RIJNSTREEK Zoeterwoude, het eeuwige slachtoiler van Leiden DINSDAG 4 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bï AD - PAG. 7 Bultenlandsclie Berichten FEESTDAGEN VOOR DEN DOOD. Volgens de laatst ontvangen berichten zijn gedurende de Kerst- en Nieuwjaars- week 945 personen in de Vereen. Staten door ongevallen gedood. Door verkeers ongelukken tengevolge van de beijzelde wegen zijn alleen op Nieuwjaarsdag 320 personen om het leven gekomen. VIER JONGE KINDEREN LEVEND VERBRAND. Tijdens afwezigheid der ouders. Te Newcastle zijn bij een brand vier kin deren, resp. 5 en 3 jaar en 16 en 3 maanden, om het leven gekomen. Hun ouders waren afwezig. HEVIGE BRAND TE BRUSSEL. In de bij het Noorderstation gelegen St. Lazarusstraat te Brussel heeft gisteravond een brand gewoed, waarbij een magazijn van kantoorbehoeften en een daarboven gelegen werkplaats van films werden ver nield. De strenge koude der laatste dagen heeft te Galatz vier dooden geëischt. In de Dobroedzja zijn wolven tot dicht bij de dorpen gekomen. Het spoorwegverkeer wordt ten zeerste belemmerd door den zwaren sneeuwval. OOK SLACHTOFFERS IN BULGARIJE. In geheel Burgarije is het ongewoon koud. In den Noordelijken Balkan daalde de temperatuur tot 32 graden Celcius onder nul. Zes menschen zijn om het le ven gekomen. Op verschillende spoorlij nen is het verkeer gestremd. FELLE KOUDE IN PIEMONT. In Piemont heerscht een buitengewoon felle koude. In de Toggia-vallei bij Domo- dossola is 21 graden vorst geregistreerd. BLOEDWRAAK IN GRIEKENLAND. In een dorp in Thessalië is een herder door een anderen herder vermoord. Uit wraak heeft vervolgens de broer van den vermoorde de moeder, de zuster, een neef en nog een vierden bloedverwant van den moordenaar gedood. TEGEN HET MOND- EN KLAUWZEER IN POLEN. Het Poolsche Telegraafagentschap Pat publiceert een communiqué, waarin de medewerking van de bevolking gevraagd wordt ter voorkoming van een uitbrei ding in Polen van mond- en klauwzeer. De gevallen, die tot dusverre aan de Duitsch-Poolsche grens zijn voorgevallen, zijn nog van een goedaardig karakter, maar Polen zou bedreigd kunnen worden door een heviger epidemie van Duitschen kant. Strenge voorzorgsmaatregelen zijn aan de grens genomen. Iedere veehandel met Duitschland is hier verboden. In ge heel Polen worden de veemarkten streng gecontroleerd. Den landbouwers wordt verzocht ieder geval van mond- en klauw zeer onmiddellijk bij de autoriteiten aan te geven. RESTAURATIE VAN HET AMERIKAANSCHE VRIJHEIDSBEELD De beroemdste figuur in Amerika, het Vrijheidsbeeld, zal binnenkort in handen vallen van schoonheidsspecialisten om een behandeling te ondergaan, die het tegen de vernielende kracht van de natuur zal be schermen. De kosten van deze restauratie worden geraamd op 150.000 dollar. De nationale dienst voor natuurschoon in de Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat het standbeeld een geheel nieuwe bo venlaag moet hebben ter bestrijding van de uitwerking van regen en wind. De groote toorts, die de vrijheidsfiguur ten hemel houdt, moet van nieuwe draden worden voorzien voor de vijftien enorme electri- sche lampen, die voor de scheep- en lucht vaart dienst doen als aanwijzing van de haven van New York. Het Vrijheidsbeeld, dat met de toorts een hoogte bereikt van 46 meter, werd ge bouwd in 1885. DE ZAAK-WEIDMANN, Op zoek naar verdere medeplichtigen. De Parijsche correspondent van de „N. R. C." meldt: Het onderzoek in de zaak-Weidmann schijnt zijn koers gevonden te hebben. Het parket laat niet veel los, maar het ontwik kelt een levendige bedrijvigheid. Men krijgt den indruk, dat Weidmann inderdaad de „terechlsteller" van een bende gangsters was. Million en Blanc zouden dus niet de eenige medeplichtigen zijn geweest. Het zoeken is naar de drie vrouwen, met wie zij op reis zijn geweest. De rechter wil we ten wat zij daarmede voor hadden. De ver denking, dat zij gestolen auto's, verdoo- vende middelen en blanke slavinnen over de grens brachten neemt vaster vorm aan. Een jonge Duitscher, Beim genaamd, met wien zij in aanraking waren, is in de buurt van Parijs terug gevonden. De brief van vier zijdjes. die de moeder van Weidmann hem schreef alvorens Parijs te verlaten, waarin zij hem haar medelijden betuigt, is voor den rechter vertaald. Zij moet van plan zijn spoedig terug te komen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Winterwandeling. Door de politie werd gisteren een 16-jarige jongen aange houden, die te Utrecht de ouderlijke wo ning was ontloopen. Hij had de afstand naar hier te voet afgelegd en was voornemens zijn wandeling naar Leiden te vervolgen. De politie dacht er anders over en trans porteerde de jeugdige avonturier gister avond weer terug naar zijn woonplaats. AARLANDERVEEN. Retraiteclub. De retraiteclub kwam onder presidium van den heer Joh. v. d. Meer bijeen voor haar 4e jaarvergadering. Door den heer H. Klein werden de notu len voorgelezen. Een nieuw spaarsysteem werd uiteengezet, dat door de paters te Noordwijkerhout was aanbevolen. Het bestaande spaarsysteem hier terplaatse bleek, na verschillende onderhandelingen het beste te zijn. Dus zal op deze manier worden voortgegaan. Door den geestelijk adviseur werd een verslag voorgelezen van de gehouden propaganda-vergadering te Noordwijkerhout, welke een groot suc ces is geworden. Na dit duidelijk en op wekkend verslag, waren allen nog eens opnieuw begeesterd en overtuigd van de noodzakelijkheid der retraites. De verkie zingen brachten geen wijzigingen in het bestuur. Uit het verslag van den secr bleek, dat het ledental onveranderd was gebleven. De penningmeester bracht een overzichtelijk verslag uit. Van 4 tot 7 Jan. zal er weer een lid deelnemen aan de re traite. Na nog eenige hartelijke woorden van dank door den geestelijk adviseur sloot de voorzitter met den chr. groet. HAZERSWOUDE. Personalia, De rijksveldwachter, de heer A. Kooiman, alhier, is bevorderd tot brigadier bij de Rijksveldwacht te Gouda met ingang van 16 Januari aanstaande. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Tooneeluitvoering. Op Vrijdag 7 en Zondag 9 Januari zal door de tooneelver- eeniging „Onder Ons" de 84ste jaarlyksche uitvoering worden gegeven. Opgevoerd zal worden o.a. de revue „Wij zijn niet bang". De trouwe bezoekers wachten een paar ge noeglijke avonden. De parochianen worden verzocht zooveel mogelijk het bezoek over de beide avonden gelijkelijk te verdeelen. Aanvang te 7 uur precies. Kaarten zijn vanaf heden te vekrijgen bij Frans de Boer, alwaar men ook plaatsen kan bespreken ƒ0.10. NOORDEN. Mej. G. Wansinckten Brink, f Alhier overleed in den ouderdom van 47 jaren mej. G. Wansinck-ten Brink, sedert tal van jaren presidente van de Maria- vereeniging, voor welke vereeniging zij zeer veel verdienstelijk werk heeft ver richt. D.S.V. Het bestuur van D.S.V. maakt bekent, dat de loten verkoop nog eenigen tijd zal doorloopen vóórdat de trekking plaats heeft. Helpt dus allen mee, dat de trekking zoo spoedig mogelijk kan geschie den. NIEUWKOOP. Secretariaat L. T. B. Tot secretaris van den plaatselijken Land- en Tuinbouwbond is benoemd de heer H. Markman, zulks we gens terugtrekken van den heer E. J. Pouw. Rietlandverbetering. Reeds lf riet landeigenaren gaven zich op om een deel van hun rietland door middel van rijks- werkverschaffing te verbeteren. Meerdere kijken de kat nog uit den boom of hebben nog onvoldoende begrip van de zaak. Hun wordt aangeraden een zij het desverlangd klein object op te geven bij den secretaris van den Polder Nieuwkoop en Noorden, dan komt een opzichter van de Heide-Mij. het object bezien en worden de kosten be paald en kan men zich ofwel nog terug trekken indien het niet bevalt of desvpr- langd een grooter object ter verbetering opgeven. Met de 16 eigenaren, die ongeveer 30 H.A. ter verbetering opgaven kan alvast een mooi begin gemaakt worden en zullen reeds vrijwel alle steuntrekkenden uit Nieuwkoop, indien het gemeentebestuur althans medewerkt, in de werkverschaffing geplaatst kunnen worden. Loon werkverschaffing. In een blad wordt de suggestie verwekt, dat het loon in de werkverschaffing voor de rietland verbetering slechts 24 ets. per uur bedraagt Vanwege het Departement van Sociale Za ken is dit voor elke gemeente afzonderlijk vastgesteld en zoo is dit bijv. voor Zeven hoven inderdaad op 24 ets. bepaald. Voor Nieuwkoop bedraagt dit echter 28 ets. per uur, wat bij accoord-werk kan oploopen tot 31 ets. bij een werkweek van 48 uren. Deze mededeeling zal belanghebbenden stellig welkom zijn. Jammer, dat voor de vaders van groote gezinnen geen verschil wordt gemaakt vuor het loon, gelijk dit het geval is voor het steunbedrag. RIJNSATERWOUDE. Nieuwjaarsgeschenk. De- commissie voor de Nieuwjarsgave heeft dit jaar 52.60 (vorig jaar 49.—). Er kon aan 17 gezinnen een verrassing worden be zorgd. Overleden: Hendrika Cornelia van der Loo, 71 j., echtgenoote van Willem Veldhuizen. ROELOFARENDSVEEN. Oranjevereeniging „Juliana". In hotel „De Vier Heemskinderen" kwam gisteren avond het bestuur van bovengenoemde ver eeniging bijeen ter bespreking van te orga- niseeren festiviteiten in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Oranje-Huis. We kunnen dit alvast aan de Veenders meedeelen, en van de intieme plannen, die daar gesmeed zijn kunnen we nog niet veel uitlaten. Iedereen wete dus, dat het Oranje-bestuur, paraat als altijd, bij de a.s. feestelijkheden niet stil zal zitten. In die dagen zal iedereen ongetwijfeld volle medewerking verleenen om Roelofarendz- veen in feest-tooi te zetten. Het ligt in de bedoeling alsdan een grootsche optocht te organiseeren, waaraan alle plaatselijke ver- eenigingen zullen deelnemen: dus ook de dames. We raden bij deze dan ook alle ver- eenigingen aan om nu reeds plannen te verzinnen en uit te werken om zoo goed en origineel mogelijk voor den dag te ko men. Voorts zal er op de te bepalen natio nale feest-dag een groot kinderfeest zijn, en we twijfelen er niet aan of iedereen zal in deze volledig medewerken, wanneer er een beroep wordt gedaan op de Veenders. TER AAR. Feestavond vaD de Graal. Gisteravond gaf de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie ,(De Graal" haar jaarlijk- sche feest-propaganda-bijeenkomst in het Parochiehuis. Tegen half acht, toen de ver gadering een aanvang zou nemen, was de zaal maar matig bezet, vooral van de zij de der ouders. Dit moeten wij betreuren. want op een dergelijke samenkomst wordt onder leiding van mej. C. Lebesque, ter stond hierop eenige verzen. Dan mochten wij een rijk filmprogramma aanschouwen, te beginnen in Vogelenzang met haar prachtige bloemenvelden, en het door H. M. de Koningin geschonken fort op Goeree en Overflakkee, het bezoek van Hare Majesteit in Amsterdam met het défi lé van de Graal. Wanneer nog enkele op namen zijn gebracht in betrekking tot het Drie-Koningenfeest, kwam het religieus dansspel „Rorate". uitgevoerd door een Duitsch koor, op het witte doek. Dit was een van de mooiste momenten van de ge heel e avond, alleen Is het jammer, dat enkele aanwezigen hun fatsoen niet kon den bewaren, waardoor de stemming in de zaal niet weinig werd verstoord. Na het zingen van een tweetal liederen en het vertoonen van een paar fragmenten uit het Mysteriespel „Liduina". ging de Ka pelaan over tot sluiting. Allereerst mocht een Vrouwe van Nazareth een hartelijk dankwoord in ontvangst nemen voor haar medewerking tot het welslagen van dezen avond, vervolgens de leidsters voor haar activiteit en de aanwezigen voor de getoon de belangstelling. Z.eerw. sprak de hoop uit, dat deze propaganda-avond weer nieu we moed en bezieling zal geven, de ouders zal hebben opgewekt tot het steunen van deze beweging, de leden zich meer bewust zijn geworden van haar plicht als Katho liek meisje. het doel van de Graalbeweging nogeens dui delijk uitgestippeld, komt de opvoedende taak ook al een belangrijk streven sterk naar voren. Als de Weleerw. heer Kapelaan A. Groen de vergadering heeft geopend met den chr. groet gevolgd door een hartelijk wel komstwoord, declameerde het Graal-koor, Als een Zoeterwouder in den vreemde een brief naar zijn geboorteplaats schrijft, dan zal er op het adres komen staan Zoe- terwoude bij Leiden. Deze aandui ding is dan niet geschreven tot vollediger adresseering, maar gekomen uit de oude trots van eiken Zoeterwouder, die zich voelt te wonen in een randgemeente van «»en stad, in een plaats van de provincie, die niet zoozeer tot het platteland gerekend wordt als de verder liggende dorpen. Eertijds was Zoeterwoude zoo dicht aan de stad gelegen, dat sommige inwoners van het „dorp" dichter bij het stadhuis van Lei den woonden dan echte Leiden aars. De Zoe- terwoudsche Singel en de Witte Singel en de Haagweg tot zelfs de „Oude Vink" be hoorden tot Zoeterwoude en nog altijd prij ken de drie klaverbladen van het dorpswa pen op den ouden gevel van de voormalige school in de Heerenstraat. Tweemaal moest Zoeterwoude een offer brengen aan de stad Leiden, annexaties die in hare gevolgen nog steeds gevoeld wor den. Als er zich weer een bebouwde kom cm de stad had gevormd waaruit de bronnen van inkomsten stegen legde Leiden weer beslag op deze rand en gingen de beste belastingbetalers weer uit de ko hieren van de hoofdelijke omslag. Zoo bleef de gemeente Zoeterwoude over met de kilometerlange wegen en vele brug gen, waarvan het onderhoud door een klei ne en minder draagkrachtige bevolking moest gedragen worden. Zoolang de Singels en de Haagweg nog tot Zoeterwoude behoorden, was het oe- heer van Zoeterwoude zóó zuinig, dat bijna geen belasting betaald behoefde te worden; met het groote belastbare inkomen war^n geen stichtingen tot stand gekomen en het eenige bezit van de gemeente was geïnven tariseerd met: eenige oude straatlantaarns, houten palen met een petroleumlamp, een paar handspuiten als brandweer, een krui wagen van den vuilnisman en een verroeste sabel van den veldwachter. Hooger en hooger moesten de belastingen worden, en steeds grooter waren de opcen ten op de direct belastingen. Leiden profiteerde van de belastingop brengst van de geannexeerden, waaronder er waren, die tot de hoogstaangeslagenen van de provincie behoorden. De overgeble ven bewoners van Zoeterwoude brachten een zeer gToot deel van hun inkomen in de stad. want de winkelstand voorzag niet in de behoeften van het leven. Zóó was het voor Zoeterwoude geen voor recht randgemeente te zijn en het is ons thans onverklaarbaar, hoe de annexaties zonder eenige belangrijke schadeloosstellin gen tot stand zijn gekomen. In den laatsten tijd voelt Zoeterwoude zich zoozeer door Leiden gedupeerd, dat er een strijd dreigt aan te vangen, waaraan alléén hoogere bemiddeling een einde kan maken. Langzaam is de ontevredenheid ontstaan, een wrevel van jaren, die de jongere gene ratie overgenomen heeft van de vorige, een bewustzijn: Leiden wil als stad hare finan- cieele draagkracht trachten te redden, door hoogere heffingen op de te leveren energie, de electriciteit. Zoeterwoude zal een leeuwendeel moe ten leveren aan de brandschatting, Zoeter woude het dorp dat reeds tweemaal een aderlating heeft gegeven tot dood-bloeden toe. Zóó is het gekomen: ln 1910.... de om legging van het Rijn en Schiekanaal was een feit geworden. De Provinciale Water staat van Zuid-Holland zou de Lammebrug een beweegbare maken, maar er lag geen kabel. Leiden wilde die stroom wel leveren, maar had daarvoor een concessie noodig J van Zoeterwoude, om de kabel door den Zoeterwoudschen weg te leggen. Om de con cessie aannemelijker te maken zou de kabel doorgetrokken worden tot het Dorp. Bur gemeester van Gils heeft toen persoonlijk vele bewoners aan huis bewerkt om tot aan sluiting aan het lichtnet te besluiten; het gelukte en Leiden kreeg een concessie voor de geheele gemeente zonder eenige verplichting overal kabels te leggen, waar zulks verlangd werd. Het zou te ver voeren de droeve staat van dienst van de Leidsche Lichtfabrieken hier te omschrijven. Voor elke buurtschap die niet volop be wijs kon leveren rendabel te zijn om een kabeltje te leggen, moest Zoeterwoude „dankje baas" gaan spelen en met groote financieele offers van de gemeente Zoeter woude zijn de verschillende kabelnetten tot stand gebracht. Het Westeinde was de laatste wijk waar voor de stichting met „contant geld" van Zoeterwoude tot stand kwam. In 1924 moest Gelderswoude nog aange sloten worden en toen is het nog steeds on verklaarbare feit in de geschiedenis ge boekt: de concessie die nog lang niet afge- loopen was werd weder opnieuw voor 30 jaren gegeven, met de nog meer bezwaren de bepaling: de stroomprijs zou in den con- tractsduur dus tot 1954 9 ets. hooger zyn dan in Leiden. Voor al deze offers zou Leiden de buurt schap Gelderswoude electrificeeren. Wel zwaar waren de gevolgen van deze aangegane verbintenis. De nadee- lige gevolgen van het nieuwe stroomle- verlngscontract kwamen we! 't zwaarst te drukken op de kleine bedrijven, die electriciteit voor drijfkracht aanwen den. Meermalen ls er door de midden- standsvereeniging geklaagd, maar het gemeentebestuur kon niet anders ge ven dan de treurige mededeeling: het contract dat tot 1934 voortduurt, maakt verbetering onmogelijk. Een enkele keer betoonden de Lichtfa brieken eenige goede „wil"! maar in feite bleven de stroomprijzen voor de bedrijven altijd het dubbelt van soortgelijke m Leiden en ook op het vroegere Zoeter- woudsche grondgebied. Toen kwam er de medeeling: Leiden haalt een winst uit de Lichtfabrie ken van ruim een m i 11 i o e n, en gelijk tijdig viel het tergende besluit: de stroom prijs wordt met 2 et. verhoogd om de be groot ing van Leiden sluitend te maken. Wij willen niet verder ingaan op de of- ficieuse berichten omtrent het onderhoud van B. en W. van Zoeterwoude met de di rectie van de Lichtfabrieken. De daarbij voorgestelde verlenging van het contract tot 1959, dus met 5 jaar, zal wel nooit tot stand komen. De Raad zal de verantwoordelijkheid niet durven aanvaar den, opnieuw tot een zoo langdurig con tract gebonden te zijn in een tijd, dat de vindingen elkaar zoo vlug opvolgen en de on.standigheden zich zoozeer kunnen wij zigen. De toezegging tot verlaging kan Leiden nit afhankelijk stellen van een verlenging van ae contractsduur. Juist deze eisch tot verlenging' maakt d aanvaarding bedenkelijk. 1 pioen wijst altijd op de te kleine af name per K.M. kabellengte, waardoor het kabelnet niet rendabel zou zijn. Zoeterwoude moest deze motiveering af wijzen op grond van verschillende rede nen. Het staat vast, dat b.v. de Hooge Rijn dijk wel rendabel is en dat de meeste wij ken na de omgerekende bedrjjfsresuRaten vpJe voordeeiige omstandigheden hebben gegeven. Wij wijzen slechts op de aansluitingen van poldergemalen en andere bedrijven. Wat de poldergemalen betreft... Wat de poldergemalen betreft, deze zijn voor de levering van stroom aan Leiden meei malen ontgaan, omdat het „onderste uit de kan" werd gevraagd. De vergadering var Stemgerechtigde Ingelanden van den Oost- en Westbroekpolder heeft in 1930 van alle onderhandelingen met Leiden afgezien en de bestuurderen weigerden nog langer te confereeren. Het gevolg was, dat Lei den een levering in den nacht miste van 1500 per jaar, want de polder stichtte een vuur-olie motor. Het zon voor de betere beoordeeling goed zijn, als er een goed opgezet sche ma gemaakt werd, waaruit de rendabi liteit kon beoordeeld worden. Het ls voor de gemeente Zoeterwou de een geheim, hoe groot de opbrengst van de stroomlevering is, zoowel in to taal als per wijk. Het zou voor de goede inzichten zeer noodzakelijk zijn na te gaan, voor welke gedeelten de gemeente bijdragen in de stichtingskosten heeft gegeven, welke be drijven door garantie-bedragen de exploi tatie-kosten van een buurtgedeelte ophef fen enz. Alleen de kosten van de straatverlich ting zijn bekend. Het verbruik van 8200 K.W. kost de gemeente 1600, n.l. de eerste 2500 K.W. ƒ0.23, de volgende ƒ0.18 per K.W.U. Dan te weten, dat het woonhuistarief te Leiden ad 4 ets. gegeven wordt, moeten wij ons toch wel bitter beklagen, dat wjj duor den duren stroomprijs tot een alge- meene Egyptische duisternis gedoemd zijn. Voor de stichting van vier lantaarns aan den Vliet wordt door de Lichtfa brieken 1240 gevraagd, zoodat toch bij de dure stroomlevering voor de straatverlichting niet gewezen kan wor den op de exploitatie. De volks-meening is alom uitgespro kenwaarom geen proeven genomen met de moderne petroleum- of benzine lampen. Jeugdige werkloozen konden met het schoonhouden en bedienen eeni ge verdiensten krijgen. De aanschaf fing is zeer laag en voor de rente van het stichtingskapitaal kan de petroleum bekostigd worden. En. dan behoeven de lantaarns niet meer uit bezuiniging om tien uur gedoofd te worden. Dan zal Leiden aan moeten zien, dat 10 meter van de grens een petroleum-straat- lantaarn staat te branden als een tartend bewijs, dat Zoeterwoude te veel geld voor de stroom betaalt. En wij vragen ons af, zal de Provinc. Waterstaat op de grens der gemeente ook 23 c. per K.W. betalen voor de lantaarns aan de Lammebrug. Wij moeten het weten. Hoe het zij de gemeente moet niet lan ger in de onzekerheid zijn. Desnoods een jonge ingenieur opdragen een overzicht te maken van de kabel-rendabiliteit met in- acht-neming van de enorme afschrijvingen, die door de hooge opbrengsten reeds zijn gedaan. Wij verwachten dan stellig een zeer groote verrassing, waarbij de billijkheid aangetoond kan worden, dat Leiden ons een paar jaren „vrij licht" geeft. Het adres van de Hanze. De Hanze heeft geadresseerd aan B. en W. en verzoekt ons hare spijt uit te druk ken dat bij de behandeling van de electri- citeits-tarieven ook die bezwaren niet naar varen zijn gebracht aai den Raad. Waar de wethouder vroeger gevraagd heeft niet met de bezwaren naar den Raad te gaan, want het College zou de midden- standsbelangen, zeker als deze aan haar wa ren voorgelegd, wel in den Raad brengen, heeft de Hanze B. en W. niet willen pas- seeren. In dit adres staat, dat de gevolgen van het nieuwe stroomleveringscontract zeer in het nadeel van de kleinbedrijven zijn ge komen, die daardoor hun bestaan onhoud baar maken, waardoor de opbloei van het bedrijfsleven is uitgesloten en ook de plaatselijke werkloosheid steeds grooter zal worden. Ook het bestuur van ds Hanze stelt zich op het standpunt, dat de verlaging van den stroomprijs niet afhankelijk moet gesteld worden van een contracts-verlenging; is voor een bedrijf een gevaarlijke stap, want voor de toekomst kan dit aangaan van de overeenkomst niet anders dan te ontraden zijn. De motiveering dat in 1959 dan alle contracten van de buitengemeenten gelyk afloopen. en Ged. Staten dan een al- gemeene nieuwe regeling kunnen treffen gaat niet op. Immers, hoe eerder een contract afloopt des te spoediger komt de bemoeiing van Ged. Staten, die er wel voor zullen waken, dat de ééne lantaarn aan één grens een cent per KW. (de kostprijs voor Leiden) en de andere 23 cents per KW. kost. Laat Leiden toch óók voor Zoeter woude bedenken, dat een lagere stroom prijs geen kleinere omzet beteekent. Als b.v. de straatverlichting in prijs per KW. verlaagd wordt, zal het verbruik niet dalen maar zeker stijgen. Een gedeelte van het hoogere aantal K.W. valt na tien uur, als de productie van de fabrieken de levering zeer goed kan plaatsen. Met belangstelling worden de geroeide acties gevolgd en het komt ons voor, dat de verwachtingen tot verbetering van de tarieven zeer hoog kunnen gesteld worden, De gemeenteraad van Leiden zal moeten inzien, dat de stad als leverancierster als elke zakenmensch, dienen tot taak heeft, wel hare stadsbelangen mag dienen maar geen misbruik mag maken van concessies, eertijds in gemoedelijkheid gekregen, want anders kon de strijd van de „Huis mannen" tegen de poorters van onzen tijd wel eens in het nadeel van de Sleutel- dragers beeindigea. C. P. J. PAARDEKOOPER.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7