Zoeken naar water op Caia Mewa De Farms in Zuid=West Afrika hebben veel van de droogte te lijden Met wichelroede en boormachines de steppen in De levensader van de nederzetting Dat is Zuidwest-Afrika daar liggen de eindelooze steppen de weiden voor duizenden karakoelschapen Daar heeft men hier en daar bosschages, die wat scha duw op het uitgedroogde land en op de uitgedroogde rivierbedding werpen. Beide zijn zeer karakteristiek voor het Zuidwes ten, vreeselijk door hun uitgestrektheid. Als hier regenperioden waren, zooals wij deze in Europa kennen, dan zou dit land het rijkste en vruchtbaarste van de geheele aarde zijn! Doch helaas is het water- vraagstuk voor den boer dikwijls het moei lijkste en toch het allervoornaamste voor zijn gansche landbouwbedrijf. In een land. waar de rivierbeddingen zich slechts zoo nu en dan enkele uren vullen, waar het grondwater soms meer dan honderd meter diep in de aarde zit, heeft reeds menig boer zijn heele vermogen verloren al leen op zoek naar water. „Caia-mewa" niet al te ver van de hoofd stad Windhoek, heeft meer dan 5000 hec tare voortreffelijk grasland Sinds 1900 heeft men op deze plaats reeds twaalf ooor- gaten geslagen, zonder het zoo kostbare water te vinden. Tijdens de laatste groote regenperiode (1933/34), bleken de drie grootste dammen tegen de ongelooflijke watermassa's niet bestand. Met veel moeite en groote kosten gelukte het een boer een der dammen weer in zooverre te kunnen herstellen, dat het zich daarin bevindende regenwater zijn kudden vee tenminste voor eenige maan den kon behoeden voor verdorsten. Maar ook dit water is niet van langen duur. Door ziekten onder het vee, verdamping en in den grond wegzakken vermindert de waterstand dagelijks. Nu heeft men het dertiende boorgat m den grond geslagen. Ter zake kundigen hebben met de koperen wichelroede een waterader of beter gezegd, de mogelijk heid van een waterader vastgesteld. Vóór hen heeft een missionaris, met een eigengemaakte wichelroede gewapend, bid dend het land doorkruist, doch zonder ge volg. Een ander was er zoo van overtuigd, dat er water voorhanden moest zijn, dat zijn handen, die de wichelroede vasthielden, als espenbladeren begonnen te sidderen, doch ook hij had geen resultaat met zijn onderzoekingen. Onlangs kwamen er weer andere lieden, die zonder wichelroede slechts met een uitgestrekten arm water wilden voor spellen. Zij lieten zich zelfs door den boer in een donkymobiel door het land rijden dit is een tweewielige ezelwagen op gummibanden en zjj beweerden, on danks deze isoleerende luchtbanden over zooveel magnetische krachten te beschik ken, dat zij konden vaststellen, op welke plaats onder den grond zich water bevindt. 3C jaar boormeester is, niet mogelijk den boorpijp nog verder in den grond te krij gen. Vlak er naast werd nu een nieuw boorgat geslagen. Weer zakte de breede ijzeren pijp in de diepte, weer wisselden de bodem lagen. En ofschoon men niet veel meer dan een meter van het andere boorgat ver wijderd was, bleken de bodemlagen hier ab soluut anders te zijn. Dagen achtereen hoort men het mono tone stampen van den honderden kilogram men wegenden boormoter Dag in, dag uit sleept een Hottentot met een ezelwagen, bespannen met zes ezels, water aan van den dam, om te voorkomen, dat de boor machine warmloopt. Van vier oude, verbogen golfijzeren pla ten heeft de boormeester een woonplaats voor zichzelf ingericht. Op een kleine ijze ren drievoet maakt hij zijn karig maal ge reed, dat bestaat uit maispap, peulvruch ten met spek en als tractatie zoo nu en dan een stukje wild. Hij is echter een oude Afrikaner, kent de steppen en savanes en leeft hier slechts tijdens het uitoefenen van zijn beroep. Nu is men op een diepte van negentig meter gekomen. De naar boven gehaalde steenlagen wisselen reeds lang niet meer. Daar op nog niet ten volle honderd me ter diepte stijgt de boorpijp langzaam in de hoogteen aan het blankgesch uur- de ijzeren ondereinde glinsteren en vallen waterdruppels naar beneden. In de zon glinsteren zij als geslepen diamanten Lang verwachte diamanten voor den boer: ..WATER!*' De levensader van den boer! Maar de vreugde duurde niet lang, want reikt! Plotseling mengt zich in het doffe, gelijkmatige gestoot van den boorpijp een on miskenbaar ge plas. Drijfnat ko men het touw en de pijp naar bo ven. De zon staat gunstig en werpt haar reflex, door een spiegel opge vangen, loodrecht in het boorgat naar beneden. Als zilver glinstert het van minuut tot minuut stij gende water. Er is geen twijfel meer mogelijk. Dat is water! Het langverwachte water! t Maar uit de gapende diepte j stijgt met het water een andere vraag naar bovenI een vraag, waarin al de angst en vrees van den boer ligt, die zijn geld in deze boor machine gestoken heeft, namelijk: „Zal er genoeg water zijn om de duizenden kara- koels ossen en koeien en het jonge vee te drenken, waar èèn enkele melkkoe in doorsnede per dag bijna 20 tot 25 liter water noodig heeft?" Vroeger erkende de regeering een boorgat als „goed" wanneer er per uur twee kubieke meter water uit to voorschijn kwam. Spoedig zijn pijpen, cylinders en andere technische machinerieën opgesteld, om de waterstraal te meten, en als dit aanleiding tot tevredenheid heeft gegeven, wordt er onmiddellijk feest gevierd, door blank en zwart Vele flesschen bier. waarvan men de donkergroene buik met natte doeken heeft omwikkeld, om het bier koel te houden, wordt de hals afgeslagen. En evenals het zoo juist verkregen water in het daarvoor bestemde bassin vloeit, zoo vloeit het koele bier door de dorstige! kelen der blanken. Er is water op Caia-Mewa! En dat, hoewel de naam van de farm uit het herero in het Hollandsch vertaald: .Zonder water" beteekent. HAAIEN LEVEREN VERSCHILLENDE. GRONDSTOFFEN. Persoonlijkheidsmeting EEN NIEUWE AMERIKAANSCHE ME THODE DOET TIEN „MAGISCHE VRAGEN" STELLEN. Een van die „aanwinsten", waarop de Nieuwe Wereld met bijzonderen trots wijst: is het door middel van rekenmethodes, en- quetes en statistieken plegen van een ra- tioneelen aanval, ook op dat gebied, het welk door den Europeaan meestal eenvou dig als „zieleleven" wordt betiteld. En het is speciaal het begrip „persoonlijkheid", waarmede men zich in Amerika druk be zig houdt „Men is een persoonlijkheid of men is het niet", beweert de Eurooeaan Maar hartstochtelijk verklaart de Ameri kaan: „U vergist U! Wij hebben de me thode gevonden, welke een ieder, die slechts ijverig is, in staat stelt een werke lijke persoonlijkheid te worden." En dan wordt er verteld van het onderzoek, dat dezer dagen door het Psychological Ser vice Center" te New York is ingesteld Eén feit zal bij dit onderzoek van het „Psychological Service Center" zelfs den. meest critischen Europeaan imponeeren: dat is de nauwkeurigheid, waarmede men te werk ging. Om de drie volgende vraag stukken: 1. Wat is een persoonlijkheid? 2. Hoe vormt zich een persoonlijkheid? 3 Kan men een persoonlijkheid verder ontwikkelen? op te lossen, heeft men het onderzoek tot niet minder dan 50 000 menschen (volwas senen en kinderen) uitgebreid Bij dit on derzoek maakte men gebruik van een vra genlijst, welke meer dan 200 vragen be vatte Men noemt deze methode „test": het resultaat, dat bij lederen persoon op grond van de beantwoording dezer vragen bere kend wordt, duidt men aan als persoon lijkheids-quotiënt of, in het kort gezegd, ..PQ" Een aantal bij dit onderzoek „ontdekte" feiten schijnt in ieder geval interessant te zijn. Zoo beweren de organisatoren van dit onderzoek, dat de kinderen van rijke ou ders meestal de laagste PQ bezitten. Jon gens en meisjes, die steeds konden doen, wat zij wilden, bleven bijna zonder uitzon dering achter bij degenen, die het leven In Caia-Mewa is sinds enkele weken een motor bezig een boormachine aan te drij ven. De bodemlagen varieeren bij ongeveer iedere drie meter. Nu eens krijgt men kwarts met glimmer, even later ziet men weer een kalkachtige zandsteenlaag, dan weer kiezelmaar geen water. Op een diepte van 40 meter gekomen, heeft men met behulp van spiegels het zonlicht in het boorgat laten vallen en nu bleek, dat men scheef geboord had. On danks stukken ijzer en boomstammen, die men tegen den scheeven boorpijp aan stampte, was het den boormeester, die zijn vak uitstekend verstaat en reeds meer dan men kwam al spoedig tot de ontdekking, dat het maar wat doorgesijpeld water was In Zuidwest Afrika mag men echter niet zoo spoedig den moed laten zakken en het hoofd verliezen. De Engelschman noemt het land zeer terecht het land van „ups en downs". Het verkregen water is echter voldoende om de boormachine af te koelen. Het om slachtige waterhalen van den dam houdt op. De Hottentot en de ezels kunnen op de farm voor andere werkzaamheden worden gebruikt. Opnieuw stoot de geweldige boorpijp in de gapende diepte. De 120 meter is be- Vroeger werden haaien algemeen be schouwd als ondieren; alleen hun vinnen hadden waarde, daar die bij de Chineezen als voedsel zeer in trek waren. Langza merhand is echter gebleken dgt haaien be langrijk zijn als leveranciers van verschil lende grondstoffen. Vooral de huid vormt, na bewerking, een zeer goede en duurzame leersoort; uit de lever kan traan gewonnen worden en ergens in de tropen zou men ontdekt hebben dat haaienlever een goed middel tegen griep is. Ook het vleesch moet volgens kenners zeer goed smaken Evenals voor de walvischvangst in de Pool streken interesseert men zich in den laat- sten tijd ook voor de haaienvangst, en na tuurlijk niet het minst in de centra der lederindustrie Voor de Duitsche leerindus trie, die in Offenbach gevestigd is, zou het gebruik van haaienleer een groote bespa ring op de deviezen beteekenen. reden waarom men in Hamburg een maatschap pij opgericht heeft die, evenals voor de walvischvangst geschiedt, een schip wil zenden naar tropische zeeën. Men wil de haaien verwerken op een moederschip, dat met de noodige machines zou worden toe gerust, en bij het moederschip zouden dan vier vangbooten behooren, toegerust met sterke motoren. Reeds heeft de machinerie, die de haaien verwerken moet, proefgedraaid met bevre digend resultaat. Een ander gewichtig punt is, in welke wateren men moet visschen. Haaien komen in zulke hoeveelheden voor, dat aan uit roeiing, zooals bij de walvisch, niet ge dacht hoeft te worden, maar zij houden zich meestal in de ondiepe kustzeeën op en daar is geen vrije vischvangst voor alle landen toegestaan. Bij de illustraties: In cirkel: Temidden van de hooge grassteppen ligt aan den rand van het gebergte de farm Ompembamewa. Het boren naar water heeft goed gevolg gehad. Rechts boven: Zand, hier en daar wat weide, op den voor grond wat wilde katoenplanten, maar geen water. Hierboven: Met een zelfgemaakte wichelroede zoekt de boer naar water. Links: Nog is de dam met water gevuld, doch na vier maanden is de grond weeruitge droogd. Daarom zoekt de boer in het boor gat naar het weggezakte water. Rechts: Bij het opstellen der boormachine op de farm van Ompembamewa. reeds vroeg voor plichten stelde. En wan neer de leiders van het onderzoek hierbij als voorbeeld aanvoeren, dat verwende jongens en meisjes geen zelfbeheersching in den omgang met hun onaangename per sonen bezitten, terwijl degenen, die van hun prilste jeugd af moeilijkheden hebben moeten overwinnen, „spelend" leerden, zich tegenover een ieder behoorlijk te ge dragen dan is dit een bewering, waar van men de logica moeilijk kan ontken nen Evenzeer schijnt ons de vaststelling juist, dat sport, gemeenschappelijke spelen en het leven in kamnen persoonlijkheids- vormende factoren zijn. Interessant is ook de these der Ameri kanen. dat de ontwikkeling der intelligen tie in geen verhouding tot de ontwikkeling der persoonlijkheid zou staan. De metho des tot meting der intelligentie en de op grond daarvan te berekenen intelligentie quotiënt (IQ) zijn reeds betrekkelijk oud. Zijt gij een „chef-persoonlijk heid"? In Amerika kent men aan een dergeljj- ken „test" een buitengewoon groote prac- tische beteekenis toe. Ook de leiders van het onderzoek verklaren, dat de ware be teekenis van hun resultaten hierin is ge legen, dat nu een ieder in staat gesteld zou ziin, niet slechts door een zorgvuldige bestudeering van zichzelve zijn PQ te be rekenen, maar wat belangrijker is. boven dien zijn persoonlijkheid zoo te versterken, dat hij zich langzamerhand tot een „chef- persoonlijkheid" ontwikkelt Om dit nu ook voor den ..kleinen rnan" mogeliik te maken, heeft de New Yorksche psycholoog Dr. Edgar A. Kent uit de 200 vragen er 10 uitgekozen, welke men dage lijks moet beantwoorden, wil men een per soonlijkheid worden. Ook onzen lezers willen wij deze „tien magische vragen" niet verzwijgen; bij eenig overleg zal het duidelijk word°n, welk antwoord een „ware chef-persoonlijkheid" op ieder van deze vragen moet geven. Zij luiden: 1. Houdt gij steeds voor oogen, wat gij in het leven bereiken wilt? 2. Wordt gij bij het najagen van Uw doel gehinderd door wantrouwen, onzekerheid of andere remmen? 3 Laat gij U door de luimen van Uw chef (Uw personeel) gemakkelijk beïnvloe den? 4 Kunt gij een medemensch, die treurig gestemd is, opvroolijken? 5. Weet gij, hoe Uw postbode. Uw melk boer, Uw waschvrouw, enz. heet en hoe hun familieverhoudingen zijn? Zijt gij lid van een vereeniging op een of ander gebied en neemt gij aan de samen komsten ook een innerlijk aandeel? 7 Zijt gij zorgvuldig in de kleine dingen van het dagelijksch leven? Zijt gij steeds goed geschoren? Wasch gij steeds de han den voor het eten? 8. Leest gij steeds zorgvuldig de courant en vergelijkt gij het gelezene met Uw we reldbeschouwing en Uw levensdoel? 9. Behandelt gij kinderen, dieren en hulpbehoevenden steeds met liefde? 10 Hebt gij vertrouwen in Uzelve en de menschen?

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8