[De Liturgie der Kerk[ Nieuwe uitgaven ONZE PRIJSPUZZLE X KRUISWOORD-RAADSEL X HET BETOOVERDE BOSCH VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT ZESDE BLAD. - PAG. 22 INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN 1937, EEN JAAR VOL GEBEURTENISSEN Toen wij het vorig jaar schreven over het komende, nu weer voorbije '37, hebben wij er den nadruk op gelegd, dat dit jaar van groot belang was in verband met ons gouden feest. En bijzonder werd aller me- dewerking ingeroepen om het vele werk j goed te laten slagen. Nu zyn we einde December en als we het jaar terugzien, stemt het ons tot groo- te blijdschap. Wat gewrocht is door vele handen en gedragen werd door aller sym- j pathie, werd uiteindelijk de gouden kroon op het Leidsche Gezellenwerk. Alles stond cr mee in verband en katholiek Leiden heeft getoond, dat Kolping's werk ook haar Lief is. Januari. In deze maand valt te vermel den de plaatjesdag ten bate der jeugd- werkloozenzorg en het oprichten alsmede tot werk stimuleeren van diverse -co- i mité's. Februari, de maand van onze tentc .n- j stelling. Er is door velen hard gewerkt en zoo kon Vrijdag 19 Febr. onze „inzet voor het gouden feest" geopend worden. Wat een pracht van bloemen was dat. Maar tevens bleek de arbeidslust, -kennis en -liefde; want keurig werk vulde een heele zaal. Gewone zaken als recollectie-oefening en verplichte vergadering werden niet ver onachtzaamd, evenmin als K. L. en Pa ladijnen. Maart werd ingezet met een bescheiden viering van vice-Praeses' verjaardag. Met geestdrift werd door circa 60 Gezellen in gestudeerd de revue: We komen er weL En volgaarne deden de Gezellen mee aan de formeering van een afd. Jongeren der R.K.S.P. De feestdag van onzen Patroon werd gevierd met een H. Mis van dank- baarheid. April bracht reeds op den eersten Zondag het groote feest. H. Mis, ontbijt en wat er zoo bij past en 's avonds: de revue, 't Was werken vóór, onder en achter de scher- I men, maar het lukte goed. Na een gezelli- gen avond voor de medewerkers (en dat 1 waren er wat!) werd volop vergaderd door hoofdccmité en sub-comité's, door Raad van Bestuur en commissarissen, om toch maar het beste en mooiste te kun nen bieden in de feestmaand Juli. Er werd gerekend en getimmerd, gezongen en ge- I musiceerd. Mei, de triomfmaand. Waarvan?- Was het alleen de politiek, die ons boeide? Ook wel, maar niet het voornaamste. Het voornaam*- ste was de triomf op Leo's encycliek „Re- rum Novarum", op Zondag 9 Mei. Het was voor de eerste maal en200 Gezellen deden mee! Dat zegt wel wat. Na alle drukte, spanning en vreugde rond 26 Mei werd op den laatsten Zondag op „Den Burcht" een serie foto's gemaakt voor het gedenkboek. Juni was betrekkelijk rustig en bood ge legenheid tot definieeren der diverse plan nen. Hier dient opgemerkt, dat het gewo ne gangetje der zaken altoos aller mede werking eischt, want in de onderafdeelin- gen èn de ontspanning èn de instellingen als spaarkas en bibliotheek brengen „werk aan den winkel". Juist het gewone is het beste middel. Juli, de feestmaand. Ingezet door een tri duüm in „St. Lodewijk" werd Zondag 11 Juli de grandiose en onvergetelijke feest- dag. Kerkelijk en huiselijk was de inzet 's morgens; om half elf met klokgelui en vlaggentooi kwam onze Bisschop in de Petruskerk en droeg er het H. Misoffer op. En die middag op „Den Burcht", met bij kans 2000 menschen, wat een feest was dat! Zelden heeft een vereeniging zoo in belangstelling en waardeering gestaan. Was 't wonder, dat het Lof 's avonds met j een lied van dank besloten werd? Aug. werd zoodoende de maand der jaartergaderingen van de clubs. Fr. Schwetizer, onze muziekclub, tvas 10 jaar oud en ook dat gaf een feestje. En het ge not der vacanties bood den huismeester werk met tientallen ansichten, die als een soort leedvermaak het mededeelingbord sierden. Sept. gaf de gewoonte geworden feest- morgen der Retraiteclub en het op gang I bengen der acties voor allerlei „winter werk". Het diamanten feest van R'dam I werd door vice-Praeses en Senior meege vierd. Oct. werd begonnen met de familie-raad vergadering. Een propaganda-avond werd gehouden met als spreker de C.-Praeses; 24 en 26 Oct. waren de zoo geslaagde feestavonden van den Stadsschouwburg. Nov. bracht het pieuse slot van on3 gouden feestjaar, de doodenherdenking. J Voorts het koperen feest der Liedertafel er winterarbeid plenty. En de laatste maand van het jaar zit nog versch in het brein! Aan werk ontbreekt het niet. We spreken af: ieder op zijn plaats, alles op zijn tijd. S. M. Tafeltennis-competitie De stand is nu in het district: Leiden Voorhout Zoeterwoude Warmond R oelof arends veen 4 4 2 1 1 BIJ DE JAARWISSELING Is het gewoonte geworden bij de jaar wisseling het verleden zoowel als de toe komst te bezien, hoeveel temeer geldt dat voor ons groeiende Kolpingswerk in stad en land. Het jaar 1937 wordt dankbaar uitgeluid; dankbaar om het goede, dat door geza menlijk werken tot stand kwam. Pries ters en leekenleiders hebben in onverdro ten arbeid gewerkt, met als middelijk doel vorming der individuen, met als onmid dellijk doel vorming der gezinnen, opbouw der christelijke maatschappij. Ditmaal is het gezegend mooi, maar o zoo verantwoordelijk in onze vereeniging: de godsdienstig gefundeerde gezins- en be- xoepsgedachte te propageeren. Op deze fundamenteele idee en met als kern de godsdienstie en sociale vorming, gaan wij het nieuwe jaar beginnen. Kol- ping is bij dien arbeid ons voorbeeld en onze held. In hèm zien de Praesides het volmaakte beeld van een Gezellenvader; uit zijn wijze lessen trekken de leeken de rijpe consequenties voor constructief werk. Er valt nog veel te doen. Nog staan er honderden buiten de Gez. Ver., jonge ke rels, die bij ons hooren; nog is in iedere vereeniging te werken aan kernvorming en dieper sociaal bewustzijn; nog al te ge makkelijk wordt de ware volkscultuur op geofferd aan smakeloos lach-product. Ieder van ons draagt verantwoordelijk heid; hetwelk slechts mogelijk is, dat voe- re men uit; dat is reëele verantwoording van daden. Priesters en leekenleiders, Gods zegen zij met u in het nieuwe jaar. Bouwt uit ons werk in sterken trouw aan den grooten Kolping. Aan u allen: Zalig Nieuwjaar! Districts-Senior. ONGEHUWDE WERKLOOZE GEZELLEN Maandag 3 Jan. worden alle werklooze Gezellen van de afd. ongehuwden om half tien verwacht in de St. Petruskerk, daarna opening van het nieuwe tehuis voor jeug dige werkloozen. Gezellen wij hebben bij dit werk jullie hulp noodig. Dinsdag 4 Jan. eerste bijeenkomst voor de Gezellen, alle kennen hun plicht en zijn dus present. De verloofde bijeenkomsten nemen in Jan. een aanvang, natuurlijk zijn ook de verloofde Gezellen van Leiden daarbij flink vertegenwoordigd; in deze maand bestaat er alle Zondagen gelegenheid voor hen, die zich verloofd hebben hun meisje te komen voorstellen aan den vice-Praeses. Alle Zondagen van Januari kunt u op de Lorentzkade terecht om half één of 's middags cm vier uur. Voor het District. De opleidingscursus voor Senicien en Commissarissen van ons district wordt gegeven door den districts- praeses, en wél 10, 17, 24, 31 Jan., 7 en 14 Febr. Geeft u op bij eigen Senior, deze zorgt vooi doorzending aan den districts- senior. Na afloop van dezen cursus wordt een diploma uitgereikt en kunt gij in over leg met uw praeses de aspiranten-bijeen komsten leiden om van hen te maken le den, die op de hoogte zijn van hun ver plichtingen als Gezel. VERLOOFDEN-BIJEENKOMSTEN. De verloofden-bijeenkomsten zullen dit jaar worden gehouden op Zondagmiddag om 4 uur en wel Zondag 16 Jam., 13 Febr., 27 Maart, 24 April en 22 Mei. Kap. Paap zal de bijeenkomsten leiden; wij zul len ons in verbinding stellen met de di recteuren van onze muziek- en zangclubs, om zoo voor een passende omlijsting zorg te dragen; ook kap. Paap zou zeer gaarne een of meerder malen bij die gelegenheid met de Odoknapen eenige zangnummers willen uitvoeren. Voor een goede regeling is het noodig, dat gij u opgeeft als deelnemer voor deze bijeenkomsten aan eigen commissariaat en deze zal zorg dragen voof spoedige door zending aan de Leidsche Gezellenvereeni- ging. Wij zullen hopen, dat de deelname, zoo als vorige jaren, groot zal zijn. SUBLIEME DAGEN Onkundigen wagen wel eens een oor deel. Maar men moet het „ter zake" mee maken, zoo'n Kerstretraite in Noordwij- kerheit. Dat zijn sublieme dagen naar ziel en lichaam. Op eersten Kerstdag werd „gestart". En het verloop van die dagen was als een op gaan naar een hoogtepunt, hetwelk be reikt werd op den sluitingsmorgen met de algem. H. Communie. Voor alle conferenties gold als algemeen thema: ons opgaan naar God door Chris tus. De retraite-leiders, de paters Redemp toristen van Baarle, Hildebrand en Do- nicie, hebben dit thema in boeiende onder werpen behandeld en een klaar inzicht werd geschapen omtrent ons heilig geloof, enze ware Kerk, onze uitverkiezing in Christus. Dinsdag werd het sfuitingslof gecele breerd door vice-praeses H. Schrama, waaraan voorafgegaan was de slot-predika- tie met den pauselijken zegen. Na het diner werden dankwoorden ge sproken tot de retraitanten door kap. Schrama, die vooral wees op het nut der recollecties, en door pater van Baarle, die bijzonder prees den goeden geest der Ge zellen. Namens de retraitanten sprak de club voorzitter woorden van groote dankbaar heid tot de Paters en de zusters voor de geestelijke en lichamelijke verzorging, welke woorden met enthousiast applaus werden beklemtoond. Hoogst voldaan werd afscheid genomen van Paters en mede-retraitanten. Bovenal dank aan God, Die den wasdom geeft! NIEUWE UITGAVEN VAN G. B. VAN GOOR ZONEN'S U. M. (N.V.) a. Er was eens. Knip, knapboek, door Corrie v. d. Baan. Dit boekje, dat z'n ontstaan te danken heeft aan het bekend oud rijmpje, zal door de kleinen, voor wie het bestemd is, zeker met gejuich worden begroet. Een pracht St. Nicolaas-surprise of verjaringscadeau. Prijs 50 cent). b. Wereldkampioen 2003, door Leonard Roggeveen. Wie in: „Draadlooze Oogen" en „In den staart van de Komeet" de fantasie bewon derd heeft van dezen bij uitstek knappen auteur van kinderboeken, kan hier weer zijn hart ophalen. Dit boek vooral, dat een wedstrijd om het wereldkampioenschap in schaken geeft rond een detective geval, moet voor de jeugd een attractie zijn, vooral in een tijd als nu, waar men van schaken droomt. Daarbij stelt de schrijver zich voor, hoe de techniek zal zijn en de politiek zich zal ontwikkelen; hoe de levensopvattingen zullen wezen en hoe de levensstandaard zich zal gewijzigd hebben ir. den loop der jaren, want dan schrijven we 2003. Een mooi jongensboek, rijk aan inhoud en voorbeeldig geïllustreerd door P. Stem- c. Hoe dikke Gijs in de Cockpit verzeilde, door Marcel J. A. Artz. Een boek als dit, zóó boeiend verteld en zóó van avonturen als doorweven, moet coor onze groote jongens in één adem uit gelezen worden. Van 't aanmonsteren der drie snuiters af, tot de laatste route vóór Medan Aoe, houdt ons bladzijde na blad zijde vast en vinden we aar. 't slot, als we weten hoe dikke Gijs in de Cockpit ver zeilde, het jammer dat het uit is. Bestel dit boek en je zult er geen spijt van heb ben. De illustraties en de bandteekening zijn van Hans Borrenbach. d. Cateüjne van Ingelmunsfer, door Sini Greup-Roldanus. De omslagteekening naar een origineele teekening van Van den Eeckhout vervaar digd, is van Jan Wiegman en de twee af beeldingen zijn naar oude platen gemaakt, nog aanwezig in het Gemeente-archief te Haarlem. Teekening en afbeeldingen pas sen in de lijst van dit werk. dat een meis jesleven schetst uit vroegere eeuwen, want om Catelijne draait dit werk, dat m de zelfde strakke lijn is geschreven als het leven was in de 16e eeuw onder de linnenwevers en bleekers, zooals we die vooral aantroffen van Noordwijk tot Eg- mond. Hier in deze streek vonden hon derden Brabanders en Vlamingen vooral werk. Zij waren de werkers en vaklui In aitftboek krijgen we een typeerende kijk op sociale en economische verhoudingen; hier leeren we toestanden en gewoonten en zeden kennen van deze eeuw toen de wevers een groote groep apart onder de handwerklieden vormden naast de rijke kooplieden; in een tijd nog toen men ge leerd heette als men lezen en schrijven kon; de tjjd nog van de kaarsen en de olielampen. Een mooi, een degelijk, een bij uitstek vreemd boek, maar een boek, waaruit men iets leert van het weversbedrijf in het bij zonder en van 't Gouden tijdperk in het algemeen. J. G. T. LICHT VOOR KAMERPLANTEN. Dat de kamerplanten behoefte hebben aan water en zon, sommige ook aan veel warmte, weet iedereen, maar dat ze ook behoefte hebben aan gewoon dag licht, daaraan denkt men dikwijls niet. Voor zeer veel planten is het licht, dat door vitrage-gordijnen valt, niet voldoende. Wanneer de vensterbanken zoo breed zijn, dat de planten vóór de gordijnen, dus on middellijk aan het raam, kunnen staan, dan is dit een buitenkansje, In 't algemeen heb ben planten met fijne, dunne bladeren be hoefte aan veel licht. Evenzoo die met zachte, dichte vleezige bladeren. Planten met harde, leerachtige bladeren kunnen het met minder licht stellen. DRIEKONINGEN N. B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo, Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. ZONDAG, 2 Januari. Feestdag v. d. Zoe ten naam Jesus. Mis: In Nomine. 2e gebed v. h. Octaaf v. d. H. Stephanus. „Alle volken, die Gij geschapen hebt, zullen komen en aanbiddend voor U ne- derknielen en Uw H. Naam verheerlijken. Want geen andere Naam is ons gegeven, waarin wij zalig kunnen worden, dan de H. Naam Jesus". MAANDAG, 3 Jan. Octaafdag v. d. H. Joannes, Apostel. Mis: In medio (als op 27 Dec.), 2e gebed ter eere van Maria (Deus qui salutis); 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. DINSDAG, 4 Jan. Octaafdag v. d. H.H. Onnoozeie Kinderen. Mis: Ex ore. (als op 28 Dec.), 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paus. Geen Tractus, maar na het Graduale het Alleluja met vers. Geen Credo. Kleur: Rood. WOENSDAG, 5 Jan. Vigilie voor het feest van de Openbaring des Heeren. Mis: Dum medium. 2e gebed v. d. H. Telespho- rus, Paus en Martelaar; 3e ter eere van Mfria. DONDERDAG, 6 Jan. Hoogfeest van de Openbaring des Heeren aan de heidenen of Driekoningen. Mis. Ecce advenit. Prefa tie en het gebed „Communicantes" van Driekoningen. Vandaag herdenkt de H. Kerk de Open baring des Heeren aan de heidenen in de roeping van de drie Wijzen of Koningen uit het Oosten. Dankbaar herdenken wij heden, hoe over het Jeruzalem van onze ziel reeds de glorie des Heeren is opgegaan in ons heilig geloof. (Epistel). Moge ons geloof overgaan eenmaal in een zalig aan schouwen in de hemel. (Gebed). Dat mo gen wij hopen, als wij weten te offeren aan Christus het goud van onze liefde, de wierook van innig verkeer met God en de myrrhe der bittere verloochening van eigen wil. (Graduale, Evangelie, Offertoriuh, Stilgebed). Toonen wij ons deze dag vooral missio narissen van gebed. Vragen wij de bekee ring van de arme heidenen, da» ook zij mo gen wandelen in het Licht van Christus, als genadekinderen in Zijn hei'ige liefde. Offeren wij voor die intentie ons heilig en aanbiddelijk Smeekoffer, waardoor d$ eerste Missxonaris, Jesus Christus, Zich zelf offerT aan den Hemelscnen Vader. VRIJDAG, 7 Jan. Tweede dag v. h. Drie koningenoctaaf. Mis: Ecce advenit. (Als op Driekoningen). 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor Kerk en Paus. Prefatie en Communicantes van Driekoningen. ZATERDAG, 8 Jan.: Derde dag v. h. Drie- koningen octaaf. Mis als gisteren. IN DE KERKEN VAN DE E.E. PP. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Z. Bentivo- lius de Bonis en Gerardus Cagnoli, Belij ders; 3è v. d. octaafdag v. d. H. Stephanus. DINSDAG. Mis v. d. Z. Angela van Fo- ligno, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. d. octaafdag v. d. H.H. Onnoozeie Kinderen; 3e ter eere van Maria. Kleur: Wit Amsterdam. ALBERT KOK Pr. De oplossing van de Prljspuzzle in ons Kerstnummer was als volgt: Horizontaal: 40 camee Verticaal: 39 ageeren 1 Degen 41 bes 2 edelman 43 mostert 4 anker 42 ons 3 nakomer 44 Sr. 5 hark 43 muts 5 hefboom 47 os 7 bom 45 ter of tot 6 K.G. 48 leeraar 3 Mars 46 tres 9 P.S. 49 P.S. 10 eer 48 lamp 11 Erasmus 51 ar 12 slag 50 roer 13 S.G. 52 kalkoen of 14 muis 52 kaas 14 machine ko 16 hek 54 neen 15 si 53 seizoen 17 ever 57 lade 18 er 55 witkiel 19 els 58 ton 20 legioen 56 reserve 21 ent 60 jute 23 crediet 58 'traject 22 schip 62 glas 24 pantser 59 neet 25 stier 64 evèr 26 kerk 61 eend 26 klok 65 elf 27 K.M. 62 gerecht 28 krap 67 bel 29 port 63 storing 31 grot 69 neger 30 eg 66 liniaal 32 haar 70 alt 32 Haarlem 68 energie 34 melk 71 hel 33 ra 72 Ka 36 abt 72 kleed 8* uk 73 elegant 38 das 75 ets 37 bascule 74 de Prijswinnaars werden: le prijs J. Slats, Vinkenlaan 35, Noordwijk; 2e prijs Agnes Filbry, Nieuwe Rijn 80a, Leiden. Horizontaal: 7. gezag; 8. maand; 9. halm; 10. middageten; 11. opgewekt heid; 12. kleedingstuk; 15. meisjesnaam; 16. landbouwwerktuig; 18. Duitsche bad plaats; 20. vrucht; 21. volmaakt wijs; 23. étui; 24. eiland in de Kleine Belt; 22. be woner van Europeesch eiland. Verticaal: 1. vlinderbloemige plant; 2 heester; 3. woonplaats; 4. ziertje; 5. ge bouw; 6. insect 13. familielid; 14. boomwol; xl plaats in Ned.; 18. Arabisch vorst; 19. meisjesnaam. (SPROOKJE) 143. Daar verloof" zij haar evenwicht. Ze plofte neer in het zachte bed, terwijl de stoel op den grond rolde. Hè, wat een schrik was dat. Maar wat was het bed heerlijk zacht. Ze voelde nu pas hoe moe ze was 144. Ze kroop onder de dekens, en het duurde niet lang of haar oogjes vielen toe en ze sliep als een roos. Poes had zich ook lekker in elkaar gerold, en die sliep meteen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 22