HET BEELD DER SLEUTELSTAD IN HET AFGELOOPEN JAAR Allerwege pogingen tot herbouw van het lamgeslagen maatschappelijk leven VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT! ZEVENDE BLAD. - PAG. 25 Pogingen, waarvan de resultaten niet te pellen zl|n Het jaar 1937 spoedt ten einde. Nog en kele uren en het is voorbij, het is dood zoo als zijn voorgangers. Wanneer men aan het einde daarvan een blik terug werpt, dan eerst ziet men hoe snel de tijd vervliegt, hoe maand op maand en jaar op jaar henengaat in een tempo, dat niet bij te houden is. Alweer een jaar voorbij, zoo zucht men thans. Bracht het verandering in verge lijking met de voorafgaande? Bracht het verbetering in den maatschappelijken toe stand, verbetering in veler lot? 't Zijn vra gen, welke zich niet zonder meer bevesti gend laten beantwoorden en zelfs al kan men hier en daar van eenige verbetering spreken, elk jaar biedt toch vrijwel steeds eenzelfde beeld: op- en neergang, vreugde en vermaak, ziekte, verdriet, teleurstel ling.... Zoo sleepte ook 1937 zich voort en moe en mat legt het oude jaar zich neer, plaats makend voor zijn opvolger. Het oude jaar stond voor de Sleutel stad, gelijk voor heel het land, in het tee- ken van Oranje, 't Was Oranjevreugd al bij 't begin, 't is Oranje-hoop nu bij het afscheid. Ook Leiden deelde in Januari in de Oranjevreugd bij de herdenking van het Prinselijk huwelijk, dat zich in Januari voltrok. Oranje-feesten, gepaard met straat- versieringen, vormden den inzet van het nieuwe jaar. Maar de gedachten aan ons Vorstenhuis stonden dit jaar in 't geheel niet stil. Zij leefden mee met alles wat het Prinselijk Paar betrof, met hun ver blijf buitenslands, met de feestelijkheden rondom de aanbieding van het Nationaal Huwelijksgeschenk, niet minder de vorige maand bij het aan Prins Bernhard over komen auto-ongeluk en nu wordt die be langstelling voor het Oranjehuis ten top punt gevoerd bij de a.s. blijde gebeurte nis in het prinselijk gezin, nü Nederland een nieuwe Oranjetelg verwacht". Naast al die genegenheid voor Oranje en ons vorstenhuis bleef de nuchtere wer kelijkheid de volle belangstelling vragen. Naar opbouw. In navolging van andere steden werd in April begonnen met de Meer Werk Actie, waarvan de in cijfers uitgedrukte resul taten van ruim ƒ100.000 wel nimmer te controleeren zullen zijn. Na die Meer Werk Actie volgde een po ging om Leiden als vacantieverblijf meer aandacht te doen trekken. Of deze actie nog verdere gevolgen zal hebben door b.v. het bezoeken aan de oude Sleutelstad van gemeentewege ook aantrekkelijker te ma ken, dienen we af te wachten. Een stap in de goede richting mogen we noemen de po ging der Commissie ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer om een aantal bekwame gidsen bereid te vinden om de vreemdelingen, welke Leiden bezoeken, te willen rondleiden. Daardoor kan het be zoek van toeristen niet alleen verbeterd worden, maar de bezoekers kunnen ook meer kennis van Leiden opdoen en uitein delijk wellicht meer propaganda voor Lel den gaan maken. Een poging in de richting om het vreem- delingenbezoek te vergrooten mogen we ook noemen de actie om het oude Grave- stein te restaureeren en er een beziens waardigheid van Leiden voor te maken, gelijk men zulks in het buitenland met der gelijke oude, historische gebouwen pleegt te doen. We hopen, dat de plannen van de dit jaar zoo actieve vereeniging „Oud Leiden" en de groote belangstelling van ir. Hugo van Oerle daarvoor rijke vruch ten moge afwerpen. Een andere herinnering aam den benar den tijd, waarin we nog steeds leven, was de oproep met Kerstmis van het Fonds voor Bijzondere Nooden. In navolging van het Crisiscomité vraagt thans de Commis sie voor Bijz. Nooden aller steun en mede werking om de moeilijke tijdsomstandig heden het hoofd te bieden. Hebt u uw toezegging van 50 cent per maand reeds gedaan? Weer een bewijs, dat de crisistijd hier en daar nog steeds zwaar drukt, was de oprichting van de Handelsschool voor den Middenstand. De bijzondere nooden van den midden stand dwongen den laatsten tijd in de rich ting van bijzondere maatregelen, in den vorm van wetten en verordeningen. Zoo kwam de wetgever tot een Vestigingswet voor verschillende bedrijven, welke weer ten gevolge had, dat tal van vakgroepen zich gedwongen gevoelden toekomstige middenstanders meer kenr.is van hun vak, maar vooral ook mèer kennis van de eco nomie en een goed zakenbeheer bij te brengen Zoo ziet men thans het eigenaar dig verschijnsel, dat reeds jaren gevestigde middenstanders weer op de „schoolban ken" zitten. Een bijzonder merkwaardig teeken des tijds! Wanneer we de verdere gebeurtenissen van het Leidsche Stadsbeeld ons geestes oog laten voorbijtrekken, dan komen we voor de zooveelste maal bij het Leidsch Stadhuis. Gelukkig zijn we thans zoover, dat na den betonbouw de verdere afwer king kon worden aanbesteed. Rest dan nog de aankleedïng van het interieur. In een volgend jaaroverzicht kunnen we misschien daarover schrijven Een andere gebeurtenis van beteekenis was de bouw van de Overdekte Zwemin richting waardoor een bijna honderd jaar oude kerk uit het oude stadsbeeld werd weggenomen. Na de lijdensgeschiedenis, die duizen den ach en wee hebben doen roepen over den iragen gang van zaken ook op dit punt in Leiden, zouden we wel eens wil len weten, hoeveel Leidenaars er sinds de opening der Overdekte thans inderdaad met haar hebben kennis gemaakt. Een vraagstuk, dat ook al jaren lang een onderwerp voor het jaaroverzicht vormt, is de kwestie van den tunnel- of viaduct- bouw aan den Rijnsburgerwegovergang. In feite is er nog niets veranderd. Wel be staat de hoop, dat er middels het Rijks werkfonds naar middelen ter oplossing van het vraagstuk wordt gezocht. Of het gelukken zal? Zoo ja, dan blijft nog de overweg aan den Haag weg met een onmogeüjken ver- keerstoestand wegens een bijna voorwe reldlijk bruggetje, in de onmiddellijke na bijheid hiervan. Hopen we, dat wij voor beide vraagstukken 'n volgende keer 'n optimistischer toon kunnen laten hooren. Noordeinde werd verbeterd, gepaard gaande met het vervangen van de smalle Haagbrug (draaibrug) door een breede vaste brug en het verbreeden van de Wit- tepoortsbrug, e. De Haarlemmerweg, tusschen de Musschenbroekstraat en de grens der stads- bebouwing, werd voorzien van een dek laag van asfaltbeton op fundeering. f. De Witte Singel, tusschen de Nek- sluisbrug en de Witte Rozenstraat, werd verbeterd door den aanleg van een breed tegeltrottoir en het aanbrengen van een deklaag van asfaltbeton, op fundeering. g. De rijweg van het Plantsoen werd over de geheele lengte tusschen Jan van Houtbrug en Levendaal verbreed en voor zien van een deklaag van koudasfalt op fundeering, gepaard gaande met aanleg van een tegeltrottoir. h. Het gedeelte van de voormalige Ka- toenfabriek, tusschen de Heerengracht en de Oranjegracht, werd gesloopt en in ver band daarmede werd aangevangen met het maken van een nieuwen verkeersweg tusschen de Heerengracht en den Zijlsingel, waartoe o.a. nieuwe bruggen over de Oranjegracht en de Zijlsingelgracht en een dam met duiker in de Waardgracht worden gemaakt. i. In de gesaneerde wijk, tusschen de Van der Werffstraat en de Oude Vest (voormalige Bouwelouwensteeg en Para dijssteeg) werden nieuwe straten, n.l. de Grevenstraat, de Druckerstraat en de Ma- rendorpschedwarsstraat, aangelegd. j. Voorts werden verschillende straten van de binnenstad verbeterd door vernieu wing van de bestrating al dan niet ge paard gaande met aanleg van trottoirs, o.a. de Pieterskerkgracht, de Hoogewoerd (tus schen Plantage en Kraaierstraat), de Lan- gebrug (tusschen Steenschuur en Zonne veldstraat, alwaar tevens de autoparkeer plaats werd betegeld), de Lammermarkt, de Rijnstraat, het Galgewater en de Oude Rijn. II. Stadsuitbreiding. In den Rooden- burgerpolder werden nieuwe straatgedeel- Mej. ANNA GROLL. t Dr. SCATO DE VRIES, f Verfraaiing der gemeente. Wat wel in het afgeloopen jaar veran derd en verbeterd werd en dus het aspect der gemeente ten goede kwam laten we hieronder volgen in een overzicht van de in het afgeloopen jaar door de gemeente uitgevoerde of in uitvoering zijnde openbare werken. Daarbij onderscheiden we allereerst: L Verbeteringen in het belang van het verkeer. Gereed gekomen: a. De nieuwe Rijnbrug (electrisch be wogen ophaalbrug). b. Het verlagen en verbreeden van de Neksluisbrug (vaste steenen brug over de Vliet). e. De verbreeding van de Kippenbrug (vaste brug over den Rijn). d. Haagwegbrug, tusschen den spoor wegovergang LeidenUtrecht en het fabrieken; tot registratie der Jeugdige Werkloozen nadat de Centrale Werkplaats een feit was geworden; tot wijziging der tarieven voor de Stedelijke Lichtfabrieken; tot reorganisatie van de Brandweer; tot 'n automatische verkeersregeling op het kruispunt NoordeindeBreestraat nog in staat van wording); tot medewerking a. d. stichting van een Sportfondsenbad, welk besluit na de afwijzende houding van Ged. Staten inmiddels ongedaan is gemaakt. Tenslotte valt over den gemeenteraad nog te vermelden, dat de heer Vos den Gemeenteraad ontviel wegens overlijden en de heer Schoneveld wegens bedanken. Hun plaatsen werden ingenomen, resp. door de heeren dr. M. Key en P. v. d. Tas. HET KERKELIJK LEVEN. Ook op sociaal en politiek terrein. Het afgeloopen jaar bracht op kerkelijk gebied weinig grootsche gebeurtenissen Voor zoover wij op dit punt tot oordeelen bevoegd zyn, mogen we evenwel consta- teeren, dat onze Katholieke bevolking de kerkelijke gebeurtenissen, zooals deze jare gevierd worden, hartelijk meeleefden. De hoogtijdagen zoowel als de gewonnen dagen door het jaar gaven eerder een ver meerderd dan een verminderd kerkbezoek te aanschouwen. De sociale vereenigingen gaven daar van in de eerste plaats het bewijs. Prof, ALBERT VERWEY. f ten aangelegd in de De Sitterlaan, de Lo- rentzkade, de Bakhuis Rozeboomstraat en de Van Bemmelenstraat. m: Werken in verband met de Cen trale Rioleering. Het leggen van een stamriool in den Zoeterwoudsche en den Witte Singel, tusschen de Jan van Hout- brug en de Witte Rozenstraat, kwam ge reed Aangevangen is met den bouw van een rioolwaterzuiveringsinrichting op een ter rein benoorden de Slaagh- en Stinksloot. IV. Gebouwen. Gereed gekomen: a, De bouw van het nieuwe Gymnasium aan de Fruinlaan. b. De verbouwing van de bovenschool aan de Paul Krugerstraat tot teekenschool voor den R.K. Volksbond, c. Met de belangrijke uitbreidings werken van het Openbaar Slachthuis werd voortgegaan; de bestaande varkensslacht- hal werd gesloopt, terwijl de fundeerings- werken voor de uitbreiding van het hoofd gebouw nagenoeg gereed kwamen, V. Reconstructie Plantsoen. Door jeugdige werkloozen werd uitgevoerd de reconstructie van het Plantsoen (tusschen Rijnstraat en Korevaarstraat), bestaande in hoofdzaak uit het maken van een nieuwe beschoeiing langs den singelkant, het aan leggen van nieuwe taluds, gazons en wandelpaden, hét opruimen van oude- en het aanbrengen van nieuwe beplantingen. Aldus mogen we constateeren, dat de dienst van Gemeentewerken ook in het afgeloopen jaar weer veel heeft bijgedragen tot verbetering en verfraaiing der stad De gemeenteraad gaf natuurlijk nu of in het voorgaande jaar den laatsten stoot tot al deze verbeteringen door de in dien geest genomen besluiten. Besloten werd verder tot opheffing van de Stedelijke Werkinrichting in het voor malige Caeciliarklooster "en tot afstand dezer inrichting aan het Leger des Heils; i tot reorganisatie van Stedelijke Licht Prof. dr. P. N. VAN KAMPEN, t Zoo werd het gouden bestaansfeest der St. Jozefsgezellen-vereeniging op de eerste plaats kerkelijk gevierd met passenden luister. De buitenkerkelijke viering sloot zich daarbij op voortreffelijke wijze aan en leverde het bewijs, dat deze vereeniging zich in een bloeienden welstand mag ver heugen, een gevolg van de krachtige lei ding, welke deze beweging bestuurt. Katholiek Leiden hield opnieuw zyn Socialen Zondag en gaf waar mogelijk blijk van activiteit. Door deze vereeniging kwam een Katholiek Winterprogram tot stand, waarvan reeds twee avonden zijn ge houden, terwijl de derde in Februari volgt. De Hanze vertoonde een buitengewoone activiteit, niet in het minst ter ontwikke ling van de leden in verband met nieuwe tot stand gekomen wetten. De oprichting van een middenstandsavondschool is daar van het gevolg geweest. De Volksbond ging eveneens voort met de avonden ter ontwikkeling van de leden, terwijl deze Leidsche afdeeling voor een passende herdenking van de Encycliek „Rerum Novarum" zorg droeg. Voorts vermelden we nog de herdenking van het zilveren jubileum der Leidsche politie-afdeeling St. Michaël. Het Eucharistisch Ziekentriduum vond onder massale deelname voor de tiende maal plaats, een liefdewerk zooals er weinige te vinden zyn. De zorg voor de werkloozen kostte veel hoofdbrekens, doch geen middel werd on beproefd gelaten om oudere zoowel als jongere werkloozen afleiding, geestelijke en vaktechnische ontwikkeling te geven. Op politiek terrein werd door de Katho lieken een buitengewoone activiteit ont plooid in verband met de Tweede Kamer verkiezing. De R.K. Staatsparty, welke thans veertig jaar bestaat organiseerde vier verkiezingsavonden en de Alg. R.K. Prop.-Club „Dr. Schaepman" wilde hier voor niet onderdoen. Met veel luister werd het veertigjarig priesterfeest herdacht van den zeereerw. pastoor R. Smitz. Van de mutaties cnder de geestelijkheid herinneren we aan de benoeming van kap. Mudde tot pastoor, terwijl hij werd opge volgd door kap. Lohman. Kap. Dorbeck werd opgevolgd door kap. Paap, kapelaan Hessing door kap. Hofstede, pater Ten Brink door pater Tesser en pater Zey door pater de Leeuw. Tenslotte moest pater Frigge wegens gezondheidsredenen zyn veeljarigen parochie-arbeid opgeven. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Wat de lotgevallen der Leidsche Uni versiteit in het afgeloopen jaar betreft, be hoeft het geen verwondering te baren als wij zeggen, dat het meeleven der Universi teit in het huwelijk van haar oud-studente en eere-doctor H.K.H. Prinses Juliana van bijzondere beteekenis was, mede in ver band met het feit, dat prof. Huizinga de eer te beurt viel als getuige bij het Huwelijk op te treden. Grootsche herdenkingen hadden in het afgeloopen jaar niet plaats, uitgenomen dan de herdenking van het 300-jarig be staan van het klinisch Onderwijs, ter ge legenheid waarvan de rector magnificus prof. dr J. A. J. Barge, met ingang van 20 September als zoodanig opgetreden ©en belangwekkende rede hield, waarbij Jhr. Mr. Dr. N. C. DE GIJSELAAR t hij nog eens duidelijk schetste den arm zaligen toestand, waarin het voormalige Caecilia-klooster waar Boerhaave het klinisch Onderwijs stichtte, verkeert. Een tweede bijzonderheid in het afge loopen jaar is de opening van het museum van Volkenkunde, waarvan dr. W. H. Rassers in den loop van het jaar tot direc teur was benoemd. Wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd trad prof. B. Kristensen als zoo danig af en werd hij opgevolgd door dr. H. Kraemer. Dr. M. David werd aange wezen als hoogleeraar in de Babylonisch- Assyrische, Israëlitische en Hellenistische rechtsgeschiedenis. De buitengewoon hoog leeraar prof. Telders werd tot gewoon hoogleeraar benoemd. Dr. W. J. Lütjeharms werd benoemd tot hoogleeraar te Bloemfon tein. Vermelden we voorts nog de reorganisa tie van den Hortus Botanicus en de groo te verbouwing van de Academische ge bouwen aan het Rapenburg, welke nog op voltooiing wachten. IN MEMORIAM. t Wij laten hieronder volgen de lyst van hen, die in het afgeloopen jaar over leden. P. G. Hocks, oud-onderwijzer, mej. A. E. Groll, penningmeesteresse der Ver. voor Misvormden, J. H. Vos Jzn., oud-onder wijzer en lid van den gemeenteraad, de eerw. Zusters Antonia, Apollonia, Borro- mea en Cypiiana uit het St. Elisabeth Zie kenhuis, de eerw. Zuster Elodie uit het Liefdegesticht aan de Pelikaanstraat, A. L. Reimeringer, oud-wethouder, J. Slegten- horst, secretaris van den Leidschen Chris- telijken Besturenbond, B. Pley, bestuurslid van den R.-K. Bond van Smedenpatroons, G. F Hemerik, bekend figuur op het ge bied van tuinbouw en plantkunde, A. W. Frentzen, oud-directeur van Sijthoffe Uitg. My., H. M. Pierrot, J. A. S. Sciaroni, ds. H. Thomas, predikant by de Ger. Kerk, H. Eradus, G. K. Boon, directeur van het Motorhuis, T. F. Vlieland, L. Bayer, P. Stapel, oud-commissaris van politie, W. Th. Bergers, ds. Hartwigsen, oud-notaris J A. van Hamel, dr. D. A. H. van Eek, oud-conrector van het Leidsch Gymnasium, jhr. mr, dr. N. C. de Gijselaar, oud-bur gemeester van Leiden en oud-lid der Eer ste Kamer, en dr. Adriaan Beets, oud-re dacteur van het Woordenboek der Ned. taal. De Leidsche Universiteit verloor door den dood: dr. Scato G. de Vries, oud-bui tengewoon hoogleeraar in de Middeleeuw- sche handschriftkunde en oud-directeur der Universiteitsbibliotheek, prof. dr. Al- bert Verwey, oud-hoogleeraar in de Ned. taal en letterkunde, prof. P. N. van Kam pen oud-hoogleeraar in de dierkunde. dr. J. H. P. van Kerckhoff, oud-lector in de huid- en geslachtsziekten en dr. Th. P. H. van Aalst, oud-tijdelijk lector. Tot besluit: Leiden bleef gelukkig ge spaard voor groote rampen. Branden van beteekenis kwamen niet voor. Dank zy de uitstekend geoutilleerde politie-brandweer werd elke brand in den aanvang gestuit. Het feit, dat de politie-brandweer vrijwel onmiddellijk na een gegeven alarm ter plaatse is, heeft reeds thans uitstekende resultaten opgeleverd. Wat de ongelukken betreft, doodelijke verkeersongelukken hadden plaats op den Maresingel en den Rijnsburgerweg, twee Leidsche studenten verloren bij een motor ongeluk te Wassenaar 't leven, een Leidsch aannemer verongelukte bij een motoron geluk te Sassenheim, een schoorsteenbou wer maakte een doodelyken val te Leid- schendam, op het goederenemplacement der Spoorwegen aan den Stationsweg werd een jongetjes bij het spelen tuschen de buf fers doodgedrukt, drie personen kwamen door verdrinking om het leven, waarvan een in Warmond. Zoo besluiten we weer de lyst van het wel en wee onzer tsad en voegen er den wensch aan toe, dat het nieuwe jaar er een moge zijn van voorspoed in geestelijk en materieel opzicht. Dat de oude Sleutelstad in 1938 gespaard moge blijven voor ram pen, dat een nieuwe welvaart zegenend moge neerdalen op stad en stedelingen, op dat wij aan het einde mogen zeggen: 1938 dat was een goed jaar!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 25