SPORT NIEUWS 1938 OPEL AGENDA „Zomerzorg" VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE XOÜRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? OM HET VRIESPUNT. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige .tijdelijk wel licht toenemende Westelijke tot Noordelij ke, later verder ruimende wind, betrok ken tot zwaar bewolkt met kans op eeni- ge regen of sneeuw, lichte dooi tot tempe ratuur om het vriespunt in het Noorden. In het Zuiden temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. Hoogste barometerst.: 778.3 te Blacksod in Ierland. Laagste barometerst.: 757.1 te Kuopio in Finland. Het daalgebied van den luchtdruk, dat gistermorgen voor het Noordelijk deel der Noorsche kust lag, trok naar het Oostelijk Oostzeegebied en tastte het gebied van hoogen luchtdruk aan de Oostzijde sterk aan. Dit had tot gevolg, dat het luchtdruk- verval in onze omgeving en in het Weste lijk Oostzeegebied naar het Noord-Oosten gericht, werd, waardoor de wind overal van Noord-West tot West kromp en de vorst getemperd werd. De inval van Noord-Westelij ken wind in Scandinavië deed de vorst in Midden-Zweden slechts lichte vorst voorkomt. In Frankrijk werd <ia vorst ook minder en alleen in Zuid- Duitschland komt matige vorst voor. Het koudst blijft nog steeds het Alpengebied, het warmst IJsland. De Alpenstations mel den extreem lage temperaturen met lich ten sneeuwval (Saentis min 19. Jungfrau- joch min 22 graden Celsius). De wind is er iets minder krachtig geworden, doch het wolkendek ligt thans weer over de toppen. De Oceaan-depressies zijn geheel verdwenen en het gebied van hoogen lucht druk strekt zich tot ver naar het Zuid- Westen en Westen uit. De inval van Wes telijken wind brengt reeds dooi in het Noord-Westelijk deel van ons land. Het vooruitzicht voor het weer van de volgende dagen Is afwisse lend dooi en vorst, met zware be wolking eiï tijdelijk kans op regen of sneeuw. LUCHTTEMPERATUUR, 2.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Vrijdagnamiddag 4.25 uur tot Zaterdagmorgen 7.40 uur; van Zaterdag namiddag 4.27 uur tot Zondagmorgen 7.40 uur; van Zondagnaipiddag 4.28 uur tot Maandagmorgen 7.40 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 1 Jan. voorm. 2.25 en nam. 2.45 uur; op Zondag 2 Januari voorm. 3.15 en nam. 3.35 uur; op Maandag 3 Jan. voorm. 3.40 en nam. 4 uur. Maan op 7.40 uur Zaterdagochtend en onder 16.01 uur Zaterdagmiddag; maan op 8.15 uur Zondagochtend en onder 17.03 uur Zondagmiddag; maan op 8.43 Maandagt- ochtend en onder 18.10 uur Maandagmid dag. (1 Jan. nieuwe maan). „Docos" afd. Junioren. Wij beginnen het jaar, als alles mee loopt, met een zeer goed gevuld program ma. Op 1 Jan. ontvangt Doe os a op 't sport park SNA a, en moet er rekening mee hou den, dat dit een van haar sterkste tegen standers is, aanvang 2 uur. Docos b ontvangt om 1 uur WL b, waar van gewonnen kan worden, maar Docos c trekt uit naar WL a, en deze zullen hun puntjes niet cadeau krijgen. Vertrek 12.20 uur van af Sportpark. In de laatste afd. speelt Docos d uit te gen SJC c. D-junioren, wij hopen op suc ces hoor! Vertrek 12.15 uur vanaf Haarlem merweg. Op 2 Jan. gaat Docos a uit, en wel naar Noordwijk. Wij rekenen hier alvast op 2 puntjes, maar zeker is 't nog niet, vertrek Haarlemmerweg 1.45 uur. SJC b krijgt be zoek van onze c-jun. en deze zullen wel la ten zien, dat zij er zijn. Vertrek 12.15 uur vanaf Haarlemmerweg en Docos b ont vangt thuis Foreholte a en zal zeker in haar een gelijk waardigen tegenstander vinden, maar b jun. winst is niet uitgesloten hoor. Aanvang wedstrijd 1 uur. En ten slotte spelen Docos a en e een vrienschap- pelijk partijtje tegen Teijlingen b en c, vertrek gezamelijk vanaf Haarlemmerweg 11 uur. AFSCHEID VAN DEN HEER A. COERT DIRECTEUR VAN „DE LAKENHAL" EEN SCHILDERSTUK VOOR DE LAKENHAL ALS AANDENKEN, Na 10 jaar, eerst 10 jaar als onder directeur en daarna 6 jaar als direc teur, te hebben vertoefd temidden der vele kunstschatten, die het Ste delijk Museum „De Lakenhal" rijk is, zal de directeur, de heer A. Coert, met ingang van 1 Januari geen direc teur meer zijn. De heer Coert heeft den pensioengerechtigden leeftijd be reikt en treedt af, maar in de Laken hal laat hij achter een monument van zijn arbeid in de kunstschatten, die hij vond, groepeerde en hergroepeerde met heel zijn hart. In het officieele afscheid, dat gisteren in de Lakenhal plaats had, is de waar deering voor dezen arbeid van den direc teur duidelijk uitgesproken en het moei lijke afscheid het viel overduidelijk waar te nemen dat het den heer Coert zeer moeilijk viel werd door de uitgespro ken waardeering milder en lichter ge maakt. Ook de groote belangstelling uit officieele en vakkringen heeft daartoe ongetwijfeld bijgedragen. Aanwezig waren o.a de burgemeester van Leiden en mevrouw A. van de Sande Bakhuyzen, de commissie van De Laken hal met haar secretaris, de heer F. Rosier, mevr. Coert, de nieuwe directeur drs. Pelinck, dr. de Gelder, prof. dr. D van Blom, de'heer L. Gratama, directeur van het Frans Hals-museum te Haarlem, dr. W. Rassers, dir. van het museum voor Volkenkunde alhier, de heer van Borssen Buisman, dir. van het Teylermuseum te Haarlem, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Dijkgraaf van Rijnland, dr. Bosselaar, rector van het Gymnasium te Leiden, weth. G. Verwey, prof. dr. N. J. Krom, namens het Oostersch Instituut, prof. dr. L. Knappert, mr. P. J. Idenburg, verschil lende gemeenteraadsleden en vele ande ren. Namens de commissie voor de Laken hal voerde de voorzitter, mr. A. Tepe, het eerst het woord. Morgen om middernacht aldus spr. zult gij den titel van directeur van de La kenhal verwisselen met die van ex-di recteur, maar niet omdat u de woestijn wordt ingejaagd, niet uit gemakzucht. Het is de onverbiddelijke macht van den voortschrijdenden tijd, die u noopt ons te verlaten. De commissie voor de Lakenhal stelde er prijs op om in deze zalen, waar u een groot deel van uw leven hebt door gebracht, afscheid van u te nemen. Uw levensloop, aldus spr., met feiten en data is reeds in de bladen gepubliceerd. Ik behoef dat dus hier niet te doen. Ik wil mij bepalen tot de uit die feiten en data sprekende hoedanigheden, die u gemaakt hebben tot een groot directeur. Dit is ge bleken ten eerste uit uw juiste waarde schatting van de beteekenls van een ste delijk museum in een stad met zulk een historie als Leiden. U hebt u toegelegd op het verzamelen van de schatten onzer voorvaderen, welke de belangstelling verlevendigen voor een belangrijke stad als deze. Het is bekend, dat geen patri ciërswoning. waar u schatten vermoedde ononderzocht bleef, maar ook in de hof jes, in de volksbuurten, zelfs in het troe bele water der grachten vond u oude din gen tot leering en stichting. Ten tweede is dit gebleken uit uw or denende geest, die met bewonderens waardige accuratesse met beschrijvingen en verklaringen alles wist te rangschik ken tot een schoone eenheid. En ondanks de zuinigheid, welke het gemeentebestuur moest betrachten, wist u toch te komen tot belangrijke verbeteringen en aan winsten. Dit beeld van uw persoon en uw werk is niet volledig, maar zeker voldoende om van onze erkentelijkheid en waardee ring te getuigen. Vervolgens richtte spr. het woord tot mevr. Coert, de gastvrouwe van de La kenhal en als zoodanig van internationale vermaardheid, waarvan spr. eenige be wijzen gaf. Spr. gewaagde van het verlies door het vertrek van dezen directeur en besloot met de woorden, die Vondel Gys- brecht liet zeggen tot Vader Willebrord: „Gij hebt de stad en ons geen kleinen dienst gedaan, Een deugd, die nimmer zal uit ons gedachten gaan". Tenslotte deelde spr. mede, dat de commissie voor de Lakenhal, op voor stel van prof. Martin besloten had deze woorden te bezegelen door een daad en wel door het aankoopen van een stuk van den schilder Coert voor de Lakenhal. De conditie van den di recteur, dat het alleen aanvaard zal worden, als het waardig zal zijn een plaats te vinden in de Lakenhal, heeft de commissie aanvaard. Aan mevr. Coert werden hierna bloe men aangeboden. De bekroning van een loopbaan. Hierna sprak de burgemeester den af tredenden directeur toe. Spr. wilde dit doen officieel en vriendschappelijk. Namens het gemeentebestuur dankte de burgemeester den heer Coert voor al les wat hij als directeur van de Lakenhal heeft tot stand gebracht. Het directeur schap werd een schoone bekroning van uw loopbaan, een geluk voor de gemeen- te en een weldaad voor u, omdat daar door eigenschappen aan den dag zijn ge treden, die anderen en misschien ook u zelf nooit hebben vermoed. Als directeur zijt gij artist gebleven, ondanks alle ambtelijke rompslomp, die gij hebt verfoeid. Maar al uw verplich tingen hebt gij vervuld. Uw groote en warme liefde voor Leiden was de groote kracht voor uw werk. Als toenmalig voor zitter was het mijn wensch, dat u na het heengaan van Overvoorde directeur werd, want ik kende uw wenschen en inzichten. Spr. herinnert dan aan zijn langdurige samenwerking met den heer Coert bij de restauratie van de Lakenhal, aan het herstel van de Lucas van Leyden, toen de voorspelling van den directeur uit kwam, wat een der schoonste oogenblik- ken van zijn arbeid is geweest. Dr. Overvoorde liet op het museum het licht van buiten schijnen. U liet door de groote reorganisatie het licht van de Lakenhal naar buiten schijnen. Namens het personeel sprak de heer van Weeren de beste wenschen uit, wat hij liet vergezeld gaan van een aanden ken in enveloppe. Hierna dankte de aftredende directeur den burgemeester voor diens groote waar deering en de commissie voor de Laken hal voor het sympathieke idee een werk van hem te willen aanvaarden voor de Lakenhal. Hij legde er echter nog eens den nadruk op, dat de commissie het zou weigeren, als het naar haar oordeel niet goed genoeg zou zijn. De leden en den secretaris der commissie dankte hij voor hun aanwezigheid bij het afscheid van wat hem lief is. Spr. geeft dan een her innering aan het Leiden zijner jeugd en zijn eerste bezoek aan de Lakenhal, waar van de indruk van het laatste oordeel van Lucas van Leyden hem altijd was bijgebleven. Tot den nieuwen directeur zeide spr.: U geef ik het over, bewaar het als een kostbare schat Spr. memoreerde eenige verrijkingen van het museum met van Goyen, Steen en Dou, mogelijk door een vorstelijke schenking en door aankooping van meubelen enz. Voorts betreurde spr. dat het vroeger zoo groote bezoek op 3 October zoodanig was geluwd, dat men dien dag uit gebrek aan belangstelling het museum moest sluiten. Zich wederom richtend tot den nieuwen directeur zeide spr. ont roerd: Mijn museum wordt nu uw museum. Moogt gij er vele jaren werken als trouwe bewaker van Lei den's hoogste goed. Spr. dankte tenslotte de leden der com- missié en haar secretaris den heer Rosier, die ook wel als waarnemend directeur had willen optreden. Hij bracht dank aan den directeur van gemeentewerken, aan den gemeente-ar chitect en aan het heele personeel en ook aan.... zijn vrouw, de chatelaine van de Lakenhal, voor de feestelijke zwier. „Ik ga nu heen. Ik ga naar een ver land, aldus spr., aan een blauwe zee, waar nieuwe problemen mij wachten. Ik zag u allen hartelijk vaarwel". Hierna werden in de hal ververschin- gen aangeboden, waarbij de talrijke aan wezigen met een handdruk en vriende lijke woorden afscheid namen van den heer Coert, den afgetreden directeur van de Lakenhal. VER. „KATHOLIEK LEIDEN". Sociale Zondagmorgen. Op de Sociale Zondagmorgen, welke ge houden wordt op 9 Januari as. zal spreken: Prof. A. Cleophas. Het te behandelen onder werk is: „Eenige lessen uit de Pauselijke Encyclieken". Deze Sociale Zondagmorgen is van bij zondere beteekenis daar 1938 voor de Ver. „Katholiek Leiden" het jubileumjaar is. Laat dan de opkomst der bestuursleden overweldigend zijn, en onze 5e Sociale mor gen alle vorgaande overtreffen. Zijn alle opgaven al ingezonden aan ons secreta riaat??? R. J. JEUGDWERKLOOZENZORG. Werkkamp Egmond. - De werklooze jongeren, die aangewezen zijn om as. Maandag naar Egmond te gaan, moeten Zondagavond (2 Jan.) te 8.15 aan wezig zijn in het Gezellenhuis, om de reis gelegenheid 4e regelen. R.K. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Allen Maandag present! Zooals gemeld, wordt Maandag as. het nieuwe tehuis voor de R.K. Jeugdige Werk- loozen geopend. Wij herinneren er nog eens aan, dat er Maandagochtend om half tien een H. Mis wordt opgedragen in de Petrus- kerk, om Gods zegen af te smeeken over het nieuwe werk, waarbij natuurlijk alle R.K. werklooze jongeren tegenwoordig zijn. Daarna worden zij te kwart over tien ver wacht op de Breestraat, waar zij bij het hek den ingang vinden naar het tehuis, waar de hoogeerw. deken de openingsplech tigheid en de intronisatie van het H. Hart zal verrichten. Om half 3 's middags zal er een filmvoorstelling zijn. Allen dus Maandag present, want het is een belangrijke en interessante dag. Voor hen, die het gironummer van Kap. Schrama vergeten Zijn: dit is no. 314325. De beste wensch voor maakt een eind aan geldverspilling MISSIO CANONICA. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Missio Canonica verleend aan de da mes E. M. A. Dijkmans, G. M. E. A. Broer- en J. Langeveld, van het District Lei den. „Sint Bavo". HET VEERTIGJARIG REGEERINGS- JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Centraal Jubileum Comité 1938. Tusschen verschillende organisaties, die voornemens zijn ten tijde van het veertig jarig regeeringsjubileum van Hare Majes teit de Koningin hier ter stede feestelijkhe den en tentoonstellingen te organiseeren, vonden besprekingen plaats, welke hebben geleid tot de vorming van een Centraal Ju bileum Comité 1938, dat beoogt samen- king tusschen al deze organisaties tot stand te brengen en de feestelijkheden tot één harmonieus geheel samen te voegen. In het Centraal Jubileum-Comité heb ben zitting de heeren J. W. Bonda, mr. dr. N. G. Geelkerken, C. H. Iwes, D. L. Land man, ir. P. C. Lindenbergh, L. A. Mennes, I. J. Sloos, J. Veltenaar, J. J. L. van Zuij- len en W. Zwart, welke in dit comité ver tegenwoordiger de navolgende organisaties: De Jubileum-commissie 1938, welke reeds eenigen tijd bezig is tal van feestelijkheden voot- te bereiden, de Vereeniging voor het houden van Tentoonstellingen „V. E. B. O.", de Commissie Meer-Werk-Actie en de Algemeene Nederlandsche Tentoonstel lingsonderneming. De drie laatste organi saties hebben grootsofce plannen uitge werkt voor het houden van verschillende tentoonstellingen met daaraan verbonden festiviteiten. Het Dagelijksch Bestuur van het Comité wordt gevormd door ir. P. C. Lindenbergh, voorzitter, den heer J. W. Bonda, vice- voorzitter en mr. dr. N. G. Geelkerken, se cretaris. De voorloopige plannen van het Comité zijn om van 30 Augustus tot en met 3 Sep tember 1938 hier ter stede een feest week te organiseeren, waarin door de samenwer king van al. de genoemde organisaties de verschillende tentoonstellingen en feeste lijkheden van allerlei aard zullen plaats vinden, welke te zamen een uiterst geva rieerd en wel gevuld programma zullen op leveren, dat ook in breeden kring buiten Leiden aller belangstelling hoopt te trek ken. Gemeentel. Aankondigingen OPHALEN HUISVUIL. In verband met den Nieuwjaarsdag zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Zaterdag worden be diend, nu plaats hebben op Dinsdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht op Maandag geen emmers aan de strat te doen plaatsen. DIRECTEUR GEM. REINIGING. 9032 LEIDEN. Maandag: Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament. Opvoering van „En waar de ster bleef stille staan", Sadsgehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag: R. K. Staatspartij, herdenking 40-jarig bestaan, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De Zondagsdienst de Oegstgeest wordt waargenomen door de doktoren: Zaterdag 1 Januari dr. Hugenholtz, te lefoon 390. Zondag 2 Januari: dr. Varekamp, tele foon 1916. Zaterdag 1 Jan. 1938 "(Nieuwjaars dag) neemt waar apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Van Z o n d a g 2 tot en met V r ij d a g 7 Jan. a.s. neemt waar apotheek: M. Boek wijt, Vischmarkt 4, Tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Tel. 274. Om ons personeel in de gelegenheid te stellen Oudejaarsavond in de huiselijke kring te vieren zal onze zaak om 8 uur gesloten zijn. DE DIRECTIE. 9030 ZEND GELUKSTELEGRAMMEN. De Burgemeester van Leiden schrijft on«: Het Nederlandsche Jeugdleiders Insti tuut verzoekt mij de ingezetenen op te wekken om ter gelegenheid van de a.s. ge boorte van een Koninklijken Prins of Ko ninklijke Prinses, uiting te geven aan hun blijdschap door het zenden van z.g g e- 1 u k stelegrammen met gelukwenschen aan het Prinselijk Paar. Gelijk bekend komen de extra-baten van de gelukstelegrammen ten goede aan ge noemd instituut, ten behoeve van het jeugdwerk van alle gezindten hier te lande. Aangezien het doel van het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut alls waardeering verdient, voldoe 'k gaarne aan het verzoek en beveel ik het zenden van gelukstele- grammên aan het Prinselijk Paar in de warme belangstelling van de ingezetenen aan. BEZORGEN EN UITZENDEN VAN MELK OF ROOM OP 1 JANUARI 1938. Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld hebben Burgemeester en Wet houders dezer gemeente algemeene onthef fing verleend van het verbod, om op 1 Ja nuari 1938 melk of room aan de woningen of inrichtingen der verbruikers te bezor gen of uit een melkwinkel of het daarbij behoorende winkelhuis ter aflevering aan het publiek uit te zenden, evenwel in dier voege, dat het bezorgen en uitzenden van die waren op dien dag geoorloofd is van 7 uur 's voormiddags tot 12 üur 's middags. Mitsdien kunnen de meikleveranciers op den aj. Nieuwjaarsdag hunne klanten van 7 uur voormiddags tot 12 uur 's middags aan hunne woningen van melk of room voorzien. LEZING VAN DEN HEER J. J. VINK VOOR „BOUWKUNST". Voor de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst heeft gisteravond de heer J. J. Vink te den Haag, voormalig ambtenaar bij den Oudheidkundigen Dienst in Ned.-In- dië een lezing gehouden over de geschie denis en de bouw van de Burubudur-. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat er alle aanleiding is om ten opzichte van de Burubudur de drieledige indeeling te aan vaarden van het Buddhistische stelsel, dat trouwens, volgens Kern, vrijwel kant en klaar is overgenomen uit de oud-Indische gedachten wereld. Het treft, dat deze indee ling in hoofdzaak gedekt wordt door de omschrijving der verschillende lagen of ge bieden van het monument. De onderste laag heet Kamadhatu Kama- wacara, dat is kwansuis: gebied der zinne lijke begeerten, maar in werkelijkheid: ge bied van den schemer, 't eerste gloren. Men vindt in deze nog voorstellingen uit het leven van alle dag. De volgende laag heet Rupadathu of Ru- pawacara, dat is „het gebied der duidelij ke zichtbare vormen", verdeeld in vier trappen of perken van Mijmering (dhya- na). In deze sfeer kent men geen zinnelij ke gevoelens. Het is de sfeer, die de Yagi- na gewoonlijk noemen: Glanswereld. Hier bij denke men aan het complex der vier gaanderijen met zijn praal en reliefreek- sen, waarin gewijde canonieke teksten zijn uitgebeeld, met zijn onuitputtelijke weelde aan ornament, zijn rijk geladen architec tuur. De hoogste laag, de Arupadathu of Aru- pawacara is het „gebied van het vormloo- ze of onzichtbare", de vérschijnsellooze we reld, die met de vorige sfeer tezamen de Brahmahemel vormt. Deze laag is onder verdeeld iin steeds vier wordende gebieden, die als volgt worden omschreven: le. de oneindige ruimte. 2e. het einde van onder scheiding en begrip, 3e. het niemendal, 4e. wat onuitspreekbaar is. Hier heerschen strengheid en soberheid in de architectuur. Zij is geheel zonder versiering. Het kern punt is „dat onuitspreekbaar is". Daar ein digt de geloovige zijn bedevaart, die ten doel heeft zich uit de minder reine wereld te verheffen tot de hoogere gewesten van de ijle ruimte. Zoodra hij deze in waar heid bereikt heeft zal hij ook verlost wor den van zijn aardsch bestaan. Uitvoerig ging spr. in op de details van het heiligdom aan de hand van een groot aantal plaatjes. De voorzitter,, de heer C. Ponsen, drukte aller gevoelens uit, toen hij den heer Vink hartelijk dank zegde voor zijn hoogst be langwekkende lezing. MEVROUW SPEENHOFF. De echtgenoote van den dichter-zanger J. H Speenhoff is, na een zware operatie In de kliniek van prof. van der Hoeven al hier, geheel genezen thuis gekomen. Mevrouw Speenhoff is gedurende een maand in deze kliniek verpleegd. Voor het examen boekhouden M. 0.„ onderdeel Q, slaagde te Den Haag de heer J. Teeuwen, alhier. Handelsgerister K. v. K. Wijzigingen. 2467. N.V. Fabriek van Suikerwerken v.h. Gebroeders Pel. Leiden, Morschweg 50-58. Procuratie verleend aan mej. J. E. Vellekoop, Leiden. N. Adj. Dir.: P. van Weeren, Leiden. 4370. Firma Jongman. Oegstgeest, Ge versstraat 1723. Carrosseriefabriek, lak- inrichting enz. Door uittreding van den vennoot J. Jongman, is de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den anderen vennoot J. W. Jongman, als eenig eigenaar, met toe stemming van den uitgetreden vennoot onder den ouden naam.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2