De wereld is een porceiein" winkel De toestand in tiet Verre Oosten Teruel in handen der linkschen Men moet er geen schermpartij houden BUITENLAND LUCHTVAART WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HET JAPAN SC HE ANTWOORD. De Japansche ministeries van oorlog, ma rine en buitenlandsche zaken, stellen zorg vuldig het Japansche antwoord op de Brit- sche en Amerikaansche nota op. Men ver wacht, dat de nota op Kerstavond gereed zal zijn en dan door minister Hirota aan den keizer ter goedkeuring zal worden voorgelegd, alvorens aan de ambassadeurs van Engeland en Amerika ter hand te wor den gesteld. De Britsche ambassadeur heeft een be zoek gebracht aan minister Hirota, om hem te verzoeken, Hongkioe en Jangtsepoe weer open te stellen voor onderdanen van een derde mogendheid. Japansche troepen in Biasbaai geland? Het blad „Sautengpau" dat in nauwe be trekking staat met Chineesche militaire kringen, meldt, dat gisteren in de Bias baai ongeveer 10.000 man Japansche troe pen aan land zijn gezet. Deze troepen moe ten de spoorwegverbinding tusschen Hong kong en Kanton afsnijden. Te Kanton heerscht groote beroering. De Chineesche bevolking vlucht bij duizenden naar de Europeesche wijk Sjamin. De Brit sche autoriteiten te Kanton hebben den Engelschen den raad gegeven, zich gereed te houden om de stad direct te kunnen verlaten. Te Tsingtau brandt het nog steeds. Volgens berichten uit Tsingtau staan daar nog steeds ongeveer twintig Japansche fa brieken in brand. Het vuur grijpt steeds verder om zich heen. Voor Tsingtau zijn zestien Japansche oorlogsschepen gesignaleerd. De ingang van den haven is thans volkomen afgesloten. De Chineesche troepen hebben hun voor- loopige verdedigingsstellingen betrokken. Chineesche troepen door Japansche linies gebroken. In "tegenstelling met de Japansche be richten, volgens welke te Nanking ongeveer 20.000 Chineesche soldaten nog steeds in gesloten zijn, verklaart het Chineesche mi litaire commando, dat deze troepen er in geslaagd zijn, door de Japansche linies te breken. Na zwaren strijd waarbij aan beide zijden groote verliezen werden geleden, drongen zij door tot Woehoe en r^eds den 19en December bereikten zij Zuid-Anhwei. Van Chineesche zijde worot deze doorbraak, waarbij de Chineesche troepen een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buit zouden hebben gemaakt, als een der grootste suc cessen van het Chineesche leger geken merkt. Chineezen ln den aanval. Uit Hankau wordt aan dè „Takoengpau" gemeld, dat ongeveer twintigduizend Chi neesche soldaten, na uit Nanking te zijn teruggetrokken, ten Oosten van Woehoe de achttiende Japansche infanteriedivisie in den rug hebben aangevallen Zoodra dit feit bekend werd, gingen de ten Westen van Woehoe gelegen Chineesche troepen eveneens tot den aanval over. De strijd verloopt in het voordeel der Chineezen. Japansche troepenverschepingen naar Zuid-China. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat sinds Zondag 30.000 man Japansche troepen van Sjanghai vertrokken zijn. Dit versterkt de meening, dat troepen naar Zuid-China worden gezonden. Zeventig tot tachtig transportschepen liggen thans te Woesoeng te wachten om troepen en voor raden aan boord te nemen. Gisteravond is de stad gevallen Nadat om zes uur gisteravond de Plaza de Toros, welke het laatste bolwerk vormde van Teruel, stor menderhand was genomen, zijn de regeeringstroepen de stad binnen gerukt. Vannacht te kwart vóór twee heeft de linksche minister van landsverdediging een communiqué gepubliceerd, waarin hij den val van Teruel bekend maakte. Een groot deel der stad is reeds in handen der regeeringstroepen. De vijand zond in aller ijl reserve bataljons en escadrons doch het leger van het Volksfront heeft alle aan vallen afgeslagen en heeft het glorierijke offensief voortgezet. Omstreeks vier uur in den middag werd de arena, welke tot een fort was gevormd, bestormd en ge nomen, vervolgens werd het Oostelijk deel der stad bezet. Hierna werden verscheide ne huizengroepen genomen en voor het vallen van den nacht drongen de troepen de stad binnen door het viaduct niettegen staande het hevige vuur van den vijand. Deze schitterende aanval werd volbracht door het achttiende legercorps. De vijand leed enorme verliezen. De artillerie nam de stad onder vuur en de luchtmacht be schoot bepaalde punten met mitrailleurs. Zij wierp evenwel geen bommen op de stad, aangezien de legerleiding dit niet noodig achtte. Omstreeks zes uur in den avond kreeg de generale staf van den commandant van het twintigste legercorps bericht, dat af- deelingen van dit corps reeds tot in de bin nenstad waren doorgedrongen. Te zeven .3. Chamberlain over den Internationalen toestand VRAGEN IN HET LAGERHUIS. „Drijven wij rond?" In het Britsche Lagerhuis heeft Attlee een verklaring inzake de politiek der re geering gevraagd en de hoop uitgesproken, dat Chamberlain in staat zou zijn, het volk eenige hoop te geven. Hij achtte de nood zakelijkheid aanwezig van een ilgemeene bestudeering van den toestand en vroeg „of wy de haven worden binnengeloodst of slechts ronddrijven". Achtereenvolgens behandelde Attlee de uittreding uit den Volkenbond van Italië en de wereldpropaganda, die gericht is te gen de democratie en vooral tegen Enge land en het Britsche Rijk. Over het Verre Oosten zeide Attlee, dat de Japanners een volkomen minachting voor het internatio nale recht hebben aan den dag gelegd. Wat de koloniale kwestie betreft, zeide Attlee, dat de Labourpartij niet gelooft, dat Koloniën behandeld kunnen worden als tegenwaarden bij diplomatiek loven' en bie den. De koloniën moeten in de allereerste plaats bestuurd worden in hel belang van de daar levende bevolking. Het verdrag van Versailles vormt niet het laatste woord in het recht. Veel van het verdrag is reeds verscheurd en zeker is het tyd, dat een nieuwe regeling beproefd wordt. Een nieuw begin is noodig en aldus de leider der oppositie ik hoop, dat de Britsche regee ring dit begin zal maken. HET ANTWOORD VAN CHAMBERLAIN. Onmiddellijk na Attlee kwam Chamber lain aan het woord. Hij zeide: Ofschoon de regeering het niet juist geacht heeft het dringende verzoek der oppositie tot het hou den van deze debatten af te wijzen, moet betreurd worden, dat men het noodig heeft geoordeeld wederom een openbaar debat te houden over buitenlandsche aangelegen heden, terwijl het zoo moeilijk is iets te zeggen, dat goed kan doen, en zoo gemak kelijk dingen te zeggen, die kwaad kunnen 6tichten. Onder gelach der ministers zeide de premier vervolgens, dat een porcelein- winkel (in 't Engelsch „Chinashop") niet de veiligste plaats is voor een scherm partij. Wanneer dan ook zijn antwoord niet zooveel inlichtingen behelst als Attlee zou willen, moet men er aan denken, dat, zelfs wanneer de oppositie geenerlei verantwoor delijkheid voelt voor de veiligheid van het aardewerk, de regeering dat wel doet (lui de toejuichingen der ministers). Chamberlain ging vervolgens in op de rede van Attlee, zeggende, dat het Lager huis verrast heeft moeten zijn te consta- teeren hoeveel Attlee te zeggen had, waar mede het Huis overeenstemt, in het bijzon der ten aanzien van he propagandapro- bleem. Ruwe en verwarde tijden. De regeering is er thans ten volle van overtuigd, dat de oude methode van hand having onzer waardigheid niet langer kan worden toegepast in de moderne omstan digheden en dat in deze ruwe en verwarde tijden der internationale betrekkingen het absoluut noodzakelijk is dat wij maatre gelen nemen om ons zelf te beschermen tegen voortdurende verkeerde voorstelling van zaken (toejuichingen). De bedoelingen van Attlee zyn ons allen gemeen, maar wanneer het aankomt op de methodes om die doeleinden te bereiken, toont Attlee een merkwaardig gebrek aan opbouwende denkbeelden, tenzij dan ten uur was het geheele Zuiden van de stad bezet, evenals de stationswijk en het Westen der stad. Bovendien waren enkele wegen, welke naar de oude stad leiden, in handen van de regeeringstroepen. De troe pen van Franco, welke den geheelen dag tegenstand boden aan het achttiende leger corps van de regeering, zijn moreel ge schokt, velen hebben zich overgegeven. De linksche minister van landsverdedi ging heeft strenge opdrachten gegeven voor het handhaven van de orde in de stad zoodra deze geheel bezet zal zijn. De gou verneur-generaal van Aragon zal dan deze maatregelen ten uitvoer moeten brengen. Vreugde te Madrid en Barcelona. Toen de val van Teruel bekend werd, maakte zich overal in Madrid een groote vreugde van het publiek meester. Met op geheven vuist zongen mannen en vrouwen het lid „Riego". Het bericht over de verovering van Te ruel kwam gisteravond tegen half acht ook te Barcelona in omloop. De radiozenders deelden het kort na acht uur mede. Het bericht heeft een groot enthousiasme teweeggebracht. Een groep journalisten zal op uitnoodi- ging der regeering naar Teruel vertrek ken. Met groot ongeduld wacht men op bijzonderheden over den val der stad. Generaal Miaja heeft aan de pers ver klaard, dat na den val van Teruel het Oosten thans gevrijwaard is voor aanvallen van den vijand. De rechtsche troepen zijn gedemoraliseerd. De val van Teruel is van internationaal belang. oorlog trekken tegen iedere mogendheid, die niet luistert naar onze protesten (ge juich). Ten aanzien van de betrekkingen tus schen Lord Halifax en Hitier zeide Cham berlain met nadruk, dat deze gedachten- wisselingen van vertrouwelijken aard wa ren. Het is nooit de bedoeling geweest van de regeering, noch haar verwachting, dat daar uit onmiddellijk resultaten zouden voort vloeien. Ten opzichte van de missie van Van Zee land wees Chamberlain er op, dat niet mo gelijk is de economische toestanden ge heel te scheiden van de politiekè. Als volgende punt besprak de premier de gedachtenwisselingen met de Fransche ministers. Ik zou willen zeggen, aldus spr., dat bij de tijdens deze bezoeken gevoerde gedach tenwisselingen er niet naar gestreefd is om aan den eenen kant reeds bestaande vriend schappen of overeenstemmingen te verbre ken of te verzwakken of aan den anderen kant blokken te vormen of groepen van mogendheden welke tegenover elkander zouden staan. Ook aan de Spaansche kwestie wijdde Chamberlain eenige woorden. Hij zeide, dat het Britsche plan thans aanvaard is door alle mogendheden, van Italië tot Rusland. Wanneer het, zooals wij hopen, aldus Cham berlain, mogelijk blijkt zeer spoedig een commissie naar Spanje te zenden, zou die commissie op de basis van het Britsche plan derwaarts gaan. De oppositie wenscht in terventie ten gunste van één partij in Span je, terwijl de regeering getracht heeft het evenwicht te bewaren tusschen de twee partijen. Het Verre Oosten. Na deze Europeesche zaken te hebben besproken, keerde Chamberlain zich tot het Verre Oosten. Spanje, zoo zeide hij, is ge- eclipseerd door de bedroevende gebeurte nissen in het Verre Oosten. Spr. wil niet debatteeren over den oorsprong van wat thans een groote oorlog is geworden in alle opzichten, met uitzondering van de bena ming. Hoe ook de waarheid moge zijn, al dus Chamberlain, of de Japansche strijdkrachten China den oorlog op dringen, dan wel of Japan, zooals de Ja pansche apologisten schijnen aan te dul den, gedwongen was zich te verdedi gen tegen een Chineesche agressie, hoe de waarheid ook zij, het is zeker een feit, dat nooit eenige poging in het werk gesteld is door Japan om te trach ten een regeling door vreedzame mid delen na te streven. Japan heeft geweigerd deel te nemen aan de conferentie te Brussel en heeft later zelfs geweigerd informeele besprekingen te openen buiten de conferentie om. Het resultaat was ongelukkig, maar geen schan de voor de conferentie. Er bestond één mid del, waarop het conflict tot een eind ge bracht kon worden, dat was door geweld Na deze uiteenzetting besprak Chamber lain de laatste gebeurtenissen in China, met inbegrip van de incidenten op de Jangtse en de Britsche protesten bij Japan. Wat wij thans doen, aldus spr., is een bewijs af wachten van de vastbeslotenheid en de be kwaamheid der Japansche regeering om een herhaling van deze incidenten te voor komen. Wij hebben voortdurend onze diensten aangeboden in het streven een middel te vinden om een eind te maken aan het conflict. Nog zijn wy bereid de zaak van den vrede te dienen door alle voor ons openstaande fatsoenlijke middelen. Men moet echter niet denken, dat onze wensch naar vrede en ons geduld on der herhaalde provocatie beteekent, dat wy onverschillig zijn ten opzich te van onze internationale verplichtin gen of onzen plicht om de Britsche be langen te beschermen. Het is thans aan de Japansche regeering te toonen, dat zij op haar beurt gedachtig is aan de rechten en belangen van de buitenlan ders en dat haar verzekeringen en ver ontschuldigingen iets meer beteeke- nen dan enkel woorden. Italië en de Volkenbond. Het uittreden van Italië uit den Volken bond behandelde Chamberlain als het vol gende punt. Dit uittreden, zoo zeide hij, heeft geen werkelijk verschil gebracht in den toestand. Het stelt slechts in het licht, dat in den tegenwoordigen toestand de Vol kenbond niet in staat is eenige van zijn functies, die hem opgedragen zijn bij zijn oprichting, ten uitvoer te leggen. Het moet ongerustheid wekken bij hen, die gelooven in internationale samenwerking. De Vol kenbond kan echter nog een rol spelen in de wereldpolitiek en zulks doeltreffender naarmate het meer bereid is om de werke lijkheid van den toestand oprecht onder oogen te zien. Wij zullen voortgaan den Volkenbond onzen warmsten steun te ge ven, daar wij gelooven, dat hij de kern kan vormen van een betere en meer omvatten de organisatie, zooals wij gelooven, dat die noodig is voor de handhaving van den vrede. Tenslotte zeide Chamberlain: „Wij laten ons niet drijven. Wij hebben ©en bepaald doel: een algemeene regeling van de grieven in de wereld zonder oorlog. De manier om dit te bereiken ls niet drei gementen uit te spreken, maar trachten per soonlijk contact te vestigen. Alleen door vriendschappelijke bespre kingen tusschen de naties kunnen wij ho pen te komen tot een toestand, waarin wij wederom de bezorgdheid van ons kunnen afzetten". EDEN OVER HET KOLONIALE PROBLEEM. Eden, de minister van buitenlandsche za ken, sloot de rij der sprekers. Hij bracht de koloniale kwestie ter sprake en zeide: Ik heb het in zekere kringen voorgesteld gezien, alsof de regeering voornemens zou zijn te trachten met Duitschland een rege ling tot stand te brengen op koloniaal ge bied op de basis van een oplossing ten koste van andere koloniale mogendheden. Ik wensch deze gelegenheid te baat te nemen om in het openbaar catego risch te verklaren, dat niets verder kan zijn van de bedoeling der Britsche re geering dan met een dergelijk voorstel voor den dag te komen of het te steu nen. Misschien mag ik hier aan toe voegen, dat juist, omdat wy niet trach ten een oplossing te zoeken van het koloniale vraagstuk ten koste van an dere mogendheden, wy ook niet pro- beeren een oplossing te zoeken van de Europeesche moeilijkheden ten koste van andere mogendheden in Europa. Deze politiek zou nimmer een oogenbllk door het Lagerhuis worden goedgekeurd. Ik vertrouw, aldus Eden, dat over deze ver onderstellingen, die volkomen ongegrond zijn en, hetgeen zeer natuurlijk ia, in de desbetrefefnde landen slecht zijn ontvan gen. niets meer zal worden vernomen. In het bijzonder werd geopperd, dat wij e aran zouden denken zekere onderhande lingen ten aanzien van Portugeesch grond gebied te hervatten. Wat deze onderhandelingen betreft, al dus Eden, zou ik het duidelijk willen ma ken, dat voor zoover ons aangaat, deze voorstellen dood zijn en dat wij niet in het minst de bedoeling hebben te probeeren deze te doen herleven. Geen sancties in het Verre Oosten. Over de mogelijkheid van sancties in het Verre Oosten zeide Eden: Er zijn twee mogelijke vormen van sanc ties: de ondoeltreffende en de doelterffen- de. Deze laatste beteekenen gevaar, zooal niet de zekerheid van oorlog. Ik zeg weloverwogen, dat niemand geen enkel soort actie van dezen aard in het Verre Oosten onder oogen moet zien, tenzij men er van overtuigd is te beschikken over een overweldigende strijdmacht om deze politiek te schragen. Het moet een ieder volkomen duidelijk zijn, dat een overweldigende strijdmacht niet bestaat. Een zeer belangrijk aspect in den toe stand in het Verre Oosten, misschien het eenige bevredigende, is, dat wij voortdu rend en dagelijks in nauw overleg zyn met de regeering der Vereenigde Staten. Groot-Brittannië is vandaag den dag niet zonder vrienden op de wereld. De belangrijkste van alle zijn onze be- terkkingen met de Vereenigde Staten. Er kan geen kwestie zijn van verdrag of intri ges, maar er is een ware gemeenschappe lijkheid van opvatting en dat is het, wat een niet te schatten bijdrage vormt bij de handhaving van den vrede, die de eerste en innigste wensch is van het volk van het Britsche gemeenebest en het volk der Ver eenigde Staten. Wy moeten probeeren geduldig, doch vastbesloten te zijn, verzoeningsgezind zon- defaitistisch te zijn en voortgaan met onze bewapening, omdat wij alleen op die wijze tot een bewapeningsovereenkomst zullen Kunnen komen. Dat is de politiek, welke wij zullen vol gen. ITALIË DE ERKENNING VAN HET ITALIAANSCHE IMPERIUM. Noorwegen wilde het Nederlandsche initiatief niet volgen. In een interview met het Noorsche Te- legraafagentschap, naar aaneliding van het bericht, dat de Nederlandsche re geering den anderen Oslo-staten heeft ver zocht zich aan te sluiten bij een stap met het doel, den grooten West-Europeeschen mogendheden te verzoeken, de Italiaansche souvereiniteit over Abessinië, te erkennen, heeft de Noorsche minister van buitenland sche zaken, Koht, verklaard, dat Neder land eenigen tijd geleden een gezamenlij- ken stap heeft voorgesteld. De Noorsche regeering heeft geantwoord, dat Noorwegen op het oogenblik niet voor een dergelijke démarche in de West-Euro- peesche hoofdsteden is. De Noorsche regee ring st^lt zich op het standpunt, dat deze kwestie door de groote mogendheden dient te worden geregeld. De Nederlandsche regeering wenschte een einde te maken aan den eigenaardigen toestand, dat verscheidene landen vriend schappelijke betrekkingen met Italië on derhouden, doch geen gezant kunnen heb ben bij het keizerlijke hof, dat zij niet er kennen. JOEGO-SLAV1E HET KATHOLIEKE KROATIë EN DE CONCORDAATSKWESTIE. De verheffing van Monseigneur PellegTinetti tot het Kardinalaat Tot de Kardinalen die onlangs door Paus Pius XI benoemd werden, behoort ook Mgr. Hermenigild Pellegrinetti, die 15 jaar lang Apostolisch Nuntius was by de regeering van Belgrado. De taak van een vertegenwoordiger der H. Stoel hij een Europeesche regeering is steeds zeer delicaat. De taak van Mgr. Pel legrinetti was dit op buitengewone wijze. Dit kwam wel op de eerste plaats, omdat de Katholieken zich in een zeer uitzonder lijke positie bevinden: de dynastie, de re geering, de leidende militaire kringen, en de hoofdstad zijn geheel Orthodox en staan onder den Servischen Patriarch der Or thodoxe Kerk te Belgrado. Zoo stootte alle activiteit der Katholieken af op gevaar lijke vooroordeelen. Het probleem is nog moeilijker als men bedenkt, dat die godsdinestverschillen samengaan met verschillende rassen. Men weet dat Joego-Slavië uit verschillende ras sen bestaat, de Kroaten en Slovenen vor men 40 procent van de geheele bevolking. Zij zyn Katholiek, maar de Serven, die van het begin af de macht in handen heb ben genomen, zijn Orthodox. Dit heeft tot gevolg gehad dat de poli tieke strijd tusschen Serven en Kroaten den schy'n had dat het ook een godsdienststrijd was tusschen de Orthodoxe Kerk en het Katholicisme. AMERIKA FRANK KELLOGG OVERLEDEN DE MAN VAN HET KELLOGG-PACT. Frank Kellogg, de mede-onwerteekenaar van het Pact van Kellogg, is gisteravond overleden. Frank Billings Kellogg, de Amerikaan sche staatsman, werd op 22 December 1856 te Potsdam (St. Lawrence-New York) ge boren en zou dus vandaag 71 jaar zijn ge worden. In 1877 werd hij tot de balie toe gelaten te Rochester (Minnesota). Later vestigde hij zich te St. Paul. Hij vertegen woordigde de regeering der Vereenigde Sta ten in verschillende groote rechtzaken. Van 1917 tot 1923 was hy senator. In 1924 am bassadeur te Londen, van 19251929 staats secretaris, van 19301935 rechter in het Permanente Hof. In 1929 werd hem de No belprijs voor den vrede toegekend. Kellogg was lid der republikeinsohe party. Op 27 Augustus 1928 werd te Parijs het door Kellogg en Briand ontworpen ver drag gesloten, dat een plechtige verklaring inhoudt, waarbij de contracteerende par tijen afstand doen van den oorlog als werk tuig van haar wederzijdsch nationale poli tiek. Slechts door vreedzame middelen zou den geschillen tot een oplossing gebracht kunnen worden. Het dankt zijn ontstaan aan een ontwerp-verdrag van eeuwige vriendschap tusschen Frankrijk en de Ver eenigde Staten. Briand en Kellogg kwa men overeen, dit plan om te werken in een algemeen tractaat tegen den oorlog. Het pact van Kellogg is door vrijwel alle sta ten der wereld onderteekend, ook door Nederland. Het pact van Kellogg laat de mogelijkheid van een verdedigingsoor log echter bestaan. MILITAIR VLIEGTUIG GEVALLEN. Een Engelsch militair vliegtuig is neerge stort en vernield. Twee inzittenden zijn om het leven gekomen. Charles Dupont heeft toch altyd bees tig geluk 1 Eenmaal in z'n leven wordt hy door een roofdier achterna gezeten is het een konings tijger. Minder doet hy het niet. (Candide).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6