Laaïsts bericSiten Burgerlijke Stand TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 OF LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 EERSTE CURSUSAVOND VAN „DE HANZE". In de mid denstandsbe weging wordt steeds meer en steeds beter aangevoeld, aat alle standgenooten zich aan de ver schillende omstandigheden niet alleen hebben aan te passen, maar vooral zich mei het oog daarop heboen te bekwamen. Voor de jongeren is de handelsavonds- school, voor de ouderen werd de heer van Toorn uit Rotterdam, een van de meest bekende pioniers op middenstandsterrein, gevonden, een reeks voordrachten te ko men houden, speciaal met het doel aan de middenstanders, zoowei industrueele als winkeliers, te komen vertellen, hoe zaken gedaan moeten worden, en welke veran deringen moeten worden aangebracht. Het Bestuur van de Hanze had een uit gebreide propaganda gemaakt, niet alleen in de stad, maar ook in de omgeving, in de hoop, dat voor zulk een actueele be schouwing, nu eens alle middenstanders zich zouden opgeven. Hoe dit ijveren werd beantwoord blijkt hieruit, dat de heer Joop Poliman, die, wegens afwezigheid van den voorzitter, de bijeenkomst oprnie, het welkom toeriep aan 76 aanwezigen, van wie nog 24 uit de buitengemeenten, terwijl als verheugend feit een tiental da mes van haar belangstelling prijs gaf. Terecht drukte de voorzitter zijn spijt er over uit, dat schijnbaar nog zoo weinig be grepen wordt, waar het toch om gaat. In enkele trekken schilderde spreker de be doeling, terwijl Professor Cleophas. die voor het slagen van dezen cursus zich bij zonder veel zorg had gegeven, den inlei der, den heer van Doorn bij de aanwezigen introduceerde. De heer van Doorn heeft in eeh betoog van een goed uur, op een alleszins prettige en gemoedelijke manier, zijn meening ge zegd, hoe het nu nog steeds in heel veel middrenstandszaken toegaat. Met voorbeel den, die aan duidelijkheid niets te wen- schen overlieten, maakte de ter zake kun dige spreker het den vergaderden helder, dat zelfs dikwijls het kardinale punt in het zakendoen wordt genegeerd n.l. dat, voor alles het belang van de klant moet gediend worden. Voor spreker staat vast, dat in heel veel zaken, te weinig wordt gedacht tan de opvattingen van het publiek, cat oe zaak niet, zooals de winkelier, van bin nen uit ziet, maar juist van buiten. Spre ker is van meening, dat, wanneer de mid denstanders, ook de vakpatroons, juist aan kleinigheden, als nota's, prijsopgaven, be rekeningen enz., meer zorg zouden beste den, het algemeene bseid van de onderne ming of de zaak er stukken bij zou win nen. Ook de administrate, de etalage, het afleveren van werkstukken, werd onder dt loupe genomen. De heer van Doorn, die het pleit ongetwijfeld zal winnen, omdat hij dingen zegt, die vooi eiken Midden stander groote waarde moeten hebben, ver dient een heel wat grooter gehoor, dan gis terenavond. Dat de vergaderden het be toogde wisten te waardeeren bleek wel uit ae groote aandacht en de warme instem ming aan het einde. De heer Joop Pollman, kon in zijn dank woord getuigen, dat het zeker niet aan den beer van Doorn ligt, ais te weinig midden standers iets nieuws wil'en hooren. De voorzitter deed nog een dringend beroep op de dames, om onder middonstandsvrou- v/en propaganda te maken, mede dezen cursus te komen volgen. Ook de zoons en dochters moeten onder het gehoor, voor allen staat de weg open, om voor weinig veel te kunnen leeren. Als slot wenschte de heer Pollmann al len aanwezigen een za! g nieuwjaar. Heel practisch verbond hij daar deze gedachte aan, dat de nieuw te beginnen periode in hot teeken moge staan van een vernieuw de belangstelling in het werken van hett afdeelingsbestuur. Wanneer onzerzijds één opmerking ge maakt mag worden, dan is het deze: de zaal van hst St. Antoni'isclubhuis lijkt ons alleen dan geschikt, wanneer zij vol is. Hopeniijk mag de Hanze dat op de vol gende bijeenkomsten constateeren. GEMEENTERAAD VAN KA fWIJF De raad dezer gemeente kwam Dinsdag middag in openbare vergadering bijeen. Bericht was ingekomen van den heer P. Guijt (C.D.U.), dat hij bedankt als raads- lid. De voorzitter spreekt namens den raad een woord van bij zonderen dank,"voor wat de heer Guijt gedurende een 11-tal jaren in den raad heeft verricht. De heeren J. Hueting en B. v. d. Bent sluiten zich hier bij aan. Punt 3. Benoeming van commissarissen der gemeente-spaarbank wegens periodie ke aftreding van de hesren Joh. Slinger land, W. J. Gesink en J. .Dubbeldam. Als no.'s 2 staan op de voordracht de heeren Joh. Korpelshoek, P. v. d. Waay en H. Bloot J.R.zn. De aftredenden werden alle drie herkozen. Crediet kleine zelfstandigen. Punt 4. Voorstel tot het verleetten van een crediet aan kleine zelfstandigen. De Vereeniging „de Kleine Zelfstandigen" heeft ook, als vorige jaren een verzoek aan den raad gericht om wederom een ren'e- loos voorschot te mogen ontvangen. B. en W. geven het advies aan dit verzoek te voldoen en als basis te nemen het geveilde bedrag over 1937 en van dit bedrag 10 pet. te bepalen als voorschot. Volgens bereke ning zal pl m. ƒ5500.— noodig zijn. De al- geheele aflossing zal vóór 1 Jan. 1939 moe ten plaats hebben. Als het voor 1 Nov. 1938 zal zfjn terugbetaald zal het renteloos zijn. Bij latere betaling zal over den geheelen looptijd 5 pet. moeten worden betaald. De tuinders zullen zich moeten verplich ten al hun producten te doen veilen, terwijl zij zich moeten verbinden, dat door de vei ling tenminste 15 pet. van het door hen ge veilde bruto bedrag kan worden ingehou den ter aflossing van dit- voorschot. Over 1936 is nog te vorderen 50.56 en over 1937 17.05. Z. h. st. conform besloten. Punt 5 is een voorstel tot aankoop van grond van G. en W. van der Plas, wonende Zuidstraat 75 en Baljuwstr. 55. Het perceel grenst aan den weg npar „de Drie plassen" en Is groot 1.7.90 H.A. De eigenaren wen- schen dit perceel aan de gemeente te ver- koopen tesen f 0.60 per c.A. B. en W. stellen voor om, gezien het groote belang voor de gemeente om zich van bouwterrein te verzekeren, tot aankoop over te gaan. Aangenomen. Pijnt 6 is de behandeling van de gemeen te- en bedrijfsbegrootingen voor 1933. Donderpreek tegen de Geref. kerk! De heer Joh. Schoneveld opent de alge meene beschouwingen door te bespreken de reden van het bedanken van zijn fractie genoot, den heer P. Guyt. Spr. meent, dat de behandeling van deze materie in den raad op zijn plaats is, en fulmineert op he vige manier tegen het besluit van de syno de der Geref. Kerken, dat de leerstellingen der C.D.U. in strijd zjjn met Gods Woord, en tegen den kerkeraad der Geref. Kerk te Katwijk a. Zee in het bijzonder, nu deze raad volgens de beslissingen der Synode de leden van haar kerk bewerkt. Hoewel deze zaak met de behandeling van de be grooting niets te maken heeft, laat de voor zitter deze bespreking toe. De heer C. van Rijs (S.D.A.P.) zal geen uitvoerige algemeene beschouwingen hou den, maar zal bij de behandeling van de verschillende posten met voorstellen ko men. Spr. wil nu slechts één grief naar vo ren brengen. In de raadsvergadering van 21 Juli is de wijziging van het politie-regle- ment aan de orde gekomen. Toen heeft de voorzitter spr. verweten, dat hij nooit veel vertrouwen in het beleid van het college van B. en W. zou hebben gehad. De heer M. v. d. Marei (Herv. A.R.) dankt den heer Schoneveld voor zijn uit eenzetting, waarom de heer Guijt als raads lid heeft bedankt en plaatst een hatelijke opmerking aan hst adres der afgescheiden kerk. Spr. informeert voorts of het rap port van de havencommissie reeds gereed is en vraagt herziening van de keurloonen. nadere toelichting op de kwestie Burger wacht en oppert het denkbeeld, dat een volgende maal B. en W.. inleidende be schouwingen over de begrooting zullen gp- ven, dan behoeven de raadsleden niet meer alle posten afzonderlijk na te gaan. De heer L. v. d. Zwan (C.H.) constateert met groote erkentelijkheid, dat de begroo ting zonder belastingverhooging sluitend gemaakt is. Wel zijn vele posten zoodanig ingekrompen, dat meevallers uitgesloten zijn. De post onderhoud straten en pleinen is gezien de groote uitbreiding in de gemeente te klein. Er is thans een intee- ren van de reserves. Er doet zich een drin gende behoefte aan bouwgrond gevoelen. De voorzitter hoopt bij het aan de orde komen van de verschillende posten de ge maakte opmerkingen te beantwoorden. Wat de opmerking van den heer v. Rijs omtrent het vertrouwen betreft, heeft spr. dit bij wijze van interruptie gezegd en daarbij gedoeld op het diepgaand verschil van mee ning tusschen B. en W. eenerzijds en den heer v. Rijs anderzijds, dat bij vele zaken tot uiting komt. Hierna worden de bedrijfsbegrootingen artikelsgewijze behandeld. Enkele leden dringen aan op salarisverhooging van den chef-monteur van het electriciteitsbedriif Hier is door de salaris-commissie een fout begaan. De titutaluur is niet juist. Hij is bedrijfsleider en hoort dus in een hoogere loonschaal thuis. De heer B. v. d. Bent vraagt zoo mogelijk tariefsvermindering voor de kleine verbruikers. Wethouder Veltkamp zal, indien dit mogelijk is, graag met voorstellen komen. Maar ou 't oogen- blik kan het nog niet. Op het verzoek tot herziening der keur loonen, deelt de voorzitter mee, dat deze kwestie in een volgende vergadering aan de orde zal komen. Verschillende leden maken aanmerking op de hooge reis- en verblijfkosten van den schoolarts. De voorzitter deelt mede, dat de vergoeding berekend wordt naar een vastgesteld tarief per K M. Na lange dis cussies besluit de raad aan B. en W. te ver zoeken bij de commissie van beheer aan te dringen op verlaging der tarieven met 2 ct. per K.M. Bij den post drukkosten raadsnoti^en komt in behandeling het adres van Kat- wijk's Weekblad om, gezien de voorgeschie denis, telkenjare een aanbesteding te hou den of te beginnen in Jan. 1938 aanbeste ding voor meerdere jaren. De heer C. v. Rys stelt voor een inschrij ving te houden onder georganiseerde pa troons. B. en W. willen het aan den tegen- woordigen drukker laten. Na uitvoerige discussie wordt het voorstel van B. en W. met 76 st. aangenomen. De post belooning politiepersoneel brengt een voorstel van den heer C. v. Rijs om de twee nachtagenten aan te stellen tot gewo ne agenten en den post daartoe met 1000 te verhoogen. De heer v. d. Zwan en Grim bergen bestrijden dit voorstel. De voorzit ter wijst er op, dat de positie van nacht- agenten wordt oogeheven, maar de aanstel ling van agenten tot de competentie van den burgemeester behóórt. Ten slotte komt het volgende voorstel in stemming: De raad besluit den post belooning politiepersoneel te verhoogen met-/ 1000 het ambtenarenre glement R. te wijzigen, mits de nachtagen- ten tot agent worden benoemd. Dit voorstel wordt met 8—5 st. verworpen. De heer B. v. d. Bent verzoekt den voor zitter, die daartoe de bevoegdheid heeft de beide nachtagenten op het max. salaris te stellen. De voorzitter zal dit overwegen. A's de burgerwachten worden afgeschaft. De heer M. v. 't Wout, stelt voor de sub sidie voor de Burgerwacht te schrappen. Het gaat niet om het geld, maar om de de mocratie. Als overal de burgerwachten worden afgeschaft, zullen alle revolutionai re woelingen verdwijnen. Oak de heeren Schoneveld, v. Rijs en v. d. Marei bestre den het instituut Burgerwacht. De heer J. v. d. Perk meent, dat de subsidie te laag is en de bestaasmogelijkheid aan de Bur gerwacht wordt ontnomen. De subsidie, die in 1932 nog ƒ300 bedroeg is de laatste ja ren gehalveerd. Spr. wijst op de subsidies in naburige plaatsen, die in verhouding veel hooger zijn. Waar de hoogere autoriteiten de noodzakelijkheid erkennen, moet ook het bestaan mogelijk gemaakt worden. Sor. stelt daarom voor de subsidie met ƒ30 te verhoogen en die weer te brengen op 780 en noodigt den burgemeester uit. alles te deen wat mogelijk is, om aan het bestaande conflict een einde te maken. Ook de heer L. v. d. Zwan meent, dat een Burgerwacht, die haar taak en roeping verstaat, dcor de burgerij op prijs wordt gesteld. Hij wijst op den oorsprong der bur gerwachten, toen een partijleider, die naar de macht greep, zich vergiste. Spr. wijst er op, dat de Burgerwacht niet cd mag gaan in een schietvereen!rfing en zich moet aan passen aan de gewijzigde omstandigheden. Het conflict tusschen B. en W. en burgerwachthes tuur. De voorzitter bespreekt allereerst het conflict met hst huidige bestuur. B. en W. moesten noodzakelijk bezuinigen. Zij meenden, dat ook de Burgerwacht nog kon bezuiden, dcor de vergoedingen te ver lagen. Het bestuur kan deze zienswijze met o'eelen. Vandaar dat B. en W. zonder na der overleg het bedrag voor 1937 reeds op 150 bracht. Op de vraag of de voortzet ting van de Burgerwacht op het oogenblik gewenscht is. antwoordt sor.: ..neen", doch de hcogere autoriteiten zeggen: „ja". Sor. acht gewenscht een kern in de burgerij, waarop de overheid kan steunen. Als hu'p- politie, bij een groote brand, bij luchtbe schermingsdienst. Geweren ziin niet noo- d:«. Dan heeft men ook niet die geweldige administratie, die zooveel werk gaf aan den commandant. De burgemeester stelt geen ifö prüs op behoud van deze bur- Tv"!' burgerwacht. Op een nadere vraag van den heer Scho neveld verklaart de burgemeester, dat hij op hst behoud van deze Burgerwacht geen prijs stelt. Nadat nog is gerepliceerd, wordt het voorstel v. 't Wout om de subsidie te schrappen verworo n met 85 st. Een voorste] van den heer Schoneveld om te lezen: Subsidie aan een Burgerwacht" (bedoeld in den geest als de voorzitter had aangegeven) wordt aangenomen met 10 3 st. Bij het hoofdstuk over volksgezondheid wordt op voorstel van den heer C. v. Rijs na eenige bespreking in principe besloten tot de stichting van een volksbadhuis. Ook de volkshuisvesting komt ter sprake. De heer C. v. Rijs schildert in helle kleuren de slechte toestanden, die onmogelijk lan ger getolereerd kunnen worden, en wees daarbi.j op enkele artikelen in de S>>c. Dem. Arbeidersoers. De Katwijksche Bouw- vereeniging, die pionierswerk verricht heeft krijgt een veeg uit de pan. Het zit tend college heeft niets gedaan. Het parti culier initiatief is niet gestimuleerd. Vcor bouwgrond had gezorgd moeten worden. Spr. hoopt op de toezegging, dat in den kortst mogelijken tijd verbetering zal ko men. De voorzitter antwoordt, dat het col lege geen kennis heeft genomen van wat het Volksblad schreef. Het kan niet op willekeurige opmerkingen in de krant in gaan. Dat het particulier initiatief niet be vorderd wordt is onjuist. Er wordt niet stilgezeten. Met den inspecteur der Volks gezondheid wordt prettig saamgewerkt. Er zijn woningen, die voor onbewoonbaarver klaring in aanmerking komen. Er wordt uit gezien naar grond voor arbeiderswonin gen. Ook andere leden kwamen tegen deze be schouwingen op. De bewuste artikelen in de Volkskrant werden als zeer eenzijdig gebrandmerkt. Dr. J. Hueting, voorzitter van de Katwijksche Bouwvereenmng. deel de mede, dat men genoeg huurders kan krijgen, maar niet betalers. Sommigen heb ben 100 tot 200 huurschuld. De heer J. Schoneveld meent, dat het met de huurschuld wel los zal loonen, als het maar goed georganiseerd wordt. De voorzitter besluit de replieken met de opmerking: „Er wordt aan de verbetering van de volkshuisvesting gewerkt. Evenals vorig jaar wordt thans door den heer v. 't Wout voorgesteld om te komen tot de instelling van den dienst Maatschap pelijk Hulnbetoon. Na lange discussies wordt ook dit voorstel verworpen met 11— 4 st. Bij den post voor volksfeesten deelt de voorz'tter mes, dat B. en W. dezen post met ƒ300 wenschen te verhoogen in ver band met de a.s. henrijke gebeurtenis in het orirseliik gezin. Het geld zal besteed worden voor de kinderen. Ten slotte werden de begrootingen z. h. st. «oed^ekeurd. Punt 7 is een voorstel tot het bepalen van de uitkeerirg p°r leerling van de scho en voor bijzonder lager onderwijs en de bii^nndere school voor U.L.O. B. en W. wyzen er op. dat bij de jongste herziening der Lager Onderwijswet 1920 een belangrijke wijziging is gebracht in de bepalingen betreffende de door de gemeen te ten behoeve van de bijzondere lagere scholen toe te kennen vergoeding voor de instandhouding van die scholen. Van die wijzigingen doen B. en W. uitvoerig me- dedeeling aan den raad, waarna B. en W. dan voorstellen beschikbaar te stellen per leerling voor het gewoon lager onderwijs NAJAARSVERGADERING R. K. WERKLIEDENVERBOND. Een rede van mr. Verschuur. Op den tweeden dag van de najaars vergadering van het R. K. Werklieden Verbond hield oud-minister mr. T. J. Ver schuur een opvallende rede over het on derwerp: „Onze Economische Politiek (mo gelijkheden en wensche.ijkheden) na het veria.en van den gouden standaard". Spr. zette uiteen, hoe in het economisch leven bloei-perioden en inzinkingen elkaar opvolgen. Er zijn teekenen, die er op wijzen dat wij aan het begin van een hausse of bloei periode staan. De grondstofprijzen en de rentevoet zijn laag. Er is overvloedig Kapitaal, dat nog op belegging wacht. Het depressiespcok behoedt ens tot al te vermetele plannen. Deze hausse kan doorgang hebben, doch zal geen f.inke afmetingen aannemen. Het laag houden van de loonen is een gunstige factor om de hausse te doen sla gen. Lage productiekosten zijn hierbij vooral in Nederland noodzakelijk. Het ligt du9 in een goede politiek besloten grondstoffen zelf duur te maken, terwijl wij deze goed- kooper van elders zouden kunnen betrek ken. De regeering moet er voor waken, dat het levenspeil laag blijft. Dit is van groot belang voor onze concurrentie in den vreemde. Het beroemde tuighuis is nu vol doends toegerust. Wij zijn gereed en ho pen, dat de lar.den, die het eventueel te gen ons op willen nemen, daarmee nog eenigen tijd noodig hebben, 'n economische oorlog is veel verschrikkelijker dan een normale strijd. Daarom is het nocdig ons economisch zoo sterk mogelijk te maken door o.a. het slui ten van goed gefundeerde handelsverdra gen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat wij in de toekomst ons moeten aaneensluiten met andere kleinere landen. Wij zien wel vaak boos naar Duitschland, doch ik kan u wel verklaren, dat wij aan Engeland een gevaarlijk-er cliënt hebben. Na deze rede had een breedvoerige ge dachten wisseling plaats VERLOVINGSFEEST OP HUIZE DOORN Heden wordt op „Huis Doorn" in kleine familiekring de verloving gevierd van den kleinzoon van den keizer, prins Louis Ferdinand van Pruisen, met grootvorstin Kira van Rusland. De jongverlocfden vertoeven op „Huis Doorn". De grootvorstin is vergezeld van haar broeder, grootvorst Wladimir en prins Louis Ferdinand is Jn gezelschap van zijn moeder, kroonprinses Cecilie. Morgenochtend vertrekken de gasten per trein naar Duitschland. LEIDEN. Geboren: Catharina Sara Johanna Geertruida d. v. A. Fasel en fS. J. G. v. Leeuwen. Bob z. v. A. Lasschijnt en M. Weers. Ondertrouwd: F. Lardee jm. 26 j. en J. Sjardijn jd. 24 j. Overleden: M. C. ZaalbergVerwer vr. 61 j. L. Moene z. 3 j. C. C. de Groot-Vorst vr. 72 j. A. Onvlee m. 36 j. DE STAKING TE PARUS. Bespreking in hotel Matignon. PARIJS, 29 Dec. (A. N. P.). Hedenoch tend half elf zijn minister-president Chau- temps, Leon Blum, Daladier en Marx Dor- moy in hotel Matignon bijeen gekomen om den toestand te bespreken. Dank zij de veiligheidsdienst is de voor ziening van water, gas, electriciteit en samengeperste lucht nog normaal, doch het is moferjk, dat wanneer de staking tot den avond voortduurt, aan de bevol king gevraagd zal moeten worden het ge bruik té beperken. Het huisvuil werd niet weggehaald. In de markthallen was de aanvoer van levensmiddelen normaal, dank zij het ge bruik van militaire vrachtauto's. Op de stations van de spoorwegen ligt thans geen enkel pakket meer te wachten. Vanochtend te half elf scheen, dat de staking zich uit zou breiden tot de pro vincie. Op het stadhuis is een bijzondere com missie bijeengekomen om den toestand te besoreken, terwijl de leiding van de veree- nigde bonden van personeel in overheids dienst in het gebouw van de C. G. T. bij een is gekomen. OOK GFZANT TE BOEDAPEST SLACHT OFFER VAN „ZUIVERING". BOEDAPEST, 29 Dec. (A. N. P.) De Sovjet-gezant alhier, Beksadian, die eeni gen tijd geleden met verlof is gegaan, is tot dusver nog niet teruggekeerd. In po litieke kringen alhier vermoedt men, dat hij in het geheel niet meer op zijn post zal terugkeeren en slachtoffer is gewor den van de „zuivering" van het Sovjet- Russische diplomatenkorps. HET JAWANSCHE ANTWOORD DOOR DE BRITSCHE AMBASSADE NIET AANVAARD. TOKIO, 29 Dec. (A. N. P.) Een raads heer van de Brits-che ambassade te Tokio heeft een bezoek gebracht aan het minis terie van Buitenlandsche zaken om mede te deelen, dat de Britsche ambassade de Japansche lezing van de aanvaren op de Lady Bird" en ,.Bee", welke door de militaire afdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier is gegeven, niet kan aan- i vaarden, aangezien deze lezing afwijkt van de rapporten, welke de ambassade heeft ontvangen. TOESPRAAK VAN DEN ROEMEENSCHEN KONING Het parool is „nationalisme" BOEKAREST, 29 Dec. (A.N.P.) Ter gelegenheid van het afleggen van den eed ooor de nieuwe ministers heeft koning Ca- 50J een toespraak gehouden, waarin hij hepft gezegd: „Gij moet bezield zijn van een geest van onwankelbare vaderlandsliefde en j trouw aan den vorst. Ik ben ervan over- I tuigd, dat deze geest in uw harten leeft. I Gij begeeft u op een nieuwen weg, waar- I van het parocl is „nationalisme". Dit pa rool is schoon, dcch moeilijk te verwezen lijken. Gij zult zeker de wijsheid en de geest van opoffering vinden, welke noodig is om zonder aarzeling, doch tegelijkertijd met groote voorzichtigheid de opdracht te vervullen, welke ik u toevertrouw. De j grondslag, welke aan dit kabinet is gege- I ven met het devies „God. koning, land", vereenigt twee gelooven. Het put zijn kracht uit het nationalisme, dat steunt op I den grondslag van het land, de boeren. Dit is het symbool van eenheid in het kabi- 1 net en ik ben overtuigd, dat gij allen met trouw en toewijding deze hooge taak zult weten te vervullen. Ik wensch u succes i tct versterking van het vaderland. Dat I God u hierbij helps". HOOGE STAND VAN DE DONAU SOFIA, 29 Dec. (A.N.P.) De Donau te de laalste dagen sterk gewassen en uitge strekte landerijen staan onder water. Men vreest dat de hoogste stand, welke anders in het voorjaar valt, nog zal worden over troffen. Er dreigt groote schade voor den oogst, temeer daar er verst op komst is. Op verscheidene plaatsen hebben de auto riteiten de onlangs bestelde krachtige wa terpompen in werking gesteld. AMSTERDAM, 29 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 176 vette kalveren 7078, (enkele hooger), 6068 en 50—58 cent per kg. levend gewicht; 47 nuchtere kalveren f 713, per stuk, 153 varkens: vleeschvarkens wegende van 90 —110 kg. 73—74 cent en zware en vette 72—73 cent per kg. slachtgewirht. Over zicht: vette kalveren matige aanvoer, han del traag, prijzen lager. Nuchtere kalve ren gewone aanvoer, sleepende handel, prijzen la°er. varkens korte aanvoer, han del zeer traag, nauwelijks prijshoudend, varkens prijs iets lager. BOSKOOP. 29 Dec. Bloemen. Rozen: Hadlev 46, Claudius Pernet 5084, Briar- c^f 40—63. Butterfly 60—85. Wilh. Kcrdes 80—133, Rosalandia 80—104, Florex 80— 135, Phoebe. Vierlandsn 80135, Edith He len 51, Else Poulsen 710, Gloria Mundi Seringen 5076. Chrysanthen, tros 15 24. Mahonia 1019. Andromeda 1214. KOUD^KEFK-RIJND'JK, 27 December Kierveiling. Aanvoer 3128 stuks eieren, prijs kiopeneieren f 55.40, kuikeneieren f 44.80 oer 100 stuks. Boter f 0.640.71, Kaas f 0.22—0.28 per pond. Konijnen f 0.50 0.80 per stuk. ROELOFARFNDSVEEN. 28 Dec. Groen ten. Andijvie 4.10 per 100 K.G., Sla 0.705.40 oer 100 krop, Sla-vellen 7—18 cent oer kist. FUWETERING, 28 Dec. Elerenveiling R. P. V. Aanvoer: 1309 stuks kippeneieren 5.106.20 per 100 stuks, 5 hanen 9095 cent, 5 kippen 45 cent, 9 konijnen 0.70 1.80 oer stuk, kaas 5858 cent per kg. VEUR, 28 Dec. FierenvelF"* Café „Het Waoen van Veur". Aanvoer: 20520 kippen eieren 5 35—6.10, 2000 henneneieren 4 s 80 per 100 stuks, 97 kioDen 0 50 —1.05. 16 eenden f 0.70—1.25, 67 konijnen 0.25—2.30, 20 duiven 10—20 cent per stuk. VOORSCHOTEN. 28 Dec VrHe Veiling. Prijzen: kiooeneieren f 5.205 70, kuiken eieren 4065 cent, hanen 6090 cent, ko- nü^en 0.70—1.40, duiven 10—16 cent per stuk. WOERDEN, 29 Dec. Kaas. Aanvoer 82 parijen, Prijzen, met rijksmerk le kwal. 27—28, 2e kwal. 25—26. Handel matig. /8.13 per leerling en voor het uitgebreid lager onderwijs ƒ16.50 per leerling, welk 1 I voorstel door den raad wordt goedgekeurd, j Wl «vkLNOTKERINGEN (A^1^!'r,•,>,, i loonden 8.989/16 Ro"d"-.u,g. I Berliin 72 43 De heer J. v. d Perk vraagt naar de toe- j Parijs 6 093/4 passing van art. 1 van de Winkelsluitings- j Brussel 30n0'/2 wet, waarbfj de melkwinkels op Zondag 1 Zwitserland 41 561 /2 van 89 uur geonpend mogen zijn. j E«~onhagen 40 15 De voorzitter antwoordt, dat ook van Oslo 46 35 89 uur de melk bezorgd mag worden, Stockholm 45.15 doch na dien tijd niet. Spr. zal de aandacht i New York 1.7923^ van de politie er op vestigen. 1 Praag 6.32'/2 Hierna sluiting met dankgebed. _^4

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3