OMGEVING De verhooging der Leidsche Lichttarieven Buitengemeenten in actie W0ENS2AG 5 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 HAARLEMMERMEER. VOOR VIJFHONDERD GULDEN AAN SIERADEN GESTOLEN. Dat de reeks van inbraken in de Haar lemmermeer nog steeds voortgaat, blijkt hieruit, dat er wederom bij drie ingezete nen een bezoek is gebracht. Vooral bij den heer B. aan den Sloterweg hebben de hee- ren succes gehad. Nadat zij alles overhoop gehaald hebben, zijn ze met een buit van ruim ƒ500 aan sieraden verdwenen. De be woner die, door lichtflitsen gewekt, eens kwam kijken, was nog in de gelegenheid den man door het raam te zien verdwij nen. Vermoedelijk is hij door dit raam ook naar binnen gekomen. Ook bij den heer W. aan de Aalsmeerderdijk is een bezoek ge bracht. Hier was het geluk de darers ech ter minder goed gezind, en werden ze ge stoord, toen ze bezig waren met het uit breken van een ruit. Tot slot werd nog een bezoek bij den heer K. aan de Kruisweg gebracht. Hier was het een schuur, die zich in de belang stelling mocht verheugen. Vermoedelijk was de hoop gevestigd op eenige rijwielen, doch bij afwezigheid hiervan heeft men zich een paar konijnen toegeëigend. Op terreinen van in aanbouw zijnde wo ningen te Badhoevedorp hebben de dieven huis gehouden. Gisteren ontdekte men, dat verschillende bouwmaterialen en gereed schappen waren ontvreemd. De politie stelt eén onderzoek in. LEIDSCHENDAM. De Burgemeester. Bij Kon. Besluit van 31 December is met ingang van 1 Januari j.l. benoemd tot bur gemeester der gemeente Leidschendam: W J H. J. M .Keijzer met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Stompwijk. 20-jarig bestaan L. T. B. Gisteren heeft de R.-K. Land- en Tuinbouwbond af- deeling Leidschendam op feestelijke wijze haar 20-jarig bestaan herdacht. De dag werd begonnen met een H. Mis te 7.30 uur voor leden en overleden leden van den L. T. B., waarna vrijwel alle leden met hun dames deelnamen aan de algemeene H. Communie, zoodat de dag op waardige wij ze werd ingezet. Des avonds werd in de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Dam- laan, welke tot in alle hoeken bezet was, een geslaagde feestvergadering gehouden. Onder de aanwezigen merktaen wij op den zeereerw. heer pastoor, kapelaan Went- holt, burgemeester Keijzer, de heeren wet houders, afgevaardigden van zusterver- eenigingen en van de diverse organisaties, enz. Door den voorzitter van de feestcom missie, den heer W. van Veen, werd de feestavond geopend met den christelijken groet, waarna hij alle aanwezigen harte lijk welkom heette. Het is niet mijn bedoe ling, aldus de voorzitter, u de moeilijkhe den van de afgeloopen 20 jaar te schetsen, immers wij zijn bijeen gekomen om feest te vieren en daarom zullen wij dezen avond alle moeilijkheden op zij zetten en vroolijk feest vieren. Mededeeling geschiedt van verhindering van den bondsadviseur prof. Cleophas en van het binnenkomen van diverse gelukwenschen. Bloemstukken zijn aangeboden door de afdeelingen Loosduienen, Nootdorp, door de Hanze, de R.-K. Volksbond en de Jonge L. T. B. Door allen wordt staande het Bondslied gezongen, waarna de voorzitter van de af- deeling, de heer C. van Heiningen, in het kort de afgeloopen 20 jaar de revue laat passeeren, waarin de ups en downs der vereeniging worden gememoreerd en spe ciaal de prettige samenwerking tusschen de diverse organisaties. De zeereerw. heer pastoor feliciteert de vereeniging met dit jubileum en brengt dank voor het vele goede werk in de pa rochie door de afdeeling gedaan. Burge meester Keijzer voegt hieraan zijn geluk wenschen toe en dankt eveneens het be stuur voor zijn werk en hoopt, dat allen lid zullen blijven of worden der vereeni ging en spreekt de hoop uit, dat Gods bes te zegen op de vereeniging zal rusten. Verder wordt het woord gevoerd door een lid van het hoofdbestuur, door den voorzitter van de afdeeling Loosduinen en Nootdorp, den heer H. van Vliet, voorzit ter van de afdeeling L. T., Th. Blokland namens den R.-K. Volksbond, G. C. Schol- tes namens de Hanze. P. x. d. Zon namens de St. Josephsgezellen, waarvoor de voor zitter hartelijk dank brengt. Na dit officieele gedeelte kregen wij het vroolijke deel en hebben Kees Borry, hu morist, Leberto met zijn goochelkunsten en Riek Bouwens, cabarettière de aanwezigen een paar vroolijke en gezellige uren be zorgd, zoodat vrij wel iedereen o.i. vol daan zal geweest zijn. De „Kolping Boys" zorgden met eenige vroolijke muzieknummers voor een ge waardeerde en goede afwisseling. Vermeld dient nog, dat alle aanwezigen op royale wijze werden getracteerd. Met voldoening kan de L. T. B. op dezen dag terugzien. Komen de Erresfabrieken in Leidschen dam? Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat bij de firma R. S. Stokvis en Zn. te Rotterdam het plan bestaat hier ter plaatse een groot fabriekspand te bou wen, waarin ondergebracht zullen wor den de fabricage van de Erres radiotoe stellen, stofzuigers en naaimachines. Met het gemeentebestuur van Leid schendam zijn onderhandelingen gaande om deze fabriek te plaatsen aan het ein de van de Tedingerstraat. De huidige fabrieken te Den Haag en Amsterdam zullen dan naar hier worden verplaatst. Het totale aantal personeelle den wat hier dan arbeid zal vinden, zal c.a. 600 bedragen. Gecompliceerde aanrijding. Gister morgen had op de Veursche Straatweg bij Schakenbosch een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto, een luxe-auto en een groenten wagen van L. uit Leidschendam. Wonder boven wonder bleef de aanrijding beperkt tot eenige materieele schade. De politie stelt een onderzoek naar de schuld vraag in. Aanrijding. Gistermorgen werd op den Westvlietweg een aldaar parkeerende melk wagen van „De Sierkan" uit Den Haag aangereden door een vrachtauto van de Vries uit Wolvega met het gevolg, dat de melkwagen onderste boven in een sloot te recht kwam. De vermoedelijke oorzaak is het te krachtig remmen van den chauf feur van de vrachtauto voor een tegenlig ger, waardoor zijn wagen is gaan slippen. Er ging circa 30 Liter melk en room verlo ren. De politie heeft de zaak in onder zoek. Biljartwedstrijd. Voor de nederlaag wedstrijden speelden gisteravond in het café van den heer J. Al de vijftallen van LUTO uit Lisse en KDO uit Leidschen dam. Na een spannende strijd wist KDO ten slotte met 64 te winnen. LISSE. Volksbond. Vanwege de afdeeling van den Nederl. R.K. Volksbond werd gister avond een ontwikkelingsavond gehouden met een goede opkomst. Dat de opkomst goed was verwonderde ons niet daar de in leider van dezen avond was de heer A. J. Loerakker, voorzitter van „St. Deus Dedit", met als onderwerp „Een toelichting van de wet op het bindend en ontbindend verkla ren van Arbeidsovereenkomsten. De ver gadering stond onder leiding van den Volksbondvoorzitter, den heer J. P. de Ko ning. De heer Loerakker begon met te zeggen, dat we ons eerst eens goed moeten reali- seeren, wat een collectief arbeidscontract is, waarbij hij er op wees, dat de geheele wet op de bindend en ontbindendverklaring in deze contracten slechts drie velletjes pa pier beslaat. Het collectief contract heeft ten doel om met de werkgeversorganisaties op voet van gelijkwaardigheid samen de arbeidsvoorwaarden vast te stellen. Om trent de bepalingen van dit contract kan men verschillend van meening zijn. Hierin spreekt de economische toestand van het bedrijf mee. Het collectief contract wilde zijn een rustbewaarder, een vredesinstru- ment in het bedrijf en het hief de klassen strijdgedachte op. Na een 20-jarige erva ring op dit gebied, zijn de ideeën ten de zen opzichte heel wat veranderd. Thans immers wordt van werkgeverszijde begre pen, dat door samenwerking de gemeen schappelijke verhoudingen erop vooruit gaan. Als we het wereldbeeld nu maar goed willen zien dan ziet men, dat in Nederland de verhoudingen het beste zijn geregeld en dat men als Katholieken zijn invloed kan doen gelden. Spreker deed uitkomen, dat de Wet op de Collectieve Arbeidscontracten van 14 December 1927 de contracten heeft verste vigd. Hierna kwam spreker op de Wet op de bindend en ontbindendverklaring van de collectieve arbeidscontracten en wees er op, dat dit is een wet van klein formaat doch met verstrekkende beteekenis. In den bree- de en op zeer duidelijke wijze zette spre ker de verschillende bepalingen uiteen. De geheele wet is van buitengewone beteeke nis, want daaruit blijkt, dat we stap voor stap de verbeteringen nastreven en dat niet steeds de ongeorganiseerde patroons alles wat door de georganiseerde partijen is op gebouwd in elkaar kunnen trappen, omdat aan hen de verbindendverklaring kan wor den opgelegd! Op verzoek van de vergadering gaf spre ker vervolgens een uiteenzetting van het Voorontwerp van wet op de Kinderbijslag regeling. Hierbij besprak spr. allereerst het voorontwerp van wet voor het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw. Vooral dit ontwerp moet ons, Katholieken, tot vreugde stemmen, niet alleen omdat er meer arbeid voor de mannen komt. doch vooral omdat de gehuwde vrouw in het gezin behoort. Met cijfers toonde spreker vervolgens aan de groote belangrijkheid voor de groote ge zinnen van de kinderbijslagregeling ook al weer een stap in de goede richting. Spre ker sloot met den wensch, dat de goede God minister Romme tijd en kracht moge ge ven zijn voorgenomen goede sociale ontwer pen in het Staatsblad te krijgen. Hem komt een eeresaluut toe! NOORD WIJK De blijde gebeurtenis. By de beide plaatselijke Oranjevereenigingen alhier be staat het voornemen om ter gelegenheid van de heuglijke gebeurtenis in ons Ko ninklijk Huis een défilé voor het Gemeen tebestuur te houden, hetzij op denzelfden avond of den avond daarop. De vereenigingen worden allen uitgenoo- digd aan dit défilé te te willen deelnemen en de leden te voorzien van fakkels of lampions, opdat het een grootsche en in drukwekkende betooging moge worden. Aanmelding kan geschieden bij de secre tarissen, Voorstraat 51 en Schoolstraat 31. Volksbond. Onder groote belangstel ling heeft de afd. Noordwijk van den R.K. Volksbond haar jaarfeest herdacht. Na opening door den voorz., den heer P. Smit, wekte hij de leden op, het nieuwe jaar flink' in te zetten door goed mede te leven met de organisatie, maar ook door een goede beleving van de beginselen. Vooral hen, die, helaas, over veel vrijen tijd beschik ken, wekte spr. op dagelijks de H. Mis bij te wonen en Gods hulp te vragen in deze voor hen zoo moeilijke tijden. Na een geestig teekenfilmpje werd de propaganda-film vertoond van drukkerij ,Lumax" en hoe een dagblad tot stand komt. Deze film werd nog nader toege licht door den heer Kiestra, die de groote beteekenis van de katholieke pers in ons vaderland schetste en in het bijzonder de Volkskrant aanbeval. In de pauze werden aan alle bezoekers een tweetal gratis consumpties verstrekt, hetwelk begrijpelijkerwijze zeer op prijs werd gesteld. Na de pauze draaiden nog eenige interessante films over de „Hin denburg" en de sport in Nederland. Met een vroolijk teekenfilmpje werd deze goed geslaagde bijeenkomst gesloten. Hetzelfde program zal morgenavond nog maals vertoond worden. NOORDWIJKERHOUT. Gevestigd: N. Buys van den Haag M. Koch van den Haag P. G. Rolvers van Noordwijk Th. van Aken van Rotter dam A. C. J. C. van Dijk van den Haag M. van Emmerik van Voorhout A. M. de Groot van Voorhout B. H. de Jong van Noordwijk K. J. A. Looijestijn van Haarlem P. D. Klein van Schiedam J. A. Nederstigt van Haarlem M. Len- ting van Aljfhen aan den Rijn P. J. J. de Bruijn van Leiden A. M. P. van Mourik Broekman van Moordrecht A. A. Esveldt van Ter Aar J. A. Stevens van Curagao P. J. B. van dien Berg van Driebergen J. B. C. H. A. Allebes van Driebergen C. Zonderwijk van Wasse naar M. A. van der Veek van Leiden M. Jacobson van Rijswijk W. M. Ses- sink van Ter Aar Nic. Dofferhoff van Oegstgeest Jac. A. Grimbergen van Lis- se Jac. Ph. Souwer van Nieuwveen B. R. van Teijlingen van Hazerswoude M. B. Duyndam van Rotterdam M. A. Th. Conijn van Zeist P. M. Comelissen van Gilze. Vertrokken: J. Nederstigt-Hogen- hout en gezin van Haarlem J. C. Korte- kaas-Pesschier en gezin naar Noordwijk Th. J. Somers naar Amsterdam J. Th. A. van Diemen naar Lisse L. van der Put naar Noordwijk M. Hermans naar Noordwijk C. Griekspoor-Reiman en ge zin naar Lisse J. G. A. van Zijst en M. J. A. Verjans onbekend A. Zwartjes naar Ned.-Indië A. van Zuijlen-van Helden en gezin naar Hillegom C. H. van den Bosch naar Bloemendaal r H. Th. Kaptem- Heemskerk en gezin naar Lisse P. M. Beelen naar Voorburg A. A. Versteeg naar Amsterdam P. Sap naar Amster dam P. M. va nder Putten naar Heem stede M. van Reden naar Wijk aan 7,ee (Beverwijk) M. P. Hergaarden naar Heiloo R. A. van Duin-Rekert en gezin naar Coevorden H. A. van Haaster naar Hanford Califomië) R. Graveleyn naar Amsterdam J. A. Zwetsloot naar Alke made S. G. Jelmersma naar Franeker J. W. Velderink naar Nijmegen M. J. B. Reckman naar Markelo A. M. Wou ters naar Voorhout. Geboren: Maria Alida Theresia, d. van P. C. van Haaster en A. C. Warmerdam Jeanne Magdalena Maria, d. van A. War merdam en A. C. M. Koot Jacobus An- tonius, z. van Jac. Hoogkamer en J. P. Koster Cornells Matheus, z. van Jac. Hoogkamer en J. P. Koster Cornelis Ma ria, z. van P. A. Warmerdam en J. M. van Leeuwen Agatha Theodora Gertruda Agnes Maria, d. van G. J. Vreijling en A. 't Hort Franciscus Petrus Maria, z. van J G. Broekhof en P. M. Hommen So phia Cornelia Catharina, d. van P. A. W. van der Meer en C. M. Warmerdam Jo hannes Theodorus, z. van J. H. van Kam pen en J. M. J. Clemens Maria Johanna Antonia, d. van M. J. Warmerdam en C. M, Langeveld Cornelia Theresia, d. van H. Wolken en E. Th. Huyboom Geer- truida Hendrika, d. van J. A. van den Berg en P. Jansen Anna Petronella, d. van P. van den Berg en M. Geerlings Helga, d. van J. W. Fransen en C. J. C. Trestorff Johanna Maria Bertha, d. van R. P. W. de Groot en A. M. Ruigrok. Gehuwd: N. J. Warmerdam 42 j. en H. A. van Haaster 26 j. G. W. van Den zen 46 j. en J. Wijnands 38 j. B. Schoone 37 j. en A. M. Duivenvoorde 32 j. H. J. Wetterhahn 28 j. en H. A. Heemskerk 24 j. Overleden: G. Uijterwijk 70 j., echt genoot van C. van Engelen W. Vreeburg 92 j., weduwe van M. Ruigrok C. van den Berg 39 j. A. M. van der Veldt 68 j., echtgenoote van E. Bakker J. C. Lan geveld 24 j. C. Meijer 80 j., weduwnaar van C. Warmerdam, echtgenoot van E. van der Eijden C. de Boer 78 j. D. van der Putten 77 j., weduwe van L. van der Lin den. SASSENHEIM. MELKSLIJTERS IN ACTIE. Omdat bezorging op Zondag verboden werd. Onder de melkslijters was groote beroe ring verwekt door het plotseling bekend maken op Oudejaarsdag, dat in het ver volg niet meer toegelaten zou worden, dat des Zondags gevent werd. Tot dusver was dit tot 9 uur toegelaten en was er een besluit in dien geest geno men door de bevoegde instantie. Van in trekking was niets bekend. Men besloot met het venten door te gaan, doch door*de politie werd proces-verbaal aan eenige mielkslijters aangezegd. Het gevolg was, dat de melkbezorging nu óf gestaakt werd óf clandestien voortgezet. Daar dit een onhoudbare toestand en veel conflicten zou scheppen kwamen de melk slijters gisteravond bijeen om middelen te beramen om tot oplossing van dit conflict te komen en verder hun houding te bepa len. Hoewel deze vergadering strikt huishou delijk was (de pers werd niet toegelaten), vernemen was, dat men niet in dezen toe stand zal berusten doch zal trachten we der des Zondags te kunnen slijten. Gisterenmiddag had in de bovenzaal van „De Vergulden Turk" te Leiden een vergadering plaats van de bestu ren van een aantal buitengemeenten inzake bespreking van de verhooging van het electriciteitstarief van de ge meente Leiden. Aanwezig waren de gemeentebestu ren van Oegstgeest, Voor hout, Leimuiden, Rynza- terwoude, Warmond, Noord- wijkerhout, Zwammerdam, Zoeterwoude, Woubrugge, Hazerswoude, Benthuizen en Alkemade. De bijeenkomst was belegd op ini tiatief van het gemeentebestuur van Alkemade, en stond onder leiding van den Burgemeester dier gemeente, Mr. J. W. Peek. Na uitvoerige bespreking werd met algemeene stemmen besloten tot den Raad der gemeente Leiden een adres te richten, waarbij ten krachtigste wordt geprotesteerd tegen het raads besluit van 13 December 1937, en waarbij met den meesten aandrang wordt verzocht de tariefsverhooging voor de buitengemeenten buiten effect te verklaren. De vertegenwoordigende gemeente besturen verklaren in dit adres, dat zij unaniem de voorgestelde verhooging, in verband met exhorbitante winst, welke de gemeente Leiden op het electriciteitsbedrijf maakt, onverdedig baar achten, terwijl zij stelling nemen tegen het motief, als zou de verhoo ging verband houden met de stijging der kolenpryzen, temeer daar uit de discussies in de raadsvergadering van Leiden zou zijn gebleken, dat de ver hooging in hoofdzaak is geschied om de gemeen tebegrooting voor 1938 zonder belastingvenhooging sluitend te maken. Het gaat niet aan, aldus adressanten, vooral in dezen tijd, om de buitenge meenten, waarvan de meeste inwoners met zware finantieele moeilijkheden hebben te kampen, te hunnen koste en ten bate van Leiden, te doen bij dragen in de finantieele lasten van die gemeente. Voorts werd besloten zich te wen den tot Gedeputeerde Staten ten einde op deze onbillijke verhooging te wij zen. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1937 was de stand der be volking: mannen 2975, vrouwen 2976. To taal 5951. Geboren: m. 83, vr. 86. Totaal 169. Gevestigd: m. 167, vr. 221. Totaal 388. Totaal vermeerdering: 250 m., 307 vr. To taal 557. Overleden: m. 17, vr. 28. Totaal 45. Vertrokken: m. 186, vr. 244. Totaal 430. Totale vermindering, m. 203, vr. 272. To taal 475. Vermeerdering: m. 47, vr. 35. To taal 82. De stand per 31 December 1937 is m. 3022, vr. 3011. Totaal 6033. Biljarten om het pers. kampioenschap. Gisteravond werden de aangekondigde partijen tusschen de kampioenscandidaten verspeeld. Te ongeveer negen uur werd onder zeer groote belangstelling begonnen met de partij Haver tegen Schoo. Van bei de spelers, die aanvankelijk onder zenuw achtige spanning begonnen, kwam Schoo het eerst los en wist een aardige voor sprong te behalen. Maar de heer Haver, die blijkbaar over veel uithoudingsvermo gen beschikte, wist ook tal van caramboles bij elkaar te krijgen en zoodoende de par tij op het eind weer ongeveer gelijk te krij gen, zoodat onder groote spanning de heer j Schoo de partij beëindigde en alzoo het kampioenschap behaalde van de 2de afd. Hierna kwam de wedstrijd van den avond, tusschen Zandbergen en Diederiks voor de lste klas. Diederiks, die in de vorige tour- nooien nog geen enkele maal van Zandber gen heeft kunnen winnen, brak met de oude sléur en zegevierde in een goede en aantrekkelijke partij over Zandbergen. Het begin was goed voor Diederiks, die met een goed gespeelde serie van 20 van ecquit al spoedig op dreef was en zijn goed gespeelde partij in 22 brt beëindigde. Hier naast stelde Zandbergen een partij met minder gelukkige momenten, doordat hij j o.i. zijn spel te groot hield en dan ook in gevaar kwam voor achteromstooten. Door deze overwinning ten slotte behaalde de heer Diederiks de titel van den kampioen van Sassenheim lste afd. Proficiat heeren! Hieronder volgen ter verduidelijking de uitslagen en de volledige stand der lste afd. H. Schoo 100 33 14 3.03 R. Haver 87 33 10 2.63 J. Diederiks 125 22 21 5.68 G. Zandbergen 35 22 12 3.86 De volledige stand der lste afd. gew.a. carr. h.s. alg. m. J. Diederiks" 9 1225 31 5.19 P. Duivenvoorde 8 1111 41 5.50 G. Zandbergen 8 1191 40 4.36 J. v. Reisen 7 1183 29 4.41 C. Guldemond 7 1137 31 3.87 B. Schreuder 4 1068 22 3.15 A J. v. d. Wiel 4 954 23 3.05 Chr. Homan 3 978 18 2.83 Th. Landweer 3 952 16 2.97 B. de Zwart 1 885 23 2.65 Jac. Dannijs 1 736 13 2.07 VOORHOUT. Tafeltennis D.E.S. Bovengenoemde club, speelde haar tweede wedstrijd tegen Leiden en ook in dezen wedstrijd moest Leiden aan D.E.S. een gelijk spel afstaan en met 66 genoegen nemen. Door dit mooie resultaat blijft D.E.S. met twee pun ten voorsprong aan de kop der ranglijst staan en heeft hiermede schitterende kam pioenskansen. De volledige uitslagen wa ren: D.E.S.Leiden. N. v. d. NoulandJ. v. Deventer 20 Th. LubbeV. Haastrecht 11 H. v. d. PlasJ. v .d. Post 02 K. v. WouwTh. v. Dijk 02 C. v. d. BergC. v. d. Meel 20 P. v. KampenW. v. d. Post 11 De schooljeugd zal worden getracteerd. Het ligt in de bedoeling van het Ge meentebestuur, om, bij het bekend worden der blijde gebeurtenis, de schooljeugd te dezer plaatse te doen tracteeren op be schuit met muisjes. Eveneens ligt het in de bedoeling een dames-comité bijeen te roe pen, dat zal zorgen, dat deze versnaperingen worden rondgedeeld. De stand der werkeloosheid. In de laatste maand van het jaar 1937, is het aantal der werkloozen nog weer gestegen. In deze eerste week van he nieuwe jaar 1938 staan momenteel bij den arbeidsbeurs alhier ingeschreven 259 werkzoekenden. Gevestigd: C. de Winter van Rijns- burg H. Clemens van Haarlemmermeer H. N. M. Roozen van Harmeien A. M. Wouters van Noordwykerhout C. Struik en gezin van Sassenheim. Vertrokken: J. van Schaik naar Kat wijk G. v. d. Stelt naar Anna Pouwlow- na F. v. d. Ploeg naar Hillegom W. J. H. Deetering naar Leiden S. G. F. Mar tens naar Rotterdam J. v. d. Voort naar Lisse. RIJNSBURG. Oranjevereeniging. Een vroeger be staande Oranjevereeniging leidde een kwij nend bestaan en stierf een langzame dood. Dat men in de komende dagen niet zonder een dergelijke organisatie kon, zagen ver schillende personen in, die dan ook, op initiatief van Burgemeester Bosschieter, in het gemeentehuis vergaderden en waar men na bespreking alvast tot de oprichting van een z.g. Oranje-comité kwam. Hieruit zal, hoopt men, nu een heusche Oranjever eeniging geboren worden. Het eerste werk is een collecte houden ter bestrijding der kosten van de komende festiviteiten. WARMOND. Volksbond. De heer C. Machen, die ja ren lang is opgetreden als regisseur van de tooneelvereeniging van den Ned. R.K. Volksbond alhier is als zoodanig afgetreden. Als opvolger is aangezocht de heer G. van Elburg. „Mathias". De R.K. muziek-, zang- en tooneelvereeniging „St. Mathias" alhier geeft Zondag a.s. in Hotel „de Zon" haar derde winteruitvoering van dit seizoen. Ditmaal zal de afdeeling Harmonie en de heerenafdeeling tooneel medewerking ver- leenen. Er wacht weer een mooie en leer zame avond. ZOETERMEER L.TJ5. Gisteravond kwam de L.T.B. in vergadering bij een ten huize van den heer Ant. van Well. De voorzitter, de heer A. Ammerlaan, opende als gewoonlijk en heette alle heeren welkom. De secretaris kreeg daarna gelegenheid tot het voor lezen der notulen, welke in dank werden aanvaard. Vervolgens kwam aan de orde de opzegging van het collectieve arbeids contract. Na langdurige besprekingen werd besloten voor de losse arbeiders voor te stellen het loon met 25 ets. per per dag te verhoogen gedurende 8 maanden van het jaar, met uitzondering dus van 4 Zomer maanden en het- minimumloon van de vaste arbeiders op 19.per week te stellen. Over hetzelfde onderwerp ver gaderde gelijktijdig de HolL Maatsch. v. Landbouw bij den. heer C. Veelenturf, terwijl voorbesprekingen tusschen de ver schillende besturen reeds hadden plaats gevonden en a.s. Woensdag weer worden voortgezet. Op voorstel van den heer Adegeest werd besloten dezen Winter weer een feestavond te organiseeren. Op een vraag van één der leden of er dezen Winter nog een spreker kwam, werd ge antwoord dat er voor Paschen geen enkelen spreker meer te krijgen was. Geadviseerd werd te gaan luisteren naar één dei- sprekers die dezen Winter zullen komen spreken voor de K.J.M.V. afd. L.T.B., waar echter bezwaar tegen gemaakt werd. Hier na sluiting.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9