Laatste toerieMeit TELEGRAMMEN Burgerllfkc Stand MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Begrafenis Oud-burge meester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar Overweldigende belangstelling op R hij n hof Een oud-burgemeester werd ten grave ge dragen op Rhijnhof.... Niet zooals het met vele oud-functiona rissen gaat in het bijzijn van slechts enkele vrienden, of vroegere relaties. Neen, zoo was de uitvaart van Leiden's oud-burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gij selaar niet. Jhr. de Gijselaar had gedurende zijn ambtelijk leven het hart der burgerij ver worven en deze burgerij bleef hem trouw omdat hij haar niet ontrouw werd, omdat hij ook na zijn aftreden zijn volle belang stelling voor Leiden en de burgerij bleef toonen, omdat hij bleef meeleven, zooveel zijn wankele gezondheidstoestand hem dit in de laatste jaren veroorloofde, met alles wat het wel en wee der burgerij betrof. Daarom bleef Leiden's burgerij haar bur gervader trouw, ook tot bij zijn laat- sten tocht naar hel stille, vredige Rhijnhof. Maar ook uit de hoogere regeeringskrin- gen, waar jhr. de Gijselaar als lid der Eer ste Kamer vele jaren een belangrijke plaats vervulde, ook uit de kringen der Leidsche universiteit, waarvan hij vele jaren de pre sident-curator was, bestond bij zijn uit vaart veel belangstelling. Te ongeveer half twee begon de stroom van bezoekers los te komen. Per auto kwa men zeer'velen, doch ook per tram werden velen aangevoerd. Aanwezig waren o.m. prof. dr. Slote- maker de Bruïne, minister van O., K. en W., het Gemeentebestuur van Leiden, ver tegenwoordigd door den burgemeester mr. A van de Sande Bakhuyzen, tevens pre sident curator, de wethouders Wilbrink, Verwey en v. Stralen en de gemeente secretaris mr. dr. C. E. van Strijen; ver der mr. D. A. P. N. Koo'en, lid van den Raad v. State, R. A. Baron van Harden- "broek tot Hardenbroek, groot-officier van H.M. de Koningin, prof. jhr. mr. P. C. de Savornin Lehman, lid der Eerstè Kamer, namens de Chr. Hist, fractie, mr. A. Brants, proc.-generaal bij het Gerechtshof te Den Kaag, jhr. mr. v. Fentener van Vlissingen, oud-president van den Hoogen Raad, mr. R J. A. Patijn, oud-secretaris-generaal van Buit. Zaken, jhr. H. M. v. Nispen tot Seve- naer, oud-gezant te Brussel, mr. Lunsingh Tonckens, Raadsheer in het Haagsch Ge rechtshof, mr. G. Kirbeigep. lid van den Hooge Raad, mr. de Block, griffier der Eerste Kamer, prof. dr. P. C. Flu, secre taris van den Senaat der Leidsche Aca demie, mr. J. Limburg, curator der L. U., mr. P. J. Idenburg, secr. van het college van curatoren, de garnizoencommandant Overste Iongh en Overste Buurman, com mandant van het 4e Reg. Infanterie, beiden met hun adjudanten, mr, W. C. Wendelaar, lid der Tweede Kamer en oud-burgemees ter van Alkmaar, als voorzitter van het be stuur der Groot Noord-Hollandsche, mét jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysingha, oud-burgemeester van Deventer, secretaris dezer Mij en vele andere commissarissen, mr. G. Blokhuis, oud-kantonrechter te Den Haag, het collegium van het Leidsch Stu dentencorps en de Senaat van de Unitas, prof. mr. C. W. v. d. Pot uit Groningen, oud-wethouder alhier, burgemeester Wieg man uit Wassenaar, burgemeester Bosschie- ter van Rijnsburg, burgemeester mr. J. J. v. d. Lip, van Kethsl, mej. W. C. M. Bloe- mers, oud-directrice van het Acad. Zie kenhuis alhier, de heer W. Brakel, oud- kamerbewaarder van den oud-burgemees- ter, voorts tal van hoofden van takken van gemeentedienst, afgevaardigden van tal van Leidsche .vereenigingen en tenslotte nog zeer vele commissarissen van vennoot schappen, waarin de overledene zitting had. Gemeentel. Aankondigingen OPHALEN HUISVUIL. In verband met de a.s. Kerstdagen zal het ophalen van huisvuil uit di perceelen, wel ke gewoonlijk Zaterdag worden bediend, nu plaats hebben op Dinsdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht op Maandag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. Directeur Gem. Reiniging. Dr. ADRIAAN BEETS OVERLEDEN In den afgeloopen nacht is alhier in den ouderdom van 77 jaar overleden dr. Adrian Beets, zoon van Nicolaas Beets, den schrijver van de „Camera Obscura". Dr. Beets werd op 28 Juli 1860 te Utrecht geboren, als oudste zoon uit het tweede huwelijk van Nicolaas Beets met jonkvr. v. Foreest. Zijn vader was bij zijn geboorte predikant aldaar en latei hoogleeraar. De jonge Beets genoot zijn opleiding aan hei Gymnasium te Utrecht tot 1878, toen hij aan de Universiteit aldaar ging studee- ren in de letteren. Op 1 Juli 1885 promo veerde hij tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld: De distiga Catonis", dat geschreven was in het Middel-Neder land. Tijdens den cursus 18811882 was hij tijdelijk leeraar aan het gymnasium te Utrecht. Na zijn promotie werd hij leeraar ïr. Grieksch en Aardrijkskunde aan het Fiasmiaansch Gymnasium te Rotterdam, welke functie hij bekleedde tot 1888, toen hij medewerker werd aan het Woorden boek der Nederlandsche taal, waarvan hij later een der redacteuren werd. Voorts be zorgde hij eenige drukken van de Uitgaven Do Vries en Te Winkel vooi de spelling der Nederlandsche taal. Vele publicaties zijn van zijn hand verschenen. Eenige jaren geleden trad hij af als redacteur van het Woordenboek. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau, eerelid van de Ned. Mij voor Letterkunde en buitenlandsch lid van de Kon. Vlaamsche Academie v. Weten schappen. Gedurende 36 jaar was dr. Beets regent van het H. Geest of Arm.' Wees- en Kinder huis alhier. De begrafenis zal plaats hebben op 28 Dec. te 1 uur op de begraafplaats Rhijnhof. ST. JOSEPHS GEZELLEN VEREEN. De Kerstuitvoering. ..Op 2en Kerstdag, dus a.s. Zondag, zijn nog gratis programma's, die tevens gelden als bewijs van toegang, verkrijgbaar bij comm. G. Bot. Zoowel gehuwde als onge huwde leden kunnen er twee bekomen, een voor zich en de ander voor een der huisgenooten. Genoemde comm. houdt zitting 's mid dags van 1 tot 2 en 's avonds van .8 tot 9 Men lette er wel op, dat Woensdag avond niemand, buiten de medewerkers, zonder programma kan worden toegela ten. T. T. C. v. Nispen Bij de competitiewedstrijd LeidenVoor hout, gisteravond in het Gezellenhuis ge speeld, won Voorhout met 75. De eindstand werd: Leiden— V oorhout: Mulderv. d. Mey v. Dijkv. d. Lubbe v. d. Heelv. d. Plas Devileev. Wouw v. d. Postv. d. Berg v. Deventerv. Kampen Uitslag 57 STUDENTEN VEREENIGING TER BEVORDERING VAN DE Het bestuur van de Studenten Vereeni- ging ter bevordering van de Indonesische kunst, is voor 19371938 als volgt samen gesteld: B. R. M. Ranoelngaskari, voorzitter, R. M. Soerjoletono, vice-voorzitter, S. Ham- zah, secretaris, R. Rozai Koesuema Soe- hata, penningmeester, W. Zoetemeijer, commissaris 1, R. H. Koesna Poeradiredjo, commissaris 2, S. Nainggolan, commissa ris 3. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 883. Wed. A. Kuiper en Zoon, Leiden, Aalmarkt 14, optisch bedrijf. N. Venn.: A. Kuiper, Leiden. 6904. Firma R. Zaal en Zoon, Hazerswou- de, Voorweg C. 50, handel in levensmidde len en aanverwante artikelen. De vennoot R. Zaal, is d.d. 20 December 1937 uitgetre den. Het bedrijf wordt thans voortgezet door: A. Zaal, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Nieuwe insch rij vingen: 7084. „De Toko", Leiden^Levendaal 78, verkoop huis houdelijke- en drogisterij-artikelen. E.: M. A. Hinnen-Kiburg, Leiden. (H.V.). 7085. H. J. van der Ven, Leiden, Stations gebouw-Heerensingel, naaimachines en on derdeden engros; annex electriciteitsbenoo- digdheden o. d. naam: Materialenhuis voor Electrotechniek. E.: H. J. van der Ven, Lei den. 7076. J. van Velzen, Leiden, Levendaal 47, sigarenmagazijn, reisbureau, expeditie en meubeltransport. E.: J. van Velzen, Lei den. Vanmorgen omstreeks 10- uur is op den Hooge Rijndijk bij de Kippenstraat een luxe auto in botsing gekomen met een vrachtauto, doordat de bestuurder van laatstgenoemde auto, zekere B. uit Leiden, geen voorrang verleende. Tengevolge hiervan werd de bestuurder van de luxe auto, de 40-jarige G. van R. uit Bodegraven aan het hoofd verwond. Hij is in het Acad. Ziekenhuis verbonden. MUZIEK. NICOLAI ORLOFF Voor den Kunstkring. ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 13 PROF. VENING MEINESZ IN NEDERLAND TERUG. Hedenmorgen te negen uur zijn de bei de onderzeebooten O. 12 en O. 14 de haven van Nieuwediep binnengeloopen. Om kwart voor negen maakten zich uit den mist de. contouren der eerste onderzeeër, de O. 14 los, even later gevolgd door de O. 12. Op het hoofd zorgde de stafmuziek voor welkomstklanken. Zoodra gemeerd was. had de begroeting plaats door vele aanwezige autoriteiten. WEDÊROM PUBLICATIES UIT EEN GEHEIME RAADSVERGADERING! In Noord-Schanvoude en omgeving De gemeenten Zuid-Scharwoude, Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude, Oud- I Karspel en St. Pancras hebben gezamenlijk Luxor: Casino: Trianon: Lido: een lichtbedrijf. Dit bedrijf zal waar schijnlijk worden overgedragen aan het P. E. N. De voorwaarden van overdracht zijn dcor de burgemesters Dinsdag, onder geheimhouding, aan de raadsleden meede- deeld. Woensdag en Donderdag werden deze voorwaarden in verschillende bladen gepubliceerd. In de gisterenavond gehouden gemeente raadsvergaderingen van Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk hebben de burge meesters en wethouders aan de raadsle den de vraag gesteld of zij van deze stuk ken aan den betrokken correspondent me- dedeeling hadden gedaan. Allen hebben daarop ontkennend geantwoord, waarop is medegedeeld, dat de justitie de zaak ver der zal onderzoeken. In Noord-Scharwoude, Oud-Karspel en St. Pancras moet nog gemeenteraad wor den gehouden en men kan verwachten, dat daar door de burgemeesters dezelfde vragen zullen worden gesteld. KERSTFEEST TEN VATICANE Gelukwenschen van de kardinalen KONING LEOPOLD VAN BELGIE ONTVANGT LUITENANT-GENERAAL RÖELL. BRUSSEL. 24 Dec. (A. N. P.). Ko ning Leopold van België heeft hedenoch tend luitenant-generaal jhr. W. Röell van het Nederlandsche leger, in audiëntie ont vangen. RENDIERKUDDEN DOOR WOLVEN GETEISTERD. HELSINGFORS, 24 Dec. (A. N. P.). Finsch Lapland wordt geteisterd door groote kudden wolven, welke vermoedelijk uit de Sovjet Unie zijn gekomen. De ren dierkudden hebben veel van de roofdieren te lijden. Vijf jaar geleden werd in dit district slechts een enkele wolf gevonden, doch op het oogenblik wordt het gebied door wel vijftig uitgehongerde dieren ge terroriseerd. De districtscommissaris heeft voorge steld de bewoners te mobiliseeren om de wolven te verdelgen. KEURING Goedgekeurd voor volwassenen Goedgekeurd Goedgekeurd X Goedgekeurd LEIDEN. Geboren: Margaretha, d. van J. L. Tetteroo en A. M. Meijer Helena Maria, d. van G. Bavelaar en J. M. de l'Ecluse. Gehuwd: J. Boeke jm. en A. C. de Haas jd. Overleden: J. Metscher m. 57 j. LEIDEN, 24 Dec. Vee. Aanvoer totaal: 264 runderen, 137 kalveren, 381 schapen, 636 varkens, 1 paard, 10 bokken of geiten, 27 zeugen. Prijzen: 9 stieren; 123 kalf- en melkkoeien 180290, handel tamelijk; 93 varekoeien e. a. 120190, handel ta melijk, 39 vette koeien 170290, schoon gewicht 5274 cent handel matig; 39 graskalveren 2050, handel stroef, 8 vette kalveren f 60110, schoon gewicht 70—96 cent, handel tamelijk, 90 nuchtere kalveren 812, handel matig; 50 vette schapen 2530, handel kalm, 331 vette lammeren 1822, handel kalm, 303 mest- varkens f 2348 en 306 biggen 1519, handel matig. 10 bokken of geiten 36 en 27 zeugen 70105, handel matig. Kaas. Aanvoer 34 partijen waarvan 26 partijen Goudsche kaas le soort 26 26.50, 2e soort 25—25.50 en 8 partijen Leidsche kaas le soort 24—26.50 per 50 kg. Handel matig.- Boter. Aanvoer 290 kgvFabrieksboter prima 1.51 en prima boerenboter 1.41 1.45 per kg. Handel" matig. Turfmarkt van 20 Dec. tot en met 24 Dec. Aangevoerd 310.000 stuks lange turf 89 per 1000 stuks. UTRECHT, 24 Dec. Vee. Totaal aanvoer 1175 stuks vee, w. o. 330 runderen. Prijzen: Stieren 3135 cent, slachtkoeien 2e soort 3438 cent, slachtkoeien 3e soort 3033 cent per pond, vaarzen 170240, melk koeien 170—300, kalfkoeien f 180—310, varekoeien f 160—210, per stuk. Bij gerin ge aanvoer en weinig koopers was de han del kalm met onveranderde prijzen. 50 Magere kalveren, geschetste 70100 en ongeschetste 40—80 per stuk, handel ge ring met gelijke prijzen, 270 nuchtere kal veren 813 per stuk, handel redelijk met iets lagere prijzen; 275 magere var kens 2756, schrammen 2027 en biggen 1420 per stuk, handel flauw, gelijke prijzen. 10 Magere schapen 20 30 per stuk, 30 Weidelammeren 1420 per stuk. Handel gering. Boter aanvoer 200 kg. 1.65 per kg.; kaas 100 kg. 5070 cent per kg. Eieren 18.000 stuks f 4—6 per 100 stuks. ALKMAAR, 24 Dec. Kaas. Aangevoerd 32 stapels, zijnde 60.000 kg. Fabrieksbaas kleine f 21.50 en boerenkaas kleine 21.50 per 50 kg. Handel rr.atife. DELFT, 23 Dec. Vee. Aanvoer 3 paar den, 72 runderen, 1 vet kalf, 92 nuchtere kalveren, 327 magere varkens, 282 biggen, 2 schapen of lammeren en 4 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 180290, varekoeien 100—200, nuchtere kalveren 5—16, magere varkens 21—53, biggen 1022, geiten of bokken 515. alles per. stuk, rundvleesch per kg. 62, 72 en 80 cent. Boter. Boter 1.551.60, aanvoer 3 achtste en 1 zestiende vat, wegende samen 70 kg. Handel kalm. LEEUWARDEN, 24 Dec. Vee. Aanvoer: 16 Enterstieren 125—240, 35 Twenter- stieren f 240350. 158 vette koeien f 120 270 per stuk, 4870 cent per kg., 312 melk en kalfkoeien 125—280, 43 pinken 125 280, 10 vette kalveren 2575, 154 gras- kalveren f 28110, 424 nuchtere kalve ren f 512, 180 vette schapen 2534, 48 weideschapen f 1424, 155 lammeren ƒ13 —22. 135 vette varkens 45170 per stuk, 56—63 cent per kg.; 20 magere varkens 2250. 51 kleine biggen 1220, 14 bokken of geiten, 28 paarden. Totaal aan voer 1788 stuks. 's HERTOGENBOSCH, 24 Dec. Boter. Aanvoer 13025 kg. Prijzen: hoogste prijs 1.47, laagste prijs f 1.43, middelprijs 1.45 per kg. IVI .VM.NÜTEEKINGEN (AMST*PI>*MJ Londen 8.99 J/g Berlijn 72.471/2 Parijs 6 11 Brussel 30 52 Zwitserland 41 61 Kopenhagen 40 15 Oslo 46 371/2 Stockholm 45.20 New York l-797»s Praag 6.32 INDONESISCHE KUNST. A Starn is born. (Ja- net Gaynor, Fredric March). De romantische Se- norita (Nino Mar tini Ida Lupino). De Regenmakers (Wheeler en Wool- sey). Circus Buffalo Bill. (Annie Oakley Preston Forster). Prins en Bedelknaap (Claude Rains, Bil ly en Bobby Mauch) Ching Ching (Shir ley Temple). Park Avenue (Dick Powell 1 Madelei ne Caroll). Amusem.- film. Komisch Sensatie Speelfilm Speelfilm Speelfilm AANVANGSUUR Dag. 811 uur, Zon dags bovendien van 2—7 uur. Matinée Zaterd. en Woensd. 2 uur. Dag. 811, Zondags '.ovendien 4—7 en 811 uur. Matinée Zater Woens dag 2.30 uur. Dag. 811, Zondags bovendien van 27 uur. Matinée Zaterd., Woensd. en Donderdag 2 uur. Dag. 8.1511.15 uur Zondags bovendien 27 uur. Matinée Zat. en Woensd. 2.30 uur. Met den stoet kwamen mede: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State en oud-minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. W. M. de Brauw uit Den Haag, mr. dr. A. Baron Röell uit Haarlem, mr. A. Philips, uit Den Haag, de heer C. M. Viruly uit Amsterdam, mr. A. Heinsius uit Rotterdam, Ph. Z. Mar- cella uit Den Haag, jhr. C. Dittlinger uit Den Haag, de heer Z. G. Ph. Marcella uit Wassenaar, de heer P. Ruys de Prez uit Soesterberg, jhr. J. K. van Naerssen uit Den Haag, de heer J. ter Haar Jr. uit Am sterdam, dr. C. J. A. van Iterson uit Lei den, mr. dr. Ph. B. Libourel uit Delft. Tegen half drie naderde de stoet de be graafplaats. De baar was slechts gedekt door enkele bloemstukken en kransen, waar onder een van de Johamiterorde. Aan de groeve werd niet gesproken in gevolge het uitdrukkelijk verlangen van den ontslapene. Ds. W. A. B. ten Kate, predikant te Was senaar, heeft aan de groeve gezegd, dat de overledene meermalen den wensch geuit •had, dat niet of zoo weinig mogelijk zou worden gesproken. Ds. ten Kate zeide, dat het niet noodig was, loftuitingen over den ontslapene te uiten, daar hetgeen hij voor velen gedaan heeft in menig hart gegrifd staat. Hij heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor zijn land en voor de gemeenschap. Daarvoor danken wij hem. Ten slotte sprak ds. ten Kate nog woor den van troost tot mevr. de Gij aar. Daarna las de predikant een gedeelte voor uit de 23ste psalm, het li^d van den Goeden Herder. De eenvoudige en treffende plechtigheid werd door ds. ten Kate besloten met het Onze Vader. Een neef van den overledene, de heer C. M. Viruly, heeft, namens de familie, allen voor de belangstelling bedankt. 2—0 2—0 0—2 0—2 1—1 0—2 PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. taal (130 lettergr. per minuut) afgenomen door de Alg. Stenografen-Bond, slaagden: mej. W. Verhaar en de heeren P. G. de Lan ge, W. v. d. Wel, Lisse. Voor Machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur): de dames N. W. A. Collee, Oegstgeest. D. M. Emke, H. H. Hoogeveen, S. E. M. Korenhof, Oegstgeest, F. H. M. M. Uierrot, G. C. H. Romijn, Voor schoten, I. G. Taconis, J. C. Timmerman, Benthuizen, M. J. G. Warburg, Warmond, C. M. Zandee en do heeren G. F. van Bo- vene, C. J. de Grauw, Katwijk aan Zee, A. W. Heijmans, F. van Lunteren, J. C. Mul der, D. Plu, Ch. Staverman, L. G. Strijk, Oegstgeest, J. G. Zondervan. Idem voor diploma A: de dames H. van Egmond, Oegstgeest, K. v. d. Laan, Leider dorp en de heer J. A. van Zaal, Woubrugge. Voor Tachotypie in de Fransche en Duit- sche taal: mej. B. Timniers. Waar geen woonplaat*- is rmeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen van de Pont- school, Steenschuur 3. Aan de Leidsche Modevakschool zijn na gehouden examen geslaagd voor costumiè- re de dames H. de Graaf en Chr. v. Is- pelen. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is op den hoek van Haarlemmerstraat en Pelikaan straat een autobus van de firma L. uit Ter Aar tegen den winkelpui van de firma v. M. gebotst. De wagen kwam tegen den hardsteenen onderpui tot stilstand zonder veel schade aan te richten. Een fameus pianist is Nicolai Orloff, die in de Gehoorzaal van piano-recital gaf voor den Kunstkring. Een pianist met een zeer eigene visie, een virtuosen aanslag, die om zoo te zeggen met alle moeilijkheden speelt. Hij speelde een groot programma. „Drie Sonates" van Scarlatti, „Sonate d ld. t." van Beethoven, „Ballade f kl. t." van Chopin, twee Mazurka's en de noodige études acht in getal voor de pauze. Men ziet, geen kleinigheid. En den gan- schen avond heeft hij geboeid, meestal sterk, dan weer minder (met name in Beet hoven's sonate), maar toch altijd heeft hij ons voortdurend vastgehouden in zijn zeer persoonlijke visie, welke wij in de verschil lende Chopins welhaast volmaakt vonden. Mogelijk in Beethoven als wat lyrisch- sensibel minder aanneembaar de visie. Crloff, wel haast jaarlijks solist op den Kunstkring (zooals gezegd), speelt Chopin in onnavolgbare perfectie en hoffelijke charme; zijn voordracht opbouwend uit de rijke verscheidenheid van zijn ranken, vederlichten aanslag, welke zeer gespierd ei. sterk coloristisch is. Alles is dan zóó ertistiek voldragen uitgezongen en geëxal teerd van gevoel en verbijzonderd de touche. Een getoover van klanken in de Etudes, haast bedwelmend in eigen schoon. Hoe wonderlijk mooi was zijn Debussy vertol king in „Reflet dans l'eau". Toch spande zijn Chopin de kroon, zijnde de meest denkbare benadering van Chopin's melo- dische gevoeligheid. Zoo'n „Ballade" of „Mazurka", fel expansief de voordracht. Het meesterlijk gemak waarmede Orloff zoo'n ragfijn en toch zoo veeleisch brokje muziek als „Vol du bouton" van Rimsky Korsakov speelde, trof ons buitengewoon, evenals Scriabine's hevig gepassioneerde „Sonate". Dat was forsch, turbulant en de Steinway klonk in al zij», macht en glorie. Het talrijke auditorium heeft den gan- schen avond ademloos geluisterd en hul digde d-en grooten pianist enthousiast, wat hem tot twee toegiftjes dwong „Valse" en „Etude' van Chopin niet minder fraai van vertolking. J. K. VATIKAANSTAD 24 Dec. (A.N.P.). De H. Vader heeft hedenmiddag 29 leden van het college van kardinalen in audiën tie ontvangen, die hem een zalig Kerst feest kwamen wenschen. Kardinaal Gra- nito di Belmonte hield een toespraak, waarin hij herinnerde aan de ziekte van den Paus. Vervolgens herinnerde hij aan de werkzaamheid van den Paus, in het bij zonder aan de Encyclieken, welke hij heeft uitgevaardigd om het heidendom in al zijn vormen te veroordeelen. Tenslotte uitte hij de beste wenschen voor de gezondheid van den Paus en voor den vrede. DE PAUS BESCHULDIGT DE DUITSCHE REGEERING. VATIKAAN STAD, 24 Dec. (A. N. P.). Z. H. de Paus heeft heden de nationaal-so- cialistische regeering beschuldigd den gods dienst in Duitschland te vervolgen. In zijn toespraak tot het college van kar dinalen zeide de Heilige Vader o.a: „Wij protesteeren plechtig tegen de beschuldi ging, dat de Kerk niet den godsdienst, doch de politiek beoefent." DE STRIJD BIJ TERUEL. In het voordeel van Franco veranderd. SAINT JEAN DE LUZ, 24 Dec. (A. N. P.) Volgens berichten uit het rechtsche Spanje wordt hevig gevochten bij de dor pen Concud en Villaster, d w.z. op de Noor delijke en Zuid-Westelijke flank van de regeeringstrcepen bij Teruel. De directe aanval van .e regeeringstroe- pen op Teruel wordt „egengehouden aan de buitenste verdedigingslinie van de stad. Generaal Aranda Dereidt een aanval voor om de stad te bevrijden. De algemeene toe stand aan het rechtsche front is aanmer kelijk verbeterd. D., strijd bij Teruel is in het voordeel van Franco gekeerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3