0 Nieuwe plannen der Chineezen BUITENLAND Teruels garnizoen geeft zich over LUCHTVAART ZATERDAG 8 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 GAAN ZIJ OVER TOT EEN OFFENSIEF? Het dun uitgespreide Japansche leger Naar gemeld wordt, zijn bepaalde plan nen betreffende d. a.s. militaire operaties geformuleerd in een belangrijke conferen tie van het Chineesche opperbevel. Deze conferentie werd onder leiding van Tsjang Kai Sjek gehouden en is vandaag ge ëindigd. De bevelhebbers vertrekken thans in allerijl naar hun resp. fronten, voorzien van nieuwe instructies. Het is niet mogelijk bijzonderheden over de genomen besluiten te weten te komen. Er verluidt echter, dat vele Chineesche leidende figuren voorstander zijn van het overgaan tot een offensieve tactiek op alle fronten, in plaats van een in het defensief blijven, zooals men tot dusverre gedaan heeft. Deze figuren brachten naar voren, dat de Japansche troepen dun uitgespreid zijn over afzonderlijke fronten, die mijlen uiteenliggen, zoodat hun achterhoeden en hun verbindingsmiddelen onevenredig be waakt worden en China een offensief op groote schaal k^n openen, tegelijkertijd in alle richtlijnen. Militaire waarnemers te Sjanghai zijn van meening, dat de Japansche legers in China ontzaggelijk uitgebreid worden. Naar een ruwe schatting zijn 350.000 manschap pen verspreid over de uitgestrekte Chinee sche gebieden. Het in Zuidelijke richting oprukkende Japansche leger, welks doel Soetsjau is, waar het contact moet krijgen met het in Noordelijke richting trekkende Japansche leger, heeft Tsjausien, op 85 mijl van Soetsjau, bezet. Gemeld wordt, dat de Chineezen ver scheidene divisies uitgelezen troepen sa mentrekken in de nabijheid van Soetsjau. Geheimzinnige branden in Nanking Het veelvuldige uitbreken van geheim zinnige branden in Nanking, o.a. in de Sovjet-ambassade, is thans door d.e Japan sche autoriteiten opgehelderd. Zij zijn aan gestoken door de overblijfselen van de Chi neesche troepen, die zich onder het publiek hebben gemengd. Een Chineesch is door een Japansche patrouille gevangen geno men, terwijl hij bezig was een particuliere woning in brand te steken. Bij nader on derzoek bleek, dat het een vermomd Chi neesch soldaat was. VAN HET VATIC A AN DE ROMEINSCHE ADEL BIJ DEN PAUS. De H. Vader tot de kindertjes. Men seint uit Rome aan de „Msb.": De H. Vader heeft Vrijdag de leden van den Romeinschen adel en patriciers- stand ontvangen, die Hem hun Nieuw- jaarswenschen kwamen aanbieden. Vorst Marcantonio Colonna, assistent bij den pauselijken troon, las een adres van hulde voor, waarbij hij uiting gaf aan zijn vreugde over het herstel van Zijne Heiligheid en de beste wenschen uitte voor Zijn gezondheid. Vorst Colonna wees voorts er op, dat thans meer dan ooit de geheele wereld opziet naar den Stoel van Petrus, om de waarheid en den vrede te erlangen. De Heilige Vader zeide in Zijn ant woord, dat het voor Hem een vreugde was,- den Romeinschen adel rondom zich te zien, in het bizonder deszelfs talrijke kinderen, waarvan hij een heel kleine bij Zijn troon liet komen. De toekomst, zoo zeide Zijne Heilig heid, behoort aan de kinderen, terwijl voor Ons evenals voor vele in de zaal aanwezigen het leven bijna geëindigd is. Aan alle leden schonk Zijne Heiligheid tenslotte overvloedig Zijn Apostolischen zegen. NON-COMBATTANTEN UIT DE STAD VERWIJDERD BELGIË BAR MAT'S STOFFELIJK OVERSCHOT. Een pijnlijk misverstand. Naar het „Laatste Nieuws" meldt, heeft zich bij het overbrengen van het stoffe lijk overschot van Julius Barmat van de gevangenis naar het Instituut voor Ge rechtelijke Geneeskunde een pijnlijke vergissing voorgedaan. Door een nog niet opgehelderd misverstand verkeerden de mannen, die met dit transport belast wa ren, in den waan, dat het lijk naar het Paleis van Justitie moest worden ge bracht. Twee politie-agenten tilden de draagbaar, waarop het stoffelijk overschot lag, uit den wagen, droegen deze het ge rechtshof binnen en zetten haar, tot ont steltenis van de toeschouwers, voor de deur van het kabinet van den Procureur des Konings neer. Deze was op dit oogen- blik niet in zijn kamer aanwezig. Geluk kig werd het misverstand spoedig opge helderd en de politiemannen verdwenen met hun lugu'oeren last weer uit het Pa leis van Justitie. Hetzelfde blad meldt, dat de verdediger van Barmat, mr. Beaucarme, had ver zocht tezamen met een door hem aan te wijzen geneesheer de lijkschouwing te mogen bijwonen. Het parket heeft zich hiertegen echter om onbekende redenen verzet. De commandant van het nationalistische garnizoen te Teruel, kolonel Rey d'Han- court, heeft zich, naar Havas verneemt, met 1500 man aan de republikeinen overgege- j ven. De kolonel heeft verklaard, dat er in het Santa Clara-klooster nog een afdeeling i soldaten is achtergebleven, met wie hij ech- ter geen contact had. Het linksche ministerie van landsverde- diging heeft gisteravond elf uur medege- j deeld, dat de gevechten in Teruel alleen in den sector, welke voor de evacuatie was aangewezen, werden onderbroken. Tot zes uur iri den avond waren meer dan tweeduizend personen geëvacueerd, De „zwarte pijlen" voor Teruel Het hoofdkwartier der regeeringstroepen meldt, dat de opstandelingen bij de aanval len, die zij gisteren hebben ontketend „zwarte pijlen" in de eerste linies hebben opgesteld. Deze en andere Italiaansche troepen zijn voor het eerst sinds den aan vang van den slag bij Teruel in het veld gezonden. De Nationalisten hebben hun aanvallen ten Noorden en Zuidwesten van Teruel tot krachtiger ontwikkeling gebracht. Al deze aanvallen zijn evenwel afgestuit op den energieken tegenstand der regeeringstroe pen, die ten Zuidwesten van Teruel tot een tegenaanval konden overgaan, waarbij zij stellingen hebben genomen, die hun den weg van Villastar naar Teruel doen be- heerschen. Voorbereiding tot groot offensief? Naar medegedeeld wordt, zouden Itali aansche en Duitsche troepen, die zich op het oogenblik te Malaga bevinden, bezig zijn hun oorlogsuitrusting te voltooien met het oog op een groot offensief der recht- schen tegen Almeria. Naar men verder zegt, zou Queipo de Llano binnenkort uit Sevilla te Malaga aankomen om over de aanvalsplannen met de Italiaansche en Duitsche deskundigen overleg te plegen. Onderzoek naar de doodsoorzaak. De medici, die belast zijn met het on derzoek naar de doodsoorzaak van Julius Barmat, (prof. Heger Gilbert en dr. Mar cel Heger), zijn gisteren niet gereed geko men en hebben heden hun taak hervat. Zij hadden opdracht een volledige autop sie te verrichten. Zij hebben de hersenen en het rugge- merg verwijderd. Ook de ingewanden zijn uit het lichaam genomen en toevertrouwd aan prof. De Laet, die zal onderzoeken of hier sporen van vergif aanwezig zijn. De rechter van instructie is bij dit onder zoek aanwezig. Eerst over een week zal het resultaat er van bekend worden. DU1TSCHLAND KATHOLIEKE VEREENIGING ONTBONDEN. De politie te Augsburg heeft de Katho lieke Arbeidersvereniging „Heilig Hart" ontbonden. Als motief werd opgegeven, dat deze vereeniging zonder voorkennis der politie verscheidene bijeenkomsten had belegd, en dat haar besloten karak ter niet voldoende gewaarborgd was. /?a lOiuik'saAïondS tot '/j u"r vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentieseln' GELUIDSSIGNAAL VERBODEN 1 FRANKRIJK DE ARBEIDSCONFLICTEN. Conferentie bij Chautemps. Gistermiddag is in het kabinet van mi nister-president Chautemps een confe rentie gehouden, welke bijna vier uren heeft geduurd en waaraan werd deelge nomen door den minister van arbeid, Fe- vrier, hooge ambtenaren van het minis terie van arbeid en van het kabinet van den minister-president. De conferentie had ten doel de bestu deering van een ontwerp voor een „mo dern arbeidsstatuut". De bijeenkomst heeft Chautemps en diens medewerkers de gelegenheid gebo den de grondslagen te bestudeeren voor een nieuwe arbeidscode, welke door den minister-president is bepleit in diens brief aan den voorzitter van het verbond vari werkgevers en den secretaris-gene raal van het vakverbond. ITALIË NIEUWE VLOOTVERSTERKING ITALIë DOET MEE IN DEN BEWAPENINGSWEDLOOP. De duce wil het hoofd bieden aan Amerika en Engeland. Na verscheidene conferenties in het Pa lazzo Venezia met den minister van fi nanciën, den chef van den generalen staf en den onder-staatssecretaris van marine, heeft de duce het nieuwe vlootbouwpro- gram vastgesteld voor de oorlogsmarine. Het omvat den bouw van twee slag schepen van 35.000 ton, de „Rome" en de „Impero'', twaalf verkenningsvaartuigen en een groot aantal duikbooten. Met den bouw der slagschepen zal direct begon nen worden. De gistermiddag verschenen Italiaan sche dagbladen wijzen er op, dat d^bouw van nieuwe Italiaansche oorlogscnepen, welke volgt op de geweldige Britsche en Amerikaansche vlootbouwprogramma's, bestemd is, om Italië de middelen te ver schaffen, het hoofd te bieden aan de eischen, die ontstaan zijn door de schep ping van het imperium en de ontwikkeling van zijn politiek in de Middellandsche Zee en zijn wereldomvattende belangen. Door den bouw van twee nieuwe slag schepen zal Italië de beschikking krijgen over vier schepen van dat type. De „Lit- torio" en de „Vittorio Venetio" werden in een recordtijd gebouwd en in den zomer van het vorige jaar te water gelaten; in den loop van dit jaar zullen zij in dienst worden gesteld. Italië bezit bovendien nog vier pant serschepen van 26.000 ton, waarvan drie juist zijn gemoderniseerd en één sedert 1937 in dienst is. Zij kunnen wedijveren met oorlogsbodems van de modernste con structie. Verder bestaat de linievloot nog uit zeven kruisers van 10.000 ton en zestien lichte kruisers. Na de voltooiing van de 12 torpedoja gers van het groote type, stijgt het aantal flottieljeleiders tot 32. De oorlogsvloot bevat verder nog 45 torpedoboot jagers van 1000 tot 1500 ton en 50 torpedoboo ten van 600 tot 700 ton, alsmede vijf aviso's. De vloot van 87 duikbooten zal, zooals boven gemeld, uitgebreid worden met een „groot aantal", terwijl verder ver schillende marinebases worden aange legd. PALESTINA DE ONRUST IN HET H. LAND. Op den weg van de Doode Zee naar Jeruzalem is een vrachtauto beschoten. Er vielen geen slachtoffers. Op dringend verzoek van den gemeen teraad en de handelskringen in Hebron heeft de Britsche regeering voorloopig de inning van de collectieve boete, die de stad was opgelegd, opgeschort. Na het opleggen van de boete was een protestbe weging ontstaan. Talrijke personen had den de stad verlaten. MARYSE HILSZ, DE WAAGHALS AMERIKA GEEN OPSTAND IN GUATEMALA. De agenten van de „United Fruit Line*' hebben een telegram ontvangen van hun bureau te Guatemala, waarin tegenge sproken wordt, dat in Guatemala een re volte zou zijn uitgebroken. Het telegram meldt: „Wij vernemen, dat de New York- sche pers bericht, dat politieke onlusten in Guatemala zijn uitgebroken. Alles is rustig". Ook de gezant van Guatemala te Wash ington, Adrian Recinos, heeft een verkla ring afgelegd, waarin hij zeide niets te weten van een opstandige beweging in het Noorden van Guatemala en gericht tegen president Ubico. In Amerikaansche kringen is het eenige desbetreffende bericht, - dat tot dusver ontvangen is, het telegram, dat door de „New York Times" is gepubliceerd en dat uit Mexico afkomstig is. K.L.M.-ERS HIELPEN HAAK. Zonder radio, zonder organisatie, zonder behoorlijke kaarten. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat Z Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIKTEN v. iL WaalsstraatI Sigarenmagazijn SO MER WIL Hooge woerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekadc Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. Er vliegt een vogel door den nacht. En op zijn rug draagt hij een record-vliegster: Maryse Hilsz. Zij stuurt hem over alles heen, over de woestijn en de bergen, over de wijde vlakten van Britsch-Indië en over de bamboebosschen van Indo-China. Zonder radio, zonder organisatie, zonder talenkennis en met gebrekkige kaarten. Het was een passagier van de „Nandoe" der K.L.M., die door toevallige omstandig heden in staat was, de Fransche aviatnce gedurende een deel van haar uitwaartsche vlucht gade te slaan. Dit begon in Basrah. De „Nandoe" zoo vertelde de lucht reiziger aan een redacteur van Aneta was tegen schemering te Basrah geland. De passagier wandelde wat rond. Onderweg had men een sportvliegtuig ingehaald en achter zich gelaten, doch veel aandacht was daaraan niet geschonken. 's Avonds zat men bij elkaar, te praten en te rusten. Toen kwam Vliegenthart bin nen, de mecanicien van de „Nandoe" en hij vertelde, dat een onbekende juffrouw in een sportvliegtuig op het vliegveld ge land was. Zij had den mecano om inlichtin gen verzocht en om wat hulp aan haar vliegtuig. En in den nacht steeg zij weer op en verliet Basrah. Den volgenden dag gebruikte men de lunch op ongeveer 1200 K.M. verder, te Ka rachi. En daar vernam men opnieuw van de onbekende vliegster. In den vorm van een vriendelijk verzoek aan de „Nandoe"- bemanning. De aviatrice had haar paspoort laten lig gen. En of men nu zoo vriendelijk zou wil len zijn, het voor haar mee te nemen tege lijk met een kleine lading olie. De K.L.M.-ers deden wat van hen ver langd werd, ook al moest men een half uurtje wachten voordat de olie er was. Toen men Jodhpur bereikte, viel de duis ternis reeds in. In het hotel zat de aviatrice. Aan den reiziger uit de „Nandoe" vertelde zij enkele bijzonderheden. Ja, zij was Ma ryse Hilsz, op recordvlucht. En zij had sinds drie dagen maar 3 uur geslapen. Haar toe stel was een 220 P.K. Coudron van het Fransche gouvernement. Zij had last van gebarsten lippen, tengevolge van den wind en de koude. Zij hield niet van een geheel gesloten toestel en daarom had zij een gaatje gemaakt in de voorruit. Maar na tuurlijk blies daar nu de wind door. Die taalkwestie was ook lastig. Zij had groote haast om weer te starten, maar zij wilde toch eerst wat weerberichten weten. Doch daar zat nu juist de moeilijkheid in. Zij las geen woord Engelsch en hier was er zoowaar niemand, die Fr^psch sprak. Wat een geluk, dat de Nederlanders er wa ren. De passagier van de „Nandoe" maakte zich verdienstelijk als tolk. Hij zorgde, dat zij een kop chocolade kreeg en een paar sandwiches. En toen zij bekende, in het geheel niet voor proviand gezorgd te heb ben, maakte hij, dat zij een blik melk mee kreeg uit de provisiekast van de „Nandoe", en een koude kip uit het hotel. Dit alles is in een paar woorden verteld, maar in wer kelijkheid was er nog wel het een en an der voor noodig eer men zoover was. Voor al het verwerven van de koude kip uit het hotel viel niet mee. Maar het zwaarste kwam nog. De route moest worden bekeken en het bleek, dat de aviatrice slechts beschikte over kaarten, niet veel uitvoeriger dan Bos' schoolatlas. Zij zelf had er een route op uitgestippeld, die haar had-zij deze inderdaad gevolgd tot aan den Himalaya zou hebben ge bracht. „N'importe",zij kon er wel op vlie gen, als zij maar iets wist van de weerbe richten. Bemoedigend klonken deze niet; boven Calcutta hingen nevel-lagen. Ook de mecanicien bood zijn diensten aan. En dat was maar goed ook, want de batterij stond op ontladen en was zoo goed als droog. Bovendien -had Maryse nagenoeg geen kennis van olie. Van de 20 meege brachte blikken bleken er maar twee noo dig. De aviatrice vertelde van den weg, dien zij reeds afgelegd had. Het was prachtig gegaan en zoo gemakkelijk. Vlot was zij gevlogen over het land aan de Perzische- Golf. Het was vreeselijk eenvoudig. „Je me suis promenée" En dat was dan hetzelfde land, dat man nen met wantrouwen tegemoet vliegen, omdat een landing in dat onherbergzame gebied, bewoond door roofzuchtige stam men, het land, waar de R.A.F., zich soms genoodzaakt ziet, een bommetje te laten vallen om er den schrik in te jagen.... zoovele risico's meebrengt. De olie? geen nood, die zou ze zelf in gieten. Maar op het laatste moment vergat ze hetMaryse startte en zij vloog weg in den maanlichten nacht. En het was lou ter het initiatief van den reiziger uit de „Nandoe", dat de vliegvelden, die zij even tueel nog zou aandoen, tenminste nog ge waarschuwd werden, om hun lichten aan te houden. Vroeg in den ochtend steeg ook de „Nan doe" op. Urenlang uitgeluisterd naar be richten omtrent de vliegster. Er werd ge seind, hoeveel benzine zij nog had. Ineens werd er rondgeroepen: „Vermist zoe ken"Het leek ernstig dramatisch. Maar dan kwam er plotseling een ander bericht. Maryse was te Calcutta geland. Een eenvoudige berekening leerde, dat zij 13 Y> uur onderweg was geweest, om een afstand, welke een gewoon lijntoestel in niet meer dan 5 y. uur doet. MaarMaryse vliegt dan ook zonder radio, zonder organisatie, zonder talenken nis, met onvoldoende kaarten en vrijwel zonder te slapen. Zij heeft alleen haar vliegersinstinct en haar doorzettingsvermo gen. En de vraag is gewettigd, tot hoever het verantwoordelijkheidsgevoel gaat .van de officieele instanties, die een „happy go lucky"-vlucht als deze niet alleen toelieten, maar ook nog daadwerkelijk steunden. Drie verkeers-maatschappijen met een groote er varing bevliegen dezelfde route, met een heele organisatie en met alle mogelijke voorzorgen. Maar hier vliegt er één enkel mensch, een kleine Frangaise, zonder dat alles. En zij houdt de aandacht van de geheele wereld gevangen. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Gymnasium te Leiden wordt heden avond door leerlingen van het Leidsch gymnasium in den Schouwburg Aeschylus' tra gedie „Prómetheus geboeid" opgevoerd. Een tweetal snaphots van de generale repetitie, welke gisteren plaats vond. 1. Scène uit het eerste bedrijf met in het midden op de rots de geboeide Prometheus (L. E. van Holk). 2. Een kijkje in de orkestbak

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5