vol komen met de inzichten en den arbeid van het bureau vereenigen. Naar aanleiding van de mededeelingen van de zijde der Wïgeering, inhoudend, dat een wijziging van de pensioenwet in over weging is, werd besloten, een adres te rich ten aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin enkele wenschen ten aan zien van de a.s. herziening worden bepleit. Deze wenschen betreffen: a. de mogelijkheid dat inkoop van op arbeidsovereenkomst doorgebrachte ja ren in dienst van lagere bestuursorga nen kan plaats vinden; b. het doen vervallen in artikel 40, eerste lid onder e, van de woorden „met ingang van 1 September 1931 of later", c. het verleenen van een hooger pen sioen aan weduwen en weezen dan be rekend wordt naar een pensioengrena- slag van ten hoogste 3000. Bekend beeldhouwer Katholiek geworden. Woensdag werd, naar aan de „Maasb." wordt geschreven, in de dorpskerk van zijn woonplaats Heumen bij Nijmegen de be-' kende beelhouwer Jacques Walter Maris, een kleinzoon van den vermaarden schil der Jacob Maris, in den schoot der katho lieke Kerk opgenomen. Hij werd op 21 Februari 1900 te Maag denburg (Duitschland) geboren, waar zijn vader scheikundig ingenieur was. Van 1914 tot 1916 maakte hij te Kleef bij den be kenden Vlaamschen beeldhouwer Achilles Moortgat zijn studies, vervolgens volgde hij lessen in anatomie op de Oude Acade mie te Dusseldorp tot 1919. Hij was in 1919 HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Oplichting bij geestelijken. Voor den Politierechter mr.Top stond te recht de gescheiden 36-jarige Ida V. uit Haarlemmermeer wegens oplichting. Verdachte had te Heemskerk onder valsche voorspiegelingen van een aldaar wonenden Pastoor een bedrag groot 3 weten los te krijgen, voorgevende dat haar man werk loos was en dat zij genaamd was mej. O. Als getuige werd gehoord de heer J. de W., penningmeester van het R.K. Armbe stuur aldaar, die opdracht had gekregen TWEEDE BLAD - PAG. fi Bullenlandsche Berichten PRAAGSCHE TRAM UIT DE RAILS. Twee dooden en 53 gewonden. Gistermiddag is in Dejvice, een voorstad van Praag, een motorwagen van de tram ontspoord en tegen een paal van het elec- trische net gebotst. De twee aanhangwa gens schoven in elkaar. Bij dit ongeluk vie len twee dooden, terwijl drie-en-vijftig personen werden gewond; zeventien der gewonden zijn er ernstig aan toe. FRANSCH SCHIP DOOR MIDDEN GEBROKEN. Het Franse he koopvaardijschip „Guaru- ja", dat aan de Spaansche zuidkust gestrand is, is in tweeën gebroken. Een machinist ia om het leven gekomen, terwijl negentien opvarenden wonden hebben opgeloopen. DE KOUDE IN OOST-EUROPA. Tal van slachtoffers in Roemenië. De koude heeft in Roemenië tal van slachtoffers gemaakt. De temperatuur is gedaald tot 32 graden onder het vriespunt. In de Boekowina zijn tal van boeren op de landwegen doodgevroren. In Bessarabië en DoeWx>edsja zijn ge- heele dorpen door de sneeuw bedolven, die vaak drie meter dik ligt. In het Noorden des lands zijn groepen wolven gesignaleerd. Treinen hebben er groote vertraging, ter wijl op sommige lijnen het verkeer geheel moest worden gestaakt. Te Boekarest vriest het 20 graden. Dikke sneeuwlaag in Griekenland. Een groot deel van Griekenland is met een dikke laag sneeuw bedekt. In Macedo nië heerscht een felle koude en het ver keer in het gebergte is geheel verbroken. Twee personen zijn tengevolge van de koude om het leven gekomen. Op zeé hebben twee schepen schipbreuk geleden. IN DE NOORDELIJKE IJSZEE. Het drijvende Poolstation. De overwinteraars op het drijvende Pool station deelen mede, dat dit station zich gis terochtend op 79 gr. 03 minuten N.B. en 7 gr. W.L. bevond. In vier dagen is het sta tion 61 K.M. in Zuidelijke richting afgedre ven in den golfstroom ten Oosten van Groenland. In de buurt van het station is het helder weer, de wind is Noordwest. De temperatuur b^Lraagt 23 gr. onder nul. De temperatuur van de Noordelijke IJszee. Naar Sovjet Russische geleerden ontdekt hebben, tijdens de laatste expedities, stijgt de temperatuur van de Noordelijke IJszee in geringe mate. Toen Nansen in 1895 opjnetingen deed, was de temperatuur van het water onge veer 1 graad Celsius onder nul tot op een diepte van tweehonderd meter. Thans is de temperatuur nog slechts om en nabij het nulpunt, terwijl deze temperatuur heerscht op een diepte van niet meer dan honderd meter. Deze verandering, die wordt ver oorzaakt door een toenemende warme stroom uit den Atlantischen Oceaan on der den bovensten laag, wordt in een offi cieel rapport beschreven als van „wereld belang", aangezien zij van groot belang i.; voor de bevaarbaarheid van de zeeën be noorden Sovjet-Rusland. van den geestelijke om haar dat geld af te geven. Verdachte heeft op andere plaat sen o.a. te Castricum, Limmen, Santpoort en in andere plaatsen dit feit ook gepleegd Volgens den Officier van Justitie en de Po litierechter neemt verdachte het niet nauw met de waarheid. Zij geniet een zeer slechte reputatie, is leugenachtig. Ook had zij bij haar voorgeleiding destijds den Of ficier van Justitie bedrogen door het op geven van een valschen naam. De Officier van Justitie, mr. Overman Paardekooper eischte, gezien den ernst van het feit, te gen verdachte een gevangenisstraf vcor den tijd van 14 dagen. De Politierechter, onmiddellijk vonnis wijzende, veroordeelde verdachte tot een gevstraf voor den tijd van 1 week. Heling. Wegens heling van het onder valsch< voorspiegelingen verkregen geld stond daarna terecht de 28-jarige T. v. d. O. uit Haarlemmermeer, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem. Verdachte had het bedrag groot 3. hetwelk onder valsche voorspiegelingen door de verdachte uit de vorige zaak was verkregen, als geschenk aangenomen. Ook de inlichtingen over dezen verdach te waren minder dan fraai. De Officier van Justitie eischte tegen dezen verdachte een gevstraf voor den tijd van 3 maanden met aftrek van voorarrest tot en met 7 Januari. De Politierechter veroordeelde verdachte tot 2 maanden gevstraf met aftrek van voorarrest tot en met 7 Jan. Koopt bij hen, die in Uw Dagblad «dverteerenl

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6