LUCHTVAART Morgen naar de Stadsgehoorzaal NIEUWS „En waar de ster bleef stille staan" AGENDA DINSDAG 4 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? VORST. De Bilt seint Verwachting: Matige tot zwakke N.W. tot N.O. wind. Tijdelijk opklarend. Weinig of geen neerslag. Lichte vorst des nachts. Overdag om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 776,9 te Blacksod. Laagste barometerst.: 753.3 te Ingoe. De secundaire depressie, die gisteren cVer de Oostzee verscheen trok in diepte toenemend naar Nioord-Duitschland en vormde een uitlooper over ons land, die Westenwind met regen en sneeuw bracht en tijdelijk de vorst onderbreekt. De hooge- drukking over de Britsche eilanden nam slechts weinig af, maar bij IJsland en in Noord-Scandinavië vertoonen zich nieuwe diepe depressies, zoodat de kans op aan houden van de vorst afneemt. In Zuid- Scandinavië vertoonen zich nieuwe diepe depressies, zoodat de kans op aanhouden van de vorst afneemt. In Zuid-Scandina vië is de vorst vrijwel verdwenen, maar in Finland en Polen vriest het streng, ook h. Frankrijk nam de vorst weer plaatselijk toe. Langs de kust van Noord- en Oost zee begint het te dooien, in de Oostzee waait een stormachtige Noord-Oosten wind, aan de Noorsche kust een krachtige Zuid-Westen wind. In Duitschland valt op veel plaatsen lichte sneeuw, in Engeland Ichte regen. Midden- en Zuid-Frankrijk hebben nog zonnig weer; op de Alpen toppen is het helder met omstreeks 20 gra den vorst. LUCHTTEMPERATUUR. 4.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Dinsdagnam. 4.37 uur tot Woens- dagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Woensdag 5 Jan. voorm. 4.35 en nam. 5 uur. Maan op 9.29 uur Woensdagmorgen. Maan onder 20.26 uur Woensdagavond. KALENDERS. Bij de wisseling des ja ars ontvingen we weer enkele kalenders voor het jaar 1938. De Vereeniging van Nederlandsche Wijn handelaars gaf een tweemaandsche fraai uitgevoerde kalender uit, natuurlijk staande in het teek en van den wijn. Fraaie titel platen, toepasselijke gedichten of uitspra ken op de wijn en de champagne en de aanvullende dagen op den ruim genomen maandschotel verlucht door allerlei em blemen uit het vak. Achter elk twee- maan dsch blad bevindt zich bovendien nog een tekstblad met allerlei wetenswaardig heden over het gebruik van wijnen, over wijn, port of champagne. De fa. Battel jee en Terpstra gaf een goed verzorgden Leidsche Hofjeskalender uit. Wij zijn ervan overtuigd, dat men erin ge slaagd is de serene rust, welke er van deze hofjes uitgaat en de archtectonische schoonheid, welke in deze meerendeels 17de-eeuwsche stadsgezichtjes bewaard is gebleven, op deze afbeeldingen vast te leg gen. Deze kalender, mede uitgevoerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der drukkerij, zal bij ieder welkom zijn. Van het Thee-Propagandabureau te Am sterdam ontvingen we een Theekalender, waarbij het ons den wensch doet toeko men, dat de oud-vaderlandsche wijze van theezetten weer in eere hersteld worde. Daarom is het thee-A.B.C. erbij gevoegd. Voorts ontvingen we goed uitgevoerde kalenders van Le Ripolin, de beste lakverf; van het Nieuwsblad van het Noorden, de N.V. Levensverzekering „St. Willibrordus" te Utrecht, de Robinson-kalender 1938 (waaraan een kleederdrachten-wedstrijd is verbonden, terwijl de titelbladen verschil lende kleederdrachten in Nederland in beeld brengen); van de N.V. Stichtsche Glasverzekerings-Mij. en Glashandel te Utrecht, de N.V. Levensverzekerings-Mij. „Utrecht" te Utrecht, de Nationale Levens verzekeringsbank te Rotterdam, de H.A.V. Bank te Schiedam en van Douwe Egberts tabak-, koffie- en theehandel. MARYZE HILSZ NOG STEEDS ZOEK. De Engelsche en Irakeesche autoriteiten 2etten op groote schaal de nasporingen naar Maryze Hilsz voort, doch nog zonder succes. Katholieken van Leiden, denkt ge er aan op 5 Januari a.s. des avonds 8.15 uur aan wezig te zijn in de Stadsgehoorzaal? We herdenken dan het veertig jaar-be staan van de afdeeling Leiden van de R.K. Staatspartij. Onze sprekers zjjn de welbekende en gevierde redenaar Pater Borromeüs de Greeve, en het Lid der Tweede Kamer W. Steinmetz. Behoeven beiden nog een aanbeveling? Herinneren we ons niet de prachtige avonden, vooral in de latere jaren van het bestaan onzer vereeniging als Pater Bor romeüs onze geestdrift ten top voerde, zoo vaak hij kwam om in onze vergaderingen te spreken? Weten we nog, hoe hij in rijke taal ons kon meevoeren naar de hoogte van onze idealen? Hooren we nog de mokerslagen van zijn onbarmhartige critiek, als hij halfheid of lauwheid moest verwijten? Laten we bedenken hoe dikwijls hy ons kwam aanvuren in onzen politiek en strijd en laten we hem daarom nu door onze be langstelling toonen, dat we met geen an deren redenaar beter ons herdenkingsfeest konden vieren. Wij zijn die dankbare belangstelling ook schuldig aan den tweeden spreker van den avond, die staat in de volle praktijk van de politiek en reeds velerlei belangen met warmte diende. Laten we ook komen luisteren naar hem die ons den weg kan toonen voor de ver dere toekomst van onze afdeeling. Daarom morgen allen presentl Kaarten voor leden verkrijgbaar h 0.15 bij den heer Huibers en aan de zaal. Het bestuur der afdeeling Leiden van de R.K. Staatspartij. BIJ EEN VEERTIGJARIG FEEST. Der jongeren taak. Het veertigjarig bestaan der Leidsche af deeling van de R.K. Staatspartij is ons een gereede aanleiding eenige gedachten weer te geven. Dankbaarheid mag overheerschend zijn. Er is gewerkt en er zijn resultaten ge boekt. Het bewustzijn der katholieken, na jaren van krenking en achteruitzetting, moest geleid en gestimuleerd worden. De geest van saamhoorigheid groeide, ook ondanks vele lauwe katholieken. Bij vele verkiezingen was belangstelling en medewerking matig. Totdat.... het vo rig jaar de omstandigheden dwongen tot verweer en wij een grootere belangstelling als ooit zagen voor de politiek. Oók de jongeren kwamen tot da den. Een afd. jongeren werd gesticht en ze leefde mee met de hoogtij-verkiezings dagen, buitengewoon. Maar nadien is de belangstelling weer zeer sterk gedaald. Dit deugt niet. Paraatheid op politiek terrein is de plicht der katholieken. Doen we er niet aan mee, gelooven we het wel, slapen we in. wee het uur van ontwaken! De les van het buitenland is leerzaam op dit terrein. De verkiezingen van het vorig jaar zijn een succes geworden. Maar daarmee zijn we er niet. Nu pas begint het eigenlijke werk. Er wordt gecritiseerd op Romme of Steenberghe en als dan die critiek begin selen raakt (practische politiek is moeilij ker te beoordeelen), dan is het onze ge wone plicht, die zaak objectief te bezien. Dan zal men de critiek ofwel moeten be amen. ofwel moeten ontzenuwen. Ja, het lidmaatschap der R.K. Staatspar ty is niet alleen: om de vier jaar voor ge meenteraad, provinciale staten en Tweede Kamer een stem uitbrengen. Velen vatten het zoo wel op, maar dat klopt niet. Onze plicht is het om het openbaar bestuur te toetsen aan beginselen. Deugt er iets niet, men critiseere; is het goed, men.... steu- ne! Tot dit laatste moeten nog velen wor den opgevoed! Dat nu kan prachtig geschieden in een afd. jongeren. Politieke rijpheid is er niet veel en „groen gepraat" heeft reeds veel geschaad. Wat is precies politiek, waarom doen wij er aan mee; vragen, welker ant woord zoowel ouderen als jongeren vaak niet kennen. En pas mèt kennis van zaken is gezonde politiek mogelijk. Ouderen uitschakelen, heeft men wel eens geroepen. Niets van aan, want zonder de ondervinding beginnen we niets. Jongeren inschakelen, dat heeft t.z.t. Go- seling zeer wel begrepen. Slechts door sa men te werken wordt de gemeenschap ge holpen. De t oe k o m s t? Een zeer mooi beeld: hard werken, veel offeren en op God ver trouwen, dan misschien zien wij nog de nieuwe maatschappij. De ramp der werkloosheid geeselt ons volk en godsdienstig is de afval groot Politieke rotheid in landen, waar het zoo heel anders zou kunne" zijn. Katholiek Nederland heeft in den chaos van Europa een roeping. Katholiek Leiden mag die roeping niet veronachtzamen. Daarom moeten ouderen èn jongeren zich geven spontaan, royaal, eerlijk. De Kath. Staatspartij rekent er dan cok op, dat morgenavond een mooi bezette Ge hoorzaal den roep van onzen tijd zal ver staan. En de jongeren? Ook zij moeten mee, De tijd eischt het! S. M. Een zeer schoone avond in de Stadsgehoorzaal 't Is gisteravond in de Stadsgehoorzaal een schoone avond geweest. Een feest was het. De Vriendenkring ter eere van het Al- ierh. Sacrament had de opvoering moge lijk gemaakt van het kerstspel „En waar de ster bleef stille staan", en dat niet al leen voor haar leden, maar gezien den lagen toegangsprijs voor heel Katholiek leiden. Leiden's katholieken hebben zich dan ook niet onbetuigd gelaten. Zij hebben dt zaal tot de laatste plaats bezet en ge noten van het zeer schoone spel van Felix Timmermans, dat door Pierre Balledux en de zynen even schoon ten tooneele werd gebracht. Het zeer groote succes, dat dit spel over at in den lande reeds heeft gehad, heeft aen inhoud van dit spel reeds voldoende bekend gemaakt. Het speelt in het Vlaamsche land, waar Pitje vogel, een palingvisscher, Suskewiet, een herder en Schrobberbeeck, een bede laar in „Het Zeemeerminneken" in hun sappig Vlaamsch zonder geld de waardin trachten over te halen hun een „borrel vitriool" te schenken. Hun armoede doet Suskewiet, de stille, mijmerende herder, op het idee komen rond te gaan als de drie koningen. Zoo bedelen zij twaalf franken en veel lekker eten bijeen. Maar als zij dat willen gaan verdeelen, ontmoe ten zij Jozef en Maria en het pas geboren kindje en zij geven alles wat zij juist ge kregen hebben aan' Ue2e drie arme men- schen. Lat.er begrijpen zij zelf niet wat er gebeurd is. Alleen Suskewiet is in zijn ziel overtuigd, dat zij het kindje Jezus hebben gezien, maar wordt voor „nen zot" gescholden door iedereen. Pitjevogel ver koopt zijn ziel voor twee jaar en veertien dagen aan den duivel en 't is Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten, die hem redt, als hij in angst geknield ligt voor haar heeld in haar „kapelleke" in de sneeuw. Maar Suskewiet is reeds gestorven. Het kindeke Jezus zelf heeft hem meegeno men van zijn ziekbed. En het slot vindt Schrobberbeeck met de Moeder van Jezus en de vrouwen onder het kruis. Dit ontroerend schoone spel heeft misschien alleen voor onze noordelijke streken? iets tegen. En dat is dat door het Vlaamsche dialect velen de schoone wijding van dit teere spel schijnt te ont gaan. Hun klinkt het Vlaamsch als humor in de ooren en het was ook gisteren merk baar in de zaal, dat vejen dit spel te dik wijls zagen als een klucht, wat misschien zijn oorzaak vond in de ronde sappige Vlaamsche uitdrukkingen, die echter meestal iets schoons, iets dieps verborgen, wat nu echter velen scheen te ontgaan. Dat was jammer, zeer jammer. Daarmee werd dit zeer verheven en zeer goed ge speelde spel een onrecht aangedaan. Eerst aan het einde, toen de diep-religieuse sfeer meer naar de oppervlakte kwam en zon der mentale inspanning voelbaar werd, werd het stiller in de zaal. En dit spel is toch zoo schoon. Ik denk aan die schoone ontmoeting van deze drie zwervers met de heilige familie, als de drie van den weg zijn afgedwaald in den cesneeuwden winternacht en Pitjevogel aan de woonwagen durft aankloppen, waarin Maria en Jozef en Kindje zijn. Dan vraagt Jozef: Wie zijt gij? Wij zijn de drie Koningen, antwoor den de zwervers eenvoudig. Wij zijn verloren, wy zijn ver dwaalden, zegt PitjevogeL En dan zegt Jozef: Dari moet ge hier zijn. Deze geestrijke zinspeling van den schrijver door Jozef het werkelijke ver dwaald zijn te laten begrijpen als een af dwaling der ziel is wonderschoon. Dan spreken zij verder over de armoede en Pitjevogel zegt: Gij hebt geen kolen en geen geld. Waar leeft ge dan van? Van de vreugd, zegt Jozef. Dat begrijpen de zwervers nu nog niet, maar later zullen zy het begrijpen. Ik denk aan het gezegde van Schrobber beeck, den kiekendief, tot O. L. Vrouw: „Voortaan zal Ik niet meer de kiekens, maar zelf het hoofd omdraaien". In deze en andere gezegden, waaraan het spel van Timmermans zoo rijk is, zit meer dan een geestige zinspeling. Zoo is dit heele spel een spel van schoone leering. Zegt bijvoorbeeld Pitjevogel niet als hy in de macht van den duivel is en alles kan krygen wat zijn hart begeeft: Och, gelyk da ge 't hebt, is de room ervan af. Al de honderden, die dit spel niet stille aandacht hebben gevolgd, zullen er een schoone en durende herinnering aan be houden. Zij zullen deze behouden ook door de wijze waarop, de Vereenigde Haagsche spelers het ten tooneele brachten met een prachtige, rondborstige Pitjevogel van Balledux, die sidderde van angst, toen hij zijn ziel aan den duivel had verkocht, met een heel teeren, en prachtig aangevoelden Suskewiet, van Wim Grelinger, den zacht- moedigen herder met het krakende stem- meke, wiens kleine hari zoo open stond voor God's genade, met een voortreffelijk gespeelden Schrobberbeeck, die zoo schoon kon draaien met het wit in zijn oogen en zoó geheel en al in dit drietal paste. Voortreffelijk waren ook Maria en Jozef, wier uiterlijk alleen reeds een open doekje waard was. Voornaam en perfect was het spel van den duivel, wiens grime even eens bewondering afdwong. Ook alle overi gen pasten volmaakt in dit milieu en als Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten schuifelend door het besneeuwde landschap ging in den kouden nacht (waarom moest daarom gelachen worden?) deed het ge heel denken aan een schilderstuk van Breughel. Ook de tooneelen waren af, het tempo was uitstekend, de grime voortreffelijk. En meer dan duizend Katholieken van Leiden en Omgeving zullen het bestuur van den Vriendenkring en zijn geestelijk adviseur, kap. Verhoofstad, die bovendien nog voor een zeer vlotte organisatie van dezen avond zorg droegen,voor dezen avond wel zeer dankbaar zijn. Een zeer groot aantal geestelijken uit Leiden en omgeving, waaronder de Deken van Leiden, de hoogeerw heer A H. M. J. Homulle, heeft dezen avond bijgewoond. Vooraf heeft de geestelijk adviseur, kap. Verhoofdstad, een woord van welkom ge sproken en de aanwezigen aangespoord lid te worden van den Vriendenkring ter eere van het Allerheiligste Sacrament. Na het eerste tafereel sprak Rector L. Beune over zijn jeugdbeweging, waarvoor aan het einde van den avond een collecte zou worden gehouden, welke hij hartelijk aanbeval. Het muziekgezelschap der St Josephs- gezellen Vereeniging „Franz Schweitzer" onder leiding van den heer Adolf Brunt, vulde de entre-acten met schoone muziek. Het is een schoone, een feestelijke avond geworden. COLLECTE K.J.C.-FONDS Feestavond Vriendenkring De collecte gisteravond welwillend toe gestaan op den schoonen feestavond van den Vriendenkring, heeft opgebracht een bedrag van 53,22. Een mooi bedrag voor een collecte aan den uitgang; de inhoud van de bussen bedroeg 48.22; daarbij is later in mijn brievenbus toegevoegd een nagekomen gift van 5, zoodat wij dit gunstige resultaat hebben bereikt. Aan allen hartelijk en hartelijk dank! U weet niet genoegzaam, hoezeer u ons hiermede helpt. De prachtprestatie van het vorige jaar om elf duizend gulden af te lossen, heeft het niet te verwonderen resultaat gehad, dat de gewone exploitatie een tekort moest boeken; dit te meer omdat wij nog ver plichtingen hadden, voortvloeiend uit een jaren geleden afgesloten contract van zeer hooge prijzen. Nu is dit contract afgeloopen en heel gunstig hernieuwd; er is een kleine con- tributieverhooging ingevoerd, zoodat wtf voor het pas begonnen jaar niet bang be hoeven te zijn. 't Is nu alleen de vier honderd gulden te kort, die toch ook betaald dienen te worden. De vijftig van gister helpt ons hiermede! Daarvoor dus heel hartelijk dank. Aanbeveling onnoodigüü giro 69230. L. BEUNE, Pr. LEIDEN. Woensdag: R. K. Staatsparty, herdenking 40-jarig bestaan, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag, Reisver. v. Kath., Bridge avond. Voor iedereen toegankelijk. Restaurant „Zarse", Stationsweg 2, 8.15 uur. Donderdag, Het Residentie Orkest, soliste Annie Fischer, piano. Stadsgehoor zaal, 8 uur. Zondag. Tooneelavond door de tooneelsec- tie der Maria-Congregatie (Par. O. L. V. Hemev. en St. Joseph), Graan beurs. Van Z o n d a g 2 tot en met V r ij d a g 7 Jan. a.s. neemt waar apotheek: M. Boek- wyt, Vischmarkt 4, Tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Tel. 274. BEGRAFENIS J. P. M. GODDIJN. Hedenmorgen vond in de Parochiekerk van St. Petrus de uitvaartdienst plaats voor de zielerust van wijlen den heer J. P. M. Goddijn, in leven remise-beambte bij de N. Z.H.T.M., die dezer dagen na een lang durige ongesteldheid op 36-jarigen leeftijd overleed. De H. Mis van Requiem werd op gedragen door den Zeereerwaarden heer Th. Beukers, pastoor der parochie. Om 10 uur vond op de R.K. Begraafplaats onder groote belangstelling de teraardebe stelling plaats. Onder de aanwezigen merk ten wij o.m. op den heer D. M. v. d. Vyver, chef van den uitvoerenden dienst der N.Z. H.T.Mij., den heer W. Momberg, remise- bedrijfsleider, de heeren J. J. Jonker en J. I Leemans, controleurs, F. Popken en D. Bol, I halte-chefs, L. Timmers, controleur-rechcr- j cheur, de heeren J. Naber en W. J. J. Burghouwt, resp. voorz. en secretaris en verdere bestuursleden en leden van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaël" afd. Leiden en Om- I streken, personeel der Mij., den heer H. Hollinga, secretaris van de Ned. Ver. van I Tram- en Spoorwegpersoneel. Collega's droegen den overledene grafwaarts. De kist was bedekt met een tweetal kransen, o.a. van het personeel der N.Z.H.T.Mij. en van de familie. De beaarding werd verricht door den Weleerw. heer A. Leenders, Kapelaan der St. Petrus-parochie. Voor den stoet ging het omfloerste vaan del van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramweg-eprsoneel. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Het aantal studenten. Voor den cursus 1937—1938 zijn tot aan het begin der Kerstvacantie de volgende aantallen studenten ingeschreven, waarbij de cijfers over dezelfde periode in het stu diejaar 19361937 tusschen haakjes ge- plaats zyn: Godgeleerdheid 114 133) Rechtsgeeleerdheid 394 371) Geneeskunde 778 756) Wis- en Natuurkunde 344 377) Letteren en Wijsbegeerte 222 226) Vereenigde Faculteiten der ..Rechtgeleerdheid en der Letteren en Wijsbegeerte 188 149) Voor de eerste maal inge schreven 593 529) Vrouwelijke studenten 507 498) Totaal aantal ingeschre venen 2040 (2012) Vereeniging van Mathesianen. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging, onder leiding van den dir., den heer ir. van Dyk, een excursie naar het nieuwe Gemeente Gymnasium. In dit gebouw werden de deelnemers rondgeleid door den gemeente-architect, den heer Neisingh. Bezichtigd werd o.a. de fraaie hal, het gymnastieklokaal, tevens aula en diverse leslokalen. Aan het eind dankte de heer ir. van Dijk den architect voor deze leerzame en inte ressante excursie. Tevens werd medegedeeld, dat de eerst volgende lezing over den bouw van den Maastunnel zal gehouden worden op Za terdag 22 Januari 1938. Gistermiddag heeft op den Zylsingel een vechtpartij plaats gehad tusschen den schip- 1 persknecht van H. en den sleepboot-kapi- tein T. K., waarbij eerstgenoemde de klap per kreeg. Hij moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen, daar hij vermoed de, dat zyn neusbeen gebroken was. De oorzaak van de twist was waarschijnlijk broodnijd. GOUDEN DOCTORAAT. Maandag 10 Januari a.s. zal het zestig jaar geleden zyn, dat dr. L. C. Proot, rus tend arts te Haarlem, aan de Rijksuniversi teit te Leiden promoveerde tot doctor in de Geneeskunde. Door de politie is aangehouden mej. H. J. M. S., die ten nadeele van C. en A. een japon had ontvreemd. Na verhoor is zij op vrije voeten gesteld. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde houdt Vrijdagavond haar maan- delijksche vergadering in het Nutsgebouw, Steenschuur 21. In deze bijeenkomst zal de heer F. A. J. Vermeulen een lezing met lichtbeelden hou den over: „Constantijn Huygens initiator der klassicistische barock in Holland". Hedenmorgen te kwart voor negen is een begin van brand ontstaan in het houtwerk rond de schoorsteen van D. C. H. aan de Oranjegracht. Met een slang op de huis waterleiding is het vuur gebluscht. Het werk van de politiebrandweer, die met een mortorspuit uitgerukt was, beperkte zich tot het gedeeltelijk sloopen van den schoor steen. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst heeft in de maand December 1937 11.779.47 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens 1,186.59 aan den Gemeente-Ontvanger. In 1937 is in totaal aan de Rijksontvan gers 136.333.85 afgedragen, en aan den Gemeente-Ontvanger 13.382.51. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na de ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten wor den ingeschreven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2