FORD V-8 W OMGEVING RIJNSTREEK RECHTZAKEN U HEBT GEEN WAARZEGGER NOODIG om U te vertellen, dat U van een Ford V- 8 jarenlang plezier zult beleven. VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 DE l.EIDSEHE COURANT TWEEUE öLAü - PAG. 8 LEIDSCHENDAM. Kerstviering R. K. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer Th. Blok land hield de R. K. Volksbond gisteren avond een buitengewone bijeenkomst, welke alleszins geslaagd mag heeten. Op deze bijeenkomst stond de kerstviering in het middelpunt der belangstelling. In zijn openingswoord heette ae voorzitter bij zonder welkom de dames, die aan den op roep voor deze mooie bijeenkomst gehoor i hadden gegeven. De geestelijk adviseur, kapelaan Van Niekerk, gaf een mooie en devote uiteen- zetting van de Kerstgedachte en van het zoo schoone Kerstfeest en sprak ten slotte het vertrouwen uit, dat allen in den Kerst- nacht in groote scharen ter kerke zullen optrekken om dit schoone feest te gaan vieren. Na deze uiteenzetting werd door allen in eenvoud „De herdertjes lagen bij I nachte" gezongen. Muzikale medewerking werd verleend door het duo NieuwenbroekBlokland, die eenige mooie kerstnummers ten gehoore brachten. Mei een toepasselijk en aanmoedigend woord sloot de voorzitter deze mooien en geslaagden avond. STOMP WIJK. Diefstal. Ten nadeele van den heer O. uit Voorburg zijn uit een pakhuis aan den Westvlietweg te Stompwijk een partij meel en aardappelen ontvreemd, waarvan aangifte geschiedde bij de politie, die de zaak thans in onderzoek heeft. K. J. M. V. Maandag 27 December: Oudejaarsviering. Dinsdag 28 December te 7.30 uur Ma- ria-Congregatie. Vrijdag 31 December geen bijeenkomst. St. Josephsgezellen. Zondag 26 De cember te 11.30 uur en na het Lof bijeen komst Maandag 27 December te 7.30 uur tooneelclub „Adolf Kolping". Dinsdag 28 December te 7.30 uur Maria- Congregatie, daarna bijeenkomst. Don derdag 30 December te 8 uur Kerstviering en Zaterdag 1 Januari bijeenkomst als op Zondag. Collecte. Zondag 26 Dec. zal, zooals vorig jaar, weer een collecte worden ge houden voor de werklooze leden van den R. K. Volksbond, achter in de kerk. Daar de toestand steeds nijpender wordt voor iedereen en de levensstandaard steeds duurder wordt, zullen wij hopen, evenals vorig jaar, dat ook deze collecte weer I zeer bevredigend genoemd mag worden. Elke gift, hoe klein ook, zal in dank wor den aangenomen. God zal het u duizend voudig beloonen. Bij voorbaat onzen har- telijken en welgemeend en dank. WARMOND. „St. Matthias". Zondag 26 Dec. geeft „St Matthias" een zang- en tooneeluitvoe- ring van het damestooneel, 's avonds om 8 uur in hotel „De Zon". Er zal precies op tijd worden begonnen. Plaatsbespreken 12 uur des middags in hotel „De Zon". Het zweefvliegtuig-ongeluk bi) Alphen aan den Rijn. Op 9 Juli j.l. is van het zweefvliegtuig PN 61, bestuurd door J. van der Meer, in de nabijheid van Alphen aan den Rijn bij het komen uit een wolk, waarin eenigen tijd blind was gevlogen, een deel van den linkervleugel afgebroken. Bij de uitge voerde noodlanding liep het zweefvlieg tuig nog eenige verdere schade op, doch de bestuurder bleef ongedeerd. De raad voor de luchtvaart heeft naar aanleiding daarvan een onderzoek inge steld, hetwelk tot de volgende uitspraak van dit college heeft geleid: De raad is van oordeel, dat de aanlei ding tot het ongeluk is gelegen in de om standigheid, dat de bestuurder van der Meer, die slechts geringe oefening in het blindvliegen had gehad en ook weinig practische ervaring bezat omtrent de in wolken voorkomende luchtstroomingen, heeft blindgevlogen met een zweefvlieg tuig, dat niet voorzien was van een blind- vlieginstrument. Door een en ander is het zweefvliegtuig in een abnormalen vlieg- toestand geraakt. Ook al bestaat ter zake geen wettelijk voorschrift, zoo acht de raad het niettemin niet verantwoord met zweefvliegtuigen vluchten zonder zicht uit te voeren. Van den houder van een zweefvliegbewijs, en zeer zeker van een instructeur, mag worden verwacht, dat hij by het uitvoeren van vluchten de noo- dige voorzichtigheid betracht en geen ri sico's neemt, welke op grond van de alge- meene ervaringsregelen als onverant woord moeten worden beschouwd. Te de zen opzichte treft van der Meer ernstige blaam. De onmiddellijke oorzaak van het onge- Iuk moet worden geacht te zijn gelegen in het breken van den vleugel tengevolge van het optreden van overmatige belas tingen door het uitvoeren van in verband met de zeer hooge snelheid minder juiste, vrij „ruwe" stuurbewegingen, toen de be stuurder, nadat hij blindvliegende in een abnormalen vliegtoestand was geraakt, in den normalen vliegtoestand trachtte terug te komen. Tevens is waarschijnlijk van invloed geweest de omstandigheid, dat het zweefvliegtuig niet van een stabilo was voorzien, waardoor de besturing minder gemakkelijk was dan die van het hier te lande veel gebruikte type Grunau Baby. Zooals reeds is vermeld, heeft van der Meer, zonder dat hij uitgerust was met een deugdelijk valscherm, een vliegtuig- sleepvlucht gemaakt, hoewel hij wist, dat hij aldus in strijd met het bepaalde in ar tikel 16, lid 1 sub f van de regeling toe zicht zweefvliegtuigen 1936 handelde. Weliswaar heeft van der Meer voor de vlucht aan de N.V. Nederlandsch Insti tuut voor Zweefvliegen een valscherm ge vraagd, doch toen het eenige apparaat van het instituut niet beschikbaar bleek, had hij niet in strijd met het bestaande voorschrift mogen starten. De berechting van de overtreding van dit wettelijk voor schrift behoort echter niet tot de bevoegd heid van den raad. En daar het niet me devoeren van een valscherm niet in ver band staat met het ongeluk, is er voor den raad geen aanleiding een tuchtmaatregel in overweging te nemen, wel voor de uit spraak, dat van der Meer ook te dezer zake ernstige blaam treft. NIEUWKOOP. DE VERBETERING VAN RIETLAND IN WERKVERSCHAFFING. Een half millioenen plan. Op 9 Augustus 1.1. nam de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den j Polder Nieuwkoop en Noorden twee hoogst j belangrijke beslissingen. Een beslissing om- j trent de nieuwbouw van een betonnen sluis met brug en woning te Slikkendam en een tweede om aan den Minister van Sociale Zaken een plan voor te leggen, waarbij het j aanwezige rietland, gelegen onder de ge- meente Nieuwkoop bij centrale werkver- I schaffing te verbeteren. De Minister heeft dit plan goedgekeurd j en daarop toegezegd een overheidssubsidie in het uit te betalen arbeidsloon van 90 procent of 10 procent minder dan de Pol der gevraagd had. Alleen werklooze hoofden van gezinnen of kostwinners (één uit een gezin) mogen worden tewerk gesteld, voorzoover zij met toestemming van de Inspectie voor de werk verschaffing te Noord wijk worden aange wezen. Zooveel mogelijk zal in accoord moeten worden gewerkt. Bij verzuim wegens regen mogen de eerste drie uren niet worden ver goed, wel de volgende uren. Met de dagelijksche leiding van de werk verschaffing moet belast worden de Ned. Heide-Maatschappij te Arnhem. De uit deze leiding voortvloeiende kosten betalen be langhebbenden, zoomede de materialen en sociale lasten. De premie ingevolge de Ziektewet moet voor de helft op de arbeiders verhaald wor den tot ten hoogste 1 procent. Het plan met begrooting is in tweeën ge splitst, Het eerste betreft 400 H.A. afgra ven en de vrijkomende specie per kruiwa gen en verder per vlet afvoeren en lossen, het baggertrekken, aanvoeren, lossen en verspreiden over deze 400 H.A. De raming wegens arbeidsloon bedraagt hiervan ƒ345.000.en wegens overige kosten ƒ45.000.De Minister keurde dit plan gedeelte goed voorloopig voor een complex van 50 H.A. en voor een subsidie van 8370.—. Het tweede betreft het verwijderen van KNOEIERIJEN BIJ HET MERKEN VAN BIGGEN Eenige maanden geleden kwamen de controleurs in zake de uitvoering van de Landbouwcrisiswet in den Achterhoek van Gelderland tot de ontdekking, dat bij een groot aantal landbouwers vele biggen, die, zoodra ze een gewicht van tien kilo heb ben, van regeeringswege moeten worden gemerkt, vcorzien waren van valsche ta- toueer- en blikmerken. Het verdere onder zoek wees uit, dat de blikmerken afkom stig waren van reeds geslachte varkens cn derhalve reeds eerder waren gebruikt, hetgeen kon worden nagegaan in de boek houding der uitgegeven nummers dezer merken. De betrokken landbouwers we zen als den man, die de merken had aan gebracht, aan een varkenskoopman te Lauwerzijl in de provincie Groningen. Gisteren stond deze man voer de Gro- ningsche rechtbank terecht. Hij ontkende te hebben geweten, dat de door hem aan gebrachte merken reeds eerder waren ge bruikt; hij had ze volgens zijn bewering voor echt gekocht. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van één jaar en zes maan den. De verdediger vroeg vrijspraak. Uitspraak 6 Januari. KANOVAARDER LIET JONGEN VERDRINKEN In den middag van 26 September is een vijfjarig jongetje in de Laakhaven te 's Gravenhage gevallen en verdronken. In de nabijheid van de plaats waar dit ge beurde was de ambtenaar Ph. R. bezig met het repareeren van den motor van zijn kano. Daar hij geen enkele poging onkruid van 450 H.A., het bedekken met een dun laagje bagger in totaal geraamd op ƒ90.000.aan arbeidsloon en 17.500. aan overige kosten. Dit is voorloopig toe gestaan voor een complex van 50 H A. tot een subsidie van f 36.325.Alzoo voor 100 H.A. is voorloopig toestemming aanwezig tot een subsidie-bedrag van tezamen 44.695.—. Met de uitvoering kan een aanvang ge maakt worden op 10 Januari a.s. Belang hebbenden ontvangen per circulaire nader bericht over een en ander. Een product, dat 25 mlllloen maal verkocht werd, móét Immers goed zijn I De deugdelijkheid der gebruikte materia len en de precisie, waarmede zij tot Ford- ondeideelen verwerkt worden, geven den Ford V-8 een zeer langen levensduur. De 8 cilinder motor In V-vorm is van het meest moderne type. En als de Ford-motor na langdurtgen trouwen dienst revisie behoelt, staat den Ford-eigenaar een ln de fabriek geheel gereviseerde en opnieuw gemonteerde „ruilmotor" ter beschikking, die in enkele uren en tegen zeer lagen prijs kan wor den aangebracht. DU ls een exclusieve Ford-service. N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL''FABRIEK - AMSTERDAM Official Ford Dealer te: Leiden: N.V. „HET MOTORHUIS" Stationsweg 1. Lisse: J. CAMMENGA Co. Heereweg 148. heeft ondernemen om den drenkeling te helpen werd tegen hem proces-verbaal cpgemaakt. Gisteren stond hij voor den Haagschen kantonrechter, mr. Van Haef- ten, terecht. De ambtenaar van het openbaar minis terie, mr. Langemeyer, geloofde niet, dat verdachte's hulp in dit geval succes zou hebben gehad. Maar een strafbaar feit is gepleegd en de ambtenaar achtte het on denkbaar, dat verdachte deze zaak niet ernstig zou hebben genomen. Verdachte's moreele houding achtte de ambtenaar bui tengewoon antipathiek en hij had weinig bewondering voor diens kalmte. De eisch luidde 50 subs. 30 dagen hech tenis en het vonnis 30 subs. 20 dagen hechtenis. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Moter- en Rijwielwet: A. N. te Gouda, vrijspraak; J. C. v. G. te Amsterdam 20 of 10 d., civ. vordering ad 9.toegewezen aan A. B. te Nieuwkoop; G. H. te Waarder 3 of 3 d.; C. de J. te Den Haag 3 of 3 d.; M. v. d. V., Mijdrecht 3 of 3 d.; P. M. H. ƒ2.50 of 2 d.; J. den H., te Hazerswoude ƒ2.50 of 2 d.; A. S., Koudekerk ƒ2 of 2 d.; W. C. J. B. 2 maal ƒ2 of 2 maal 2 d.; C. N. te Zijpe 5 of 5 d.; J. L. H. Leiden 5 of 5 d.; P. van D., Bodegraven 5 of 5 d.; D. C. van R 7.50 of 6 d.; N v. d. M. Kat wijk aan Zee ƒ7.50 of 6 d..; M. D. te Aar- landerveen 1.50 of 1 d.; II. G. W., Bus- sum 4 of 4 d.; J. P. v. d. M. Amersfoort 4 of 4 d.; A. L. de B. Zoeterwoude 2 maal 4 of 2 maal 4 d.; C. den Ud 2.50 of 2 d. Veewet: R. van V. te Hazerswoude 50 of 25 d. Vuurwapenwet: A. v. d. P.K. te Woubrugge 5 of 5 d. v. v. revolver. L. L. Hazerswoude 8 of 8 d. v. v. buks en pa tronen.; A. B. Benthuizen 10 of 6 d. Vis- scherijwet F. J. S. te Den Haag 2 maal 1.50 of 2 maal 2 d. v. v. hengel; F. de B. Am sterdam ƒ2.50 of 2 d., v. v. hengel; J. d. B. Den Haag ƒ2.50 of 2 d. v. v. hengel; J. H. de V. Leiden 2.50 of 2d. v. v. hengel; P. K. zonder bek. woonplaats 2 maar 2 of 2 maal 2 d., v. v. hengel. Keur v. Rijnland L. van E. te Alkemade 2.50 of 2 d. Ver- keersverord Alphen A. S. te Koudekerk 2 of 2d. IJkwet: C. A. B. 3 of 2 d. en 1 of 1 d. verb, verkl. van 1 gewicht en vernie tiging van 1 gewicht; S. H. B. te Nieuwveen 1 of 1 d., v. v. maatstok; J. M. v. E. 1 of 1 d. v. v. maat; J. C. V., Boskoop, 2 maal 1 of 1 d ,v. v. gewichten Alg. Pol. verord. Hazerswoude: P. de G., Hazerswoude 3 of 3 d. 453 Str.: G. J. B., zonder bekende woonplaats 2 d dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar Rijkswerkinr. 425 Str.: D. V., Bodegraven 8 of 8 d.. 431 Str.: W. H., Barwoutswaarder 5 of 5 d.. 424 str.: J. M. ƒ10 of 10 d.; A. v. R. 10 of 2 wk. tuchtsch.: B. B. ƒ10 of 10 d. Leerplichtwet: J. P. G. G. te Nieuwkoop f 2.50 of 2 d.; C. N R. Nieuwkoop 2.50 of 2 d.; C. V., Nieuw koop 2.50 of 2 d. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Aanrijding. Terecht stond J. v. d. H. uit Overschie wien bij dagvaarding ten laste was gelegd, dat hij op 8 November j.l. te H il le go m met zijn vierwielig motorrijtuig hoogst roekeloos en onvoorzichtig heeft ge reden met een snelheid van ongeveer 50 K.M in de Hoofdstraat en toen op het trottoir terecht is gekomen, waarbij de heer C. B., die juist daar ter plaatse was, door over een hek te springen den dood heeft ontsprongen. De maximum-snelheid daar ter plaatse is slechts 30 K.M. per uur. Na een scherp requisitoir eischte de amb tenaar voor het eerste feit tegen verdach te een geldboete van 10 subs. 5 dagen en voor het tweede feit een geldboete van 20 subsidiair 10 dagen hechtenis en de bevoegdheid ontzegd om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 4 maanden. De kantonrechter veroordeeld verdachte voor het eerste feit tot een geldboete van 10 sub. 15 dagen hechtenis en voor het twee de feit tot een geldboete van 10 sub. 20 dagen hechtenis en met dezelfde bijko mende ontzegging. Aanrijding. Vervolgens stond terecht J. H. S. uit H i 1- legom, van beroep monteur, die bij dag vaarding ten laste was gelegd, dat over den Heereweg heeft gereden met een vierwie lig motorrijtuig met een snelheid van on geveer 50 a 60 K. M. per uur en toen een vrachtauto, welke uit een aldaar recht van verdachte komende straat kwam, heeft aangereden. Verdachte beriep er zich op, dat waar hij reed een voorrangsweg is, het geen de ambtenaar deed opmerken, dat hij dan toch ook wel beter op ander verkeer had kunnen letten. Spr. eischte tegen ver dachte een geldboete van ƒ6 subsidiair 3 dagen hechtenis. De kantonrechter achtte hetgeen verdachte ten laste was gelegd niet wettig en overtuigend bewezen en sprak hem vrij. Overtreding Crisis-Tuinbouw- besluit. Vervolgens stond terecht P. L. v. D. uit H i 11 e g o m, welke ten laste was gelegd, dat hij in zijn winkel in voorraad heeft ge had meer dan 5 K.G. uien, peen, wortelen, aardappelen en andere soort groenten, ter wijl hij niet was aangesloten bij de Crisis Tuinbouw-Centrale. Verdachte beriep ei zich op, dat de zaak niet van hem, maai van zijn zuster was. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van IC subs. 8 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch werd verdachte veroordeeld. Terecht stond de 25-jarige chauffeur C P. v. d. Z. uit A a 1 s m e e r, welke bij dag vaarding ten laste was gelegd, dat hij op 29 October in de HaarlemmermeerAals* meerderdijk niet behoorlijk is uitgeweken naar rechts bij het tegenkomen van een vierwielig motorrijtuig, hetwelk bestuurd werd door B. S. uit Rijnsburg, waarbij een aanrijding tusschen deze beide motorrijuti» gen, waarop het door B. S. uit Rijnsburg bestuurde motorrijtuig in de langs genoem- dij weg gelegen Ringvaart terecht kwam, Na getuigen verhoor eischte de ambte naar tegen verdachte een geldboete van ƒ20 subsidiair 10 dagen hechtenis en ont zegging voor de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen voor den tijd van 4 maanden. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van ƒ30 subs. 15 dagen hechtenis, maar ontnam hem dit- maai niet de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8