w RIJNSTREEK GODS WOORD! IJ HADDEN SUCCES «De Leidsche Courant» WOENSDAG 5 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 Belangrijk grootere veliingomzetten. in 1937. Aan de Centrale Veiling werd in 1937 (tm. 25 Dec.) omgezet: aan snijbloemen 1.909.925.68; potbloemen en -planten 663.571.11; groenten en fruit 11.356.71, convallaria en planten 15.201.32. te zamen 2.600.054.82. Van 27 t.m. 31 December werd aan bloemen enz. geveild 63.104, totaal over 1937 2.663.158.82. In 1936 werd geveild 2.472.404.07, dus over 1937 steeg de omzet met 190.754 75, waarbij inbe grepen een bedrag van 55.000 (plm.) uit gekeerd voor doorgedraaide producten. Aan „Bloemenlust" werd in 1937 geveild voor 2.272.597.97 en bovendien/ 50.109.85 uitgekeerd aan doorgedraaide producten. Aan deze veiling werd 368.973.44 meer omgezet dan in 1936. BODEGRAVEN Door de gladheid gevallen. Ter hoog te van de boerderij van B. aan de Noord zijde, slipte een dame met haar fiets, ten gevolge van de gladheid van den weg. Door deze val was zij niet in staat op te staan. Zij werd bij B. binnengedragen. Dr. Kerpel, die eerste hulp verleende, consta teerde en schouderkwetsuur en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk. Zij was per fiets van Oegstgeest afgekomen en moest naar Utrecht. V BOSKOOP Tuinbouwschool. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is met in gang van 1 Januari 1938 aan B. C. van den Steenhoven te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk 1 eeraar aan de Rijkstuinbouw school te Boskoop. Jubileum veldwachter P. Vet. Gister morgen vond in de gemeente-secretarie de huldiging plaats van den gemeente veldwachter P. Vet, die 25 jaar geleden als zoodanig hier in dienst trad. Op de secretarie waren aanwezig de burgemeester, de gemeente-secretaris, de wethouders de heeren C. A. van Dam en A. de Jong en de heer A. Kooiman, Rijks veldwachter. Na door genoemde heeren te zijn toege sproken, waarbij de verschillende goede hoedanigheden van den jubilaris belicht werden, is hem namens het gemeente bestuur een rookstoel, namens het admi nistratief personeel een aktetasch en na mens zijn collega's een bloemvaas aange boden. Deze huldiging was voor den heer Vet een algeheele verrassing. Bewogen dankte hij voor de welwillende woorden tot hem gericht en voor de hem aangeboden ca- deaux, Het lokkende licht. Behalve rijwiel plaatjes blijken ook de roode achterlichtjes een gewild artikel voor langvingers te zijn. De politie heeft zekeren B. uit Waddinx- veen aangehouden, die verdacht werd zich schuldig te maken aan diefstal van achter lichtjes. De man ontkende, doch bij fouilleering werden tal van diefstal afkomstige lamp jes op hem gevonden. Loop der bevolking Op 1 Januari 1937 bedroeg de bevolking 1083 mannen en 1053 vrouwen, totaal 2136. Gevestigd 51 m. en 50 vr., geboren 30 m. en 32 vr. tot. 1164 m. en 1135 vr. Ver trokken 58 m. en 83 vr., overl. 9 m. en 4 vr. is 1097 m. en 1048 vr. Totaal 2145 zie len, vooruitgang van 9 zielen. Propaganda-feestavond. Op Donder dag 13 Jan. te 7.30 uur, zal in de groote zaal van mej. J. Sneeboer, een groote propaganda-feestavond van den B. V. L. worden gegeven. Het programma luidt: 1. Opening door den voorzitter, den heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. 2. Rede van den weleerw. heer pater van Schalen, O.F.M. te Woerden. 3. Zang door het Dubbel Man- nenkwartet „Onderling Kunstgenot" te N.~ Vennep, met medewerking van den Leer Duel te N.-Vennep, als pianist. 4. Rede van den wcieerw. heer ds. J. C. van Apeldoorn, Ned. Herv. predikant te Leiden. 5. Zang door het Dubbel Mannenkwartet „Onder ling Kunstgenot". Pauze. 6. Rede van den heer dr. L H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorz. van de Gewest. Landstormcommissie Stelling van Amsterdam. 7. Zang door het Dubbel Mannenkwartet. 8. Korte rede van den heer J. A. Neyen, propagnadist in de Stel ling van Amsterdam. 9. Sluiting door den voorzitter. Alle landstormers present!! Vertrokken: naar Amsterdam E. v. der Voort naar Aalsmeer: M. A. Snee- boer naar Holten G. Dijkstra. Gevestigd: van Katwijk N. Kamper, huishoudster. Geboren: Ankje Marijke d. van J. M. van der Kamp en E. Noordhof Aaltje d. van D. Rademaker en N. Rietdijk Jo hannes Hendricus z. van P. A. Straathof en M. A. Klein Ottolina Gerdina d. van A. v. Lienden en A. Wittebol. Ondertrouwd: A. J. Snel 31 j, te Ouder-Amstel en W. RL van der Meer 32 j. KOUDEKERK AAN DEN RUN. Jubilea in het burg- Armbestuur. Maandagavond werd in een gewone zit- t_ng van hei Burgelijk Armbestuur alhier, het 35-jarig jubileum herdacht van drie oer leden, n.L de heeren Ant. van Egmond, N. P. Slegtenhorst en Jac van Ammering. Gedurende deze vele jaren, maakten ge noemde heeren onondei broken deel uit van genoemd Bestuur, de heer van Eg- mond als voorzitter, en de heer Slegten horst als secretaris. Veel hebben ze gedurende al die jaren meegemaakt en met buitengewone trouw en liefde hebben ze de vaak moeilijke taak der Armenverzorging verricht. Het Burgerlijk Armbestuur is tevens het Be stuur van het tehuis voor Ouden van dagen. En vooral ook ten opzichte van deze stichting voor weldadigheid mocht door genoemde jubilarissen veel worden tot stand gebracht. Zoo werd in 1925 het oude weeshuis ge heel verbouwd en herschapen in een te huis dat 'geheel aan de eischen van den tegenwoordigen tijd ook op hygiënisch ge- tied, voldoet. Onder hun leiding zagen zij de voor die verbouwing noodzakelijke leening bijna geheel afgelost, terwijl ondanks deze ge regelde aflossingen telken jare een be langrijk batig saldo kor worden geboekt, dank zij het zuinig beheer, zonder dat de verpleging der opgenomen ouden van da gen daaronder leed. Me' buitengewoon ge ringe subsidies der Burgerlijke Gemeente, subsidies, die gedurende de laatste jaren Lj het geheel niet meer Dehoefden te wor den opgenomen, wist he» bestuur der stich ting op voorbeeldige wijze en tot groote tevredenheid der vele diaconieën en arm besturen uit andere gemeente, te beheeren. Aldus kreeg de Armverzorging onzer Gemeente ook in zeer wijden kring een goeden klank, zóó dat steeds tal van aan vragen voor opneming van verpleegden uit andere plaatsen binnen kwamen. Veel lijden werd over al die jaren ver zacht, veel armoede gelenigd en een lan ge rij van arme en gebrekkige ouden van dagen mocht een werkelijk tehuis met uitstekende verzorging vinden. Het be stuur en inzonderheid de drie jubileeren den verdienen den dank van heel onze Gemeente voor hun groote trouw en toe wijding. Van harte hopen we, dat genoem de regenten nog lange jaren aldus hun beste krachten mogen blijven wijden aan Koudekerk's armenverzorging. Behalve de blijken van belangstelling werden de jubilarissen nog hartelijk toe gesproken door hun medeleden de heeren M. Schenkeveld en C. N. J. Koot en den Weesvader, den heer G. van Rijsdam, ter wijl de „oudjes" op hun eigen wijs. de jubilarissen nog een passend lied toezon gen. NIEUWKOOP. Loop der bevolking. Bedroeg het zielental in deze gemeente op 31 December 1936 3366 (1754 manne lijke en 1623 vrouwelijke, een verschil der halve van 131), op 31 December 1937 was cit 3379 (1764 mannelijke en 1615 vrou welijke, een verschil van 149). De toename bedraagt alzoo 10 zielen. Bij de laatste volkstelling bedroeg dit ruim 3400. In 1937 werden alhier geboren 84 kin deren, waarvan een levenloos aangegeven. Aantal jongens 43, aantal meisjes 41. Ge boortecijfer 25 per 1000. Gestorven zijn 36 personen, waarvan 16 mannelijke en 20 vrouwelijke personen. Sterftecijfer 10.65 per 1000. Slechts 2 zuigelingen (kinderen beneden het jaar) behooren daartoe. Het geboorte-overschot bedroeg alzoo 47. De bevolking nam toe door vestiging met i31 personen, waarvan 57 mannelijke en 74 vrouwelijke. Zij nam af door vertrek met 165 personen, 73 mannelijke en 92 vrouwelijke, zoodat het vestigingstekort is 34. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 15. Tentoonstelling. Op Zaterdag en Zon dag a.s. des nam. van 4 tot 10 uur wordt in het Parochiehuis een tentoonstelling ge houden van de kleedingstukken welke ten J bate van behoeftige gezinnen vervaardigd werden. Op Zaterdagavond zal ook de trekking plaats hebben van de verloting, welke ten bate van dit liefdewerk met toe stemming van het Gemeentebestuur geor ganiseerd is. Voorts zullen ook enkele amusementen aanwezig zijn en zal men zich te goed kunnen doen aan heerlijke oliebollen, alles ten bate van het mooie doel. Bouwvergunningen. Het aantal door het Gemeentebestuur verleende bouwver gunningen in 1937 bedraagt 21, hetgeen een gelijk aantal is als in 1936. REEUWIJK. Komende feestelijkheden. De Oranje- vereeniging heeft ter gelegenheid van de a-s. blijde gebeurtenis het navolgende programma samengesteld. Direct na de officieele tijding zal een stoet van herauten en ruiters te paard een tocht door de gemeente maken, om aan de blijde tijding uiting te geven. Na het gelui der klokken van de kerken en gemeente-huis, zullen enkele schutters voor het raadhuis saluutschoten doen hooren en wel 101 voor een Prins en 51 voor een Prinses. In de avond welke nader bekend wordt gemaakt, zal een lampioen of fakkel op tocht door de gemeente trekken. Vreugde vuren zullen ontstoken worden, terwijl ten muziekkorps voor de verdere vroolijk- heid zorgt. De ingezetenen worden verzocht te wil len vlaggen. Bij eventueele wijziging van het pro gramma zal mededeeling worden gedaan. ROELOFARENDSVEEN. GOUDEN BRUILOFT. Op 10 Januari as. zal het echtpaar G. Huigsloot Ja. Kouwenhoven den dag her denken dat het voor 50 jaren door het huwelijk werd verbonden. Natuurlijk zal deze dag door de familie leden niet onopgemerkt voorbijgegaan wor den. Een gezin van 9 kinderen, voorheen bestond het uit 11 kinderen, doch de Spaansche griep heeft twee slachtoffers geëischt in 1918, kan met den aanhang van kinderen en kleinkinderen (volgens den jubilaris kan hij bogen op een kleinkinder tal van 40) zeer zeker een aardig feest geven bij zulk een heuglijke gebeurtenis. Wij vroegen het echtpaar of het voor nemens was den dag van 10 Januari eenigs- Zins feestelijk te herdenken en volmondig werd hierop bevestigend geantwoord. Na tuurlijk zou dit gebeuren en de geheele familie moest erbij tegenwoordig zijn. Een dochter was thans ziek doch op haar beter schap werd in ieder geval gewacht. De ouderliefde was, zelfs nu de kinderen de „Kinderschoenen" ontgroeid waren, nog 18 karaats. Eenigszins spijtig vond moeder tje het, dat hun dochter uit het klooster dit feest niet mocht meevieren, doch haar gebed zou zeker veel goed maken. Wij durven haast niet van „oudjes" spreken. Zóó kras en monter zagen zij er uit, dat men ze heusch nog geen 74 en 76 jaren zou geven. Rap van tong vertelde vader nog veel uit zijn vroeger leven. De moeilijkheden, welke hij had om al die jonge mondjes eten te geven, doch steeds had Gods' zegen gerust op hun werk. Met üe jaren werd alles beter, de kinderen be gonnen te verdienen en nu waren allen cijna goed verzorgd. Huigsloot vertelde met vreugde het feit, dat hij voor eenige jaren geridderd was bi; gelegenheid van zijn 45-jarigen dienst bij de familie Bocxe te Ter Aar. Hem werd toen door den Burgemeester van Wou- brugge, den heer Boddens Hosang, de on derscheiding, de bronzen medaille van de orde van Oranje Nassau uitgereikt. Huigsloot vertelde, dat hij sedert 1919 m de gemeente Woubrugge was komen wonen en zich, temidden van zijn vele jaargenooten wel thuis gevoelde. Immers het kleine hoekje van Woubrugge, dat een onderdeel vormt van het dorp Roelof- arendsveen, herbergt zoo bij het tellen nog een 8 a 10 personen, die om en nabij d« 80 jaren zijn terwijl enkelen voorne mens zijn binnenkort hun 50-jarig huwe lijk eveens te vieren. Na een gezellig babbeltje en, bijna van zelfsprekend, gedronken te hebben op de „nieuwe" bruidsdagen, vertrokken wij, na dat wij nog vernamen, dat het „jeugdige" echtpaar voornemens was de komende week een familiebezoek te gaan afleggen bij alle kinderen. Eerf kras staaltje overi gens voor twee menschen, die samen reeds driemaal Abraham gezien hebben. TER-AAR. De les uit het buitenland. In het Pa rochiehuis werd gisteravond een zeer in teressante verhandeling gegeven over de positie der katholieken in het buitenland, voorgedragen door Paul de Waart, onder auspiciën van de R. K. Ontwikkelingsclub. Toen de voorzitter, de heer N. Hooger- vorst, de bijeenkomst opende, moest he laas geconstateerd worden dat de opkomst niet groot was, vooral de jongeren-afdee- ling schitterde door afwezigheid. Na ver- v elkoming, bizonder van den Zeereerw. heer Pastoor, de beide Kapelaans, Dr. Post- Uiterweer en de aanwezigen, werd het woord verleend aan den bekenden radio reporter Paul de Waart. Op duidelijke wijze behandelde spr. het ontstaan van het socialisme en commu nisme, het eerste beschouwde de gods dienst als privaatzaak, de laatste daaren tegen kwam er openlijk tegen op en noem de het opium voor het volk. Meer van nieuwere datum is het nationaal-socialis- me, dat de eerstgenoemden in verfijnd heid verre overtreft, een stelsel van een nieuwe levens- en wereldbeschouwing. Uitvoerig schetste de heer de Waart den toestand der katholieken in verschillende landen. Tot slot kwam de begeesterende spreker ii. ons eigen Vaderland terecht en waar schuwde met klem tegen de N.S.B. en spoorde de katholieken met grooten ernst aan, eensgezind te blijven. Groote landen nemen een lesje van ons Katholieken over de verschillende organisaties, het aaneen gesloten optrekken wanneer het gaat om hoogere belangen. Wij moeten blijven strijden, riep spr. uit hoe zwaar het somtijds ook valt voor Koning Chris tus. Een spontaan applaus mocht de heer de Waart in ontvangst nemen. Met groote aandacht en stilte luisterde de vergade ring naar den vlotten spreker, die van acht uur tot even voor elven met een pauze van slechts tien minuten, de aan wezigen boeide met zijn gloedvolle rede. Nadat een paar vragen waren gesteld over de buitenlandsche politiek, waarop ten bevredigend antwoord volgde, ging de voorzitter over tot sluiting. Degenen die thuis zijn gebleven, hebben ontzettend veel gemist. Aanbesteding'. Het bouwen van een Woonhuis voor het hoofd der Ned. Herv. School is opgedragen aan de Gebr. Kamme- raat, alhier. Damclub. Onder leiding van den heer A. C. van Eyk, hielde de R.K. Damclub „Ons Genoegen" haar leden-jaarvergade ring in het café Verhoef. Na de gebruike lijke jaarverslagen van den secretaris en penningmeester, waaruit bij laatstgenoem de bleek een nadeelig saldo van 6.23, werd besloten de contributie te handhaven op vijf cent. Een voorstel om aansluiting te zoeken bij den R.K. Dambond vond al- gemeene instemming. Vreemde cheques KANTOREN TE: ALPHEN a d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 10—12 uur Hotel „van Haai ten'» LEIDEN, iederen Vrijdag 10—12 uur 61 „Hotel Bellevue"' Nadat nog een paar huishoudelijke zaken aan de orde zijn geweest ging de voorz. over tot sluiting met een opwekking tot de leden, steeds trouw de competitie-avonden te bezoeken. WOUBRUGGE. Scheepvaartbeweging. Het scheepvaartverkeer door de brug der Woudwatering neemt jaarlijks in omvang toe. Dit blijkt uit de volgende gegevens. De tusschen haakjes geplaatste cijfers dui nen die van het jaar 1936 aan. Komende uit de zuidelijke richting: 10961 (8557) binnenschepen; houtvlotten 43 (23); zeeschepen 32 (35); komende uit de noordelijke richting: binnenschepen 10590 (8652); houtvlotten 29 (6); zeeschepen 35(28). Gedurende de nachtelijke uren zijn in zuidelijke richting gepasseerd 2473 vaar tuigen (2338) en in noordelijke richting 2793 (2579). Stremming heeft in 1937 niet plaats ge had. Consumptietent, Door het gemeente bestuur is aan K. den B. vergunning ver leend tot het hebben van een consumptie tent in de Polder Vierambacht onder voor waarde dat geen zwakalcoholische dran ken aanwezig mogen zijn, terwijl de tent geesloten behoort te zijn op de tijdstippen waarop ook winkels ingevolge de Win kelsluitingswet gesloten moeten zijn. Heugelijke gebeurtenis Vorstelijk Huis. De plannen van het gemeentebestuur, om met den dag, volgende op dien der geboorte van een Koninklijken Prins of een Koninklijke Prinses, de schoolkinde ren een tractatie toe te dienen, hebben vaste vormen aangenomen. Medewerking zal gevraagd worden aan ce schoolbesturen om op dien dag de kin deren bijeen te laten komen, waarna aan de jongens en meisjes aparte tractaties zullen worden gegeven, terwijl alle kin deren getracteerd worden op 2 beschuiten met muisjes. De levering van de noodige aitikelen vindt plaats door den midden stand, die alle mogelijke medewerking heeft toegezegd in het behoorlijk distri- bueeren van de goederen. De bewoners van het Ned. Herv. Arm huis, die het overigens zeer goed hebben en aan goede kost geen extra behoefte hebben, zullen getracteerd worden op lek kernijen voor de vrouwen en sigaren voor de mannen. Alle bij de gemeente in ondersteuning zijnde armlastigen zullen op dien dag her dacht worden door uitreiking van vleesch. Van hoogerhand is inmiddels goedkeu ring toegezegd op de aan deze uitdeelin- gen verbonden uitgaven. De com missie-1928 is bereids bezig met het maken van plannen, terwijl de plaatse lijke muziek vereeniging tijdelijk nieuw leven „ingeblazen" wordt. WOUBRUGGE Geboren: Johannes Adam z. van D. Oudshoorn en J. M. Keukenmeester. Maartje, d. van M. Angenent en M. H. P. Buitelaar. Johannes Leonardus, z. van F. J. Olynhoek en C. Klink. Johannes Maria Stephanus, z. van J. P. v. d. Meer en C. A. v. d. Salm. Marietje, d. van C H. Wolvers en J. Rijnsburger. Wilhel- mina Maria Leocadia, d. van C. J. M. van Schagen enH. F. v. d. Salm. Overleden: Dina Cornelia v. d. Maal, oud 79 jaar, wed. van A. Wittebol. Wander Gerard van der Laan, oud 73 jaar, echtgenoot van J. Stoof. Frederik Kroes, oud 67 jaar, echtgenoot van A. Kwaker- naak. Ondertrouwd: Gerardus Johannes Kneppers oud 33 j. wonende te Zoetermeer en Geertruida Helena van der Kroft, 28 j. te Woubrugge. Getrouwd: Jan Jacobus Wolvers, oud 22 j. en Hilletje Brunt, 18 j., beide wonende te Woubrugge. Ingekomen: J. Alberts en echt genote uit Groningen. Vertrokken: C. van Leeuwen en echtgenoote naar Leiderdorp, Jaagpad 7. Catharina van Goozen naar Mijdrecht, motorboot Catharina. Maria Cl. Bontje naar Zoeterwoude, Noordbuurt. Hen driks Anna Hillenaar naar Zoeterwoude. Johanna van Vliet naar Hilversum, 's-Grabelandscheweg 61. ZOETERWOUDE. Jubileum. Gisteren vierde de heed C. van Veen het zilveren jubileum als fonds bode van dr. Kortmann. Van vele zijden, vooral van de vele fondsleden werd de jubilaris schriftelijk en persoonlijk geluk gewenscht, totdat in den middag dr J. B J. Kortman en mevr. KortmanSchermer Voest en dr. Wibo KortmannKeuier de jubilaris aan zijn huis kwamen huldigen en gelukwenschen. Als feestgeschenk werd hierbij een fraaie fauteuil aangeboden. Van de levensverzekeringmij. „Holland", waarvoor de heer van Veen ook 25 jaar het agentschap Zoeterwoude trouw vervulde ontving de jubilaris een nieuw rijwiel. Deze dag werd alzoo een onvergetelijke voor den ijverigen, trouwen en bereidwil- ligen fondsbode van Veen. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons Mijn God, welk een boek is de H. Schrift, welk een wijsheid be helst het. Welke wonderen ontsluit de H. Schrift er. welk een kracht wordt in haar de menschen geschonken! Welk een diepe verklaring van de wereld en van 's menschen- karakter. Alles wordt ons getoond en verklaard tot in de eeuwigheid der tijden. En hoeveel verklaarde en geopen baarde geheimen Dost~;ewskL met ons offensief. Nog steeds is het parool; In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad Dit dagblad is dan natuurlijk Voor hen die ons een nieuwe Abonné (voor minstens 3 maanden) aanbrengersteden wij 'n premie ter beschikking een Heeren Zak- of Armbandhorloge óf een Damesarmbandhorloge óf een Vulpenhouder met gouden pen Onze tijd gebiedt; weest paraat en Katholiek in woord en daad, Het is het Katholieke Dagblad, dat U daarin ter zijde staat.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10