Het vraagstuk van de vaste lasten „MIJMHARDTJES" BUITENLAND Japan dreigt met strafactie. Een stakingsgolf. Rondom Teruel. VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Het Kamerild de heer Van der Weijden heeft deze week bij de behandeling van de begrooting van Economische Zaken een rede gehouden, waaruit wij hier een en ander meer uitvoerig willen vermelden. Ik verheug mij er over, aldus spr., dat door de indiening van Tariefmachtigings wet en wijziging van de Crisisinvoerwet eindelijk in Nederland blijk gegeven wordt van het inzicht, dat we niet door kunnen gaan met een economische inrichting van ons volk, noch voor de industrie, noch ech ter ook voor den landbouw, waarbij wij datgene, wat we zelf kunnen produceeren, uit het buitenland blijven betrekken en onze eigen producten of veredelingspro ducten soms voor afbraakprijzen over de tolmuren zetten. Nu Nederland ook bezig is achter ver schillende andere landen aan uit de econo mische depressie te kruipen, zijn er lieden, die zoo gemakkelijk uiting geven aan hun gevoelen, dat nu door de devaluatie, die onmiskenbaar gunstig heeft gewerkt, de prijsklove tusschen binnen- en buitenland is overbrugd, maar die vergeten toch, dat de Nederlandsche depreciatie, of hoe men dat noemen wil, toch altijd nog 10 a 15 pet. is achtergebleven bij de wereldvaluta. Daar door heeft de Nederlandsche ondernemer onder overigens gelijke omstandigheden nog steeds een handicap van 15 a 20 pet. op het prijspeil. De heer Gul jé heeft op zeer voorzichtige wijze, welke echter niet misverstaan be hoeft te worden, aangegeven, dat wij, een maal losgekomen van den waan, dat de valuatie een ramp beteekent, kunnen er kennen, dat deze, hoewel laat, een totale ineenstorting heeft voorkomen. In zeer voorzichtige bewoordingen heeft hij aan gegeven, dat hier de leering moet worden getrokken, dat het percentage der deva luatie een zeer doelmatig middel is, om het prijspeil op de meest natuurlijke wijze te beïnvloeden en daardoor met zoo weinig mogelijk takel- en hijschinrichtingen, als heffingen, accijnzen, invoerrechten en ex portpremies, benevens productieregelen, de rêndabiliteit en de werkloosheid te be ïnvloeden. Ik meen, dat deze zienswijze niet veel afwijkt van die van den Minister, zoodat het overbodig is hier lang bij stil te staan. Zeker zal het binnenkort noodig zijn, dat Regeer in g en Parlement zich beraden om trent richtlijnen op dit punt Verder gaande kwam spr. aan het vraag stuk van de vaste lasten. En hij zeide hier over oun.: En nu meen ik, dat in de ordening ook dient betrokken te worden de belooning van geleend geld. Ik zie geen enkel steekhoudend argument, als dit kan, waarom deze buiten elke be snoeiing moet blijven. Ik geloof, dat dit kan zonder het krediet aan te tasten, en het spijt mij, dat de Mi nister, van wien ik anders Verwacht had, dit heeft afgewezen. Hier ben ik aangeland bij de vaste las ten. Dit is geen probleem, dat alleen den land en tuinbouw betreft, maar evenzeer de kleinindustrie, den middenstand en de huis eigenaren. De rente is laag genoeg, maar duizenden (middenstanders, kleine industrieelen, hui zenbezitters, tuinbouwers en landbouwers hebben hiervan nog nooit iets geprofi teerd. Mijnheer de voorzitter! Hoe liggen hier de feitelijke verhoudingen? De Staat, de provincies, de Overheids bedrijven en alle particuieren, die een niet hoogere belasting op hun goed hebben dan 60 pet. van de tegenwoordige waarde, kun nen hun te hooge hypotheek aflossen of converteerèn. Daarbuiten vallen allen, die een hoo gere belasting hebben op hun goed dan 60 pet. van de tegenwoordige waarde, mede een gevolg van het lage devaluatiepercen tage hier te lande. Dezen zijn met handen en voeten gebonden aan den kredietgever, omdat geen andere hypotheek te verkrij gen is. Laat ik eens enkele voorbeelden aanha len. Ik ben bereid den Minister de namen op te geven. Een hotelhouder nam 18 jaar geleden een hypotheek van 45.000 op zijn hotel. Hy heeft 18 jaar lang precies op tijd 6 pet. rente betaald, heeft intusschen 24.000 afgelost en de zaak goed onderhouden. Nu vraagt hij kort geleden in verband met den sterk verlaagden rentevoet om renteverlaging. Het antwoord is: „geen renteverlaging, maar geef het geld maar terug", terwijl men weet, dat dit niet kan, omdat het pand nu slechts 25.000 waard is en dus geen an dere hypotheek verstrekt wordt. Een ander geval. Een landbouwer heeft 25.000 hypotheek. Hij heeft de rente al tijd betaald. Hij heeft dit voorjaar de ïente verlaagd gekregen op 41/2 pet., doch krijgt nu bericht, dat de rente is gesteld op 4 3/4. Hij kan ook, als hij wil, de boer derij, die 30.000 waard is, 'overdoen aan den hypotheekhouder voor de hypotheek ad 25.000 Een ander geval. Een aantal tuinbou wers had door gezamenlijk optreden ge daan gekregen, dat de rente was verlaagd tot 4 pet. Zij krijgen, nu de waarde van hun goed weer een stuk boven de hypotheek uit is gekomen, bericht, dat de rente weer is vastgesteld op 4 3/4 pet. Het komt dus practisch hierop neer: in dien er geen 40 pet. overwaarde is, kan men ieder brandschatten tot hy totaal is uitgekleed en uitgeschud. Hier wordt echtbreuk met den arbeid ge pleegd. Ik acht het eenvoudig niet te verant woorden een zoo groot aantal oppassende medeburgers, die onder omstandigheden, die alle beschrijving tarten, een hooge ïente hebben betaald, veelal met opoffe ring van ouders, broers en zusters, nu nog een veel hoogere rente te laten betalen dan op het moment het gangbare rente- type is. De Overheid heeft m.i. tot taak een gat voor hen open te maken, niet om hen te begraven, maar om de mogelijkheid open te stellen, dat ook zij aan die econo misch veel te hooge rente kunnen ont komen. In beeldspraak zou men kunnen zeggen: de schippertjes liggen met hun boot vastgevroren, de Regeering zendt een ysbreker om een vaargeul open te maken om hen te helpen. Dat kan heel goed ook, indien de Regee ring geen Staatshypotheekbank wenscht. Ik wil daarom de aandacht vestigen van den Minister op de krediet- en hypotheekver strekking, zooals die kort geleden in België is te rhand genomen, omdat de groote ban ken niet voldeden. Hier mag men dat mis schien niet zoo zeggen. De doelstelling van het Koninklijk besluit wordt daar als volgt omschreven. „Er wordt een zelfstandige openbare kredietinstelling met name Cen traal Bureau voor Hypothecair krediet op gericht." Dit bureau heeft ten doel voor zoover dit in het algemeen belang wen- schelyk is: De mobielmaking te bevorderen van de hypothecaire schuldvordering, alsmede de regularisatie van den rentevoet en van an dere op de hypothecaire leeningen druk kende lasten. De Staat schrijft in voor het saldo van het kapitaal en waarborgt de terugbetaling van het kapitaal en de rente van de ge- emitteerde obligaties. De instelling is verplicht er toe bij te dragen, dat de rentevoet zoo laag mogelijk zy, wegens het maatschappelijk karakter van de rol, welke de instelling te vervullen heeft. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat, in dien men bezwaar heeft tegen een instel ling, geheel van Starts wege gedirigeerd, ook nog een oplossing mogelijk is, waarbij het beoogde doel kan worden bereikt zon der deze bezwaren. Wie zouden nu door een dergelijke in stelling moeten worden geholpen? Door deze instelling zouden moeten wor den geholpen alle oppassende en vakbe kwame ondernemers, die een hoogere hy potheek op hun goed hebben dan 60 pet van de tegenwoordige waarde en die nu een te hooge rente betalen moeten, gezien vanuit het standpunt van den algemeenen rentestand. Bij het toekennen der hypotheek dient er aandachtig en voorzichtig gehandeld te worden, omdat het persoonlijk element hierbij een groote rol speelt bij het beoor- deelen van het risico. Men zou er echter niet van mogen uitgaan, dat eenige ach terstand in rente of aflossing oorzaak tot afwijzing is, omdat zeer wel mogelijk is, dat deze achterstand het gevolg juist was van de te zwaar drukkende verplichting en lagere verplichtingen zeer goed voldaan zouden kunnen worden. Wat verwacht ik nu, indien de hulp zoo zou worden opgezet? Ik verwacht, dat de instelling zelf niet zoo heel veel zou behoeven te doen, maar dat deze sterk preventief zou werden. Tot dusver moest de debiteur lijdelijk af wachten, wanneer het einde gekomen was, of de rente verlaagd werd. Indien nu hulpverleening op redelijke voorwaarden aan vakbekwame onderne mers verleend, althans in uitzicht gesteld zou worden, heeft dit tot gevolg, dat zij, die nu nog veel te hooge rente moeten be talen, zich tot hun hypotheekhouder kun nen wenden met de volgende boodschap: Ik kan hypotheek verkrijgen voor 3 1/2 a 4 pet.; bij u moet ik nog 5 of 6 pet. betalen. Wilt u het daar ook voor doen of anders zal ik u de hypotheek aflossen. Ik heb het vermoeden, dat de hypotheek houder, wetende welke rente de Staat of provincie geeft, zich' nog wel tien keer zou bedenken, vóórdat hij tot terugvragen over gaat en dus "in vele gevallen de rente ver laagd zou worden. Ik ben dus overtuigd, ciat juist de preventieve werking hier won deren zou verrichten. En welk gevaar of risico is hier nu aan verbonden tegenover het groote goed, wat et mede bereikt wordt voor de instelling of uiteindeiqjk voor den Staat? Indien de rente, die laag is (dus veel meer kans, dat er betaald kan worden) in som mige gevallen niet betaald zou worden, dan wordt de instelling eigenaar van de onder panden, in het uiterste geval voor 100 pet. van de tegenwoordige waarde, dat is de waarde, waarvoor thans vele groote instel lingen deze panden koopen, omdat zij dat zoo'n goede belegging achten. Gevaar voor kredietontwrichting is er heelemaal niet. Hiermede is niet opgelost het vraagstuk van de schulden bij hen, die een hoogere schuld hebben dan de tegenwoordige waar de. Ik ben met den Minister eens, dat men, nu het krediet eindelijk door de devaluatie aan het ontdooien is, men nu niet moet komen met schuldherleiding omdat dit het geheele krediet weer in gevaar zou bren gen. Ik geloof, dat men hier wel moet komen tot een verbod van rentebetaling voor dat deel van de hypotheek, dat hooger is dan de tegenwoordige verkoopwaarde. Dan is de te zware druk voorloopig opgeheven. Bij liquidatie* ontvangt de hypotheek houder ook niet meer. De rest zou kunnen vallen onder de kredietregeling van de in stelling, welke ik zoo juist besprak. Mijnheer de voorzitter! De Minister zal moeten toegeven, dat ik mij by de bespre- Nieuwe ideale pijnverdrijvers Hartvormige ouweltjes gevuld met verschillende beproefde geneesmid delen welke elkander wederkeerig in hun werkmg ondersteunen, zoodat de pijn met vereende krachten ver dreven wordt. Wonder goed en snel helpen ze bij. Hoofdpijn. Kiespijn. Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn. Rheumalische pijnen. Migraine. Periodieke pijnen. Moe heid. Kou en Griep. „Mijnhardtjes** nemen gemakkelijk in en stimuleeren tevens bloedsom loop en stofwisseling, zonder scha delijke nevenwerking, zoodat U zich na verdreven pijnen weer Irisch en opgewekt gevoelt. DUITSCHLAND PREDIKANTEN WORDEN VRIJGELATEN Ter gelegenheid van het Kerstfeest. Een deel van de in voorarrest zittende predikanten en leden der Belijdende Kerk zal ter gelegenheid van het Kerstfeest in vrijheid worden gesteld. Dominé Niemoel- ler blijft echter opgesloten. Reuter verneemt, dat ongeveer de helft der gearresteerde predikanten van de Be- lijdende Kerk in vrijheid zal worden ge steld: 51 zullen in arrest blijven. Gedu rende de afgeloopen week zijn te Dort mund en elders weer predikanten in hech tenis genomen. FRANKRIJK TEGEN DE VERWOESTING VAN JAPANSCHE EIGENDOMMEN. De woordvoerder van de Japansche gar nizoenstroepen in Tientsin heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij zeide, dat hetN Japansche leger besloten heeft een dras tische strafactie te ondernemen tegen het Chineesche vandalisme jegens de Japan sche eigendommen in Sjantoeng. Japan behoudt zich het recht voor schadeloosstel ling te eischen en heeft zich gereed ge maakt waarborgen te verkrijgen. De Japansche regeering heeft de 17.000 ingezetenen uit Tsingtau teruggetrokken en beloften gevraagd an den burgemees ter, Sjen Lie Hoeng, en den gouverneur, Han Foe Tjoe, ten opzichte van de be scherming van de Japansche eigendommen en belangen, die gewaarborgd zijn door verscheidene overeenkomsten tusschen Ja pan en China, terwijl Tsingtau uitgezon derd wordt van de blokkade en de op- marsch van Japansche troepen aan den Noordelijken oever van de Gele Rivier stopgezet is, dit alles ter voorkoming eener uitbreiding der vijandelijkheden tot Sjantoeng. Desondanks hebben de Chinee sche autoriteiten opzettelijk en systema tisch de Japansche eigendommen in Sjan toeng geplunderd. Voorts wordt er in deze verklaring op gewezen, dat de provinciale regeering van Sjantoeng den Chineezen toegestaan heeft Japansche eigendommen te plunderen in Tsinan op 17 December, dat Chineesche ge regelde troepen op bevel der regeering, steenkoolmijnen, die Japansch eigendom waren, hebben opgeblazen in Tstetsjoean en Posjan, ondanks de vertoogen van het Chineesche volk en de raadgevingen van de buitenlanders, die vreesden voor werk loosheid en verergering van den toestand en dat negen Japansche katoenfabrieken opgeblazen zijn op bevel van de gemeente lijke autoriteiten te Tsingtau, terwijl thans de Japansche eigendommen in Tsingtau vrijelijk geplunderd worden door geregel de Chineesche troepen en door het gepeu pel. WELDRA JAPANSCH ANTWOORD OP AMERIKAANSCHE NOTA. Het Japansche blad „Asahi" verklaart, dat Japan over twee of drie dagen zal antwoorden op de Amerikaansche nota in zake de incidenten met de „Panay". Dit antwoord zal tot in bijzonderheden de re sultaten bevatten van het onderzoek, dat door de Japansche autoriteiten is geleid en zal de verzekering geven, dat Japan de be langen dei mogendheden zal eerbiedigen. De „Asahi" voegt hieraan toe, dat de re geering haar houding ten aanzien van de drie Amerikaansche eischen nog niet heeft bepaald. Men gelooft, dat een minnelijke schikking mogelijk zal zijn, indien de bei de regeeringen tot overeenstemming kun nen komen over de omstandigheden, waar onder het incident zich heeft afgespeeld, welke omstandigheden in het Japansche antwoord worden uiteengezet. king van dit inderdaad om een oplossing roe pende vraagstuk niet heb bepaald tot cri- tiek op den bestaanden toestand, waarvoor ik den Minister ook nog geen enkel ver wijt heb gemaakt, maar dat ik naarstig heb gezocht, met omzeiling van de bezwaren van Staatshypotheekbank of kredietver storing, toch een weg aan te geven om het beoogde doel te bereiken, n.L langs den weg, zooals dat in België kort geleden is gebeurd. Ik ben er van overtuigd, dat machtsmis bruik met uitgeleend geld het leven van zeer vele oppassende medeburgers sloopt, den arbeid verlamt en het algemeen wel zijn ondermijnt. Ik acht dezen Minister zeker niet minder bekwaam dan de Belgische Ministers (in tegendeel) en daarom meen ik gegronde hoop te mogen koesteren, dat de Minister opnieuw zeer ernstig de quaestie bekijkt (niet al te lang) en dan in de door mij aan gegeven richting een oplossing zal vinden. De Minister heeft den heer v. d. Weyden waarschijnlijk voor een deel bevredigd door de mededeeling, dat hij plaatselijke regelingscommissies wk.i instellen die schuldpositie van onder hypotheek zuch tende plattelanders (en anderen?) zullen trachten te reguleeren, waarna de regee ring dan met middelen uit het Landbouw crisisfonds de opgeluchte bedrijc, .fjes tech nisch en materieel er boven op wil helpen. IN LEVENSMIDDELENBEDRIJF EN VRACHTDIENST. Militaire auto's nemen de diensten over. De staking in het levensmiddelenbedrijf te Parijs is ongewijzigd, behalve in en kele groote winkels, waar het werk is hervat. Ook de staking in het auto-trans portbedrijf duurt voort, terwijl in de ta baks. en lucifersindustrie in 26 fabrieken wordt gestaakt. Een deel van het personeel van de Alst- hom-maatschappij is gisterochtend in sta king gegaan, uit sympathie met de arbei ders van Goodrich, die reeds een week staken. Enkele stakers hebben het fa- brieksplein bezet. Ook de bestellers en vrachtautobestuur ders van de vrachtdienstondernemingen, die des nachts werken zijn in staking ge gaan. De eerste uiterlijke teekenen der werk staking waren om 11 uur te bemerken aan de centrale hallen, waar de politie de toegangen tot de loodsen bewaakte. De aanvoer van levensmiddelen was minder groot dan de vorige dagen, en vooral ge ringer dan in vorige jaren aan den voor avond van het Kerstfeest, hetgeen daar aan te wijten viel, dat de vrachtautobe stuurders aan de groote Parijsche spoor weg stations weigerden de goederen te vervoeren. Des avonds lagen aan de ver schillende stations nog 1800 ton levens middelen, groenten, vleesch en gevogelte, op vervoer te wachten. De prefectuur van politie riep honderd militaire vrachtauto's op om het werk over te nemen, waarna de goederen hierop werden geladen en naar de hallen gereden. De ontlading ge schiedde zonder eenig incident. Het werk stond ook volkomen stil in de expeditiekantoren van de groote uitgeve rij Hachette. Geen enkele auto verliet de garage en de meeste groote dagbladen moesten naar andere middelen uitzien om hun edities naar de provincie te ver zenden. Den geheelen nacht hebben de opgeroe pen militaire auto's het werk van de auto's der vrachtdienstondernemingen overge nomen. In de hallen was daardoor ten slotte een normale aanvoer. De prijzen bleven onveranderd ten opzichte van gis teren. De vrachtrijders van de melkfa brieken hebben zich niet bij de stakings actie aangesloten, zoodat de stad vanmor gen normaal van melk werd voorzien. DE VERLENGING VAN DE TENTOONSTELLING. De meeningen over de wenschelykheid van heropening der Parijsche wereldten toonstelling zijn verdeeld. Op het oogen- blik wordt deze kwestie behandeld in de Kamer, die het voorstel/tot heropening waarschijnlijk wel zal aanvaarden. In den Senaat verwacht men evenwel meer te genstand. Een opgewarmde maaltijd zooals de tentoonstelling velen verschijnt, is vol gens een Fransch spreekwoord niets waard. De onzekerheid brengt de verant woordelijke mannen in ernstige ongele genheid, uit internationaal, technisch en financieel oogpunt, seint de Parijsche cor respondent van de N. R. C. Den anderen landen werd machtiging tot heropening gevraagd, die zij soms ten nadeele van hun eigen belang gaven. Het maakt dan wel een vreemden indruk, dat niemand nog weet of er gebruik van gemaakt wordt. Het prestige van den gastheer moet er naar de meening van den hoofdarchi- tecten onder lijden. Elke dag uitstel ver ergert den toestand op het terrein, dat al door het winterweer geleden heeft. In elk paviljoen moet onmiddellijk tegen het in- sijpelen van water gewaakt, er moet ge stookt en de rattenplaag moet bestreden worden. Met deze dieren heeft men veel last, want zy knagen zoowel aan het lichte materiaal als aan hout, electrische leidin gen, kleeden en stoelen. Zij kunnen kort sluiting veroorzaken en hebben entree in de nieuwe zaal van het Trocadero gemaakt. De noodzaak van verwarming klemt voor al voor het paleis van de ontdekkingen en de kostbare delicate toestellen, die er staan, evenals voor de genoemde zaal. Voor het onderhoud deed men tot nu toe een beroep op de post onvoorziene uitga ven. Hoe moet het nu 31 December? In elk geval zei de hoofdarchitect aan iemand van de Petit Parisien, dat de benoodigde toestellen al begin November besteld had den moeten zyn. Een andere moeilijkheid komt voort uit het feit, dat de meeste pa viljoens verkocht zijn en elk oogenblik kunnen worden opgeëischt. Sinds de slui ting behooren zij aan de aannemers, die ze bouwden. Velen hunner hebben al te gen den toestand van het oogenblik ge protesteerd. Tal van tentoongestelde voor werpen zyn ook verkocht. Zoo zyn de be langen van inzenders, pachters en wa kers door de verwarring benadeeld, waar in de besluiteloosheid van de leiders, uit vloeisel van de desorganisatie en de sa botage, die aan de opening voorafgingen, allen gebracht heeft. ENGELAND DE ANTI-BRITSCHE PROPAGANDA IN ITALIë. Cranborne vertrouwt op het gezonde verstand der Italianen. In het Lagerhuis heeft lord Cranborne naar aanleiding van interpellaties over de in het buitenland gevoerde anti-Britsche propaganda met betrekking tot de Italiaan- sche propaganda verklaard: „Wij hopen en gelooven, dat het gezon de verstand van het Italiaansche volk er voor zal zorgen, dat onze vertoogen doel treffen. Indien zij geen uitwerking heb ben, is het duidelijk, dat wij vroeg of laat verdere maatregelen moeten nemen. Ik kan het Huis de verzekering geven, dat wij niet zullen aarzelen, alle maatregelen te nemen, die wij noodig of geschikt voor het doel achten". „Wij wenschen niet, dat wy maatrege len moeten nemen. Wij wenschen geen gespannen betrekkingen tusschen ons en eenig ander land. Wat wij wel wenschen is een terugkeer tot de vertrouwelijke vriendschap, die altijd tusschen ons en Italië bestaan heeft". ITALIË DE ERKENNING VAN ABESSINIë. Nederlands initiatief toonde we rkelij kheidszin. De Independance Beige schrijft over het door Nederland genomen initiatief inzake de erkenning van Abessinië: Dit is een initiatief, dat men slechts kan goedkeuren, en dat getuigt van werkelijk heidszin, waarvan de geheele internatio nale politiek doordrongen diende te zyn. De erkenning van de Italiaansche souve- reiniteit over Abessinië houdt in geen en kel opzicht en hierop dient de nadruk te worden gelegd een moreele goed keuring in van de Italiaansche overwin ning. Te willen volharden in een afkeu rende houding, die niet de minste kans meer biedt op een totstandkoming van een wijziging in den gelaakten toestand, beteekent blind zijn voor de werkelijk heid, de toekomst bemoeilijken en de mo raal zelf belachelijk maken. Nog geen Finsche beslissing. Naar aanleiding van het door de Ne derlandsche regeering genomen initiatief inzake de erkenning van de Italiaansche souvereiniteit over Abessinië, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Hol- sti, verklaard, dat de Finsche regeering in deze aangelegenheid nog geen enkele beslissing heeft genomen. PALESTINA DE STRIJD TEGEN HET TERRORISME. Elf Arabieren gedood. Naar schatting zijn elf Arabieren ge dood, terwijl een Arabier gevangen geno men is tijdens een opmarsch van politie- troepen, die een talrijke bende insloten nabij Arraba, ten Westen van Tiberias. Er ontstond een gevecht, waarna de Ara bieren uiteengedreven werden. De politie- troepen achtervolgen hen. NOG EENIGE HAARDEN VAN TEGENSTAND. Een regeeringscommuniqué. Een officieele mededeeling van het mi nisterie van nationale verdediging te Bar celona vermeldt, dat de regeeringstroe- pen gisteren onafgebroken voortgingen met de vijandelyke haarden van tegenstand te verzwakken, zoodat deze thans tot eenige gebouwen zijn beperkt. Drievierde deel der bevolking van Te ruel heeft de stad reeds verlaten. Aan het front buiten de stad hebben vijandelijke versterkingen den rechtervleugel der re- geeringstroepen aangevallen, maar zij kon den gemakkelijk verdreven worden. Van de andere fronten valt niets te melden. Mededeelingen van Franco. Radio Aragon heeft een communiqué doorgegeven van het hoofdkwartier der le gers van Aragon, dat o.a. het volgende ver meldt: Aan het front van Teruel duurt de op marsch van Franco's troepen voort, hoewel bemoeilijkt door een dichten mist. Als een bewijs van den werkelijken toestand bij Teruel, valt te vermelden, dat het plaat- i selijke radiostation in een des middags uit gezonden bericht zeide: I „Weest gerust. De rooden zijn niet bin nen en zullen niet binnenkomen. Weest er van overtuigd, dat de berichten der roo den in hun communiqué van gisteren vol- i slagen valsch zyn."

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5