C E M E N T RIJNSTREEK TUINDERSVAKBOND VAN DEN L.T.B. Ging het bestuur zijn boekje te buiten? LIEFDEWERK OPRUIMING •W-CMVTUZS. De Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 L.T.B. wenscht geer ongebondenheid Na de openingsrede van den heer Jac. Groen, voorzitter van den Tuindersvak bond en den Diocesanen L. T. B., ging de algemeene vergadering over tot de be- ituursverkiezing. Herkozen werden de heeren W. G. Ma thot te Bosk0*0p en Th. F. van Rijn te Lisse. Daar het bestuur moest worden uitgebreid van 7 tot 9 leden, werd voor de groep fruittelers gekozen de heer P. Schipper, Zwaag, voor de groep bloemis ten de heei Th. Helsloot, Aalsmeer. Eenige heeren vroegen, in verband met deze verkiezing, waarom het oprichten van de derden vakbond, uit de bloembol lenteelt, niet op de agenda staat. De voorz. verklaarde, dat het hoofdbestuur de reor ganisatie der vereeniging niet op deze ver gadering besproken wil hebben. Waarom werden de afdeelingen niet gekend bij de uitspraak over de bollensaneering. De afdeeling Egmond-Binnen vroeg: waarom heeft het hoofdbestuur de afdee lingen niet erkend bij de uitspraak over de bollensaneering? Hillegom protesteerde er ook tegen, dat de leden niet gehoord zijn. Sassenheim eveneens. De voorz. antwoordde, dat er bij ver schillende gelegenheden een uitspraak werd gedaan. Omdat een andere organi satie over de kwestie ging spreken, be hoefde de L.T.B. dat niet te doen. Maar de afdeelingsbesturen kwamen bij elkaar. Er is toen niet gestemd, maar als dat ge schied zou zijn, had de grootste meerder heid zich vóór behoud van bedrijfsmaatre- gelen uitgesproken. Er zou echter nog een ledenvergadering belegd zijn als de minister intusschen zijn standpunt niet bepaald had. Het hoofdbe stuur heeft echter na de besturefivergade- ring een onderhoud met den minister ge had en hen het resultaat medegedeeld van dg besprekingen. De kwestie blijft echter aan de ordo, want de minister kan ieder jaar een an dere uitspdaak dogn. Sassenheim meende toch, dat het be- bestuur buiten zijn boekje gegaan is. Het had geen pas naar den minister te gaan en spr. sprak daarover dan ook zijn af keuring uit. Hillegom wenschte over deze kwestie in het bondsorgaan geen artikelen die in een bepaalde richting sturen. De voorz. achtte het onjuist steeds maar te stemmen, wanneer men weet, dat het H.B. paraat is en de verschillende bezwaren kent. Spr. bleef zich echter verzetten tegen de gedachte, dat „als vrij moet zijn", daar deze geheel in htrijd s met de algemeene lijn, die de L.T.B. voorstaat. Dan kwamen in behandeling de verschil lende voorstellen inzake de teeltregeling in het blcembollenvak. De afgevaardigden meenden, dat niet voldoende aan de groo- te gezinnen gedacht wordt en eischten een ander standpunt van het bestuur. Bezwaren tegen de bloem bollen-teelt-regeling. Wassenaar noemde vier bezwaren tegen- de teeltregeling: le. verplaatsing van de cultuur naar het buitenland; 2e ongelimiteerde handel in teeltbewij zen; 3e. te weinig bewegingsvrijheid voor het groote gezin en voor den beginneling; 4e. de kleine kweeker kan zijn kraam niet op peil brengen. Spr. wenschte een commissie te benoe men, waarin kleine en groote kweekers, saneerders en anti-saneerders en kweekers met groote gezinnen zitting nemen. Een plan de campagne kon spr. indienen. De afdeeling Zwaag gewaagde van een moeilijk probleem, speciaal voor de jon geren en de minder-gesitueerden. Jongge huwden moeten een teeltvergunning kun nen krijgen. De afgevaardigde van den Kring West- Friesland wees op de verwarring, die over saneering en saneeringsmaatregelen bestaat. Er dient een speciale vergadering belegd te worden, waarin de zaken helder uiteengezet worden en men niet alleen naar economische en financieele vraag stukken moet kijken. Eenige elasticiteit en de beteelde oppervlakte is momenteel vo1- gens spr. mogelijk. Het economische over- heerscht, het sociale wordt op den achter grond gesteld. Daarom dient men niet al leen naar de beteelde oppervlakte van een kweeker te kijken. Sasenheim brak ook een lans' voor de jonge kweekers en de jonge exporteurs. Het bestuurslid Jac. Nijssen, uit Sant poort, maande aan tot voorzichtigheid, om dat ook de grooteren zeer gevoelige klap pen hebben gehad. Daar kunnen vele menschen werk vinden. De kleine en de middelmatige kweekers hebben den laat- sien tijd uitbreiding van het areaal gekre gen, de grooteren zoo goed als niet. Er is een adres aan de regeering geoonden om op te treden tegen excessen bij het koo- pen. Alles zal gedaan worden om tegen te gaan, dat het teeltrecht zou overgaan naar landbouwbedrijven. Vrijheid van het vak kan niet gedoogd worden. De voorz. verklaarde nog eens nadruk kelijk, dat vrijheid van het vak niet ge doogd kan worden in het belang van een goede sociale orde. Alles wordt gedaan voor den kweeker en het groote gezin. Wil men echter vco r deze categorieën iets meer bereiken, dan zal er zeker 5 tot 10 pet .van anderen afgehaald moeten wor den en dat is practisch nog onmogelijk. Spr. wees er op, dat van de 7 bestuursle den er 4 in het bloembollenvak werkzaam zijn, zoodat men alle vertrouwen kan uit spreken. In de maand Mei zou een speciale ver gadering uitgeschreven kunnen worden, om de maatregelen, voor 1939 te bespre ken. De kring de Venen wilde vrijheid van de teelt voor kleine kweekers tot minstens 400 roe, liever 1 H.A. Men was niet be vreesd voor spoedige algeheele beplanting. Daar het bestuur dit onmogelijk achtte vroeg spr. een zoover mogelijke uitbrei ding. De voorz. wees er op, dat van de 13000 aangeslotenen 12338 beneden de H.A. be telen. Men kan nu zelf een conclusie trek ken, hce moeilijk het is om aan den wensch van de Venen te voldoen. Het Kamerlid v. d. Weijden vroeg of het niet mogelijk was een limiet te stellen voor het overnemen van teeltvergunnin gen. Daardoor zullen de groote bedrijven ze niet meer kunnen koopen, met een prijs daling als gevolg. De heer Nijssen antwoordde op,een des betreffende opmerking, dat het uitgesloten is, dat teeltbewijzen in handen komen van menschen buiten het vak, wel zijn er ma kelaars, die er een winstje uit willen slaan. De voorz. achtte de commissie als ge vraagd door Wassenaar, overbodig, de prae-adviezen wérden goedgekeurd. Met de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur zal begin Januari een conferentie plaats hebben over de oprichting van een scheids gerecht. De behandeling der bloembollenvraag stukken werd daarna gesloten. De tuinbouwregeling Ook voor de toekenning van nieuwe tuinbouwteeltvergunningen waren vele voorstellen ingekomen ten gunste van ge zinstichters en groote gezinnen. Het bestuur zal daarvoor krachtig ijve ren. Korting van een percentage op elke teeltvergunning ten behoeve van deze groe pen wees het af. Steun- en richtprijzen. In verband met terzake gestelde vragen deelde de voorz. mede, dat bij de regee ring zal worden aangedrongen op het stel len van den richtprijs op het peil van den kostprijs. Ze dienen gepubliceerd te wor den. Getracht zal worden om voor elk product, ook middels redelijk gekozen pe rioden, een steunverleening te verkrijgen, die rechtvaardig is. Gewestelijke richtprij zen zijn moeilijk te maken, men kan beter een extra toeslag voor bepaalde streken bepleiten. De afgevaardigde van Kennemerland zeide, dat daar armoede troef is. De kost prijs van de aardbei was beneden peil, zoo dat de extra toeslag noodzakelijk was om niet geheel ten onder te gaan. Niemand mag deze streek deze toeslag benijden. De kring West-Friesland wenschte ver hooging van de richtprijzen wegens ver hoogde bedrijfskosten als gevolg van de muntcorrectie. De Venen wilden in verband daarmede het bedrag van f 12.000.000 verhoogen, maar het hoofdbestuur achtte het beter daarmede alleen te komen, als blijkt, dat het steunbedrag dit jaar niet voldoende is. De afdeeling Naaldwijk besprak den toestand van de druiventeelt, die zeer slecht is, door de enorme verliezen. De productie-prijs is in het Westland veel hooger dan elders, zoodat extra steun noo- dig is. De afdeeling Veur vroeg extra steun voor andijvie, een product dat daar het beste geteeld wordt, maar dat meer kost dan opbrengt. De voorz. zeide, dat speciaal de streken gesteund zullen worden, die een geëigend noodlijdend product hebben. Minimumprijzen Men vereenigde zich met het prae-ad- vies over de minmum-prijzen: betere prij zen, daar de -huidige slechts een gering deel van den postprijs van het product uit maken. Het is niet juist, die minimum prijzen op te voeren tot de werkelijke hoogte der productiekosten. 1 Januari zal een nieuwe lijst verschij nen met eenige verheoging voor een paar producten. Het is, ten spijt van Roelof- arendsveen, niet gelukt verhooging te krij gen voor de E augurken. Keuring van zaden Eenige discussie ontstond over de keu ring van tuinbouwzaden. De voorzitter waarschuwoe er voor, dat de tuinbouw niet onder de plak van den handel zal komen, hoewel hij hulde bracht aan de handelaren, die het zaad op kwaliteit wenschten te houden. Uitvoerig ging spr. in op de keuringsinstituten, do N.A.K. (in stelling van den L.T.B.) en de B.K.Z. De handel wil nog niets van eenige samen werking met de tuinbouworganisaties we ten. De vergadering wees af het voorstel Loosduinen om de N.A.K. het monopolie niet te geven en de B.K.Z. te erkennen. De N.A.K. zou tert ondergaan als men blijft ageeren, omdat het andere instituut over meer geldelijke middelen beschikt. Vroege aardappelen. Aanvaard werd het prae-advies om prachtig aan te dringen op evenredigen steun aan de vroege aarappelen in verge lijking met de andere tuinbouwproducten. De minister is er wel voor te vinden. Teelt heffing is eers* dan gerechtvaardigd, als de minimumprijzen plus het steunbedrag naar evenredigheid daarvan wordt bepaald. Ee kostprijsberekening behoort tot 1 Augus tus te geschieden. Volkstuintjes. Het bestuur zal de overheid attent ma ken op executies inzake volkstuintjes. De grens is thans tot 3 H.A. teruggebracht, als gevolg van een actie. Steun bij misoogst. Steun bij misoogst geeft de regeering niet, ook de bedrijven in de Venen heb ben geen gehoor gekregen bij den minis ter. Er wordt echter alles gedaan om daar alsnog uitkomst te krijgen. Fruitschool De onderwijsvereenigng van den L.TJ3. heeft met een warme aanbeveling van net bestuur het verzoek van een aantal afdee- lingeen doorgegeven om» te komen tot het oprichten van een fruitschool. De geeste lijk adviseur, prof. Cleophas verklaarde, dat de regeering wel wat voor het stich ten van scholen over heeft. Door middel van de cursussen moet de honger naar meer kennis opgevoerd worden. De bodem moet dus rijp gemaakt worden. De advi seur maakte van de gelegenheid gebruik om aan te sporen tot deelneming aan re traites. Nadat nog eenige kleine kwesties be handeld waren, werd de vergadering ge sloten. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Cornells Gijsbertus Frede- rik, z. van C. van Leeuwen en C. Blom Sara, d. van J. Laros en T. van den Berg Geertje, d. van W. van Dijk en B. Verkade. Gehuwd: A. Goudkuil 19 j., wonende te Bodegraven en T. Verhoeff 19 j. Overleden: Cornelis Bruijn 72 j., ge huwd met J. M. Boerop Maria Uithol 31 j., weduwe van G. Bakker. Gevestigd: Jacob J. de Looij, brood bakkersknecht, Hoofdstraat 49, van Zwam- merdam, Plein A 131 Jan Sanders, vee houder, Zuideinde 31, van Nieuwkoop, A 187 Adrianus L. de Vogel en gezin, land arbeider, Julianastraat 39, van Bodegra ven, Buitenkerk 51 Willem Koster, kleermaker, Oudshoornscheweg 106, van Diepenveen, Rande 65 Antonius J. van Eupen en gezin, kantoorbediende, Zaalberg- straat 15a, van Boekei, Kerkstraat B 35 Maria Wansinck, dienstbode, Gouwsl.weg 12. van Hazerswoude, A 344 Willem T. Zweistra en eohtgenoote, concierge, Wil helm inastr. 11, van 's-Gravenhage, Hilde- brandstr. 290 Leendert P *uijnes, vee houdersknecht, Westkanaalweg 8, van Oberhausen, Duitschland Sophia M. de Heer, dienstbode, Raadhuisstraat 171, van Voorburg, Damsigtstr. 27 Gijsbertus van Luinen, zonder beroep, van Soest, Beetz- laan 45 Aebele G. Postma, zonder be roep, Dr. Lovinklaan, van Utrecht, Ma liebaan 3 Albertus C. Mulder, winkelier, Bruggestraat 7, van Leiden, Breestraat 109. Vertrokken: Willem J. J. van der Maal, handelsreiziger. Prins Hendrikstr. 5a, naar Barneveld, Stationsweg 22 Gerdiria Bouwer, dienstbode, Oranjestraat 29, naar Leiden, Pieterskerkhof 36 Antonius J. Zaunbrecher en gezin, letterzetter, Wilhel- minastr. 25a rood, naar Baarn, Eiwenbosch- weg 7 Maria Voorsluis, zonder beroep. Kerkstraat 3a rood, naar Amsterdam, v. Oldebarneveldstr. 26 Aalberta Kleybeu- ker, dienstbode, Kerkvaartsweg 33, naar Hazerswoude, Rijndijk 149 Hermanus G. Hoogeboom, boerenknecht, Zuideinde 12, na.r Ter Aar, D 57 Nico van Dien en echtgenoote, procuratiehouder, Hooftstraat 73, naar 's-Gravenhage, Jurr. Kokstr. 74 Cornelis J. de Goede, bloemenhandelaar. Zeilmakerstraat 19, naar 's-Gravenhage, Stuwstraat 200 Martha Mende, dienstbo de, Hooftstraat 102, naar Gelsenkirchen, Pruisenstr. 51. BODEGRAVEN Geboren: Cornelia Christiana d. van G. Wijman en H. E. Vonk Johanna Ca- tharina d. van P. A. A. Klugener en J. C. Paap Clara d. van R. van der Poorte en W. P. Lekkerkerker Fijt je Marijtje d. v. F. Koning en A. Hoogendoorn Trijntje d. van J. W. Bos en W. Schoo Willem z. van P. Baelde en M. C. Verburg Jan z. van M. Vat en H. G. de Graaf Si mon z. van J. Oppe en C. S. Nieuwveld. Ondertrouwd: Th. Vrisekoop en Th. G. Ouwendijk. Overleden: P. Snel 70 j. wed. van Jac. Roos. Gevestigd: C. G. van der Pijl, land arbeider, van Hazerswoude D. Hogen- Qoorn en gezin, van Gouda L. van Eg- mond en gezin, van Zwammerdam P. Th. M. van Velsen van Alphen a. d. Rijn W. A. van der Waaij, van Utrecht. Vertrokken: - C. den Butter naar Gouderak M. M. Brouwer naar Wilnis S. Lammers naar Barwoutswaarder G. J. Spijker naar Amsterdam. LEIMUIDEN. Gecombineerde vergadering voor vee houders. - Dezer dagen had een gecom bineerde vergadering plaats van de Be sturen der L. T. B. Hollandsche Mij. van Landbouw, Chr. Boeren en Tuinders Bond, Bond van Kaasproducenten en de fokver- eeniging „Vooruit" van Rijnsaterwoude. Het doel dezer vergadering was om te komen tot oprichting van een vereeniging van alle veehouders uit de omliggende plaatsen, nl. Woubrugge, Alkema de, Leimuiden Rijnsaterwoude en T e r Aar ter bestrijding van t. b. c. onder het vee. melkcontrole en hygiëni sche melkwinning. De voorzitter der Fokvereeniging, de heer de Rijk van Haarlemmermeer zette uiteen de noodzakelijkheid van bovenge noemde vereeniging gezien de eischen, die gesteld worden aan melklevering aan de steden in ons land en aan kaas geleverd aan het buitenland voornamelijk aan Duitschland. Na langdurige bespreking werd besloten alle veehouders uit boven genoemde gemeente uit te noodigen ter vergadering, welke gehouden zal worden 12 of 19 Januari as. alwaar als sprekers zullen optreden de heer 't Hoofd als hoofd inspecteur der veeartsenij kundigen dienst, de heer van Wijnen uit Gouda namens den bond van kaasproducenten, de heer Lau- ten uit Voorburg, Inspecteur Nederlandsche Rundvee Stamboek en de heer Ir. Verhoe ven uit den Haag. Hierna werd de verga dering gesloten. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Muziekver. „Kunst na Arbeid". Woensdagavond gaf de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" o.l.v. haar directeur, den heer J. van der Kaay, te Leiderdorp op de bovenzaal van hotel de Bruin, alhier, haar 14de uitvoering voor haar leden en dona teurs en Donderdagavond tegen entrée. Beide avonden was de zaal goed bezet. De eerste avond werd geopend door den eere-voorzitter, den edelachtb. heer Kwint, burgemeester deze gemeente, en de twee de avond door wethouder N. P. Slegten- horst. Beide sprekers opende deze avon den met een welkomstwoord en een kort overzicht van het verloop der vereeniging in het afgeloopen jaar. Hierna werd begon nen met de afdwerking van het muzikale gedeelte bevattende een 10-tal nummers, die allen keurig werden uitgevoerd. Tijdens de pauze werd een verloting ge houden ten bate van de kas der vereeni ging Na afloop van het muzikale gedeelte werd de avond verder opgeluisterd door een kluchtspel in twee bedrijven „De truc van Jan", waarin de heer D. de Rooij weer de hoofdrol op verdienstelijke wijze vervul de. Zonder ook maar iets of te doen aan de andere spelers die zich eveneens allen op uitstekende wijze van hun taak kweten. „Kunst na Arbeid" kan dan ook met vol doening op deze welgeslaagde 14de uitvoe ring terug zien. Geboren: Johanna Lena d. van Wil lem van der Meijden en Sara Wilhelmina Geerlof. Overleden: te Leiden, Cornelia Maria van Heiningen 67 j. wed. van S. Gelder* blom. DE KWAKEL. Buitenlandsche onderscheidingen Op de internationale koninklijke tentoonstel ling te Antwerpen, welke op 24, 25 en 26 Dec. j.L gehouden werd, behaalde M. J. Winters, alhier, van zijn 30 inzendingen 29 eerste prijzen. Hy werd de internationa le kampioen, en won de medaille ter nage dachtenis aan H. M. Koninging Astrid, be nevens de zilveren beker van Z. M. Ko ning Leopold van België. Hij verkreeg de hoogste onderscheiding van geheel de ten toonstelling, alwaar 2250 inzendingen wa- ZOETERWOUDE. Jubiileum. Op 4 Januari a.s. in het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer C. van Veen door dr. J. B. J. Kortmann lot fonds bode werd aangesteld. Meer dan een halve eeuw is dit bode ambt door dezelfde familie vervuld.. By de dokters Richelle en van Bouwdijk Bas- tiaanse was de schoonvader, wijlen de heer Fr. Vitscher Sr. in dienst, opgevolgd door zyn zoon wijlen de heer Th. Vitscher Jr., die ook bij dr. J. B. J. Kortmann bode was, totdat de jubilaris zyn taak overnam en ook by dr. Wibo Kortmann bode bleef. De zeer uitgebreide en verspreid liggen de practijk van dr. Kortmann in Zoeter- woude en Stompwijk maakt het bode schap tot een omvangrijk werk. Met groote accuraatheid en zeer gewaar deerde welwillendheid tegenover de fonds leden heeft de heer van Veen zyn taak ver vuld en hij is dan ook een zeer geachte en sympathieke persoonlijkheid geworden, die vaak meer heeft gedaan dan verplicht was en menigmaal in nood en moeilijk heid voorspreker en voorlichter is ge weest. Het zal bode van Veen op 4 Januari ze ker niet" aan belangstelling ontbreken en deze dag zal zeker voor vele fondsleden een welkome gelegenheid zijn dankbaarheid te toonen voor zijn hulpvaardigheid en hulp. GEZICHTSHAREN worden afdoend verwijderd. Zrs. M. en A. Buis, A Paulownastr 50 den Haag. Tel. 392097. Spreek uur 2-3. Vrijd. en Zat. gesloten. WORDT LID VAN HET voor de ARME PAROCHIES in het Bisdom Haarlem. Contributie slechts EEN Gulden pet drie maanden en U ontvangt GRATIS het Tijdschrift SINT BAV0 ADRES: Administratie „St. Bavo" LEIDSGREWEC 103, VODRSCHOTEK BOTERMARKT 17 TEL 166 maakt bekend dat met ingang van 1 Jan. '38 de prijs van Cement is verhoogd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7