"De Liturgie der Kerk] R.K. VOLKSBOND RECHTZAKEN VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 17 INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIOEN ND BET KERSTMIS IS. Waarom zouden ook wij niet knielen bij de kribbe, waarin het Licht der wereld onensch geworden is. En daar ernstig overwegen de grootheid van Kerstgebeuren zooveel jaren her, maar nog steeds treffend voor wie in kin derlijk gelooven het hoofd nog richt naar boven. 't Is Kerstmis nu en we moeten ons reali- seeren het feit, dat voor zoo velen Kerst mis geen Kerstfeest meer is. Het Licht scheen in de duisternis, maar de duisternis heeft het niet begrepen en.... begrijpt het nog niet. Liefde bracht Hij en de wereld antwoordt met haat. Vrede bracht Hij en de wereld antwoordt met oorlog. Rechtvaardigheid predikte Hy en de menschheid gaat ten onder in onrecht; wel vaart schonk Hij en toch zoekt men het rijk van satan. Want als een zuil van vuur grondvestte Hij zijn geboden en daaraan toetst men wie Zijn volgelingen zijn en.... Zijn kruis drukt op ons. Dit feest is een feest der bezinning, een dag voor inkeer. Is ons geloof nog wel zui ver; kan ons openbaar leven op tegen de wereldcritiek; zijn al onze daden, onze per soonlijke daden, verantwoord tegenover God en den evenmensch? Kolping in zijn tijd striemde de beginsel loosheid der jongemannen. In onzen tijd is er veel goeds, God zij dank; maar ook nog veel leelijks, in een slappe ontactische hou ding, in prutserig critiseeren. Kolpingszonen, weg met alle foutieve invloeden. Wij hebben een eigen roeping in groote verantwoordelijkheid, vooral ten opzichte van onze stand- en volksgenooten. Wij moeten echte eerlijke christenen zijn. Nu het Kerstmis is en het wondere ge beuren ons allen ontroert; nu in blijde, of fervaardige liefde ons leven hernieuwd in Christus! Senior. TER KERSTRETRAITE. Ieder jaar heeft onze Gezellen-Vereeni- ging 'een groep uitverkoren jongemannen, die hun Kerstretraite gaan maken in het Clemenshuis te Noord wijkerhout Ook dit jaar hopen circa 30 der onzen onder de stralende genadezon Gods in zich uit te werkep de volheid van ons katholiek ge loof; hopen zij in de blijde sfeer van dat huis te leeren, hoe te strijden om het ge- leef temidden van het ongeloof te hand haven; zullen zij begrijpen, hoe kostbaar het erfdeel der vaderen is. 't Is o zoo gemakkelijk te praten over vorming tot volwaardig christen, maar het is de retraite, welke de juiste vorming biedt. Zeker, er is groote waarde toe te ken nen aan missie, lijdensmeditatie en al de schoone oefeningen in onze kerken; maar er gaat niets boven een retraite. Dat is het middel, om, zooaLs onze H. Vader het zegt, ïr. te wereld terug te keeren met het Pink stervuur der Apostelen! Hoeveel te meer mag het ons verheugen een retraite te gaan houden in den Kerst tijd, toen de de volheid der tijden gekomen was, toen het Woord is vleesch geworden; Bidden wij dan Gods rijksten zegen af over onze Kerstretraite, opdat de deelne mers van hun nobele daad veel vrucht mo gen ondervinden. De retraitanten van hun kant bidden het Kerstkind om blijvende Kertsvrede in de harten der jongeren, in heel het Kolpings- gezin. Voorzitter. KERSTUITVOERING. Woensdagavond wordt een uitvoering ge geven, welke verband houdt met het hei lige Kerstfeest. Een schoone uitvoering zal het worden van zang, muziek, tooneelspel en declamatie. Toegang wordt slechts verleend op ver toon van programma. MEDEDEELINGEN. De aspiranten komen a.s. Maandag niet bijeen, vanwege de retraite te Noordwijker- hout. De e.k. cursusavond is derhalve 3 Ja nuari. Voor hen, die 's Maandags niet kun nen, wordt een andere avond bepaald. Het vastenavondfeest zal eind Februari gevierd worden op de gebruikelijke manier: H. Mis met algem. H. Communie, ontbijt en avondfeest. De tooneelclub heeft een nieuwen regis seur in den persoon van den heer Goddijn. Ret ga de club onder nieuwe leiding cres cendo! Jaarboekjes zijn a 25 cent verkrijgbaar bij aen huismeester. Behalve een practische agenda bevat het vele en leerzame gege vens. VOOR HET DISTRICT. De circulaires met diverse vragen zijn den Senioren toegezonden. We herinneren aan de bepaling: 1 Jan. is het antwoord in Lei den. Adresverandering moet tijdig aan den se cretaris bericht worden, evenals wijziging van het bestuur. Als straks weer verkiezin gen zijn gehouden, iaat dan weten, zoo noo- dig, wie de nieuwe senior is en waar hij woont, GROEI VAN ONS WERK. In 1923 waren er 4647 Gezellen, in 1937: 10142.. Met patroons en gehuwden mee was het totaal in '23: 8057. Nu echter is het totaal: 12089. Voeg daarbij de af deelingen leerlin gen, dan zyn er in het Kolpingsverband 12914 leden. Aan retraiten middels eigen clubs namen m 1933 deel 922 Gezellen en in het byna afgeloopen jaar ruim 1200. NEDERLANDSCHE AFDEELING LEIDEN PIAATSCLIJKE CBNTR. U.K. ARBEIDERSBBWEGINO HET GROOTE LICHT. Temidden van het duistere jaargetijde valt Kerstmis als het feest van het licht. Dit is zoo waar, dat zelfs in het verwron gen Kerstfeest zonder Christus van onze moderne wereld (Kerstfeest Christus- feest) de armzalige feestviering niet kan gedacht worden zonder veel licht. Wij zien hieruit, dat zelfs na langduri ge scholing in den materialistischen geest de christelijke kern boven komt. Het moet ons opvallen, hoe dikwijls Christus zich zelf het Licht noemt: „Ik ben het Licht der wereld. Wie Mij volgt, zal niet in de duisternis wandelen, maar het licht des levens bezitten." (Jo. VIII. 12). Hoe vooral S. Joannes Hem voortdurend het Licht noemt, reeds in den aanvang van zijn Evangelie: „Hij was het leven en het leven was het licht der menschen." Het Kerstfeest is dan ook het feest van het opkomende Licht Christus. Gods Zoon kwam op aarde om de duisternis der aarde door het Goddelijk Licht te verlichten. Daarom ook worden wij bij den aanvang van de 2e Mis, de z.g. dageraadsmis op het Kerstfeest, toegesproken: „Het licht zal schitteren." Het licht geeft zekerheid aan den tas tenden mensch, het geeft een gevoel van veiligheid en welbehagen. Christus' komst op de wereld beteekent de zekerheid voor den zoekenden mensch. De menschelijke geest zoekt nu eenmaal naar waarheid; zoolang hij deze niet gevonden heeft, maakt de waarheidsdrang hem onrustig. Christus is de waarheid. Hoe de wereld vóór Christus met de waarheid overhoop lag, blijkt voldoende uit de geschiedenis: bijna heel de wereld verzonken in een heidendom, waardoor de koninklijke mensch zich de dienaar maakt van de re- delooze stof. Christus heeft door zijn komst onder de menschen bewerkt, dat de mensch ten minste een zekere mate van zekerheid kon krijgen. Zy, die zich bij Hem aansloten, wisten, dat hun leven niet was een slaan in de lucht, maar een voortgaan naar een vast doel, dat ook te bereiken was. En daarom: het Kerstfeest doet ons nog eens dankbaar gedenken de genade van het H. Geloof, die zekerheid, door Chris tus ons gebracht. Maar ook doet het ons met weemoed denken aan de velen, die dit moeten missen en liever zich aan het onzekere zoeken overgeven, dan aan de leiding van dezen Waarheid"koning. Daarom begroeten wij den kleinen Jesus met vreugde: Heil onzen Koning. En dit te meer, omdat millinenen monden zwijgen bij zijn komst. Zij staren wel op naar een licht, dat zij zich zelf hebben geschapen, zij spreken van Kerstfeest als het zonne- wendefeest, zij kunnen dus niet verder komen dan het materieele licht, dat wel een weldaad voor de. oogen is, maar niet voor de geesten. Voor ons beteekent het Kerstfeest voor ons geestelijk leven, wat de geboorte van een kleine in het huisgezin beteekent. Daar is vreugde om het jonge leven, som bere toekomstbeelden wijken voor opti mistische nieuwe toekomst-idealen. Wat ook van ons christelijk leven ge worden is, bij de geboorte van den kleinen Godmensch komt weer licht in onze zie len, nieuwe godcdienstige idealen: wat Hij ons kwam brengen, zullen wij weer meer gaan beleven, zelfs zullen wij trachten het tekort van anderen aan te vullen. „Nu wij door het nieuwe Licht van Uw vleesch- geworden Woord worden overstroomd", willen wij ook bewerken in onze harten de geestelijke wedergeboorte van Christus, opdat daar nieuw Licht schijne door een inniger beleefd christendom. Wij bidden nu vooral: Dat Uw Rijk Kome. Zalig Kerstfeest.' MOET DIT BLIJVEN VOORTDUREN? De compensatie-middelen, welke dienen om de werkloozen tegemoet te komen in hun moeilijk bestaan, zouden voor hen effectvoller kunnen zijn, indien zij. belast met het verstrekken daarvan, inderdaad zich volkomen bewust waren van het ge wicht dezer compensatie-middelen. Wij moeten helaas opmerken, dat de uitreiking van margarine en vet, op de daarvoor uitgereikte bonnen aan werk loozen, veel, ja zelfs heel veel te wen- schen overlaat in de Sleutelstad. Nog onlangs moesten wij, zeer ten ongerieve van onze werkloozen, het feit constateeren, dat gedurende bijna 14 dagen aan enkelen slechts margarine en vet op de daarvoor bestemde bonnen kon worden verstrekt. Bovendien komt het steeds voor, dat op de bonnen, einde van elke week aan de betrokkenen ter hand gesteld, eerst in de helft van de volgende week margarine en vet op bon is te bekomen. Een toestand dus, niet verdedigbaar en fnuikend voor hen, die daarvan de dupe zijn of zullen worden. Nu weten wij wel, dat de instanties, be last met de distributie van margarine en vet, te kampen hebben met verschillende moeilijkheden, vooral als de werkloosheid, zooals nu, zich in stijgenden lijn beweegt en zelfs verre het aantal werkloozen van vorige jaren overtreft. Reden te meer, nu de nood zoo hoog is, alles in het werk te stellen, om de uitreiking van margarine en vet zonder stagnatie te doen plaats vinden. Het komt maar al te vaak voor, dat door genoemde feiten werkloozen, waar onder er zijn, die in verschillende win kels steeds nu op het request kregen, ver plicht waren, de dure margarine te koo- pen. Den ruim 80, voor distributie van deze artikelen in aanmerking komende win keliers wordt het met de onvolmaakte re geling herhaaldelijk lastig gemaakt, daar zij zich meer dan eens, voor het bekomen van het benoodigde kwantum, tevergeefs aan het depot vervoegen. Daar komen dan nog bij de onaangename ervaringen in den winkel, als zij den bezitter van een bon met een: „Ik heb het niet", weer huis waarts moeten zenden. Hetgeen zich daar bij afspeelt zullen wij verder maar ver zwijgen. En dat alles voor de halve cent winst op elk pakje boter of vet, dat zij, aan den bezitter van een bon, hebben te overhandigen. Het zou ons te ver voeren, als wij de legio klachten moesten weergeven. Dit is geenszins onze bedoeling. Wel is noodza kelijk de aandacht van de betrokken auto riteiten, belast met de verzorging van de margarine- en vet-distributie, er op te vestigen, dat zich hier iets afspeelt, waar door het middel als middel heel slecht tot zfjn recht komt! Voor hen, die gedupeerd worden door de slechte functioneering van de verstrek king, is het nu toch wel hoog tijd, dat in dezen toestand verandering wordt ge bracht! Laten wij dit hopen!? HET WAS VOL op den ontspanningsavond, onlangs voor de werkloozen gehouden. De groote zaal was geheel met belangstellenden gevuld en zij die wegbleven hebben ongelijk gehad. Kapelaan F. Lohman, die allen nog eens gaarne wederzien, wist de juiste snaar te treffen en had een aandachtig gehoor voor het onderwerp, dat hij dien avond behandelde, n.l.: „Rechtvaardigheid en liefde". Zeer bevattelijk zette de eerw. spreker uiteen, hoe deze in ons leven moe ten worden opgevat en toegepast, en wij meenen, te mogen concludeeren, dat zijn uiteenzetting niet zal nalaten vruchten te dragen. Een paar aardige films vulden het verdere gedeelte van den avond, waarvan de film-af deeling van de K. S. A. de ver zorging op zich had genomen. Kortom een uitstekend geslaagde bijeenkomst. DE VOLGENDE ontwikkelingsavond, toegankelijk voor alle leden van den R. K. Volksbond, wordt ge houden 20 Januari a.s. De spreker van dien avond, de heer W. Steinmetz, lid van de Tweede Kamer, zal voor ons behande len het zeer actueele onderwerp: „Het bin dend en onverbindend verklaren van col lectieve arbeidsovereenkomsten." Wij heb ben een verzoek: „Besturen vestigt de aandacht van uw leden op dezen avond?" DE SOCIALE ZONDAG wordt 9 Jan. a.s. gehouden in de aula van de R.K. H.B.S. aail de Mariënpoelstraat. Deze morgen is toegankelijk voor alle be stuursleden a 50 cent per persoon, werk- looze 25 cent. De organisatie berust bij Katholiek Leiden. De opgave van de resp. vak- en onderafdeelingen voor deelname moet geschieden aan het secretariaat van den Ned. R. K. Volksbond, Verl. Bloemis tenlaan 45, op de daarvoor gestelden ter mijn. JAARVERSLAGEN. De onderafdeelingen zijn verplicht een verslag over het jaar 1937 toe te zenden aan het secretariaat vóór 15 Jan. a.s. De vakafdeelingen wordt verzocht dit even eens te doen, vóór of op gestelden datum. Aangenomen wordt dat allen aan het ver zoek gevolg zullen geven. Daarvoor dank. HET KINDERFEEST door de aid. Leiden van den Ned. E. K. Metaalbewerkersbond, Zondag 12 Dec. 1.1. gehouden, was een waar succes. Ruim 180 kinderen van leden namen er aan deel. Het was werkelijk de moeite waard, al die blijde, stralende kindergezichten in oogenschouw te nemen. „Oom Bart", zoo wel als St. Nicolaas heeft de jeugd drie genotvolle uren bezorgd. Wij willen hier de tolk zijn der ouders en een bijzonder woord van dank brengen aan de bestuurs leden met hun echtgenooten voor de per fecte regeling, want dit is dubbel en dwars verdiend. 40-JARIG BESTAAN De afd. Leiden van de R. K. Staatspartij herdenkt 5 Jan. a.s. dit heuglijk feit. Tot dat doel heeft zij op dien datum een feest- vergadering belegd in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. Pater Borromeus de Greeve O.F.M. en W. Steinmetz, lid van de Tweede Kamer, zullen het woord voe ren. De toegangsprijzen bedragen 30 en 15 cent. Daar mogen de Volksbonders na tuurlijk niet ontbreken. IN DEZE TIJDEN wordt gelukkig door vele werkgevers be seft, dat een gratificatie met de Kerstdagen welkom is, welk voorbeeld wij niet anders dan kunnen aanbevelen. Ook de R. K. Coöp. „Eendracht" U.A. blijft niet achter en biedt hare werklooze leden, evenals vo rige jaren, een Kerstpakket aan. Dat dit op prijs wordt gesteld behoeft geen betoog. DE BLIJDE GEBEURTENIS. „Katholiek Leiden", aangesloten bij de Contact-commissie, verzoekt de resp. ver- eenigingen, bij haar aangesloten, bij de op handen zijnde blijde gebeurtenis, ter gelegenheid waarvan een fakkeloptocht zal worden gehouden, daaraan deel te ne men. De besturen van vak- en onderaf deelingen worden verzocht deze vraag in overweging te nemen. Door deelname kun nen wij uiting geven aan blijheid over het heugelijke feit! VAN DE REDACTIE. De eerstvolgende rubriek verschijnt over 14 dagen. Alle correspondentie deze ru briek betreffende, moet gericht worden aan het redactie-adres: Verlengde Bloemis tenlaan 45. BESNIJDENIS DES HEEREN. N.B. In deze week dagelijks (behalve Dinsdag) Gloria; dagelijks Credo de Pre fatie en het gebed „Communicantes" van Kerstmis. ZONDAG 26 Dec. Tweede Kerstdag. Feestdag v. d. H. Stephanus, Eerste Mar telaar. Mis: Sederunt. 2e gebed v. h. Kerst octaaf. Kleur: Rood. Gisteren beleed de H. Kerk voortdurend de Godheid van Jezus in de kribbe. Van daag viert zij het feest van den eersten mar telaar, die de Godheid van Christus met zijn bloed en leven zoo schitterend betuigd heeft. Om zijn prediking van den Christus is de heilige Stephanus gesteenigd. MAANDAG 27 Dec. Feestdag v. d. H. Joannes, Apostel en Evangelist. Mis: In medio. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf. Kleur: Wit. In de vreugde van het Kerstfeest viert de H Kerk ook het feest van den H. Joan nes, de meest beminde leerling des Hee- ren. Na zijn uitverkiezing zien wij de H. Joannes in de innigste gemeenschap met Christus. Hij stond ook onder het kruis, hij, die gerust had aan de borst des Hee- ren by het laatste Avondmaal. Joannes stond aan het hoofd van de Kerk in Klein-Azië en werd onder kei zer Diocletianus (8196) gevangen geno men en in een ketel met kokende olie ge worpen, waar hij echter ongedeerd uit trad. Als balling op het eiland Patmos schreef hij zijn: „Boek der Openbaring" het laatste van de boeken der H. Schrift. Van zijn hand hebben wij ook een Evan gelie (volgens de H. Joannes) en drie brieven. In zeer hooge ouderdom is de H Joannes overleden te Ephese. (Kl.-Azië). DINSDAG 28 Dec. Feestdag v. d. H. H. Onnoozele Kinderen. Mis: Ex ore. 2e ge bed v. h. Kerstoctaaf. Na het Graduale de Tractus. Kleur: Paars. Heden vieren wij de feestdag van de kinderen, die zooals het heilig Evangelie verhaalt, door de allerwreedste koning He rodes vermoord zijn. „Ziet, de aardsche vijand zou door eerbetuigingen die geluk kige kleinen nooit zooveel voordeelheb ben kunnen brengen, als hij nu gedaan heeft door zijn haat". (H. Augustinus). WOENSDAG 29 Dec. Mis v. d. H. Tho mas van Kantelberg, Bisschop en Marte laar: Gaudeamus. 2e gebed v. h. Kerstoc taaf. Kleur: Rood. Thomas Becket, kanselier van koning Hendrik II van Engeland, tot Aartsbis schop van Kantelberg verheven, was tot groote teleurstelling van de koning, die in hartstochtelijke heerschzucht de rechten van de Kerk aanrandde, een onverschrok ken verdediger van de Kerk. Bedreigingen of vloeierijen konden hem niet doen wan kelen Ten slotte was Thomas wel gedwon gen te vluchten. Jarenlang verbleef hy onder de bescherming van Paus Alexan der en de Fransche koning Lodewijk in Italië en Frankrijk als balling. Door de bemoeiingen van den Paus en van de Fran sche koning kwam er een einde aan de ballingschap van den Aartsbisschop. Maar spoedig na zyn terugkeer werd hy weer het slachtoffer van allerlei lasterlijke be schuldigingen, zoodat de koning in Tho mas die ééne priester was, hebben zij den hij zich bij zijn hovelingen beklaagde, dat er één priester was in het ryk, met wie hij maar geen vrede kon houden. Deze woorden brachten de hovelingen op de ge dachte de koning van die ééne priester te bevrijden. Zeer goed begrijpende, dat Tho mas die eén priester was, hebben zij de heiligen Aartsbisschop vermoord tijdens de Vespers in de Kathedraal van Kantelberg den 29sten December 1170. DONDERDAG 30 Dec. Mis v. d. Zondag onder het Kerstoctaaf: Dum medium. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf. Kleur: Wit VRIJDAG 31 Dec. Mis v. d. H. Silvester, Paus en Belijder: Sacedotes. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf. Kleur: Wit. Aan den heiligen Silvester was het gege ven onder het bevrijdend bestuur van kei zer Constantijn de Groote de Kerk uit de verborgenheid, waarin zij tijdens de ver volging geleefd had, binnen te leiden in het openbare leven. Hij maakte heilzame wetten en bepalingen om leiding te ge ven aan de heilzame groei-naar-buiten van de Kerk. Vry geworden van de vijand van buiten moest de Kerk nu gaan strijden tegen de innerlijke vijand, n.l. de ketterij. Maar Sil vester was de trouwe wachter, hij bestreed de vijand krachtig. Onvermoeid strijder is hij geweest tegen de ketterij van Arius, die de Godheid van Christus loochende. Op de Algemeene Kerkvergadering van Nicea veroordeelde deze Paus de dwaling van Arius. Na een bestuur van bijna twee en twintig jaren ovedleed de heilige in 335. ZATERDAG 1 Januari. Feestdag van de Besnijdenis des Heeren. Dag van devatie. Mis Puer. Kleur: Wit. Worden wij bij ons heilig Doopsel aan God toegewijd, bij de Joden geschiedde de toewijding van ieder mannelijk kind door de besnijdenis. Dan ontvingen die kinde ren ook een naam. Ook aan den Goddelij- ken Zaligmaker werd de godsdienstige plechtigheid van de besnijdenis verricht. Want, daar Hy in alles aan ons gelyk werd, behalve in de zonde, wilde Hij zich niet aan die Joodsche wet onttrekken of schoon Hij natuurlijk niet onder, maar boven die wet was. Het Goddelijk Kind ontving toen ook Zijn Naam, n.l. Jezus, d.i. Verlosser. Want, aldus had de Engel gezegd: „Gij zult Zijn Naam Jezus noe men; immers Hij zal Zijn volk verlossen van de zonde". Alles als in bovenstaande kalander v. h. Bisdom, behalve: DONDERDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Mar garita Colonna en Matthia van Nazzarei. Maagden; 3e v. h. Kerstoctaaf. ALB. M. KOK. RECHTBANK TE UTRECHT. Half om half. Zonder stelling te nemen tegen de ge heelonthouding of partij te kiezen vóór ma tig gebruik mogen wij toch wel als een gangbare opinie huldigen, dat „half om half" niet te versmaden is, althans een smakelijke attractie kan uitoefenen. Of die echter ook het geval is met een half-om- half-mengsel van water en melk, kan be twijfeld worden. Uit de behandeling van de zaak tegen J. C. H. te Wilnis, die een boerderij bezit met 26 stuks koebeesten welk bedrijf een behoorlijken indruk maakt, volgens des kundige verklaringen kon men verne men, dat het „mengen", al dan niet met groote hoeveelheden, nog bij een zeer groot aantal veehouders in gebruik is. De keuringsdienst echter en terecht is er vóór, dat men bij het koopen of be stellen van melk ook „melk" ontvangt en geen melk, die 96 deelen water tegen 100 deelen melk bevat, zooals het geval was ge weest bij „melk", welke door genoemde was afgeleverd. De Utrechtsche keurmeester K. B. had een vier-tal bussen met „melk" aangetrof fen op het erf van genoemden verdachte, de noodige inlichtingen verzocht en kun nen constateeren, dat hier overtredingen werden gepleegd. Een en ander werd afge leverd aan merkrijder H., die ze in ont vangst nam voor een fabriek te Woerden. Door den keurmeester kon ook worden medegedeeld, dat zich daar (in Wilnis e. o.) nog wel meer vervalschers bevinden, zoodat een nauwkeurig onderzoek moest ingesteld worden. Er werd ter zitting van gedachten ge wisseld, wie de eigenlijke bedrijfseigenaar, dus de verantwoordelijke persoon was, de vader of de zoon. Het O, M. sprak over een enorme water toevoeging, welke voor dit bedrijf van 26 koeien wel buitengewoon ergerlijk mocnt genoemd worden, daar aldus een verschrik kelijk bedrog gepleegd werd. Spr. eischte 400.boete, subs. 2 maan den hechtenis, plus 1 week voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van één jaar. De verdediger, mr. v. d. H. gaf toe, dat de vervalsching ernstig was, maar wees er- j op, dat ze zoo klaarblijkelijk was, dat ieder- een ze kon constateeren, zoodat deze niet zoo gevaarlijk behoefde geacht te worden. Spr. kon vermoeden, wie het water erbij gedaan had, doch achtte zich niet gerech tigd, dit hier mede te deelen. Spr. noemde het een „dwaasheid", zooveel water bij de melk te doen. De kantonrechter wisselde met den ver dediger van verdachte over de opinie, af het „afleveren" juridisch en feitelijk onder de wet valt. De verdediger vroeg vrijspraak. De kantonrechter verklaarde over 14 da gen schriftelijk vonnis te zullen wijzen. Water bij de melk. J. D. v. d. B. uit W o e r d e n, moest zich verantwoorden, terzake dat hij een sloot langs zijn woning met vuil gedempt had zonder vergunning van Ged. Staten der Provincie. Het betrof een sloot, langs het Jaagpad, dat langs den Rijn loopt. De indruk van den opzichter van den Prov. Waterstaat, tevens onbezoldigd rijks veldwachter was, dat v. d. B. de sloot ge dempt had om 'n uitrit vanuit zijn huis te hebben; v. d. B. had te kennen gegeven dat hij het alleen maar deed om het vuil kwijt te raken. Het O. M. wees op, dat verdachte den weg, waartoe de betrokken sloot behoort, veranderd had, doordat hij de sloot had veranderd, zulks zonder vereischte ver gunning en eischte 10 subs. 5 d. h. De verdediger Mr. G. B. zag een princi- pieele kwestie in deze zaak en betoogde, dat verdachte niet den weg, maar slechts de sloot langs den weg had veranderd. De uitleg van het Prov. Reglement zou moeten uitmaken, of de sloot hoort tot het begrip „weg"; spr. was van meening, dat de sloot in volle breedte en omvang be hoort tot den verdachte. Hier zou dus eerst bewijzen moeten worden, dat de sloot be hoort bij den Provincialen weg. In verband met dit gezichtspunt drong spr. op vrijspraak aan. Door den verbalisant kan op een desbe treffende vraag van den kantonrechter, worden medegedeeld, dat in 1664 het Jaag pad was aangekocht door de steden Leiden. Woerden en Utrecht. In het stuk, waaruit spr. deze kennis had opgedaan, zyn ook de grenzen bepaald van wat_precies gekocht werd. Als regel kan worden aangenomen, dat die sloot voor de helft aan de bewoners der bijliggende perceelen. Het O. M. bracht in het midden dat deze zaak nu beter kon worden aangehouden. De kantonrechter schorste de zaak tot 22 Juni, gezien het verschil van stand punt omtrent de opvatting van het burger lijk recht, dat z.i. zal moeten opgelost wor den, alvorens deze strafzaak kan worden, berecht. „Tyd".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 18