Kerstboodschap van kardinaal Verdier DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 No. 8912 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dc woorden des Pausen overgebracht Nieuw Feuilleton VALSCH SPEL 29ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bil vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer weekt ZS0 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per Kwartaal Franco per post t 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. il DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 eent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V R.K. Bibliotheek De ouders dragen vaak zelf de schuld Neen, wij willen niet groote en wy willen ook niet harde woorden gebruiken. Wy aanvaarden, dat de hier bedoelde schuld gelukkig vaak onbewust wordt gesteld en gedragen. Maar het is een feit, dat de ouders vaak zelf de schuld dragen, als hun kinderen het verkeerde pad opgaan. Op vele manieren kunnen de ouders zich daaraan schuldig maken wy weten het. Een van deze is: dat er niet voldoende wordt gelet op de lectuur. 't Is angstwekkend, ais men constateert, dat door kinderen rijp en groen wordt ge lezen, zonder dat de ouders ook maar iets doen, om het te verhinderen. (Dat zy 't al tijd beletten kunnen, beweren we, natuur lijk niet). En slechte lectuur werkt zoo funest op de geestesgesteldheid van jongeren zoowel als van ouderen. Op de geestesgesteldheid van jongeren liet meest funest. En daarom: Dat de ouders de kinderen alleen en uitsluitend gebruik laten maken van een katholieke bibliotheek, als die er is. Als die er niet Is, moeten zij zeker elk boek zelf controleeren of laten controleeren. Gelukkig bezitten wij in Leiden een R. K. Bibliotheek Lorentzkade 17. Gelukkig voor de jeugd. Gelukkig ook voor de ouderen, 't Is immers een dwaasheid, en 't is in strijd met katholieke leer en wet, als, ouderen meenen, dat zij alles wel mogen lezen, alles wel kunnen lezen zonder ge vaar voor schade aan hun geestelijke en zedelijke gezondheid. Dat de katholieken van Leiden hun R. K. Bibliotheek weten te waardeeren! Wie in gezag staat met name de ouders moeten e i s c h e n, dat er door de aan hun zorgen toevertrouwden geen hun onbekende boeken worden gelezen, tenzij van de R. K. Bibliotheek. Waardeeren wy het bezit van zulk een Ifciibliotheek niet veel te weinig? DE WERELD IN VOGELVLUCHT De vreugde in het linksche gedeelte van Spanje (dat merkwaardiger wyze op de kaart rechts ligt) over de val van Teruel, is, hoewel begrijpelijk, toch wat voorbarig, want het blijkt, dat de stad nog niet ge heel in handen der regeeringstroepen is. In het centrum wordt nog verwoed ge vochten en de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de overblijvende strijders nog te elfder ure ontzet worden. Ofschoon moet worden toegegeven, dat deze moge lijkheid niet heel groot lykt. Inmiddels heeft generaal Miaja reeds victorie gekraaid. Hij verklaarde: de over winning van Teruel heeft een belangrijke beteekenis, vooral voor het buitenland, waar men geloofde, dat het verlies der Noordelijke provincies de instorting van het republikeinsche Spanje met zich mede zou brengen. Wij hebben getoond, dat ons leger een der beste ter wereld is, want ons volk heeft zijns gelijke niet. Wij strijden tegen drie landen, waarvan twee geloofden bekwamere leiders te hebben dan de onze. Wij hebben aangetoond, dat de timmerlie den, metselaars en arbeiders, die niet ge studeerd hebben op de scholen te Turyn en Berlijn, hen op de vlucht kunnen jagen, die uit dit scholen komen." De Britsche kabinetsraad heeft gisteren den toestand in het Verre Oosten bespro ken. Naar men meent te weten zijn de besprekingen in hoofdzaak gewijd geweest aan de jongste incidenten op de Jangtse en de kwade wil, die Japan aan den dag schijnt te leggen bij de bespreking der Britsche eischen met betrekking tot de Chineesche douane-inkomsten. De militai re operaties rondom Sjangha' hebben de Britsche regeering aanleiding gegeven zich de vraag te stellen of Engelands es- sentieele belangen al dan niet bedreigd worden en of nieuwe beschermingsmaat regelen zouden moeten worden genomen. Naar men verder meent te weten zou de minister-president volmacht hebben ge kregen de ontwikkeling van den toe stand te volgen en zoo noodig de noodza kelijke beslissingen te nemen. De voor- Bij zijn terugkeer uit Rome heeft kardi naal Verdier, de Aartsbisschop van Parijs, een Kerstboodschap gericht tot de ge- loovigen in zyn bisdom, waarin hij de ge dachten uiteenzet uit de besprekingen, die hij met den Paus heeft gevoerd. Van alle kanten, aldus had Z. H. de Paus gesproken, wenden zich ongelukkigen tot Ons; onze afgescheiden broeders doen het, muzelmannen en zelfs heidenen, allen die gebukt gaan onder zielelijden roepen Ons te hulp. Het schouwspel van zoo veel on gelukkigen, zóó veel afgedwaalden, die naar Ons zich keeren om uitkomst, ont roert Ons tot in 't diepst der ziel. En, bij hetnaderen van den dag, waarop Wij zul len worden opgeroepen, om aan God reken schap te geven van Onze zending, willen wij by alle werken, die de Voorzienigheid ons zoo goedgunstig de voldoening gaf tot stand te brengen, voegen een nieuwe krachtsinspanning, een offensief van naas tenliefde. Naastenliefde, naastenliefde! Zietdaar de deugd, waaraan de wereld voornamelijk in onze dagen behoefte heeft. Helaas, men zou zeggen, dat de menschen het gebod der liefde niet meer kennen. Men hoort op deze aarde nog slechts woorden galmen van haat en oorlogsdreiging. De wereld is vol klas senstrijd, burgerkrijg, oorlog, vol vervol ging, vol moord. Indien Christus nu terugkwam op deze aarde, zou Hy zich niet, in eindeloos er barmen, neerbuigen over al deze ram pen?. Onder hare schoonste tradities telt Chris tus' Kerk de charitas, de naastenliefde je gens allen; een naastenliefde, welke zij echter steeds met zichtbare voorliefde be oefende jegens de ongelukkigen. Vergeet niet, dat Christus zich nimmer afwendde van hen, die tot Hem hun smee- kende handen hieven. De goede geneesheer duwt de hand niet terug, die de smart naar hem uitstrekt; de goede Herder van het Evangelie heeft grootere zorg voor het ver loren schaap, dan voor de negen en negen tig, die veilig in den schaapsstal bleven. Edel en christelijk en met eindelooze liefde moeten wij dengenen, die van heel verre ons roepen, ten antwoord geven: „In den naam van Christus, die U lief heeft, brengen wij u onzen groet, maar wat wilt gij van ons, wat verwacht gij van ons? Uw leerstellingen zyn de onze niet. Onze leér blijven wij trouw, het is de leer van Chris tus en van de Kerk en gij weet zeer wel, dat onze martelaren stierven, om die leer te verdedigen en dat wy, zoo noodig, hun voorbeeld volgen zullen. Samenwerking? Onze actie is doordron gen van Christus' leer en dat geestelijk ele ment, voor ons de ziel en de ware welda digheid onzer handelingen, verwerpt gy. Hoe is dan samenwerking mogelijk? Wij, christenen, willen aan hen, die lijden, ver lichting brengen en troost, wy willen den arbeider helpen, al zyn rechten op te eischen en voor den dag van morgen wil len wy, in rechtvaardigheid en christelijke naamste leden van het kabinet zullen ge durende de feestdagen In Engeland blij ven, zoodat het gemakkelijk zal zijn, in dien zich een incident zou voordoen, een beperkten kabinetsraad bijeen te roepen. Het antwoord van Tokio op het Engel sche protest met betrekking tot de inci denten op de Jangtse wordt ieder oogen- blik verwacht en zal van zeer veel belang zyn voor de waardeering van de Japan- sche houding. Indien de Japansche regee ring zich in dit antwoord beperkt tot het geven van nieuwe verzekeringen In even vage termen als z(j dat tot nu toe heeft gedaan, zou men in Londen, dit antwoord niet als bevredigend beschouwen en is het waarschijnlijk dat een nieuwe stap te To kio zal worden ondernomen, teneinde er aan te herinneren, dat de Engelsche re geering iets anders wenscht dan beloften. Het feit, dat Tokio een meer conciliante houding zou aannemen, zou echter een der elementen kunnen vormen, die er de En gelsche ministers toe zouden kunnen bren gen te volharden in hun afwachtende hou ding. Een ander element wordt gevormd door de houding de Vereerrgde Staten. Indien zich echter een nieuw en ernstig in cident zou voordoen, zou de Engelsche re geering handelen, onafh- ïkdijk van het geen Washington zou kunnen doen, of..., niet doen. liefde, de verzoening mogelijk maken tus- schen alle menschen. Indien de uwerzijds toegestoken hand den wensch te kennen geeft, uw katholieke broeders beter te leeren kennen, om beter, tegelijk met den godsdienst, die hen be zielt, hun overtuigingen, hun gevoelens en hun werken te eerbiedigen, zal de Kerk niet weigeren, dit lichtbrengend werk te verrichtenen gy zult spoedig ervan ge tuigen kunnen, dat zij machtig het geluk van allen dienen kan". Met welk een ontroering hebben wij na dien den verheven Opperpriester die zelfde groote gedachten hooren uiteenzetten in zyn allocutie op 15 December, die als 't ware een echo was van de magistrale ency cliek „Divini Redemptoris" over het god- delooze communisme. „Ook wij willen", zeide de Paus, „van ganscher harte willen we, evenals Gij, o Goddelijke Samaritaan, de hand reiken aan allen, die li>Jen of in ellende zijn, in de hoop. hen allen te verlichten, of tenminste hen te sterken en te troosten. Ook wij willen hen allen helpen, mits men niet van ons verlangt, ook maar het geringste deeltje prijs te geven van de hei lige waarheid, die de grondslag is en de wortel van iedere ware caritas en van alle heil". Met welk een ontroering ten slotte heb ben wij uit 's Pausen mond de verklaring vernomen, dat Hij aan God voor al deze zie len zijn lijden en zijn gebed opdroeg en dat Hij voor hen, bereid was tot alle offers. Mogen die gebeden, dat lijden en offers deze zielen neigen tot God, waarvan de Paus op aarde de stedehouder is en naar de Kerk, waarvan Hij is het hoofd. JEAN, kard. VERDIER, Aartsbisschop van Parys. DE „TOEGESTOKEN HAND DER COMMUNISTEN. De Kerstboodschap, welke Z. H. Em. kar dinaal Verdier, teruggekeerd van zijn be zoek aan den H. Vader, tot zijn diocesanen heeft gericht, heeft de Fransche katholie ken geenszins verrast. Ze was verwacht en reeds kort na het vertrek van den prelaat aangekondigd, en zij geeft klaar en definitief het antwoord van den H. Stoei en van de kerkelijke over heid in Frankrijk op de voorgestelde poli tiek der „toegestoken hand". Een eminente Dominicaan, wiens studiën over dit onderwerp, gezag hebben, ver klaarde: De boodschap van kardinaal Ver dier beduidt, dat de Kerk boven de partijen is gebleven. Liefde alleen inspireert en leidt haar by dit antwoord. Vier voorname punten zijn uit deze Kerstboodschap met nadruk vast te leggen: lo. De Kerk is bereid op iedere vervol ging te antwoorden met het martelaarschap. 2o. Er is geen werkelijke samenwerking mogelijk tusschen de kerk, doordrongen van de christelijke leer en het communisme, doortrokken van materialistische leerstellin gen. 3o. Het is de plicht der Fransche katho lieken, den nadruk te leggen op de sociale leer der Kerk, die de arbeiders wil helpen al hun rechten te verdedigen en een rijk van liefde en rechtvaardigheid voor te be reiden. 4o. De uitgestoken hand moet in elk ge val worden aangenomen, wanneer zulks tengevolge zal hebben, dat men het katholi cisme beter leert kennen en de katholie ken meer leert eerbiedigen. Zoo zal de boodschap van den kardinaal derhalve géén samenwerking, van welken aard ook, tot practisch resultaat hebben. De uitgestoken hand wordt aanvaard noch ver worpen, maar in plaats van het aanbod der communisten doet de Kerk een ander: „Leert de Kerk kennen, dus Haar bemin nen". Hef „Katholiek Comité van Actie voor God" schrijft onst DE ROL VAN HERODES De rol, welke Herodes in het mirakel-spel van Bethlehem speelde, beteekent, dat de Strij dende Kerk vanaf het eerste begin vervolgd werd en voor haar leven moest strijden. Zij, die meenen, dat de gedachte aan Herodes op het Kerstfeest een wanklank is, hebben nooit be grepen, dat de Kerstklokken ons zonder dien wanklank nimmer zóó zouden kunnen ontroeren. Chesterton. Bi) een actueel proeischrllt Bijzonder actueel mag wel het proef schrift genoemd worden, dat de vandaag in Leuven tot Doctor in politieke en so ciale wetenschappen gepromoveerde heer W. J. J. Dijsselbloem uit Oegstgeest heeft geschreven. Immers dezer dagen juist meldt de regeeringspersdienst, dat het in de troonrede aangekondigde wetsontwerp inzake de toekenning van kinderbijslag thans door den minister van Sociale Za ken by den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt is. Als de voorteekenen dus niet bedriegen en de regeering voor de verwezenlijking van haar plannen de medewerking van onze volksvertegen woordiging mag verwerven, is er goede kans, dat binnen afzienbaren tijd onze Nederlandsche sociale wetgeving verrijkt zal worden met de uitermate belangrijke sociale instelling van den kinderbijslag. Aan deze instelling nu is de dissertatie van dr. W. J. J. Dijsselbloem gewijd. Ze behandelt zoowel, de theoretische grond slagen van den gezinstoeslag, als de prac- tische toepassing, die dit instituut bereids in Nederland heeft gevonden. Uit het ont breken van een wetgeving op dit gebied mag immers niet besloten worden, dat er in dezen geest nog niets in ons land is tot stand gekomen. En in particuliere bedrij ven èn voor het personeel in overheids dienst by Rijk, Provincie en Gemeente heeft het instituut reeds ingang gevon den, zooals in dit werk uitvoerig beschre ven wordt. Daar in een apart hoofdstuk van dit werk ook enkele reeds bestaande wetge vingen op den gezinstoeslag in andere landen (Frankrijk, België en Italië) in de beschouwing betrokken worden, en het geheele theoretisch gedeelte zich uitvoerig bezighoudt met al hetgeen er zoowel hier te lande als elders over de gezinstoesla gen en hun verhouding tot het loon ge schreven werd vanuit verschillende rich tingen en standpunten, biedt het werk voor iederen belangstellende alzijdige voorlichting in deze belangrijke aangele genheid. Het scheen dan ook dienstig op de verschijning ervan de aandacht te ves tigen. Den jongen Doctor onze hartelijke gelukwenschen! Wanneer vóór den twee den druk aan de anarchie op spellingge- bied een einde is gekomen, zij de taal kundige verzorging en correctie hem nog eens extra warm aanbevolen. ZWAAR VERLIES VOOR FINSCHE VISSCHERS. HELSINGFORS, 23 Dec. (A. N. P.) Vis- schers van het Ladogameer, het grootste meer in Europa, in het Noord-Oosten van Finland, hebben ongeveer 3000 zalmnetten en eenige motorbooten verloren tijdens de jongste stormen. Dit geheele district is den laatsten tijd geteisterd geworden door hevige rukwinden, vorst en zwaren sneeuwval. Warmond. J. H. NIEKEL. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS 1) De Gezinstoeslag en zijn toepassing in Nederland door Dr. W. J. J. Dijssel bloem. Uitgave N.V. Standaard Boekhan del 1937, Antwerpen. Buitenland Kardinaal-aartsbisschop Verdier richt een Kerstboodschap tot zijn diocesanen, welke een antwoord is op het verzoek der communisten tot samenwerking. (1ste blad). Een groote brand in een theater te Boe karest. (Buitenl. Ber., 2de blad). Het Britsche kabinet beraadslaagt over den toestand in het Verre Oosten. (2de blad), Teruel nog niet geheel veroverd. (2de blad). Binnenland Belangrijke mededeelingen van Minister £teenberghe in de Tweede Kamer. (Ie blad) Er sterft op een oud Engelsch landgoed een bejaard edelman, die zyn vermogen nalaat aan dengene van zijn beide neven, die binnen een bepaalden tijd zal huwen met een door den edelman aangewezen meisje. Nu speelt de jongste der twee zyn en hieruit ontstaan de verwikke lingen, welke dezen familiero man, spelend in dat oud-adellijke Engelsche milieu, haar spanning en haar charme verleenen. Deze strijd om geld tusschen twee jongemannen en om liefde tusschen twee jonge meisjes is van een bijzondere bekoring, welke men het lezen van dit interessant feuilleton ten volle zal ondergaan. HEVIGE STORMEN IN DE OMGEVING VAN ISTANBOEL. Verscheidene schepen vergaan. ISTANBOEL, 23 December (A.N.P.) De omgeving van Istanboel is door hevige stor men geteisterd. Op straat werden verschei dene personen omgeworpen en ernstig ge wond. Het schip „Hisar" werd op het oogenblik, dat het den Bosporus binnen wilde varen, tegen de rotsen geslagen. Het schip zonk binnen 10 minuten; van de 25 opvarenden zyn 23 verdronken. Men is ongerust over het lot van ver scheidene andere schepen. De plannen der Leidsche Duinwatermaatschappij verijdeld. Het Bestuur van V.V.V. te Katwijk heeft van zeer bevoegde zijde bercht ontvangen, dat de Minister van Financiën besloten heeft, om aan de plannen der Leidsche Duinwatermaatschappij in den huidigen vorm, tot uitbreiding der watervoorziening door het graven van een kanaal in de dui nen bij Nieuw Zuid te Katwijk ZUN MEDEWERKING NIET TE VERLEENEN. De actie, door V.V.V. te Katwijk opgezet, heeft dus succes gehad en de mogelijkheid van expansie ten Zuiden van Katwijk blijft dus bestaan. DE STEUN AAN DE PLUIMVEETEELT. De regeling voor 1938 De minister van Economische Zaken heeft zooals gemeld, vastgesteld de crisis-steun- beschikking 1938 voor pluimvee W(j kunnen hieromtrent nader het volgende berichten: De steun zal worden verleend over van eigen bedrijf afkomstige, door fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven af geleverde kuikens en voor broeidei be stemde eieren, die als zoodanig worden gebruikt, met dien verstande, dat een kip- penkuiken en een eendenkuiken zullen gelden resp. voor 1 2/3 en 4 eieren en dat de steun slechts zal worden verleend over ten hoogste 25 eieren per op het be trokken bedrijf op 1 Januari 1938 in over eenstemming met de voorschriften der cen trale aanwezige goedgekeurd# hen of eend.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1