STADS NIEUWS Laatste berichten TELEGRAMMEN AGENDA i Burgerlijke Sfand MARKTBERICHTEN HET NIEUWE LEIDSCHE GYMNASIUM.! A.s. Zaterdag officieele opening. WOENSDAG 5 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - ?AG. 3 DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Beschuit met muisjes voor de schoolkinderen. De uitvoeringscommissie, ingesteld door de Leidsche Nationale Vereenigingen om de geboorte van het Prinsenkind te vie ren, bericht ons, dat de schoolkinder-.-n zeer bijzonder bedacht zullen worden bij de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Het gemeentebestuur is bereid ge vonden om alle Leidsche schoolkin deren (L. S.) op beschuit met muisjes te doen tracteeren. Verschillende Leidsche bakkers leveren de beschuiten en de muisjes, terwijl de Vakscholen deze zullen gereedmaken. Voorwaar een heele organisatie, die mo gelijk zal maken, dat de Leidsche jeugd een Oud-Hollandsche gewoonte in eere kan houden. DE REMMEN- EN LICHTWEEK 1938 VOOR WIELRIJDERS Van 1215 Januari Zooals wij kort geleden reeds meldden, zal hier ter stede van 1215 Januari a.s., op initiatief van de afdeeling Leiden der Ver .voor Veilig Verkeer wederom een remmen- en lichtweek worden gehouden, gedurende welke periode de verkeerspoli tie speciale aandacht zal schenken aan de deugdelijkheid der remmen en aan de ver lichting van rijwielen. Als gevolg van het tot stand gekomen contact met de burgemeesters en andere politie-autoriteiten van verschillende om liggende gemeenten, zal deze actie zich ook uitstrekken tot Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp en Zoeterwoude. Voorzitter van de daarvoor in het leven geroepen commissie is de burgemeester van Voorschoten, de heer M. P. Berkhout, die zich heeft doen kennen als een warm voorstander der Veilig-Verkeersgedachte, terwijl daarin voorts hebben zitting geno men de heeren D. W. van der Wal, inspec teur van politie alhier, H. van Slooten Jr., oud-directeur der Gem. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te dezer stede, majoor G. Bron, commandant van de brigade Leiden der rijksveldwacht, K. Brug, burgemeester van Leiderdorp, J. C. Krijger, chef-veldwachter te Oegstgeest, H. W. Bors, opperwachtmeester der mare chaussee te Voorschoten, Broxterman, chef veldwachter van Zoeterwoude en J. Brou wer, secretaris. De controle zal zich uit den aard der zaak ook uitstrekken tot de achterlichten, waarvan het voeren sinds 1 Januari j.l. verplichtend is gesteld. Een interieur, dat hoewel eenvoudig, aan de hoog ste eischen voldoet Zooals reeds eerder gemeld, zal a.s. Za terdag de officieele opening plaats hebben van het niéuwe Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan te Leiden. Over de voorgeschiedenis van dezen nieuwbouw, welke in een langgevoelde be hoefte zal voorzien, behoeven we hier thans niet meer uit te weiden. In ons nummer van 2 September hebben we bij een voorloo- pige beschrijving daaraan nog herinnerd. Het nieuwe gymnasium is thans gereed, d.w.z. er was bij het bezoek, dat wij begin dezer week aan dat nieuwe centrum van onderwijs brachten, nog heel veel op te ruimen, maar men kon thans toch een be ter overzicht van het geheel krijgen dan in begin September. De bouw van het nieuwe gymnasium heeft thans ruim vijftien maanden geduurd, wel een bewijs, dat er toch heel veel voor dit bouwwerk kwam kijken. Niettemin heeft de aannemersfirma P. G. de Jong uit Oegstgeest hier weer een knap stuk werk geleverd, terwijl de opening van dit nieuwe schoolgebouw voor den dienst van Ge meentewerken een prachtige inzet is van het nieuw begonnen jaar. Het werk is uitgevoerd onder directe lei ding van den dienst van gemeentewerken onder architectuur van den heer J. Neys- singh, gemeente-architect. De heer Neyssingh stond bij de hem ge geven opdracht voor 'n lastige taak, want het uitgekozen terrein lag temidden van nieuwe en geprojecteerde straten, van wel ke laatste men nog niet weet wanneer zij tot uitvoering zullen komen. Naar deze zij de kon het front van het gebouw dus moei lijk geplaatst worden, maar toch moest er rekening mee worden gehouden, dat de la tere bebouwing niet teveel tegen sombere achtergevels kwam te liggen. Bovendien moest rekening gehouden worden met de omgeving en nu, bij een hernieuwd bezoek aan het gymnasium mo gen we zeggen, dat men hierin wel ge slaagd is. Bij den architectonischen opbouw van het Gymnasium is getracht zooveel moge lijk aansluiting te verkrijgen met den aard van het klassieke onderwijs, als gevolg waarvan in de uiterlijke verschijning van hët gebouw men tot den basilica-vorm naar Italiaanschen trant is gekomen. Daar van getuigt ook de toren in Campanula- vorm, welke het centrum van het gebouw beheerscht en voorzien wordt van een klok. In het belang van een veiliger ver keer, dat het belang is van iederen weggebruiker, doet de commissie een dringend beroep op de medewerking van het wielrijdend publiek door te zorgen, dat remmen en verlichting vol doen aan de daaraan door de wet ge stelde eischen. „SANCTA VERONICA" Gaarne verwijzen wij naar een klein advertentie van deze vereen., waarin de eerste zitting voor dit jaar wordt aange kondigd. Er is nog zoo ontzettend veel armoede, er wordt nog zooveel stil gebrek geleden! Laten daarom vele dames een kloek be sluit nemen en morgen materiaal gaan ha len, om hiervan nuttige en' onmisbare klee- dingstukjes te maken, welke ten goede ko men aan uw eigen arme v.n. stille arme stadgenoten. De veieen. Sa. Veronica is dankbaar voor de groote medewerking, welke zij gedu rende 1937 van velen mocht ondervinden, doch hoopt ook in dit nieuwe jadr op veler daadwerkelijke belangstelling. Aileen door een groote samenwerking kan er iets bereikt worden. UIT DE TRAM GEVALLEN. Gistermiddag is de 65-jarige J. J. K. uit Oegstgeest, die in de tram stond, op de Plantage door onverklaarbare oor zaak eruit gevallen. De man kwam met het hoofd op de straat terecht en bloedde hevig. De E.H.D. constateerde een snij- wond aan het hoofd, zoodat het ongeval nogal goed is afgeloopen. Na in het Acad. Ziekenhuis verbonden te zijn, kon de man naar huis gaan. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Leiden geeft een ieder in overweging inlichtingen in te winnen aan het Bureau van Politie aldaar alvorens in relatie te treden met of goederen op crediet af te leveren vaan mej. J. Alt, wonende Langebrug no. 34 te Leiden. L. K. V. „Eigen Fok". De Leidsche Konijnenfokkers-Vereeni- ging „Eigen Fok" vergaderde gisteravond in hotel T. Bremmer, waar de voorzitter, de heer P. Vintges, te 8 uur het openings woord sprak. Hij herinnerde aan den spor- tieven geest der leden in 1937, tevens aan het succes behaald op diverse nationale ten toonstellingen en de belangrijke diverse ex cursies en hoopte, dat allen op denzelfden voet door zouden gaan. Tevens verheugde hij zich erover, aan het begin van het nieu- De vleugel naast den hoofdingang doet sterk denken aan den vroeg-Christelijken kerkvorm, tot welke gedachte de apsis- bouw temeer aanleiding geeft. Ook het interieur van het gebouw is zoo veel mogelijk aangepast bij den klassieken geest van het onderwijs. Dit heeft men trachten te bereiken door het aanbrengen van beelden en reliefs. De reliefs en friezen hiervoor gebezigd zijn afgietsels van de aanwezige exemplaren in de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag en geven verschillende voorstel lingen weer. In de lichtnissen aan de uiteinden der gangen zijn beelden geplaatst en op het platform, dat van den eersten trap in de hall naar de boventrappen leidt, bevindt zich een meer dan levensgroot bronzen gipsbeeld van Athena Lemnia. Deze hall ziet er vooral bij avond prach tig uit, welke effect alleen verkregen is door de prachtig uitgevoerde indirecte ver lichting. De pilaren, die het gewelf steunen, zijn versierd met de kenteekenen van den Die renriem, n.l. de Ram, de Stier, de Tweelin gen, de Kreeft, de Leeuw, de Maagd, de Weegschaal, de Schorpioen, de Schutter.de Steenbok, de Waterman, de Visschen. Deze beeldengroep is een geschenk van oud leerlingen en nuders van leerlingen. De indeeling van het gebouw hebben we in onze vorige beschrijving reeds gegeven. We herinneren er nog aan, dat er 13 loka len zijn buiten de vaklokalen. Een bijzonderheid van de rectorskamer is het schilderij van Joris van Schooten. Dit schilderij, ongeveer 1.20 x 2 Meter groot, is, naar de rector van het Gymna sium, dr. Bosselaar, ons mededeelde, uit het begin der 17e eeuw afkomstig. Het toenmalige gemeentebestuur van Leiden n.l. liet omstreeks 1620 door Joris van Schooten een schilderij maken voor de Latijnsche school. Na de opheffing dezer school in de Lokhorststraat en de stichting van het gymnasium aan de Doezastraat werd het schilderij overgebracht naar de Lakenhal. Nu is het weer teruggekomen om in het nieuwe gebouw een plaats te krijgen. Het schilderij stelt voor de Tabula Sebetis, een allegorische voorstelling van het menschelijk leven. In de 17e eeuw heeft men voor dit werk groote bewondering gehad uit opvoedkun dig oogpunt. Het schilderij is thans door het hier te rug te brengen weer aan zijn vroegere be stemming teruggegeven. De officieele opening van het nieuwe gymnasium zal a.s. Zaterdagmorgen plaats hebben. Het prograjnma daarvan hebben we reeds gepubliceerd. we jaar 13 nieuwe leden voor te kunnen stellen, welke allen als lid werden aange nomen. De heer J. Groeneveld richtte zich na mens de leden tot het bestuur, dank bren gende voor het vele en moeilijke werk ge daan tot het slagen der tentoonstelling. In het bijzonder dankte hij de heeren Jac. Ver- wer en P. Vintges. Namens de leden bood spr. den voorzitter een voorzittershamer aan, welke onder dankbaar applaus aan vaard werd. De notulen en ingekomen stukken wer den goedgekeurd. Vervolgens ging men over tot uitreiking der prijzen der tentoon stelling, welke tot aller tevredenheid ge schiedde en zonder opmerkingen werden accoord bevonden. Met algemeene stemmen werd besloten Mei of Juni a.s. een tafel keuring te houden waartoe de heer J. Blok uit Woerden zal worden uitgenoodigd. Te gen het einde van 1938 zal een tentoonstel ling worden georganiseerd, terwijl besloten werd ook dit jaar naar verschillende ten toonstellingen collectief in te zenden. De rondvraag werd op aangename en za kelijke wijze beantwoord, waarop de voor zitter dezen prettigen avond sloot met dank voor de flinke opkomst. Aquarium- en Terrariumhoudersver. „Natuurgenot". In „Huize Feenstra" vond gisteravond de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. Na opening door den voorz., den heer A. B. Donk, werd in vlot tempo het huishoudelijk gedeelte, waaronder de bestuursverkiezing, afgewerkt. Na de pauze, waarin gratis een paar vischjes verloot wer den, belangloos door den heer van Dort be schikbaar gesteld, besprak de heer I. Kris- tensen, biol. student alhier, de internatio nale vakliteratuur. O.a. ging spr. uitvoerig in op een artikel over een oogziekte, welke veel bij visschen voorkomt. De ontwikke lingsgang is in het kort als volgt: De para siet Hemistomium Spathaceum zet als vol wassen dier eieren af in de darmen van een meeuw, welke geslachtelijk bevrucht worden. Met de uitwerpselen der meeuw gaan de eitjes mee en ontwikkelen zich, in dien zij in het water geraken gebeurt dit niet snel, dan sterven ze tot met tril- haartjes bedekte larven. Deze larven moe ten om te blijven leven een gastheer vinden en wel in den vorm van een poel slak. Hierin ontwikkelen zij zich verder in de lever, waar zij zich deelen door het af zetten van eitjes, welke ongeslachtelijk be vrucht worden. De larve hieruit cerca- ria geheeten zwemt nu in het water rond en tracht onderdak t^ vinden bij een tus- schengastheer n.l. de visch. Met hun kop en buikzuignap zetten zij zich op de visch vast en boren zich door de huid naar de bloed- en zenuwvaten en vinden zoo hun weg naar de hersenen en oogen, waar hun vernielende werking tot uiting komt door het uitpuilen der oogen (wormstaar), wel ke dikwijls uitvallen.. Met het praatje van de maand besloot de voorzitter te ongeveer 11.30 uur dezen leerzamen avond. Met ingang van 11 Januari a.s. is aan den dpi. sergant A. E. Goddijn van het 4e Re giment Infanterie vergund als adspirant ca- pitulant vrijwillig onder de wapenen te ko men. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind 5 Januari te 14.55 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede". NED. DAME IN DUITSCHLAND VERONGELUKT. Toen autobestuurder uitweek voor een konijn. Gisteravond is de heer W. A. Bachmann, die met zijn vrouw en zijn 13-jarigen zoon per auto van Dusseldorf naar Nijmegen te rugkeerde op ongeveer 40 K.M. van de grens, tusschen Goch en Kleef, bij het uit wijken voor een konijn, dat op den weg sprong, met zijn wagen geslipt en tegen een boom gebotst. De schok wa s zoo hevig, dat mevrouw. A. Bachmann vrijwel op slag dood was. De zoon werd vrij ernstig gewond, terwijl de heer W. Bachmann er zonder ernstige verwondingen afkwam. De auto werd zwaar beschadigd. DE GOUDDIEFSTAL TE UTRECHT. Wederom vier arrestaties verricht. De Utrechtsche politie heeft in samenwer king met de centrale recherche in Amster dam de laatste dagen wederom een viertal arrestaties verricht, in verband met den gouddiefstal aan het tandheelkundig insti tuut te Utrecht, gepleegd in den nacht van 22 op 23 October 1937. Het onderzoek naar de daders van dezen geraffineerden diefstal leidde -spoedig naar Amsterdam, waar de politie beslag wist te leggen op het grootste gedeelte van het gestolen goud, dat inmid dels in Amsterdam reeds was versmolten en verhandeld. De politie arresteerde hierbij twee Am- sterdamsche kooplieden, die zich ook nu nog in het huis van bewaring te Utrecht bevinden, hoewel zij den diefstal zelf niet hadden gepleegd. Aan de hand van de ver klaringen van deze beide arrestanten werd het onderzoek naar de daders met succes voortgezet. Vast stond, dat de diefstal zorg vuldig was voorbereid, waarbij de dieven volledig werden ingelicht over de situatie in het tandheelkundig instituut te Utrecht. Iri het complot moest zich dus een persoon bevinden, die ter plaatse uitstekend was georiënteerd. Verschillende aanwijzingen hebben ertoe geleid, dat gisteravond in zijn ouderlijke woning te Sneek in Friesland een 27-jarige Utrechtsche tandheelkundige student werd gearresteerd en naar Utrecht overgebracht, ervan verdacht inlichtingen te hebben verschaft aan de dieven. De stu dent schijnt de dupe te zijn geworden van vertrouwelijke mededeelingen, welke hij heeft gedaan tegenover een vriendschappe lijke relatie, die op haar beurt wederom in contact stond met de in het complot be trokken Amsterdammers. Maandag werden nog twee Amsterdam mers gearresteerd, ni. een 26-jarige chauf feur en een 25-jarige schoenmaker en gis teren een 38-jarige koopman, die vroeger in Utrecht woonde, doch thans zonder vaste woonplaats veel in Amsterdam vertoefde. De politie is er van overtuigd, thans ook de daders te hebben gearresteerd, doch nog niet allen, die in het complot waren betrok ken. De beide eertijds gearresteerde Hage naars, van wie een zich vrijwillig op het gerechtshof te Utrecht had gemeld en waar bij hij op last van de justitie werd gearres teerd, werden op last van de justitie we derom vrijgelaten. In totaal werden dus reeds negen arresta ties verricht. De politie heeft nog niet al het gestolen goud teruggevonden. Het staat vast, dat in deze zaak nog meer arrestaties zullen vol gen. De vrouw, die tegelijkertijd met de bei de Hagenaars B. en S. was gearresteerd, werd ook wegens gebrek aan bewijs vrij gelaten. OEGSTGEEST Aanrijding. Nabij de Haagsche Schouw had gisteren een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's. J. L, C. uit Voorschoten kwam met zijn auto uit de richting den Haag, wilde de Rhijnhofweg inrijden en gaf zulks door zijn richtingwijzer aan. Van uit tegenovergestelden kant kwam R. C. S. uit Heemstede, die zulks te laat bemerkte en daardoor de auto van C. aanreed. Doordat beide auto's slechts een ge ringe vaart hadden, kwamen er geen per soonlijke ongelukken voor en bleef het bij materieele schade. De politie maakte proces-verbaal op. Ontvreemd. Ten nadeele van T. B. is aan de Haarlemmertrekvaart een rijwiel ontvreemd, dat hij daar onbeheerd had laten staan. Botsing. Op onverklaarbare wijze kwam gisterenavond op de Endegeester- laan de motorrijder J. H. uit Leiden in bptsing met een vierwielige groentenwa- gen, bespannen met paard van J. F. D. uit Rijnsburg. Zoowel het motorrijwiel als de groentenwagen bekwamen nogal schade. De politie onderzoekt de schuldvraag. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN. V ATIK A AN STAD, 5 Jan. (A. N. P.). Z.H. de Paus heeft het kruis van de Orde van Pius IX verleend aan graaf Ciano en aan den gouverneur van Lybië, Italo Balbo. DE STRIJD OM TERUEL. SARAGOSSA, 5 Januari. (A. N. P.) De troepen van Franco hebben gisteren het heftigst gevochten bij Villastar op den rechtervleugel. De regeeringstroepen poog den hier eenige malen achtereen de recht- schen te verdrijven uit de stellingen, wel ke zij onlangs hadden veroverd Bij het vallen der duisternis gingen de troepen van Franco tot een tegenaanval ever, door het moeilijke terrein (de sneeuw lag in vele gevallen meer dan een meter dik) werden weinig successen behaald. De luchtmacht was zeer actief. DE IN SPANJE GEDOODE JOURNALISTEN. Stoffelijk overschot te Parijs aangekomen. PARIJS, 5 Jan. (A. N. P.). Hedenoch tend is op het Gare Austerlitz het stoffe lijk overschot aangekomen van de drie journalisten Sheepshanks Johnson en Ed ward Neil, die bij Teruel om het leven zijn gekomen. Op het station waren vele bui- tenlandsche en Fransche journalisten aan wezig, om hun gevallen collega's de laatste eer te bewijzen. Het stoffelijk overschot zal naar Engeland en de Vereenigde Sta ten worden vervoerd. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN Nieuwe vredesvoorstellen? HANKAU, 5 Januari. (A.N.P.) Het gerucht gaat, dat de Japansche regeering nieuwe vredesvoorstellen heeft gedaan aan de Chineesche regeering. De Duitsche ambassadeur heeft gisteren twee keer een onderhoud gehad met Tsjang Kai Sjek, vermoedelijk over dit onderwerp. Jentsjoe in Japansche handen. TAI NAN FOE, 5 Januari. (A.N.P.) Naar verluidt heeft een Japansch deta chement gistermiddag Jentsjoe bezet. Generaal Han Foe Tsjoe, de bevelhebber van het leger van Sjantoeng, zou gevlucht zijn, na een nederlaag van zijn troepen. Het Chineesche leger trekt zich terug op Kaifeng in Honan. TOKIO, 5 Januari. (A.N.P.) Een Ja pansche kolonne, welke oprukt over het Taisjan-gebergte heeft Sintai, 110 kilo meter ten Zuidwesten van Tsinanfoe be zet. De kolonne rukt snel op naar Meng- jin, dertig kilometer ten Zuiden van Sin tai, in de richting van Haitsjoe^ het eind punt van den Loenghai-spoorwèg. DE ONRUST IN PALESTINA. Neemt toe in alle deelen van het land. JERUSALEM, 5 Januari. (A.N.P.) Uit verscheidene deelen van Palestina worden overvallen en gevechten gemeld. - LEIDEN. Woensdag: R. K. Staatspartij, herdenking 40-jarig bestaan, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag, Reisver. v. Kath., Bridge avond. Voor iedereen toegankelijk. Restaurant „Zarse", Stationsweg 2, 8.15 uur. Donderdag, Het Residentie Orkest, soliste Annie Fischer, piano. Stadsgehoor zaal, 8 uur. Zondag. Tooneelavond door de tooneelsec- ti^ier Maria-Congregatie (Par. O. L.^ V. Hemev. en St. Joseph), Graanbeurs. Van Z o n d a g 2 tot en met V r ij d a g 7 Jan. a.s. neemt waar apotheek: M. Boek wijt, Vischmarkt 4, Tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Tel. 274. LEIDEN. Geboren: Ada Willie d. van A. de Jong en S. Boonstoppel Willy Dina Adriana d. van W. den Heeren en J. Pas- schier Elisabeth d. van L. P. J. C. Pfis- ter en E. Klein Cornelia d. van P. W. Bekooy en C. Kreuger. Ondertrouwd: Th. C. Horree jm. 24 j. en W. A. de Haas jd. 23 j. Gehuwd: F. J. Duparc jm. en P. W. Maas jd. Overleden: A. Verlind wedn. 75 j. N. Spieckerv. d. Berge vr. 51 j. J. F. BreedeveltDuivesteijn vr. 68 j. De trein van Lydda naar Jerusalem werd beschoten, zonder dat evenwel slachtof fers zijn te betreuren. Op den weg van Hebron naar Jerusalem, welke op het oogenblik een van de gevaarlijkste punten van heel Pelastina is, werd geschoten op auto's en autobussen, te Caiffa werd een reiziger gewond. Naar Hebron zijn pantserwagens ge zonder om de orde te bewaren; talrijke welgestelde inwoners hebben de plaats verlaten om te ontkomen aan het betalen van gemeenschappelijke boete van 2750 pond sterling, welke de plaats is opge legd. De krijgsraad te Nazareth heeft een Bedoeien tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens het in bezit hebben van wapens. Men had in zijn tent een Europeesch geweer met munitie gevon den. Een Arabier werd tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het in bezit hebben van munitie, terwijl vier Arabieren gearresteerd zijn, verdacht van betrekkingen met de terroristen te on derhouden. Het toenemen van de ongeregeldheden, welke samenvalt met het publiceeren van het witboek van Ormsby Gore, bewijst de onrust van de Arabische bevolking. HELSCHE MACHINE IN HET GARE DE LYON ONTPLOFT. Slechts geringe schade aangericht. PARIJS, 5 Januari (A. N. P.) Van- ontploft, welke door 'n onbekende was af in het Gare de Lyon een helsche machine ontploft, welke dor een onbekende was af gegeven. De bom zat in een koffer, welke in bewaring was gegeven. Een begin van brand brak uit, doch dit werd snel ge- bluscht en veroorzaakte zoo goed als geen schade. Het gemeentelijke laboratorium zal het overblijfsel van den koffer onderzoeken. Men heeft een onderzoek ingesteld naar den persoon, die den koffer in bewaring heeft gegeven. EEN BUITENKANSJE VOOR VISSCHERS. ISTANBOEL, 5 Jan. (A. N. P.). Een merkwaardig verschijnsel heeft zich voor gedaan in de wateren ter reede van Istan- boel en den Gouden Hoorn, die plotseling overstroomd werden met ontzaglijke hoe veelheden visschen van alle afmetingen, afkomstig uit den Bosporus. Duizenden in woners van de streek hadden hierdoor een buitenkansje, daar de visch op gemakke lijke wijze kon worden bemachtigd, en met emmers, manden en alles wat er voor in aanmerking kwam werden tientallen kilo's visch buitgemaakt. Het zonderlinge verschijnsel is, naar men gelooft, een gevolg van de groote koude in de Zwarte Zee, die de dolfijnen naar de warmere wateren der Middellandsche Zee drijft. Andere groote visschen, die zich door de dolfijnen achtervolgd wanen, ja gen op haar beurt de kleinere visschen op, die in grooten getale naar de Gouden Hoorn trekken. AMSTERDAM, 5 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 156 vette kalveren 8092, 7276 en 6670 cent per kg. levend gewicht; 43 nuchtere kal veren 814 per stuk. 161 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 7374 cent, zware 7232 cent en vette 7273 cent per kg. slachtgewicht. Aange voerd 1 wagon geslachte rundnen uit De nemarken. Overzicht: Vecre kalveren aan- vcoer matig, handel weer stug, prijzen hoo- ger. Nuchtere kalveren aanvoer kort, han del vlug, prijzen iets lager. Varkens matige aanvoer, trage handel, prijzen als Maan dag WOERDEN, 5 Jan. Kaas. Aanvoer: 89 partijen kaas: met rijksmerk le kwa. 26.50 1 28; 2e kwal. 24.5026. Handel matig.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3