VR00LIJK KERSTFEEST VOORSPOEDIG NIEUWJAAR! KERKNIEUWS AGENDA VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? NEVELIG. De Bill seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuide lijke tot. Zuid-Westelijke wind, nevelig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempera tuur. Hoogste barometerst.: 775.4 te Zürich. Laagste barometerst.: 742.0 te Reykjavik. De hooge luchtdruk over het vaste land van West-Europa hield stand, een secun daire trok echter gisteren over ons land en Noord-Duitschland, welke eenigen re gen veroorzaakte. Thans ligt deze secun daire ten Oosten van Berlijn. De depressie- kern, welke gisteren bewesten Ierland lag trok Noordwaarts en ligt thans ten Zuid- Westen van IJsland. Over het geheele vas teland van West-Europa en Scandinavië is de wind zwak, met uitgestrekte mistge- bieden. In de omgeving van de secundaire over Oost-Europa valt nog regen of sneeuw Ook de hooge Alpentoppen melden mist, met betrekkelijk hooge temperatuur. In de vrije atmospheer is de temperatuur tot 2000 meter boven het vriespunt. Op de Britsche Eilanden en langs de Noorscne kust waaien krachtige Zuid-Westelijke winden, met zwaarbewolkte lucht en plaatselijk nog regen. De vorst nam ver der af. De nulisatherm loopt thans reeds beoosten Berlijn. Ook in Scandinavië nam de vorst af. Voor onze omgeving wordt nog Zuid-Westelijke wind verwacht met nevelig tot half- of zwaarbewolkte lucht De temperatuur zal ver moedelijk weinig veranderen. Neerslag van beteekenis wordt niet verwaeht LUCHTTEMPERATUUR, 6.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.! Van Vrijdagnamiddag 4.20 uur tot Za terdagmorgen 7.39 uur, van Zaterdagna middag 4.21 tot Zondagmorgen 7.40 uur; van Zondagnamiddag 4.21 tot Maandag morgen 7.40 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 25 Dec. voorm. 8.28 en nam. 8.52 uur; van Zondag- 26 Dec. voorm. 9.27 en nam. 10.01 uur, op Maandag 27 Dec. voorm. 10.41 en nam. 11.15 uur. Man op: 0.49 uur Zaterdagnacht, onder 11.39 Zaterdagmorgen; op 2.00 nnr Zon dagnacht en onder 12 uur Zondagmiddag; op 3.08 Maandagnacht en onder 12.25 uur Maandagmiddag. 24 Dec. laatste kwartier. Vandaag eens geen woord oververkoud heid en Aspirin! Ik wensch U allen een en een WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE KATHOLIEKEN EN DE ONDERWIJS- BEGROOTING. Uit het Kameroverzicht van de Avond post (Lib.): Bü voorbaat heeft men hier en daar in de pers schampere opmerkingen kunnen lezen over de Katholieken, die zoo hoog van den toren hebben gebla zen, maar nu opnieuw het hoofd in den schoot legden. Wij doen aan die schamperheden niet mee. Wij brengen tie, omdat zij het zwaarst heeft laten wegen, wat het zwaarst is. Een vo tum tegen den Minister van Onder wijs zou in de gegeven omstandigheden niet anders zijn geweest, dan een vo tum tegen het kabinet, met al de ge volgen van dien/- De katholieke frac tie heeft genoeg practisohen zin om te beseffen, dat zij daartoe niet mocht overgaan en een dergelijke scherpslij pers-politiek niet mocht voeren. Dat zij getracht heeft, de zaak van de leerlin- genschaal in de richting van haar in zicht te drijven, was haar goed recht; dat zij geen stukken en brokken heeft gemaakt, pleit voor haar. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Er valt vandaag weinig vooruitgang te bespeuren in de ontwikkeling der groote problemen, welke de wereld bezig houden. Aan politiek wordt zoo weinig mogelijk gedaan, zoo vlak vóór het Kerstfeest. En ook uit de oorlogslanden Spanje en China komt niet veel nieuws. De linksche regeering te Barcelona meldt, dat de tegenstand te Teruel nu bij na is overwonnen, en dat men bezig is, de laatste haarden van verzet op te ruimen. Aan den anderen kant gaan de rechtsche berichten voort, met de overwinning der linkschen te ontkennen en de berichtge ving van Earcelona als door en door valsch te brandmerken. In China dreigt Japan met een nieuwe strafactie in Sjantoeng, als de Chineezen niet ophouden met Japansche eigendom men te vernielen. Als de Japanners eerst eens ophielden met China's souvereiniteit en China's eigendommen te vernielen! In Frankrijk wordt weer geducht ge staakt, wat de regeering handen vol werk geeft Het parlement beraadslaagt onder dergelijke omstandigheden over de vraag of de Parijsche wereldtentoonstelling al of -niet heropend zal worden. In de Kamer is de stemming nog al gunstig voor een heropening, maar de Senaat zou er in meerderheid niets voor voelen. Inmiddels wachten de exploitanten maar gelaten op de beslissing, welke eindeloos uitblijft. PATER L TERHEYDEN. t Naar het Bat. Nwsbl. meldt, is op 4 de zer in Kotting op het eiland Flores, ten gevolge van complicaties na een operatie, overleden de zeereerw. pater I. Terhey- den S.V.D. De thans overledene werd 20 Maart 1873 in Hopsten (D.) geboren en verbleef sedert 6 December 1919 in Indië. PATER TH. WESSELING t Te ïchang (China) is op 58-jarigen leef tijd overleden de weleerw. pater Theodo- ricus Wesseling O.F.M. Hij was Amster dammer van geboorte en werd 8 Septem ber 1904 te Turnhout priester gewijd. Benoeming In het bisdom Den Bosch. Z. H. Exc. de bisschop van 's-Hertogen- bosch heeft benoemd tot pastoor der pa rochie Hoefstraat te Tilburg, den zeer eerw. heer A. W. Smits, kapelaan van de parochie Broekhoven I te Tilburg. Uitgesproken: J. Termeer, Rotterdam, Schermlaan 14. Cur.: mr. A. Bouman Jr. A. Spruit, koopman, Rotterdam, Heem raadsplein 18. Cur.: mr. J. L. de Haan. Johanna Cornells Mulder, Rotterdam, van Oldenbarneveltstraat 75b. Cur.: mr. Th. Goeman. J. Vlag, kleermaker, Gouda, Westhaven 61. Cur.: mr. S. H. Smit te Gouda. C. Plomp, grossier in suikerwerken, Gou da, Kleinweg 72. Cur.: mr. dr. J. Smit te Gouda. K. Dekker, broodbakker, Schiedam, Snel- liussingel 50 a. Cur. mr. P. van Bochove te Schiedam. Matheus Assman, expediteur, Den Bosch, Zuid Oosterfront 58. Cur.: mr. E. Sassen. Bartha Alblas, winkelierster in hoeden, Dordrecht, Voorstr. 355. Cur.: mr. G. Ch. Aalders. Martinus Adrianus van de Vorst, sigaren maker, Eindhoven, Gestel, Hoogstr. 416. Cur.: mr. F. van Kemenade, Eindhoven. A. Megens, aannemer, Herpen, Koolwijk. Cur.:mr. M. Wubbe, Vught. J. van Keulen, Amersfoort, Kruiskamp 15. Cur.: mr. dr. M. Tydeman, Amersfoort. Stichting Huize Vreedenburgh, Utrecht, Maliebaan 70. Cur.: mej. J. N. Henket, Een nieuwe noodklok luidt De Commissie voor Bijz. Nooden vraagt den steun van Leiden's Burgerij Wij staan heden aan den vooravond van Kerstmis en wilden den lezer of de lezeres iets vertellen van de armoe, welke geleden wordt. Twee schrille tegenstellingen. En toch, twee tegenstellingen welke zoo gemakke lijk overbrugd kunnen worden. Kerstmis en armoede! Werd het Christuskind niet arm gebo ren, opdat de menschen het door hun lief de, hun vereering en aanbidding zouden kunnen warmen en aldus kommer en leed, welke over Bethlehem's stal waren neerge daald, weg te nemen of althans te ver zachten Het arme Christuskind leeft ook thans nog voort in de armen, de armen in de noodwendige behoeften des levens. De tijdsomstandigheden kennen we alle. Na den oorlog kwam er een korte op bloei en deze opbloei bracht weer terug slag, een terugslag, welke tot een crisis uit dijde, een crisis welke permanent werd en die tal van bijzondere voorzieningen noo- die maakte. Ook die tijd ging weer voorbij, maar de crisis bleef en, na de opheffing van het na tionaal en het plaatselijk crisis-comité, ble ven de nooden in breede lagen der bevol king bestaan. Hierom werd in den loop van dit jaar cp verzoek van den burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, een Commissie van samenwerking voor Bijzondere Nooden in deze gemeente opgericht, welke een deel van de taak van het voormalige crisis-co mité heeft overgenomen. Deze commissie stelt zich in het bij zonder tot doel, hen, die niet voor steun van overheidswege in aanmerking ko men en in bijzonderen nood verkeeren, me raad en daad bij te staan. De hulp behoevenden worden gevonden onder alle groepen der bevolking: intellec- tueelen, middenstanders, kleine zelf standigen, ouden van dagen, arbeiders, ongeacht tot welke gezindte zij behoo- ren. De hulp zal bestaan uit het geven van afdoende steun VOOR ééNMAAL in die gevallen, waarin redelijkerwijze verwacht kan worden, dat de door een bijzonderen" nood getroffene voor ver val tot armlastigheid kan worden be waard of in zijn zelfstandigheid kan worden hersteld en buiten geregelden steun kan worden gehouden. Mogen we het nog eens in het kort her halen? Dc Commissie stelt zich geen armenzorg ten doel, doch wil trachten verval tot ar moede te voorkomen. Wil men iets mooiers, kan men iets mooiers zich indenken? Integendeel, het streven dezer commis sie, welker leden geheel belangeloos en vrijwillig deze taak op zich hebben geno men, verdient ongetwijfeld aller lof en toen wij in een persconferentie de heeren Roëll en v. Aggelen, voorz. en secr. der commis sie, de plannen nader hooren uiteenzetten, konden wij nie anders doen dan onzen lezers en lezeressen van een en ander op de hoogte te brengen en bovenal: aanklop pen om hierbij de behulpzame hand te bie den door finantieelen steun. Met dankbaarheid gewaagde de heer v. Aggelen van den destijds voor het crisis comité van de burgerij, de studenten, de huisvrouwen, enz. ondervonden steun. Een totaal bedrag van ƒ70.000 werd toen bin nen vier jaar bijeen gebracht en wat toen. mogelijk was, waarom zou zulks ook nu niet kunnen. Temeer, wijl de finantieele hulp nog meer dan toen noodig is. Want nu wordt op geen enkele wijze subsidie genoten, dus moet alles komen van giften. Daarom vindt leder burger van Lel den vandaag een invulformulier in de bus: Vijftig cents per maand bijdrage voor de Commissie voor Bijzondere Nooden. Dat kan een machtige steun worden. Maar, niemand vergete dit formulier in te vullen. Immers van uitstel komt afstel. En dat mag hier niet gebeuren! Wat de hulpverleening zelf betreft mo gen we nog het volgende opmerken. Er is geen algemeene lijn te trekken voor de te verleenen hulp. Ieder geval zal op zichzelf beoordeeld worden. De steun wordt niet door de Commissie zelfstandig, doch geheel in overleg met de betreffende ver- eenigingen van liefdadigheid, diaconieën of armbesturen gegeven. Deze steun is bedoeld voor menschen, die niet worden gesteund, niet door Maat schappelijk Hulpbetoon en niet door Soc. Zaken. De aanvragen moeten schriftelijk gericht worden tot Postbox 29 Leiden. Dan hoort men er wel meer van. De Commissie wil door eendrachtige sa menwerking trachten het constructief ele ment bij deze steun verleen ing op den voor grond te brengen, d.w.z. zij zal geen steun verleenen aan een zaak, welke er hopeloos voor staat, omdat zij van oordeel is, dat de steunverleening economisch verantwoord moet zijn. Hopen we, dat de Commissie in haar po gingen slaagt door eendrachtige samen werking van de geheele Leidsche burgerij. VER. „KATHOLIEK LEIDEN" Laatste berichten!! Maandag 27 December de opvoering van hu blijspel in drie bedrijven: „De grcote kans" in de Stadsgehoorzaal om 8.30 uur. De volgepde mededeelingen zijn van be lang: le. Wegens het 40 uren gebed in de Har- tebrugskerk, zal de avond niet om 815 uur, doch om half negen aanvangen. 2e. Plaatsbespreken Zondag 2den Kerst dag 's middags om 1 uur in het St. Anto- rius Clubhuis, Mare 43 a 10 cent per plaats. Volgnummers uitreiken om half één. 3e. Enkele plaatsbewijzen zijn nog ver krijgbaar op de bekende adressen en voor zoover voorradig 's middags bij het plaats bespreken. 4e. Der.gene die reeds een compleet pro grammaboek kochten, zij er op attent ge maakt, de roode kaart mede te brengen voor het plaatsbespreken. Bioscopen. Casino. Casino heeft voor een vroolijk Kerst- programma gezorgd met „De moderne re genmakers", waarin de bekende Ameri- kaansohe komieken Wheeler en Woolsey in gezelschap van Dorothy Lee hun dwaas heden rondstrooien. Dorothy Lee, die ja renlang de vrouwelijke partner dezer ko mieken was, heeft de revue weer vaar wel gezegd en is naar de studie terugge keerd. 't Is moeilijk dit dwaze verhaal te beschrijven, maar t' zit ongeveer zoo: Roscoe, de regenmaker, ontvlucht de wraak van de boeren, die hij regen beloofd had en die door een zandstorm bezocht worden, waarvan hij natuurlijk de schuld krijgt. Hij belandt ii. een stormvrije kelder van Billy, een eveneens door de droogte geteisterde jonge boer en vertelt hem van zijn wonderbaarlijke machine, die regen kan brengen. Billy besluit met hem naar Californië mee te gaan, waar Roscoe een opdracht gekregen heeft. In Lima Juction, het centrum van de Ca- lifornische boonencultuur, zit de president van de plataselijke bank met ongeduld op Roscoe te wachten. Langdurige droogte be dreigt de oogst en de bank verkeert in een precaire positie. Simon Parker, een rijke gewetenlooze boer, noemt Spencer's plan waanzin. Hij zelf heeft een beter idee, n.l. een waterlei ding vanuit de bergen aan te leggen.. Hij misleidt de andere boeren door bij gebrek aan contant geld. hun. land in betaling aan. te neme, met het plan zich van hun eigens- dom meester te maken, zoodra zij niet in staat zullen blijken te zijn de aflossing te betalen. Als Parker op de bank komt met een chèque voor 50.000 doll, om met den bouw van de waterleiding te beginnen, hoort hij dat Spencer deze niet direct kan honoreeren. Parker geeft hem 48 uur om het geld bijeen te brengen, anders zal hij de zaak aangeven. Dezelfde dag arriveeren Roscoe en Billy in Lima Junction. Terwijl Roscoe zijn plan aan Spencer voorlegt, is Billy met Spen cer's dochter Margie aan het flirten. Roscoe vertelt dat zijn machine alleen in een groote menschenmenigte werkt, daar toe Spencer direct een soort tuinfeest in elkaar zet en een radiouitzending arran geert. Deze uitzending wordt echter door Parken's invloed verhinderd en Orvol, Par ker's zoon, brengt een bezoek aan de bank, zoogenaamd om Margie op te zoeken, doch in werkelijkheid om de magneet uit de regenmachine te stelen en zoodoende bui ten werking te stellen. Daarna komt het ergste: de demonstra tie. D.w.z. er komt een trein, twee trei nen vol'dynamiet, die botsen moeten. Maar dat weten Wheeler en Wolsey niet. En zij gaan rijden, 't Wordt steeds maar doller tot het happy end. Een film is het om zich eens hartelijk los te lachen. Voor de pauze is er de film „Circus Buf falo Bill", spannend en sensationeel en een ■zeer goed verzorgd voorprogramma. Men zal zich deze week amuseeren in Casino. Lido. Shirley Temple op het witte doek be- leekent een succesfilm. Niet alleen omdat het kleintje, in welke rol zij ook optreedt, steeds aller harten verovert door de natuui- lijkhe'd van haar spel, maar ook omdat de films op zich, los van Shirley Temple, zoo danig zijn geregisseerd en gecomponeerd, dat z-j de moeite waard zijn. In de film „Ching-Ching", welke deze week op het programma van Lido prijkt, is Shirley een klein Chineesje, althans een klein meisje in China, dat allerlei avonturen be leeft als zwerfstertje door Sjanghai en als onvrijwillige „stow-away" aan boord van een schip. Zij had geen vader en geen moe der meer, maar aan boord v'an dat schip vond zij warempel weer een nieuw stel ouders. Dat „stel" is Robert Young en Ali ce Faye, welke laatste met Shirley aar dige liedjes zingt. Wü verwijzen naar onze Filmrubriek van Donderdagavond. be tafreelen in China-land dat op het oogenblik actueel is en in de belangstel ling van de heele wereld staat, zjjn ouiten- gewoon geslaagd. De tweede hoofdfilm is Irving Berlin's Park Avenue met Dick Powell en Madelei ne Carroll in de hoofdrollen. En ook weer Alice Faye in een andere creatie. Met een uitgebreid journaal vormt dit programma een kostelijk amusement vcor den Kersttijd, waarvan iedereen van harte kan genieten. LEIDEN. Maandag. Ver. „Kath. Leiden", 2e avond R.-K. Winterprogram. Vereen. Haagsche Spelers, dir. Pierre Bal- ledux, 8.30 uur, Stadsgehoorzaal. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: lste Kersdag: Meyboom, Nieuwzwaag, Poortman en Stoffers. 2e Kerstdag: van Leeuwen, v. d. Meer, Verbrugge, Winkeler en Teeuwen. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door: le Kerstdag dr. Hugenholtz, Tel. 390. 2e Kerstdag, dr. Varekamp, Tel, 1910. Zaterdag 25 Dec. le Kerstdag ne men waar de apotheken: D. J. v. Driessum, Mare 110, tel. 406. E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, Tel. 3553. Van Zondag 26 Dec., 2e Kerstdag tot en met Vrijdag 31 Dec. neemt waar apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. no. 523. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. Trianon. Wij kunnen ons moeilijl smakelijker en meer in overeenstemming met het Kerst feest gebrachte keuze indenken, dan de film „Prins en Bedelknaap", die in de ko mende dagen op het Trianonprogramma prijkt. Vooreerst is deze film *een sprookje, maar een sprookje van koningskinderen, zoo boeiend en schoon, dat iedereen van, deze film de grootste voldoening beleven zal. Het sprookje dat ook werkelijk ge beurd zou kunnen zijn en dat is het juist wat de film zoo pakkend maakt verhaalt van twee kinderen, een zoon van koning Hendrik VIII en een jongen uit de slop pen van Londen Men krijgt dan direct de prachtige tegenstelling, welke de mogelijk heid schept aan den eenen kant tot de pracht en praal en luister aan het Londen- sche hof aan den anderen kant tot opna men in de sloppen van Londen, waar Tom my leeft en bedelt. Als Tommy voor den regen heeft ge schuild in de nabijheid van het paleis, wordt hij gepakt en juist wil de kapitein der wacht hem een pak ransel geven, als de kroonprins Edward komt, die hem be vrijdt en meeneemt in 't paleis om te spe len. Als in een kinderspel verwisselen zij van kleqding en als Edward nu naar bui ten glipt om zijn hond te halen, wordt hij door de lijfwacht gegrepen, geslagen en weggejaagd. Nu zwerft Edward door de stegen en straten en hoort het onrecht te gen de menschen, terwijl Tommy in het paleis de vreemde gewaarwording onder gaat een koningszoon te zijn en opvolger op den troon. Hierna komt een zeer spannend gedeelte van hofintriges en aanslagen op den ech ten kroonprins, met een zeer charmante rol van Claude Rains, die den jongen ko ning redt. En juist als met al de praal en pracht van het Engelsche koningshuis de verbijsterde Tommy in de Westminster tot koning zal worden gekroond, rent de ha- velooze Edward de kathedraal binnen. Dit laatste gedeelte van deze film is zelfs majestueus en geestig tegelijk. Een eeresaluut aan den tweeling Billy en Bobby Mauch, die op buitengewone wijze de hoofdrollen vervullen. Bij deze zeer schoone film staan nog een mooie geteekende Kerstfilm, een gezellige tweeacter en een uitgebreid journaal. Een voortreffelijk kerstprogramma. Luxor. Het Kerstprogramma van het Luxor Theater brengt een zeer bijzondere film van de United Artists, uitgebracht voor Nederland door Loet C. Earnstijn. Het is de film „Een ster wordt geboren" met Janet Gay nor en Frederic March in de hoofdrollen, bijgestaan door verschillende andere artisten van naam als May Rob- son, Adolphe Menjou, Andy Devine en Lio nel Stander. Onder regie van William Wellman wordt hier in beel gebracht de geschiede nis van een meisje Esther Blodgett, wier idaal het is om naar Hollywood te gaan. Haar familie lacht haar uit, doch haar grootmoeder, die als pionierster de prai riën is ingetrokken, gelooft in haar en geeft haar geld om haar geluk te beproe ven. Het meisje komt echter alras tot de ontdekking, dat Hollywood niet op haar heeft zitten wachten en niet zonder moei te gelukt het haar een baantje als serveer ster te vinden. Dan is het acteur Norman Maine, die haar ontdekt, die gedaan weet te krijgen, dat zij een proeve van bekwaam heid mag afleggen en het lukt haar. Zij is haar beschermer zeer dankbaar doch terwijl zij carrière maakt, komt zij meer en meer tot de ontdekking, dat Norman Maine (Fredric March) over zijn roem heen is, dat hij zich overgeeft aan dronkenschap. Dit belet haar echter niet alles te beproe ven om hem op het goede pad terug te brengen. Het is den hoofdpersonen in deze filmcomedie, die tal van dramatische oogen- blikken heeft, gelukt een boeiende film van bijzondere creatie te maken. Het is naast de charmante uitbeelding van Janet Gay- nor Fredric March, die juist van de crea tie van de tot ondergang gedoemde groot-, heid in filmland iets zoo bijzonders maakt, dat zij alle vroegere prestaties van hem overtreft. Voor de pauze gaat als hoofdfilm een Mexicaansche geschiedenis, getiteld: „De Romantische Senorita" met Ida Lupino en Leo Carrillo, onder regie van Rouben Ma- moulian v

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2