mnzsmm „JflynhatoUjes STADS NIEUWS Het conflict tusschen Sportfondsen spaarders en Sportfondsenbestuur CLICHÉFABRIEK VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een bewogen vergadering, welke slechts één verlangen kenbaar maakte: „geld terug!" HET SPORTFONDSENBESTUUR WIL VOORTZETTEN DOOR „DIK EN DUN". De Sportfondsenkwestie te Leiden zal er een zijn, welke naam zal ma ken. Deze indruk, reeds eerder gewekt door ingezonden stukken in de pers en tot uiting gekomen op een reeds eerder gehouden vergadering van spaarders, is gisteravond nog meer versterkt door de bewogen vergade ring, welke gisteravond na maan denlang wachten eindelijk door de contact met de gemeente en met dezer sa menwerking werd aan de groep-Koster ge vraagd plannen voor een bestek en een contract voor te leggen. De resultaten hier van waren voor de Sportfondsen niet aan nemelijk, omdat zeer accuraat te werk ge gaan wordt bij den bouw van een inrich ting. Een der bezwaren der Sportfondsen was, dat de omschrijving der technische installatie in totaal slechts tien regels be sloeg. Daarmee wilde de directeur van ge meentewerken niet in zee gaan. Zonder te willen zeggen, dat de heer Koster geen goede inrichting zou gebouwd hebben, achtten ook de Sportfondsen zich niet verantwoord verder te gaan. Toen werd namens den heer Koster aan Ged. Staten meegedeeld, dat hij van par ticuliere zijde geld beschikbaar had om een overdekte inrichting te bouwen, wes- Wat de actie-Wagemans betreft, spr. Is van meening, dat mr. Bierenbrodspot het goede daarin over het hoofd ziet en slechts vasthoudt aan een volgens den heer Wagemans ook toegegeven minder ge lukkig gekozen zinsnede in een van zijn brieven. De actie komt feitelijk hierop neer: te verklaren, dat men er genoeg van had als onmondige kinderen door de Sportfondsen behandeld te worden! Wat de Raad van Toezicht betreft, merkt spr. op, dat deze onreglementair zit ting heeft, want in het reglement is be paald, dat hij na twee jaar af moet tre den. Nu hebben de leden reeds vier jaar zitting. De spaarders hebben bovendien nim mer gelegenheid gehad met'de Sportfond sen samen te spreken en dat is van de zij de der Sportfondsen zeer onhoffelijk. Want, zegt spr.: Wij zijn er niet voor u, u is er voor ons Het zou hoffelijker jegens de spaarders geweest zijn meer overleg te plegen. Maar bovenal: het zou een daad van wijs beleid zijn geweest. De grieven der spaarders waren toch be langrijk genoeg om ze aan te hooren en 't ware de plicht der Sportfondsen geweest zich te oriënteeren van de meening der spaarders. Gij hadt moeten zeggen, aldus De heer v. Appel laat een anderen toon hooren. Hij zelf en velen met hem zijn spaarder geworden omdat zij er een Leidsch belang in zagen, zonder dat zij zelf veel van de overdekte zouden kunnen profitee- ren. De opzet van het sparen is nu geheel vervallen, want er is een overdekte. Voor hen vraagt spr. in de eerste plaats terug gave van de gestorte gelden. De heer Jonker vraagt mr. Bierenbroods- j>ot zijn woord gestand te doen, dat hij eens gegeven heeft: n.L dit: Wanneer het sport- fondsenbad niet gebouwd wordt, krijgen de spaarders hun geld terug! Kol. Ruhl tot den voorz.: mr. Nord Thom son heeft u een vraag gesteld. Mogen wij daarop eindelijk antwoord? De heer Wagemans richt zich tot mr. B. over de gehouden conferentie en zegt, dat deze 2 uur heeft geduurd. Mr. B. heeft hem al dien tijd aan het lijntje gehouden, zooals hij nu de vergadering doet. Spr. noch de andere comitéleden kregen ook maar eenigszins gelegenheid iets te zeggen. Een onhoffelijk woord is daarbij niet gebezigd, waarvoor spr. de overige deelnemers aan de bespreking tot getuigen roept. Mr. B. antwoordt, dat het dan misschien een persoonlijke meening is geweest. De voorz. antwoordt mr. Nord Thomson en kol. Ruhl, dat het comité van Actie en de Raad van Toezicht geen aanleiding vin- Op de vraag tegen hoeveel rente ant woordt de voorz.: 1/4 pet. deels, deels iets meer. Mr. Nord Thomson informeert dan of het reglementair is, dat een bad wordt over genomen. Zonder overleg met het bestuur ant woordt de voorz. bevestigend. De heer B. de Koning zegt naar aanlei ding hiervan, dat het nimmer zijn bedoe ling is geweest geld te steken in een be staande overdekte. Wanneer het bestuur zich beroept op het reglement, dan beroept spr. zich op den goeden trouw in elk con tract. De heer v. Appel richt zich dan tot de aanwezigen en vraagt: kan de vergadering het gofd vinden, dat het bestuur der Sport fondsen doorgaat met de onderhandelin gen tot overname? Een unaniem „neen" is het antwoord. De heer Vrijenhoek wijst er op, dat ver schillende personen achter de groene ta fel, goede Leidenaars, bezig zijn zich te maken tot vijanden. Hierna kwam nog de kwestie ter sprake, dat aan vele spaarders uitstel van betaling is verleend, waarop de voorz. zegt, dat de ze het achterstallige geld kunnen aanzuive ren om op de volgende vergadering te krui nen stemmen. De heer Henny maakt het bestuur dan Koker 12 cachets 50 ct 2 stuks 10 ct Bij Apoth. en Drogisten. Zóó zien ze er uit de cachets Mijnhardt Nemen zeer gemakkelijk in. I N.V. Sportfondsen, q.q. mr. Bieren broodspot, was uitgeschreven en ge houden werd in den foyer der Stads gehoorzaal. Er bleek uit deze vergadering dit: de spaarders willen nu de behoefte aan een overdekte inrichting niet meer bestaat, wijl er reeds een is hun geld terug. Het bestuur der Sportfond sen echter wil doorzetten, wü nog een overdekte bouwen, zoo zij er het geld voor kan krijgen of, indien tot overeen stemming kan worden gekomen, het overdekte bad aan de Haarlemmer straat overnemen. Deze beide ideeën echter zijn geens zins naar den zin van de spaarders, misschien niet van alle, doch zeker van 90 procent. Het bestuur der Sportfondsen blijft des ondanks ongevoelig voor de mee ning der spaarders en eischt handha ving van het door de spaarders aan gegane contract ondanks de doelstel ling vervallen is. Op vrijwel alle uit de vergadering ge stelde vragen bleef het antwoord van de bestuurstafel uit en het behoeft geen ver wondering te wekken, dat er zich ten slot te een meer en meer vijandige houding te genover Sportfondsenbestuur en Raad van Toezicht openbaarde, welke ten slotte van dien aard werd, dat er een geloei tegen hetgeen van bestuurstafel gezegd werd op ging. Wij zullen geen geregeld verslag van al het gesprokene geven. Dat zou teveel .plaatsruimte vergen en het heeft geen zin omdat het bestuur steeds in een krin getje rondom het gesprokene heendraaide. Namens het Comité van Actie en de Commisie van Toezicht opende de heer B. J Moolenaar, secr. dezer commissie, de vergadering. Spr. deelde mede, dat de voorz., mr. Punt alsook de heer de Reede, lid der commissie, verhinderd waren aan wezig te zijn. Mr. Bierenbroodspot, hierna het woord verkrijgend, begon met zijn vreugde uit te spreken over de groote opkomst. Hij deelde mede, dat deze vergadering later vastge steld was dan wenschelijk was geweest. De schuld hiervan ligt zeker niet bij de le den van het plaatselijk comité, aldus spr. Spreker geeft een uiteenzetting van de historie der Leidsche Sportfondsenkwestie. De Sportfondsen zijn niet uit zichzelf van Amsterdam naar Leiden gekomen, doch de Leidenaars hebben de Sportfondsen hier voor aangezocht. Deze vraag werd niet alleen door de Leidenaars, doch ook door het gemeente bestuur tot de Sportfondsen gericht. Dit geschiedde reeds in 1931. Tot resul taat kwam men niet. In 1932 werden nieuwe pogingen aange wend en toen hadden zij eenig succes. In principe werd besloten tot de stichting van een inrichting. Door middel van spaarkas sen zou men geld bijeen zien te krijgen. Wanneer voldoende geld aanwezig zou zyn, zou een leening bij derden gesloten wor den om met den bouw te kunnen begin nen. In 1935 werd met de gemeente een con tract aangegaan en in 1936 besloot de ge meenteraad zijn goedkeuring te hechten aan een te verstrekken geldleening. Inmiddels kwam de heer Koster met lijn plannen en dadelijk werd met de Sportfondsen contact gezocht. Deze sa menwerking lag echter niet in de lijn der Sportfondsen, wijl de groep-Koster den bouw aan zichzelf zou willen houden. Dat daaraan door den heer Koster verdiend zou worden, was voor de Sportfondsen geen bezwaar. Toen de Sportfondsen een be drag van 20 a 25.000 gulden bijeen had, bood de heer Koster aan de rest van het benoodigde bedrag (omstreeks 150.000) bij te storten. Van deze plannen is echter verder niets gekomen. De Sportfondsen stonden ook in halve hq verzocht het besluit van den ge meenteraad niet goed te keuren. Zulks ge schiedde, doch de gemeenteraad ging in beroep bij de Kroon. Daarmede was het motief tot uitstel van de vergadering met de spaarders gebo ren, omdat weth. Verwey namens het ge meentebestuur verzocht voorloopig rustig af te wachten. Inmiddels bouwde de heer Koster de overdekte aan de Haarlemmerstraat. Wat den verderen gang van zaken be treft zegt de heer Bierenbroodspot, dat als hij spaarder geweest was, hij waarschijn lijk in dezelfde proteststemming hier aan wezig zou geweest zijn. De Sportfondsen waren echter gebon den aan het gemeentebestuur en konden de spaarders hiervan niets meedeelen. De Sportfondsen zaten inmiddels niet stil. Zij zochten contact met den heer Kos ter om hem te helpen bij den bouw.. Tevens zag men nog uit naar een andere mogelijkheid door n.l. een tweede zwem inrichting te bouwen, als op het Schut tersveld was ontworpen. Deze inrichting zou een combinatie-inrichting, overdekte- open-bad zijn. In afwachting van de houding van de Kroon op het besluit van Ged. Staten, werd verder gewerkt om ten minste een openluchtbad te bouwen, totdat het be sluit kwam, dat er niet gemengd mocht worden gewommen. Intusschen is het contact met den heer Koster niet los gelaten en spr. meent, dat de Sportfondsen den heer Koster nog heel goed kunnen helpen. Hierna memoreerde spr. de actie van den heer Wagemans, die zich opwierp voor de belangen der spaarders, doch de wijze, waarop dit geschiedde, kon spr. heelemaal niet apprecieeren. Hij noemde het optreden van den heer Wagemans onhoffelijk en ge zien dezes uitlating: dat hij voort zou gaan „onrust te stoken" onder de Leidsche spaar ders, brak spr. alle gedachtenwisseling af. Na deze uitenzetting tselde de voorz. voor te pauzeeren, hetgeen reeds dadelijk pro testen uitlokte. De heer Henny vond hierin aanleiding den voorzitter er op te wijzen, dat hij, zoo hij een regelmatigen gang van zaken wil de bevorderen, niet aan het begin der ver gadering moest gaan pauzeeren. Nadat hem hierop het woord was ver leend, stelde de heer Henny de vraag: Wat wil nu de N.V. de Sportfondsen? Kolonel Ruhl wees er op, dat mr. Bie renbroodspot wel een historisch overzicht van den gang van zaken heeft gegeven, doch daarna zette hij er onmiddellijk een punt achter. Het belangrijkste, een mede- deeling, waarop heel de vergadering wacht te, kwam niet. Mr. Bierenbroodspot zeide, dat de Sport fondsen naleving willen van het contract, dat de spaarders met haar hebben aan gegaan. Een open-inrichting alleen bouwen is on mogelijk. De heer Henny persisteert bij zijn vraag: Wat wil de Sportfondsen nu eigenlijk? Mr. Nord Thomson bestreed het histo risch overzicht van mr. Bierenbrodspot op enkele punten en zeide, dat mededeelingen aan spaarders met eenigen goeden wil toch wel gedaan hadden kunnen worden. Het was spr. bekend, dat mr. Bieren broodspot zich wel min of meer smalend over het bad-Koster heeft uitgelaten en daarom verwondert het spr., dat men nu zoo geneigd is de inrichting over te ne men, althans om er geld in te steken. Spr. herinnert dan aan den opzet: de bedoeling Is geweest zooals het reglement het ook aangeeft gelden bijeen te brengen benoodigd voor de oprichting en instandhouding van een overdekte bad- en zweminrichting. Nu echter staan de zaken zoo: Wij hebben in Leiden geen behoefte meer aan een Sportfondsenbad, wij hebben een overdekte inrichting. Het werk der Sportfondsen is dus overbo dig, want het gestelde doel kan niet meer bereikt worden. Dus willen de spaarders hun geld terug! spr., uw geld hebt gij gestort voor een over dekte; deze is er nu. Wat wilt gy nu? U vraagt ons niet aldus, maar wij moe ten u thans vragen! Dat is niet een bevrediging van onze wenschen! Het geld, dat gestort ia* is niet gestort voor u, maar vor een bepaald doel. Ge loof toch niet, dat de opzet is geweest óf een tweede bad te stichten óf samen te werken met een andere inrichting. De heer Henny wijst er dan op, dat de Sportfondsen door de aangenomen hou ding zich vrienden tot vijanden heeft ge maakt. Mr. Bierenbroodspot antwoordt mr. Nord Thomson, dat, zoo de actie, die de heer Wagemans heeft gevoerd, niet van dezen maar van hem mr. N. Th. ware uit gegaan, er van eenige verwijdering geen sprake zou geweest zijn. Spr. herhaalt, dat de gevoerde bespre kingen onhoffelijk en onelegant waren van de zijde van den heer W. en hy betreurde het, dat zij niet met mr. N. Th. zijn ge voerd. Wat de kwestie zelf betreft, zegt spr., dat de Sportfondsen haar beschouwen uit landelijk en niet uit plaatselijk belang. Want het was de Sportfondsen te doen om door stichting van een overdekte een steun punt voor de beweging in het Westen des lands te hebben. Spr. laakt dan dê houding van de pers, die veel te voorbarig zou zijn geweest bij het lanceeren van berichten. Ten slotte betoogt spr., dat het alleszins gewenscht is, dat de Sportfondsen mede werking verleenen voor de instandhouding van de overdekte. Mr. Nord Thomson kwalificeert dan de houding van het bestuur als die van on verstandige kinderen en beklemtoont nog eens met nadruk, dat het geld door de spaarders alleen gestort is voor de te stich ten overdekte bad- en zweminrichting. Zij hebben geen contract gesloten om menschen in Leeuwarden of in Zierikzee te laten zwemmen, doch in Leiden een over dekte te krijgen, dit in antwoord op het landelijk belang, door mr. B. naar voren ge bracht. Spr. vraagt nogmaals den voorzitter den aanwezigen te vragen: Wat wilt gij? Wanneer hij hieraan niet wil vol doen, dan zal spr. een motie lancee ren, waarin de stemming der verga dering te kennen wordt gegeven. Als voorzitter der Ned. Dagbladpers als hoedanig de heer Henny ook in het eere comité voor het te stichten bad zitting heeft protesteerde de heer Henny tegen den aanval op de pers, die zich de goe de gewoonte getrouw ter vergadering niet kan verdedigen. Spr. hoopte, dat de aanwezige journalis ten op dergelijke aanvallen ook niet zou den antwoorden. Wat de houding der pers betreft, meent spr., dat deze zich niets te verwijten heeft. Gezien de geheimzinnige houding van het bestuur was zij wel verplicht de spaarders j zooveel mogelijk in te lichten. De voorz. zeide, dat het bestuur hieraan I niets kon doen, wijl dit geheimhouding schuldig was voor het gemeentebestuur. Wat de actie van den heer W. betreft, deze wil spr. illustreeren met te zeggen, dat hij de bestuurs- en comitéleden beschul digd heeft van oplichterij. Terwijl de vergadering steeds rumoe riger wordend dit volmondig beaamt, protesteert de heer Wagemans scherp te gen deze aantijging en zegt, dat hij de hou ding van bestuurderen zou kunnen gaan beschouwen als oplichterijl den de gestelde vraag aan de. vergadering voor te leggen. Mr. Nord Thomson stelt dan de volgende motie voor: „De vergadering enz., gehoord de uit eenzetting van mr. Bierenbroodspot, leider van de N.V. de Sportfondsen, onvoldaan over hetgeen daarin wordt medegedeeld, spreekt den wensch uit, dat de spaargelden worden terugbetaald." Nu zwichtte de voorzitter en hy stelde voor, dat degenen, die tegen deze motie wa ren, zouden opstaan. Aangezien zeker de helft der vergade ring stond, voor een zeer groot deel op de stoelen, doken allen plots naar omlaag en ineens was de geheele zaal weer te over zien Er was er niet één die stond! De heer Henny stelde daarop voor een nieuwe Commissie van Toezicht te benoe men. De voorz. antwoordde hierop, dat dit punt niet op de agenda stond, waarop de heer Henny repliceerde met te zeggen, dat er heelemaal niets op de agenda stond. Overigens kon spr. zich niet begrijpen, gezien de houding der vergadering, dat er nog menschen gevonden kunnen worden, die den lust hebben achter de bestuursta fel te blijden zitten. Niettemin weet spr., dat er onder de commissieleden zijn, die liever vandaag dan morgen hun baantje kwijt zijn. Spr. stelt dan een motie van afkeuring voor. indien niet voldaan wordt aan het verzoek tot benoeming van een nieuwen Raad van Toezicht. Na kort beraad zegt de voorzitter, dat op Woensdag 12 Januari een nieuwe ver gadering zal worden gehouden ter benoe ming dezer nieuwe commissie. De heer Henny stelt dan de vraag: is de Sportfondsen van plan, gezien de stem ming en gehoord de uitlatingen ter verga dering, den spaarders hun geld terug te geven, ja of neen? Spr. geeft den raad het terug te geven, zoo niet dan is spr. van meening, dat het den Sportfondsen in den lande buitenge woon zal schaden. Mr. Bierenbroodspot, over deze vraag heengaande zegt, dat in een gehouden vóór vergadering gezegd is, dat de heer Henny zal zorgen, dat heel de Ned. Dagbladpers stelling zou nemen tegen de Sportfond sen. De heer Henny antwoordt hierop, dat hij alleen in zijn eigen blad kan schrijven wat hij wil. Zoo sterk, dat hij dit de heele Ned. Dagbledpers zal voorschrijven, is hy niet. Mr. B.: En u gelooft zelf wat u zegt? De heer Henny: Dank u voor de insinpa- tie. Ik neem hot u persoonlijk kwalijk, Spr. persisteert bij zijn vraag: Terug betaling, ja of neen? De voorz. antwoordt hierop, dat alle mo gelijkheden nog niet zijn uitgeput, dus dat geen teruggave zal plaats hebben. Mr. Bierenbroodspot richt zich dan tot den heer Henny en zegt, dat hij tegenover hem te ver is gegaan en biedt zijn excuses aan. Dit wordt door den heer Henny aan vaard, waarop mr. Bierenbroodspot 'n har telijk applaus der vergadering in ontvangst heeft te nemen. De heer v. Helvert vraagt dan weer naar de plannen der Sportfondsen: bouwen of overnemen? De voorz. wenscht hierop geen antwoord te geven. De heer Geytenbeek vraagt hoe de gel den belegd zijn, waarop de voorz. ant woordt, dat zij belegd zijn in deposito by de Rotterdamsche Bank te Leiden. erop opmerkzaam, dat het zelf tegen de reglementen in heeft gehandeld. Want er is uitstel van betaling verleend zwart op wit totdat met den bouw wordt be gonnen en het reglement verleent slechte uitstel voor 6 maanden. Mr. Nord Thomson .zegt ten slotte, dat, indien vóór 12 Januari een overeenkomst met de groep-Koster wordt aangegaan, hjj bestuur en raad van toezicht aansprake lijk stelt voor de gevolgen. Er is in de vergadering .piet één spaar der voor u, aldus spr., wat drijft u toch uw wil door te voeren? Voor de laatste maal doet spr. een beroep op het bestuur zijn houding te herzién Hierop viel de hamer en de voorzitter sloot de vergadering Men was nog niets wijzer geworden. TEL 2257 RQPENBUPG 26 RJK. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN. 1937 is ten einde, 1938 ligt voor ons. Wanneer wij een terugblik op het afge- loopen jaar slaan, dan wordt het ons wel te moede. Aan ons gebed van eenige jaren geleden voor de arme kinderen in Rusland kunnen we thans nog een heele reeks lan den toevoegen, 't Is, of rondom ons alle sa tanische krachten te zamen spannen, om ons onze kinderen te ontrooven, om hunne zielen te vergiftigen en ze ten verderve te brengen. De middelen, waarmede de te genstanders van Christus, ook onze tegen standers, hun doel trachten te bereiken zijn sluw en vele, waaronder wellicht de ver woesting van kerken en kloosters, de ver moording van bisschoppen en priesters, hoe diep ze ons ook treffen, tot de „onsohul- digste" gerekend moeten worden. Wie zal beter het leed beseffen, dat berokkend wordt, vooral wanneer het de kinderziel be treft, dan wij, leden van den Vrouwenbond, die op de allereerste plaats de opvoeding tot taak hebben, de opvoeding naar onze beginselen in den dienst van Christus. Wie zal harder aanvoelen de scheiding, de diepe klove, welke men met ruw geweld tusschen het kind en zijn ouders wil bren gen. Wij voelen mede met onze buitenland- sche zusters in den Heer, welke zulke zware beproevingen verduren moeten en bidden haar kracht en wijsheid in deze droeve tij den toe, en smeeken den Heer dit kwaad spoedig van haar te willen wegnemen. Daarnaast moeten wij God van .harte dankbaar zijn, dat hij ons in ons eigen Ne derland onder zulke gezegende omstandig heden, geheel tegenovergestelde omstandig heden tot nog toe leven liet. Laten wij daarvoor zeer dankbaar zyn en laten we alle middelen aanwenden, om ons ook die bevoorrechting boven zoovele anderen waardig te maken. Gij vindt daar toe een dezer middelen in uwen bond, die naar vermogen tracht leiding te geven, om in den strijd tegen alle duistere machten staande te kunnen blijven. Helpt gij allen hierin ook naar uw vermogen mede, en zorgt, dat ook anderen, zooveel als maar mogelijk is, hierin medewerken. Spant in 1938 daarvoor al uwe krachten in. Het bui tenland zegt u duidelijk genoeg, wat u in dezen te doen staat. Begrijpt daarom uw plicht. En wanneer gij dien plicht verstaat en daarnaar han delt, dan zal ook 1938 een gezegend jaar worden voor u, voor onzen bond en daar mede voor alten. Van harte wordt u en uwen huisgezinnen een Zalig Nieuwjaar toegewenscht door Het Bestuur. den li)d. Ah ioms eens teveel haait hebt om uw beurt af te wach ten bij een krubpunt, dan b *t een prettige rek* held dat er een Andere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rusti? z ij n beurt afwacht

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5