DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN N.S.B.-taal LOOP DER BEVOLKING TE LEIDEN IN HET JAAR 1937 BRAND IN MEUBELOPSLAGPLAATS TE ROTTERDAM 29ste Jaargang ZATERDAG 8 JANUARI 1938 No. 8924 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hutir en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Vroeger en nu „Eenigen tijd nadat de gelijkstelling (de financieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder lager onderwijs) een feit was geworden, stond er in een van onze bla den, ik weet niet meer in welk, een stuk van iemand, die daarin zijn spijt uitsprak dat mèt en dóór de gelijkstelling die oude geest van belanglooze, warme toewijding scheen te verzwakken. Toen hebben ver- scheidenen, ik moet zeggen, dat ik er ook onder hoorde, medelijdend hun wenkbrau wen opgetrokken en gezegd: Laat-ie blij zijn, dat de rechten van het bijzonder on derwijs eindelijk zijn erkend!" Ja, dat was "allemaal waar. En toch, de man had niet geheel ongelijk. Het is inderdaad zoo, dat er een geest is gekomen om niets meer zelf te doen en alles maar te laten betalen door gemeente en rijk." Het bovenstaande is geciteerd uit een ar tikel in het heden verschenen nummer van „De Nieuwe Eeuw". Wij willen hierbij graag enkele „kant- teekeningen" maken. Op de eerste plaats is er voor besturen van bijzondere scholen nóg volop gelegen heid en nóg volop noodzakelijkheid, om veel „zelf te doen" op ander dan fi nancieel terrein, maar ook op financieel ter rein, al zijn gelukkig! na de finan ciële gelijkstelling de geldelijke zorgen héél wat lichter geworden! Dit vooropgesteld, willen wij verklaren, het met den schrijver eens te zijn, die de geciteerde woorden neerschrijft naar aanleiding van het feit, dat het Rijk aan een nood-lijdende gemeente in Noord- Brabant verboden heeft, aan de onderwij zers van een school met buitengewoon la ger onderwijs boven het salaris uit te kee- ren een zekere marge, aan welker billijk heid niet getwijfeld wordt. De burgemees ter dier gemeente heeft toen aan den Raad gezegd: als wij het niet mogen doen, laat dan het bestuur van die school trachten, geld bijeen te krijgen, om zélf den onder wijzers een bijslag te verleenen boven het hun uit de Overheidskas gegeven bedrag. Een heel verstandige opmerking van dien burgemeester. Hetzelfde zouden wij willen opmerken ten aanzien van de „salarissen" van z.g. kweekelingen met acte. In de steden zijn die „salarissen" niet.... hoog, maar in de dorpen zijn ze vaak nóg lager, zelfs voor zoover dat mogelijk is nog véél lager Men zegt dan: de gemeente betaalt ons niet meer. Maar dat ontslaat, ons inziens, zulk een schoolbestuur 'nog niet perse van den plicht, om hooger te salarieeren. Integen deel, naar onze meening, bestaat-die plicht wel degelijk voor het schoolbestuur, als er een mogelijkheid aanwezig is of redelijkerwijze geschapen kan worden, om den arbeider den door hem gepraesteerden arbeid te betalen. Wij meenen, dat de hier-boven geciteer de opmerking van „De Nieuwe Eeuw" wel 'ns hier en daar onder ons mag overwogen worden. DE OVERGAVE VAN HET GARNIZOEN TE TERUEL. Het klooster Santa Clara wordt nog verdedigd. BARCELONA, 8 Januari (A.N.P.). In een communiqué van het ministerie van landsverddeigrng worden nadere bijzon derheden gegeven over de overgave van de rechtsche troepen te Teruel. De strijd in de stad werd alleen gestaakt in de zóne, welke was aangewezen voor de evacuatie. Generaal Rojo, die de evacu atie leidde, verklaarde den minister van landsverdediging, dat de evacuatie een treurspel was. De menschen waren totaal uitgeput en men kon hen allen als zieken beschouwen. De geëvacueerden werden door de regeeringstroepen met medelijden ontvangen. Omtrent de bezetting van de rechtsche troepen in het klooster van Santa Clara verklaarde Rey d'Hancourt, hierover geen zeggingschap te hebben; sedert 23 Decem ber staat hij nie% meer in verbinding met deze stelling en hij weet ook niet wie hier het commando voert. De inspecteur-generaal van den militai- „Het Volk" geeft een citaat uit het Bat. Nieuwsblad van de „Wapenschouw", die de heeren van de N.S.B. in Indië hebben gehouden. Een zekere Van der Laaken, „algemeen organisatie-leider" van de N.S.B. in Indië, zou het bij deze wapen schouw eens goed zeggen; en hij zeide onder meer: „Gaarne zouden wij met knuppels op willen trekken door al die nette tuintjes vin Den Haag, de schuttingen omverwerpen en tenslotte het Binnen hof opmarcheeren om die zaal binnen te trekken, waar thans de volksontbin- dende krachten nog bezig zijn hun werk te verrichten. Dit gaat echter niet; maar men zal de zaak op groot- scherwijze aanpakken. Wij zullen blij ven strijden, totdat het Nederlandsche volk zal zijn uitgemest, we zullen het uitschreeuwen, onfatsoenlijk des noods, opdat die slaapmutsen, slijme- ringen en droogstoppels wakker zullen worden. „Wij zullen strijden totdat de rood zwarte bloedslag geeselend door de Jordaan trekt ten teeken, dat het Ne derlandsche volk is opgestaan". En een zekere heer Tesser voegde aan dit Multatuliaansche proza toe „dat het parlement moest worden gesloopt". Men kan lachen om dit hysterisch ge bral en de overgroote meerderheid van een nuchter volk zal er om lachen maar toch onderschatte men de uitwerking van dergelijke opruiende taal op onevenwich tige lieden niet. Men stelle zich eens voor, zoo schrijft H. P. M. terecht in „Ons Noorden", dat op dezelfde wijze een inhêemsche spreker in Indië zijn „wapenscnouw" nad opgeluis terd: is er iemand, die een oogenblik be twijfelt, dat dan politie en justitie actief zouden zijn geweest? Maar was er dan ook geen aanleiding voor politie en justitie geweest om op te treden tegen deze z.g. beschaafde klanken, die hier zoo'n treurig voorbeeld geven aan de inheemschen? De minister van Economische Zaken antwoordt op gestelde vragen Op de vragen van het Tweede Kamerlid Loerakker in verband met de sluiting van de meelfabriek N.V. Koechlin te Voorburg, hebben de ministers van Economische Za ken en van Sociale Zaken het volgende geantwoord. Het is den ministers bekend, dat de meel fabriek N.V. Koechlin te Voorburg geslo ten is wegens opneming van dit bedrijf in het hoofdbedrijf van de N.V. meelfabriek „De Sleutels" te L e i d e n, en dat het per soneel van eerstgenoemde fabriek voor een deel ontslagen is. Uit verkregen inlichtingen is gebleken, dat de N.V. Koechlin ten aanzien van de gewezen arbeiders, waarvan inderdaad meerdere vele jaren in dienst der on derneming waren, eenige financieele voorzieningen heeft getroffen. Verschil lende van die arbeiders echter zul len voor hun levensonderhoud mede op de hulp der overheid zijn aangewezen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat ongeveer een vierde deel der arbei ders 'in dienst van de N.V. meelfabriek „De Sleutels" is overgegaan. Behalve laatstbedoelden zijn ook in dienst geble ven de vertegenwoordigers voor den verkoop en het kantoorpersoneel. De minister van Economische Zaken is van oordeel, dat, ook al zou door de hui dige regeling van den tarwesteun indirect een zoodanige bescherming aan de Neder landsche maalindustrie worden verleend als door den steller der vragen wordt ver ondersteld, deze indirecte bescherming nog niet medebrengt, dat een meelfabriek nu ook geen maatregelen mag nemen om tot een doelmatiger bedrijfsuitoefening, als b.v. een om economische redenen gewenschte concentratie van de industrie, te geraken. Met betrekking tot de wijze, waarop de arbeiders zijn ontslagen, merkt de minister van Sociale Zaken op, dat hij hoewel betreurende.dat een aantal ar beiders werkloos geworden is en ten deele ten laste van de overheid komt de middelen mist om hierin verande ring te brengen. ren geneeskundigen dienst, dr. Bejaramo is met verscheidene geneesheeren naar Teruel gegaan om voor de verzorging der zieken en gewonden te zorgen en drie com pagnieën „Guardia de Asalto" zijn naar Teruel gezonden om de gevangenen onder fun hoede te nemen. Mannelijk Vrouwelijk Totaal Bevolking op 31 Dec. 1936 Bevolking op 31 Dec. 1937 Vermeerdering der bevolking 36.598 37.114 516 38.517 38.936 419 75.115 76.050 935 Vermeerdering door: a. geboorte b. vestiging 681 1720 662 2068 1343 3788 Vermindering door: a. overlijden b. vertrek 265 1620 328 1983 593 3603 Aantal voltrokken huwelijken Aantal ingeschreven echtscheidingen 620 (v.j. 593) 38 (v.j. 43) Door krachtdadig ingrijpen werd een ramp voorkomen In den vroegen morgen heeft een felle brand gewoed in een der opslag plaatsen van de N.V. Everest, een on- derafdeeling van de N.V. Arnold I. van de Bergh's Handel Maatschappij, ge vestigd aan de Nasauhaven-Westzijde te Rotterdam. De brand, die zich tot ver in den om trek tegen den nachtelijken hemel aftee- kende, liet zich al spoedig zoo ernstig aan zien, dat groot alarm werd gemaakt, waar op binnen zeer korten tijd drie motorspui ten, een groot aantal slangenwagens en later nog eenige drijvende stoomers uitruk ten. De brandweer heeft den brand echter zoo deskundig aangepakt, dat zij hem vrij spoedig onder de knie had. Een der houten loodsen, ongeveer 15 bij 50 meter, is ech ter, evenals de opgeslagen houtwerken, een prooi der vlammen geworden. De N.V. Everest omvat een complex ge bouwen, dat zich uitstrekt langs de Nas- sauhaven Westzijde, de Nassauhaven Oost zijde en den Persoonsdam. De hoofdingang is aan de Nassauhaven Westzijde, links daarvan bevinden zich talrijke onderafdee- lingen, zooals de kuiperij, de zaagerij, de schaverij, de kistenmakerij en ter rechter zijde zijn de meubelmakerij, de opslagplaats voor huishoudelijke artikelen en het tank huis ondergèbracht. Daarvan heeft alleen gebrand de opslagplaats van huishoudelij ke artikelen, een groote loods van 15 bij 50 meter, voorzien van een gegolf plaatijzeren dak, die aan de voorzijde aan het water van de Nassauhaven. De loods is voor een deel op palen in het water gebouwd, ter wijl aan de achterzijde de wand wordt ge vormd door gegalvaniseerd ijzeren platen. Brandhout in voldoende hoe veelheid voorradig! De tot nu toe nog door onbe kende oorzaak uitgebroken brand is begonnen in den hoek die wordt gevormd doo het samenvallen van den vleugel van de bij de meu belmakerij behoorende houtloods en de opslagplaats. Vandaar hebben de vlam men zich meegedeeld aan de geheele opslagplaats van huishoudelijke artike len, waarin zich groote partijen fit- houten artikelen bevonden. Zooals be grijpelijk, brandde dit hout als een lier en aldra schoten tegen den donkeren hemel groote vlammen omhoag, terwijl vonkenregens op de bijgebouwden en omliggende panden neerdaalden. Tot aan den rand van de stad kon men den feilen gloed waarnemen en het is te danken aan de betrekkelijk gunstige ligging van de brandende loods en aan het krachtige ingrijpen van de brand weer, dat het vuur in vrij korten tijd was bedwongen. De ontdekking van den brand. Tegen half zes waren de stokers van de N.V. met hun werk begonnen en deze wa ren het, die kort daarna den brand ont dekten. Personeel van de tuinbouwveiling „De Zuid-Hollandsche Eilanden", welk vei linggebouw is gevestigd op den aangren- zenden hoek van de Nassauhaven Oostzij de en aan den Persoonsdam, heeft direct twee eigen stralen op de waterleiding aan gesloten, waarmede het blusschingswerk een aanvang had genomen. Het veilinggebouw is geblakerd en tal van ruiten zijn gesprongen, maar daar is het bij gebleven. Tijdens het blusschingswerk ontstond aan den waterkant nog even consternatie, om dat vlak tegen den gegalvaniseerd ijzeren achterwand het motorbootje „De tijd zal het leeren" van genoemde N.V. gemeerd lag. Dit scheepje raakte in brand, terwijl men dacht, dat er zich nog menschen aan boord bevonden. Dit bleek niet het geval. On danks het feit, dat een en ander groote moeilijkheden opleverde, zijn eenige brand weerlieden er in geslaagd het scheepje te verhalen. Spoedig bleek, dat de opslagplaats niet meer te houden was. Eenige drijvende stoomers hebben nog met de vaste straal- pijp gewerkt, maar men heeft er zich toe bepaald, de omliggende gebouwen nat te houden en een groot deel van het materiaal ce concentreeren op de meubelmakerij, die dan ook behouden is. Het personeel, dat om half zeven op het werk kwam, is teruggezonden met de bood schap, om half acht terug te komen. Te gen dien tijd had men den brand ook vol ledig onder de knie. Alles was verzekerd. DE WERELD IN VOGELVLUCBT Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het garnizoen van Teruel heeft zich over gegeven. (2de blad). Nieuwe aanvalsplannen der Chineezen? (2de blad). Pijnlijk misverstand met het stoffelijk overschot van Julius Barmat. (2de blad). Italië versterkt zijn vloot. (2de blad). Binnenlanc. Groote brand te Rotterdam. (1ste blad). De gesloten meelfabriek te Voorburg. (lste blad). Leiden De opening van het nieuwe gymnasium. (lsté blad). Naar uit Spanje wordt gemeldt, heeft de militaire commandant van de stad Teruel zich met 1.500 man aan de roeden over gegeven. Dit beteekent evenwel nog heele- rraal niet, dat de stad daarmede definitief in handen der regeer.ngstroepen is geval len, want terzelfder tijd wordt gemeld, dat de aanvallen der rechtsche troepen met verdubbelde hevigheid zijn komen opzet ten. De befaamde „Zwarte Pijlen", de Italiaansche soldaten, die ook in Noord- Spanje hebben gestreden, zijn rondom Teruel gesignaleerd, zoodat verwacht mag worden, dat de strijd door de rechtschen daar nog lang niet is opgegeven. Inmid dels is een groot deel der burgerbevolking, dat tusschen de twee strijdende partijen gekraakt dreigde te worden, geëvacueerd. Dat is gisteren geschied en wel op initiatief van den gedelegeerde van het Roode Kruis. Men kan zich het lijden van de bevolking voprstellen, wanneer de stad zoo fel om streden wordt. Mussolini heeft zoo juist besloten, de Italiaansche vloot weer wat uit te breiden, teneinde het hoofd te bieden aan de Ame- rikaansche en Engelsche vrÉïotaanbouw. Dit nieuwe Italiaansche vlootprogram- ma heeft in Amerikaansche vlootkringen geen verrassing gebaard. Men is van mee- r.ing, dat het geen gevolgen zal hebben voor het Amerikaansche programma, om dat de Vereenigde Staten niet langer de NIEUWE INCIDENTEN IN SJANGHAI SJANGHAI, 8 Januari (ANP.) Japan- sche mariniers hebben heden het New Asia Hotel, Britsch eigendom, gelegen in de internationale nederzetting even benoorden de Soetsjau-kreek, bezet. Twee Britsche vlaggen werden omlaag gehaald en vervan gen door de Japansche kleuren. Eenig huis raad werd uit het hotel, dat een van de meest moderne van Sjanghai is, verwijderd Verder zijn Japansche soldaten handge meen geworden met een Russisch vrijwilli ger, die een van hen met zijn revolver had bedreigd, Fransche politiemannen en an dere Russische vrijwilligers werden bij de zaak betrokken en tenslotte richtten de Japansche militairen een mitrailleur op de Franschen en Russen. De Fransche autoriteiten hebben krach tig geprotesteerd. SJANGHAI, 8 Jan. (ANP.). Het inci dent, waarbij een Russische vrijwilliger betrokken was, heeft zich als volgt afge speeld: De Russische vrijwilliger belette een Ja- panschen soldaat, die den weg had over gestoken, welke het door de Japansche troepen bezette Nantau scheidt van de Fransche nederzetitng, een Chineesche vrouw te slaan, die den weg was overgesto ken om water te halen uit een pomp in de Fransche nederzetting, hoewel dit door de Japansche autoriteiten verboden is. Hieraan moet worden toegevoegd, dat te Nantau geen water is aangezien de Chi neezen voor hun terugtocht het pompsta tion hebben vernield. Een ander Russisch vrijwiliger merkte de zaak op en blies op zijn signaalfluit, waarop twee Fransche pantserwagens en een vrachtauto met Russische vrijwilli gers aankwam, die zich in slagorde schaar den. Aan de andere zijde namen meer dan honderd man Japansche soldaten stelling en de spanning werd zeer groot. Tenslotte werd de Rus, die de aanleiding was geweest tot het incident, naar het na bijgelegen posthuis van de Fransche brand weer gebracht. Japansche en Fransche of ficieren zijn hier tot een overeenstemming gekomen, waaromtrent niets naders be kend is. „PANAY"-FILM IN AMSTERDAM Gisteren is de journaalfilm van het door de Japanneezen tot zinken brengen van de Ameriaansche kanonneerboot „Panay", die opgenomen is door een camera-man van cie Universal Films, in Amsterdam aangeko men. Hedenmiddag zal hij in verschillende bioscooptheaters in Amsterdam gedraaid worden. In de film is geen enkele coupure aan gebracht. politiek volgen van ieder buitenlandsche vlootuitbreiding te beantwoorden. Niette min zal het Italiaansche besluit een steun voor Roosevelt's vlooteischen beteekenen. Men gelooft verder, dat Engeland zijn vloot in de Middellandsche Zee zoo sterk mogelijk zal moeten houden, waardoor het minder eenheden in het Verre Oosten zal kunnen hebben.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1